Cosmarul din care multe aveti ce invata

Am citit cu interes si atentie,si am inteles mult.In primul rand,iubirea nu este de ajuns,singura,oricat de mult s-ar iubi doi oameni.
A fost deajuns la voi doi,in trecut? Acum este de ajuns?
Apoi,pentru fiecare problema exista cel putin doua solutii.
Cine in afara de tine,plateste ratele casei?prin seful tau,dar nu conteaza,tot prin tine vine ajutorul.
Acelasi lucru am facut si eu...am sacrificat aproape totul,si pe mine in primul rand,ca om,toate nevoile mele,pentru a salva familia mea.....
ba fratele,ba sora,acum fratele,mama si sora.....mama e cu atac cerebral grav bolnava,sora ia pastile nu poate lucra,se interneaza la psihiatrie periodic,fratele este somer,lucreaza din cand in cand cu ora,si e inglodat in datorii si alte probleme nu mai scriu ce fel,ca nu are sens.....
Bineinteles ca erau si datoriile fratelui in banca,ma suna pe mine banca lunar cand mai platesc.....
Asta pana cand,o prietena de a mea,mi-a spus,pur si simplu lasa-i sa se descurce un timp,chiar daca nu se vor descurca,le vei face un bine.....
Mie mi s-a parut strigator la cer ce a zis,cum,sa las sora mea,care nu iese din casa niciodata,locuieste cu o mama care e in spitale mereu,bolnava,care are nevoie de insotitor,cum pot sa las pe fratele,care moare de foame,si sa nu ii dau mancare,din ce am eu,ii puneam mereu sacose cu carne congelata,legume,paste,paine,tot ce puteam,rupeam de la gura copiilor,sa aiba si el pe langa noi,in speranta ca va gasi de munca aici.....
Am descoperit insa ca prietena mea avea dreptate......cum i-am lasat,si am plecat inapoi in grecia,pentru ca sotul mea avea problema grava,sora-mea care nu iesise de zece ani,a inceput deodata sa faca cumparaturile.....
Mama nu poate saraca,si cu toate ca a fost o mama f buna,si mi-a oferit foarte mult ca om si material,am lasat-o si pe ea,si am plecat in grecia,la familia si copiii mei.
daca la tine nu sunt copii la mijloc,lasa-i in plata domnului,lasa si datoriile,asta ii va forta sa vanda,ca sa nu piarda casa,si sa intre si la puscarie....vor iesi multe lucruri bune,nu iti va veni sa crezi.
Hotararea este foarte grea,cand iubesti,familia si pe omul tau,dar trebuie luata pentru a-i salva.
in felul in care ai actionat,nu i-ai salvat,si nu e o solutie sa te distrugi pe tine,pana la ultima rata platita.....e posibil si sa clachezi,sa cedezi psihic,inainte de a plati toate ratele,si atunci ce?Va distrugeti in grup penru o casa?
cel mai bun lucru pe care il poti face,e sa lucrezi pentru 500-600 euro,si sa iti dedici tie cat de mult poti,si sa strangi ceva bani,pentru tine iar,pentru viitorul tau,te poti inscrie la vreo scoala particulara,de engleza ca sa ai dreptul sa predai,de asistenta cum am facut eu,ca sa scoti multi bani,cu efort putin,si sa faci si ce iti place.....vei gasi drumul tau.
Tie iti va fi si mai greu sa iei hotatarea asta,vad asta din marimea sacrificiului tau,care e incomparabil mai mare ca al meu....eu m-am ganditla prioritati,ma intorc la sotul meu bolnav grav,pentru ca am familie si doi copiii mici,si ii parasesc in mainile domnului pe ceilalti,la mama am trimis doar 75 euro lunar,fratelui i-am dat mancare,la sora am rarit telefoanele,nu are decat sa comunice prin skype,daca are probleme,etc.
Ai o inima foarte mare,si o rezistenta psihica de invidiat,nu te-am judeact deloc,te admir,dar a venit momentul sa iti arati si intelepciunea.....
Sentimentele sunt nivelul de baza,adica de jos,al omului,si al animalului,adica iubire,furie,frica,devotiune,etc,etc,pot simti si omul si animalele.
ceea ce ne deosebeste,este constiinta,nivelul nostru superior.Orice hotarare vei lua,va avea conecinte asupra ta si asupra celorlalati,e greu de luat.
Dar trebuie sa judeci,si sa faci pasul,orice va iesi.
Eu cred ca am dat sfatul bun,roaga-te des,si inainte de somn lasa deoparte toate problemele si grijile,si dormi ca un bebe mic,asa cum ne sfatueste in biblie,pentru ca asta clarifica mintea,si vei lua hotararea corecta.
Niciodata sa nu iti treaca prin minte ca mai bine ai muri....niciodata!
Problemele prin care ai trecut si treci,nu fac decat sa slefuiasca diamantul.
