diferenta de varsta mai mare cu 38 de ani

Bravos mai Armani...Ai distrus doua vieti .
Rotty
Postat pe 16 Iunie 2013 08:55
De la: mada45, la data 2013-06-16 06:16:16Salutari !
Am stat mai retrasa pana acum si din cate am vazut pe forum sunt numai rautati.Doar rautati!!!...Ar trebui sa dati un raspuns cat de cat mai serios.Sa va spuneti o parere sau sa dati un sfat,celor care-l cere.Asta da dovada de respectul pentru semeni.
E mult 38 de ani diferenta,dar asta nu inseamna ca nu exista totusi dragoste sau ca"face sex cu taica-su".Daca fata s-a indragostit,s-a indragostit de un om copt la minte(poate sa aiba si 109 ani)nu conteaza.Ce stie un putan din ziua de azi ce e aia dragoste sau cum se respecta o femeie??Ma refer la asa zisii barbati pana-n 30 de ani.Cauta doar sa bage in patul lui fetele care arata bine si doar atat.Si sa se laude cu trofee...
Sfatul meu este,fata mea,sa nu mai cauti raspunsuri de la oameni care nu-s in stare sa ti-l dea si iau totul in deradere.Daca tu te-ai indragostit intr-adevar de acel barbat mai in varsta decat tine si el te iubeste nu mai conteaza parerea altora.Si eu am fata cu un an mai mare decat tine ,dar daca era sa aiba o legatura cu un barbat mai mare decat ea si cu 40 de ani,as fi sustinut-o si nu as fi facut-o sa sufere.Fiecare avem dreptul la a face alegeri si nu ar trebui sa ne intereseze parerea altora.
Deci ma repet:vezi-ti de viata si de dragostea ta si nu mai cauta raspunsuri pe un forum ,ca nu ai sa dai decat peste ironii si rautati.






...Buna tuturor de pe aici, buna Mada, foarte adevarat si ai pus punctul chiar acolo unde ceilalti lau omis, insa multora nu prea le cade bine ca o fata sa iubeasca un barbat si nu un baiat cum ar fi fost mai normal, bravo ei ca are puterea necesara sa mearga mai departe in pofida povetilor unora care nu reusesc sa-si dea sfaturi nici chiar lor insasi... si gindirea ta Mada e matura si e normal ca la un moment dat noi parintii sa nu intervenim fizic in viata copiilor nostri deoarece fiecare are dreptul sa aleaga ce face cu viitorul lui, noi avem obligatia morala sa-i sustinem pe cit posibil sa fie fericiti cu alegerea facuta... la urma urmei toti suntem datori cu o moarte. Cu respect pentru toti forumistii, si nu mai dati sfaturi ambigui cind vine vorba despre viitorul unora, nu aveti acest drept. La revedere Mada.
Cristian_Vizitiu_1
Postat pe 16 Iunie 2013 09:04
draga mea
Daca te sustine si vezi ca infloresti alaturi de el, GO AHEAD. Si sa fiti fericiti!
svrotea
Postat pe 16 Iunie 2013 09:05
De obicei, astia in varsta infloresc langa cei mai tineri, nu invers. Ea se poate "babi" in schimb. Stii tu, maturizare inainte de vreme...Aiurea, oricum in maxim 3-4 ani il schimbi pe altu'.
magdabeauty
Postat pe 16 Iunie 2013 09:14
mda... nu stiu de ce, recunosc RO din ultimii ani aici.
Ati auzit in pana mea de diversitate? D I V E R S I T A T E? De respectarea alegerilor fiecaruia ati auzit?
Sau trebuie sa fim toti trasi la xerox, ca asa propovaduieste popa din satul nostru?!

Devenim mama omida acum, sau ce?
Hai dreak sa nu mai iubim pe nimeni, ca vorba lu' Borgia aia, daca imbatrineste nenorocitul, daca moare, daca doamne fereste la un moment dat in viata trebuie sa avem grija de el?
Daca doamne fereste nu infloresc EU ci infloreste el??

Vorbim de "a iubi", da?!
quasaria
Postat pe 16 Iunie 2013 09:58
". Cu respect pentru toti forumistii, si nu mai dati sfaturi ambigui cind vine vorba despre viitorul unora, nu aveti acest drept."


