Parinti care profita de propriul fiu + eu vinovata de tot

Draga mea.....fugi, cat mai repede si cat mai poti......daca te iubeste cu adevarat si daca va sti ce e bine pentru el, va veni dupa tine; desigur, pentru asta trebuie sa dea dovada si de putina maturitate. Ai sa te distrugi sufleteste si nu vei ajunge nicaieri.....Ai lasat de la tine suficient si ti-ai calcat pe mandrie destul......spune STOP.... nu te mai lasa calcata in picioare.....nu uita un lucru: IN VIATA NU ESTE SUFICIENT SA CERI RESPECT, MAI TREBUIE SA SI RESPECTI......este valabil pentru fiecare......ai oferit respect, dar ai primit? intrebarea e buna si pentru prietenul tau....te-a respectat atunci cand a permis sa fii jugnita, calcata in picioare?.....GANDESTE-TE BINE SI IA DECIZIA CEA MAI BUNA PENTRU TINE. DACA TU NU TE RESPECTI SI NU TE IUBESTI PE TINE INSATI NU TE ASTEPTA SA O FACA ALTII. ESTE VIATA TA NU A ALTORA......SI INCA UN LUCRU....DRAGA MEA, ANII DIN URMA NIMENI NU TI-I DA INAPOI....NU MAI PIERDE VREMEA
interpiaf
Postat pe 6 Iulie 2013 12:33
Doamne,citesc si ma regasesc in totalitate.Insa,din pacate, eu am mers mai departe si am sperat ca fiul sa nu fie ca si parintii,dar stii vorba aia "aschia nu sare departe de trunchi".
Eu am ajuns sa fac si nunta pe banii mei si ai parintilor mei,la final ei au luat tot acasa(tot ce a ramas de la nunta,mancare cafea bautura,cumparata de mine) si ai mei parinti au plecat cu mainile in buzunar,nu mai zic eu,care stateam inca la gazda.Fura fostul meu sot (si zic fostul ca am divortat dupa 11 ani de calvar) din frigider sau de acasa la ai lui ce mi-a ramas de la nunta sa-mi aduca si mie.Eu dupa nunta am decis sa raman la gazda si el acasa la el pana ne luam un apartament.Si asa am si facut,doar ca de manipularea lor nu am scapat niciodata.
Cand ii primeam frumos ne reprosau ca,cheltuim banii aiurea,daca nu-i serveam decat cu o cafea ne reprosa ca nu avem bani si-i cheltuim pe prostii.
Stiu ca dragostea acum e mare dar crede-ma ca dupa un timp ajungi sa-l urasti sa-i urasti pe toti.Cauta sa-ti gasesti pe altul sa nu-ti petreci viata in suferinta.
Eu am divortat dupa 11 ani de casatorie,am doi copii si el ca tata are acelasi comportament ca si la inceput...adica mai importanti sunt parintii.Lucreaza in alta tara,le trimite pachete cu mancare,bani iar copiilor mei le pune taica-su 200 de lei pe luna.Pachete sau cadouri nu exista pentru copii.
De exemplu acum a venit acasa le-a inlocuit in casa produsele electronice,si nu mai stiu ce,iar pe copii i-a cautat dupa 3-4 zile de cand a venit,desi stam la doua blocuri distanta, si le-a adus cateva dulciuri pachete desfacute de bomboane,cum ca ar mai fi luat din ele ca erau prea multe.Dupa reprosurile mele a mers si le-a luat cate o pereche de tenisi si o minge.
Deci draga mea,lasa dragostea acum stiu ca doare dar din viata de familie,si aici ma refer la familia lui,nu o sa-l scoti niciodata.
MIHA_23
Postat pe 6 Iulie 2013 12:35
Daca ii zici ca se profita de el, zice ca esti rea, cand va certati pentru parintii lui, el le ia partea, aveti catva ani si nu s-a insurat cu tine pana acum, ia-ti seama si du-te, nu te uita in urma, din dragoste nu se moare, o sa suferi o perioada si o sa-ti treaca, si poate in felul asta iti vei salva viata, supararile omoara omul, nu poti trai numai in stres. Dumnezeu sa te binecuvanteze.
garbo093622
Postat pe 6 Iulie 2013 12:36
Cred ca trebuie sa-ti spui puctul de vedere sincer si la obiect indiferent de ce va fi , pentru ca va fi asa cum i-ti este scris oricum. De schimbat , greu de spus ca se va schimba , desi se spune ca dragoastea este in stare sa schimbe caractere insa daca nu este cu adevarat o dragoste si numai o obisnuinta??
Asta, este macar nu-ti mai pierzi timpul sa te gandesti un pic mai mult la tine fiindca si asa viata este extrem de scurta si din experienta iti spun ca in viata nu trebuie neaparat sa stii ce vrei , trebuie sa si actionezi pentru a realiza macar 75% din ceeace vrei cu adevarat si sa nu uitam ca mai sunt si situatii de compromis , diverse nerealizari care tin de hazard si nu le poti totdeuna gestiona.
Incredere in tine , speranta si realizari!
campan1maria
Postat pe 6 Iulie 2013 12:52
Va multumesc mult pentru mesaje !
Sunt inca tanara, muncesc, am pasiuni, aspiratii si sunt convinsa ca pot sa obtin ceea ce imi propun. Asa ca am sa incerc sa ma gandesc de acum incolo mai mult la mine si la ceea ce ma face fericita.
Nu am fost casatoriti si e un avantaj ca nu au ce sa imi ia :P ...si probabil daca nu m-a luat pana acum nici nu are de gand. Se zice ca iubirea dureaza 3 ani nu? Din experientele celor din jur tind sa cred ca asa e.
Asa ca.....daca el ma iubeste si vrea sa fim impreuna va face ceva...daca nu, va trai cu maica-sa toata viata in perfecta armonie. Sau va gasi una mai fraiera ca mine sau mai insensibila, care va reusi sa traiasca cu ei si sa si scoata un profit din asta, cum spunea garbo041672.

