vreau si eu o familie NORMALA

Buna ,am 16 ani si sunt fata.sa va explic cum sta treaba : tata e despartit de mami. Mami locuieste la Monaco cu sotul ei,ne intelegem bine vorbim de 2-3 ori pe zi ,ne vedem cam la 2 luni dar si mai des si vara stau f mult cu ea si acolo si aici si in diferite locuri. eu locuiesc cu tata si fratele meu ,care are 25 de ani si il cheama Adi. Tata este plecat cam 3-4 zile pe sapt in medie,si si mai mult. asa ca cel mai mult timp il petrec cu el si ma terorizeaza . este foartee strict cu mine,ma pedepseste des, ma loveste cateodata si imi face morala. Mama zice ca asa e normal intre frati si tata la fel... tATI mereu zice"daca ai intra pe mana mea" ,dar o spune in gluma pt ca stiu ca nu m ar atinge nici cu un deget. Iubitul meu are 32 de ani si ne potrivim pe toate planurile. ideea e ca e f greu ,chiuleam f mult ca sa stau mai mult cu el :)pt ca fratele meu nu masa lasa sa mai mult de 2-3 ore afara dupa ore ,in timpul liceului. iar acum vara am voie pe afara pana la ora 22:30,ceea ce mi se pare strigator la cer sincer , totusi am 16 ani. imi cere carnetul sa se uite la note si ca sa nu mai am probleme cu el,am facut eu unul :)))) Doar ca l-a sunat dirga si a iesit urat Mi am si luat o,2 umerase pe picioare p, m a prins in dressing ,si a si urlat la mine .am avut noroc ca nu mi a ramas semn ca e varaaa TOATE colegele mele veneau in pantaloni scurti la liceu ,eu n aveam voie ca cica am mult timp in afara liceului sa ii port si asa arat ca n am respect de profesori si tot felul de prostii ...... Tata ii da lui banii pt amandoi si mereu imi taie din ei pe diferite motive tampite .asta nu e mare problema pt ca si iubitul meu imi da bani,dar comportamentul lui ma omoara. am facut o data o gluma si am spus ca iubitul meu are 25 de ani si s a uitat foartee urat la mine si a zis ca daca ma prinde cu vre un baiat mai mare de maxim 18 ani ,ma calca in picioare,fix asta a fost exprimarea si a vrut sa mi ceara telefonul doar ca i am zis ca glumesc si ca nu as putea sa am un iubit asa mare .nu ma lasa sa ma vopsesc cu culori gen albastru sau verdele acela turqoise ..... Mami stie de relatia cu iubitul meu si e de acord dar el sau tati in niciun caz. As putea sa l prezint ,dar imi e frica sa nu i fac probleme :( pt ca nu mai sunt virgina si fratele meu,dupa cum il cunosc, i ar face probleme si nu vreau. Va rog dati mi un sfat sa il schimb!!!!!!!!!!!
garbo_447057
Postat pe 26 Iunie 2016 02:47
Bai, da' ce 'texte' ai tu in capsorul ala de baragladina de 16 ani !

P.S. Daca 'mami' locuieste la Monaco, putem banui atunci ca mami o fi chiar ... Mihaela Radulescu?!?

Ca la cite gogosi prefabricate ai aruncat pe-aici, doar fiica-sa ar putea scrie atitea golanii per cm2!


Sfatul meu?
Incearca te 'produci' cu texte dintr-astea in ... "Gazeta Sprturilor":
Sint convinsa ca 'baietzii' care populeaza regulat site-ul asta sigur se vor bucura nespus!

