ce anume nu pricep sau unde gresesc prin felul meu de a gandi?

salutare tuturor,

pentru ca deja este a doua oara cand se intampla lucrul asta, si a doua oara cand ma simt "cel mai prost din curtea scolii", si tot a doua oara cand incerc sa ii explic prietenei mele ca vad ca fiind gresit ceea ce face, dar ea continua sa vada lucrurile perfect normale. Am decis sa mai cer o parere, poate chiar am eu o problema si percep ca fiind gresite lucruri care sunt de fapt complet normale. In cele ce urmeaza am sa expun istorioara care mi-a stricat starea de buna dispozitie si m-a revoltat.

pe la inceputul saptamanii am fost anuntat de iubita mea, cu care locuiesc impreuna de 2 ani, ca in weekend -sambata seara- este posibil sa iesim in club impreuna cu niste prietene ale ei si am fost intrebat daca vreau sa merg si eu. Deoarece iesim rar, eu lucrez de dimineata pana seara, iar viata mea sociala lasa de dorit am raspuns afirmativ spunand ca o sa mergem la club. Ieri (sambata) pe la ora 17-17:30 respectiva prietena a iubitei mele a sunat, in urma convorbirii lor telefonice a rezultat ca de fapt nu se doreste neaparat o iesire la club dar o sa se iasa pur si simplu prin in jurul orei 19:00. Pana aici toate bune si frumoase.

In momentul in care iubita mea a terminat de vorbit cu prietena ei, ma anunta ca nu se mai merge la club ci doar se iese in oras si o sa fie doua dintre prietenele ei, dupa care urmeaza o intreaga serie de argumentari de ce sa mearga singura in oras in conditiile in care nu mai este vorba despre club (printre motive enumerandu-se citez; "o sa fie multa fataiala pana o sa se decida un loc in care sa ramanem si stiu ca tie nu iti place sa te fatai din loc in loc fara sa se ia o decizie", "o sa fie nasol nu o sa iti placa si sigur ai sa incepi sa comentezi"), vazand ca mai ca nu imi zice franc in fata ca nu vrea sa merg si eu cat si presupunand ca in noile conditii si-ar dori sa iasa in oras "ca fetele" am spus ca este ok o sa raman acasa iar in eventualitatea in care se decid pana la urma ca vor sa merga si la club sa ma anunte si am sa apar si eu. Pana aici iarasi aproape totul ok, cand spun "aproape" ma refer la faptul ca nu s-a simtit placut sa imi vad iubita incercand sa ma convinga sa raman casa in momentul in care ea urma sa iasa in oras. La ora 10 si un pic seara, dupa aproximativ 3 ore de cand iesise in oras timp in care eu ma plictisisem singur in casa, imi sun iubita sa aflu daca s-au stabilit in vre-un loc si daca au luat o hotarare in privinta mersului la un club, imi raspunde la telefon si pe fondul unor voci barbatesti care vorbeau de abia ne puteam intelege la telefon imi explica ca ei au fost la o pizza tocmai ce au iesit si se "fataie prin oras" dar inca nu s-a decis nimic in privinta clubului. Moment in care am intrebat care este componenta grupului, mi s-a raspuns ca este ea prietena ei si doi prieteni ai prietenei ei dupa care a continuat ca se mai fataie prin oras dar daca va fi sa se hotareasca sa se mearga la club ma anunta.

Aici incepe partea in care mie mi se pare ca totul este fundamental gresit.

- prietena mea a iesit "ca fetele in oras" dar nu era in regim "girls only" iar in momentul in care a aflat (aici am presupus ca nu a stiut din start) ca nu vor fi doar fete a considerat ca este ok sa nu ma cheme si pe mine. (Inteleg ca uneori fetele vor sa iasa doar ele si sa povesteasca "ca fetele", exact cum cateodata eu ies in oras cu baietii, "ca baietii")

- in momentul in care am sunat-o nu a considerat sa imi zica ca nu este doar ea cu fetele, ca mai sunt si baieti si sa ma intrebe daca nu as vrea sa vin si eu "sa ne fataim prin oras"

- in momentul in care am intrebat-o daca i se pare ok, a inceput sa argumenteze ca nu se intampla nimic ca nu a facut nimic rau. Desi eu nu intrebasem lucrul asta.