Nu cred ca mai am energie ca sa ma mai si consum. Va multumesc inca odata pentru suport si incurajari ....si acum ma duc la o sedinta de shopping terapeutica. Sigur ca vor urma stari depresive dupa...dar momentan incerc sa fiu optimista.
Celor ce au trecut prin sit mea sau mai rau.... sper din suflet ca va este mai bine acum...si celor care inca incearca sa va mai faca rau....eu sunt convinsa ca in viata asta faptele rele se intorc impotriva celor care le fac.

Am sa mai scriu ceea ce s-a mai intamplat. Momentan insa e liniste, si ploaie.Si speranta ca oamenii se pot schimba in bine si ca se pot desprinde de obisnuinte toxice.
LakeofTears
Postat pe 6 Iulie 2013 13:05
BUNA draga mea, sunt Gabriela am si eu o fata de 30 ani , eu ca tinara nu m-a placut soacra deloc, ca eram prea iubitoare cu sotul meu , intelegi nu??? in timp ce soacra mea divortase cind sotul meu avea 2 anisori si copilul a ramasa cu tatal lui , medic dar alcooolic . oricum nu are rost sa-mi spun trista poveste cert e ca mi-am dat seama doar dupa 25 de ani de casatorie ca era o lupta pierduta si m-am separat de ei toti! sfatul meu :DA-TI PUTIN TIMP SI REANALIZEA-TI RELATIA DIN PUNCTUL DE VEDERE :ESTE VIATA MEA CE FAC CU EA ??? LE-O OFER LOR PE TAVA ! CIT DE BUN BAIAT AR FI TOT LA CUIBUL MATERN SE VA INTOARCE DACA NU PUI PICIORUL HOTARIT IN PRAG SI ORI SE RUPE DE EI ORI DE TINE ! FII FERICITA CA NU ESTI MARITATA CU EL SAU CA NU AI DOAMNE FERESTE SI VRE-UN BEBE CU EL . EU TE-AS TRIMITE LA UN CONSILIER SI TE-AS MAI SFATUI SA ITI IEI O VACANTA DEPARTE DE TOT SI TOATE ! DUPA ACEEA REANALIZEA-TI VIATA SI HOTARASTE-TE . NU TRAIM DECIT O DATA ! TE IMBRATISEZ ! SA ITI DEA DUMNEZEU GINDUL CEL BUN SI MULTA INSPIRATIE ! FII DESTEAPTA ! ITI RECOMAND TOTUSI O CARTE F. F . INTERESANTA DE DEZVOLTARE PERSONALA :'FETELE BUNE AJUNG IN RAI FETELE RELE AJUNG UNDE VOR ELE!!!!!! DE UTE EHRHARDT CAUTA-O E RECENTA SI GINDESTE-TE PROFUND CE VREI SA FACI CU VIATA TA ! TE SARUT !
garbo_19362
Postat pe 6 Iulie 2013 13:24
buna draga mea
in aceiasi situatie am fost si eu dar lupta draga si nu-l lasa pe sot sa dea bani parintilor lui mare grija
multe familii s-au dezbinat din aceasta cauza
lupta pentru voi soacra asta si vrea sa te scoata din sarite ,prefate ca,, ploua,,si nu te increde in ea ca sarpele tot sarpe ramane.
BENIDORMSP10
Postat pe 6 Iulie 2013 14:30
Aiurea totul ! Si tu esti vinovata pentru ce traiesti! In primul rand, ai o varsta! Spui ca de ani de zile sunteti impreuna........Ce relatie e asta? Poate vorbesc asa pentru am si fata si baiat! Nici fata nu mi-as lasa-o sa traiasca ani de zile aiurea cu unul....dar nici nora nu mi-ar trebui una care se face pres in fata barbatului. Daca te iubea si il iubeai, erati de mult impreuna la casa voastra si va vedeati de viata voastra. Asa ce relatie e asta? Mai faceti sex din cand in cand? E treaba lor ce fac in familia lor! Sunt o familie! Tu cine esti pentru ei ? Cea cu care mai face sex din cand in cand baiatul lor? Nu te-ai impus......ai acceptat orice.....acum ce mai vrei ?! Ia-te si pleaca de acolo! Daca te-ar iubi........clar ar merge cu tine.........Vei vedea.....Ti-ai pierdut vremea atatia ani! :( Pacat! Sanatate si numai bine!
garbo_5596
Postat pe 6 Iulie 2013 16:51
De la: BENIDORMSP10, la data 2013-07-06 14:30:42buna draga mea
in aceiasi situatie am fost si eu dar lupta draga si nu-l lasa pe sot sa dea bani parintilor lui mare grija
multe familii s-au dezbinat din aceasta cauza
lupta pentru voi soacra asta si vrea sa te scoata din sarite ,prefate ca,, ploua,,si nu te increde in ea ca sarpele tot sarpe ramane.
a