Nu face si tu ce au facut ceilalti,sa te distrugi pentru casa asta,....nu mai plati,vor fi nevoiti sa vanda,si daca nu vor si nu vor,tot se va scoate la vanzare obligatoriu,si daca vei lucra undeva cu vreo 600,vei putea sa le platesti o chirie undeva......e cea mai buna solutie,nu numai ptr ei,dar in primul rand pentru tine,a venit vremea sa mai fii si tu fericita,sau cel putin linistita,fara probleme.....
daniilia
Postat pe 14 Decembrie 2013 06:51
Nu am mai citit acest mesaj pana la capat, sunt multe detalii. Dar mi-a atras atentia afirmatia "mama nu accepta sa traiasca sub nivelul cu care a fost obisnuita"! Tu glumesti? Esti sigura ca e mama ta? Nu o judec, nu neaparat. Dar tu ai tras , si mai ai de tras, multe greutati pe care multi tineri de varsta ta nici nu si le pot imagina. Si MAMA nu poate trai sub "nivelul ei", sacrificandu-te pe tine?! E foarte complicata situatia dar te-ai gandit la Dumnezeu? Pune-ti nadejdea in El , nu in tine. Te va ajuta, iti va lumina mintea si vei gasi solutia cea mai potrivita. Sigur, nu va cadea nimic din cer dar vei observa ca vei gasi ajutorul de care ai nevoie. Sa te ajute Dumnezeu!
Monica_Grosariu_1
Postat pe 16 Decembrie 2013 22:12
Te admir pentru spiritul tau de sacrificiu pentru familia ta,dar atata timp cat -înafara de tatal tau- toti considera ca este o normalitate sa ii tii in carca prin diferite metode (bani, sefi ,afaceri ),esti absolvita de aceasta responsabilitate de a-i ajuta.Sunt paraziti in diferita forme, te sug de viata, dorintele,principiile tale,pentru binele lor, si asta se intampla pentru ca le permiti. Foarte frumos ca ti-ai ajutat parintii,fratele,iubitul,dar atata timp cat bunul lor simt nu le spune unde sa se opreasca in pretentiile lor,ar fi cazul sa le spui tu STOP in a te incaleca si jumuli. Ai o viata,iar respect si grija de parinti nu inseaman sa-ti pierzi tu identitatea si sa te prostituezi psihic si fizic,nu te mai invinovati daca-ti doresti dreptul tau la fericire. Nu te teme, tatal tau va intelege de ce le vei taia tainul la bani, este singurul care te va sustine in decizia ta de a trai si pentru tine.Doar fata de cel ce nu te jumuleste esti datoare cu respect.Ce mama poate sa-si impinga fata pe cale prostitutiei, ca sa traiasca ea in 10 camere in loc de 2??? Eu nu spun sa nu o mai respecti, dar isi permite sa gandeasca asa pentru ca tu i-ai dat voie sa aiba de la tine asemenea pretentii. Nu le mai da bani, fugi din situatia in care nu te simti confortabil psihic,munceste pentru bani mai putini dar fii linistita si imapacata cu tine insuti, si mai ales nu te invinovati ca i-ai lasat sa se descurce singuri. I-ai ajutat suficient si au ajuns sa creada ca li se cuvine. Nu, nu li se cuvine atata timp cat au ajuns sa te desconsidere.Mama, fratele, iubitul...toti te folosesc....Daca nu te respecti tu pe tine insuti,nici ei nu o vor face....Nu prea am inteles, iubitul tau accepta sa traiesti cu seful tau??Fata draga,nu te iubeste daca accepta asta, renunta la el. Asa cum ai o dependenta fata de parinti dintr-o datorie filiala exagerat inteleasa,ai facut si fata de el o dependenta bolnavicioasa in virtutea faptului ca el iti ajuta parintii tai in detrimentul alor sai-ca pe o datorie perpetuata sufleteste.A fost cândva .De mult ai platit asta ,cu toate acceptarile tale la adresa felului sau de a te chinui. Nu este corect, ti-ai platit orice datorie morala fata de toti .Acum ai o datorie fata de tine, inainte sa te afunzi de tot in propria ura si scarba fata de tine, când nu vei mai putea iesi din propria invinovatire ca ti-ai ratat sansele de a pleca dintr-o ecuatie in care sufletul tau nu se regaseste.Banii sunt pretextul de a te afla acolo, te tin in situatie propriile sentimente fata de cei implicati. Scutura-te de invinovatiri, ia un nou inceput la un nou job, departe de sefi escroci,frati perversi, iubiti interesati si mame egoiste.Multumeste -te cu bani putini, doar pentru tine,nu deveni sclava prioritatilor altora.
Spune-ti tie insuti ce-ti doresti si fa doar acele lucruri pe care le poti plati-doar pentru tine-cu respectul tau de sine. Pare un sfat care te indruma spre egoism, dar de fapt iti restabileste limitele tale interioare, pe care le-ai dizolvat stand in cusca dorintelor altora.NU TE INVINOVATI ca iti doresti propriul tau bine in detrimentul binelui altora.
