Ce se poate face ????

Dragii mei sunt noua pe acest forum .Am intrat in sperantza gasirii unei solutii in relatia pe care o am cu fiul meu .Sunt mama unui baiat de 24 de ani caruia practic am incercat sa-i ofer totul pe tava fara sa miste un deget si acum ma trezesc in casa cu un strain un necunoscut care practic nu apreciaza nimic .Mai nou ,intr-o discutie avuta anterior a sarit la mine cu lovituri si pumni in plus am ramas cu vanatai in jurul gatului neputandui desclesta mainile din tentativul de a ma sufoca .Am trecut cu vederea ,de iertat nu am iertat insa cuvintele si vb adresate mie cred ca nici un strain nu le merita .Are un loc de munca ,castiga cat sa se intretina de unul singur insa nuvrea sa plece din comoditate .M-am plictisit ,am obosit si simt ca nu mai vreau sa fac nimic pt el .Nu judeca ,nu gandeste ,treaca azi si vie maine asteapta sa-i fie servit totul in rest ,pauza .Ce sa fac ?????Cum sa procedez ???De discutat am discutat insa ii intra printr-o ureche sii iese pe cealalta .Orice critica ,sfat e binevenit
garbo_378700
Postat pe 12 Iulie 2013 09:55
probabil suna dur...dar copil e ce crestem. :-) Nu spun ca l-ai invatat tu placerea strangularii - dar de undeva a preluat-o si asta inseamna doua lucruri: unul, ca nu i-ai creat baza necesara sa nu se lipeasca de el asemenea apucaturi si doi, ca nu i-ai monitorizat mediul in care se invirte.
24 de ani e destul de "fraged", inca.
Daca avea 40 de ani as fi inteles ca undeva pe parcurs a avut timp sa se "deformeze" singur si sa iti scape de sub control.

Nu imi spune ca e greu, stiu cit e de greu sa cresti un copil si sa il educi frumos la tot ce e in jur... Dar cine altcineva ar fi putut sa o faca?!
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2013 11:09

Cum sa faca asa ceva nemernicul?:(
Da-l pi mana politiei cu prima ocazie ca nu-i de gluma cu astfel de indivizi.....
....auzi la el sa-si stranga de gat propria mama??!

Iar tu, fa "pauza".....lasa tava goala, sa si-o umple singur! :(

Numa' bine!
Fss_ssu
Postat pe 12 Iulie 2013 11:15

Si daca " baza necesara" o fost moftul?....da, internetul?!
Ioti ca acolo o vazut si o deprins obiceiul si s-o sa faca si el cu mama lui
sa vada cum e
Daca mama o avut servici si n-o avut timp sa-l educe?

Salut!

...nu ti :*
Fss_ssu
Postat pe 12 Iulie 2013 11:22
De la: quasaria, la data 2013-07-12 11:09:34probabil suna dur...dar copil e ce crestem. :-) Nu spun ca l-ai invatat tu placerea strangularii - dar de undeva a preluat-o si asta inseamna doua lucruri: unul, ca nu i-ai creat baza necesara sa nu se lipeasca de el asemenea apucaturi si doi, ca nu i-ai monitorizat mediul in care se invirte.
24 de ani e destul de "fraged", inca.
Daca avea 40 de ani as fi inteles ca undeva pe parcurs a avut timp sa se "deformeze" singur si sa iti scape de sub control.

Nu imi spune ca e greu, stiu cit e de greu sa cresti un copil si sa il educi frumos la tot ce e in jur... Dar cine altcineva ar fi putut sa o faca?!



Parerea mea e ca mediul in care se invartea era sa zicem agresiv .Ce era sa fac sa-l monitorizez 24 din 24??Zici ca e vina mea ?Poate ca da, insa nu am evitat niciodata dialogul si am fost de ideea ca trebuie sa-si traiasca adolescentza fara ai sta cu "respiratzia la ceafa".I
garbo_378700
Postat pe 12 Iulie 2013 11:28
De la: suparatu_, la data 2013-07-12 11:22:49
Si daca " baza necesara" o fost moftul?....da, internetul?!
Ioti ca acolo o vazut si o deprins obiceiul si s-o sa faca si el cu mama lui
sa vada cum e
Daca mama o avut servici si n-o avut timp sa-l educe?

Salut!

...nu ti :*

Educatzia i-a fost data atat acasa cat si la scoala de aviatie unde a stat doar 2 ani acolo unde practic disciplina ,respectul si precizia e ceruta inca de la intrare .
garbo_378700
Postat pe 12 Iulie 2013 11:33
n-am zis ca e "vina" ta. Am zis ca te gindesti - tu stii cel mai bine - ce ti-a scapat din vedere,e si ce ai putea sa faci acum sa minimalizezi beleaua.