Atentie mare cu soacrele......si tu vei fi soacra intr-o zi! Si vei avea o nora ca tine, care va spune ca esti sarpe si nu esti de incredere. Sau un ginere care te va dori ca pe bere. Rece! Cum ai sa te simti atunci ? Sau crezi crezi ca tu vei fi de pus pe rana???
garbo_5596
Postat pe 6 Iulie 2013 16:55
plecati si formati-va o familie sau lasa-l, adica pleca tu, sau lasa-l pe el sa rezolve si vei vedea daca te iubeste. Trebuie si pana la urma se va sparge "buba".Ia Atitudine si ti se va schimba viata. Depinde daca vrei, insa. Mult succes!
cercelmarilena
Postat pe 6 Iulie 2013 17:26
Fugi cat mai poti nu te lega de acest baiat, asa o sa faca mereu se va lasa manipulat de mamica lui si tu nu o sa poti face nimic.
milena010570
Postat pe 6 Iulie 2013 18:28
Eu am fost in situatia sotului tau. Locuiam la mama mea, tatal este decedat, eu munceam o interetineam pe mama nu stia sa cumpere paine, sa plateasca intretinerea , nimic. Toti banii ei erau pentu fratele meu, eu eram o scarba, intra peste mine si sotul meu in camera sa iesim afara din casa ei ca in casa ei eu nu trebuia sa stau doar fratele mau cu sotia lui. Am incercat si la soacra mea sa locuim aici era mai rau. M-am mutat am rupt relatiile cu ambele familii perioada de un an de zile. Acum ne suna ei se prefac ca tin la noi. dragostea nu se cumpara cu vorbe , daruri. Am devenit imuna la sentimente .
lllorena
Postat pe 6 Iulie 2013 19:46
BUNA DIN NOU! TOT GABRIELA SUNT , AM VAZUT LA HBO UN DOCUMENTAR DESPRE KATE PERRY SI A SPUS MINUNAT :K EA NU SE POATE PREFACE ! CEEA CE MI S-A PARUT EXTRAORDINAR DIN PARTEA UNEI ARTISTE IN TIMPURILE ASTEA ATIT DE COMERCIALE! SI MI-AM AMINTIT DE CE CITISEM DIN CELE SCRISE DE TINE !NU TE SCHIMBA DUPA CEILALTI SA LE FII PE PLAC! FII TU INSATI IN ORICE IMPREJURARE ! NU II LASA SA TE SCHIMBE ! LASA SUFLETUL ASA CUM ESTE SI CINE NU TE IUBESTE ! ESTE PIERDEREA LUI NU A TA !TU MERITI CEVA MAI MULT SI NU ASTEPTA SA-TI FIE OFERIT! IA-L! MULT SUCCES ! GOD BLESS YOU !
garbo_19362
Postat pe 6 Iulie 2013 20:01
"SUPARATULE", esti tare simpatic, meriti tot aurul din lume...
niulia
Postat pe 6 Iulie 2013 20:15
DACA VA IUBITI SI SPUN .... DACA VA IUBITI CONTEAZA F MULT SI VA DORITI O VIATA IMPREUNA INCERCATI SA FITI IMPREUNA FARA PARINTII LUI FARA PARINTII TAI. LASA-I IN URMA PE VIITORII SOCRI DE COSMAR INTOT DEAUNA IL VOR JECMANI DACA EL ACCEPTA ACEST LUCRU , S-AR PUTEA SA-L SANTAJEZE NU NUMAI EMOTIONAL CI SI PRIN FAPTUL CA STA IN CASA LOR!!INCERCATI SA VA FACETI O NUNTA SI BANII STRANSI SA REPREZINTE UN AVANS PTR. O CASA SAU CHIAR O GARSONIERA IMPREUNA RATELE SA FIE PE NUMELE LUI CA SA NU-L MAI JECMANEASCA.DRUMUL IMPREUNA E GREU DAR TE VOR AJUTA SI PARINTII TAI, VETI SCAPA DE JUNGHIURI SI CHIAR DACA VETI MANCA O COAJA DE PAINE IMPREUNA VETI FI FERICITI .SUCCES DACA TINETI UNUL LA ALTUL!!
garbo119458
Postat pe 6 Iulie 2013 20:20
De la: quasaria, la data 2013-07-05 16:44:17LakeofTears (So Fell Autumn Rain) - pot sa te intreb, il iubesti? Ce iubesti la el? Ce admiri la el? Pe ce te bazezi cind vrei sa iti petrecu cu el restul vietii?
Vorbim de omul pe care l-ai ales: ce percep e doar mila. Si sentimentul de nedreptate. Si faptul ca vrei sa stai sa lupti pentru ca nu e corect sa pleci. Tu acum esti un fel de avocant pledant pentru drepturile napastuitilor. Pe asta vrei sa iti bazezi viata viitoare?! Mai bine gaseste o cauza mai ampla: foametea din cornul africii, vaccinarea antitetanos a copiilor orfani...ceva.