- abia la al treilea apel telefonic s-a gandit sa imi zica ca daca vreau pot sa vin si eu, asta se intampla la vre-o jumate de ora dupa primul meu telefon, si dupa ce i-am comunicat ca daca ea vede ca fiind ok sa iesim in oras separat fiecare cu grupul lui de prieteni si prietene atunci ies si eu sa vada cum se simte. I-am raspuns "nu, mersi, nu asa"

Pentru ca eram suparat m-am dus la birou, la ceva timp am primit SMS "eu sunt acasa" am raspuns suparat fiind "singura" ea a raspus "da" eu am raspuns "naspa". Dupa schimbul asta de sms-uri a urmat o convorbire telefonica in care eu incercam sa ii explic de ce vad eu gresit si egosit comportamentul ei, iar ea o tinea una si buna ca ea nu a facut nimic rau sau gresit am inchis telefonul si am primit un mesaj care spunea citez "Imi lasi impresia ca esti gelos si posesiv si ca nu ai incredere in mine si relatia noastra. Sper sa ma insel cu impresia asta pentru ca, chiar nu ai motive sa fii asa."

Amu voi ce parere aveti?
padwan
Postat pe 6 Octombrie 2013 18:04
Salut!

Când aveam 13-14 ani, scriam şi io jurnal. Acum, dacă mă plictisesc, citesc şi :).
Axl_R
Postat pe 6 Octombrie 2013 20:00
" Amu voi ce parere aveti? "

Amu n_am nishi o parere ca mi-s obosata. Cam shiudata pretina asta a ta.... ...ba te vree , ba nu te vree.... io zac sa pui fedgeu pe oala si sa tje mai gandeshti.....


Scz , nu am in tastatura diacritice sa pot "vorbii " ardeleneste asa cum vreau
Rotty
Postat pe 6 Octombrie 2013 21:14

