Ce inseamna sa fii un crestin?

Dupa parerea mea un crestin nu are interese egoiste..
si nu profita de slaboiciunile nimanui.
este recunoscator,are bun simt si are o gandire constructive.
ingerasulluptator
Postat pe 30 Iunie 2013 22:12


zau... ? si unde se gasesc crestinii astia ??? ca eu inca n-am gasit asa ceva pana acum. nici macar pe tine nu pot sa te iau in consideratie... pentru ca tu nu ai gandire "constructive"... !
barboneli
Postat pe 30 Iunie 2013 22:22
si daca e de genul feminin asa ca tine... un bun crestin poate sa mai aplice corectii, din cand in cand, cu tigaia, nu neaparat teflonata, specimenelor de genul masculin!
dar atentie ... orice aplicare a unei tigai in cap sa fie facuta crestineste si dupa cum urmaza: in numele Tatalui, si al Fiului si am Sfantului Duh, Amin! ca sa fie primita crestineste!
heartbit
Postat pe 30 Iunie 2013 22:23


de ce teflonata, vorba ta... sunt alea de fonta, alea sunt eficace in orice religie... !

ok ingeras... sper sa poti desface link-ul asta... ai sa vezi ce inseamna un bun crestin !!!

http://looktv.ro/tonik-show/video/tonik-show-gps-ul-crestinului
barboneli
Postat pe 30 Iunie 2013 22:36
De la: barboneli, la data 2013-06-30 22:36:40

de ce teflonata, vorba ta... sunt alea de fonta, alea sunt eficace in orice religie... !

ok ingeras... sper sa poti desface link-ul asta... ai sa vezi ce inseamna un bun crestin !!!

http://looktv.ro/tonik-show/video/tonik-show-gps-ul-crestinului

ala nu este crestin este un mascarici.
ingerasulluptator
Postat pe 1 Iulie 2013 20:25
De la: barboneli, la data 2013-06-30 22:22:30

zau... ? si unde se gasesc crestinii astia ??? ca eu inca n-am gasit asa ceva pana acum. nici macar pe tine nu pot sa te iau in consideratie... pentru ca tu nu ai gandire "constructive"... !


