Te-ai casatori cu un barbat cu copil dintr-o alta relatie?

Hmm!

Pa_sopt parerea mea, nu vrei s-o stii?

8-> NNA!
Fss_ssu
Postat pe 23 Noiembrie 2013 17:22
Da,sunt casatorita cu un astfel de barbat si am avut parte si de un copil toxic,aproape ca cineva a descris situatia suta la suta,acra cand venea la noi era trimisa de mama ei dupa bani si iar bani,nimic alceva, pana intr-o zi ,cand tatal copilului si dat seama si a lasat-o mai moale....eu nu m-am amestecat si bine am facut ca si-a dat seama singur ca orice i-ar da nu ar fi deajuns!Si uite asa au trecut peste 20 ani,copilu este mare doctor bine inteles ca acuma nu mai suntem, cautati asa de des ca s-a ajuns si ne vedem de viata noastra!Ce sfat as putea da,depinde cum sunteti de puternice sau daca ar mai exista alta varianta,mai bine varientati-va,veti fi scutite de multe necazuri!
garbo257971
Postat pe 23 Noiembrie 2013 18:43
eu sunt un barbat care are un licurici de 8 ani ,educata si cu mult bun simt . Vreau sa spun acestora care nu accepta acest tip de relatie , ca este alegerea voastra. Voi oricum nu vreti s-a aveti un copil , iubiti doar banii lui .Personal nu as accepta astfel de °egoista°in viata mea . Ar trebui sa iubeasca intai °Licuriciu° apoi pe mine !!! Spor la discutii !
garbo189875
Postat pe 23 Noiembrie 2013 19:47
De la: garbo189875, la data 2013-11-23 19:47:37eu sunt un barbat care are un licurici de 8 ani ,educata si cu mult bun simt . Vreau sa spun acestora care nu accepta acest tip de relatie , ca este alegerea voastra. Voi oricum nu vreti s-a aveti un copil , iubiti doar banii lui .Personal nu as accepta astfel de °egoista°in viata mea . Ar trebui sa iubeasca intai °Licuriciu° apoi pe mine !!! Spor la discutii !



exact. Nu conteaza ca esti mama sau tata, abordarea corecta e aceeasi: daca nu accepti copilul, ce cauti linga mine?!?!
quasaria
Postat pe 23 Noiembrie 2013 22:22
auzi vita kktino, nu te-a pus NIMENI sa stai cu un barbat caruia nu ii iubesti copiii: nu accepti ca sint copiii lui si bucata din el, du-te invirtindu-te - exact, cum te-ai dus de la toate topicurile, du-te de tot. Chiar de tot. N-ai de ce dreak sa faci umbra pamintului, loseritza, doar ca sa iti IMPUI drepturile TALE in fata drepturilor unei fiinte care trebuie aparata, nu negata??
In rest, ma faci sa rid: pina una alta nu eu sint cea care are conflicte in casa, eu personal, copilul si barbatul o ducem foarte bine merci. Nu ca ar fi valabil pt tine, dar se poate si sa traiesti bine merci fara sa te trezesti dimineata intrebindu-te "oglinda oglinjoara, cine e pe primul loc??".
Asta denota un caracter de kkt si niste complexe imense. Deci, asa cum am zis, mai bine impusca-te sa nu te mai chinui.
quasaria
Postat pe 23 Noiembrie 2013 22:29
Buna ,eu sunt căsătoria cu un bărbat care are un băiat el are 14 ani si eu am la rândul meu doua fete una de 17 respectiv 20 ,m-am recasatorit acum 4 ani in speranța ca voi fi fericita si va fi totul bine , dar sincer acum regret nu asi mai face-o niciodata ,problema nu e copilul ci atitudinea sitului tu ai doi copii eu am unul ,intampini multe divergente multe reprosuri si scoateri de ochi, niciodata nu vor fi tratati copii egal si tu ca mama vei fi întotdeauna undeva la mijloc si vei avea mult de suferit .
garbo015769
Postat pe 23 Noiembrie 2013 23:05
pai eu cred ca sasatoria este un lucru important..
in care barbatul si femeia sa faca copiii cand privesc amandoi in o directive constructive si statornica si sa aiba grija sa isi ofere caldura sufleteasca unuia altuia si afectiune..pt ca caldura sufleteasca trebuie intretinuta pt ca fara ea viata in doi este un calvar consider eu..

