Ce inseamna sa fii un crestin?

Acum sa nu-mi zici ca astepti toamna finutzo...
Neata
Rotty
Postat pe 7 August 2013 07:38
Treaba asta cu Dumnezeu e complicata si cred ca nenea asta de-i tot da inainte cu sfintii, e un mare pacatos. Dumnezeu nu prea are treaba cu noi, daca ar fi avut eram de multa vreme exterminati la cat rau am facut acestei planete si nu numai. Inainte de profetul IIsus au existat alti fii ai lui Dumnezeu , peste alte cateva sute de ani IIsus o sa fie istorie si apare un alt fiu de Dumnezeu. Poate ca divinitatea exista , poate nu, ce este adevarat. Moartea este singura certitudine a vietii. Ca apoi exista ceva....nu stiu, nu cred, nu a venit nimeni sa ne spuna. Si by the way....IIsus asta era un saracut. El mergea calare pe un magar amarat nu in Mertz ca preafericitul, tot fiul lui Dumnezeu atat cat putea oferea si dupa cum spune legenda facea numai lucruri bune. Biserica face doar lucruri rele. Intr-o tara in care se moare de foame facem o catedrala de mantuire a neamului.....unde sa se roage prostanii si sa umple cutia milei. Dumnezeu daca exista nu are nimic in comun cu cei ce-i propavaduiesc invataturile. Dumnezeu nu-ti cere bani, Dumnezeu nu te obliga sa crezi in el, nu te manipuleaza, nu te prosteste. Echilibrul naturii nu este ceva creat prin hazard dar, sa fim seriosi nu a facut asta ...un om. Un om pentru ca omul, este creat dupa chipul si asemanarea lui dumnezeu, nu spun eu, o spune Biblia. Si atunci, oare Dumnezeu e un mafiot ?....
Despre atrocitatile comise de biserica , despre milioanele de suflete ucise pentru convingerile contrare bisericii, despre oamenii care daca nu erau adepti ai unei biserici nu aveau nici un drept......ne spune istoria, iar istoria nu minte.
Si dupa nenorocirile bisericii acum ni se spune sa fim blajini. Dumnezeu e o mare manipulare si inca tine !!!! O intrebare asa simpla.....In timpul razboaielor in care milioane de oameni au fost executati prin gazare, unde era dumnezeu cand ei implorau mila.....Biserica pune totul in avantajul ei....crede si nu cerceta......asa e mai simplu pentru sutanele astea platite cu zeci de mii de euro sa-si bata joc de sufletele altora, sa scoata profit din suferintele semenilor......
PerfectStranger
Postat pe 7 August 2013 08:07
O mare lipsa de credinta se poate spune,citind ce ai scris.Sau din contra,se poate afirma o mare credinta ca nu exista D-zeu.Oricum o iei,este mare.
sriarchanghel
Postat pe 7 August 2013 15:43
SA LUPTi PENTRU" MANTUIREA SUFLETULUI " CARE DE FAPT ACESTA ESTE SCOPUL NOSTRU PE PAMANT. FOARTE GREU IN CONDITIILE IN CARE TRAIM INTR-O LUME NEBUNA, BISERICA NU NE ESTE UN MODEL ( MA REFER LA UNII REPREZENTANTI AI EI),CRIZA IN TOATE FORMELE EI NE APASA (inclusiv cea morala),etc.
garbo203525
Postat pe 1 Octombrie 2013 14:55


zau... ??? de aia ne-a creat Dzeu. din tzarana... si ne-a dat atatea porunci, lucruri frumoase si utile in jur... pana si in oraselul meu... ca sa lupt pentru mantuirea sufletului... ????? pai eu credeam ca altul este scopul MEU pe pamant !!! eu am de gand sa plantez ceva pomi pentru nepotii mei... sa cresc vre-o 2 puradei... sa am niste animale domestice pe langa casa... sa vad filme bune cu Robert de Nero... sa ascult muzica si... sa-mi iubesc nevasta !!! deci crestin... inseamna ca nu pot sa fiu !!! nu-i bai...
barboneli
Postat pe 1 Octombrie 2013 15:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sondaj de opinie 3 De la: andreea_n_c 3 Martie 2010 09:35
Produse bebe 1 De la: garbo272239 20 Noiembrie 2013 17:18
Sa continui sau nu? 46 De la: Fluffy6 30 Aprilie 2015 10:36
Premiile de la dr.Oetker 3 De la: Mihaela_Tudora_1 5 Iunie 2013 19:03
e o obligatie sa ai grija de parinti sau e respect !!! 138 De la: jordina 11 Iunie 2010 13:06
Setari Cookie-uri