pai stii tu barbatul seduce femeia,se comporta frumos la inceput,draga draga pana ti-o baga apoi dupa ce te-a sedus isi schimba comportamentul apoi femeia trebuoie sa faca totul sa tina relatia ,sa nu manane prea mult pt ca barbatului nu ii plac grasutele,,apoi femeia trebuie sa faca mancare buna,femeia trebuie sa fie gospodina apoi sa vorbeasca frumos cu barbatul care uneori se comporta ca un mitocan..si femeia trebuie sa ii suporte obiceiurile rele a barbatului pt ca barbatul zice ca asa este facut barbatul nu zice ca asa vrea sa fie el.
o femeie care traieste cu un barbat trebuie sa fie bun cu sotul si gospodina si sa faca de toate dar sa aiba gura mica.
uite de asta nu ne ajuta Dumnezeu pt ca noi femeile ne luam dupa rautatile barbatilor in loc sa le aratam nivelul lor de inteligenta
ingerasulluptator
Postat pe 1 Iulie 2013 20:35
pai stii tu barbatul seduce femeia,se comporta frumos la inceput,draga draga pana ti-o baga apoi dupa ce te-a sedus isi schimba comportamentul apoi femeia trebuoie sa faca totul sa tina relatia ,sa nu manane prea mult pt ca barbatului nu ii plac grasutele,,apoi femeia trebuie sa faca mancare buna,femeia trebuie sa fie gospodina apoi sa vorbeasca frumos cu barbatul care uneori se comporta ca un mitocan..si femeia trebuie sa ii suporte obiceiurile rele a barbatului pt ca barbatul zice ca asa este facut barbatul nu zice ca asa vrea sa fie el.
o femeie care traieste cu un barbat trebuie sa fie bun cu sotul si gospodina si sa faca de toate dar sa aiba gura mica.
uite de asta nu ne ajuta Dumnezeu pt ca noi femeile ne luam dupa rautatile barbatilor in loc sa le aratam nivelul lor de inteligenta
ingerasulluptator
Postat pe 1 Iulie 2013 20:38
"What is happening to me"
Nu scriu ca sa raspund la o intrebare care nu are nici inceput nici sfarsit, scriu ceea ce simnt.
Dumnezeu - eu sunt alfa si omega, eu sunt sfarsitul si inceputul. Aici trebuie gasit raspunsul.
Poate cineva sa dea un raspuns la o asa intrebare??????????????
Ce inseamna sa fii un bun crestin?, Ce inseamna sa fii contectat cu Dumnezeul din tine si in aceeasi masura cu Dumnezeul din toate fiintele umane, iar eu merg mai departe desi religia ortodoxa combate vehement acest lucru ce inseamna sa fii conectat cu toat creatia lui, cu animalutele pe care le intalnesti pe strada sau cu cele pe care le ai in casa, cu plantele care te inconjoara. ( MIMOZA OARE NU SIMNTE SI E DOAR O PLANTA, A SIMTI SI A REACTIONA LA FACTORII EXTERNI NU ARATA CUMVA ACEST VERB A SIMTI, A SIMTI NU E O PARTICICA DE SUFLET)
Ai privit cumva atent in ochii animalutului tau de companie? Ai vazut tot ce este concentrat in privirea lui??????????? Ai vazut bucuria pe care o manifesta cand te vede?????????????????-IUBIRE NECONDITIONATA ASTA E ESENTA A TOT - ASTA INSEAMNA DUMNEZEU - ASTA INSEAMNA A FI IN CRISTOS - ASTA INSEAMNA A FI CRESTIN.
IUBIREA INFINITA DAR O AVEM IN NOI, SE ZBATE PERMANENT SA IASA LA SUPRAFATA, E O LUPTA PERMANENTA, E UN PERPETUM MOBILE, IUBIRE/RAUTATE, CINE CASTIGA OARE??????????????
Sunt multe intrebari, mult prea multe care au doua raspunsuri posibile TO BE OR NOT TO BE.
Simti compasiune nu mila, simti iubire, simti cum ti se rupe sufletul cand pe cineva il doare ceva, sari neconditionat fara sa te mai intrebi vrea sa il ajut sau nu - este iubire - dumnezeu e in tine si tu simti iubirea lui - este daruire neconditionata - dumnezeu e in tine ti s-a daruit complet - asta e sa fii crestin, ortodox, catolic, protestant ce mai conteaza noi suntem crestini intr-un singur creator.
De ce oare se bat marii capi ai bisericii crestine, mii de dogme, care e adevarata credinta - si culmea toti avem aceeasi carte de capataii BIBLIA - CREDE SI NU CERCETA - ATUNCI DE CE ATATEA INTERPRETARI????????????????
EU SUNT ORTODOXA, M-AM NASCUT ORTODOXA, TRAIESC IN PREZENT CA ORTODOXA SI O SA SFARESC CA ORTODOXA, DE CE PENTRU CA MARELE CREATOR A DECIS SA MA NASC ORTODOXA, PUTEAM SA MA NASC IN RELIGIA CATOLICA SAU PUTEAM SA MA NASC INTR-O FAMILIE CARE ARE CARTEA DE CAPATAI CORANUL DAR ASA A ALES CREATORUL SI DE ACEEA O SA RAMAN IN CREDINTA DARUITA - DAR ASTA NU INSEAMNA SA IMPARTASESC INTRU TOTUL DOGMA ORTODOXA-E LIBERUL MEU ARBITRU CARE TOT DOMNUL MI L-A DARUIT. CONVINGEREA MEA RAMANE INTRU TOTUL - IUBIREA ESTE ALFA SI OMEGA - IUBIREA UNIVERSALA E SA FII CRESTIN - CELELALTE LUCRURI, SIMTAMINTE, FAPTE, ACTIUNI BUNE IZVORASC DIN ACEASTA.
De ce am scris asa, pentru ca asta simnt de mult, pentru ca asta e convingerea mea, pentru ca in mod ciudat azi parca am fost conectata la ceva care mi-a aratat ca sunt oameni cu o pregatire intelectuala superioara mie si culmea aceleasi idei. Oare sa existe cu adevarat - MATRICEA DIVINA - e prima oara cand am vazut aceasta idee - titlu de carte, tot azi am mai vazut - FRATII NOSTRI NECUVANTATORI - titlu de carte dar ca o coincidenta micile recenzii mi-au relevat ceea ce simnt, gandesc eu. Si multe alte lucruri.
O zi buna si scuze daca v-am plictisit, tot un feeling si unul puternic m-a facut sa caut acest forum ca sa ma exprim, exteriorizez.
garbo200651
Postat pe 10 Iulie 2013 21:07
da a fii crestin inseamna sa fii conectat la Hristos..Sa il cauti cu o inima sincera pe Hristos si sa doresti ca mintea si inima ta sa I se supuna Lui..Ca El sa te conduca pt ca sa iti arate calea spre bine.Calea de a fii impacat cu Dumnezeu si cu tine insati.

Dumnezeu este calea si viata.drumul spre fericire..
Dar nu sa I te supui lui Hristos si sa lasi ca Capul Bisericii sa te conduca pt ca si mai marele bisericii au interese egoiste..
uitate cati oameni care au dorit sa duca o viata curate si s-au calugarit pt ca biserica zice ca trebuie sa te lepezi de oameni sa fugi prin pustii sa ta faci calugar si sa duci o viata de chin pt pacatele tale anterioare..Domnul nu te pedepseste pt pacatele noastre anterioare pt ca Domnul este Iubire..El vrea doar sa ne arate calea catre fericire dar asta doar daca dorim noi..El nu ne oblige..Si daca noi ducem o viata grea de suferinta este pt ca noi am ales sa mergem pe cai gresite nu pe cea care a dorit Dumnezeu pt noi..

Biserica a dat o viata asprea calugarilor sa traiasca departe de oameni..

Pe cand faptul ce inseamna a te lepada de oameni inseamna Sa te lepezi de cuvintele oamenilor sa nu ii mai lasi sa gandeasca in locul tau sa te influenteze..Pt ca facturile si problemele trebuie sa ti te platesti singur nici un om nu te ajuta,poate dar cu alte interese.