Naspa, cunosc un cuplu care a divortat dupa ce el, care muncea mult, a lasat-o sa se fataie sambata noaptea prin cluburi cu prietenele pana ce s-a indragostit de altul si l-a parasit.
charmelen
Postat pe 11 Octombrie 2013 21:20
Nu e vorba cine greseste, ci de faptul ca voi nu va potriviti mental si probabil ca ea nu te iubeste indeajuns pentru a petrece cu tine putinul timp pe care munca vi-l permite si ca nu face efortul sa te includa in activitatile sale distractive.
Iar faptul ca ai plecat si apoi ati comunicat prin sms-uri e pueril din partea amandorura.
Daca vrei sa te convingi daca si cat de iubeste, propune-i sa va despartiti admitandu-ti gelozia si posesivitatea si oferindu-i libertatea sa procedeze cum doreste fara a te mai rani cu comportamentul ei instabil.
Khalil Gibran zicea: “If you love somebody, let them go, for if they return, they were always yours. If they don't, they never were.”
Bafta si sa ne tii la curent.
charmelen
Postat pe 11 Octombrie 2013 21:32
si mie mi se pare gresit, si mi se pare gresit prin prisma faptului ca ti-a justificat ca iesirea ar fi "girls only" si de fapt nu a fost asa. Strict factual, a mintit. De ce a mintit - pot exista 1001 de cauze, inclusiv cea de care iti e tie teama.
quasaria
Postat pe 12 Octombrie 2013 06:20
Cred ca fata s-a cam plictisit in relatia asta si deja simte nevoia de o schimbare, de cineva nou sau mai degraba de un flirt. Posibil sa nu se mai simta suficient de apreciata de tine, sa se simta neglijata, iar faptul ca petreceti atat de putin timp impreuna desi locuiti impreuna nu e de natura sa imbunatateasca lucrurile. Nu mi se pare normal cum a procedat ea, dar cel care trebuie sa schimbe ceva in relatie trebuie sa fii tu. Rutina poate omori o relatie si daca e deja a doua oara cand se intampla lucrul asta... cred ca poti sa spui adio si la gara relatiei. Cum imi place mie sa spun... "nu exista iubire ci numai dovezi de iubire"
arahne
Postat pe 13 Octombrie 2013 02:45
am citit cu mare atentie ca sa inteleg bine tot ce ai scris....chiar de doua ori...aceasta intamplare , povesttita din punctul tau de vedere suna nashpa...deci inteleg foarte bine de ce esti suparat
DAR
inaite de a trage EU o concluzie vreu sa stiu ceva...
TU???
O IUBESTI?????
carmen_2005_ro
Postat pe 20 Octombrie 2013 23:50
nu pare a fi o relatie bazata pe respect si nici prea multa consideratie nu ti se da....esti sigur ca ai sentimente fata de aiurita asta sau doar ceva ataractie ...???
garbo_19362
Postat pe 21 Octombrie 2013 22:29
Mie nu mi se pare ok atitudinea iubitei tale ... De acord, daca iesea numai cu fetele sa zicem ca era de inteles, dar asa ... E posibil si sa nu fi stiut de intentia acelei amice de a-si invita si cei 2 prieteni .... Plus de asta, cand ti-e draga persoana de langa tine si mai si petreci putin timp in compania ei pentru ca nu se poate altfel din cauza muncii, iti doresti ca timpul acela ramas disponibil sa-l petreci impreuna cu ea ...
Fata_Morgana
Postat pe 25 Octombrie 2013 14:29
Ceea ce a facut prietena ta, am facut si eu in momentul in care ma plictiseam foarte tare in relatia respectiva. Trebuie sa iei urgent masuri, iesiti mai mult in oras, o seara romantica... ceva care o sa-i placa mult si sa o convingi ca nu esti plictisitor, ca relatia voastra nu e monotona. Daca nu o sa auzi in curand cuvintele : "hai sa luam o pauza"..
Multa bafta.
isis_gabius
Postat pe 26 Octombrie 2013 02:13
Evident nu e normal comportamentul ei. Era suficient sa iti spuna pur si simplu ca vrea o seara doar a ei cu felete, si asta e perfect normal, nu sa gaseasca tot felul de scuze puerile cu "fataiala". Faptul ca au venit si doi prieteni ai prietenei ei deja nu mai e ok. chiar daca nu s-a intamplat nimic. Cred ca voi nu comunicati suficient, poate si ea a avut un motiv sa se comporte asa sau ti-a platit cu aceasi moneda. Este bine sa vorbiti mai mult,personal nu prin sms., sa va spuneti ce nu va convine la celalalt, dar frumos, nu cu repros, si sa incercati sa va rezolvati problemele (e clar ca aveti probleme) pana nu este prea tarziu.