Eu am fata, si e mica, si nu e agresiva (cel putin deocamdata). In schimb, eu eram. Ma rog, puteam deveni agresiva - sau foarte agresiva - la virsta lui. La mine problema era clar definita dintr-o copilarie fragmentata. Insa la el e altceva, tu trebuie sa definesti ce l-a determinat sa devina astfel si cum poti sa il ajuti. Sa "il ajuti" nu inseamna sa il lasi sa te calce in picioare - cu asta mai rau faci. Sa il ajuti poate insemna inclusiv sa te separi. Sa il lasi sa se descurce cu viata lui sa vezi, asta il linisteste?
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2013 12:43
De la: quasaria, la data 2013-07-12 12:43:41n-am zis ca e "vina" ta. Am zis ca te gindesti - tu stii cel mai bine - ce ti-a scapat din vedere,e si ce ai putea sa faci acum sa minimalizezi beleaua.


Eu am fata, si e mica, si nu e agresiva (cel putin deocamdata). In schimb, eu eram. Ma rog, puteam deveni agresiva - sau foarte agresiva - la virsta lui. La mine problema era clar definita dintr-o copilarie fragmentata. Insa la el e altceva, tu trebuie sa definesti ce l-a determinat sa devina astfel si cum poti sa il ajuti. Sa "il ajuti" nu inseamna sa il lasi sa te calce in picioare - cu asta mai rau faci. Sa il ajuti poate insemna inclusiv sa te separi. Sa il lasi sa se descurce cu viata lui sa vezi, asta il linisteste?


Pai vezi ,tocmai la asta m-am gandit , la "ajutorul acesta extra " de care nu a avut parte niciodata .Vorbesc de chestia cu lasatul in "viata lui ".Culmea e ca i-am si propus o astfel de independenta insa baga motive .Ba ca nu-si gaseste casa ,ba ca nu stie unde sa caute ,motive gaseste 1000 insa" practica-l omoara "Probabil e mai bine cand si borsu-i strecurat deoarece la facut depui putin efort si nu-i prea usor .Am ajuns practic sa-i dau eu nr de telefoane la care sa sune pt eventuale informatii.Nici macar nu se chinuie sa deschida o pagina pe net cu anunturi ,insa pe FBsi pe mess sta cu orele .Sunt total dezamagita ,eu cred ca cu tot ceea ce a primit i s-a urat de bine si consider ca ar cam trebui sa-si ia viatza-n propriiile maini .
garbo_378700
Postat pe 12 Iulie 2013 13:33
Io numa acum am citit ce e pe aici si ma ingrozesc.
Rotty
Postat pe 12 Iulie 2013 13:38

stiu ca baietii sint mai greu de "intarcat", dar trebuie intarcat totusi.
Fa-i vint, cu multa gratie. O sa protesteze si daca nu o sa te impresioneze crizele de tantrum atunci o sa o dea in santaje sentimentale: repet, indiferent ce face, FA-I VINT.

Daca erai vreo mama paranoica, freak control si pe care o simtea in ceafa tot timpul sa vezi cum isi simtea libertatea amenintata si fugea de pe la 16 ani de nu il mai prindeai nici cu arcanul. Asa...daca se simte bine baiatul si nu il deranjezi cu nimic, normal sa nu vrea sa plece: de ce sa plece?
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2013 13:38
Nu intotdeauna Q. Fiul meu are 25 de ani. S-a mutat singur la dorinta lui , si-a terminat scoala si se intretine singur. Suntem prieteni foarte buni si de cate ori are liber (si eu la fel) , vine la cafea si borisim ca doua tzatze . Strans de gat ? Ridicat mana la mine ? ....Poate sa-mi faca semn sa vin sa probez vreo noua reteta de spaghetti...(e la faza experimentari)
Rotty
Postat pe 12 Iulie 2013 13:44
normal, nu intotdeauna. Dar, statistic, sint mai "legati" de mame decit fetele care sis gasesc cite unul si se duc.
Am prietene cu baieti relativ mari care jelesc cu lacrimi de crocodil pe tema asta: ca ditai fiul asteapta sa ii taie mincarea in farfurie si ar dormi si cu ma-sa in pat ca sa il inveleasca cind ii e frig si sa il dezveleasca cind e cald.
Abia asteapta saracele sa isi gaseasca vreunul nevasta care sa preia rolul de baby sitter, si nu apare nici una dispusa....
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2013 13:51
De la: Rotty, la data 2013-07-12 13:38:16 Io numa acum am citit ce e pe aici si ma ingrozesc.


