Ce inseamna sa fii un crestin?

"dar mi-ai pomenit si mie numele meu sfant... "barboneli"... !!! "

Siii...pe cand cheful de aniversare ? .....Ca daca intrebam : "Pe cand imbalsamarea ca la sfinti " ...ziceai ca sunt rea....
Rotty
Postat pe 14 Iulie 2013 17:12
De la: barboneli, la data 2013-07-14 17:06:12
De la: caleidoscop, la data 2013-07-14 14:59:01nu vreau sa demonstrez tie ca si eu sunt o buna crestina, insa nu pot injura si face rau la nimeni, ...si nici nu pot judeca pe nimeni, judecatorul suprem e EL, imi pare bine ca mi-ai raspuns chiar daca eu citasem pe rotty....salutari de bine! ce mai faceti?


mersi ptr. intrebare... ! in general bine facem. referitor la ce ai scris... cred ca religia crestina nu interzice injuraturile. adica daca da, totusi... inseamna ca numai 23,78% sunt crestini cu adevarat !!!! daca ar fi fost sa primesc cate un Ron pentru fiecare injuratura auzita.... as fi fost milionar deja ! curioas ca numai in limba romana am auzit cela mai ciudate injuraturi, nu ma refer la cele obisnuite de mama... ci ma refer la cele in care se injura cele mai sfinte semne crestinesti, persoane, inclusiv pe Dzeu. ( ). m-am oprit numai la atat.... gama e mai vasta ! iar chestia cu a judeca pe cineva... e chiar riducola sa spui ca numai Dzeu, are voie... ca find judecatorul suprem. asta ce mai e ? si ce fac hindusii... ? sau budistii... ??? si daca cumva greseste sotul, Doamne fereste.... tu n-o sa-l judeci ? sau il tragi pana in fata judecatorului suprem ? si atunci, te uiti in sus, in gol, fara sa vezi pe nimeni sau sa stii ca acolo e judecatorul suprem... si spui ce ? "Doamne, judeca-l ?
corect, ai citat-o pe rotty dar mi-ai pomenit si mie numele meu sfant... "barboneli"... !!!



da intelligent..A injura inseamna mai multe feluri..

adica sa nu injuri de Dumnezeu si de cele sfinte,,nu il baga pe Dumnezeu in cacaturile tale atunci cand ai chef de cearta..si cearta poate sa nu fie cu ura..Dar mai sunt momente cand avem si zile proaste si ne mai scoate cate unul din sarite..

sau sa nu injuri vulgar,,cum ar fii bagamias .......si alte lucruri scarboase care nu sta bine crestinului..

dar daca te mai scoate cate un prost din sarite atunci cand ai zile proaste,,sii ii mai zici prost sau idiot nu zic ca iti este interzis...El de ce iti sta in cale cand vede ca ai zile proaste..Dar sa nu ii vorbesti cu ura..sau sa il jignesti in direct pt ca risti sa iei vreo doua in freza daca si el are zile proaste ca ale tale..
ingerasulluptator
Postat pe 14 Iulie 2013 17:14
da intelligent..A injura inseamna mai multe feluri..

adica sa nu injuri de Dumnezeu si de cele sfinte,,nu il baga pe Dumnezeu in cacaturile tale atunci cand ai chef de cearta..si cearta poate sa nu fie cu ura..Dar mai sunt momente cand avem si zile proaste si ne mai scoate cate unul din sarite..

sau sa nu injuri vulgar,,cum ar fii bagamias .......si alte lucruri scarboase care nu sta bine crestinului..

dar daca te mai scoate cate un prost din sarite atunci cand ai zile proaste,,sii ii mai zici prost sau idiot nu zic ca iti este interzis...El de ce iti sta in cale cand vede ca ai zile proaste..Dar sa nu ii vorbesti cu ura..sau sa il jignesti in direct pt ca risti sa iei vreo doua in freza daca si el are zile proaste ca ale tale..


ingerasulluptator
Postat pe 14 Iulie 2013 17:15
"sii ii mai zici prost sau idiot nu zic ca iti este interzis.."

