Cand sotia nu are caracter puternic si soacra preia controlul familie......

Ai cam gresit mult, dar din greseli se invata. Nu stiu ce iti vor scrie alti dar eu iti spun din experienta. Si eu am 62 de ani si stiu ce inseamna viata.
Deci ai gresit de la inceput cand v-ati luat fara sa va cunoasteti bine. Cred ca daca tu ai fi cunoscut-o pe soacra ta prima, ai fi schimbat totul, de la comportament, pana la deciziile pe care le-ai fi luat. Dar totul e de domeniul trecutului. Nu trebuie sa spunem ce ar fi trebuit sa faci, trebuie sa-ti dam o idee cum sa faci de acum incolo.
Custodia totala se da la parintele care are un mijloc de intretinere a copilului si conditii normele de trai.
Custodia comuna o primesti oricum, e copilul tau, si legea iti da dreptul sa-l vizitezi sau chiar sa-l iei o zi pe saptamana acasa la tine. Legea o sa-ti stabileasca cand poti merge sa vizitezi copilul, iar daca ele nu sunt de acord sa te primeasca in casa, tu poti lua copilul 1-2 ore cat decide legea, cu tine si ori mergi la plimbare, ori il duci acasa la tine. Dar trebuie sa fi foarte atent, cu viata copilului nu te poti juca. Daca vrei sa fi un tata bun, atunci trebuie sa fi corect in fata copilului. Nu trebuie sa te duci sa-l vezi, numai cand ai baut un pahar, pentru ca numai atunci ai curajul sa mergi. Nu, sa nu faci greseala aceasta pentru ca risti sa nu-ti mai vezi copilul. Eu iti doresc mult noroc pentru ca ai mare nevoie
Floricapop
Postat pe 24 August 2013 10:41
Viatza e plina de tragedii dar...NU are timp ptr. jelit.; ea merge inainte.
Cel "slab" din povestea asta esti chiar TU. Daca intzelegi, te scoli, te scuturi si mergi inainte si simtzi ca ai invatzat ceva vei face mai bine data viitoare. Asadar: 1- nu lasa ca orice femeie care itzi sare de gat sa tzi se urce si in pat. Consecintzele pot fi chiar si mai grave decat cele suferite pana acum: 2- Pe cea pe care vrei s-o iei de nevasta in viitor nu o duce la altar si nu ii face n ici o propunere de casatorie INAINTE DE A O VEDEA PE MAMA-SA!!! (acest sfat e valabil pentru totzi barbatzii din Univers!!! 3- Nu itzi lua nevasta inainte de a fi sigur ca ai unde sa o duci ca sa incepetzi o viatza independenta de mamici, bunici si alte anexe; IAR daca iubesti pe cineva (vezi bine ca premiza ca sa iei pe cineva langga tine ar fi sa il iubesti!) atunci iubeste-l cu toate anexele sale!!!
Cat despre situatzia de fatza trebuie sa accepti clar ca ea e total compromisa. Lasa legea sa decida si fii multzumit cu atat cat zice legea.
Daca ai sa intzelegi si legitatea ca soarta unui om incepe cu 50 de ani inainte de a se naste (in cazul asta:cum e soacra asa e si fiica acesteea si asa va fii si nepoata!) nu itzi pune prea mari sperantze nici in fiica ta caci si ea va creste in acelasi spirit; doar daca nu cumva vine un cataclism si-ti revine tzie fiica pe care poate sa o cresti altfel...si asta in cazul in care tu insutzi ai invatzat ceva din tot ce tzi s-a intamplat. Doamne ajuta!
Georgia_Arsenie_1
Postat pe 24 August 2013 12:16
Din mosi-stramosi,se spune"soacra,soacra,poama acra"
Eu nu inteleg de ce te-ai "maritat" daca aveai si tu o locuinta.....indiferent cati mp are
Acum te agiti pt fetita,dar in curand o sa-ti treaca,si singur ai sa incetezi sa o mai vezi la fel de des.......sa te pui pe picioare?adica...esti cumva dependent de berica?......cu locurile de munca e mai greu;asa se procedeaza in ziua de azi;te angajeaza pe2,3 luni(perioada determinata)ca sa nu plateasca patronii mult la stat: dar te-au mirosit si cei de la locul de munca,ca tragi la masea?
Nu vad de ce te-ar interesa custodia partiala sau nu,ca tu singur nu cred ca poti sa te ocupi de fetita asa,ca la carte....deci lasa-o balta c-ai vazut-o pe fosta cu oarecine,care mai are si masina!,ca asa se cade ca mai ales e fata,sa ramana la mama.
Daca vreun avocat iti da alta speranta,nu-l crede,ca vrea sa te pape de bani; si nu uita ca tu ai fost ala care mergeai cu baietii la "o berica",ca tu nu ai un loc de munca stabil,lucruri care f usor cu ajutorul martorilor,se poate dovedi.......restul e bla bla ........vezi-ti de viata,...cu alta de-acum
Parerea mea este ca totusi sa vb cu un prieten mai tet a tet,nu asa pe forumuri,ca ai vazut ce iese
Marieta_Tonose_1
Postat pe 24 August 2013 13:55
sunt de acord intru totul cu cele 3 doamne de mai sus , dar nu stiu daca Cristian chiar vrea sa inteleaga sfaturile noastre sau e totul la misto?
garbo_19362
Postat pe 24 August 2013 14:03
am citit, cu rabdare, toata spovedania...
