cand vrei sa divortezi mai iesi la "cafele" ,te mai distrezi cu viitorul ex?

eu am o mare nelamurire ,..sau poate doar ma ametesc..dumnezeu stie ca am nevoie de un sfat , de o lamurire ..o idee macar
eu si sotul meu ne-am cunoscut pe net ..am vb vreo luna fara sa stim cum aratam dupa care ne-am intanlit si nu ne-am mai despartit, dupa 5 luni spuneam "da" la primarie .am fost nedezlipiti .bineinteles ca urmeaza problemele ..el mi-a cerut sinceritate si eu i-am dat , numai ca nu am stiut sa apreciez ce cantitate ..si i-am zis cum am putut , ce am putut si mai ales ce mi-am amintit ( sa fim seriosi nimeni nu-si aminteste ce-a facut in ziua x acum 2 ani...numai ca el a gasit niste jurnale in care era trecuta si data si ora ) si uite asa cumva el si-a pierdut increderea in mine iar eu am zis ca-i nebun de ma tot bate la cap cu chestii de acu 2-3 ani , dupa un timp nu s-a mai discutat si eu am crezut ca s-au dus .. numai ca nu se dusesera nicaieri ci dimpotriva nu vedea decat ce faceam rau . Si a venit si ziua cand pur si simplu nu i-a mai pasat de mine , il vedeam ca nu vrea sa fie cu mine asa ca i-am propus sa se mute la maica-sa si exact asta a facut
am fost ingrozita ..eram cu atat mai ingrozita ptr ca stiiam ca a doua zi soarele va rasare oricum dar el nu va fi acolo ..si uite asa cu disperare , am incercat sa vb cu el sa-i explic ..dar nimic ..chiar daca acum stie ca intr-adevar il iubesc , nu se mai intoarce ptr ca asa e el , cand zice gata e gata ..
numai ca acum dupa o perioada in care am fost plecata a inceput sa iasa cu mine ,o singura data am ajuns sa vb degajat de divort ..o singura data . si am continuat sa iesim ..eu il sun el iese ( chiar daca ii este rau , n-are chef , n-are bani ) apoi mi-a zis ca nu ma suna el ptr ca nu vrea sa inteleg gresit si cand i-am explicat ca stiu f bine ce vrea si sigur nu inteleg gresit ..acum ma suna si el ..
deci nu stiu exact cum sa va zic ..noi ne potriveam f bine , eram peste tot impreuna in concedii plecam doar noi doi si acum iesim , mergem la cumparaturi radem f mult face chestii pe care le facea inainte , chestii intime ( dar nu legate de sex..nici nu se pune problema de sex . mi-e si frica sa ma apropii de el sa nu ma respinga ..desi de cate ori ma lasa acasa il sarut pe gura ..cine ne vede zice ca suntem un cuplu )

el e un om mai singuratic asa .. dar nu inteleg?? ne distram atat de bine ptr ca divortam? sau ne distram atat de bine ptr ca intr-un fel nu prea mai vrea sa divortam?

un barbat cand vrea sa divorteze de sotia lui ( indiferent de motive) iese cu cea de care vrea sa scape? si se simte bine?( vizibil se simte bine ) ?????????
oricum pe scurt motivele : nu am fost sincera si am gandit egoist ..adica a contat numai ce am vrut eu plus ca nu l-am ascultat cand el zicea ca am gresit ci dimpotriva eu am argumentat dar nu am recunoscut greseala)
cand vrei sa divortezi nu rupi legaturile sau macar pastrezi o amiabilitate cat sa te asiguri de un divort linistit?

garbo049387
Postat pe 10 Septembrie 2009 21:07
maaa...barbatii de obicei sunt mai prosti la capitolul suflet!chiar daca te iubeste, e posibil sa nu isi dea seama si oricum ar fi, daca el a zis, siguur divorteaza! asta e! la ei ogoliul e mai presus de suflet, orice'ar fi! so...nu prea am sfaturi la chestiunea asta sa stii! ia-te dupa ceea ce zice nu dupa ceea ce crezi tu ca simte el!
fleur_de_lis
Postat pe 10 Septembrie 2009 21:13
destule farse ptr un om care judeca numai ptr el!e problema lui!dar totul fals intr-o asemenea conjuctura unde lamuresti si ai nevoie de ceva,DE OMENIE!suntem un popor de mare interes dam doi galbeni sa vindem un om!o....dar ma rog avem interese nu gandim ptr copiii nostri in viiitor!iertati-mi greselile cel putin ale mele!sa traiti oameni buni! tinetio asa ca mere da raman tot pe jos!avea dreptate cineva care zicea ca nu stim daca exista vreun doctor care ne poate vindeca!avea dreptate,caci era tot doctor!
margelatu_68
Postat pe 10 Septembrie 2009 21:16
De la: fleur_de_lis, la data 2009-09-10 21:13:38maaa...barbatii de obicei sunt mai prosti la capitolul suflet!chiar daca te iubeste, e posibil sa nu isi dea seama si oricum ar fi, daca el a zis, siguur divorteaza! asta e! la ei ogoliul e mai presus de suflet, orice'ar fi! so...nu prea am sfaturi la chestiunea asta sa stii! ia-te dupa ceea ce zice nu dupa ceea ce crezi tu ca simte el!