Si sa vezi ce de ... in-cur-ajari o sa-ti iei...
garbo101426
Postat pe 26 Iunie 2016 07:32
Buna ziua Nu stiu ce vi se pare anormal in a locui la Monaco,putea duce fix acelasi trai in alta tara ,cum ar fi Italia,America sau mai stiu eu... Mami s a mutat acolo pentru ca acolo locuieste cu sotul ei.Se pare ,mai nou, ca doar Mihaela Radulescu poate locui acolo :))))) Si care sunt "gogosile prefabricate " pe care le am aruncat ? Am scris aici pentru ca ,cu adevarat,am nevoie de niste sfaturi de la niste adulti . in afara de prietenii mei nu am de la cine lua unele si nu mi se par tocmai bune... O varianta ar mai fi iubitul meu ,sa zicem care are o varsta mai mare,doarca el prefera sa ramana neutru
garbo_447057
Postat pe 26 Iunie 2016 14:37
Buna.
O varianta ar fi sa ai rabdare pana la 18 ani.
Deliaaa
Postat pe 26 Iunie 2016 14:44
dar mai sunt 2ani pana atunci
garbo_447057
Postat pe 26 Iunie 2016 15:11
Familie normala ce ar insemna?
O familie unde tatal cunoaste prietenul fiicei , unde mama locuieste cu tata si cu copiii....
Si eu vreau o familie normala,.ce ne facem? Cat sa mai asteptam? Ce greu trece timpul asta....
Deliaaa
Postat pe 26 Iunie 2016 15:44
De la: garbo_447057, la data 2016-06-26 14:37:55Buna ziua Nu stiu ce vi se pare anormal in a locui la Monaco,putea duce fix acelasi trai in alta tara ,cum ar fi Italia,America sau mai stiu eu... Mami s a mutat acolo pentru ca acolo locuieste cu sotul ei.Se pare ,mai nou, ca doar Mihaela Radulescu poate locui acolo :))))) Si care sunt "gogosile prefabricate " pe care le am aruncat ? Am scris aici pentru ca ,cu adevarat,am nevoie de niste sfaturi de la niste adulti . in afara de prietenii mei nu am de la cine lua unele si nu mi se par tocmai bune... O varianta ar mai fi iubitul meu ,sa zicem care are o varsta mai mare,doarca el prefera sa ramana neutru


Mai, @057, or fi poate si unii de pe-aici mai naivi de felul lor, da' marea majoritate a userilor sint convinsa totusi ca-si au toate ... tziglele pe casa, mai fato!

Ma rog, aproape toti, cu unele 'nefericite' exceptii de prin crisma aia sordida...


Carevasazica te faci ca nu intelegi esentzialul, dragalaso, nu-i asa?


Hai sa te iau altfel atunci:
Ai idee cum se cheama faptul ca tu la 16 ani ai deja un 'iubit' (Ooops?!?) care are nu mai putzin deee ... 32 de anisori ?!? Si pot banui cu mare usurintza ca 'idila' asta nu s-a-nfiripat abia ... alaltaieri, nu-i asa?


Daca nu stii tu cum se numeste, atunci iti recomand sa consulti in regim de maxima urgentza un psiholog. Ori chiar un avocat!


Sau poate-ar fi mult mai bine sa apelam chiar noi la adminii forumului si sa le cerem - imperios si conform legii! - adresa ta de e-mail:
...Ca s-o dam si noi mai departe la ... Protectia Copilului/Minorului!

Ce zici?
Ti-e oarecum mai clar acum?!?


In rest, constat cu mare amaraciune de parinte ca bietu' taica-tu (care se pare ca munceste ca prostu' pt. niste deja lichele de copii) chiar e un ... pampalau monumental !!!

Si asta pt. ca doar te-a 'amenintzat' din vorbe, cum se spune. Eu, daca-mi dai adresa, promit sa vin chiar si astazi saaa...

...TE CALC EU IN PICIOARE, in locul lui!


Cu mare simtz de raspundere, cit se poate de 'apasat', maxim gospodareste si cu deplina incredintzare ca uneori - in momente atit de critice ale existentei derapate a unor astfel de copii -, bataia ... sora cu moartea sau ca la ... hotzii de cai este chiar ... mana cereasca pt. redresarea catre normalitate a narodului plod!...



P.S. Avind in vedere si faptul cumulativ ca ... incalificabila (cel putzin) ta mamicutza zici ca STIE f. bine ce 'inalte' preocupari specifice virstei scolare ai tu, cred ca as putea chiar - in calitate si de mama - sa-mi asum intreaga raspundere (penala, desigur) de a-i trage maica-tii nu o bataie ci chiar...

...UN GLONTZ IN CAP!!! Cu maxima celeritate...


Ghinionul meu (da' si noroc in acelasi timp) e dat de insusi faptul ca ...n-am nici arma si nici permis de port arma!

