Un accident poate schimba un om???



Un accident ( foarte serios , din descrierea ta ) poate sa schimbe o persoana intr'un mod dramatic, dar, in cele mai multe cazuri intr'un mod pozitiv ! In primul rand, accidentatul multumeste cui trebuie pentru ca este tot in viata, pe urma incepe sa sa aprecieze timpul bonus de viata de care se bucura, ca un cadou frumos de Craciun ! Cand are si o persoana loiala, dedicata si grijulie langa el, poate sa creada ca a castigat la Loterie !
Daca nu este capabil sa aprecieze situatia fortunata in care este, exista posibilitatea unor leziuni craniene, cu consecinte imprevizibile !
Eu vorbesc din proprie experienta, dar este posibil sa fiu doar foarte norocos...
fortelion
Postat pe 30 Iulie 2013 21:28
De la: Axl_R, la data 2013-07-30 20:02:29''Dumnezeu este o varianta a celor care nu au speranta.''

Mda...




''atunci cind ai de patimit in viata asta, vei patimii oricum, pentru ca fiecare si-o face cu mina lui.''


nu am dreptate, draga?
adica sa te agati de Dumnezeu si sa astepti totul de la el, mi se pare fanatism.
poate ca el iti da, dar in traista trebuie sa-ti bagi singur.
vivacedonna
Postat pe 31 Iulie 2013 18:10
Ingeritzooo...!!! Hai lamureste tu problema , ca tu te pricepi .
Rotty
Postat pe 31 Iulie 2013 19:42
De la: vivacedonna, la data 2013-07-31 18:10:45
De la: Axl_R, la data 2013-07-30 20:02:29''Dumnezeu este o varianta a celor care nu au speranta.''

Mda...




''atunci cind ai de patimit in viata asta, vei patimii oricum, pentru ca fiecare si-o face cu mina lui.''


nu am dreptate, draga?
adica sa te agati de Dumnezeu si sa astepti totul de la el, mi se pare fanatism.
poate ca el iti da, dar in traista trebuie sa-ti bagi singur.


Eu una cred ca nu trebuie sa te agate de Dumnezeu si sa astepti sa iti bage in traista..
Ci sa te agate de Dumnezeu ca de un Tata,un Invatator..Dar nu de un Tata care astepti sa te intretina,,ci de ca de un Tata care sa te indrume sa gasesti solutii ca sa iti rezolvi problemele.

Pt ca toti oameni avem probleme pt ca noi ni le facem din cauza ca suntem rai unii cu altii in loc sa ne sprijinim sa cooperam si sa ne sustinem.
sa citesti carti sprirituale sa te rogi..Si sa fii perseverant in lucruri contructive.
incapatinarea dupa parerea mea este buna daca o folosesti in lucruri bune.cum ar fii sa faci concurenta cu oamenii rai..De ce oare inteligentii trebuie sa cedeze si prostii sa aiba ultimul cuvant de spus..Ca oamenii rai ne pot batea cu experienta,,dar oare oamenii inteligenti nu pot oare batea tot cu experienta si perseverenta..
cu cat perseverezi in lucruri pozitive cu atat devii mai sigur pe tine si mai statornic..
de ce oamenii rai sunt atat de puternici si statornici in mentalitatea lor.Oare oamenii pozitivi nu pot fii tot la fel de statornici in gandirea lor..Dar eu cred ca perseverenta si experienta te fac sa devii statornic si mai sigur pe tine..