mda ..ultima data s-a tot chinuit sa gaseasca o anumita melodie ..s-o ascult era vb de frank sinatra cu unforgetable ( habar nu am daca am scris bine) si ptr o clipa scurta scurta m-am gandit ca-i vreun mesaj ascuns ( stie ca eu dau foarte mare atentie versurilor) dar gandul a trecut repede , mi se parea pana si mie muult prea muult . si atunci m-am gandit ca ar trebui sa tin minte doar ce mi-a zis ,,nu de alta dar fac aceeasi greseala care ne-a adus aici--el zice si eu nu aud --

dar cumva tot sper ca iese cu mine se simte "acasa" si poate poate

orgoliul asta ?! adica nu e o simpla relatie ..uff
garbo049387
Postat pe 10 Septembrie 2009 21:34
mai nuuu, el nu iese cu tine pt ca te iubeste! ci pt ca "te'a iubit!" puteti sa va intalniti si 5ani de acum incolo prin toate parcurile, strazile si mai stiu eu ce! siii.....sa aiba aceeasi privire promitatoare, pasionala, etc! e egal cu zero!iar viata inseamna muuuuuuuuuuult mai mult decat atat! mult mai mult decat o privire! viata se traieste! nu se viseaza si nici nu se spera!
fleur_de_lis
Postat pe 10 Septembrie 2009 21:38
O SEAR PLACUTA VA DORESC SI NUMAI DE BINE SA AUD!SA FITI IUBITI!EU VA PARASESC DIN PACATE!SANATATE SI MULTA FERICIRE LA TOTI!FIR INTINS SA AVETI!
margelatu_68
Postat pe 10 Septembrie 2009 21:43
.. poate doriti amandoi sa renuntati la divort, dar orgoliul nu va lasa...
Aplica si tu: mai lasa, jupane....mai pune, rumane.. Incearca sa te schimbi si sa mai auzi si ce spune el...
..eu una nu as fi in stare sa merg cu el la cafeluta si sa ma simt si bine....
daria_
Postat pe 10 Septembrie 2009 21:44
si din pacate aici tot el a gresit! o sa revin cu o povestioara dc vrei... dar acum ies 10min.
fleur_de_lis
Postat pe 10 Septembrie 2009 21:45
daria, ea cu cat il va ruga mia mult..cu atat ala o va tine pe a lui! e a nu stiu cate-lea divort, cd oamenii se iubesc..nici o nenorocire! astea dor cel mai mult
fleur_de_lis
Postat pe 10 Septembrie 2009 21:47
off te rog din suflet nu ma ironiza

e plecat de doua luni de acasa si stiu ca am gresit si daca n-ar fi plecat probabil as fi plecat eu in cateva luni , intr-un fel eu cred ca a facut bine ca a plecat ..mi-a atras atentia destul de clar

eu nu am intrebat daca divorteaza ..asta stiu ca vrea ..eu nu inteleg de ce tot iese cu mine , de ce se poarta aproape ca si-nainte ( ma ia de la munca , imi cumpara pachet cu mancare ptr la munca , ma duce pe unde am nevoie ..si la astea se adauga timpul super bun petrecut impreuna ..ne vedem aproape in fiecare zi cate 3-4 ore ) eu asta nu inteleg!!!???
garbo049387
Postat pe 10 Septembrie 2009 21:48
vam pupacit fumeile au mai mult orgoliu sa stiti iar voi trebuia invatat ceva lasat unul ptr altul si cafa nu e rezolvare sau altceva!nu se putut amu ce mai e pa!asa ca va zic si eu un pa,dar dulce dala tucavas gurita voastra de ciocoflendere1sa fiti iubite de cine stiti voi ca ma tare dragute sunt unele mancaleas gurita lor ca sunt cele mai minunate fiinte si iubite de pe pamant!hai pa1sarut dulce de la mineee...aveti grije de voi ca va mananca lupiii altfel si pana la lupii vin ailalti rai si nu va vad bine !hai1multe salutari1pa1 va pup1
margelatu_68
Postat pe 10 Septembrie 2009 21:55
De la: daria_pet, la data 2009-09-10 21:44:21.. poate doriti amandoi sa renuntati la divort, dar orgoliul nu va lasa...
Aplica si tu: mai lasa, jupane....mai pune, rumane.. Incearca sa te schimbi si sa mai auzi si ce spune el...
..eu una nu as fi in stare sa merg cu el la cafeluta si sa ma simt si bine....