Si in alta ordine de idei, da, familiile pot fi canibalizante. Dupa parerea mea, majoritatea sint. Dar asta e o problema strict interna - daca unui membru al "tribului" nu ii convine e liber sa iasa. Iar da ca nu e suficient de puternic sa iasa - asta e, selectia naturala....
Si nu, intr-adevar nu e corect. Dar relatiile umane in general nu sint "corecte". Sint bazate pe cu totul alte principii decit logica si corectitudinea - pe influenta, manipulare, empatie, samd. Nu stiai?
adeline
Postat pe 6 Iulie 2013 22:11
De la: LakeofTears, la data 2013-07-05 13:22:03PS: daca are cineva un sfat.....as fugi de tot dar parca nu as vrea sa le dau satisfactia sa scape de mine asa usor.


ce-ai avut si ce-ai pierdut?
niste ani frumosi din viata?
mai ai, esti abia la inceput de drum!
ma bucur ca ai pus in proza situatia asta, pentru ca inseamna ca ai trecut-o prin filtrul mintii, dar hai sa disecam un pic primul mesaj.
- zici acolo ca prietenul(iubitul) tau le da bani, le plateste datorii absurde...etc si tot pe acolo pe undeva spui ca parintii lui dau bani celuilalt copil si ii fac cadouri etc...!
- de aici rezulta ca indirect, iubitul tau, nu isi intretine doar parintii ci cotizeaza si catre fratele lui!!!!!!
o situatie cat se poate de anormala!
ok, sa fi fost singur la parinti as fi inteles, dar asa e deja absurd, sa platesti ratele parintilor, pentru ca ei sa dea bani celuilalt fiu si sa-i faca si cadouri...!

ar trebui sa intelegi ca timpul pierdut se razbuna!
ar trebui sa stii ca nu de acum, ci din vremuri de mult apuse, nu e DATORIA copiilor sa-si intretina parintii (!!!) sau sa stranga pentru parinti, si de cand lumea si pamantul este, parintii strang pentru copii! ar fi bine sa intelegi lucrul asta si sa i-l explici si iubitului tau!

iti ofer o idee, nu iti dau nici sfaturi si nici solutii, pentru ca in cazul tau si tu esti vinovata nu doar iubitul tau si familia lui!

