Femeile gandesc la fel ca si barbatii

conform unui studiu facut de psihologi, avem aceeasi gandire d-nelor ( vezi articolul )


" Femeile i brbaii par s fie uneori att de diferii, nct aproape poi crede c cele dou sexe "provin" din lumi complet diferite, dar, conform unui studiu recent, ei gndesc la fel, informeaz dailymail.co.uk.

ntr-adevr, teoria tiinific potrivit creia toi oamenii sunt "programai" nc de la natere de propriul sex s-a dovedit, vreme ndelungat, att de popular, nct a stat la baza publicrii unui roman pe aceast tem, intitulat "Men Are From Mars, Women Are From Venus", scris de John Gray n 1992, care a devenit cu mare rapiditate un best seller pe plan internaional.

n prezent ns, un reputat neurolog britanic susine c funciile cerebrale ale femeilor nu sunt deloc diferite de cele ale brbailor i c oamenii, indiferent de sex, sunt incredibil de asemntori n ceea ce privete capacitatea intelectual.

Gina Rippon, profesor de neuroimagerie cognitiv la Ashton University din oraul britanic Birmingham, afirm c ideea potrivit creia creierul unei persoane este controlat de sexul acesteia ar fi "depit i greit".

Reputatul neurolog britanic a mers pn ntr-acolo nct chiar i-a acuzat pe anumii cercettori de "fabricare" a unor studii ce sunt folosite pentru a sprijini strvechea prejudecat potrivit creia intelectul femeilor nu ar fi egal cu cel al brbailor.

"Exist o ngrijorare tot mai mare n cadrul comunitii de specialiti n tiine neurologice despre interpretarea greit i folosirea abuziv a unor studii referitoare la legturile dintre structura cerebral i comportamentul uman", a declarat cercettoarea britanic.

Aceast "fraud neurologic" are scopul de a susine stereotipurile i de a sugera existena unor diferene biologice i structurale majore ntre creierele brbailor i cele ale femeilor, care ar explica rolurile i statuturile sociale ale acestora.

"Acest lucru este un nonsens. Dei s-ar putea s existe cteva diferene foarte mici ntre cele dou sexe, asemnrile dintre ele sunt cu mult mai mari", a adugat cercettoarea britanic.

Comentariile profesorului Gina Rippon au fost fcute ntr-o perioad n care au fost publicate numeroase cri ce promoveaz ideea unor diferene structurale ntre creierele femeilor i cele ale brbailor.

Cercettoarea britanic consider c, dei n prezent oamenii de tiin sunt capabili s monitorizeze, graie unor tehnici moderne, activitatea cerebral, ei nc i pun anumite ntrebri ce par a fi inspirate de strvechile prejudeci referitoare la diferenele dintre brbai i femei.

"De-a lungul istoriei, explicaiile de natur biologic au fost utilizate ca adevrate arme pentru a explica i pentru a menine diferenele de natur social. n epoca victorian, savanii acelor vremuri au sugerat c femeile gndesc cu o alt parte a creierului dect brbaii. n anii 1950, ei au venit cu ideea potrivit creia gndirea inferioar a femeilor este controlat de hormonii acestora. n prezent, se vehiculeaz ideea c brbaii i femeile ar avea structuri cerebrale diferite - ns nu exist nicio dovad tiinific pentru niciuna dintre aceste teorii", a explicat cercettoarea britanic.

Ea nu este singura care crede acest lucru. Astfel, Cordelia Fine, profesor de psihologie la Melbourne University din Australia, autoarea volumului "Delusions of Gender", afirm c nu exist diferene neurologice majore ntre femei i brbai i c diferenele dintre cele dou sexe nu sunt "programate" nc de la natere, ci apar n urma educaiei primite de fiecare persoan n parte. "
comentarii ??
tymbark
Postat pe 20 Septembrie 2010 15:59
Nope
adica fara comentarii.
Thor_again
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:02
da bre....io s de acord!!!!!!!!gindim la fel....da ne exprimam diferit!!!!!!!!!zic io....
nazirra
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:02
Nope... din nou!
Voi doar va exprimati
Thor_again
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:06
calr ca da!!!!!!!!!!deci noi nu gindim?????????
nazirra
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:08
cu parere de rau nazi dar sunt de acord cu Thor
tymbark
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:09
eram sigura!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ......
nazirra
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:11
deci voi crdeti ca,ganditi mai mult ca noi si va exprimati mai putin,iar noi gandim mai putin ca voi si ne exprimam mai mult...?ori nu am inteles eu bine.....