ca pt scoala de soferi..
cand te urci la masina,,iti este frica,nu stii,te simti nesigur..dar perseverand capeti experienta si inveti si te simti sigur pe tine..
da este bine pt ca sunt indrumatori pt ca daca oamenii ar invata singuri sa conduca o masina,,cati oare nu ar cadea in prapastie pana sa invete..
de aceea este bine sa fie profesorii si invatatorii..In cazul nostru din pacate nu sunt invatatori spirituali,dar pt asta il Acceptam pe Dumnezeu in viata noastra..Ca pe un professor care ne ne arate drumul spre a invata si ne conduce viata intr-un mod rational ca sa nu suferim si sa mai cadem prin papastii,necazuri din care sa nu putem iesi.
Dar si noi trebuie sa ne straduim sa fim elevi silitori si ascultatori si cuminti..Adica un om care vrea sa fie indrumat de Dumnezeu...Trebuie sa nu mai faca rau,,nu conteaza de cate ori cade trebuie sa se ridice sa mearga inainte pana gaseste Solutia buna pt a putea evolua.
apoi cu timpul vei devein puternic,sigur pe tine,iti vei putea forma obiceuri bune un character si Tatal ceresc mereu te va va ajuta sa gasesti solutii pt diferite situatii pe care le intalnesti si vor fii foarte multe..
ingerasulluptator
Postat pe 1 August 2013 13:57
Eu una cred ca nu trebuie sa te agate de Dumnezeu si sa astepti sa iti bage in traista..
Ci sa te agate de Dumnezeu ca de un Tata,un Invatator..Dar nu de un Tata care astepti sa te intretina,,ci de ca de un Tata care sa te indrume sa gasesti solutii ca sa iti rezolvi problemele.

Pt ca toti oameni avem probleme pt ca noi ni le facem din cauza ca suntem rai unii cu altii in loc sa ne sprijinim sa cooperam si sa ne sustinem.
sa citesti carti sprirituale sa te rogi..Si sa fii perseverant in lucruri contructive.
incapatinarea dupa parerea mea este buna daca o folosesti in lucruri bune.cum ar fii sa faci concurenta cu oamenii rai..De ce oare inteligentii trebuie sa cedeze si prostii sa aiba ultimul cuvant de spus..Ca oamenii rai ne pot batea cu experienta,,dar oare oamenii inteligenti nu pot oare batea tot cu experienta si perseverenta..
cu cat perseverezi in lucruri pozitive cu atat devii mai sigur pe tine si mai statornic..
de ce oamenii rai sunt atat de puternici si statornici in mentalitatea lor.Oare oamenii pozitivi nu pot fii tot la fel de statornici in gandirea lor..Dar eu cred ca perseverenta si experienta te fac sa devii statornic si mai sigur pe tine..

ca pt scoala de soferi..
cand te urci la masina,,iti este frica,nu stii,te simti nesigur..dar perseverand capeti experienta si inveti si te simti sigur pe tine..
da este bine pt ca sunt indrumatori pt ca daca oamenii ar invata singuri sa conduca o masina,,cati oare nu ar cadea in prapastie pana sa invete..
de aceea este bine sa fie profesorii si invatatorii..In cazul nostru din pacate nu sunt invatatori spirituali,dar pt asta il Acceptam pe Dumnezeu in viata noastra..Ca pe un professor care ne ne arate drumul spre a invata si ne conduce viata intr-un mod rational ca sa nu suferim si sa mai cadem prin papastii,necazuri din care sa nu putem iesi.
Dar si noi trebuie sa ne straduim sa fim elevi silitori si ascultatori si cuminti..Adica un om care vrea sa fie indrumat de Dumnezeu...Trebuie sa nu mai faca rau,,nu conteaza de cate ori cade trebuie sa se ridice sa mearga inainte pana gaseste Solutia buna pt a putea evolua.
apoi cu timpul vei devein puternic,sigur pe tine,iti vei putea forma obiceuri bune un character si Tatal ceresc mereu te va va ajuta sa gasesti solutii pt diferite situatii pe care le intalnesti si vor fii foarte multe..
ingerasulluptator
Postat pe 1 August 2013 13:59
De la: ingerasulluptator, la data 2013-08-01 13:57:05
De la: vivacedonna, la data 2013-07-31 18:10:45
De la: Axl_R, la data 2013-07-30 20:02:29''Dumnezeu este o varianta a celor care nu au speranta.''

Mda...




''atunci cind ai de patimit in viata asta, vei patimii oricum, pentru ca fiecare si-o face cu mina lui.''


nu am dreptate, draga?
adica sa te agati de Dumnezeu si sa astepti totul de la el, mi se pare fanatism.
poate ca el iti da, dar in traista trebuie sa-ti bagi singur.