Succes in lupta de a redeveni singurul tau stapan!
garbo_5053
Postat pe 17 Decembrie 2013 10:31
Sincer acest om vede ca nu ai Alta sansa in viata ...a vazut punct tau slab...cum ar fi nev de bani probabil iai povestit totul despre viata ta ,ca ai problems financiare,si acum te tine langa el folosint..santajul,dupa cum ai spus si fratele lucreaza la el...daca tii la sufletul tau....mergi mai bn si spala wc..si esti libera si gandeste te si la tine ca om, nevoaia de a fi femeie iubita si satisfacuta tot odata....daca te foloseste nu trece cu vedere doar ca intretine fam ta.
incearca sa respiri...si e grav ceea ce povestesti mai ales ca nul iubesti.....toate vin fortat nu iti pierde speranta cauta sa iesi din acest cosmar...doar daca vrei tu...doar tu sa deschizi ochii acum nu dp ce nu mai poate face nimik ....
garbo088743
Postat pe 21 Decembrie 2013 03:49
Poate o sa crezi ca sunt mai dura decit ceilalti,dar singurul lucru pe care o sa il spun este:toti avem parinti,frati,iubiti...de ce nu se sacrifia EI?Esti inca tinara,iti poti realiza,visele,sperantele.Daca ramii in situatia asta...si intimplator sau nu,vei avea un copil...ce ii vei raspunde? familia?care familie...care te foloseste?care iubit?care trebuia el sa se duca in alta tara straina sa munceasca(daca te iubea)nu sa te lase pe tine?care frate?care ,in momentul in care a aflat ce faci...s-a complacut sa te lase in continuare?Puternica esti,tinara esti...incepe pas cu pas ..si ai sa reusesti..Tatal tau poate fi internat ,intr-o unitate specializa in aceste cazuri ,numai cu pensia pe care o are(nu-i lux) dar asta este.Iar mama ta ...sa faca bine se se duca ea la spalat WC-uri,ca Ei i-a trebuit casa.
Good lock.
garbo008239
Postat pe 21 Decembrie 2013 05:29
...si mai e un aspect, pe care din ce ai scris pina acum mi se pare ca il vezi prin niste ochelari foaaarte roz: "iombitul".
Poate ca ar trebui sa te dai un pas in spate - stiu, "love is blind" dar de la distanta mai intrezaresti cite ceva. Te-a ajutat cu ceva in toata aceasta perioada? In afara de faptul ca a intrat la zdup de citeva ori, iar aia nu se numeste ajutor, se numeste lipsa de responsabilitate fata de aia pe care ii lasa afara cu courul in balta, deci - in afara de episoadele la mititica, ce a facut?! Il iubesti, vrei sa fii cu el... well, poate merita vazut daca dl. n-ar trebui sa intre la rindul lui la capitolul "curatenie". Pentru ca mi se pare unul dintre cei care abuzeaza de statutul tau de victima. Daca avea cojones - si, ca sa se numeasca barbat, trebuie sa aiba - se dadea el peste cap sa ofere o alternativa femeii pe care o iubeste. Nu era cazul sa te straduiesti tu - singura - sa o cauti. Cind iubesti si esti iubita, asta e diferenta: nu trebuie sa cauti solutii SINGURA. Ori, pentru tine, nea ala e ca si nul. Si asa a fost si pina acum... un alt bolovan de coada. Desigur, "el nu poate face nimic". Dar atunci cum de tu poti? Cum de NUMAI TU poti, de fiecare data, sa scoti toate rubedeniile din rahaturi, dar dintre ei nimeni altcineva "nu poate"? Pentru toti saracii este asa, de-a dreptul imposibil...


239, fata asta chiar e "locked" in momentul asta, daca ii mai urezi si tu "good lock" nu cred ca o ajuta! tind sa cred ca a fost o ironie involuntara, nu ca ai fi tu malitioasa...
quasaria
Postat pe 21 Decembrie 2013 07:03
Buna
Ai foarte mare dreptate cand spui ca guvernul nu face nimic pentru noi si societate dar vezi tu ,in viata trebuie sa risti pentru a-ti realiza visele si tu asta ai facut numai ca fiecare din noi avem viata noastra iar o vorba din batrani spune,,CUM IITI ASTERNI,ASA DORMI'',
Din cate inteleg tu te-ai trait viata asa cum ai vrut si chiar ai fost fericita mult timp dar daca e sa ne luam doar dupa parinti atunci nu mai ai personalitate si esti ca si vanduta .
Desigur ca trebuie sa ii respectam si sa ii ajutam dar daca as fi fost in locul tau vindeam acea casa si cumparam alte doua mult mai mici dar mai sigure financiar.Una pentru parintii mei si una pentru mine cu iubita si fratele meu unde sa ne putem face viata mai usoara.
Apreciez faptul ca ai facut eforturi sa ii tii pe toti la un loc si sa ii ajuti dar tu nu trebuia nici sa devii sclava iubirii si nici sa ajungi pe la altii.
O casa pe pamant ar fi fost solutia perfecta unde iti pute-ai face alte camere si chiar sa iti pui ceva zarzavaturi,pute-ai sa tedescurci altfel si sa cresti cate ceva animale si tot asa.impozitele erau mai mici,nu mai plate-ai intretinere la bloc si multe alte avantaje pe care le stii foarte bine dar tu ai ales altceva si asta ti-a dat peste cap tot si nu uita un lucru esential.Avem o singura viata si cu asta am spus tot.Deciziile ne apartin iar viata trebuie traita,Dumnezeu iti da dar nu-ti baga si in gura ,intelegi?tu stii cel mai bine ce vrei sa faci cu tine si ce vrei sa faci cu viata ta dar nu sunt de acord cu prostitutia sau chat.
te sarut dulce si sa auzim de bine.
angelene411
Postat pe 21 Decembrie 2013 08:17
Candva, toate acestea se vor termina pentru tine, vor ramane undeva in intuneric, si tu vei pasi in lumina. Nimic in lumea asta nu ramane nerasplatit, iar tu ...ai platit pana acum prea mult.