Da cine plm esti tu in definitiv , ca sa INTERZICI cuiva a zice ceva ?....Haaa...???
Rotty
Postat pe 14 Iulie 2013 17:32
....chiar nu am intalnit sau nu am dat ocazii sau , nu vreau sa provoc asemenea oameni pe care societatea la un moment dat ii ignora....eu una chiar asa procedez, insa sunt si exceptii....si eu am o vorba "iarta-l doamne ca nu stie ce zice"...
caleidoscop
Postat pe 14 Iulie 2013 20:34
De la: caleidoscop, la data 2013-07-14 20:34:31 ....chiar nu am intalnit sau nu am dat ocazii sau , nu vreau sa provoc asemenea oameni pe care societatea la un moment dat ii ignora....eu una chiar asa procedez, insa sunt si exceptii....si eu am o vorba "iarta-l doamne ca nu stie ce zice"...
pai societatea spre exemplu ii evita pe oamenii cinstiti si care se straduie sa mearga pe drumul drept pt ca de pe ei nu are societatea ce profita..

si cum societatea nu are profit de pe oamenii inteligenti asa ca mai bine ii evita,,sau rad de ei,,ii marginalizeaza etc
ingerasulluptator
Postat pe 14 Iulie 2013 23:24


de la ingeras: "pai societatea spre exemplu ii evita pe oamenii cinstiti si care se straduie sa mearga pe drumul drept pt ca de pe ei nu are societatea ce profita..

si cum societatea nu are profit de pe oamenii inteligenti asa ca mai bine ii evita,,sau rad de ei,,ii marginalizeaza etc"

nu stiu de pe ce planeta tocmai ai sosit... dar pe aici lucrurile merg altfel decat de unde ai picat matale ! cu ideile respective cu tot. noi, eu cel putin, nu vorbeam de exemple personale. ca tu nu injuri, ca el nu injura... nu-i relevant ! eu vorbesc de un obicei impamaneanit, cred ca e corect... vechi, popular si intelectual, in patura de sus si in patura de jos a societatii, in lumea crestinatatii in romania ! nu stiu la catolici cum e, dar la ortodoxii nostri sfinti, cu treimea lor cu tot, obiceiul asta exista si dupa mine, chiar daca nu sunt nici bun crestin si nici macar crestin... ma dezgusta ! ca ce chestie sa intru intr-o biserica, "lacas sfant al Domnului"... sa ma inchin in fata ei, sa-mi fac cruce cand mai aveam in urechi inca un "crucea matii de curva...", cand la 123m mai incolo, trecand prin piata... am auzit de cateva ori: "t...i biserica si Dzeii. m...i de betzivan nenorocit"... si ca desert la iesirea din piata, am primit: "t...i christosii m...i si cu tot neamul tau"... ??? o sa ziceti ca asta e doar marginea societatii... dar din cate citesc de la voi si cat am observat eu in nenumaratele excursii in Romania... marginea asta e al dracului de lata... ca abia mai e loc de "mijloc" !!!! se pare ca si forma fonetica a limbii romane face mai usoara abordarea in injuraturi, a tot ce este sfant in religia voastra, ma refer la ortodoxii vostri sfinti (am recunoscut ca la catolici nu stiu cum e....) !!! in englez, de ex. e mult mai greu sa compui asa injuraturi ! si am impresia ca ei sunt mai mult catolici... ! ei s-au limitat doar la mamica lor... si pe asta o fac in toate felurile si culorile !!! iar aici nici vorba sa se injure cu chestii sfinte din religia asta. si daca se aude ca cineva face asta, i se taie pe loc limba in bucatele mici, cam 1cm. pe 1cm.... si se hranesc sherpii cu ea... !!! glumesc. nu exista asa ceva. ca si in alta parte, tot la maica s-au linitat, uneori o amintesc si pe bunica... !!! dar atat ! va jur.... ca asa e !!! asa ca eu, am sa aleg intodeauna sa intru in prima crasma mai curatzica, de langa orice biserica, catedrala, etc.... decat in ele !!! am si la crasma bucate sfintzite de Dzeu. am si la crasma vin sfintit de Dzeu. si mai e si o crasmaritza.... de-a dreptul sfintita de Dzeu. cu tot ce a avut El acolo sus...... !!!!
barboneli
Postat pe 15 Iulie 2013 09:55
De la: ingerasulluptator, la data 2013-07-12 13:52:16da a fii crestin inseamna sa fii conectat la Hristos..Sa il cauti cu o inima sincera pe Hristos si sa doresti ca mintea si inima ta sa I se supuna Lui..Ca El sa te conduca pt ca sa iti arate calea spre bine.Calea de a fii impacat cu Dumnezeu si cu tine insati.