Da' totusi te asigur ca inca n-am uitat sa trag f. bine, asa cum o faceam pe vremea pregatirii militare din facultate...
garbo101426
Postat pe 26 Iunie 2016 16:13
excelenta intrebarea pe care ti-a adresat-o Delada. de fapt, ce vrei? incuviintarea fratelui?

acum, atitudinea neutra a prietenului poate fi legata de faptul ca este constient ca, cu putina dibacie, poate intra oricand sub prevederile art 198 Cod Penal, mai ales ca ai precizat ca iti mai ofera bani...

daca as fi in locul fratelui tau... probabil as fi relaxat. in fond daca te putzulesti cu unul de 32 sau unul de 17 e cam acelasi lucru, doar ca ala de 32 prezumat putzuleshte cu mai mult simt de raspundere. si protectia pe care ti-o ofera se presupune ca este mai buna doar prin faptul ca nu se mai baga in tot felul de tampenii. doar se presupune.

situatia este destul de delicata. daca te duci la frate/tata si versi galeata cu noutati iti poti pune prietenul intr-o situatie destul de proasta... a, nu cativa pumni, asta nu ar fi nimic, noi barbatii suntem obisnuiti cu ideea ca ne-o mai incasam din cand in cand. dar il pot reclama la politie si urmeaza ancheta penala, audieri, martori... o chestie urata rau.

aplica si tu o o strategie progresiva: vorbeste despre relatii nashpa ale prietenelor tale cu imberbi de varsta apropiata si itereaza ideea ca tu ti-ai dori o relatie PANA CAND VEI FI IN MASURA sa discerni cu un barbat mai in varsta de la care ai avea ce invata si care ti-ar oferi o protectie adecvata. cred ca este important sa faci nuantarea pe care am scris-o mai sus cu MAJUSCULE pentru a le oferi confortul ca este ceva temporar. diferenta de varsta in cazul vostru este foarte mare iar chestia asta se va vedea in timp (verificat, crede-ma). acum totul pare OK pentru tine, dar nu o sa mearga. iar ei, mai ales tatal, stiu asta ;) bafta
londonwalk
Postat pe 26 Iunie 2016 16:15
O sa ma adresez cu dvs pt ca nu va cunosc varsta . EU pe de o parte inca sunt copil si de unele lucuri nu s constienta,doar ca in iubitul meu am incredere pt ca nu m a obligat niciodata sa fac nimic ,cand l am cunoscut nu mai eram virgina . Mi a spus de la inceput ca nu vrea sa se culce cu mine ,ci doar sa avem asa o relatie ,doar ca eu am insistat. Varsta nu reprezinta un impediment , sunt multe exemple si in showbiz,de exemplu DEEA si DINU MAXER sau mai stiu eu.
garbo_447057
Postat pe 26 Iunie 2016 17:24
Sincer, am scris toata chestia asta ca sa vad cam la ce nivel e comunicarea in Romania . e 0 se pare ca in Ro comunicarea cu copilul a ramas un proces extrem de complicat . Nu contest , comunicarea este un act complicat ,dar evolutia se bazeaza intocmai pe chestiuni complexe ,complicate ,cu talc si nu pe cele mai simple metode cum ar fi pedepsele corporale ,care de altfel au efect de durata mica si cu efecte secundare precum : indepartarea de parinti , izolarea , timiditatea excesiva , in cazuri grave depresia ,care poate impinge pe oricine spre suicid,necontand varsta .
garbo_447057
Postat pe 26 Iunie 2016 18:41
Sincer, comunciarea cu copilul nu e la fel in toate familiile in Romaniasau in alte parti. Nu poti generaliza si nici trage concluzii din raspunsurile la o intrebare pe un site.
Deliaaa
Postat pe 26 Iunie 2016 19:20
Si zici ca te-ai prins cum e cu comunicarea in Romania dupa 11 postari din care 5 sint ale tale?!?

In cazul acesta, cu toata parerea de rau, trebuie sa accept ca prima postare a lui @426 e exprima exact ce gindesc si eu apropos de "duda" postata de tine.

Daca ai 16 ani inca mai e o speranta pt. tine, te poti maturiza. Daca ai mai mult de 16 ani atunci e jale.
Nu vrei tu sa pleci dupa mamicuta?