varianta ar fi sa nu-l vad deloc ..si apoi chiar imi place sa ies cu el ..uneori uit si-mi vine sa-l iau de mana sau sa-l "pupacesc"

eu nu vreau divort ..si nici nu ma rog de el ..am incercat sa-i explic sa-i arat ca-l iubesc si ca sunt aici ..

el e genul de om care se gandeste de 3 ori si vorbeste o data ..eu gandesc o data dar vb de 3 ori si mereu un lucru diferit ..si ma tot gandesc si-mi vin idei . .. dar singurul lucru in care nu m-am razgandit e ca il iubesc si ca m-am maritat cu el ptr ca vreau sa imbatranesc cu el

garbo049387
Postat pe 10 Septembrie 2009 21:59
... nici nu-i nevoie sa-l rogi...prinde-l de mana...uita-te in ochii lui.. pupaceste.... spune : te iubesc! si iarta-ma! si....gata
..simplu ca buna ziua
daria_
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:21
De la: garbo049387, la data 2009-09-10 21:48:35off te rog din suflet nu ma ironiza

e plecat de doua luni de acasa si stiu ca am gresit si daca n-ar fi plecat probabil as fi plecat eu in cateva luni , intr-un fel eu cred ca a facut bine ca a plecat ..mi-a atras atentia destul de clar

eu nu am intrebat daca divorteaza ..asta stiu ca vrea ..eu nu inteleg de ce tot iese cu mine , de ce se poarta aproape ca si-nainte ( ma ia de la munca , imi cumpara pachet cu mancare ptr la munca , ma duce pe unde am nevoie ..si la astea se adauga timpul super bun petrecut impreuna ..ne vedem aproape in fiecare zi cate 3-4 ore ) eu asta nu inteleg!!!???

pt ca va iubiti! si nu te ironizam....ma ironizam pe mine daca vrei! sau de mine radeam acum e bun??
fleur_de_lis
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:27
m-ai facut sa rad..e dragut tare ce spui tu si mai ca m-am si incantat ..da' daca dupa ce-l pupacesc o sa ma uit la o fatza total uimita pe care sa citesc" wow ai inteles gresit!! ti-am zis ca vreau divort ! nu te-ai schimbat deloc :eu iti spun si tu nu auzi" si apoi sa nu-l mai vad deloc si ce-am facut?
garbo049387
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:30
ehei eu nu am zis sa nu lupti, doar sa nu te iei du[a aparente! atat!
fleur_de_lis
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:33
....daca nu ai sa-l mai vezi deloc, inseamna ca nu te mai iubeste si nu are rost sa mai stai ancorata in trecut...mortul de la groapa nu se mai intoarce...
...am vazut cupluri divortate din orgoliu...recasatorite...si iara divortate...si actualmente in concubinaj
din afara pare distractiv, dar unii se simt mai bine in concubinaj decat cu hartioara in mana...ce sa-i faci? - chestie de gusturi
daria_
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:34
fleur de lis nu te supara pe mine .ironizatul a fost din cauza ca n-am vazut un "nu" unde era ( acolo unde spui "nuuu iese cu tine ptr ca te iubeste " dar am inteles gresit iarta-ma

eu va multumesc tuturor ca mi-ati raspuns

eu v-am rugat sa ma lamuriti ptr ca stiu ca eu sunt subiectiva si stiu ca "dragostea ii oarba"

la inceput fiecare iesire cu el fiecare tel fiecare zambet ..incercam sa nu ma intreb de ce ..le consideram un miracol si atat si acum le consider un miracol dar ..e posibil sa fie miracolul si mai mare? sau de fapt razand si glumind imi va pune divortul pe masa
garbo049387
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:35
vb eu prea repede! si cred ca am rectificat! scuze!
fleur_de_lis
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:39
pot sa iti spun doar atat! ca e posibil sa nu mai intalnesti pe cineva ca el, chiar daca ai cauta pana la capatul pamantului! asa ca fa tot ce poti acum!fara a traduce gresit semnalele lui! fa-o pentru tine! pentru ca el s-ar putea sa nu vrea asa cum ai zis! deci recucereste-l....cumva, fara a-ti face tu ganduiri false ca el e topit dupa tine! multa bafta si
fleur_de_lis
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:42
off doamne ajuta ..incerc sa-l recuceresc ..de aia tot ies cu el