garbo_11137
Postat pe 26 Octombrie 2013 06:24
Parerea mea este ca iubita ta nu a gresit mult. In momentul in care s-a justificat ca nu face nimic rau, probabil se datora faptului ca stia ca esti gelos si nu voia certuri. Discutati amandoi acest subiect si cere-i sa fie sincera. Si gandeste-te ca in viata trebuie sa oferi libertate....daca nu vrei ca partenera ta sa isi ia singura libertatea de care are nevoie.
anaflorin20
Postat pe 26 Octombrie 2013 09:22
draga prietene chiar teinseala sa stii
garbo262429
Postat pe 26 Octombrie 2013 10:05
e ok sa mai fie si mici certuri !Vreti sa va plictisiti? Nu e un motiv de drama....!
comoaramea
Postat pe 26 Octombrie 2013 13:48
Ar fi bine de stiut ce varsta aveti, daca lucrati amandoi si de ce nu va casatoriti, daca tot va iubiti? Adica lalaiala asta intro relatie duce la confuzie si daca nu ati stabilit clar ce va deranjeaza si ce va place fiecaruia, e normal sa apara astfel de suparari. De ce nu discuti clar cu ea de ce te evita cand iese in oras, de ce prefera sa fie fara tine, ce vreti voi de la relatie si inspre ce mergeti! Sfaturi nu prea pot sa iti dau, pentru ca o relatie e atat de complexa si are atatea date despre care nu stiu nimic, deci nu pot vedea in detaliu relatia...insa fetele vor o stabilitate, vor dovezi de iubire, nu rutina! Tu ce ii oferi? Ar trebui sa scrieti fiecare pe foaie ce ii place la celalalt, ce nu ii place, ce asteptari are si apoi sa va dati hartiile unul celuilalt. Apoi discutati cu dragoste, ce ati scris acolo si clarificati situatia voastra! Nicio relatie nu se clarifica singura si nu evolueaza daca nu e hranita cu surprize, cu cadouri, cu timp de calitate petrecut cu celalalt, cu iubire, etc. Asa ca eu zic ca ar trebui sa te gandesti daca nu e doar o rutina relatia voastra si daca nu cumva asteptati sa se intample minuni, fara a face nimic! Succes!
calla
Postat pe 26 Octombrie 2013 14:09
Nu e de tine,las-o!Daca te-ar iubi nu s-ar comporta asa .Sunteti tineri si ar trebui sa va distrati impreuna,Vei avea de suferit daca vei merge cu ea mai departe.Nu esti deloc posesiv cum zice ea.Ar fi trebuit sa fiti impreuna.Ce ,s-au terminat fetele de iti faci atitea probleme daca ai inteles-o sau nu?E corect cum pui problema.Mergi mai departe dar singur, pina nu vei regreta.
garbo256891
Postat pe 26 Octombrie 2013 18:38
Parerea mea ca este o neserioasa,daca iesea numai la o "fataiala" in oras cu fetele era ok,pentru ca si tu iesi in oras la o bere cu baietii,...dar a fost insotita si de prietenii prietenelor ei,..logic si de bun simt era sa te cheme si pe tine....este o egoista si nesimtita,din punctul meu de vedere,nu tine la tine deloc,te tine de roata de rezerva si iese in club si se distreaza cu altii...
Eu te sfatuiesc sa-ti gasesti pe alta fata care sa vrea sa se "fataie" prin cluburi si prin oras si insotita de tine daca se poate...,chiar ca esti prost...auzi sa stai acasa si ea la spaitir...
garbo162553
Postat pe 26 Octombrie 2013 19:10
De ce cautam atat sa stabilim care este forma sau sa desenam o forma convenabila, atunci cand problema este, in mod evident, fondul?
Conteaza atat de mult cum se vad lucrurile din afara sau conteaza cum se simt lucrurile in suflet?
In loc sa cautam raspunsuri, cum ar fi sa ne punem intrebari?
1. De ce alege sa petreaca timp cu alti oameni cand eu muncesc foarte mult si avem putin timp impreuna?
2. De ce cauta sa dea explicatii, cand ar trebui sa nu fie motive pentru explicatii?
etc.