Dumnezeu este calea si viata.drumul spre fericire..
Dar nu sa I te supui lui Hristos si sa lasi ca Capul Bisericii sa te conduca pt ca si mai marele bisericii au interese egoiste..
uitate cati oameni care au dorit sa duca o viata curate si s-au calugarit pt ca biserica zice ca trebuie sa te lepezi de oameni sa fugi prin pustii sa ta faci calugar si sa duci o viata de chin pt pacatele tale anterioare..Domnul nu te pedepseste pt pacatele noastre anterioare pt ca Domnul este Iubire..El vrea doar sa ne arate calea catre fericire dar asta doar daca dorim noi..El nu ne oblige..Si daca noi ducem o viata grea de suferinta este pt ca noi am ales sa mergem pe cai gresite nu pe cea care a dorit Dumnezeu pt noi..

Biserica a dat o viata asprea calugarilor sa traiasca departe de oameni..

Pe cand faptul ce inseamna a te lepada de oameni inseamna Sa te lepezi de cuvintele oamenilor sa nu ii mai lasi sa gandeasca in locul tau sa te influenteze..Pt ca facturile si problemele trebuie sa ti te platesti singur nici un om nu te ajuta,poate dar cu alte interese.

Domnul spune prin a te lepada de oameni inseamna sa devii in om independent sa iti formezi un character sa inveti sa ai interese corecte..Un crestin si el depinde de alti oameni dar interesele lui sunt corecte pt ca este recunoscator si nu urrmareste interese egoiste.

pe cand biserica I-a facut pe calugarii oameni care au vrut sa duca o viata pt Dumnezeu dar ei nu s-au supus voii lui Dumnezeu..Sa se lepede de cuvintele oamenilor si sa asculte cuvintele lui Hristos prin constiiinta..Si Domnul sa il invete ceea ce este bine si ceea ce este rau sa stie sa separate binele de rau..Amin


tu intelegi gresit nu pprea sti despre ce vorbesti,,sa se lepede de oameni inseamna sa se lepede de duhul lumii care te trage in pacat nu ca sa fie independent si ce mai scri tu acolo iar biserica a fost facuta de monahi nu ia facut biserica pe monahi ,,calugari,,innainte sa vb mai documenteaza te daca chiar vrei sa vb
garbos
Postat pe 15 Iulie 2013 10:16
De la: Rotty, la data 2013-07-14 17:12:47"dar mi-ai pomenit si mie numele meu sfant... "barboneli"... !!! "

Siii...pe cand cheful de aniversare ? .....Ca daca intrebam : "Pe cand imbalsamarea ca la sfinti " ...ziceai ca sunt rea....


uite ca la asta nu m-am gandit... ! in tot cazul, "Sf. barboneli" suna frumos, asa-i ? ce e aia "imbalsamare"... ? stiam ca asta se face dupa ce ai murit, nu ?
barboneli
Postat pe 15 Iulie 2013 10:41
De la: garbos, la data 2013-07-15 10:16:52
De la: ingerasulluptator, la data 2013-07-12 13:52:16da a fii crestin inseamna sa fii conectat la Hristos..Sa il cauti cu o inima sincera pe Hristos si sa doresti ca mintea si inima ta sa I se supuna Lui..Ca El sa te conduca pt ca sa iti arate calea spre bine.Calea de a fii impacat cu Dumnezeu si cu tine insati.