ar fi cativa pasi de urmat
il poti provoca la o discutie si sa-i spui ca vrei o viata in alt mod! dar trebuie s-o faci extrem de categoric!
apoi fara vizite la el acasa, sub orice pretext! si cand vede ca nu vrei sa mai mergi la el, sa-i spui ca ai realizat ca are destula mobila in casa si ca nu simti nevoia doar sa faci parte dintre mobilele casei (parintilor) lui sau dintre bibelourile fara grai si fara creier!
mai departe, ii poti spune ca ai un proiect important pentru viata voastra, si daca doreste sa il afle si sa se implice, atunci trebuie sa fie foarte atent, la tot ce implica o viata de familie (cu sau fara acte in regula!) asta insemnand ca e necesar ori sa va mutati la ai tai (n-ar fi prea bine, dar ar fi o solutie!) sau sa va mutati cu chirie (eventual sa cumparati o casa impreuna poate reusiti prin programul "prima casa")
iar in momentul in care sunteti amandoi in aceeasi casa (doar voi doi!) atunci si bucuriile si datoriile se impart in mod egal la doi! - nu cum scriai la un moment dat, ca nu va puteti muta, pentru ca el are de platit facturi si etc... pentru parinti si frate si cine mai stie ce!
iar daca dupa cheltuielile casei si un fond pentru vacante, ii mai raman bani de acte filantropice. atunci e ok (ma indoiesc ca ii mai ramane ceva!)

cam atat as avea de zis, daca am suprapus vreo idee scrisa mai sus de altcineva, treci peste ea (ca n-are rost sa pierzi timpul )
heartbit
Postat pe 6 Iulie 2013 22:23
Vad ca ti-au raspuns o gramada .
Parerea noastra nu stiu cat de bine iti va cade dar noi sunten cel putin obiectivi , nu suntem in problemele pe care le descrii.
Parerea mea este ca el isi va ajuta mereu familia, oricat nu ai vrea tu.
Asa a fost crescut , iar parintii lui il va folosi cat traiesc ca "vaca de muls".

Ar trebui sa iei distanta pt o perioada de el, sa nu va vedeti si auziti o luna doua.
Asa poti verifica sentimentele tale , ale lui, dar poate isi va da si el seama ca de la bunatate s-a ajuns la profitat si ca trebuie sa puna un punct situatiei.

Mult succes!

tantzie
Postat pe 7 Iulie 2013 12:17
Stii draguta ca mentalitatea asta de afii fiecare pt el,,se pravctica si in familii..Ca parintii fac copii apoi asteapta sa le dea si copiii..Poate nici copii nu au fost corecti la vremea lor...Sau poate prietenul tau este mai slab si profita parintii de el...In fond el locuieste acolo trebuie sa plateasca contributiile..


si probabil ca castiga poate 8 mil,,pe luna mananci de vreo 4 mil,poate ,mai mult...si poate mananca si bine..Eu cred ca din moment ce locuiesti la parinti si manaci acolo si tu trebuie sa platesti..ca si pt parinti este greu si nu sunt obligati parintii sa te intretina o viata intreaga...

de ce nu ii spui la prietenul tau sa isi gaseasca un loc de munca prin afara si va strageti bani si apoi locuiti in chirie..singuri si nu le dayi un ban..pt ca din moment ce nu mai locuiesti la ei nu trebuie sa le dai nici un ban..

dar si tu daca o sa locuiesti cu ei va trebui sa platesti mancarea,,cheltuilile si plus stresul ca te va bate toata ziua la cap sa gandesti ca ei...Ca babele sunt rele si sucite..

este greu la noi mai ales cu salariile astea de 2 lei,,nu iti ajuns nici sa iti iei o chirie daca vrei sa te casatoresti..tre sa stai sa te chinui cu mosnegii aia cu idei invechite de pe timpul lui hitler..

eu zic sa mergeti amadoi la munca in afara,,,si apoi sa stati pe cont propriu..

pt ca daca veti locui la ei va cere sa le dati trei sferturi din bani..

ca sa va puteti muta impreuna va trebuie o locuinta niste bani..La noi in tara este greu ca sa poti fii indepemndent..

ingerasulluptator
Postat pe 7 Iulie 2013 18:25
Nu te lega la cap fara sa te doara. Spune-i ce simti si ce doresti tu de la viata (impreuna cu el) si daca nu este de aceeasi parere... fugi acum cand poti...
Ramona43
Postat pe 7 Iulie 2013 18:34
daca el locuieste la parinti si manaca acolo,,,consuma utilitati si la cat sunt de scumpe toate...Stii el nu poate locui acolo sa manance si sa stranga bani sa aiba pt vo

sa isi gaseasca un loc de munca cu salariul mai mare,,barbatii castiga mai mult apoi poate va si mutate ca sa stati impreuna si apoi din moment ce nu mai consuma nimic acolo nu trebuie sa ,mai plateasca nimic..Spre ca nu este asa de prost prietenul tau..