Tommy_Boy
Postat pe 27 Iunie 2016 09:18
De la: Tommy_Boy, la data 2016-06-27 09:18:36 Si zici ca te-ai prins cum e cu comunicarea in Romania dupa 11 postari din care 5 sint ale tale?!?

In cazul acesta, cu toata parerea de rau, trebuie sa accept ca prima postare a lui @426 e exprima exact ce gindesc si eu apropos de "duda" postata de tine.

Daca ai 16 ani inca mai e o speranta pt. tine, te poti maturiza. Daca ai mai mult de 16 ani atunci e jale.
Nu vrei tu sa pleci dupa mamicuta?




Si eu care ma gindeam, mai Tomitza, ca pina la urma 'prima' mea postare care ar fi in concordantza perfecta cu ceea ce gindesti de fapt si tu, va fi totusi acceptata cu...
...parere de BINE!


Nu esti deloc ... fair!
Sau doar ... nu esti pregatita sa fii.


Nashpa...
garbo101426
Postat pe 27 Iunie 2016 09:55
Sfatul meu este sa te gandesti foarte serios ce vrei sa faci dupa ce vei implini 18 ani si sa te pregatesti pentru asta.
Vei merge la facultate? Te vei angaja? Vei locui cu prietenul,eventual te vei marita?
Cine iti va da bani, pana cand iti va da, si cu ce coditii?
Gandeste-te la conditiile puse de fiecare persoana care te va ajuta sa te intretii. Parintii, prietenul sau angajatorul.
Deliaaa
Postat pe 30 Iunie 2016 13:39
Buna ziua
Parerea mea e ca atit tatal tau cit si fratele tau folosesc metode mai dure ( desi nu foarte dupa cum se vede) fiindca banuiesc faptul ca fara ele tu ai lua-o pe carari gresite asa cum dej ai si facut-o de altfel !
Spui ca vrei o familie normala dar prima care nu e normala esti tu : chiulesti , nu inveti , falsifici carnetul , la 16 ani nu erai virgina , te incurci cu un barbat de 32 de ani cind esti minora, nu vorbesti deloc despre scoala sau viitorul tau profesional sau despre ce carti ai mai citit si pe deasupra te mai si astepti ca atitudinea ta sa para normala atit noua cit si fratelui si tatalui tau , asta doar fiindca mama ta care evident este o inconstienta , te incurajeaza fiindca ei evident i se rupe de tine de vreme ce te-a lasat in tara si a plecat cu alt barbat unde nu vrea sa aiba batai de cap ! Deci tu in primul rind esti cea anormala ! Daca vrei o familie normala fa bine si in primul rind straduie-te sa te porti tu ca un copil normal de 16 ani , MINOR !!!
Fa bine si pune-te pe invatat , arunca carnetul falsificat , incearca sa nu mai minti atita pe toata lumea , sa nu iti mai doresti atita sa te vopsesti ca o pipita si sa iti strici tenul de pe acum doar ca sa pari mai batrina , ca matura oricum nu esti , si invata despre RECIPROCITATE : nimeni nu poate avea pretentia ca ceilalti sa fie normali cind el nu este !
In alta ordine de idei in stilul asta vei ajunge o ratata si incearca sa nu dai mai tirziu vina pe familie , fiindca sint oameni ce provin din familii destramate si cu nivel foarte jos , dar prin straduinta proprie ajung sa se ridice ! Tu faci exact opusul ! Ce crezi ca vei realiza in viata asta avind ca ocupatie de baza minciuna , chiulul , vopsitul si fardatul si sexul ???? Nu am auzit decit o singura meserie care sa aiba la baza aceste lucruri : prostitutia !
Asa ca eu spun sa tragi un somn bun , sa te gindesti putin cum se poarta si arata alti copii de virsta ta , mai buni si mai destepti, sa iei o oglinda si sa te privesti , sa iti imaginezi unde vei ajunge continuind asa si apoi sa iei masuri de indreptare si de normalizare a ta in primul rind ! Succes !
crinolina_34
Postat pe 2 Iulie 2016 08:36
De la: crinolina_34, la data 2016-07-02 08:36:23Buna ziua
Parerea mea e ca atit tatal tau cit si fratele tau folosesc metode mai dure ( desi nu foarte dupa cum se vede) fiindca banuiesc faptul ca fara ele tu ai lua-o pe carari gresite asa cum dej ai si facut-o de altfel !
Spui ca vrei o familie normala dar prima care nu e normala esti tu : chiulesti , nu inveti , falsifici carnetul , la 16 ani nu erai virgina , te incurci cu un barbat de 32 de ani cind esti minora, nu vorbesti deloc despre scoala sau viitorul tau profesional sau despre ce carti ai mai citit si pe deasupra te mai si astepti ca atitudinea ta sa para normala atit noua cit si fratelui si tatalui tau , asta doar fiindca mama ta care evident este o inconstienta , te incurajeaza fiindca ei evident i se rupe de tine de vreme ce te-a lasat in tara si a plecat cu alt barbat unde nu vrea sa aiba batai de cap ! Deci tu in primul rind esti cea anormala ! Daca vrei o familie normala fa bine si in primul rind straduie-te sa te porti tu ca un copil normal de 16 ani , MINOR !!!
Fa bine si pune-te pe invatat , arunca carnetul falsificat , incearca sa nu mai minti atita pe toata lumea , sa nu iti mai doresti atita sa te vopsesti ca o pipita si sa iti strici tenul de pe acum doar ca sa pari mai batrina , ca matura oricum nu esti , si invata despre RECIPROCITATE : nimeni nu poate avea pretentia ca ceilalti sa fie normali cind el nu este !
In alta ordine de idei in stilul asta vei ajunge o ratata si incearca sa nu dai mai tirziu vina pe familie , fiindca sint oameni ce provin din familii destramate si cu nivel foarte jos , dar prin straduinta proprie ajung sa se ridice ! Tu faci exact opusul ! Ce crezi ca vei realiza in viata asta avind ca ocupatie de baza minciuna , chiulul , vopsitul si fardatul si sexul ???? Nu am auzit decit o singura meserie care sa aiba la baza aceste lucruri : prostitutia !
Asa ca eu spun sa tragi un somn bun , sa te gindesti putin cum se poarta si arata alti copii de virsta ta , mai buni si mai destepti, sa iei o oglinda si sa te privesti , sa iti imaginezi unde vei ajunge continuind asa si apoi sa iei masuri de indreptare si de normalizare a ta in primul rind ! Succes !