Domnul spune prin a te lepada de oameni inseamna sa devii in om independent sa iti formezi un character sa inveti sa ai interese corecte..Un crestin si el depinde de alti oameni dar interesele lui sunt corecte pt ca este recunoscator si nu urrmareste interese egoiste.

pe cand biserica I-a facut pe calugarii oameni care au vrut sa duca o viata pt Dumnezeu dar ei nu s-au supus voii lui Dumnezeu..Sa se lepede de cuvintele oamenilor si sa asculte cuvintele lui Hristos prin constiiinta..Si Domnul sa il invete ceea ce este bine si ceea ce este rau sa stie sa separate binele de rau..Amin
ingerasulluptator
Postat pe 12 Iulie 2013 13:52
MIMILIK
Postat pe 13 Iulie 2013 10:19
De la: garbo200651, la data 2013-07-10 21:07:36"What is happening to me"
Nu scriu ca sa raspund la o intrebare care nu are nici inceput nici sfarsit, scriu ceea ce simnt.
Dumnezeu - eu sunt alfa si omega, eu sunt sfarsitul si inceputul. Aici trebuie gasit raspunsul.
Poate cineva sa dea un raspuns la o asa intrebare??????????????
Ce inseamna sa fii un bun crestin?, Ce inseamna sa fii contectat cu Dumnezeul din tine si in aceeasi masura cu Dumnezeul din toate fiintele umane, iar eu merg mai departe desi religia ortodoxa combate vehement acest lucru ce inseamna sa fii conectat cu toat creatia lui, cu animalutele pe care le intalnesti pe strada sau cu cele pe care le ai in casa, cu plantele care te inconjoara. ( MIMOZA OARE NU SIMNTE SI E DOAR O PLANTA, A SIMTI SI A REACTIONA LA FACTORII EXTERNI NU ARATA CUMVA ACEST VERB A SIMTI, A SIMTI NU E O PARTICICA DE SUFLET)
Ai privit cumva atent in ochii animalutului tau de companie? Ai vazut tot ce este concentrat in privirea lui??????????? Ai vazut bucuria pe care o manifesta cand te vede?????????????????-IUBIRE NECONDITIONATA ASTA E ESENTA A TOT - ASTA INSEAMNA DUMNEZEU - ASTA INSEAMNA A FI IN CRISTOS - ASTA INSEAMNA A FI CRESTIN.
IUBIREA INFINITA DAR O AVEM IN NOI, SE ZBATE PERMANENT SA IASA LA SUPRAFATA, E O LUPTA PERMANENTA, E UN PERPETUM MOBILE, IUBIRE/RAUTATE, CINE CASTIGA OARE??????????????
Sunt multe intrebari, mult prea multe care au doua raspunsuri posibile TO BE OR NOT TO BE.
Simti compasiune nu mila, simti iubire, simti cum ti se rupe sufletul cand pe cineva il doare ceva, sari neconditionat fara sa te mai intrebi vrea sa il ajut sau nu - este iubire - dumnezeu e in tine si tu simti iubirea lui - este daruire neconditionata - dumnezeu e in tine ti s-a daruit complet - asta e sa fii crestin, ortodox, catolic, protestant ce mai conteaza noi suntem crestini intr-un singur creator.
De ce oare se bat marii capi ai bisericii crestine, mii de dogme, care e adevarata credinta - si culmea toti avem aceeasi carte de capataii BIBLIA - CREDE SI NU CERCETA - ATUNCI DE CE ATATEA INTERPRETARI????????????????
EU SUNT ORTODOXA, M-AM NASCUT ORTODOXA, TRAIESC IN PREZENT CA ORTODOXA SI O SA SFARESC CA ORTODOXA, DE CE PENTRU CA MARELE CREATOR A DECIS SA MA NASC ORTODOXA, PUTEAM SA MA NASC IN RELIGIA CATOLICA SAU PUTEAM SA MA NASC INTR-O FAMILIE CARE ARE CARTEA DE CAPATAI CORANUL DAR ASA A ALES CREATORUL SI DE ACEEA O SA RAMAN IN CREDINTA DARUITA - DAR ASTA NU INSEAMNA SA IMPARTASESC INTRU TOTUL DOGMA ORTODOXA-E LIBERUL MEU ARBITRU CARE TOT DOMNUL MI L-A DARUIT. CONVINGEREA MEA RAMANE INTRU TOTUL - IUBIREA ESTE ALFA SI OMEGA - IUBIREA UNIVERSALA E SA FII CRESTIN - CELELALTE LUCRURI, SIMTAMINTE, FAPTE, ACTIUNI BUNE IZVORASC DIN ACEASTA.
De ce am scris asa, pentru ca asta simnt de mult, pentru ca asta e convingerea mea, pentru ca in mod ciudat azi parca am fost conectata la ceva care mi-a aratat ca sunt oameni cu o pregatire intelectuala superioara mie si culmea aceleasi idei. Oare sa existe cu adevarat - MATRICEA DIVINA - e prima oara cand am vazut aceasta idee - titlu de carte, tot azi am mai vazut - FRATII NOSTRI NECUVANTATORI - titlu de carte dar ca o coincidenta micile recenzii mi-au relevat ceea ce simnt, gandesc eu. Si multe alte lucruri.
O zi buna si scuze daca v-am plictisit, tot un feeling si unul puternic m-a facut sa caut acest forum ca sa ma exprim, exteriorizez.
......................ffff.frumos ai scris, teoria e una insa practica ne omoara pe toti si toate cu mici exceptii....poti tu oare sa mi le scrii aici pe acest site?!......salutari de bine acelor care ma cunosc!
caleidoscop
Postat pe 13 Iulie 2013 10:59
dupa paerea mea este greu sa fii bun la practica in ceea ce priveste datoria crestinului.