Eu una cred ca nu trebuie sa te agate de Dumnezeu si sa astepti sa iti bage in traista..
Ci sa te agate de Dumnezeu ca de un Tata,un Invatator..Dar nu de un Tata care astepti sa te intretina,,ci de ca de un Tata care sa te indrume sa gasesti solutii ca sa iti rezolvi problemele.

Pt ca toti oameni avem probleme pt ca noi ni le facem din cauza ca suntem rai unii cu altii in loc sa ne sprijinim sa cooperam si sa ne sustinem.
sa citesti carti sprirituale sa te rogi..Si sa fii perseverant in lucruri contructive.
incapatinarea dupa parerea mea este buna daca o folosesti in lucruri bune.cum ar fii sa faci concurenta cu oamenii rai..De ce oare inteligentii trebuie sa cedeze si prostii sa aiba ultimul cuvant de spus..Ca oamenii rai ne pot batea cu experienta,,dar oare oamenii inteligenti nu pot oare batea tot cu experienta si perseverenta..
cu cat perseverezi in lucruri pozitive cu atat devii mai sigur pe tine si mai statornic..
de ce oamenii rai sunt atat de puternici si statornici in mentalitatea lor.Oare oamenii pozitivi nu pot fii tot la fel de statornici in gandirea lor..Dar eu cred ca perseverenta si experienta te fac sa devii statornic si mai sigur pe tine..

ca pt scoala de soferi..
cand te urci la masina,,iti este frica,nu stii,te simti nesigur..dar perseverand capeti experienta si inveti si te simti sigur pe tine..
da este bine pt ca sunt indrumatori pt ca daca oamenii ar invata singuri sa conduca o masina,,cati oare nu ar cadea in prapastie pana sa invete..
de aceea este bine sa fie profesorii si invatatorii..In cazul nostru din pacate nu sunt invatatori spirituali,dar pt asta il Acceptam pe Dumnezeu in viata noastra..Ca pe un professor care ne ne arate drumul spre a invata si ne conduce viata intr-un mod rational ca sa nu suferim si sa mai cadem prin papastii,necazuri din care sa nu putem iesi.
Dar si noi trebuie sa ne straduim sa fim elevi silitori si ascultatori si cuminti..Adica un om care vrea sa fie indrumat de Dumnezeu...Trebuie sa nu mai faca rau,,nu conteaza de cate ori cade trebuie sa se ridice sa mearga inainte pana gaseste Solutia buna pt a putea evolua.
apoi cu timpul vei devein puternic,sigur pe tine,iti vei putea forma obiceuri bune un character si Tatal ceresc mereu te va va ajuta sa gasesti solutii pt diferite situatii pe care le intalnesti si vor fii foarte multe..





ai punctat bine aici citeva lucruri.
de ce oamenii rai o duc bine? pentru ca sunt perseverenti, cred in ei si in ceea ce pot face ei.
de ce oamenii buni sunt considerati prosti? pentru ca in bunatatea lor sunt naivi, pentru ca se gindesc la altii in primul rind si mai apoi la ei. chiar daca sunt extrem de inteligenti.
concluzia: 80% din lumea asta sunt oameni ''rai'' ex : cei mai bogati oameni ai lumii.
si atunci unde e invatatura cu ''iubeste-ti aproapele''?

iti mai dau un exemplu elocvent: unde este Dumnezeu atunci cind acolitii care propovaduiesc pentru El, au famiile distruse de boli grave, etc... cu ce ii ajuta? cu suferinta?
deci unde este Dumnezeu atunci cind ai nevoie de el? doar prin niste invataturi scrise de altii in numele lui?
vivacedonna
Postat pe 1 August 2013 14:51
experienta de viata se capata din greselile care le-ai facut in trecut, ale tale sau ale altora...
unii invata din acele greseli, altii nu.
depinde cum sti sa folosesti experianta acumulata in viata. doar pentru tine sau ajutindu-i si pe altii. dar majoritatea sunt egoisti.