sau mergeti la munca in afara sa gaseste-i un loc de munca bine platit,,pt ca baiaetii castiga mai bine ca femeile..

multa bafta.
apoi poate ca mutate amandoi cand rezolvati treaba cu banii sa va ajunga pt chirie si pt cele necesare..
pt ca sa locuiesti la socri sa mananci si sa consume nu cred ca te va tine nimeni pt ca la toata lumea este greu..si plus ca babele si mosii sunt rai sunt si comunisti si hitleristi toate cele numai lucriri bune nu au pt ca nici ei la randul lor nu au avut de unde sa invete lucruri bune
ingerasulluptator
Postat pe 7 Iulie 2013 18:57
De la: ingerasulluptator, la data 2013-07-07 18:57:34daca el locuieste la parinti si manaca acolo,,,consuma utilitati si la cat sunt de scumpe toate...Stii el nu poate locui acolo sa manance si sa stranga bani sa aiba pt voi

sa isi gaseasca un loc de munca cu salariul mai mare,,barbatii castiga mai mult apoi poate va si mutate ca sa stati impreuna si apoi din moment ce nu mai consuma nimic acolo nu trebuie sa ,mai plateasca nimic..Sper ca nu este asa de prost prietenul tau..

sau mergeti la munca in afara sa gaseste-i un loc de munca bine platit,,pt ca baiaetii castiga mai bine ca femeile..

multa bafta.
apoi poate ca mutate amandoi cand rezolvati treaba cu banii sa va ajunga pt chirie si pt cele necesare..
pt ca sa locuiesti la socri sa mananci si sa consume nu cred ca te va tine nimeni pt ca la toata lumea este greu..si plus ca babele si mosii sunt rai sunt si comunisti si hitleristi toate cele numai lucriri bune nu au pt ca nici ei la randul lor nu au avut de unde sa invete lucruri bune
ingerasulluptator
Postat pe 7 Iulie 2013 19:00
Ia fa si tu ca mine:
1- ca si cavaler si domnisoara: eu sau ea? Raspuns tu! Si ne-am casatorit.
problema a continuat,la fel ca si la tine cofinantarea soacrei.. pe motiv ca e dator.. ca l-a crescut de mic ( sotul a fost infiat de la 9 luni ), cumparaturi... incarcat telefon, caruta de lemne...
2- aceeasi intrebare: eu sau ea? Raspuns: amandoua, ca nu pot sa o las.. insa ea are tigaie de la Bahmuteanca de 2 mil, ea are cosmodisc de la TV, luxuri prea mari pentru pensia ei modesta. Ce am facut eu: daca e vba ca amandoua... cati bani pui tu lunar la cheltuielile casei atata pun si eu, daca iti mai ramane sa iti cumperi un pantof luna asta si perechea lui luna viitoare... e problema ta! Asta in conditiile in care eu castigam aproape dublu decat sotul meu. In aceste conditii am reusit sa strang cam 200 mil in timp de 3 ani, fara sa ma intrebe ce fac cu banii, fara sa ma intrebe de ce imi cumparam cine stie ce minuni. Am facut scoala de soferi si socrela a avut de comentat ca de ce eu si de ce nu baiatul ei : ete d-aia ca eu am bani si el nu are pentru ca ii face toate cumparaturile gratis, si cheltuieli de peste 5 mil lunar. Am luat si masina ,Sh ce-i drept, dar e a mea. Socrela: ca sa faca si el scoala, sa vina mai des la ea,si eventual cu porbagajul mai plinut...gandesc eu.. ca bugetul s-a diminuat avand in vedere criza. Nu-nu am ripostat eu, masina mea o conduc numai eu, pentru ca 3 ani de zile nu am plecat in nici un concediu si am tras de bani sa imi fac pofta inimii si nu sa ma sacrific eu sa ii pun la dispozitie ei un lux.
3-aceeasi intrebare : eu sau ea? in momentul in care el a recunoscut ca nu isi mai poate lua nici un pachet de biscuiti din cauza ei... deci pana la urma i-a ajuns cutitul la os. Si a raspuns numai tu.. ca imi ajunge!!! Raspunsul soacrei: copil nerecunoscator, ca te-am luat de la casa de copii, si multe alte mizerii.
Concluzia: oricat i-ai baga.. si pe gura si pe dos... cand ai oprit robinetul nu mai esti bun de nimic.
Concluzia lui : ce prost am fost!!! Am bagat in curul ei si am pierdut 5 ani din viata fara sa imi fac un concediu.. fara sa imi iau un lucru mai de doamne ajuta ( ajunse sa isi mai ia cate o boarfa de la sh in timp ce ma-sa isi lua haina de piele si avoane si orifleimuri ). In tot acest timp eu nu am comentat, nu i-am interzis sa se duca, nu i-am interzis nimic, doar atat:VORBA RAMANE VORBA: totul pe din doua, jumi juma la cheltuielile casei si la mancare, desi ma durea sufletul am strans din dinti si am mers mai departe.
Acum au trecut aproape 6 luni de cand nu s-a mai dus la ea, nu a sunat-o, nu l-a sunat.
In prezent: am fost la munte 3 zile de 1 mai, urmeaza sa plecam la mare 1 sapt. si suntem numai noi doi si ne este foarte bine.
In caz ca revine la vechile obiceiuri i-am spus: pleci de tot la ea! VORBA RAMANE VORBA
garbo_6539
Postat pe 7 Iulie 2013 21:50
felicitari 6539!
cam acelasi lucru i-am scris si eu si chiar mi se pare solutia optima!
nu e vorba de materialism, nu e vorba de nerecunostinta, sau de zgarcenie, ori alte chestii!
daca mama adoptiva sotului tau, l-a infiat, a facut-o pentru ca a vrut, nu a obligat-o nimeni si nu cred ca l-a infiat pentru ca dupa N ani el s-o tina cu toate mofturile ei!
m-as bucura sa inteleaga si LakeofTears si chiar sa adopte aceeasi modalitate!
heartbit
Postat pe 7 Iulie 2013 22:32
Salut. in aceasta poveste nu iesti tu de vina, si nici el . familia ia gasit punctu slab, si stie cum sa il manipuleze. este un gest frumos sa ajuti, dar eu cred ca si parinti trebuia sa munceasca ,si sa plateasca datoriile , nu sa astepte mila toata viata. el ar trebui sa gindeasca , daca vrea sa nu te piarda, trebuie isi faca ordine in ginduri, si sa loati amundoi viata in piept. stiu ca este o vorba ca femei sunt destule, dar poate sa nu m-ai gaseasca o fata buna ca tine la suflet. si eu sunt un tinar de 32 ani, am trecut prin situatii de genul asta, cit dai bani in casa e ok, cind eram bolnav, nimeni nu te crede, dar nu ma las calcat in picioare, si sa imi fac un viitor in alta parte. eu am vorbit si cu un psiholog, si mi-a spus sa plec de acasa. o sa isi dea seama m-ai tirziu, ca a vrut doar banii lui, si niciodata nu o sa il vada cu ochi buni. da ai dreptate, copilu se face ,cind ai un viitor stralucit.


