sfat pentru o femeie divortata

cea mai buna prietena a mea tocmai a divortat... eu am trecut prin aceeasi experienta acum cativa ani si o inteleg perfect, dar acum nu stiu ce sa ii fac, cum sa o ajut sa treaca peste. s-a inchis in ea si nici nu mai imi raspunde la telefon. sunt foarte ingrijorata si sunt suparata din cauza ca ma simt inutila............ sunt o prietena rea daca o bazai pana isi revine? sau ce as putea sa fac sa o ajut? ea inca isi iubeste fostul sau dar s-au despartit pentru ca el a decis ca vrea copii, ea nu a vrut, asa ca el s-a dus cu alta femeie...
garbo_1399
Postat pe 25 Aprilie 2012 14:47
Eu n-as crede ca unicul motiv pentru divort a fost faptul ca nu-si doreste un copil. Asemenea lucruri le afli in perioada de inceput a unei relatii. Si in gluma si tot se pomeneste de un viitor urmas.
Cred ca asta este motivul de care se agata ea pentru a justifica de ce a fost parasita, pentru a-si ascunde propria-i vina. Ca de-au fost doi in relatie, atunci vina-i impartita.

Da, m-as duce peste ea. Ca doar ii sunt prietena. M-as duce cu un program bine stabilit, fie el si o cafea la terasa din colt si as scoate-o din apatie.

Este imposibil daca ii esti prietena sa nu ai cativa asi in maneca. O cunosti foarte bine, stii ce-i place si ce nu, ce-i aduce zambetul pe buze. Si pana la urma, ofera-i doar umarul sa jeleasca. Poate golindu-si sufletul isi va gasi si propria-i vina, o va accepta si va putea merge mai departe.

Evident ca lumea nu se sfarseste cu acel barbat. Si ea stie asta. Trebuie doar sa-si aminteasca.
Anubis
Postat pe 25 Aprilie 2012 14:55
De la: garbo_1399, la data 2012-04-25 14:47:48cea mai buna prietena a mea tocmai a divortat... eu am trecut prin aceeasi experienta acum cativa ani si o inteleg perfect, dar acum nu stiu ce sa ii fac, cum sa o ajut sa treaca peste. s-a inchis in ea si nici nu mai imi raspunde la telefon. sunt foarte ingrijorata si sunt suparata din cauza ca ma simt inutila............ sunt o prietena rea daca o bazai pana isi revine? sau ce as putea sa fac sa o ajut? ea inca isi iubeste fostul sau dar s-au despartit pentru ca el a decis ca vrea copii, ea nu a vrut, asa ca el s-a dus cu alta femeie...


Du-te peste ea!
Din ce spui tu tind sa cred ca ea e suparata mai mult pe ea insasi. Si asta e destul de grav.
garbo225715
Postat pe 2 Mai 2012 02:58
depinde de persoana. Eu de ex. n-as aprecia sa ma... frece ca sa nu zic altfel cineva la cap cu telefoane si iesiri la terase daca as avea chef sa stau sa imi ling ranile si atit.
quasaria
Postat pe 2 Mai 2012 03:23
ca prietena trebuie sa ii fii alaturi, clar. mai ales ca stii ce inseamna sa treci prin asa ceva. in functie de persoana, poti fi umarul pe care poate plange, sau o poti scutura sa isi revina la realitate. oricum, trebuie sa iasa din casa, altfel o ia razna.
MARILENA_25
Postat pe 9 Mai 2012 07:54
Cand o femeie ajunge intro asemenea stare are nevoie de confirmari...de confirmarea ca nu a facut rau ca a divortat, de confirmarea ca viata ei continua, ca va trai in continuare, de confirmarea ca nu trebuie decat sa lase sa curga putin timpul...si ca va trece tot zbuciumul...
Nu o lasa singura, dar nici n-o forta sa iasa din carapacea ei...ci doar insoteste-o, fii cu ea, ascult-o si da-i dreptate, caci de asta cred eu ca are nevoie.

imi aduc aminte cand m-am despartit si eu de sotul meu (imi era iubit pe vremea aia)...Prietena mea m-a scos la 1,2,3 cafele, sa-mi arate ca-i inca soarele pe cer si ca balta-i plina de pesti, toti bronzati si cu freza faina. Toate astea nu m-au facut decat sa fug repejor la nenea iubitul meu si sa-l rog tot eu sa continuam relatia...ca de, nu puteam fara el...chiar daca el putea destul de bine cu inca una...:)
A, si cand am bagat divort, acum ceva ani, parca devenisem persoana non-grata! Toti ma evitau, daca dadeau cu ochii de mine nu-mi ziceau decat "cred ca ti-e greu" si pa-pa-pa, cautau toti persoane fara belele , nu asa ca mine, singura si nesigura... Omul bun la momentul greu nici nu stii cat connteaza!
Bafta maxima prietenei tale si felicitari tuturor femeilor tari,puternice, care au avut curaj sa spuna "nu", "stop", "ajunge"...Eu nu-s una dintre voi, sunt fomeia capusa care se valideaza strict prin aprobarea masculului de langa ea..
Coriss_2938
Postat pe 9 Mai 2012 14:24
De la: garbo_1399, la data 2012-04-25 14:47:48cea mai buna prietena a mea tocmai a divortat... eu am trecut prin aceeasi experienta acum cativa ani si o inteleg perfect, dar acum nu stiu ce sa ii fac, cum sa o ajut sa treaca peste. s-a inchis in ea si nici nu mai imi raspunde la telefon. sunt foarte ingrijorata si sunt suparata din cauza ca ma simt inutila............ sunt o prietena rea daca o bazai pana isi revine? sau ce as putea sa fac sa o ajut? ea inca isi iubeste fostul sau dar s-au despartit pentru ca el a decis ca vrea copii, ea nu a vrut, asa ca el s-a dus cu alta femeie...