Noi, suntem propriii nostri indrumatori, cei puternici.
ceilalti se agata de alti indrumatori...
vivacedonna
Postat pe 1 August 2013 15:07
Noi, suntem propriii nostri indrumatori, cei puternici.
ceilalti, se agata de alti indrumatori...
vivacedonna
Postat pe 1 August 2013 15:15
De la: vivacedonna, la data 2013-08-01 14:51:20
De la: ingerasulluptator, la data 2013-08-01 13:57:05
De la: vivacedonna, la data 2013-07-31 18:10:45
De la: Axl_R, la data 2013-07-30 20:02:29''Dumnezeu este o varianta a celor care nu au speranta.''

Mda...




''atunci cind ai de patimit in viata asta, vei patimii oricum, pentru ca fiecare si-o face cu mina lui.''


nu am dreptate, draga?
adica sa te agati de Dumnezeu si sa astepti totul de la el, mi se pare fanatism.
poate ca el iti da, dar in traista trebuie sa-ti bagi singur.


Eu una cred ca nu trebuie sa te agate de Dumnezeu si sa astepti sa iti bage in traista..
Ci sa te agate de Dumnezeu ca de un Tata,un Invatator..Dar nu de un Tata care astepti sa te intretina,,ci de ca de un Tata care sa te indrume sa gasesti solutii ca sa iti rezolvi problemele.

Pt ca toti oameni avem probleme pt ca noi ni le facem din cauza ca suntem rai unii cu altii in loc sa ne sprijinim sa cooperam si sa ne sustinem.
sa citesti carti sprirituale sa te rogi..Si sa fii perseverant in lucruri contructive.
incapatinarea dupa parerea mea este buna daca o folosesti in lucruri bune.cum ar fii sa faci concurenta cu oamenii rai..De ce oare inteligentii trebuie sa cedeze si prostii sa aiba ultimul cuvant de spus..Ca oamenii rai ne pot batea cu experienta,,dar oare oamenii inteligenti nu pot oare batea tot cu experienta si perseverenta..
cu cat perseverezi in lucruri pozitive cu atat devii mai sigur pe tine si mai statornic..
de ce oamenii rai sunt atat de puternici si statornici in mentalitatea lor.Oare oamenii pozitivi nu pot fii tot la fel de statornici in gandirea lor..Dar eu cred ca perseverenta si experienta te fac sa devii statornic si mai sigur pe tine..

ca pt scoala de soferi..
cand te urci la masina,,iti este frica,nu stii,te simti nesigur..dar perseverand capeti experienta si inveti si te simti sigur pe tine..
da este bine pt ca sunt indrumatori pt ca daca oamenii ar invata singuri sa conduca o masina,,cati oare nu ar cadea in prapastie pana sa invete..
de aceea este bine sa fie profesorii si invatatorii..In cazul nostru din pacate nu sunt invatatori spirituali,dar pt asta il Acceptam pe Dumnezeu in viata noastra..Ca pe un professor care ne ne arate drumul spre a invata si ne conduce viata intr-un mod rational ca sa nu suferim si sa mai cadem prin papastii,necazuri din care sa nu putem iesi.
Dar si noi trebuie sa ne straduim sa fim elevi silitori si ascultatori si cuminti..Adica un om care vrea sa fie indrumat de Dumnezeu...Trebuie sa nu mai faca rau,,nu conteaza de cate ori cade trebuie sa se ridice sa mearga inainte pana gaseste Solutia buna pt a putea evolua.
apoi cu timpul vei devein puternic,sigur pe tine,iti vei putea forma obiceuri bune un character si Tatal ceresc mereu te va va ajuta sa gasesti solutii pt diferite situatii pe care le intalnesti si vor fii foarte multe..





ai punctat bine aici citeva lucruri.
de ce oamenii rai o duc bine? pentru ca sunt perseverenti, cred in ei si in ceea ce pot face ei.
de ce oamenii buni sunt considerati prosti? pentru ca in bunatatea lor sunt naivi, pentru ca se gindesc la altii in primul rind si mai apoi la ei. chiar daca sunt extrem de inteligenti.
concluzia: 80% din lumea asta sunt oameni ''rai'' ex : cei mai bogati oameni ai lumii.
si atunci unde e invatatura cu ''iubeste-ti aproapele''?

iti mai dau un exemplu elocvent: unde este Dumnezeu atunci cind acolitii care propovaduiesc pentru El, au famiile distruse de boli grave, etc... cu ce ii ajuta? cu suferinta?
deci unde este Dumnezeu atunci cind ai nevoie de el? doar prin niste invataturi scrise de altii in numele lui?