Da ,uite ca exista si cazuri in care prea mult bine strica omul ,Chestia cu stransul de gat e grava stiu ,vanataile si urmele lasate au trecut si acelea insa vorbele ,cuvintele acelea spuse cu o ura caruia nu-i pot da o explicatie nu se pot uita :
-"Tu nu esti nimic pentru mine"
"- Eu nu te respect deoarece tu nu ma respecti"si multe altele ce dor atat de tare mai ales cand vin din partea unui fiu rasfatat la max
garbo_378700
Postat pe 12 Iulie 2013 14:00
De la: garbo_378700, la data 2013-07-12 09:55:40Dragii mei sunt noua pe acest forum .Am intrat in sperantza gasirii unei solutii in relatia pe care o am cu fiul meu .Sunt mama unui baiat de 24 de ani caruia practic am incercat sa-i ofer totul pe tava fara sa miste un deget si acum ma trezesc in casa cu un strain un necunoscut care practic nu apreciaza nimic .Mai nou ,intr-o discutie avuta anterior a sarit la mine cu lovituri si pumni in plus am ramas cu vanatai in jurul gatului neputandui desclesta mainile din tentativul de a ma sufoca .Am trecut cu vederea ,de iertat nu am iertat insa cuvintele si vb adresate mie cred ca nici un strain nu le merita .Are un loc de munca ,castiga cat sa se intretina de unul singur insa nuvrea sa plece din comoditate .M-am plictisit ,am obosit si simt ca nu mai vreau sa fac nimic pt el .Nu judeca ,nu gandeste ,treaca azi si vie maine asteapta sa-i fie servit totul in rest ,pauza .Ce sa fac ?????Cum sa procedez ???De discutat am discutat insa ii intra printr-o ureche sii iese pe cealalta .Orice critica ,sfat e binevenit


buna imi pare rau pt comportamentul baiatului tau..

Eu ma gandesc sa poate cpmportamentul agresiv l-a preluat de la tatal lui sau de prin anturaje..Acesc comportament se numeste egoism si nesimtire si asta se datoreaza cazului ca el crede ca toate I se cuvin..

Poate in trecut ai avut un barbat un sot cu un comportament asemanator caruia ii placea ca el sa aiba ultimul cuvant..Ei bine baietii copie caracterul tatilor pt ca baietii tin cu baietii..

ai trebui sa ii spui ca este major si ar trebui sa devina independent din toate punctele de vedere..

ca tu ti-ai facut datoria de mama este sanatos are doua maini doua picioare...

trebuie sa invete sa lupte pt supravetuire..
numa bine iti doresc
si alti baieti stau in chirie,,,trebuie sa isi bata capul pt ca este barbat si maine poimaine se insoara si ii mai vine si un copil pe lume...Ca doar nu o sa il cresti tu...Poate sa ti-l mai lase o data pe luna o zi....Dar nu sa il cresti tu pt ca si tu vrei liniste..Dar depinde de educatie daca copii nu au castiguri poate nici nu mai cauta parintii...dar important este sa isi gaseasca sa stea singur..
pt ca doar nu o sta pe capul tau toata viata

cautai o chirie si zii ca trebuie sa se mute
multa bafta
ingerasulluptator
Postat pe 12 Iulie 2013 14:05
buna imi pare rau pt comportamentul baiatului tau..

Eu ma gandesc sa poate cpmportamentul agresiv l-a preluat de la tatal lui sau de prin anturaje..Acesc comportament se numeste egoism si nesimtire si asta se datoreaza cazului ca el crede ca toate I se cuvin..

Poate in trecut ai avut un barbat un sot cu un comportament asemanator caruia ii placea ca el sa aiba ultimul cuvant..Ei bine baietii copie caracterul tatilor pt ca baietii tin cu baietii..

ai trebui sa ii spui ca este major si ar trebui sa devina independent din toate punctele de vedere..

ca tu ti-ai facut datoria de mama este sanatos are doua maini doua picioare...

trebuie sa invete sa lupte pt supravetuire..
numa bine iti doresc
si alti baieti stau in chirie,,,trebuie sa isi bata capul pt ca este barbat si maine poimaine se insoara si ii mai vine si un copil pe lume...Ca doar nu o sa il cresti tu...Poate sa ti-l mai lase o data pe luna o zi....Dar nu sa il cresti tu pt ca si tu vrei liniste..Dar depinde de educatie daca copii nu au castiguri poate nici nu mai cauta parintii...dar important este sa isi gaseasca sa stea singur..
pt ca doar nu o sta pe capul tau toata viata

cautai o chirie si zii ca trebuie sa se mute
multa bafta
ingerasulluptator
Postat pe 12 Iulie 2013 14:08
e infantil.
Astea sint crize de baietel de trei ani care se da cu fundul de pamint.