multi vor copii pt ca se iau dupa batrani,,perpetuarea specie,,

daca altii fac copiii fara sa gandeasca,,daca iei barbat cu copiii pe langa barbat trebuie sa il slugaresti si pe barbat ca barbatul sta cam prost cu capitolul responsabilitati,treburi casnice..
daca un barbat ia femeie cu copiii femeia se ocupa de casa,,in marea parte ..
copii trebuie sa ramana la mama si barbatul sa plateasca..
eu nu sunt de parerea ca copii sa ramana la tata apoi sa cautenevasta bona care sa il grijeasca si pe el ca barbat si pe copil sa faca toate treburile casnice.sa lase copiii la sotie pt ca mamele au tot dreptul a a-si pastra copiii pt ca ele le-au dat viata si si-ai riscat propria viata prin a da nastere la copii,de aceea mama are tot dreptul de a pastra copiii..si daca gaseste un barbat fara copiii care sa o ajute sa ii creasca,,pt ca femeia se ocupa in marea parte de treburile casnice si barbatul nu prea mult...
ingerasulluptator
Postat pe 23 Noiembrie 2013 23:13
De la: ingerasulluptator, la data 2013-11-23 23:13:52pai eu cred ca sasatoria este un lucru important..
in care barbatul si femeia sa faca copiii cand privesc amandoi in o directive constructive si statornica si sa aiba grija sa isi ofere caldura sufleteasca unuia altuia si afectiune..pt ca caldura sufleteasca trebuie intretinuta pt ca fara ea viata in doi este un calvar consider eu..

multi vor copii pt ca se iau dupa batrani,,perpetuarea specie,,

daca altii fac copiii fara sa gandeasca,,daca iei barbat cu copiii pe langa barbat trebuie sa il slugaresti si pe copiii,treburi casnice educatie,etc ca barbatul sta cam prost cu capitolul responsabilitati,treburi casnice..
daca un barbat ia femeie cu copiii femeia se ocupa de casa,,in marea parte ..
copii trebuie sa ramana la mama si barbatul sa plateasca necesitatile copilului..
eu nu sunt de parerea ca copii sa ramana la tata apoi sa cautenevasta bona care sa il grijeasca si pe el ca barbat si pe copil sa faca toate treburile casnice.sa lase copiii la sotie,, pt ca mamele au tot dreptul a a-si pastra copiii pt ca ele le-au dat viata si si-ai riscat propria viata prin a da nastere la copii,de aceea mama are tot dreptul de a pastra copiii..si daca gaseste un barbat fara copiii care sa o ajute sa ii creasca,,pt ca femeia se ocupa in marea parte de treburile casnice educatie,,cu exceptia sa ai un barbat bun cu gandire constructive,nu sa iti educi copii dupa cum zice sotul,,ca femeile sa fie supuse sotilor lor si sa curate rahatul dupa ei si baietii au voie sa faca ce vor ei si sa ii incurajeze in lucruri rele,si ca pot face ce vor ei pt ca sunt barbati, ...