Pai nu Dumnezeu da bolile..Nu stiu ce intelegi tu prin a propavadui..Evanghelia,,pe care nici ei nu o inteleg sau o inteleg si nu vor sa spuna..

Oamenii se imbolnavesc din cauza ca sunt rai unii cu altii..Chiar daca altii se numesc pocaiti,
ei nu sunt oameni cinstiti nu au [pace sufleteasca nici ei si nici familia lor de aceea poate sunt si bolnavi.

eu spre exemplu acum ma straui sa fiu un om cinstit,adica sa nu profit de slabiciuni,,sa fac lucrurile sa imki fie si mie bine si la alti,,sa nu in invat pe altii de rau,,acum sunt sanatoasa ca sunt singura..Apoi ma casatoresc cu un barbat care se numeste pe el pocait,,dar el nu este cinstit.doar propavaduieste evanghelia si vrea sa imi spele creierii cu prostiile lui,,apoi din cauza spresului o sa ma faca sa ma imbolnavesc si eu..
bolile sunt din cauza stresului,,necazurilor din care nu stiu sa gaseasca solutii,poate ca nu au o constiinta curata
daca nu ai pace sufleteasca si armonie in familie te poti imbolnavi..exact de aceea fug eu sa nu ma incurc cu oameni nebuni ca sa..ma imbolnaveasca si pe mine.

daca este pace si armonie in familie nu cred ca ar fii boli..dar bolile sunt de la necazuri,,de la suparari mai ales in familie sa locuiesti cu persone carre nu sunt corecte unele cu altele..sa te superi si enervezi te imbolnavesti..
bolile sunt din cauza oamenilor
cu ce ai vrea sa intervina Dumnezeu daca oamenii stau unii cu altii chiar daca au stress..mai bine stai singur decat sa stai in cearta si stress in familie pt ca uite de aceea te imbolnavesti.
si eu ma voi imbolnavi daca voi trai cu barbat care nu este cinstit..sau un om bun se poate imbolnavi si el daca nu are pace sufleteasca..adica umilinta,,cand cineva vrea sa iti faca rau,,ca sa nu te mai stresezi ocoleste-l si vei ramane sanatos..
ingerasulluptator
Postat pe 1 August 2013 16:00
Pai nu Dumnezeu da bolile..Nu stiu ce intelegi tu prin a propavadui..Evanghelia,,pe care nici ei nu o inteleg sau o inteleg si nu vor sa spuna..

Oamenii se imbolnavesc din cauza ca sunt rai unii cu altii..Chiar daca altii se numesc pocaiti,
ei nu sunt oameni cinstiti nu au [pace sufleteasca nici ei si nici familia lor de aceea poate sunt si bolnavi.

eu spre exemplu acum ma straui sa fiu un om cinstit,adica sa nu profit de slabiciuni,,sa fac lucrurile sa imki fie si mie bine si la alti,,sa nu in invat pe altii de rau,,acum sunt sanatoasa ca sunt singura..Apoi ma casatoresc cu un barbat care se numeste pe el pocait,,dar el nu este cinstit.doar propavaduieste evanghelia si vrea sa imi spele creierii cu prostiile lui,,apoi din cauza spresului o sa ma faca sa ma imbolnavesc si eu..
bolile sunt din cauza stresului,,necazurilor din care nu stiu sa gaseasca solutii,poate ca nu au o constiinta curata
daca nu ai pace sufleteasca si armonie in familie te poti imbolnavi..exact de aceea fug eu sa nu ma incurc cu oameni nebuni ca sa..ma imbolnaveasca si pe mine.