atunci cand o persoana allege sa mearga pe un drum drept,,nu este nimeni care sa te te sustina doar tu si Dumnezeu..

trim intr-o lume unde oamenii isi bat joc unii de altii.se complac apoi se integreaza si fac si ei la fel

ca sa poti avea ajutorul lui Dumnezeu si sa nu patesti ce au patit calugarii care vor sa duca o viata cu Dumnezeu..

trebuie sa citesti si sa sa te rogi pt ca nimeni nu te ajuta nici macar biserica,preotii.Preotii sunt la fel de pacatosi ca ceilalti,,poate mai mult pt ca aleg sa slujeasca in biserici dar nu pun in practica viata de crestin.
ingerasulluptator
Postat pe 13 Iulie 2013 14:09
este o lupta continua dintre oameni si tine atunci cand alegi sa mergi pe un drum drept si ceilalti oameni vor incerca sa te debusoleze.sa te faca proasta si chiar si cei din familia ta,frati surori,parinti

si care poate ei nu vor voi sa mearga pe drumul tau si vor avea o gandire diferita ca a ta,,le vor merge rau dar si totusi nu doresc sa se indrepte.

a allege sa fii crestin este ca o cruce in lumea asta de 2 lei unde toti umbla sa isi bata joc unul de celalalt.

asa cred ca de preferat este sa traiesti singur daca vrei sa ramai sanatos pt ca chiar daca vei avea sufletul curat oamenii te vor imbolnavi cu rautatile lor.
eu spre exemplu vreau sa raman si sanatoasa fizic de aceea stau departe de oameni rai

ca trebuie sa ii support in societate asta este,,daca ma scot din sarite ii ocolesc nu ii mai bag in seama dar sa stai in casa cu nste specimen de 2 lei cum ii mai locuiesti,ajungi sa te imbolnavesti fizic de ;la stress din cauza rautatilor lor si lupta continua asa ca mai bine lipsa..

singur in pace si armonie si sanatate fizica si sufleteasca
ingerasulluptator
Postat pe 13 Iulie 2013 14:18
este o lupta continua dintre oameni si tine atunci cand alegi sa mergi pe un drum drept si ceilalti oameni vor incerca sa te debusoleze.sa te faca proasta si chiar si cei din familia ta,frati surori,parinti

si care poate ei nu vor voi sa mearga pe drumul tau si vor avea o gandire diferita ca a ta,,le vor merge rau dar si totusi nu doresc sa se indrepte.

a allege sa fii crestin este ca o cruce in lumea asta de 2 lei unde toti umbla sa isi bata joc unul de celalalt.

asa cred ca de preferat este sa traiesti singur daca vrei sa ramai sanatos pt ca chiar daca vei avea sufletul curat oamenii te vor imbolnavi cu rautatile lor.
eu spre exemplu vreau sa raman si sanatoasa fizic de aceea stau departe de oameni rai

ca trebuie sa ii support in societate asta este,,daca ma scot din sarite ii ocolesc nu ii mai bag in seama dar sa stai in casa cu nste specimen de 2 lei cum ii mai locuiesti,ajungi sa te imbolnavesti fizic de ;la stress din cauza rautatilor lor si lupta continua asa ca mai bine lipsa..

singur in pace si armonie si sanatate fizica si sufleteasca
ingerasulluptator
Postat pe 13 Iulie 2013 14:18
ca trebuie sa ii support in societate asta este,,daca ma scot din sarite ii ocolesc nu ii mai bag in seama dar sa stai in casa cu nste specimen de 2 lei cum ii mai ocolesti?ajungi sa te imbolnavesti fizic de ;la stress din cauza rautatilor lor si lupta continua asa ca mai bine lipsa..

singur in pace si armonie si sanatate fizica si sufleteasca

parte de oamenii eu tin foarte mult la sanatatea mea fizica de aceea aleg sa stau de de vreau sa dau bani pe loamenii cu intentii rele..Pt ca nu vreau sa traiesc intr-o lupta continua in casa..

nu vreau sa ma imbolnavesc fizic din cauza stresului pt ca tin in mine rautati si nedreptati din partea celor din jurul meu,,pt ca eu nu vreau sa umblu pe la doctori.

pt ca de la ce credeti ca se fac bolile din cauza stresului pt ca oamenii isi bat joc unii din altii si chiar si in familie...au familie dar in schimb sunt bolnavi din cauza stresului.

pe cand eu chiar daca ma voi casatori daca barbatul nu vrea armonie in familie si sa faca lucrurile sa mearga bine pt amandoi ii fac papucii imediat si ii m,ai fac si copilul cadou ca doar el mi l-a facut,,dar nu fac eu copii pe care apoi sa mii cresc singura si sa nu am timp sa ,a ocup de educatia lor.

si nici nu vreau sa ma casatoresc sa iau pile sa fac sex cu barbat pe care nu il cunoscine pt ca si pliele au efecte secundare si daca le iei pe termen lung produc boli.