Ia pune-i problema comercial: e casa lui? probabil nu. E a ta. Explica-i ca da, nu va respectati reciproc, deci n-aveti de ce sa fiti colocatari in continuare, sa isi mute cuibul, mai exact sa isi faca cuibul lui. Si atunci da, sa pretinda respect de la cine ii calca in casa, pentru ca e casa LUI, facuta de el si muncita de el si merita sa fie respectat ca stapin al casei. In casa ta nu e stapin.
Legal, nu e. e vorba de fapte aici, si de dreptul proprietatii - nu de interpretari. Deci, pa.
E adult, n-ai nici o obligatie sa il intretii in continuare. N-are decit sa se dea cu courul de pamint, tot aia e.
quasaria
Postat pe 12 Iulie 2013 14:08
Total de acord cu Q. Cu un astfel de om , nu se poate altfel.
Rotty
Postat pe 12 Iulie 2013 14:31
Offf ingerasule ,ce zici tu acolo zici bine ,incluse cele cu credinta insa vreau sa fac o precizare .Baiatul acesta nu a avut hai sa le zicem modele de copiat in familie .Eu una singura fiind la parinti nu am fost egoista nici cat e negru sub unghie .Am avut prietene,prieteni cu care imparteam chiar si un mar in 7-8 insa copilul acesta nu ti-ar da nici un pahar cu apa .Vrei un exemplu banal?Are un job stabil(tot eu mi-am bagat vb)castiga bine insa in toti acesti 5 ani de cand munceste nu a venit odata acasa cu o prajiturica de 5 lei .E primul la chefurile altora dar cand vine vb de plata sau sa invite pe cineva la un suc" reclama pierderi mari"
garbo_378700
Postat pe 12 Iulie 2013 14:33
Sorry 700 , dar incep sa cred ca apucaturile astea si felul lui de a fi sunt mosteniri genetice de pe la careva din familie.
Rotty
Postat pe 12 Iulie 2013 14:39
De la: Rotty, la data 2013-07-12 14:39:56Sorry 700 , dar incep sa cred ca apucaturile astea si felul lui de a fi sunt mosteniri genetice de pe la careva din familie.


Am despicat in 10 firul problemei precum si arborele genealogic insa nu am dat de cineva cu astfel de "apucaturi"
garbo_378700
Postat pe 12 Iulie 2013 14:49
De la: quasaria, la data 2013-07-12 14:08:39e infantil.
Astea sint crize de baietel de trei ani care se da cu fundul de pamint.

Ia pune-i problema comercial: e casa lui? probabil nu. E a ta. Explica-i ca da, nu va respectati reciproc, deci n-aveti de ce sa fiti colocatari in continuare, sa isi mute cuibul, mai exact sa isi faca cuibul lui. Si atunci da, sa pretinda respect de la cine ii calca in casa, pentru ca e casa LUI, facuta de el si muncita de el si merita sa fie respectat ca stapin al casei. In casa ta nu e stapin.
Legal, nu e. e vorba de fapte aici, si de dreptul proprietatii - nu de interpretari. Deci, pa.
E adult, n-ai nici o obligatie sa il intretii in continuare. N-are decit sa se dea cu courul de pamint, tot aia e.


Q am pus problema imediat ce s-a intamplat chestia cu agresiunea ...raspunsul :Eu plec cand vreau si cand am chef ...
garbo_378700
Postat pe 12 Iulie 2013 14:53
Apai , (doamne iarta-ma) , da incep sa o iau pe calea ingerasului in cazul asta....O fi pe pamant baiatul asta ? (scuze 700 , stiu ca doare ca si mama sa auzi asa ceva , dar....... )
Rotty
Postat pe 12 Iulie 2013 15:11
De la: Rotty, la data 2013-07-12 15:11:38 Apai , (doamne iarta-ma) , da incep sa o iau pe calea ingerasului in cazul asta....O fi pe pamant baiatul asta ? (scuze 700 , stiu ca doare ca si mama sa auzi asa ceva , dar....... )

Nu, nu-ti face probleme nu ma supar am auzit vb si mai tari de la cine nu ma asteptam asa ca e apreciat ,binevenit orice raspuns indiferent de gravitatea sau "greutatea" acestuia
garbo_378700
Postat pe 12 Iulie 2013 15:23
Păreri/răspunsuri...
Cred că ştii, o să mai fie palme, dacă el rămâne cu tine. Trebuie să plece!
Axl_R
Postat pe 12 Iulie 2013 15:40
Pai nu auzi ca nu vrea ? Da.. 700 , locuinta unde stati e proprietatea ta ?
Rotty
Postat pe 12 Iulie 2013 16:13
Am văzut. D'aia am zis.
Axl_R
Postat pe 12 Iulie 2013 17:45
De la: Rotty, la data 2013-07-12 16:13:25Pai nu auzi ca nu vrea ? Da.. 700 , locuinta unde stati e proprietatea ta ?