Niciuna dintre intrebari nu are raspunsuri evidente. De multe ori, adevarul este in nuante, nu in culori.

Daca este relevant, ma gasiti pe www.truetoyourself.ro
garbo162445
Postat pe 26 Octombrie 2013 20:55
Ei...asa ...e uniiii....si e multi.....
mirelpiperea
Postat pe 27 Octombrie 2013 11:35
De la: comoaramea, la data 2013-10-26 13:48:42e ok sa mai fie si mici certuri !Vreti sa va plictisiti? Nu e un motiv de drama....!


asa garbolino.... mai te inseala, mai te minte, sa nu cumva doamne fereste sa te plictisesti. Ce, mare drama...
quasaria
Postat pe 27 Octombrie 2013 13:24
Mai multa comunicare nu ar strica(nu prin sms-uri)!
S-ar putea sa fie de vina anturajul ei(am retinut ca ea te-a invitat in club dar s-a razgandit presupun la indicatia "prietenelor")si prin urmare vina ei indirect(pentru asemenea "prietene")
garbo168173
Postat pe 27 Octombrie 2013 23:11
"anturajul" e o scuza trasa de par: nici un anturaj nu te poate obliga sa faci nimic - decizia iti apartine strict, deci vina e cit se poate de directa, nu indirecta.
quasaria
Postat pe 28 Octombrie 2013 03:02
Eu nici macar nu inteleg problema, OP. Punctual:
Intrebare: Ce nu pricepi? - Raspuns: Nu pricepi ce ti-a explicat iubita ta de la inceput si anume ca ea, cunoscandu-te, a opiniat ca nu este o idee buna sa iesi cu ea/ele/ei in acea seara, pt. ca se teme ca nu iti va face placere acel gen de iesire si, in plus, le vei strica si lor cheful. Citind randurile scrise de tine, care sugereaza ca esti o persoana oarecum dificil de multumit, opiniez si eu ca sansele sunt ca prietena ta sa fi avut dreptate.
Intrebare: Unde gresesti prin modul tau de a gandi? - Raspuns: Confunzi independenta si actul perfect sanatos de a avea activitati independente de persoana iubita cu egoismul.
Tu ai mentionat ca viata ta sociala lasa de dorit. Asta nu e tocmai in regula. Prietena ta a dorit ca sambata seara sa te includa in viata ei sociala, dar intamplarea a facut ca in ciuda dorintei ei, iesirea de sambata seara sa nu fie compatibila cu tine si preferintele tale. Ti-a spus asta, nu ai inteles. Nu consider ca avea de ce sa te sune sa te anunte care este componenta exacta a grupului, care sunt culorile botoseilor persoanelor din grup (roz/bleu) samd. Situatia nu s-a schimbat, ei inca probabil umblau de colo-colo nehotarati si de ce te-ar fi sunat sa-ti spuna ca au venit si 2 baietei cand inca intalnirea nu se transfomase intr-una care sa iti faca si tie placere?
Mi se pare ca nu ai nicio problema cu prietena ta, ci mai degraba unele probleme personale pe care le proiectezi asupra ei. Nu e vina ei ca ai stat sambata seara singur in casa si nici responsabilitatea ei sa schimbe asta. Nu e vina ei ca tu iti neglijezi planurile personale si viata sociala. Nu e vina ei nici macar ca tu o suni de 3 ori intr-o jumatate de ora sa o tragi la raspundere, in loc sa o lasi sa se simta bine cu amicii ei.
Iti doresc succes in planurile tale de dezvoltare personala, pt. ca in cuplu nu ai nicio problema, din ce ai povestit mai sus.
garbo_12042
Postat pe 28 Octombrie 2013 07:56
1. Trebuie sa aveti amandoi grija de viata sociala...plimbari, mers la film...fiecare dupa preferinte; nu lasati monotonia sa va vina de hac.
2. Intr-o relatie trebuie sa vina de la sine dorinta de a petrece timp unul cu celalalt, iar din punctul meu de vedere la acea ora nu poti iesi, ca fata singura fara partener, oricat de "iesire cu fetele ar fi", lasi impresia de altceva, disponibilitate. Poti merge la plimbari, la shopping, la o cafea cu fetele, insa, sa te "fatai" seara prin oras, lasa un semn de intrebare.
3. Daca nu aveti incredere unul in celalalt clar aceasta relatie nu are o baza.
4. Pot aparea anumite lucruri pe care nu le poti controla, insa comunicarea este totul.
5. Cine se scuza, se acuza.
bretonel
Postat pe 28 Octombrie 2013 09:18
Revin cu unele completari:
Incearca sa gandesti intotdeauna pozitiv. Ce ai de castigat daca esti suspicios? Sa presupunem prin absurd ca intuiesti ca te inseala sau ca s-a plictisit de tine si se dovedeste peste 2 saptamani ca ai avut dreptate. OK, ce castigi din asta? Medalia de aur pt. cel mai intuitiv si inteligent om din lume? Si daca ti-ar da cineva aceasta medalie, tu asta iti doresti sau iti doresti sa fii in continuare cu iubita ta si sa aveti o relatie frumoasa si sanatoasa?
Nu omite detaliile importante, precum ca ea a vrut sa aveti activitati comune sambata seara, insa i-au fost incurcate ploile.
In incercarea de a fi convingatoare, iti dau si un exemplu personal:
Eu sunt foarte indragostita de iubitul meu si il invitam cu mare placere sa ma insoteasca de fiecare data cand ieseam in oras. In timp, observand ca anumite tipuri de iesiri si persoane ii displac, si in urma unor reprosuri si discutii de tipul "Alea sunt niste zuze, prietenul tau Gigel e enervant si ma ataca, Maricica e o vita si se cearta cu toata lumea, eu cu astia nu pot sa ma simt bine deloc, ca n-am ce discuta cu ei" samd, nu l-am mai invitat chiar la orice tip de iesire. Si nici el nu doreste sa vina, oricum, decat de dragul de a ma insoti. La fel si eu, nu doresc sa ma invite el in anumite anturaje cu activitati care nu sunt pe gustul meu. De exemplu la birtul din colt cu fostii lui colegi si colege de liceu.
Nu ms, am facut asta de 200 de ori deja, m-am plictisit cu orele si zilele, n-are rost. Eu ies cu acel anturaj al lui doar in club sau la munte, nunti si botezuri, sau in locuri in care sa facem gratare si sa jucam carti. Discutiile lor din carciuma despre fotbal si nush ce profesor din liceu ma plictisesc. Mult timp iubitul meu nu a inteles asta si ma tara dupa el pana am ajuns sa il implor sa ma inteleaga ca nu imi face placere acel tip de intalnire. Il iubesc foarte mult, imi place sa stau cu el, dar nu sa ma uit la stele 3-4 ore in timp ce ei se uita unul la altul a lene, iar eu fac eforturi sa nu adorm. Cu toate astea, nu ma deranjeaza absolut deloc sa se duca el si nu vad de ce m-ar deranja.
Inca o faza: Eu am anturaje compuse in proportie de 95% din baieti. Am doua prietene si o sora, iar restul prietenilor si colegilor mei sunt baieti. Nu sunt atrasa de niciunul, nu am fost niciodata si nici nu am primit niciodata crize de gelozie sau suspiciune din partea iubitului meu. Mici tachinari si impunsaturi - da, dar crize nu. Daca primeam probabil ca m-ar fi scos din minti demult si ne-am fi despartit degeaba. Ai grija sa nu iti strici relatia din cauza suspiciunilor nefondate si a unei gandiri putin tulburate.
garbo_12042
Postat pe 28 Octombrie 2013 09:34
042, tu in principiu ai avea dreptate, dar omiti diferenta intre a decide EA ca lui nu ii face placere sa iasa cu ei si a lasa bietul om sa aleaga.
In exemplele date de tine a existat consens. In exemplul dat de baiatul asta n-a existat nici un fel de consens, a hotarit ea ca el nu merge punct. Faptul ca "il cunoaste suficient de bine" e interpretabil: nu cumva el se cunoaste pe el insusi si mia bine? Nu cumva poate sa decida pentru el? Nu cumva sensul- evident - nu era "tie nu ti-ar face placere sa vii" ci "mie nu mi-ar face placere ca tu sa vii" - si urmeaza intrebarea "de ce"?