Vanzarea casei ar fi o solutie, desi la ce preturi sunt acum.. nu stiu daca mai si ramaneti cu ceva, astfel incat chinul tau sa fi meritat.
Din toata negura in care esti, a ramas ceva neintinat, si asta e sufletul tau, care e frumos, inca .
duchess1
Postat pe 21 Decembrie 2013 08:18
Incearca sa te aduni si sa lupti pentru cea ce iubesti si cea ce iti aduce fericirea, pentru ca cei de langa tine niciodata nu vor putea sa iti reparea inima
garbo167067
Postat pe 21 Decembrie 2013 08:22
Caz tipic romanesc,cu mentalitate romaneasca.Draga mea ,sacrificiul facut pentru familie este de apreciat,dar trebuie sa fii demna si cu respect de sine,familia ta te foloseste in mod egoist,inteleg situatia tatalui dar le convine asa,este comod pentru ei ca doar unul sa se sacrifice pentru o harabaie de casa.Incearca sa te iubesti mai mult,iubitul tau daca te iubea cu adevarat ,gasea o solutie pentru a trai impreuna,nu te mai amagi cu firimituri,.Daca ai si o varsta care sa ti permita sa tragi linie si sa incepi o viata noua,fa o.Bafta multa si sa fii iubita mult.
kiramocanu
Postat pe 21 Decembrie 2013 10:54
Ioana, pot sa te inteleg perfect pt ca traiesc o situatie asemanatoare cu a ta, singura diferenta fiind ca am reusit sa nu-mi vand corpul inca pt bani. Sufletul in schimb... a fost terfelit in multe feluri. Vietile noastre sunt oarecum asemanatoare; sa faci totul din dorinta de a-ti vedea familia si omul pe care il iubesti bine si in schimb sa primesti numai lovituri din partea lor, iar daca ceva nu iese bine singura vinovata sa fii tu... imi suna atat de cunoscut... Diferenta este ca eu am 37 de ani, iar tu 25. Stiu cum te simti, stiu ca ti-e greu, stiu ca nimic nu pare sa mearga, dar... e o lectie pe care Dumnezeu ne-a dat-o ca sa putem invata ceva si ca sa ne regasim pe noi. Eu mi-am luat acel timp in care sa incerc sa ma regasesc si sa-mi schimb atitudinea fata de cei pe care ii iubesc. Inca nu m-am ridicat; primesc amenintari din partea omului pe care l-am iubit numai pt ca nu am reuit numai eu sa fac rost de banii care sa achite datoriile; daca la inceput ma afecta si ma dadeam de ceasul mortii, acum am ajuns sa nu mai imi pese. Din pacate nu ai pe nimeni in lupta asta: esti doar tu si Dumnezeu. Acum nu ai nevoie de sfaturi sau sa ti se spuna stai ca ala e asa si ala e pe dincolo; astea e stii si tu in adancul sufletului tau. Acum nu ai nevoie decat de o solutie concreta. Daca o sa imi vina in minte vreuna pt tine, iti spun sau poate daca cineva care iti citeste povestea o are, nu va ezita sa te ajute cumva; nu e mare inginerie. La o singura concluzie am ajuns in tot cosmarul asta pe care il traiesc, desi asta mi-a spus cineva odata, dar poate ca a trebuit sa o simt pe pielea mea ca sa inteleg: atata timp cat TU esti impacata cu tine, linistita si multumita, poti sa ii ajuti si e cei din jurul tau. Pana acum am crezut ca asta se numeste egoism, dar se pare ca nu. E greu sa te schimbi, dar nu imposibil. Multa bafta!
Cara
Postat pe 21 Decembrie 2013 12:14
Fată dragă, dacă nu vor să vândă casa, nu le mai trimite bani. Strâge-i pentru tine. Lasă-i să se descurce. Să nu crezi că nu ar putea sau nu ar găsi soluţii dacă nu ar avea de ales! Dar le este mai comod aşa: ei stau şi banii vin! Se plâng şi tu sari repede!
Nu ştiu cum au fost făcute actele la casa aia, dacă sunteţi trecuţi toţi drept coproprietari sau nu. Dar indiferent de situaţie, poţi să le dăruieşti legal partea ta de casă şi să te speli pe mâini de toate. Le zici "La revedere! Mult noroc în continuare!Mulţumesc pentru tot! Eu mi-am plătit datoriile faţă de voi.Dacă aveţi probleme pe viitor, nu mă căutaţi!"
Nu mă înţelege greşit: am şi eu familie la care ţin enorm, dar asta nu înseamnă că işi pot permite orice cu mine. Dacă pot îi ajut, dacă nu le spun că imi pare rău, le spun cam ce aş face eu în situaţia lor, că sunt cu sufletul alături de ei şi atâta tot.