pt ca multe femei nu isi pot educa copiii din cauza sotilor,,,care invata fetele sa fie slugi sa faca treburile casnice si pe baietii ii lasa de capul l;or pt ca ei nu raman gravizi
ingerasulluptator
Postat pe 23 Noiembrie 2013 23:22
Am fost casatorita cu un barbat cu doi copii din doua casnicii ratate, un baiat cuminte si o fata mai zvapaiata .Relatia cu baiat mai distant din cauza tatalui iar fetei eram pusa in lumina rea desi am incercat sa ma apropiu de ea nu am putut.Au trecut 10 ani acum divortam (nepotrivire) am plecat in strainatate la munca iar intr-o zi m-a cautat fata lui sa o ajut ,bineinteles am ajutat-o neconditionat mai tinem legatura ,acum a inteles cine sunt de fapt pentru ea o straina care nu a certat-o ci am incercat sa o ajut ce de la tatal ei nu prea a primit doar cuvinte grele fiind numita chiar oaia neagra a familiei.Daca era sotul meu o altfel de persoana poate eram cu copii lui mai apropiati dar depinde si de barbat ,copii nu au nici o vina ca au venit pe lume dar asta e viata,mergem inainte.
garbo_385848
Postat pe 23 Noiembrie 2013 23:37
Buna,

Parerea mea este ca ar trebui sa analizam situatia din mai multe privinte insa eu am sa scriu pur si simplu ceea ce cunosc - un barbat care a stat alaturi de o femeie mai bine de 10 ani, intotdeauna si-a dorit un copil, ea nefiind de acord pana in urma cu ceva timp cand minunea s-a produs :) a venit pe lume o minunatie de copil, frumos, haios, iubit si dorit de catre tatal lui insa la ceva timp dupa nastere, mama s-a gandit ca are altceva mai bun de facut si a plecat. Tatal s-a chinuit si a crescut copilul cu bune si cu rele, tinandu-i loc si de mama si de tata, dand dovada de faptul ca intr-adevar a dorit sa aiba un copil si de o dragoste imensa! Credeti ca el nu are dreptul sa fie iubit inca o data si sa iubeasca pt ca are un copil cu altcineva? Gresit!!! In primul rand este om iar iubirea nu tine cont de ce are acasa si in al doilea rand si acel copil are dreptul sa aiba langa el o femeie care sa ii tina catusi de putin locul mamei. El nu are nici o vina cum nici tatal nu are nici o vina... Aman2 merita o noua sansa si aman2 au dreptul la o viata frumoasa!

Cat despre cei care aleg sa divorteze, chiar daca la mijloc este un copil, atat el cat si ea au dreptul sa isi refaca viata fara nici o problema... Probabil ca undeva era o necompatibilitate insa alaturi de altcineva, totul poate fi diferit... De ce sa nu le acorzi o sansa? De ce sa devina copilul o piedica? Este chiar atat de imposibil sa ai grija de copilul altcuiva? Eu zic ca nu... Eu zic ca ar trebui sa lasam deoparte mentalitatile invechite si sa ne punem in fata faptului implinit - ne indragostim nebuneste de un barbat/femeie care are un copil din alta relatie si acum ce facem? Renuntam la tot? NU! Mergem mai departe cu el/ea si cu copilul!




deu4787
Postat pe 24 Noiembrie 2013 02:04
De la: analuisa, la data 2013-11-23 09:09:46Salut fetelor....acuma cateva luni de zile daca cineva imi punea aceasta intrebare raspunsul meu era "da",am pe cineva apropiat care este casatorita cu un barbat care are un copil dintr-o alta relatie si e fericita cu el)...tot timpul ma rugam la Cel de Sus sa nu mi se intalmple si mie acest lucru....si am cunoscut intr-o perioada in care eram putin vulnerabila un barbat fost casatorit cu un copil ,am inceput sa vb,imi place de el la nebunie.....chiar daca familia mea nu il accepta nici nu ma interesa,acea relatie pe care am inceput-o noi nu a mers ,nu-mi pare rau acuma sincer nu as mai accepta nici un barbat fost casatorit si cu un copil langa mine,nici macar la un salut nu as sta...copilul este pe primul loc ,eu sunt putin mai egoista din fire si vreau sa fiu eu pe primul loc,pe acest Pamant sunt barbati liberi si fara responsabilitati care se pot indragosti imediat de zambetul tau daca stii sa ii accepti.v-am pupat!