In rest, total de acord ca doi oameni intr-un cuplu nu sint siamezi: nici al meu n-are nici o problema si nici eu n-am nici o problema sa se duca la pescuit singur, de exemplu... sau la sailing sau scufundari sau ce activitati de weekend mai are el. De foarte multe ori a plecat si pe munti singur, pur si simplu pentru ca nu imi facea placere sa trag de mine ca o mirtoaga moarta sa fac fata atunci cind traseul se previziona dificil. In componenta grupului sint si femei - dar sint femei care au mai mult antrenament, mai multa rezistenta la conditii vitrege decit mine, si asta e. Sau, ma rog, pot fi - si au fost de citeva ori - diverse pisi care au lesinat pe acolo si a doua oara nu s-au mai dus nici ele.
N-am nici o problema cu faptul ca sint si femei, dar asta am evaluat eu, nu el: daca mi-ar fi "interzis" el sa vin, probabil as fi avut. Si probabil oricine ar avea.
quasaria
Postat pe 28 Octombrie 2013 10:36
Si eu sunt de acord cu tine, Quasaria. Totusi, Padwan nu a scris nicaieri ca ea a luat decizia in numele lui sau ca i-a interzis sa o insoteasca. Din povestea lui reiese ca iubita lui doar a opiniat ca lui nu o sa-i placa si ca ar fi mai bine sa nu o insoteasca si a argumentat faza asta, iar el s-a aratat deranjat si decizia de a nu iesi a fost a lui.
Poate a exagerat incercand sa-l convinga, insa nu vad sa scrie nicaieri nici ca a decis in numele lui, nici ca i-a interzis sa o insoteasca.
garbo_12042
Postat pe 28 Octombrie 2013 12:38
eu din asta am inteles altceva, nu ca el ar fi fost fericit si multumit sa ramina acasa: "urmeaza o intreaga serie de argumentari de ce sa mearga singura in oras .... vazand ca mai ca nu imi zice franc in fata ca nu vrea sa merg si eu. "
Alta chestie oarecum ciudata: n-au fost doua prietene cum a spus ea, ci o prietena + doi tipi - cam 2-2, daca ne gindim... E evident ca el n-are incredere in ea - dar de multe ori exista si un motiv al neincrederii, pe care il cam intuiesti dinainte sa il stii la concret. Si mie situatia asta, sincer, mi-ar da de gindit, Desi, asa cum spuneam, in viata de zi cu zi sint pro cit mai multa independenta personala... insa sint pro independenta personala cunoscind persoana de linga mine. E un credit pe care l-a castigat. Si nu l-a castigat insistind sa nu il insotesc.