daca este pace si armonie in familie nu cred ca ar fii boli..dar bolile sunt de la necazuri,,de la suparari mai ales in familie sa locuiesti cu persone carre nu sunt corecte unele cu altele..sa te superi si enervezi te imbolnavesti..
bolile sunt din cauza oamenilor
cu ce ai vrea sa intervina Dumnezeu daca oamenii stau unii cu altii chiar daca au stress..mai bine stai singur decat sa stai in cearta si stress in familie pt ca uite de aceea te imbolnavesti.
si eu ma voi imbolnavi daca voi trai cu barbat care nu este cinstit..sau un om bun se poate imbolnavi si el daca nu are pace sufleteasca..adica umilinta,,cand cineva vrea sa iti faca rau,,ca sa nu te mai stresezi ocoleste-l si vei ramane sanatos..



ingerasulluptator
Postat pe 1 August 2013 16:02
eu spre exemplu daca ma voi casatori vreo data si nu am armonie si intelegere in familie mai bine stau singura pt ca u tin mult la sanatatea mea..

dar multi barbati vor armonie si liniste dar ei sa faca lucruri rele si sa nu fie cinstiti..
apoi femeia sa tina in ea si sa se imbolnaveasca ea..

armonie si pace inseamna cand oamenii coopereaza si sunt buni unii cu altii.
dar oamenii sunt atata de egoisti si rai si fac rautati mai ales in familie ii imbolnavesc pe altii,,care unii tin in ei si din cauza stresului si supararilor se imbolnavesc si apoi dau vina pe Dumnezeu..

spre exemplu.

Cum un barbat avea o sotie..Era atat de rau cu ea,si o comanda,,dar in favoarea lui,nu ca facea lucrurile sa fie bine si pt el si pt ea..El o comanda in favoarea lui..Ei bine acea femeie s-a imbolnavit greu,,din cauza stresului ca tinea in ea.Si apoi barbatul dadea vina pe Dumnezeu ca I s-a imbolnavit femeia cica ca ia pedepsit pt pacatele lor...Barbatul si-a imbolnavit femeia pt ca a trata-o urat femeia s-a consumat si s-a imbolnavit si a murit si el a ramas cu ura pt Dumnezeu,,

concluzia..

in familie oamenii sunt rai unii cu altii,,nu fac lucrurile sa fie bine pt toti..unii lasa de la ei ca sa fie bine,,se consuma apoi se imbolnavesc...Cu ce as a gresit Dumnezeu,dailaltica oamenii aleg sa fie rai si sa ii imbolnaveasca pe cei din familia lor.Pt ca in fiecare familie exista cate un nebun care nu este pus la punct..si ii imbolnaveste pe ceilalti
ingerasulluptator
Postat pe 1 August 2013 16:10
eu spre exemplu daca ma voi casatori vreo data si nu am armonie si intelegere in familie mai bine stau singura pt ca u tin mult la sanatatea mea..

dar multi barbati vor armonie si liniste dar ei sa faca lucruri rele si sa nu fie cinstiti..
apoi femeia sa tina in ea si sa se imbolnaveasca ea..

armonie si pace inseamna cand oamenii coopereaza si sunt buni unii cu altii.
dar oamenii sunt atata de egoisti si rai si fac rautati mai ales in familie ii imbolnavesc pe altii,,care unii tin in ei si din cauza stresului si supararilor se imbolnavesc si apoi dau vina pe Dumnezeu..

spre exemplu.