dar barbatii nu au rabdare ca femeia sa il cunoasca sa se impreteneasca pt ca ei vor sex imediat pt ca cica asa isi traiesc ei viata..si oamenii stau unii cu altii poate ca si dusmanii si de aceea se si imbolnavesc din cauza stresului
ingerasulluptator
Postat pe 13 Iulie 2013 14:27
De la: ingerasulluptator, la data 2013-07-13 14:27:51ca trebuie sa ii support in societate asta este,,daca ma scot din sarite ii ocolesc nu ii mai bag in seama dar sa stai in casa cu nste specimen de 2 lei cum ii mai ocolesti?ajungi sa te imbolnavesti fizic de ;la stress din cauza rautatilor lor si lupta continua asa ca mai bine lipsa..

singur in pace si armonie si sanatate fizica si sufleteasca

parte de oamenii eu tin foarte mult la sanatatea mea fizica de aceea aleg sa stau de de vreau sa dau bani pe loamenii cu intentii rele..Pt ca nu vreau sa traiesc intr-o lupta continua in casa..

nu vreau sa ma imbolnavesc fizic din cauza stresului pt ca tin in mine rautati si nedreptati din partea celor din jurul meu,,pt ca eu nu vreau sa umblu pe la doctori.

pt ca de la ce credeti ca se fac bolile din cauza stresului pt ca oamenii isi bat joc unii din altii si chiar si in familie...au familie dar in schimb sunt bolnavi din cauza stresului.

pe cand eu chiar daca ma voi casatori daca barbatul nu vrea armonie in familie si sa faca lucrurile sa mearga bine pt amandoi ii fac papucii imediat si ii m,ai fac si copilul cadou ca doar el mi l-a facut,,dar nu fac eu copii pe care apoi sa mii cresc singura si sa nu am timp sa ,a ocup de educatia lor.

si nici nu vreau sa ma casatoresc sa iau pile sa fac sex cu barbat pe care nu il cunoscine pt ca si pliele au efecte secundare si daca le iei pe termen lung produc boli.

dar barbatii nu au rabdare ca femeia sa il cunoasca sa se impreteneasca pt ca ei vor sex imediat pt ca cica asa isi traiesc ei viata..si oamenii stau unii cu altii poate ca si dusmanii si de aceea se si imbolnavesc din cauza stresului
parte de oamenii eu tin foarte mult la sanatatea mea fizica de aceea aleg sa stau de de vreau sa dau bani pe la doctori din cauza oamenilor cu intentii rele si cu stresul zilnic..Pt ca nu vreau sa traiesc intr-o lupta continua in casa..
ingerasulluptator
Postat pe 13 Iulie 2013 14:31
De la: ingerasulluptator, la data 2013-07-13 14:27:51ca trebuie sa ii support in societate asta este,,daca ma scot din sarite ii ocolesc nu ii mai bag in seama dar sa stai in casa cu nste specimen de 2 lei cum ii mai ocolesti?ajungi sa te imbolnavesti fizic de ;la stress din cauza rautatilor lor si lupta continua asa ca mai bine lipsa..

singur in pace si armonie si sanatate fizica si sufleteasca

parte de oamenii eu tin foarte mult la sanatatea mea fizica de aceea aleg sa stau de de vreau sa dau bani pe loamenii cu intentii rele..Pt ca nu vreau sa traiesc intr-o lupta continua in casa..

nu vreau sa ma imbolnavesc fizic din cauza stresului pt ca tin in mine rautati si nedreptati din partea celor din jurul meu,,pt ca eu nu vreau sa umblu pe la doctori.

pt ca de la ce credeti ca se fac bolile din cauza stresului pt ca oamenii isi bat joc unii din altii si chiar si in familie...au familie dar in schimb sunt bolnavi din cauza stresului.

pe cand eu chiar daca ma voi casatori daca barbatul nu vrea armonie in familie si sa faca lucrurile sa mearga bine pt amandoi ii fac papucii imediat si ii m,ai fac si copilul cadou ca doar el mi l-a facut,,dar nu fac eu copii pe care apoi sa mii cresc singura si sa nu am timp sa ,a ocup de educatia lor.

si nici nu vreau sa ma casatoresc sa iau pile sa fac sex cu barbat pe care nu il cunoscine pt ca si pliele au efecte secundare si daca le iei pe termen lung produc boli.

dar barbatii nu au rabdare ca femeia sa il cunoasca sa se impreteneasca pt ca ei vor sex imediat pt ca cica asa isi traiesc ei viata..si oamenii stau unii cu altii poate ca si dusmanii si de aceea se si imbolnavesc din cauza stresului
parte de oamenii eu tin foarte mult la sanatatea mea fizica de aceea aleg sa stau de de vreau sa dau bani pe la doctori din cauza oamenilor cu intentii rele si cu stresul zilnic..Pt ca nu vreau sa traiesc intr-o lupta continua in casa..
ingerasulluptator
Postat pe 13 Iulie 2013 14:31
De la: ingerasulluptator, la data 2013-07-13 14:27:51ca trebuie sa ii support in societate asta este,,daca ma scot din sarite ii ocolesc nu ii mai bag in seama dar sa stai in casa cu nste specimen de 2 lei cum ii mai ocolesti?ajungi sa te imbolnavesti fizic de ;la stress din cauza rautatilor lor si lupta continua asa ca mai bine lipsa..