Dumnezeu este calea si viata.drumul spre fericire..
Dar nu sa I te supui lui Hristos si sa lasi ca Capul Bisericii sa te conduca pt ca si mai marele bisericii au interese egoiste..
uitate cati oameni care au dorit sa duca o viata curate si s-au calugarit pt ca biserica zice ca trebuie sa te lepezi de oameni sa fugi prin pustii sa ta faci calugar si sa duci o viata de chin pt pacatele tale anterioare..Domnul nu te pedepseste pt pacatele noastre anterioare pt ca Domnul este Iubire..El vrea doar sa ne arate calea catre fericire dar asta doar daca dorim noi..El nu ne oblige..Si daca noi ducem o viata grea de suferinta este pt ca noi am ales sa mergem pe cai gresite nu pe cea care a dorit Dumnezeu pt noi..

Biserica a dat o viata asprea calugarilor sa traiasca departe de oameni..

Pe cand faptul ce inseamna a te lepada de oameni inseamna Sa te lepezi de cuvintele oamenilor sa nu ii mai lasi sa gandeasca in locul tau sa te influenteze..Pt ca facturile si problemele trebuie sa ti te platesti singur nici un om nu te ajuta,poate dar cu alte interese.

Domnul spune prin a te lepada de oameni inseamna sa devii in om independent sa iti formezi un character sa inveti sa ai interese corecte..Un crestin si el depinde de alti oameni dar interesele lui sunt corecte pt ca este recunoscator si nu urrmareste interese egoiste.

pe cand biserica I-a facut pe calugarii oameni care au vrut sa duca o viata pt Dumnezeu dar ei nu s-au supus voii lui Dumnezeu..Sa se lepede de cuvintele oamenilor si sa asculte cuvintele lui Hristos prin constiiinta..Si Domnul sa il invete ceea ce este bine si ceea ce este rau sa stie sa separate binele de rau..Amin


tu intelegi gresit nu pprea sti despre ce vorbesti,,sa se lepede de oameni inseamna sa se lepede de duhul lumii care te trage in pacat nu ca sa fie independent si ce mai scri tu acolo iar biserica a fost facuta de monahi nu ia facut biserica pe monahi ,,calugari,,innainte sa vb mai documenteaza te daca chiar vrei sa vb


hristos nu a spus ca daca vrei sa urmezi pe Dumnezeu trebuie sa te lepezi de cuvintele oamenilor sa te detasezi de ei si sa devii independent.,,sa te invete Dumnezeu ce este bine si ce este rau.
..Un om cu o gandire noua,asta inseamna omul nou,un om cu o gamdire curate..
ingerasulluptator
Postat pe 15 Iulie 2013 20:43
pai atunci de ce calugaritele cand se casatoresc jura ca se convertesc la Hristos dar trebuie sa respecte regulile lui papa..


asa si cand sunt calugaritele ortodoxe,,,calugarite catolice,,,calugarite din toate religiilre care trebuie sa respecte regulile liderul religiei respective..

si liderii religiei nu il iau ca exemplu pe Hristos? Atunci de ce se mai numesc crestini?ei nu sunt Dumnezeu ei sunt crestini ei nu trebuie sa gandeasca pt oameni ci trebuie sa ii apropie de oameni de Dumnezeu...si sa ii incurajeze sa se ridice sa poata merge pe drumul drept..
ingerasulluptator
Postat pe 15 Iulie 2013 21:01
De la: ingerasulluptator, la data 2013-07-15 21:01:07pai atunci de ce calugaritele cand se calugaresc, jura ca se convertesc la Hristos dar trebuie sa respecte regulile lui papa..


asa si cand sunt calugaritele ortodoxe,,,calugarite catolice,,,calugarite din toate religiilre care trebuie sa respecte regulile liderul religiei respective..

si liderii religiei nu il iau ca exemplu pe Hristos? Atunci de ce se mai numesc crestini?ei nu sunt Dumnezeu ei sunt crestini ei nu trebuie sa gandeasca pt oameni ci trebuie sa ii apropie de oameni de Dumnezeu...si sa ii incurajeze sa se ridice sa poata merge pe drumul drept..


ingerasulluptator
Postat pe 15 Iulie 2013 21:03
Liderul unei religii nu are nici un drept sa gandeasca pt oameni si sa le umple capul cu erezii..