Succes, dupa ce indirect ai numit-o proasta, curva, etc? Serios, chiar iti pasa de viitorul fetei asteia sau ai vrut sa te dai experta intr-ale vietii?! Si mai esti si femeie, nu ti-e jena sa n-ai deloc bun-simt, un strop de empatie sau un minim fair play cat sa nu folosesti cuvinte de mahala? O fi fata asta asta asa cum e, dar tare mi-e ca asta-i si rezultatul faptului ca n-a avut o educatie adecvata, ca sa nu spun ca-s "varza" si parintii si fratele/fratii, ce voiai sa iasa din mediul ala?

Oricum, gradina e imensa si uite asa apar tzatzuci pline de "ingrijorare" pt semenii lor.
garbo28644
Postat pe 2 Iulie 2016 22:02
Buna ziua
Pentru a clarifica lucrurile : in primul rind nu sint tata doar fiindca am o parere diferita de a altora si mi-o exprim, in al doilea rind nu am folosit cuvinte de mahala iar daca te referi la cuvintul "prostitutie " varianta lui de mahala ar fi cu totul alta , iar in al treilea rind nu sint deloc plina de ingrijorare fata de semenii mei si implicit nici fata de ea , ci doar mi-am spus punctul de vedere asa cum ea solicita , ca doar de aceea a scris aici ca sa auda puncte de vedere diferite , ca daca voia sa auda doar incurajari cu siguranta suna la mamica ce aproba tot !
Asa ca tare mi-e ca cea care face pe ingrijorata fata de semeni e alta nu eu .
:)
crinolina_34
Postat pe 3 Iulie 2016 09:39
pff.. la varsta ta cu siguranta nu-ti poti da seama cat de dura este viata si ce rasturnare poate lua. Barbatii spun multe si promit multe pentru a obtine ce-si doresc.Si in plus, acest iubit al tau, ce face dupa ora 10-11 cand tu nu poti iesi? Sunt fata si diferenta de varsta dintre noi doua nu este mare, dar nu as ceda la avansurile sau promisiunile facute de un barbat mai mare cu mult ca mine.
garbo_450162
Postat pe 21 Iulie 2016 10:23

Mama, mama, ce-i mai **** pe unii/unele grija de grija/ne-grija altora!


