Parinti care profita de propriul fiu + eu vinovata de tot

Sa stii eu sant soacra de vreo 13 ani,am relatie f.buna cu nora mea,chiar daca baiatul meu nu a luat fata cu care a fost timp de 7 ani(a fost un soc cand au stricat relatia,eu ma pregateam de nunta -terminau facultatea si el a stricat totul,nu m-am bagat cu toate ca ea facea parte deja din familie,am trecut peste .....greu,dar am trecut) Am cunoscut-o pe actuala nora ,am 2 nepoti,ne repectam ,o iubesc f.mult in cele mai grele momente ale mele mi-a fost alaturi si invers.In acesti ani nu ne-am suparat nici o data,ne-am respectat fiecare are rolul ei in viata fiului meu ( baiatul meu este sufletul meu santem nu numai mama si fiu si cei mai buni prieteni ,dar ea este cea care il completeaza ,il sustine este SOTIA lui) ,am stat si impreuna cam 1 an dupa despartirea de ex sotul.Concluzia cand se vrea se poate ca soacra sa fie prietena cu nora dar trebuie respect si buna vointa din ambele parti,alti copiii langa mine nu am .Am si fata ,am relate f.buna si cu ea si cu ginerele meu la fel,dar sant departe,departe si ne intalnim mai rar,dar baiatul meu este sufletul meu dar nu uit nici o data de nora, ei formeaza o familie impreuna cu cei 2 copiii,eu sant maia,sant alaturi de ei ii ajut cand au nevoie de cerut mai putin ,o zi buna la toti,se poate cand se vrea
Matei_Mariana_1
Postat pe 9 Iulie 2013 09:00
Satisfactia asta o sa te coste. Tu viata buna si normala cu aia, nu vei avea niciodata. Viata buna cu posibilul sot, iar nu vei avea pentru ca, va fi mereu subordonat mamei/familiei lui si va fi in stare sa te priveze pe tine sau poate si pe copil de multe, doar ca sa le faca pe plac. Il au in mana lor si el, nu stie sa refuze. Nu te necaji ca nu te plac. Nu o sa placa nici o alta femeie din viata lui, pentru ca aceasta va fi intotdeauna dusmanul care ar putea sa le inchida conducta cu bani din partea lui. Opinia mea, din experienta personala si similara, este sa fugi mancand pamantul, uitand de un barbat, chiar bun, dar care nu vede interesul mamei si se lasa subjugat de aceasta pentru totdeauna. Trebuie sa pleci de langa el, neaparat. 1. daca va casatoriti, poate vei face un copil in speranta ca acesta il va trezi la realitate. NU, NICIODATA, nu va putea, este slab in fata santajului mamei si a celorlalti. Cu siguranta, cu copil sau fara, vei ajunge la divort pentru ca nu vei putea accepta totul si el ii va asculta si in ceea ce te priveste, plus ca ii vor picura otrava impotriva ta, clipa de clipa. Nu te va apara niciodata, nu va avea curaj! 2. daca ramai cu el inca o vreme, iti pierzi timpul si, cand vei reusi sa te rupi de el, va fi tarziu...ceilalti baieti, nu vor fi multi liberi, si-or fi gasit perechea deja!!! Cunosc situatia perfect chiar daca socrii mei erau intelectuali, au procedat la fel de ordinar. Mi-am crescut singura copilul!!!! :) Take care, my dear!
garbo_12519
Postat pe 15 Iulie 2013 00:44
Din experienta mea, iti spun sa nu te grabesti cu casatoria. Daca, acum nu reusiti sa ajungeti la un numitor comun in legatura cu visele, sperantele si dorintele pentru viitor, cu atat mai putin vei reusi sa ii sugerezi de pilda " sa nu isi mai intretina parinti" dupa casatorie. Iti dau dreptate, nu ajutorul pe care-l acorda parintilor e cea mai mare problema, problema este ca el le cerseste si asteapta un semn de iubire si apreciere din partea lor, asa ca va face tot ce este posibil sa le intre in gratii. Am in familie pe cineva care s-a casatorit cu o astfel de "familie", daca inainte de casatorie, iubita se plangea de comportamentul parintilor, dar nu le iesea din vorbe, peseme de abia astepta sa plece de acasa, dupa casatorie s-a transformat in copia lor si nu vrea sa stea la mai mult de 10 m distanta de ei! uf, vezi ce faci. poate daca ii explici si iti impartasesti deschis toate sentimentele si dorintele cu privire la aceasta situatie, ajungeti la un numitor comun, dar PANA LA URMA NIMIC NU E ASA CUM PARE CI DOAR CUM IL VEZI!
garbo102560
Postat pe 17 Iulie 2013 22:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
imi voi pastra copilul 12 De la: miscortel 1 Aprilie 2012 11:17
Mama de fata vs. mama de baiat ,in calitatea de soacra 60 De la: garbogirl2123 9 Ianuarie 2014 19:50
iarna asta ... 12 De la: garbo263192 15 Martie 2012 11:28
ce ai de facut atunci cind...? 25 De la: liaiedera 22 Martie 2010 21:21
el capricorn eu balanta?este vreo sansa? 4 De la: garbo005402 21 Iunie 2009 16:10
Setari Cookie-uri