Viata in 2 Tu si el: cat de fericiti sunteti sau, dimpotriva, ce probleme aveti.

well, pentru cine vrea teste de sensibilitate, sa incerce sa calce un pic masculul pe orgoliu. Sa vada atunci cit e de sensibil - sau nu....
Mie foarte multi mi se par pueril de sensibili. Un fel de copii mari.
quasaria
Postat pe 24 August 2013 11:28
da, Q, dar in loc sa si-o arate dau bir cu fugitii...
vivacedonna
Postat pe 24 August 2013 12:27
multa dreptate aveti doamnele mele; citez din sotul meu :"barbatii sunt cele mai sensibile femei!" concluzia ramane aceeasi! o zi placuta e weekend!
garbo_19362
Postat pe 24 August 2013 14:06
De la: quasaria, la data 2013-08-24 11:28:13well, pentru cine vrea teste de sensibilitate, sa incerce sa calce un pic masculul pe orgoliu. Sa vada atunci cit e de sensibil - sau nu....
Mie foarte multi mi se par pueril de sensibili. Un fel de copii mari.


da, si... ? care e diferenta intre sensibilitati... ! intre puerila si matura ? intreb ca nu stiu... ca tine, nu ca sa te contrazic ! si orgoliu se gaseste peste tot... si in regnul feminin !!! asa-i, hamuda ?
barboneli
Postat pe 24 August 2013 14:10
bineinteles ca orgolii se gasesc peste tot, dar nu s-a plins nimeni ca femeile nu-s sensibile.... Noi discutam de barbati aici.
Diferenta dintre matur si infantil este ca eu nu sint profund distrusa si nu ma culc in urmatoarele 2 zile cu primii cinci barbati pe care ii vad pe strada, de la portar incepind, pentru ca mi-a zis vreunul ca nu sint buna la pat. Mai degraba as lua-o la modul na.. nu m-ai inspirat!

Exemplu de abordare diferita.
quasaria
Postat pe 24 August 2013 14:22


ei... aici te contrazic ! poate nu i-ai auzit tu (pe astia nimeni...) ca s-au plans, dar sunt si femei insensibile... ! in tot felul de pliante si cantece, poezii si cica analiza a femeilor, nu de laborator... se vorbeste, scrie, descrie cat de sensibila e femeia.... ! dar nimic de barbati ! cuvantul asta: "sensibilitate" e complex... cuprinde multe chestii... asa ca mai bine sa nu dam "verdicte" ! cand o femeie, ca si de asta vorbim pe aici... isi lasa copii si sotul si pleaca cu altul numai ptr. o placere sexuala.... ea este sensibila ? sau viceversa, la barbatul care face la fel... ! si cu ce este femeia mai sensibila... ca plange mai repede ? (vezi pliantul meu, frumos, in legatura cu asta... ! ) deci chiar "nimeni" ni s-a plans... e cam exagerat, zic eu !!!
barboneli
Postat pe 24 August 2013 14:46
nimeni nu s-a plins AICI (pina sa incepi tu, desigur... )

Daca isi lasa familia da, poate fi prea sensibila. Poate fi nefericita si poate fi semi-suicidala si poate resimti intru-un mod acut si insuportabil ca s-a ingropat in ceva ce o ucide si atunci face singurul lucru care o poate ajuta - pleaca. E valabil si pentru un barbat. Deciziile astea nu se iau neaparat din nesimtire, poate fi multa durere sau frustrare acumulata in ani si ascunsa pina se sparge buba in mod brusc si "nejustificat". Un nesimtit - sau o nesimtita - probabil mai curind ar insela la greu si ar dormi linistit/a pe aceeasi perna, si ar zimbi larg la adunarile de familie, ca fiinta respectabila ce e. Nesimtitii nu prea sint fugitivi, dupa parerea mea. Sint statici.
Poate ma insel...
quasaria
Postat pe 24 August 2013 14:54
chiar te aprob Q , sensibilitatea nu este o lozinca pe care o strigi cand iti sare tandara, este intrinseca si putini realizeaza ce tip de om este cel de langa el .cand insa se atinge acel prag de netrecut si se intampla o tragedie toata lumea este mirata cum de s-a intamplat asa ceva ! de citit sau de recitit poate :Mai in noiembrie de Per Olof EKSTROM. Numai bine si sanatate maxima, G
garbo_19362
Postat pe 24 August 2013 15:02
De la: quasaria, la data 2013-08-24 14:54:23nimeni nu s-a plins AICI (pina sa incepi tu, desigur... )