inca o data multumesc ptr sfaturi si urari




somn usor
garbo049387
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:47
somn usor!
fleur_de_lis
Postat pe 10 Septembrie 2009 22:52
am vazut cazuri in care cei doi chiar au divortat ca sa se recasatoreasca...dupa mai putin de 3 luni...tot impreuna
panty_C
Postat pe 10 Septembrie 2009 23:43
....adio, dar raman cu tine..
...vecinii mei au facut si desfacut actele de cateva ori....acum s-au renuntat la acte
...se cearta...isi ia el boceluta si pleaca.....se reintoarce dupa cateva luni si-i vezi ca doi porumbei...
sunt ceva de groaza...cred ca nu se vor maturiza niciodata...
ceva de genul: nici in car..nici in caruta..nici in teleguta..
daria_
Postat pe 10 Septembrie 2009 23:54
uneori, e nevoie de distanta si un pic de timp ca sa ajungi sa pretuiesti ce ai si esti pe cale sa pierzi...fara ironie!
panty_C
Postat pe 11 Septembrie 2009 00:00
iubitel.....tu insasi trebuie sa "citesti ceva" in modul lui de comportare vis-a-vis de tine...adica face aceste gesturi numai pentru ca ii face placere sa le faca sau pentru ca vrea sa mai dea o sansa casniciei voastre???..ia incearca intr-o zi sa il atragi cu o plimbare intamplator prin dreptul casei unde ati locuit impreuna - am inteles ca el a plecat, nu?? - ia vezi....studiaza-l...vrea sa urce cu tine....nu vrea....se eschiveaza....vezi si tu..iar daca din prima urca cu tine...lasati-va prada sentimentelor.....rau sa nu-ti para daca te vei mai culca cu el inca o data - in fond inca sunteti sot si sotie....dar urmareste-i gesturile...si sigur iti vei da seama.....daca nu mai are nimic pentru tine parerea mea e ca boala lunga, moarte sigura....intelegi tu unde bat....hai...sa ai noroc si sa fie asa cum iti doresti...
tutankhamon
Postat pe 11 Septembrie 2009 00:03
'face aceste gesturi numai pentru ca ii face placere sa le faca " nu prea am inteles asta

eu stiu o singura chestie "ca nimeni nu stie nimic cu adevarat"
oamenii in general cand zic ca stiu sigur ceva ..doar pun o eticheta ..dar habar nu au daca chiar au dreptate sau nu ..pur si simplu iei x chestii de care crezi tu ca esti sigur le inmultesti cu alte y de care crezi tu ca nu esti sigur si rezultatul este batut in cuie
eu stiu ca ma pot insela . ca nimic nu-i sigur ..singura chestie in viata de care pot fi sigura e ca pot avea banuieli si o groaza de intrebari

dar daca vrei sa ma parasesti insa imi cauti compania , eu tre sa inteleg ca o faci doar ptr ca-ti face placere? adica tie iti place sa stai cu mine dar din umbra pandeste divortul?
garbo049387
Postat pe 11 Septembrie 2009 06:19
scuze ca intreb, dar unde s-a mutat? La mama, la un prieten, la ...!?
maerangela
Postat pe 11 Septembrie 2009 08:26
De la: garbo049387, la data 2009-09-10 22:47:54 ..incerc sa-l recuceresc ..de aia tot ies cu el

Probabil ca niciodata nu o sa mai fie ce a fost...
Intentia de divort, urmata de separare, a sadit o samanta care poate da nastere la alte si alte episoade similare mult mai usor de escaladat...
Perioada prin care treceti acum poate fi datorata placerii de a fi impreuna a partenerilor care se intelegeau/potriveau, cat si obisnuintei.

Presupunand ca treceti peste separare si va impacati, tu ai mai suporta (in sinea ta)sa iti aminteasca ce s-a intamplat acum 5 ani, joia la 14:23? El ar suporta (in sinea lui) sa stie ca tu ai dat cu bata in balta in cele 100 de momente?
Daca dati raspunsul pozitiv la cele cateva intrebai, puteti fi impreuna cu adevarat pentru o perioada mai lunga.
Zet
Postat pe 11 Septembrie 2009 09:02
ztuleeeeeeeeee, aici baaaaaaaaaaaaah!

am auzit ca ti-era dor de mine!
pik_nik
Postat pe 11 Septembrie 2009 09:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Eu maritata el arestat 27 De la: garbo116458 12 Martie 2011 14:02
Partaj Galati 1 De la: garbo253760 26 Mai 2012 18:50
cum e mai bine, casatorit sau...pacsat? 81 De la: yanyacharberet 13 Septembrie 2009 13:15
Nu este o poveste, este un caz real, ce depaseste limita imaginatiei... 58 De la: garbo_8644 10 Decembrie 2013 17:38
Divort 5 De la: Gina_Giner_1 6 Martie 2016 12:58
Setari Cookie-uri