singur in pace si armonie si sanatate fizica si sufleteasca

parte de oamenii eu tin foarte mult la sanatatea mea fizica de aceea aleg sa stau de de vreau sa dau bani pe loamenii cu intentii rele..Pt ca nu vreau sa traiesc intr-o lupta continua in casa..

nu vreau sa ma imbolnavesc fizic din cauza stresului pt ca tin in mine rautati si nedreptati din partea celor din jurul meu,,pt ca eu nu vreau sa umblu pe la doctori.

pt ca de la ce credeti ca se fac bolile din cauza stresului pt ca oamenii isi bat joc unii din altii si chiar si in familie...au familie dar in schimb sunt bolnavi din cauza stresului.

pe cand eu chiar daca ma voi casatori daca barbatul nu vrea armonie in familie si sa faca lucrurile sa mearga bine pt amandoi ii fac papucii imediat si ii m,ai fac si copilul cadou ca doar el mi l-a facut,,dar nu fac eu copii pe care apoi sa mii cresc singura si sa nu am timp sa ,a ocup de educatia lor.

si nici nu vreau sa ma casatoresc sa iau pile sa fac sex cu barbat pe care nu il cunoscine pt ca si pliele au efecte secundare si daca le iei pe termen lung produc boli.

dar barbatii nu au rabdare ca femeia sa il cunoasca sa se impreteneasca pt ca ei vor sex imediat pt ca cica asa isi traiesc ei viata..si oamenii stau unii cu altii poate ca si dusmanii si de aceea se si imbolnavesc din cauza stresului
parte de oamenii eu tin foarte mult la sanatatea mea fizica de aceea aleg sa stau de de vreau sa dau bani pe la doctori din cauza oamenilor cu intentii rele si cu stresul zilnic..Pt ca nu vreau sa traiesc intr-o lupta continua in casa..
ingerasulluptator
Postat pe 13 Iulie 2013 14:31
Nici macar nu am citit ce ai postat.....Da....e musai sa ne sufoci ???
Rotty
Postat pe 13 Iulie 2013 14:40
Ingerasule , am o verishoara , e tot asa "bala-bala" ca tine......N` oi fi tu ???
Rotty
Postat pe 13 Iulie 2013 14:42


neeeeh.... nu cred !!! n-ai tu asa rude de sange... ! maine, daca plua, deschid si eu un topic:"Ce inseamna sa fii doi crestini"... ? si poimane, daca mai apuc lumina zilei... vin cu celalalt topic: "Ce inseamna sa fii un necrestin"... ! ca doar mai sunt si din astia, nu ?
barboneli
Postat pe 13 Iulie 2013 17:13
barbatii sunt cu totii niste necredinciosi....
pacatosi care vor sa fie Dumnezeii femeilor si femeile sa le slujeasca lor..

de aceea suntem si ceea ce suntem pt ca femeile se iau dupa capul pacatps al barbatilor.

multe femei au o viata de slugi cu barbatii lor si chiar imi pare rau de viata care o duc..Dar eu nu am ce sa fac sa le ajut ele trebuie sa se ajute singure...Dreptatea ti-o faci singur impunandu-te cu demnitate..

Nu ca cum zic pocaitii ca cica o sa vina Iisus sa le faca lor dreptate...

Si ei ce sa faca doar nedreptate?
ingerasulluptator
Postat pe 13 Iulie 2013 23:07
De la: Rotty, la data 2013-07-13 14:40:23 Nici macar nu am citit ce ai postat.....Da....e musai sa ne sufoci ???
..........oare de ce ne desconsidera "ingerasul"?, chiar nu se impune repetarea citatelor sale, sunt capabila sa citesc si sa pricep din start....pardon! ca ne desconsideri, oare cu ce suntem mai prejos ca ea?...ca tine,ingerasule?!....scrie frumos ingerasul nostru, de multe ori o citesc insa cred cu tarie ca in spatele acestor scrieri, ceva o face sa se caiasca.
caleidoscop
Postat pe 14 Iulie 2013 08:46
De la: ingerasulluptator, la data 2013-07-13 14:31:54
De la: ingerasulluptator, la data 2013-07-13 14:27:51ca trebuie sa ii support in societate asta este,,daca ma scot din sarite ii ocolesc nu ii mai bag in seama dar sa stai in casa cu nste specimen de 2 lei cum ii mai ocolesti?ajungi sa te imbolnavesti fizic de ;la stress din cauza rautatilor lor si lupta continua asa ca mai bine lipsa..

singur in pace si armonie si sanatate fizica si sufleteasca

parte de oamenii eu tin foarte mult la sanatatea mea fizica de aceea aleg sa stau de de vreau sa dau bani pe loamenii cu intentii rele..Pt ca nu vreau sa traiesc intr-o lupta continua in casa..

nu vreau sa ma imbolnavesc fizic din cauza stresului pt ca tin in mine rautati si nedreptati din partea celor din jurul meu,,pt ca eu nu vreau sa umblu pe la doctori.

pt ca de la ce credeti ca se fac bolile din cauza stresului pt ca oamenii isi bat joc unii din altii si chiar si in familie...au familie dar in schimb sunt bolnavi din cauza stresului.

pe cand eu chiar daca ma voi casatori daca barbatul nu vrea armonie in familie si sa faca lucrurile sa mearga bine pt amandoi ii fac papucii imediat si ii m,ai fac si copilul cadou ca doar el mi l-a facut,,dar nu fac eu copii pe care apoi sa mii cresc singura si sa nu am timp sa ,a ocup de educatia lor.