Doar pentru că cineva te-a născut nu înseamnă că eşti proprietatea lui/ei. Mă îndoiesc că ai avut vreun cuvânt de spus în privinţa naşterii tale; ca de exemplu unde, cum, când şi în casa cui să te naşti. Mulţumeşte-le pentru clipele frumoase, iartă-i pentru durerea pe care ţi-au provocat-o, respectă-i pentru ceea ce sunt şi mergi mai departe.
Învaţă să ai grijă de tine, să te respecţi şi să te iubeşti. Şi mai ales, învaţă să întorci spatele trecutului, altfel acesta te va sufoca. Ce a fost -a trecut; lecţiile de viaţă le-ai trăit _ ai învăţat din ele ce aveai de învăţat; datoriile karmice le-ai plătit. Acum trebuie doar să iţi trăieşti prezentul şi să îţi construieşti propriul viitor.
Uită-te la toate fiinţele vii din jur: nici una nu rămâne legată de părinţi pentru totdeauna: pasările îşi iau zborul, animalele îşi găsesc perechea, toţi îşi creează o familie proprie. Cred că e timpul să o găseşti şi tu pe a ta! SUCCES!!!
Noiniumi
Postat pe 21 Decembrie 2013 12:50
Nu vad decat o singura cale , evadare din situatie ! trebuie sa fii tare si sa pui punct!fiecare are viata lui si dispune ! casa sigur ca este importanta dar de ce nu castigi banii prin munca cinstita?te-ai invatzat sa traiesti usor , ca un parazit , spui ca iti este greu sa o iei la munca de jos pe 600 euro , da fata e grea munca!insa este cinstita!constiinta ta va fi linistita!asta este , atat poti!tu alegi ce vrei sa faci , banuiesc ca drumul cu iubitul nu mai este posibil dupa atata mizerie ! Parerea mea pune punct!pleaca in alta parte cat mai departe posibil in Australia sau Mexic, fratelui spunei sa munceasca sa-si faca un nume in afaceri daca vrea sa progreseze si sa-si asume contributia la casa si medicatia parintilor.Explica-i nemtului decizia , cere-i iertare pentru tot , roaga-l sa te uite si ... dispari din acel loc , mergi in alta tzara dar fa in asa fel sa nu afle nici familia unde esti , cauta sa-ti faci un rost cinstit acolo .Strange-ti banii in cont la banca , poti deschide online cont , sa nu stie nimeni unde esti , nu vii acasa o perioada lunga .Pentru ca este posibil chiar ai tai sa furnizeze date ca sa te gaseasca neamtul care sigur nu va uita figura , aceasta si desigur ca poate plati killeri. La parinti le spui ca nu mai ai cum sa-i ajuti , sa se descurce cum or putea , cere-le iertare , sa nu ai sufletul incarcat.Cu Dumnezeu in minte si in suflet mergi inainte.
garbo173229
Postat pe 21 Decembrie 2013 15:09
Eu as vedea de viata mea, nu mai traiesti inca o data.....
erjike60
Postat pe 21 Decembrie 2013 16:49
Buna searaDoresc sa te intreb daca din video chat se castiga bani frumosi.Am o situatie economica sub limita si m-am gandit si eu la acest job.Iti multumesc anticipat.Mult succes si mult noroc in viata.Cu stima ,Violeta.
garbo319172
Postat pe 21 Decembrie 2013 17:13
Eu sunt usor mai nebuna: in locul tau mi-as lua bilet pentru.....Timbuktu,habar n-am, si as disparea ca magarul in ceata. Nu glumesc si nu-mi bat joc. Cat crezi ca mai poti duce? De fapt nu cat ci pana unde? Ai 25 de ani,esti tanara,cu viata inainte. E momentul sa iei taurul de coarne si sa tai raul de la radacina. Pur si simplu as pleca fara sa spun nimanui o vorba. Sa stau linistita si sa refletez ce naiba vreau pentru mine de la viata asta. Tu nu ai timp pentru asta : familia te preseaza,barbatul de langa tine asisderea, fostul iubit te santajeaza sentimental la greu..... Toti te santajeaza emotional iar tu esti atat e daramata incat marsezi si in loc sa spargi cercul vicios in care esti te rotesti si te incurci in el si mai zdravan.. Invata sa spui NU. Nu te tin puterile? Cauta-ti un job in alt oras,ramai tot in acea tara,nu veni acasa pentru ca nu te vei rabda sa nu-ti cauti familia, si dispari. Nu existi pentru nimeni decat pentru tine. Taie-le "alocatia" sa vezi cum vor invata sa se descurce. Si ,crede-ma, vor invata. Iti spun din proprie experienta : cine vrea sa se sinucida o face fara sa spuna nimanui o vorba, nu face spectacol din asta,pur si simplu ia pastilele sau aplica metoda aleasa si pa! Faptul ca esti santajata cu asta se intampla pentru ca este parghia lor de control asupra ta.Si eu am trait sub amenintarea asta pana in ziua in care m-a luminat DD si i-am pus in palma o cutie cu,nu spun ce, si-am zis "ok! fa-o fir-ar sa fie! Acum, sa scap de-o grija!" Stii care a fost reactia? Mi s-a spus ca sunt nebuna de legat,ca m-a bate DD,ca sunt cruda si fara suflet,dar e normal ptr ca sunt nebuna de legat,etc. Acea persoana traieste bine mersi.