quasaria
Postat pe 28 Octombrie 2013 13:28
Mie imi place ca a devenit interesanta dintre noi doua :)) Pacat ca nu cred ca avem sanse sa ne raspunda Padwan si sa ne tina la curent cu situatia. Mi s-ar fi parut interesant, macar asa de dragul... statisticii.
Despre partea cu fericirea nu stiu ce sa zic, ca mi se pare discutabila faza. Da, am inteles ca nu era fericit, insa nu stiu daca e cazul sa ii faci orice naz, eventual absurd, unei persoane, in scopul de a fi el fericit si cu pretul nefericirii tale. Daca nu era fericit sa ramana acasa, putea sa se duca, in ciuda opiniei ei.
Ea a opiniat ca e mai bine sa se duca singura, ca lui nu i-ar placea. El putea sa spuna ca isi asuma riscul si vrea totusi sa mearga. N-a facut asta, ci s-a oparit si a decis sa ramana acasa. Nu vad cine si ce drept i-a incalcat sau in ce fel s-a purtat ea incorect cu el.
Partea cu o prietena si 2 tipi mi se pare la fel de relevanta ca si cand ar fi fost o prietena si 2 hamsteri sau un prieten si 3 babe, cat timp au iesit ca prieteni si nu la double date. De ce sa te gandesti ca e ceva suspect acolo cand poti sa te gandesti ca n-a stiut ca prietena vine cu aia 2 indivizi dupa ea? Repet, eu ies la bere vinerea cu 10 tipi si atat si te asigur ca nu e nimic de vazut acolo in afara de un grup de amici la bere, aberand. O data a aparut unul dintre amici dupa el cu un fost iubit de-al meu. Asta nu inseamna ca m-am apucat panicata sa-mi sun actualul iubit sa vina repede, ca s-a schimbat componenta initiala a grupului. Acum, daca m-ar suspecta si pe mine cineva non-stop si m-ar suna de 3 ori intr-o jumatate de ora sa ma intrebe ce voci se aud, poate as incepe sa dau si eu raspunsuri suspecte si sa intru in defensiva.
In privinta neincrederii motivate si al nodului aceluia din gat care iti spune ca ceva nu e bine... Da, de multe ori exista un motiv al neincrederii si tot de multe ori exista doar comportament obsesiv, posesivitate, paranoia si gandire imatura.
Iar la faza cu increderea castigata nu sunt de acord deloc. Te comporti normal si acorzi libertate de la inceputul unei relatii, cand persoana are 0 credite. Nu prea ai cum altfel, nu e ca si cand dupa prima intalnire ii poti spune tipului: bai, momentan nu ai credite cu mine, asa ca te rog frumos sa nu mai iesi in oras decat cu baietii sau in prezenta mea, pana castigi credite si incredere. Daca faci altfel, o sa te suspectez de tot si orice. Nu face sens :P
garbo_12042
Postat pe 28 Octombrie 2013 14:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rezista o relatie la distanta? 48 De la: bestia 22 Decembrie 2009 19:39
un pic de ajutor 14 De la: koala 19 Noiembrie 2010 22:44
Culoarea ochilor conteaza ? 224 De la: pik_nik 20 Octombrie 2009 06:03
Roman....pribeag prin lume. 8 De la: Luna_in_capricorn 27 Septembrie 2010 09:53
cum ma incurajez eu.care nr v-a placut? 91 De la: daniilia 26 Iulie 2015 18:53
Setari Cookie-uri