si nici nu vreau sa ma casatoresc sa iau pile sa fac sex cu barbat pe care nu il cunoscine pt ca si pliele au efecte secundare si daca le iei pe termen lung produc boli.

dar barbatii nu au rabdare ca femeia sa il cunoasca sa se impreteneasca pt ca ei vor sex imediat pt ca cica asa isi traiesc ei viata..si oamenii stau unii cu altii poate ca si dusmanii si de aceea se si imbolnavesc din cauza stresului
parte de oamenii eu tin foarte mult la sanatatea mea fizica de aceea aleg sa stau de de vreau sa dau bani pe la doctori din cauza oamenilor cu intentii rele si cu stresul zilnic..Pt ca nu vreau sa traiesc intr-o lupta continua in casa.....................sa inteleg ca trebuie sa indepartezi, indepartam tot ceea ce ne face rau,etc si ...o solutie ar fi separarea(divortul)....insa nu uita, ca sunt si persoane printre noi mult mai curajoase care stie mai bine sa lupte,...decat sa se complaca in comoditate....gandeste-te ca pe parcurs intervine egoismul....si nu te raporta doar la o singura persoana, aceea fiind tu.
caleidoscop
Postat pe 14 Iulie 2013 08:54
De la: barboneli, la data 2013-06-30 22:22:30

zau... ? si unde se gasesc crestinii astia ??? ca eu inca n-am gasit asa ceva pana acum. nici macar pe tine nu pot sa te iau in consideratie... pentru ca tu nu ai gandire "constructive"... !
.......observa, ca am inceput sa-ti raspund indirect adresandu-ma atat lui rotty(fiind deacord cu ce a postat) cat si tie....dar mai observa ca finalul raspunsului meu coincide exact cu inceputul postarii tale, adica un bun crestin nu trebuie sa fie egoist!....dar tu faci exceptie de la aceasta regula, si stii de ce?.....dumnezeu ne-a dat la toti cate putin din toate, atat cat putem sa ducem!....of,of,of!!!!
caleidoscop
Postat pe 14 Iulie 2013 09:05
De la: caleidoscop, la data 2013-07-14 08:54:32
De la: ingerasulluptator, la data 2013-07-13 14:31:54
De la: ingerasulluptator, la data 2013-07-13 14:27:51ca trebuie sa ii support in societate asta este,,daca ma scot din sarite ii ocolesc nu ii mai bag in seama dar sa stai in casa cu nste specimen de 2 lei cum ii mai ocolesti?ajungi sa te imbolnavesti fizic de ;la stress din cauza rautatilor lor si lupta continua asa ca mai bine lipsa..

singur in pace si armonie si sanatate fizica si sufleteasca

parte de oamenii eu tin foarte mult la sanatatea mea fizica de aceea aleg sa stau de de vreau sa dau bani pe loamenii cu intentii rele..Pt ca nu vreau sa traiesc intr-o lupta continua in casa..

nu vreau sa ma imbolnavesc fizic din cauza stresului pt ca tin in mine rautati si nedreptati din partea celor din jurul meu,,pt ca eu nu vreau sa umblu pe la doctori.

pt ca de la ce credeti ca se fac bolile din cauza stresului pt ca oamenii isi bat joc unii din altii si chiar si in familie...au familie dar in schimb sunt bolnavi din cauza stresului.

pe cand eu chiar daca ma voi casatori daca barbatul nu vrea armonie in familie si sa faca lucrurile sa mearga bine pt amandoi ii fac papucii imediat si ii m,ai fac si copilul cadou ca doar el mi l-a facut,,dar nu fac eu copii pe care apoi sa mii cresc singura si sa nu am timp sa ,a ocup de educatia lor.

si nici nu vreau sa ma casatoresc sa iau pile sa fac sex cu barbat pe care nu il cunoscine pt ca si pliele au efecte secundare si daca le iei pe termen lung produc boli.

dar barbatii nu au rabdare ca femeia sa il cunoasca sa se impreteneasca pt ca ei vor sex imediat pt ca cica asa isi traiesc ei viata..si oamenii stau unii cu altii poate ca si dusmanii si de aceea se si imbolnavesc din cauza stresului
parte de oamenii eu tin foarte mult la sanatatea mea fizica de aceea aleg sa stau de de vreau sa dau bani pe la doctori din cauza oamenilor cu intentii rele si cu stresul zilnic..Pt ca nu vreau sa traiesc intr-o lupta continua in casa.....................sa inteleg ca trebuie sa indepartezi, indepartam tot ceea ce ne face rau,etc si ...o solutie ar fi separarea(divortul)....insa nu uita, ca sunt si persoane printre noi mult mai curajoase care stie mai bine sa lupte,...decat sa se complaca in comoditate....gandeste-te ca pe parcurs intervine egoismul....si nu te raporta doar la o singura persoana, aceea fiind tu.