Exact la fel gindesc si eu!!! De ce sa ti iei unul cu copii cind poti sa ti iei unul liber ca si tine si care sa te iubeasca asa cum meriti?
Un copil nu e o joaca!! Un copil este legatura pe care o are PE VECI cu femeia cu care l a facut
lusel
Postat pe 24 Noiembrie 2013 10:09
DE CE NU..,
garbo_385622
Postat pe 24 Noiembrie 2013 19:15
SUNT DE ACORD CU TINE...CINE TE IUBESTE SI TE DORESTE CU ADEVARAT TREBUIE SA ACCEPTE SI TRECUTUL TAU.SI DACA NUSA SE DUCA LA DRACU'.
garbo_385622
Postat pe 24 Noiembrie 2013 19:19
INTELIGENT SI FRUMOS RASPUNS
garbo_385622
Postat pe 24 Noiembrie 2013 19:29
Dragelor desi sunt in tabara adversa exista si barbati care fug de responsabilitatea de a fi tata, e ciudat si nu pot intelege cum a fost posibil dupa o lunga casatorie cand a aparul micutul sa nu-l intereseze. Sunt subiectiva dar as dori sa am alaturi pe cineva care ne accepta pe mine si micut deci care nu are prea multe obligatii, poate pt motivul spus la inceput. Imi pun problema cum ma va accepta o noua persoana in situatia mea, dar sa nu subestimam niciodata puterea dragostei. Cred ca important este sa avem alaturi persoana potrivita, aici intervin mai multi factori pt a o gasi, atunci practic nu prea mai conteaza altceva pt ca totul vine de la sine.
garbo190198
Postat pe 24 Noiembrie 2013 22:20
Eu m-as casatori cu un barbat pe care l-as iubi, m-as intelege, ne-am respecta si sustine reciproc in viata de zi cu zi. Cu copil/i sau fara.
Tu de ce te-ai casatori cu un barbat? Ce astepti de la el?
charmelen
Postat pe 24 Noiembrie 2013 23:18
ce vina are copilul ?
garbo197910
Postat pe 24 Noiembrie 2013 23:27
Am avut o relatie cu un astfel de barbat...era absolut minunat iar copilul...o dulceata.Cand a fost sa aleg daca raman cu el sau nu,nu am putut.Tot timpul m-a bantuit ideea ca voi fi geloasa pe copil,ca il va iubi mai mult.Asa cam dat cu piciorul la o super-relatie care mi-a adus numai fericire si zambet pe buze din cauza unei prostii.Acum regret ca nici macar nu am incercat.Poate iesea altfel si acum eram fericita.....Cat despre tine...asculta-ti inima si risca putin.Altfel vei ajunge sa regreti
anamaria2189
Postat pe 25 Noiembrie 2013 00:18
sincer nu m-as mai casatori cu nimeni , am o casnicie de 30 de ani imi ajunge ..
garbo_19362
Postat pe 25 Noiembrie 2013 08:05
Eu m-am casataorit cu un barbat care avea 2 copii din 2 relatii, sotiile avand amandoua o boala incurabila si au decedat. Cand m-am casatorit copii aveau 7 si 12 ani. Acum una are 38 de ani si cealalta 33 insa din pacate tatal lor a decedat acum 5 ani si am ramas noi fetele.
Ne intelegm f. bine. As putea sa spun ca, fata de f multe exemple dintre parinti natural si copii lor. Noi, cu ajutorul lui Dumnezeu ne intelegem super. Sa dea Bunul Dumnezeu sa ne intelegem la fel toata viata si de aici inainte.
Doamne ajuta.
garbo028809
Postat pe 25 Noiembrie 2013 08:54
De la: garbo_19362, la data 2013-11-25 08:05:20sincer nu m-as mai casatori cu nimeni , am o casnicie de 30 de ani imi ajunge ..