Nu spun ca va fi usor sa spargi acest cerc,ai nevoie de multa vointa si indarjire,dar se poate.Si trebuie sa ai in minte si-n suflet un singur gand: binele tau si atat. Si ai sa vezi cum lucrurile se vor aseza asa cum trebuie.Hai! Curaj! Fa ceva pentru tine. In fiecare zi mai mult si mai mult.
ghiompirica
Postat pe 21 Decembrie 2013 21:00
De la: ghiompirica, la data 2013-12-21 21:00:45 i-am pus in palma o cutie cu,nu spun ce, si-am zis "ok! fa-o fir-ar sa fie! Acum, sa scap de-o grija!" Stii care a fost reactia? Mi s-a spus ca sunt nebuna de legat,ca m-a bate DD,ca sunt cruda si fara suflet,dar e normal ptr ca sunt nebuna de legat,etc. Acea persoana traieste bine mersi.



exact.
Ai sumarizat perfect tot ce ne chinuim noi aici sa explicam pe nspe pagini....
quasaria
Postat pe 22 Decembrie 2013 02:31
Sper sa inveti ceva de la cei care ti-au raspuns. Ma bucur sa constat ca parerea este unanima: lasa-ti familia in pace si vezi-ti de viata ta. Ca sa schimbi ceva in ea, in primul rand schimba modul de gandire. Spui tu ca trebuie sa iti asiguri familia din p.d.v.financiar. De ce trebuie? Esti prea tanara si ti-ai asumat o sarcina mai mare decat o poti duce si de care nu esti responsabila. Singura datorie o ai fata de tine. Deci, iarta-te pentru tot ce ai facut pana acum, respecta-te si iubeste-te de acum incolo si incepe sa traiesti pt. tine si atat. Doar pt. tine TREBUIE sa faci ceva, pentru familia ta, ii ajuti daca poti daca nu poti, asta este, fiecare trebuie sa-si traiasca viata lui asa cum si-a facut-o.Oricum nu am o parere prea buna de familia ta. Nu inteleg cum atatia oameni traiesc pe spinarea unui copil, pentru ca asta esti la 25 de ani, un copil (esti cu 2 ani mai mare ca fiica mea) iar astfel de oameni nu merita nici respect nici ajutor. Fiecare sa se ajute singur pentru ca solutii se gasesc.
garbo_11137
Postat pe 22 Decembrie 2013 07:08
Draga mea, toate acestea nu vor lua sfarsit pur si simplu, tu trebuie sa le pui capat. O fi ea mama ta dar ce inseamna ca nu accepta sa traiasca sub nivelul cu care a fost obisnuita? si atunci accepta sa traiasca pe spatele tau? Si eu am o fetita cu 2 ani mai mare ca tine si cand imi cumpara un cadou, parca ma simt vinovata si tot mereu ii spun sa-si pastreze banutii pt. ea, uneori cand iesim in oras, ne certam atunci cand ea vrea sa plateasca nota la restaurant pt. ca nu mi se pare normal sa plateasca ea. Asa face o mama, ea ii da fiicei tot ce are, nu atarna ca un bolovan de gatul copilului. Si te mai si santajeaza sentimental. Sa ii fie rusine. Eu sunt putin mai dura dar asa am reusit in viata, cu o asemenea familie ca a ta eu as rupe orice legatura.
garbo_11137
Postat pe 22 Decembrie 2013 07:36
Quasaria, mi s-a parut normal s-o fac. Citind, aveam impresia ca toti vor sa spuna,dar nimeni nu are curajul necesar. Cum spuneam : sunt mai nebuna. Fetita asta e intr-o situatie crunta. Nu neg ca are si ea partea ei de vina,insa am recunoscut sentimentul culpabilizarii care mi-a fost indus mie si nu am rezistat. Cineva trebuia sa ia taurul de coarne. In plus mi-este foarte cunoscut sentimentul de "prins in capcana". Am fost acolo si am iesit. Si mai este ceva : timpul. Toti credem ca avem tot timpul din lume si ca problemele si supararile vor trece cumva,in timp. Nu este adevarat. Timpul este foarte pretios. Nu avem voie sa-l risipim aiurea. Viata ne-a fost data nu ca un privilegiu, nu ni se cuvine ci este un dar pretios pe care trebuie sa-l ingrijim si pretuim.
Ma intorc la protagonista acestei intamplari acum: m-a macinat povestea ei,datorita tineretii ei,datorita risipei de care vorbeam. Scumpa mea, esti tanara,inteligenta,ai o energie debordanta-inca,dar asta se va duce,la un moment dat. In plus esti o luptatoare altfel nu ai fi rezistat atat de mult in situatia asta. Incepe si fa curatenie. Trebuie facuta la modul drastic,fara nici un fel de sentimentalisme si duiosii.De ele vei avea timp mai incolo dupa ce te vei linisti si te vei impaca cu tine insati. Am citit parerile altora care spuneau ca ca trece prin asemenea evenimente pentru ca ai de invatat o lectie. Da. Dar eu vad altceva: lectia pe care trebuie s-o invete este cea a iubirii de sine.Va ramane in acest carusel pana va invata ca TREBUIE sa se iubeasca. Deocamdata n-o face si e pacat pentru ca,parerea mea, are suflet frumos.