Nu uitatzi ... ONTOPICUL, dragilor/dragelor!

Ca de datul euglenic din clantza, doar reactiv la comentariile altora, e plina lumea asta pina la refuz!


Asta a propos deee ... empatia aia de va zguduie sufletzelele mizericordiaose toata ziulica!


Si inca atit de mult ca nu mai puteti sa aveti si voi liniste ca sa va ocupatzi de probleme mai importante...
...Cum ar fi coshetatul, udatul florilor din gradina sau de pe balcon ori datul de mincare la orataniile din batatura sau doar la catzelul/pisica din apartament...


Hai sa nu fim ipocriti si mai lasati, dreacului, ... 'consternarea' asta ... pudibondioasa (Ooops!) ca rid si curcile de ce mari exemple, formatori sau caractere sinteti unii/unele de pe-aici!


Adica - mai pe intzelesul 'unora' -, incercati sa aduceti VOI INSIVA niscaiva ... PLUS-VALOARE daca comentariile critice sau nu ale altora vi se pare ca n-o au!



...No offence!
garbo101426
Postat pe 21 Iulie 2016 12:45
Datul euglenic din clanta exista oricum. Cel mai bine ar fi sa nu ne preocupe problemele altora. Fetei asteia eu, n-as avea ce sa-i spun.
Sa-si vada de scoala? Nu-si vede.
Sa-si vada de iubitul major?Come on...
Ar avea nevoie de un membru al familiei sau de un psiholog, care sa-i tempereze niscai tumultosul temperament.
garbo28644
Postat pe 21 Iulie 2016 13:04

Cu toata parerea de rau, @512, s-ar putea sa par unora ... 'neracordata' psihologic, emotional sau educational laaa ... societatea omeneasca contemporana, da' eu cred cu tarie ca uneori (in cazuri si la termene bine 'selectionate') o adevarata 'rupere' din Rai chiar vine cu buna si sfinta...


...MAMA DE BATAIE !


Da' in cazul de fatza se pare ca cine trebuia sa aplice corectiile necesare (de toate tipurile) la timpul potrivit, sint fix cei care nu si-au luat-o la rindul lor - cind au fost puberi sau adolescentzi la fel de inconstienti -, peste gioale cum se spune, pt. deviatiile de-atunci chiar ale lor...


P.S. Cu prostul, raul, nemernicul sau cu brinza buna in burduf de ciine, n-ai cum sa faci educatie...

...'americana'!

garbo101426
Postat pe 21 Iulie 2016 15:11
La faptul ca ar incasa o palma-doua sau chiar o bataie zdravana, nu crezi c-ar conta mai mult ca-i ramane semn, si-i vara, cum se exprima?... vrea o familie normala asa cum vede ea ca ar fi normala.
Asa ca nu trag sperante... mai ales ca-i si cu iubitul ala, care are de doua ori varsta ei
garbo28644
Postat pe 21 Iulie 2016 15:43
A propos de asta:


Realizez ca nu se sesizeaza absolut nimeni (familie, cunoscuti, vecini, colegi de shcoala sau profesori, alte atitea organisme ale statului care taie frunza la ciini!) ca faptele astea intra, dpdv al Codului Penal, la ... 'corupere sexuala de minori' si, avind in vedere ca cestiunea dureaza probabil de mult mai mult vreme decit citeva luni, tarashenia poate fi incadrata chiar laaa...



...PEDOFILIE !
garbo101426
Postat pe 21 Iulie 2016 16:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Salut voios de pensionara! 136 De la: Maria802 9 Ianuarie 2017 08:47
alo 9 De la: Dangeros_Daniela_1 30 Iunie 2013 22:02
Unde am gresit? 116 De la: ulygarbo 7 Aprilie 2017 16:09
mama toxica!? 9 De la: garbo_1663 23 Martie 2014 20:08
Buna ziua! 17 De la: templer 1 Septembrie 2012 16:12
Setari Cookie-uri