Daca isi lasa familia da, poate fi prea sensibila. Poate fi nefericita si poate fi semi-suicidala si poate resimti intru-un mod acut si insuportabil ca s-a ingropat in ceva ce o ucide si atunci face singurul lucru care o poate ajuta - pleaca. E valabil si pentru un barbat. Deciziile astea nu se iau neaparat din nesimtire, poate fi multa durere sau frustrare acumulata in ani si ascunsa pina se sparge buba in mod brusc si "nejustificat". Un nesimtit - sau o nesimtita - probabil mai curind ar insela la greu si ar dormi linistit/a pe aceeasi perna, si ar zimbi larg la adunarile de familie, ca fiinta respectabila ce e. Nesimtitii nu prea sint fugitivi, dupa parerea mea. Sint statici.
Poate ma insel...


nu, de loc ! parte din ce spui, e adevarat, luat din viatza... ! dar, ca intodeauna, medalia are doua fetze... ! asa ca.....

aa.... de multe ori am citit pe aici si ca... unele "sensibilitati" sunt determinate si din prostie... lipsa de experientza... stii bine la ce ma refer !
barboneli
Postat pe 24 August 2013 15:05
De la: quasaria, la data 2013-08-24 14:22:56bineinteles ca orgolii se gasesc peste tot, dar nu s-a plins nimeni ca femeile nu-s sensibile.... Noi discutam de barbati aici.
Diferenta dintre matur si infantil este ca eu nu sint profund distrusa si nu ma culc in urmatoarele 2 zile cu primii cinci barbati pe care ii vad pe strada, de la portar incepind, pentru ca mi-a zis vreunul ca nu sint buna la pat. Mai degraba as lua-o la modul na.. nu m-ai inspirat!

Exemplu de abordare diferita.


Ia da-te tu mai aproape sa-ti aplic io un :* infantil sa simti cat de sensibil sunt....ghini?
Fss_ssu
Postat pe 24 August 2013 16:54
asa e, Li, orice barbat joaca la pitici in fata orgoliului meu.
ce sa fac ? am fost educata de barbati si se pare ca am devenit mai mult decit ei.
vivacedonna
Postat pe 24 August 2013 18:37
supi, pai ti-am mai spus ca tu esti mai mult decit sensibil.
cred ca ar trebui sa pleci in vacanta pina ne trece noua de subiectul asta.
ce zici?
vivacedonna
Postat pe 24 August 2013 18:38
va spun eu la ce sunt barbatii sensibili: la dureri. pling mai ceva ca un copil cind ii dor cite ceva.
vivacedonna
Postat pe 24 August 2013 18:42
Viva, ai nimerit-o
....cu durerea nu cu vacanta ...si pi mini ma doare acuma!
Mai, da di ci nu ti dai mai aprope sa pun mana pi tini si sa simt cat de sensibila esti si apoi sa conversam pi margine?:D
Lasa, imi zaci tu al'data ...ma lasi s'ti :sml-love0038?: ;))
Fss_ssu
Postat pe 24 August 2013 19:43
De la: vivacedonna, la data 2013-08-24 18:37:03asa e, Li, orice barbat joaca la pitici in fata orgoliului meu.
ce sa fac ? am fost educata de barbati si se pare ca am devenit mai mult decit ei.


pai la tine m-am gandit prima, cand am spus ce a spus... pe urma laaaa... !!! dar... in acelasi timp esti si foerte sensibila si chiar fragila... !
barboneli
Postat pe 25 August 2013 07:20
Suntem fericiti,si avem si probleme,asa e viata in doi,cand trece o problema vine alta.
cat despre viata in trei,suntem oameni,exista tentatii,oricum trebuie sa luptam sa rezistam,pentru ca e tot pentru binele nostru.
daniilia
Postat pe 25 August 2013 11:56
De la: suparatu_, la data 2013-08-24 19:43:03Viva, ai nimerit-o
....cu durerea nu cu vacanta ...si pi mini ma doare acuma!
Mai, da di ci nu ti dai mai aprope sa pun mana pi tini si sa simt cat de sensibila esti si apoi sa conversam pi margine?:D
Lasa, imi zaci tu al'data ...ma lasi s'ti :sml-love0038?: ;))



supi, vrei sa te dai in barci cu mine?
nu-ti doresc


Li, dai din casa?
da iese sensibilitatea din mine prin scris, nimic mai mult
vivacedonna
Postat pe 25 August 2013 18:56
Sorry! daca asta ai inteles!
am io barca mea si am cu cine sa ma dau hutza nu-i bai :(