ghiompirica
Postat pe 22 Decembrie 2013 12:06
uite ca si eu ,,dehh, sunt femeie " si reusesc sa iti dau un raspuns clar si concis: la tine se pare ca instinctual de conservare nu functioneaza. Cred ca trebuie sa renunti la aceste ,,cai gresite" (le spun asa sa nu folosesc un cuvant foarte urat) si sa iti iei viata in propriile maini. Eu am ramas la 34 de ani singura si cu un copil si fara casa si cu datorii facute de altcineva dar mi-am pastrat verticalitatea morala. Acum lucrez in Italia, este epuizant dar nu am ajuns in patul mici unui ,,sef". Asa ca, in putine cuvinte, lasa clanul sa isi vada de viata lui, tu apuca-te de munca cinstita, daca ai posibilitatea sa iti ajuti parintii, fa-o. In legatura cu iubitul tau cred ca trebuie sa iti gasesti pe cineva mai putin ,,delicvent" .Si vei vedea ca rezultatele nu vor intarsia sa se arate. Numai bine
pirania_1960
Postat pe 22 Decembrie 2013 12:21
draga ioana eu am avut o copilarie grea din cauza parintilor care nu se intelegeau pt.ca tata consuma alcool,la 16 ani am plecat in lume m-am casatorit cu un barbat mai mare cu 10 ani,la 21 de ani am realizat ca nu traesc viata care as fi vrut,sotul fiind foarte gelos ma batea mereu,am decis sa plec de la el am stat ascunsa vreo 2 luni dupa care m-am intors in zona mea,am cunoscut un barbat care avea apartament,eu plecind doar cu ce a fost pe mine,bucuroasa m-am mutat la el ,dupa un timp ne-am despartit ,am cunoscut pe altcineva dar dupa4 luni a decedat ,apoi am intilnit o iubire din tinerete,si am stst impreuna 2ani,pina intr-o zi cind o vecina mi-a spus ca l-a vazut intr-un camin la prostituate,de atunci am cunoscut pe cineva la fel de sarac ca mine,dupa 11ani de concubinaj ,am facut cununia civila doar noi cu nasii si stam in chirie de 17 ani ,e greu ce-i drept dar ma iubeste,ma respecta si ne intelegem foarte bine,acum am 45 de ani si datorita salariilor din tara nu am putut face un imprumut la banca nici pt.a cumpara o garsonier asta-i viata,din munca cinstita nu poti sa ai tot ce vrei
Bubu_Pisy_1
Postat pe 22 Decembrie 2013 15:04
de obicei nu sunt cinica si ma aplec cu interes asupra celor scrise de oameni pe forum dar....nu stiu de ce aceast topic imi miroase mai mult a scenariu de telenovela decat de viata adevarata....cer scuze autoarei daca ma insel...pare un fel de "Invataturile lui Neagoe Basarab catre fiul sau Teodosie" poate pentru ca autora insista asupra invatamintelor ce trebuie trase....
daca gresesc ma scuz inca o data , dar stiti ce? imi doresc sa nu ma insel si persoana care a trait o asfel de experienta sa nu existe cu adevarat, nu ar fi mai bine??
si urez La multi ani si Sarbatori cu bine si viata usoara tuturor de aici inclusiv prietenei care a deschis topicul...
carmen_2005_ro
Postat pe 23 Decembrie 2013 15:26
Carmen, ai si nu dreptate. De ce? Exemplu personal: pana cu 3 ani in urma as fi reactionat exact ca tine,poate si mai dur. Apoi am trait trauma vietii mele.Legata tot de relatii,iubire si...alte brizbrizuri ale vietii. In momentul in care am inceput sa vorbesc despre ea prietenelor mele,pentru ca mi-a luat destul de mult pana sa reusesc sa vorbesc pe subiect, am fost luata in deradere,suspectata ca ma plictisesc sau ca doresc sa fiu centrul atentiei. Apoi mi s-au cerut dovezi. A durut al naibii de tare,insa eu aveam pe atunci viata perfecta care,se presupunea de catre toata lumea,va dura forever and ever. Tzeapa! De necunoscuti sa nu mai spun ce reactii au avut! Si povestea mea are iz de telenovela,dar nu ca cea din acest topic..ci....pfoai! Te apuca greata. Asa ca am invatat ca shit happens in cele mai urate si neobisnuite moduri. Si ciudate.
Tu nu esti cinica,doar usor suspicioasa. Si este normal. Oamenii cu vieti normale chiar si cu necazuri...cum sa le numesc? Care se incadreaza in anumite tipare au tendinta de a fi suspiciosi. Important este ca ai spus-o. Sa nu iei raspunsul meu ca atac la persoana ta,Doamne fereste! Pur si simplu ce vreau sa spun este ca uneori adevarul intrece orice inchipuire.Si suferinta vine din si prin atatea moduri incat unii din noi inclina sa creada ca sunt elucubratii.
Si chiar nici asta nu conteaza. Topicul,daca e sa luam varianta ca este o poveste, poate fi folositor cuiva care nu poate,nu stie sa exprime prin ce trece. O persoana reala cu o suferinta similara.Si daca foloseste doar unei singure persoane ,una, acest subiect e un castig.
ghiompirica
Postat pe 24 Decembrie 2013 14:50
exact. Shit happens. Probabil nimeni nu se apuca de fericit ce e sa boceasca pe aici. Iar admitind ca ar face-o, atunci nu toti care citesc or citi de fericiti, la rindul lor....