Pt ca crestini trebuie sa il ia exemplu pe Hristos si meseria si datoria preotilor este sa ii incurajeze pe oameni sa se ridice si sa mearga pe drumul drept.,sa se increada in Dumnezeu...Sa fii un om care nu face rau,cu demnitate,om drept

numai ca problema ca oamenilor le este lene sa gandeasca asa ca mai bine ii lasa pe altii sa gandeasca in locul lor.

si stii vorba aoa atunci cand nu esti capabil sa te conduci singur te conduc altii si profita pt ca oamenii nu sunt drepti nici macar liderii religiosii..

Hristos este lider si ceilalti sunt si ei crestini..nu inseamna ca daca au multi bani pt ca au manipulat prostimea ei au dreptul sa manipuleze oamenii...sa gandaesca in locul lor
ingerasulluptator
Postat pe 15 Iulie 2013 21:10
Hristos este lider si ceilalti lideri religiosi sunt si ei crestini..nu inseamna ca daca au multi bani pt ca au manipulat prostimea ei au dreptul sa manipuleze oamenii...sa gandaesca in locul lor ..fiecare om trebuie sa gandeasca ca sunt lenesi este alta problema si I lasa pe altii sa gandeasca in locul lor
ingerasulluptator
Postat pe 15 Iulie 2013 21:12
De la: ingerasulluptator, la data 2013-07-15 21:12:44Hristos este lider si ceilalti lideri religiosi sunt si ei crestini..nu inseamna ca daca au multi bani pt ca au manipulat prostimea ei au dreptul sa manipuleze oamenii...sa gandaesca in locul lor ..fiecare om trebuie sa gandeasca ca sunt lenesi si nu vor sa gandeasca ,este alta problema si I lasa pe altii sa gandeasca in locul lor
Dar asta este alegerea lor..


eu nu doresc sa fiu asa ca ei ca altii sa gandeasca in locul meu...

Si eu sunt crestina dar prefer sa ma conduc singura sa citesc si sa ma rog ca Dumnezeu sa ma ajute sa separ binele de rau.

nu vreau sa las nici un lider religios sa gandeasca in locul meu,,pt ca si ei sunt crestini numai ca ei nu il iau ca exemplu pe Hristos..

ingerasulluptator
Postat pe 15 Iulie 2013 21:20
De la: Rotty, la data 2013-07-14 17:32:57"sii ii mai zici prost sau idiot nu zic ca iti este interzis.."

Da cine plm esti tu in definitiv , ca sa INTERZICI cuiva a zice ceva ?....Haaa...???

eu nu interzic nimanui fiecare face ce vrea.eu spun ceea ce fac eu.

ingerasulluptator
Postat pe 21 Iulie 2013 22:14
garbos, respira adanc si treci mai departe!
daca esti nou pe aici, mai ai timp sa te minunezi de perlele irinucai, care e marea luptatoare! oricum ea nu se lupta decat cu imaginatia ei, e crestina doar in mintea ei, si cam tot ce scrie si mai mult decat atat, repeta compulsiv si obsesiv, pana la exasperare, nu se petrece decat in mintea ei!
asa ca mai bine, daca tot te plictisesti, rezuma-te doar la a citit ce scrie ea, in cazul in care iti face si placere si nu greata, si nu incerca vreun dialog cu ea, pentru ca e inutil!
heartbit
Postat pe 22 Iulie 2013 00:42
a fii crestin inseamna sa iti impui punctual de vedere sa nu lasi pe altii sa profite de tine...acum eu nu ma refer ca la locul de munca ..chiar si la locul de munca iti poti impune punctual de vedere cu diplomatie si tact..pt ca nu este bine sa ai atitudine agresiva cu seful pt ca daca isi iese din fire te concediaza..

eu ma refer in viata private putem ne comporta ca niste crestini adevarati..