mult succes pe viitor
Andrei_Petrica_Pavalache_1
Postat pe 7 Iulie 2013 23:52
Va multumesc tuturor pentru ganduri. Si pentru sustinere. Sa inteleg ca sunt putine soacre pe forum?
Am pus piciorul in prag....si acum sper sa nu mi-l prind in usa
Momentan am stabilit amandoi sa ne strangem banutii intr-un cont comun , socrela a fost informata ca se inchide robinetul si nu i-a cazut f bine. Dar momentan nu s-a manifestat fata de noi. Sunt sigura ca ea coace ceva, si sunt curioasa la ce meschinarie va mai recurge. Cred ca m-a facut deja cu ou si otet la tot neamul ei. Momentan nu ne mutam pentru ca avem planuri mai intai sa mai facem rost de bani (pt prima casa e nevoie de un avans), eventual sa isi gaseasca un loc d emunca mai bun si apoi vedem. Intre timp nu imi tin respiratia pt ca s-ar putea sa ma sufoc. O sa imi rezerv mai mult timp pt mine si placerile mele...si o sa ii ignor minunata familie. Nu le convine, ghinion. Iar cu atentiile, cadourile mai rarut si mai simbolic. Ca banutatea nu a fost apreciata. Stiti vorba aia, cand esti bun esti luat de fraier.
Daca el doreste intradevar (asa cum sustine) sa pornim amandoi la drum...f bine, daca se razgandeste il trimit la ma-sa. Nu ma grabesc sa ma marit (o hartie mai mult incurca - la divort :P) sau sa fac copii, mai ales ca nu am nici o garantie. si daca o fi sa fiu singura toata viata ata ete, exista si multi copii orfani care ar avea nevoie de un parinte.
Multumesc garbo_13283 pentru sugestie, am cautat cartea si am gasit-o. Ca o completare,mereu m-am intrebat cum unele femei au parteneri care ar pupa si pamantul pe care calca ele. Cred ca e o arta.
LakeofTears
Postat pe 8 Iulie 2013 18:01
Poate vb. de partenerii de afaceri, LakeofTears?
Eu nu cred ca exista barbati care sa pupe urme......