Pe chestia asta cu verificatul adresei, bolentinului si veridicitatii au mai fost discutii iar mie una mi se par hilare. Ce importanta are PERSOANA din spatele subiectului? Sintem pe un forum. Iar sfatul sau parerea referitoare la un subiect e in fond acelasi/aceeasi, indiferent ca dilema e "in realitate" a Marioarei sau a Eufrosinei -sau nu e a nimanui. Diferentiati problema de persoana. Problema e cea care se discuta.
quasaria
Postat pe 24 Decembrie 2013 16:08
Exact: problema,subiectul discutat. Iar daca ajuta "povestea" sau subiectul ,cu tot cortegiul de pareri postate, pe cineva care bantuie pe aici din....varii motive-exclus ca-i este bine sau ca este fericit- este foarte bine.
ghiompirica
Postat pe 24 Decembrie 2013 18:35
mai fatuca, pune osu la munca. o femeie stie mereu sa-si foloseasca farmecele, poate tu n-ai.daca nu te descurci iti dau eu de intretinut casa, facut ceva menaj, gatit ca mi-e mila de tine mai fata amarata
pinkrainbow
Postat pe 27 Decembrie 2013 21:39
la ce "farmece" te referi tu 842, la alea cu pene de gaini negre si cuie de sicrie...sau?
Si mie mi-e mila de tine, daca asta e punctul tau forte. Foarte mila.

Mai bine te lasi de literatura ieftina si te duci sa iti speli vasele, pisi.
quasaria
Postat pe 28 Decembrie 2013 03:09
Callyope draga, inainte de a da sfaturi relativ la scoala si gramatica, rezolva-ti propria problema in materie....Nu "refati", ci "refa-ti"!
In plus, cand vrei sa dai un sfat, da-l, daca ai ce da! Cand vorbesti despre continuarea scolii, pari a ignora cu desavarsire faptul ca, fata asta este intr-o tara straina, a carei limba nu o stapaneste inca! Ce si cum sa continue? In plus, in afara de faptul ca, scoala costa, ea mai si dureaza! Deci, daca decide sa "scoleasca", mai are de stat si de indurat " la sef"! Cat va mai rezista?

Cu siguranta "vorbesti din carti" recomandand ritos renuntarea la slujbele pentru ingrijire batrani. Sunt singurele disponibile prompt, fara complicatii, relativ bine platite (in raport cu zero-ul absolut de acasa: slujbe extrem de putine, mizerabil platite si acelea!). Pentru ceva mai bun, acceptand ca, vorbesti limba, ai studii relevante si recunoscute, e de cautat si de asteptat mult si bine! Din pacate, pe parcursul lui "mult si bine", mai trebuie sa si platesti chirie, sa mananci, intr-un cuvant, sa subzisti. In context, discriminarea e ultimul aspect, nici el de neglijat.

Asa ca, ar fi de dorit sa ne limitam avantul "sfatuitor" la ceva ce stapanim sau am experimentat. Altfel, ramanem doar niste "rasucitori de cutit in rana"!
garbo228556
Postat pe 28 Decembrie 2013 19:07
Din Decembrie citesc in fiecare zi ceea ce ati scris voi aici...Vreau sa va dezamagesc...inca sunt in aceeasi situatie...si nu pot sa o parasesc inca.Mi-a placut ca a scris cineva despre educatie si scoala...Din fericire cu atat am ramas si eu:Am terminat o facultate si un master..si pot sa zic ca ma pot sterge cu diplomele in partea dorsala...Daca cineva scrie printre lacrimi...si face greseli gramaticale ...aia nu inseamna ca e needucat...De altfel...nu am nici un motiv sa mint sau sa fabulez in legatura cu viata mea.Am tinut mortis sa spun ca daca cineva poate invata din asta sa o faca:deoarece e de-a dreptul ingrozitor!!! Si mai raspund cuiva rautacios:Nu mi-a fost niciodata rrusine sa muncesc! Fac asta cam de cand avveam 14 ani...si nu mi-e frica de munca , dar nu stau locurile de munca pa gard :(
ultimul comentariu imi vine in ajutor ff mult..si este foarte relevant la situatia mea..
Sper sa reusesc luna ce vine sa ma debarasez de tot ceea ce ma inconjoara...pana atunci va rog sa imi tineti pumnii sa iau examenul de limba...si va multumesc celor care mi-ati incalzit sufletul cu o vorba buna..
ioanasad
Postat pe 18 Ianuarie 2014 17:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o poveste de dragoste suferinta despartire 56 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:17
Este Complicat... 309 De la: just-nobody 13 August 2019 15:16
O frumoasa poveste de dragoste care s-a sfarsit cu semne de intrebare 18 De la: garbo_462578 1 Mai 2019 20:08
buna:)))))))))9 24 De la: fleurdelis 17 Martie 2010 04:02
orice mic sfat ma ajuta 7 De la: garbo182398 30 Ianuarie 2011 21:17
Setari Cookie-uri