"Omul bun si pomul copt...... ....

ioti! am avut noroc di data asta, da va zac al'data
Fss_ssu
Postat pe 25 August 2013 19:07


sa stie lumea despre ce vorbesti.... !

http://youtu.be/WBlmtU-ccvU

in plus, imi place Mircea asta mult.... !
barboneli
Postat pe 25 August 2013 21:20
De la: vivacedonna, la data 2013-08-25 18:56:52
De la: suparatu_, la data 2013-08-24 19:43:03Viva, ai nimerit-o
....cu durerea nu cu vacanta ...si pi mini ma doare acuma!
Mai, da di ci nu ti dai mai aprope sa pun mana pi tini si sa simt cat de sensibila esti si apoi sa conversam pi margine?:D
Lasa, imi zaci tu al'data ...ma lasi s'ti :sml-love0038?: ;))



supi, vrei sa te dai in barci cu mine?
nu-ti doresc


Li, dai din casa?
da iese sensibilitatea din mine prin scris, nimic mai mult


degeaba ma certi hamuda.... tu dai, din tine... ! n-am spus ca nu-ti place branza dulce, de ex. asta ar fi fost ca dau din casa... nu ?
barboneli
Postat pe 25 August 2013 21:31
De la: suparatu_, la data 2013-08-25 19:07:26Sorry! daca asta ai inteles!
am io barca mea si am cu cine sa ma dau hutza nu-i bai :(


"Omul bun si pomul copt...... ....

ioti! am avut noroc di data asta, da va zac al'data




pai expresia: '' a te da in barci'' are mai multe sensuri,
tu l-ai inteles pe care l-ai vrut
vivacedonna
Postat pe 25 August 2013 21:38
...Toata lumea din ziua de azi are probleme, fie ele si de mate...sau sexuale sau,sau,sau ....de sanatate, cum am si eu insa nu disper si caut fericirea, fie ea in doi...fie fericirea mea!,deocamdata....da!...momentan sunt trista si c'est la vie.
caleidoscop
Postat pe 26 August 2013 23:57
De la: caleidoscop, la data 2013-08-26 23:57:21 ...Toata lumea din ziua de azi are probleme, fie ele si de mate...sau sexuale sau,sau,sau ....de sanatate, cum am si eu insa nu disper si caut fericirea, fie ea in doi...fie fericirea mea!,deocamdata....da!...momentan sunt trista si c'est la vie.



poti fi fericita si singura, trebuie doar sa vrei si sa sti sa te bucuri de viata sub toate formele ei...
recunosc ca in 2 e mai bine, dar uneori mai trebuie sa traim si in lipsa lor
vivacedonna
Postat pe 27 August 2013 14:35

trebuia sa te intreb?

Lasa, imi zaci tu cand sa fii "libera" donna....

Mai caleidoscop, pi mine ma duce gandu la altceva acuma
vrei sau nu, eu iti zac, ghini?
Ia aminte de la mine: ne nastem singuri si tot ce tine de Om pana la sfarsitul "calatoriei" indiferent ca suntem impovarati cu fel de fel, nu trebuie sa lasam loc sa "atarne", intalegi ce zic?
Fii vesela, mergi la plimbare, vb. cu prietenii, mananca ce-ti place, citeste ce te intereseaza(dar in nici un caz despre boala)inconjoara-te de tot ce simti tu ca te incarca pozitiv si alunga tristetea!
Orice denumire de boala ii doar o alta denumire.Dumnezeu stie cel mai bine daca este adevarata
sau falsa, daca sperie ca nu are cum sa bucure si tot Dumnezeu stie ce ne va lua in final, viata sau boala.Eu iti zic, de nu gasesti binete la ai tai, poti gasi la alte persoane , doar sa te
uiti in pentru a le descoperi.
Sanate multa!