Cum un barbat avea o sotie..Era atat de rau cu ea,si o comanda,,dar in favoarea lui,nu ca facea lucrurile sa fie bine si pt el si pt ea..El o comanda in favoarea lui..Ei bine acea femeie s-a imbolnavit greu,,din cauza stresului ca tinea in ea.Si apoi barbatul dadea vina pe Dumnezeu ca I s-a imbolnavit femeia cica ca ia pedepsit pt pacatele lor...Barbatul si-a imbolnavit femeia pt ca a trata-o urat femeia s-a consumat si s-a imbolnavit si a murit si el a ramas cu ura pt Dumnezeu,,
concluzia..

in familie oamenii sunt rai unii cu altii,,nu fac lucrurile sa fie bine pt toti..unii lasa de la ei ca sa fie bine,,se consuma apoi se imbolnavesc...Cu ce as a gresit Dumnezeu,daca oamenii aleg sa fie rai si sa ii imbolnaveasca pe cei din familia lor.Pt ca in fiecare familie exista cate un nebun care nu este pus la punct..si ii imbolnaveste pe ceilalti

eu spre exemplu nu voi tolera rautatea de la altii fie ea si in familie..ii tin la distanta.nu ii voi permite ca sa ma imbolnaveasca cu rautatea lor sa tin in mine,,pt ca lor nu le place sa le spui adevarul in fata pt ca nu vor sa se schimbe,ci mai bine prefer sa fie rai sa ii imbolnaveasca pe altii de la care au pretentia sa nu se impuna ci sa ii tolereze,,apoi altii se imbolnavesc apoi ei dau vina pe altii.si nu vor sa accepte adevarul..ci prefer sa urasca pe Dumnezeu si da vina pe El chiar daca ei sunt vinovati..Pt ca ei [prin rautatea si nesimtirea lor I-au imbolnavtit pe acei care tin in ei si nu se apara pt ca cica vor sa fie bine si sa nu fie cearta..si uite de aceea se imbolnavesc oamenii..

intelegi acum?
ingerasulluptator
Postat pe 1 August 2013 16:16
eu de aceea nu vreau sa fiu rea ca sa ii imbolnavesc pe ceilalti,,ca apoi sa dea vina pe Dumnezeu..
Dar nici nu o sa las pe altii sa ma imbolnaveasca sa ton in mine si sa le support rautatile,sa ma imbolnavesc apoi sa rada oamenii de mine...Uite tu esti credincioasa dar esti bolnava..de ce nu te ajuta Dumnezeu?
pt ca Dumnezeu nu baga in traista.Daca unii prefer sa tina in ei si nu vor sa se impuna si se imbolnavesc cum ce este Dumnezeu vinovat?
ingerasulluptator
Postat pe 1 August 2013 16:21
eu de aceea nu vreau sa fiu rea ca sa ii imbolnavesc pe ceilalti,,ca apoi sa dea vina pe Dumnezeu..
Dar nici nu o sa las pe altii sa ma imbolnaveasca sa tin in mine si sa le support rautatile,sa ma imbolnavesc apoi sa rada oamenii de mine...Uite tu esti credincioasa dar esti bolnava..de ce nu te ajuta Dumnezeu?
pt ca Dumnezeu nu baga in traista.Daca unii prefer sa tina in ei si nu vor sa se impuna si se imbolnavesc cum ce este Dumnezeu vinovat?

stiu la inceput va fii greu,,dar perseverand te vei obisnui si vei fii mai sigur pe tine.Si uite asa vei scapa sanatos pt ca nu ii vei lasa pe altii sa te imbolnaveasca cu rauatatea lor apoi vor rade de tine..Uite esti credincioasa,,dar Dumnezeu nu te ajuta..

ingerasulluptator
Postat pe 1 August 2013 16:24
nu esti coerenta,
inteleg mult mai mult, decit crezi tu in ceva anume.

eu sunt singurul meu Dumnezeu si cred in mine. eu nu cred in vise si sperante desarte.

multumita?
am incheiat subiectul asta.
vivacedonna
Postat pe 1 August 2013 17:09


tu ! eu inca nu ! abia acum l-am incheiat ! ce facem acum... n-avem subiect. asa ca, ce propui ?
barboneli
Postat pe 1 August 2013 17:51
De la: vivacedonna, la data 2013-08-01 17:09:29nu esti coerenta,
inteleg mult mai mult, decit crezi tu in ceva anume.

eu sunt singurul meu Dumnezeu si cred in mine. eu nu cred in vise si sperante desarte.

multumita?
am incheiat subiectul asta.