Da,R este proprietatea mea ,insa am ajuns la punctul de ai lasa locuinta si a pleca eu daca nu se mai poate .Binenteles sa o vanda (eventual) nu poate,sa vanda din casa i-ar fi cam greu si chiar daca,.... Nu cred ca exista in lume ceva mai pretios decat starea de suflet ,linistea dorinta de a dormi linistit cu capul pe propria-ti perna .
De aceea am intrebat aici ,sa-mi fac o idee sa iau o decizie care sa schimbe situatia actuala

P.s -pai e normal sa nu vrea din simplul motiv ca aici are all inclusive .Pe cand de unul singur trebuie sa-si faca de la A-Z...
garbo_378700
Postat pe 12 Iulie 2013 18:26
Te intrebasem gandindu-ma ca o solutie extrema , sa vinzi locuinta si sa te muti tu in chirie sau sa-ti iei una mai mica....El sa ramana pe drumuri , sa vezi atunci ce va face.....Sper ca atunci sa nu te vaneze pentru bani.... E doar o parere , un gand fugar ce mi-a trecut prin minte gandindu-ma la tine si situatia ta.....
Rotty
Postat pe 12 Iulie 2013 19:05

Mai femeie, tu esti mama da?....atunci nu astepta sa-l vezi pe el ca se da cu couru de pamant ca tu ai idei fixe cum ca te doare sufletul...'ntzales?
Pune si ia legatura cu organele de ordine din localitate, contacteaza-i medicul de familie si relateaza-le problema, vb. mai putin rastit cu el si schimba iala la usa in caz ca ......ai cumparat alta.?
Apoi, stau si ma intreb, taicasu nu zace nica?
Sara!
Fss_ssu
Postat pe 12 Iulie 2013 20:14
700,
99.99% din ce ti-a spus Q, este valabil si aplicabil!
am sa intaresc o spua sa ei.
ea a zis asa: FA-I VANT CU GRATIE!
eu spun asa.
TRIMITE-L LA PLIMBARE DIN CASA AIA, DACA TII LA SANATATEA TA PE TOATE PLANURILE!
i-ai facut destul de mult bine, si cum zicea cineva ca: mai-binele este dusmanul binelui, continuand sa-l tii langa fusta ta, iti risti si sanatatea, chiar viata, dar ii si faci lui rau!
cum ii faci rau?
simplu. te stranguleaza intr-o zi pana nu mai sufli, sau te loveste de ramai lata pe veci, si tu ajungi in pamant, iar el in puscarie. doar pentru ca ai vrut sa-i faci bine!
trimitandu-l in lume, ca sa "poata reclama pierderi" pana ii iese pe nas, nu numai ca isi alege singur calea si soarta pe care o doreste, dar nici nu il ai pe constiinta si nici nu ii faci vreun rau!

pastrand titpcul de acum, ajunge sa ramana singur, si considerat un ciudat! modelandu.se si intelegand ca egoismul nu il ajuta la nimic, poate deveni responsabil si sociabil!
insa pe care din caile astea o sa vrea sa mearga el, are sa fie responsabilitatea si alegerea lui!

tu i-ai oferit totul pe tava si rau ai facut. acum lasa-l sa-si inpinga singur tava si sa isi puna pe ea ce doreste el!

cel mult ii mai dai sfaturi, in rest nimic, nici bani, nici alte ajutoare! pentru ca altfel nu o sa stie niciodata sa aprecieze nimic!
heartbit
Postat pe 12 Iulie 2013 23:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MIEREA-aur curat pentru sanatate !! 23 De la: elisabeta_boia 20 Ianuarie 2013 22:52
Buna seara! 7 De la: Laura_M 22 Noiembrie 2010 21:32
mama toxica!? 9 De la: garbo_1663 23 Martie 2014 20:08
Cum petreceti clipele libere? 29 De la: caleidoscop 19 Iunie 2012 17:55
amniocenteza 2 De la: Morena29 6 August 2010 12:41
Setari Cookie-uri