pt ca chestioa aia cand se spune cand cineva iti da o palma trebuie sa ii intorci si celalalt obraz..se refera sa nu te razbuni sa ii faci si tu rau,,dar sa te impui sa nu incurajezi rautatea altora,daca nu inteleg atunci nu sunt oameni,,nu ii urasti dar ii ocolesti,,pt ca nu se merita sa iti strici mereu ziua cu niste oameni care au ales sa fie rai..

si nu trebuie sa ii lasi pe altii sa iti faca rau,,sa te impui si in acelssi timp sa te detasezi de ei.

este o chestier de timp sa te autoeduci fara sa te iei dupa capul altora care vor sa nu te lasa sa devii un om cu bun simt..

barbatii nu vor sa lupte sa devina cu bun simt,,femeile sunt materialiste si nu isi impun punctual de vedere si nu sunt sincere de la inceput pt ca vor sa le mai duca baietii pe banii lor la mare in excursii cadouri..etc apoi pt ca nu si-au impus [unctul de vedere de la inceput baietii le fac sclave..
ingerasulluptator
Postat pe 25 Iulie 2013 13:56


deci.... ? ai descoperit pana la urma ce inseamna sa fii un crestin ??? nu de alta... dar a inceput sa devina cam plictisitor topicul asta... cu "toata importantza lui".... !!!! asa ca stai un pic si bea o sticla de tzuica si deschide alt topic... ! eu vin sa impartzim tzuica aia daca vrei.... !
barboneli
Postat pe 25 Iulie 2013 14:13
De la: heartbit, la data 2013-07-22 00:42:06garbos, respira adanc si treci mai departe!
daca esti nou pe aici, mai ai timp sa te minunezi de perlele irinucai, care e marea luptatoare! oricum ea nu se lupta decat cu imaginatia ei, e crestina doar in mintea ei, si cam tot ce scrie si mai mult decat atat, repeta compulsiv si obsesiv, pana la exasperare, nu se petrece decat in mintea ei!
asa ca mai bine, daca tot te plictisesti, rezuma-te doar la a citit ce scrie ea, in cazul in care iti face si placere si nu greata, si nu incerca vreun dialog cu ea, pentru ca e inutil!


pai eu sunt femeie serioasa....eu nu vreau sa ma dau bine pe langa barbati ca sa ma duca in excursii mocca apoi sa imi spele creierii sa ma faca sclava..

eu am creier ca sa gandesc nu ca sa ii las pe barbati sa gandeasca in locul meu.

barbatilor le place sa le ademeneasca pe femei cu cadouri ca apoi sa le spele creierii..barbatii dau cu o mana si iau cu zece,

eu prefer sa muncesc si sa gandesc in asa fel incat sa imi fie si mie bine..si daca voi avea vreodata vreun barbat ii spun de la inceput cum sta treaba,,il pun sa semneze contract ca sa plateasca jumate din cheltuielile copiluilui...nu ca sa munceasca la negru cand este la divort sau sa isi puna toate lucrurile pe numele lui maicasa.

nu o sa ii las eu pe barbati sa faca ce vor din mime..pt ca eu mi-am alesun drum sa fiu serioasa si la fel pretend si eu ca barbatii sa fie seriosi .daca nu vor atunci sa isi vada de drum
ingerasulluptator
Postat pe 25 Iulie 2013 14:18
De la: barboneli, la data 2013-07-25 14:13:32

deci.... ? ai descoperit pana la urma ce inseamna sa fii un crestin ??? nu de alta... dar a inceput sa devina cam plictisitor topicul asta... cu "toata importantza lui".... !!!! asa ca stai un pic si bea o sticla de tzuica si deschide alt topic... ! eu vin sa impartzim tzuica aia daca vrei.... !
nu ca dupa ce iti dau tuica ti se incing organelle si vrei si ceva extra pe langa tuica..si eu asa ceva nu dau
ingerasulluptator
Postat pe 25 Iulie 2013 14:20
pai eu sunt femeie serioasa....eu nu vreau sa ma dau bine pe langa barbati ca sa ma duca in excursii mocca apoi sa imi spele creierii sa ma faca sclava..

eu am creier ca sa gandesc nu ca sa ii las pe barbati sa gandeasca in locul meu.