am citit si cealalta postare a ta, ultima, dar acum raspund aici. tu ai dat ex. tau personal si acolo nu pot sa comentez. e al tau si ai dreptate indiferent daca sunt sau nu de acord. nu prea vad legatura cu subiectul topicului... dar fie. si asa e o intrebare stupida, dupa mine. nu, nu ma complac in comoditate si nu raportez doar la o singura persoana... ! dovada ca am obtinut 41 de casatorie fericita. problemele aparute nu erau in lrgatura cu asta ci cu alte chestii.
barboneli
Postat pe 14 Iulie 2013 13:43
De la: caleidoscop, la data 2013-07-14 09:05:03
De la: barboneli, la data 2013-06-30 22:22:30

zau... ? si unde se gasesc crestinii astia ??? ca eu inca n-am gasit asa ceva pana acum. nici macar pe tine nu pot sa te iau in consideratie... pentru ca tu nu ai gandire "constructive"... !
.......observa, ca am inceput sa-ti raspund indirect adresandu-ma atat lui rotty(fiind deacord cu ce a postat) cat si tie....dar mai observa ca finalul raspunsului meu coincide exact cu inceputul postarii tale, adica un bun crestin nu trebuie sa fie egoist!....dar tu faci exceptie de la aceasta regula, si stii de ce?.....dumnezeu ne-a dat la toti cate putin din toate, atat cat putem sa ducem!....of,of,of!!!!


ei... aici apar unele chesti in raspunsul tau cu care nu prea sunt de acord sau poate nu le-am inteles eu bine. se mai inantampla... mai ales duminica ! care nici ea n-are legatura cu mine "si stii de ce" ! atat cat putem sa ducem zici ? de unde stie el cat poate fiecare sa ducem. asta descoperim noi in cursul vietii... nu primim asta la nastere. unii se lupta mai mult, altii mai putin si uite rezultatele. nu vad legatura cu Dzeu. sau in nici un caz, nu cu crestinismul. sorry !
barboneli
Postat pe 14 Iulie 2013 13:50
nu vreau sa demonstrez tie ca si eu sunt o buna crestina, insa nu pot injura si face rau la nimeni, ...si nici nu pot judeca pe nimeni, judecatorul suprem e EL, imi pare bine ca mi-ai raspuns chiar daca eu citasem pe rotty....salutari de bine! ce mai faceti?
caleidoscop
Postat pe 14 Iulie 2013 14:59
da lasa ca stiu mentalitatea asta...ca nimeni nu atrage atentia celor rai ca cica I-ar judeca pe cei rai si cica Dumnezeu ii pedepseste ...Adica se roaga ca Dumnezeu sa ii pedepseasca pe cei rai in loc sa incerce sa ii indrepte prin a le atragae atentia...Dumnezeu nu pedepseste pe nimeni ci necuratul isi bate joc de mintea lor pt ca sunt vulnerabili nu sunt protejati de Dumnezeu.


Oamenii nu vor sa le atraga celor rai atentia dar in schimb le atrag atentia celor sinceri si corecti care se straduie sa mearga pe drumul drept...Si asteapta cica sa vina Iisus pe un nor sa le faca dreptate... ca intr-un basm...oamenii de toate inventeaza numai ca nu isi puna mintea la contributie si sa schimbe ceva in bine..
ingerasulluptator
Postat pe 14 Iulie 2013 16:25
De la: caleidoscop, la data 2013-07-14 14:59:01nu vreau sa demonstrez tie ca si eu sunt o buna crestina, insa nu pot injura si face rau la nimeni, ...si nici nu pot judeca pe nimeni, judecatorul suprem e EL, imi pare bine ca mi-ai raspuns chiar daca eu citasem pe rotty....salutari de bine! ce mai faceti?


mersi ptr. intrebare... ! in general bine facem. referitor la ce ai scris... cred ca religia crestina nu interzice injuraturile. adica daca da, totusi... inseamna ca numai 23,78% sunt crestini cu adevarat !!!! daca ar fi fost sa primesc cate un Ron pentru fiecare injuratura auzita.... as fi fost milionar deja ! curioas ca numai in limba romana am auzit cela mai ciudate injuraturi, nu ma refer la cele obisnuite de mama... ci ma refer la cele in care se injura cele mai sfinte semne crestinesti, persoane, inclusiv pe Dzeu. ( ). m-am oprit numai la atat.... gama e mai vasta ! iar chestia cu a judeca pe cineva... e chiar riducola sa spui ca numai Dzeu, are voie... ca find judecatorul suprem. asta ce mai e ? si ce fac hindusii... ? sau budistii... ??? si daca cumva greseste sotul, Doamne fereste.... tu n-o sa-l judeci ? sau il tragi pana in fata judecatorului suprem ? si atunci, te uiti in sus, in gol, fara sa vezi pe nimeni sau sa stii ca acolo e judecatorul suprem... si spui ce ? "Doamne, judeca-l ?
poate ai vrut s-o citezi pe Rotty... dar ai raspuns la postarea mea ! "De la: barboneli, la data 2013-06-30 22:22:30"... ! nu-i bai, nu e cu suparare.
barboneli
Postat pe 14 Iulie 2013 17:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
"Ordonanta di urgenta!" 193 De la: suparatu_ 23 Octombrie 2013 10:44
ce parere aveti despre produsele YVES ROCHER 20 De la: yanyacharberet 5 Aprilie 2016 18:07
cer un sfat 73 De la: garbo080088 28 Iunie 2014 00:35
ROSTUL 0 De la: 26 Februarie 2011 12:52
CE FACE OMUL CIND SE PLICTISESTE ? 51 De la: VOIAJOR 1 Iulie 2012 20:06
Setari Cookie-uri