Pai atunci nu incerca sa tragi femeia dupa tine pt ca tu nu crezi in Dumnezeu si te crezi Dumnezeul tau si Dumnezeul ei..
Stiu eu din cauza voastra a barbatilor fara credinta nu ne ajuta Dumnezeu..
sunt si pocaiti din alta religie care nu au credinta.dar ei citesc biblia ca papagalul..
eu cred ca fara Dumnezeu nu poti fii un om bun..Ca barbatii nu vor sa devina buni este alta poveste..Pt ca preotii nu vor sa fie buni de aceea nici barbatii nu vor sa fie buni..Pai nu aveti decat faceti ce vreti,,dar nu trage femeile pe drumul tau si le spala creierul cu necredinta ta..pt ca te crezi Dumnezeu tau s Dumnezeul femeii
ingerasulluptator
Postat pe 1 August 2013 21:54
din partea mea poti crede in ce vrei tu..Din moment ce nu faci nimic care sa ma afecteze putin imi pasa in ce crezi tu..Dar eu nu sunt obligata sa accept rautatea celolati si faptul ca ei ma contrazic si vor sa faca sa gandesc ca ei..

fiecare este liber sa creada in ce vrea el..eu nu am nimic cu el din moment ce nu face lucruri care ma afecteaza..
ingerasulluptator
Postat pe 1 August 2013 22:12
De la: barboneli, la data 2013-08-01 17:51:29

tu ! eu inca nu ! abia acum l-am incheiat ! ce facem acum... n-avem subiect. asa ca, ce propui ?



Barbo, hai sa vb despre istorie, poate sunt mai multi coerenti in subiectul asta
in ala cu credinta....

daca tu ai ajuns D-zeu si tragi femeile dupa tine....
vivacedonna
Postat pe 2 August 2013 05:07
da....poate schimba totul...un accident pe care nu am putut sa-l anticipez mi-q schimbat viata nu numai mie dar si celor care imi place sa cred ca m-au iubit candva sau macar au avut nevoie de mine...te simti neputincios in fata destinului si cu toate eforturile de a-l face cum vrei tu nu ramane decat dorinta ta si eforturile care se dovedesc fara rost de cele mai multe ori....mi-am dorit o reintoarcere in persomajul meu dar nu mai eram decat o carcasa fara valoare, de multe ori ma simteam ca un ciot de care familia mea se impiedica..durerea celui cazut este de nedescris sau de neinteles pt cel sanatos.nelovit dar durerea celui accidentat uneori depaseste insuportabilul,,,,si daca ar fi doar durerea fizica ar fi doar periodica dar psibic alergi spre necunoscut fara habar si fara dorinta de revenire...cum sa-ti ,mai doresti viitor cand stii ca nu vei mai fi niciodata acelas?....si nimeni nu te poate intelege....te vrea ca inainte ,te judeca,te condamna ca nu vrei dar nu stie ca nu poti....doar o dragoste nemasurata si o rabdare fara limite poate sa te readuca pe aripile vietii , sa te opresti din zborul catre nicaieri macar pt cei care te obliga sa le fii alaturi...schimbat pt totdeauna cei care te iubesc isi asuma riscul..ei hotarasc aceptarea si eforturile de a te readuce cu picioarele pe pamant dar tu stii ca mori cu speranta in brate si din nou dezamagiti te vor judeca ca nu ai vrut nu ca nu ai reusit sa-ti invingi furtunile destinului.un accident te poate face sa nu mai existi pt nimeni.
luysa
Postat pe 5 Octombrie 2013 19:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa raman sau sa ies din relatie...? 35 De la: Anilus 28 Noiembrie 2010 09:56
frica de singuratate 26 De la: garbo188392 13 Februarie 2011 21:25
iubirea asta 13 De la: anaROBERT 26 Decembrie 2010 15:12
sunt intr-o mare dilema - Ajutor 12 De la: caroline87 28 Mai 2012 14:33
Casatorie religii diferite 18 De la: garbo_473806 11 Septembrie 2017 19:42
Setari Cookie-uri