barbatilor le place sa le ademeneasca pe femei cu cadouri ca apoi sa le spele creierii..barbatii dau cu o mana si iau cu zece,

eu prefer sa muncesc si sa gandesc in asa fel incat sa imi fie si mie bine..si daca voi avea vreodata vreun barbat ii spun de la inceput cum sta treaba,,il pun sa semneze contract ca sa plateasca jumate din cheltuielile copiluilui...nu ca sa munceasca la negru cand este la divort sau sa isi puna toate lucrurile pe numele lui maicasa.

nu o sa ii las eu pe barbati sa faca ce vor din mime..pt ca eu mi-am ales un drum sa fiu serioasa si la fel pretind si eu ca barbatii sa fie seriosi .daca nu vor atunci sa isi vada de drum

pt ca oameni care sunt buni si se sacrifice pt altii doar la televizor sunt...oamenii au imaginative,,cum ar dori ei sa existe oameni buni care ii lasa pe altii sa isi bata joc de ei dar ei sa nu le faca rau..

este doar imaginative,oamenii sunt total diferiti decat acei pe care ii vedem la televizor.

daca preotii invata oamenii ca crestinii care vor sa fie buni sa se sacrifice si sa ii lase pe oamenii care aleg un drum sa fie rai si fac rau intentionat,,,sa isi bata joc de ei..

pai preotii ar trebui sa se sacrifice pt oameni sa boteze si sa slujeasca pe oameni pe gratis..pt ca ei prin slujba lor ar trebui sa se sacrifice pt oameni..
ingerasulluptator
Postat pe 25 Iulie 2013 14:32
De la: ingerasulluptator, la data 2013-07-25 14:20:23
De la: barboneli, la data 2013-07-25 14:13:32

deci.... ? ai descoperit pana la urma ce inseamna sa fii un crestin ??? nu de alta... dar a inceput sa devina cam plictisitor topicul asta... cu "toata importantza lui".... !!!! asa ca stai un pic si bea o sticla de tzuica si deschide alt topic... ! eu vin sa impartzim tzuica aia daca vrei.... !
nu ca dupa ce iti dau tuica ti se incing organelle si vrei si ceva extra pe langa tuica..si eu asa ceva nu dau



parol... ! eu sunt un domn... nu dai, nu iau ! apropo... de ce vorbesti numai de organele barbatilor ? si cu organele tale, ce se intampla ? tie nu ti se incing... ? intrebare retorica ! ok... deci tu dai numai tzuica ! am retinut ! eu raman la propunerea mea. sa impartim tzuica ! eu aici n-am tzuica buna... dar restul, am !
barboneli
Postat pe 25 Iulie 2013 17:19
De la: barboneli, la data 2013-07-25 17:19:46
De la: ingerasulluptator, la data 2013-07-25 14:20:23
De la: barboneli, la data 2013-07-25 14:13:32

deci.... ? ai descoperit pana la urma ce inseamna sa fii un crestin ??? nu de alta... dar a inceput sa devina cam plictisitor topicul asta... cu "toata importantza lui".... !!!! asa ca stai un pic si bea o sticla de tzuica si deschide alt topic... ! eu vin sa impartzim tzuica aia daca vrei.... !
nu ca dupa ce iti dau tuica ti se incing organelle si vrei si ceva extra pe langa tuica..si eu asa ceva nu dau



parol... ! eu sunt un domn... nu dai, nu iau ! apropo... de ce vorbesti numai de organele barbatilor ? si cu organele tale, ce se intampla ? tie nu ti se incing... ? intrebare retorica ! ok... deci tu dai numai tzuica ! am retinut ! eu raman la propunerea mea. sa impartim tzuica ! eu aici n-am tzuica buna... dar restul, am !


adica nu ai tuica buna da restul ai.de toate?.Adica vrei sa spui ca esti milionar,ai avion la bloc si cont gars in banca?
ingerasulluptator
Postat pe 27 Iulie 2013 23:22
Ce inseamna sa fi un crestin.In zilele de acum,inseamna pur si simplu,sa practici o religie.Atit.Daca practici oricare din religiile recunoscute,se numeste ca esti crestin.Desigur ca,dpdv al adevarului,credinta aceasta este falsa,chiar daca este imbratisata de milioane de romani.
sriarchanghel
Postat pe 6 August 2013 10:24
Care credinta e falsa ?
Rotty
Postat pe 6 August 2013 11:01
De la: Rotty, la data 2013-08-06 11:01:32 Care credinta e falsa ?