"Viata ne invata totul: cum sa muncim, sa traim, sa ne bucuram, sa ne ridicam cand cadem, sa ne "luptam cu morile de vant" stand in bataia lui, ca apoi tot de unul singur sa ne "lingem" ranile. Trist dar adevarat! "
Fss_ssu
Postat pe 27 August 2013 15:00
asa-i.... insa stiu (teoretic) ca nu-i cale de scapare, dar poate am zile de la d-zeu si scap de boala ce ma macina, sunt in continuare o luptatoare....v-am mai spus!....si sa nu uit, pe cuvantul meu oamenii care au cancer sunt marginalizati, sunt exclusi din societate,etc.....lumea e rea, lumea suntem noi....
caleidoscop
Postat pe 27 August 2013 18:31
Super topicul Barbo'! Well...nu pot sa spun ca sunt o femeie fericita, asa zisa relatie la distanta este ciudata rau, am zis relatie? Scuze, nici macar relatie n-o pot numi,si totusi el ma suma si de trei ori pe zi ca sa ma controleze, unde sunt , cu cine, etc! Vina o port numai eu pentru ca am tolerat doi ani de zile aceasta conjunctura ! Fiind mai mereu ocupata cu serviciul, n-am reusit sa aleg ziua cand sa pun punct acestei relatii-cunostinte....din viata mea!
LLisa
Postat pe 27 August 2013 18:43
Heidi, si cuvantul "marginalizare" ii o denumire si nu cred ca e nevoie sa explic mai mult.
Nu trebuie sa te astepti zilnic sa fii :*:*-ta sau >:D< dar sa ti se vb. cuviincios sau macar sa existe cineva care sa-ti vb. simti nevoia, stiu, nu trec eu prin astfel de situatie si nu mi-e usor sa ti-o spun, dar tot de vointa ta depinde sa nu te gandesti la ceas sau ce-o fi mai rau.
Totul si toate se termina la un moment dat insa parerea mea vis-a-vis de boala e cu totul alta.
Tu faci cum crezi dar ii bine sa faci si cum ti-e bine!

Fss_ssu
Postat pe 27 August 2013 18:48
De la: LLisa, la data 2013-08-27 18:43:19Super topicul Barbo'! Well...nu pot sa spun ca sunt o femeie fericita, asa zisa relatie la distanta este ciudata rau, am zis relatie? Scuze, nici macar relatie n-o pot numi,si totusi el ma suma si de trei ori pe zi ca sa ma controleze, unde sunt , cu cine, etc! Vina o port numai eu pentru ca am tolerat doi ani de zile aceasta conjunctura ! Fiind mai mereu ocupata cu serviciul, n-am reusit sa aleg ziua cand sa pun punct acestei relatii-cunostinte....din viata mea!


mersi Lisa... ! la inceput, a fost primit cu raceala... si acum, e fierbinte ! ma bucurpentru voi...

zici relatie la distanta... ? pai daca tu ai reusit totusi sa ai aceasta relatie... s-o fi bazat ea pe ceva... cum de nu reusesti o reletie de aproape... de foarte aproape ??? intreb de curiozitate, nu ca vreau sa intru in viata ta particulara ! si in plus... am impresia ca tipul e gelos rau si nu are incredere in tine... poate gasesti un "punct" pentru relatia asta... .
barboneli
Postat pe 27 August 2013 19:06
La inceput relatia s-a bazat pe dragoste, simpatie si mult respect din partea mea si multe promisiuni din partea lui, timp de doi ani de zile! Si da, asa este Barbo', foarte gelos si egoist! Daca iubesti o femeie alaturi de care tu nu poti sa fii (numai din cauza ta) atunci da-i pace, eu asta logica vad! Dar imi promit mie insami, ca-mi voi face timp sa clarific aceasta situatie care, numai fericita nu ma face!
LLisa
Postat pe 27 August 2013 19:23
de cele mai multe ori relatiile la distanta nu ne face fericiti.
gresala ta e ca ai acceptat un barbat gelos si ai sperat in promisiuni. sau ma rog, gresala majoritatii femeilor: cred in promisiuni, isi fac sperante...
iti doresc sa descurci aceste ite incilcite si sa fii fericita intr-un final.




vivacedonna
Postat pe 27 August 2013 20:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Clarviziune, cartomantie 2 De la: reyya 21 Ianuarie 2010 02:24
a doua casatorie 35 De la: garbo020185 14 Iulie 2009 20:35
Sa raman sau sa ies din relatie...? 35 De la: Anilus 28 Noiembrie 2010 09:56
Un accident poate schimba un om??? 80 De la: D_Emy 5 Octombrie 2013 19:36
Problema intre iubita si mama. 1 De la: garbo_501644 8 Februarie 2020 21:47
Setari Cookie-uri