G, daca as mai trai inca o viata tot m-as casatori
important e sa sti sa-ti alegi omul potrivit nu un don juan
vivacedonna
Postat pe 25 Noiembrie 2013 10:12
BINEINTELES CA DA, PENTRU CA-L IUBESC FOARTE TARE SI NECONDITIONAT!
Corina_Prodan_1
Postat pe 25 Noiembrie 2013 11:10
sincer kristina tu esti aceeasi persoana cu un alt id...se simte exprimarea...tu ai o problema...
garbo208828
Postat pe 25 Noiembrie 2013 11:27
"are o problema " e elegant spus... Daca scrie acelasi lucru sub cinci nume devine opinia publica - din benza prostiei ei asa se vede...
Si se lauda ca e stearpa, adica asta e mindria suprema, pt ca astfel n-ar avea cum "sa o lase vreunul cu copilul in brate" - gizas... Pacat doar ca n-a fost si ma-sa la fel.
quasaria
Postat pe 25 Noiembrie 2013 13:17
Da e un subiect sensibil la care eu as raspunde ca nu mi-as dori un barbat cu copil datorita faptului ca eu nu am copii si e tare greu sa stiu ca se duce-n vizita la copil plateste pensie alimentara si-l intereseaza toata viata acelui copil:unde merge ce face cu cine ?
Marcu_Paula_Iuliana_1
Postat pe 25 Noiembrie 2013 13:37
un pic altfel,. iubeste ,,Licuriciul'' din cauza ca te iubeste pe tine :)
duchess1
Postat pe 25 Noiembrie 2013 17:58
licuriciul e parte din tati, nici nu as fi impreuna cu tati daca nu ar fi un tatic de licurici valabil, cum pot sa vreau eu alt licurici al nostru daca tati nu ar fi ok cu licuriciul pe care il are deja????? deci, il iubesc pe tati, automat iubesc si licuriciul, iar licuriciul s-a lipit de mine cum m-a cunoscut asa ca tati ma iubeste si mai tare, toate vin la pachet si cu totii suntem super ok, asta in primul rand datorita taticului de licurici
edelweiss_3881
Postat pe 25 Noiembrie 2013 18:08
iar cu mami a lui licurici pur si simplu eu personal nu am nimic de impartit atat timp cat in casa la noi lucrurile sunt clare si zic eu ok!
edelweiss_3881
Postat pe 25 Noiembrie 2013 18:13
pai un barbat ar accepta o femeie car sa nu curate dupa el si sa o ajute la treburile casnice dn proprie initiativa .
daca ar fii fost un barbat bun nevastasa ar mai fii cu el..sau daca a murit nevastasa o fii murit saraca de la cat s-o atacat cu el..
eu zic ca fiecare sa isi creasca plozii.
daca n se descurca sa ii dea la nevastasa..
poate mai sunt si barbati cu suflet bun cu bun simt dar cred ca doar prin povesti exista..pt ca pana acum nu am intalnit decat hoti.
ingerasulluptator
Postat pe 27 Noiembrie 2013 23:00
De la: garbo003881, la data 2013-11-25 18:13:50iar cu mami a lui licurici pur si simplu eu personal nu am nimic de impartit atat timp cat in casa la noi lucrurile sunt clare si zic eu ok!


fiecare face dupa cum ii place,,stii omul isi face soarta in functie dupa cat il duce capul..

stii cum i9i vorba pestele de la cap se impute,,la fel si omul de la cap se impute,,daca nu te duce capul de aceea si soarta iti este la fel in functie la cat te duce capul.
cap prost la fel si soarta pe care cica omul zice ca I-o da Dumnezeu
Dumnezeu ti-ar da o minte rationala contructiva daca oamenii ar vrea la fel le va fii si soarta.
ingerasulluptator
Postat pe 27 Noiembrie 2013 23:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O alta femeie in viata lor...eu! 368 De la: daniilia 27 Aprilie 2011 10:52
din curiozitate... 54 De la: stella_floare 26 Martie 2012 00:01
Vorbe intelepte 452 De la: Rotty 5 Decembrie 2015 10:16
am nevoie de un sfat poate a mai trecut cineva prin asta 92 De la: iulius_cezar 4 Februarie 2010 17:08
Ati accepta o femeie cu un copil? 1 De la: garbo_500124 29 Iunie 2019 19:08
Setari Cookie-uri