nu stiu exact la ce s-a referit sriar... dar s-ar putea sa se refere ca, religia crestina s-a dezvoltat din alta religie dinainte. fapt real de fapt. poate cuvantul fals nu e chiar potrivit, cu toate ca unele chestii s-au falsificat... ! in fond si la urma urmei, amandoua si chiar amntrei, au la baza acelasi Dumnezeu ! de ex. religia crestina l-a personificat pe Dumnezeu, adaugand in texte ca Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul lui.... ! religia dinainte nu avea poza lui Dzeu.... crestinii l-au pus pe Michelangelo sa-l picteze pe pereti... sau pe tavan ! in fine... astea deja s-au intamplat, dar poate la asta s-a referit sriar... ! si alt exemplu e ca, in religia crestina nu se pomeneste deloc ca Iisus s-a nascut evreu... a trait ca evreu si evident, a murit evreu. el facea parte dintr-un popor... nu numai din religia lor.
barboneli
Postat pe 6 August 2013 11:24
Dupa parerea ta,ingerasule,bine ai raspuns.A fi crestin,in acest timp,se intelege a..practica o religie,care la rindul ei,inseamna,sa mergi la biserica,sa cinstesti sarbatorile religioase,etc.A fi crestin inseamna pur si simplu,sa urmezi invataturile lui Cristos.Sa le practici.Si aici,apare o eroare,urmam invataturile INTERPRETATE intr-un fel sau altul,de unde si diversificarea de religi.
sriarchanghel
Postat pe 6 August 2013 17:38
Simt nevoia sa limpezesc cele scrise de mine mai recent.Pentru inceput,toata lumea are o parere vs subiect,dar nu toata lumea a citit/citeste biblia.Majoritatea,si-au format parerea personala din,filme cu Isus,din auzite,din discutiile la care a participat si ascultat,de la parinti,de la preot,etc.Prima eroare,provine din SURSA.Aceste informatii sint luate la mina a 5..sau a 6 sau etc.Vrei informatii adevarate ? Ia-le de la sursa (din biblie).A doua eroare este ca,cine a cules informatii,in cel mai bun caz,la mina a doua,isi face o parere personala formata din PARERILE CELORLALTI.Nici in vis,parerea sa nu se apropie,macar de adevar.Si cea mai frecventa eroare,o fac evanghelistii,atunci cind,ofera exemple din biblie,pentru a sustine modelul lor,de a explica.Ce fac ei, de fapt ? Scot citate din CONTEXT,astfel devine posibil,distorsionarea adevarului si rastalmacirea in scopul sustinerii lor.Ce se vede in bisericile sectelor,sint veritabile spectacole,e adevarat,despre Dumnezeu,dar nu servesc la nimic,decit ,pentru a se simti mai bine.De unde si aderenta la lume.Bine scrie in biblie,ca ..lata e calea care duce la pierire si multi merg pe ea (cu veselie),ingusta e intrarea in imparatia cerurilor,PUTINI o afla si o gasesc.Biserica a fost lasata ca si...CASA DE RUGACIUNE in comun,a credinciosilor
sriarchanghel
Postat pe 6 August 2013 22:18
Na, io cred că n-o să ne plictisim în zilele ploioase... Încă unu'.
Axl_R
Postat pe 6 August 2013 22:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce ma fac ? 21 De la: si_totusi 23 Martie 2010 12:26
ce sunt problemele cu nervii? 5 De la: fleurdelis 9 Iunie 2010 21:14
Va rog sa ma ajuta-ti 4 De la: alex2007 25 Martie 2010 10:29
salut va rog sa imi dati un raspuns 21 De la: simonika88 1 Mai 2013 13:44
vreau si eu un sfat 41 De la: yanyacharberet 31 August 2009 10:15
Setari Cookie-uri