N-am inteles niciodata cum poate un barbat sa isi ia kilotii si sa vina sa stea la soacra. In casa ei si, rezulta din context, pe banii ei ("locul de munca", etc) . Chestia asta chiar nu o pot intelege. Si ii mai plantezi fie-sii si un copil, care ai pretentia ca e "al tau", adica dupa ce parazitezi tu casa altcuiva te mai si inmultesti. Si te astepti sa ti se ofere tot confortul, si tot respectul, si te miri de ce nu se intimpla...
Pe ce lume traiesti tu, gica?
quasaria
Postat pe 24 August 2013 14:04
Nu vreau sa fiu sarcastica, dar as adauga la titlu si altceva de genul"cand sotia si sotul nu au caracter puternic..."
Invata din greselile facute si mergi inainte cu Dumnezeu!
Incearca sa fii corect cu tine insuti, stai sa discerni si care a fost partea ta de vina si sa intelegi si ce au generat actele tale!
Doamne-ajuta!
garbo026237
Postat pe 24 August 2013 15:21
Nu vreau sa fiu sarcastica, dar as adauga la titlu si altceva de genul"cand sotia si sotul nu au caracter puternic..."
Invata din greselile facute si mergi inainte cu Dumnezeu!
Incearca sa fii corect cu tine insuti, stai sa discerni si care a fost partea ta de vina si sa intelegi si ce au generat actele tale!
Doamne-ajuta!
garbo026237
Postat pe 24 August 2013 15:21
Daca vrei sa reusesti in viata asa cum iti propui ...din orgoliu ar fi f. bine sa treci peste el
Foloseste-ti ambitia in scopuri constructive ,invata o meserie ,se cauta si in strainatate dar oameni muncitori si seriosi, fa-ti un viitor si cind il ai te poti gindi la custodia... comuna.
Trezeste-te la realitate unui copil ii trebuie haine ,mincare si mai ales dragoste ca sa poata creste.Nu te-ai prea aratat indragostit de sotia ta deci un viitor impreuna ca rost ar avea?
In general cind tinerii stau cu cei virstnici discutiile sunt inevitabile si cel mai bine este fiecare la casa lui.Gindeste-te unde ai gresit tu si din ce-am citit le-ai cam comis ca pe viitor sa nu le mai repeti""deoarece,"" vei pati la fel ......Altfel...numai bine!
fengari
Postat pe 24 August 2013 23:15
Lipseste o mare parte din povestea ta.Si nu e niciodata o singura persoana responsabila,pentru o situatie.....intotdeauna e partial responsabila.
Fiecare are o parte din vina,si mai este si influenta circumstantelor,adica venirea unui bebe,ingreuneaza intotdeauna,face si mai dificila situatia,pentru ca mama e obosita mereu,tata e abandonat,numai soacra e odihnita,si plina de energie pentru certuri si amestecat in problemele cuplului.
Recunosc ca soacrele mereu transforma in iad viata tinerilor casatoriti....
Poate exista in viitor sansa impacarii,mai ales daca ea va veni sa stea cu tine,separat de mama ei.
Acum are nevoie de ajutorul mamei ei,depinde de ajutorul ei,si nu poate....doar daca bebe face doia nai si merge la camin,va fi mai libera.
In timp toate relele se uita,si pentru ca exista un copil,exista si mari sanse de impacare.
daniilia
Postat pe 25 August 2013 11:43
Te felicit doar pentru sinceritatea cu care ţi-ai dezvaluit intenţiile legate de relaţia ta cu fosta soţie.
garbo268751
Postat pe 25 August 2013 15:02
UNELE PERSOANE PUR SI SIMPLU NU STIU SA PIARDA
SI NICI CAND AR TREBUI SA SE OPREASCA :

Pacat de copilul ala!
charmelen
Postat pe 27 August 2013 20:06
ai incercat un psiholog sau un mediator?
iulia_marinela
Postat pe 4 Octombrie 2013 12:17
bine punctat, Heartbit. Am copil de 2 ani si de la 3 luni il cresc singura. Tatal copilului m-a gonit de n ori din casa si chiar daca nu mai suntem langa el, da din gura ca i-e dor de copil dar nu face nimic in acest sens!
EmmaMary
Postat pe 3 Februarie 2014 00:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
divort sau nu? 80 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:09
De ce bărbații sunt unii doar la răutăți, cum ar fii sa domine femeile sa le învețe sa se urască ca femeile sunt rele sa nu tina unele cu altele 3 De la: ingerasulluptor1 19 Aprilie 2016 20:50
stresul... 30 De la: hermosa20 8 Ianuarie 2014 01:36
Ajutati-ma sa-mi salvez casnicia !!!!! 49 De la: garbo_7212 28 Februarie 2014 10:51
Parintii nu ma lasa sa divortez 64 De la: garbo_408271 2 Decembrie 2016 12:05
Setari Cookie-uri