anyway eu cred ca femeile gandesc mai mult si mai coerent decat barbatii(uneori) iar din mosi stramosi gandim ca barbatul in orice situatie trebuie sa fie capul iar femeia gatul dar...capul fara gat nu se misca asa ca suntem cu un pas inaintea voastra si cu 5 minute mai destepte
anaROBERT
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:13
asa e, ana.
asa e, nazirra
hai, mai sunteti?
Thor_again
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:14
da bre!!!!!!!!!!matriarhatul sa traiasca!!!!!!!!!!!!!!!
nazirra
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:15
despre ce vorbiti voi aici
ziua buna
ameno
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:15
mai citeste odata ana

gandim la fel si atat

una peste alta, cand criticati barbatii, amintitiva de acest studiu and....no comment
tymbark
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:15
Da, bre.. Achmed vazut ga la Romania, azda vemeie gandeam la 5 minude duba ge derminat de vorbit!
achmed
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:15
haideti fetelor unde sunteti,impuneti-va punctul de vedere..
cu cat mai multe cu atat ii detronam pe barbatii astia care gandesc mult prea mult
anaROBERT
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:16
Nu sunt de acord!
Io exist, deci gandesc... sau cum era???

Tylly
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:16
pai tocmai tym ca am citit studiul tau....am inteles unde bate dar.....am citit si comentariile urmatoare si la fel am inteles unde bateti
anaROBERT
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:17
noi gindim.!!!!!!!!!nu muncim!!!!!!!!!!!
nazirra
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:18
io nu am citit ca-i prea mult
care-i majoritatea ca-s deacord cu ea
ameno
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:19
pai logic ca femeile au procentul mai mare asa ca....gandim mai mult
anaROBERT
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:20
mulllt prea mult!!!!!!!!!!
nazirra
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:21
De la: nazirra, la data 2010-09-20 16:21:20mulllt prea mult!!!!!!!!!!




io subscriu
haideti baieti,deja v-ati speriat....doar din atat?
anaROBERT
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:22
nu bre!!!!!!!ei stau si gindesc acum!!!!!!!!!1
nazirra
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:24
asa e, Cell!
hai, care mai sunteti pentru aprobari?
Thor_again
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:24
uite ca nu m-am gandit deci acum voi ganditi
anaROBERT
Postat pe 20 Septembrie 2010 16:28


foarte tare..
ce se mai imbulzesc ele,care mai de care..

bre, nu vedeti ca acele concluzii sunt trase in urma unor studii facute de nisteee... "cercetatoare"..?
roby_cado
Postat pe 20 Septembrie 2010 17:03
sa vezi ce ti-o iei cand vine irina sa nu zici ca nu ti-am spus
ameno
Postat pe 20 Septembrie 2010 17:13
cred ca a primit mita sa faca testele astea
Laura_M
Postat pe 20 Septembrie 2010 17:16
fetele....cam slabut din partea voastra.......numai atat puteti? nu sunteti revoltate si ofensate?....hmm....

ana...nu eu am facut studiul roby ca un barbat adevarat a observat ca studiul a fost efectuat de femei si spre deosebire de voi, au recunoscut ca femeile nu sunt mai presus de masculi, in ceea ce priveste inteligenta
tymbark
Postat pe 20 Septembrie 2010 18:42
mai nu stiu altii cum sunt .dar eu cand gandesc ,gandesc ca mine ..mai mult,sau mai putin ..depinde
flordavis
Postat pe 20 Septembrie 2010 19:03
da,bai...recunosc!
de cele mai multe ori gandesc ca un barbat!
preci
Postat pe 20 Septembrie 2010 19:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
EL, TU si CEALALTA 7 De la: adastaicu 6 Aprilie 2010 11:36
S-a schimbat dupa nasterea copilului... 47 De la: garbo_398552 12 Mai 2014 15:28
un sfat 20 De la: reyya 27 Noiembrie 2009 22:20
cum sa fac sa se lase de baut? 77 De la: BABYBOGDY78 21 Septembrie 2013 12:23
INTERVENTII COGNITIV-COMPORTAMENTALE IN TERAPIA DE CUPLU SI FAMILIE: 22-23 OCT. 2010 2 De la: Jojolin 14 Septembrie 2010 05:20
Setari Cookie-uri