Mai, daca socrela ta "coace" o tava de prajituri cu capsuni sau cu cioco......
sa-mi dai si mie, te rog fr. .....ca mi-e pofta!....,:-w, na!

Succes cu contu' comun!
Fss_ssu
Postat pe 8 Iulie 2013 18:26
De la: suparatu_, la data 2013-07-08 18:26:18 Poate vb. de partenerii de afaceri, LakeofTears?
Eu nu cred ca exista barbati care sa pupe urme......

Mai, daca socrela ta "coace" o tava de prajituri cu capsuni sau cu cioco......
sa-mi dai si mie, te rog fr. .....ca mi-e pofta!....,:-w, na!

Succes cu contu' comun!



Multam fain :).
Socrela???? Prajituri? ....mama mea a facut un pandispan pufos si niste prajitura cu visine. Merge?

Si ma refeream la sotii aia care oricat de urat se poarta sotia cu ei ...ei raspund mereu cu "da iubire/dulceata mea scumpa" si le fac toate poftele. Ceva de genul mamelor ridicate la rang de sfinte numai ca e cu sotii. :P
LakeofTears
Postat pe 8 Iulie 2013 20:41
BUNA SCUMPA MEA, MA BUCUR CA TI-A PLACUT CARTEA , MAI SUNT MULTE ALTELE DE CITIT DAR SI DE FACUT CU VIETILE NOASTRE CA SA NU CADEM IN CAPCANA LIPSEI DE RESPECT SI INCREDRE IN PROPRIA PERSOANA!CONTINUA SI REALIZATI-VA VISELE NU II LASATI SA VA INGENUNGHEZE CU MESCHINARIA LOR .CULMEA ESTE CA SI EU VOI FI SOACRA PT CEL MIC DAR SUNT SOACRA PT GINERELE MEU CARUIA I-AM CERUT UN SINGUR LUCRU SA IMI SPUNA PE NUME NU"SOACRA MEA CI GABRIELA!" VOR AVEA SI UN COPIL ASA CA DEVIN MAE CURIND ! VA DORESC TOT BINELE DIN LUME !CU SINCERITATE
garbo_19362
Postat pe 8 Iulie 2013 21:22
Lake
nu mai face tot felul de scenarii in mintea ta.
traieste-ti viata, fara sa iti mai pui problema ce-o zice, ce-o face, ce-o pune la cale soacra, sau oricare alt personaj din jurul tau!
nimeni, dar absolut nimeni, nu trebuie sa iti impuna nimic. tot ce faci, faci pentru ca asa simti si vrei! impiedicandu-te de soacra, de cumnat, de cumnata, nu faci decat sa-ti macini nervii, sa-ti distrugi sanatatea (efectele apar in timp). iar in timp ce tu te consumi, ei/ele o duc bine merci si le doare nici in spate de problemele si suferintele tale!

de aia si ziceam mai sus... traieste-ti viata ta, nu lasa pe altii altii sa ti-o traiasca sau sa ti-o comande!
sunt momente unice, cu care din pacate nu ai sa te mai intalnesti... iar ce puteai face la 20 de ani nu mai poti face la 30, ce poti face la 30 nu mai poti face la 40 si tot asa... traieste-ti fiecare etapa a vietii cum simti tu!
soacra are cu nspe ani mai mult ca tine, e normal sa gandeasca si sa simta altfel. a fost crescuta si in alt mod si in alt mediu, nu astepta sa iti ofere ea intelegere, iar tu chiar daca - din respect - ii oferi intelegere, nu trebuie sa ii si accepti mofturile sau pretentiile, doar pentru ca a dat viata celui pentru care tu ai niste sentimente!
heartbit
Postat pe 8 Iulie 2013 22:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
imi este greu sa-mi vad mama 10 De la: garbo_1474 13 Mai 2012 18:02
For good or bad... 10 De la: Rotty 2 Iunie 2013 09:21
despre soacre si cumnate ... 19 De la: garbo_456957 24 August 2018 15:00
ale mele probleme 21 De la: bluelight 24 Octombrie 2009 09:13
bebe 11 luni 3 De la: garbo_427253 25 Ianuarie 2016 15:47
Setari Cookie-uri