El saracu dorea mostenitori iar ea nu se simtea in stare sa-i creasca asa ca sa caute unul cu multi copii sa nu o oblige sa faca si ea...
http://www.youtube.com/watch?v=R2JO4Fe8jKQ&feature=related
VOIAJOR
Postat pe 11 Mai 2012 00:25
de asta cu "validarea" sa zicem ca eu am scapat: cum nu m-a validat niciodata, din contra, a facut tot posibilul sa ma desfiinteze cit timp eram impreuna, ce fi putut face mai rau ... dupa despartire??

quasaria
Postat pe 11 Mai 2012 00:37
Neata Q!:) Tu ai fost sigura inainte de div, ca dupa, nu-ti mai poate face rau? Cred ca ai trait si ai vazut! Si cel mai important, ai avut curaj...Dar pana la curajul ala, ai suferit si tu o vreme...Eu poate am o limita mai larga, mama ei de limita...:((
Coriss_2938
Postat pe 11 Mai 2012 09:44
am fost sigura ca nu mi-e bine, si ca nici nu o s imi fie, cu el...
quasaria
Postat pe 11 Mai 2012 10:22
SA VINA LA MINE ...EU NU VREAU COPII.!
tamango_007
Postat pe 11 Mai 2012 10:29
... poftim, si-a si gasit pereche.
quasaria
Postat pe 11 Mai 2012 11:07
Cred ca ar trebui sa i lasi putin spatiu, poate are nevoie de ceva timp zile sa reflecteze... Dar esti o prietena f buna ca esti langa ea!
andradatudor80
Postat pe 11 Mai 2012 11:24
Du-te la ea, sun-o, n-o lasa singura. Eu sunt Varsator, adica nu ma bag mult, nu intreb, mi-e frica mereu sa deranjez iar in alte cazuri pur si simplu nu ma intereseaza. Prietena mea e Gemeni si intotdeauna a fost langa mine. Abia acum, cand trec prin situatii grele prin care a trecut ea, imi dau seama ca eu n-am stiut sa-i fiu alaturi, dar ea si-a lasat toata familia balta si a formit la mine cand am divortat, desi maica-sa trebuia sa plece a doua zi inapoi in Germania. N-o lasa deloc singura.
garbo167843
Postat pe 13 Mai 2012 08:34
De la: garbo_1399, la data 2012-04-25 14:47:48cea mai buna prietena a mea tocmai a divortat... eu am trecut prin aceeasi experienta acum cativa ani si o inteleg perfect, dar acum nu stiu ce sa ii fac, cum sa o ajut sa treaca peste. s-a inchis in ea si nici nu mai imi raspunde la telefon. sunt foarte ingrijorata si sunt suparata din cauza ca ma simt inutila............ sunt o prietena rea daca o bazai pana isi revine? sau ce as putea sa fac sa o ajut? ea inca isi iubeste fostul sau dar s-au despartit pentru ca el a decis ca vrea copii, ea nu a vrut, asa ca el s-a dus cu alta femeie...

http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=WRsvd5HlDrc
VOIAJOR
Postat pe 19 Mai 2012 06:53
Indiferent de ce va alege, alegerea o va face fericita sau nefericita. Chiar daca starea de la care pleaca este cea de acum.
garbo_1713
Postat pe 20 Mai 2012 08:13
Buna!
Cel mai bine incearca sa cauti pe site-ul depresiv(.)[ro]. Acolo vei gasi o multime de informatii despre genul asta de stari si poate te ajuta sa te descurci cu consolarea prietenei tale. Mai mult decat atat, daca va vrea sa intre ea direct pe site, va gasi si sfatul unui psihiatru...sa incerce ca acolo gaseste o multime de chestii utile. Curaj!
garbo_3491
Postat pe 16 August 2012 11:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Invatat 2 De la: garbo_477017 18 Octombrie 2017 20:10
Nu stiu ce as mai putea sa fac in continuare ca sa ne impacam 1 De la: garbo_501722 14 Februarie 2020 12:19
Ne este frica de singuratate 117 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:10
nu stiu ce sa fac..va rog ajutati`ma 7 De la: oana4me 1 Februarie 2010 12:43
CE DECIZIE SA IAU? 8 De la: floradavdis 2 Aprilie 2010 11:02
Setari Cookie-uri