Oricine are dreptul sa-si spuna parerea. Pro , sau contra.
Rotty
Postat pe 16 Iunie 2013 09:58
La 19 ani inca nu esti matura, asa ca alegerea ei de a fi cu unul care a trecut prin viata e oarecum de inteles. Dar unde sunt parintii ei? Cum au format-o pentru viata asta? Ea ar trebui acum sa fie preocupata de cariera, de evolutia ei din toate punctele de vedere, nu sa lase pe unul de 57 de ani sa ia decizii pentru ea, sa gandeasca pentru ea, sa stie el ce are ea nevoie. DOAR ea stie ce nevoi are si vad ca ii e frica de alegeri, de viata in general si s-a urcat pe mosul asta ca ii da el ce are nevoie! PROSTII ! Nu stiu ce e cu fetele astea, dar sunt debusolate si nu le mai formeaza nimeni pentru viata. Nici parintii, nici scoala, nici societatea! Pentru ca au exclus toti pe Dumnezeu din viata lor, parintii nu mai ofera o educatie religioasa copiilor si copiii astia alearga dupa senzatii! Ce relatie poate fi asta in timp? Ea e depersonalizata, e dependenta de tipul asta care e inconstient si care, daca i-ar vrea binele ar fi lasat-o in pace, sa isi inceapa viata cu un om potrivit pentru ea. Orice ati zice, tot e impotriva firii sa fii cu un om care se degradeaza( vrea nu vrea) fizic. Fata asta e clar ca nu poate privi in viitor, sa vada de fapt ce urmeaza:Proteze dentare, tremuraturi, miros de mos, boli, ueh! Ea vede doar marea iubire, deh daca a fost primul...poate isi traieste si ea marea iubire, dar oricum o iei, ea are o problema de dependenta! E mai simplu pentru ea sa gandeasca el pentru ea, decat sa lupte ea sa se formeze, sa se maturizeze, sa traiasca si sa socializeze cu persoane de varsta ei sau cat de cat apropiata!
Ideea este ca deja au inceput intrebarile daca ea a venit cu problema asta pe internet! Deja are indoieli si e normal sa aiba, dar ii e frica sa se desprinda, poate nu mai are intrare acasa la parinti, poate nu are bani, la 19 ani nici nu stiu multi ce vor, asa ca pana se dezmeticeste de tot ( si eu sper ca o va face, spre binele ei) ar trebui sa devina independenta financiar, sa ii dea mosu o casa si un servici sau niste bani, sa poata fata sa traiasca viata cu adevarat ! Dar nu cred ca vrea mosul sa ii dea drumul curand! Sper sa nu fie o viata risipita, insa cand iti incepi viata sexuala cu un mos, chiar e greu sa treci la normalitate... Tu trebuia sa ai o viata fara griji de astea, sa inveti, sa iti cauti drumul. Cand fetele trec la o relatie de genul asta, e clar ca nu vor sa isi asume responsabilitati, nu le pasa cat sufera parintii, cei din jur si se abandoneaza intro relatie sexuala sperand la o stabilitate, dar tocmai pe dos va fi. Aceasta experienta nu aduce decat bulversare si maturizare fortata sau intarziere in maturizare. Depinde si de tipul asta cat de mult vrea sa o ajute sau e doar un tip caruia ii pasa doar de el si o ameteste pe fata asta cu marea iubire!!!
Fata draga, iti dau un singur sfat! Stai cu el pana te simti in stare sa te desprinzi, dar fii atenta sa iti lase tipul MACAR o locuinta si un job! Sa te alegi si tu cu ceva, ca el sigur s-a ales cu o pustana naiva care l-a intinerit! Asa vei putea sa iti pui ordine in viata, sa ai o baza, daca tot te-ai incurcat cu asta si ti-ai risipit virginitatea si prima iubire cu el!
calla
Postat pe 16 Iunie 2013 09:59
Draga mea, am citit tot ce au scris ceilalti pana in acest moment si am observat invidia multora, poate pe fericirea ta, poate pe faptul ca ai avut sansa de a cunoaste un barbat copt la minte care te trateaza cu respect, sunt sigur de asta si de la care vei invata cu siguranta foarte multe lucruri necesare in viata. Viata nu e usoara, iar fericirea este de scurta durata. Vei vedea pe parcursul vietii ca vin momente si nu putine, de cumpana, iar atunci vei putea aborda problemele avand in spate cunostintele acumulate in cadrul aceastei relatii. Traieste-ti cu bucurie si seninatate fericirea si nu te uita in gura lumii. Barfa si batjocura celorlalti este sport national in Romania. Daca tu te simti bine in relatia cu el, daca va iubiti, traieste clipa scurta a fericirii fara sa te intereseze parerea celorlalti! Cu siguranta va veni si clipa cand soarta va va desparti si nu voi enumera acum posibilele motive, nimic si nimeni nu este nemuritor. DAR, cand vei incerca sa iti creezi o relatie noua, vei observa imediat cat de infantili, egoisti, sau cu ocheleri de cal, sunt majoritatea asa-zisilor barbati, iar asta ti-o spune un om cu ceva experienta. Tare greu iti va fi sa-ti gasesti un partener de viata cu care sa te intelegi, caci vei deveni foarte realista, selectiva si nu te vei lasa cucerita de aparente, iar acest lucru va fi in avantajul tau. Deci... lasa refrenul "ce-o sa spuna lumea?" la o parte si vezi-ti linistita de ale tale.
PS Un ultim sfat: invata cat mai mult acum, studiaza, acumuleaza cat mai multe cunostinte in domeniul de care te simti atrasa, iar acestea, impreuna cu experienta ce-o traiesti, pot face din tine, "O FEMEIE DE CARE SA FI TU, MANDRA" !
barlogea
Postat pe 16 Iunie 2013 10:22
am si eu o curiozitate...ai dus lipsa de afectiunea tatalui? ai tata? e mai tanar decat ,,iubitul" tau? ar fi mai multe intrebari...dar ma abtin...
garbo1669
Postat pe 16 Iunie 2013 11:12
Buna dimineata,bine spus,de a imbatrani impreuna cu un om de varsta ta,nici batran,behh nici tanar behhhhhhh,o zi minunata pt tine.
getastanciu222222_yahooo_com
Postat pe 16 Iunie 2013 11:23
La 57 de ani un barbat are multa experienta, te face sa te simti femeie, sa depinzi de el, este un bun amant, dar ce faci cu viitorul ta. Eu am o vecina care la 20 ani s-a casatorit cu un director de 42 de ani frumos foc cu niste ochi albastrii superbi, la fel sunt si acum la 80. S-au iubit , el gateste el spala el face curat, a rasfatato toata viata, a lucrat in strainatate ca ea sa aibe rochii frumoase. Ea la inselat, el este un mos de 80 ani si vaD CA SUNT FERICITI. eA ESTE O FEMEIE BALNAVA CU NERVII ESTE CEVA EREDITAR. eA ARE TATAL BOLNAV, EL IL INGRIJESTE, II PUNE PEMPARSI. a FOST O NOROCOASA CU UN ASTFEL DE SOT.eA A FOST O EGOISTA SI SA FOFILAT MAI MULT DOARME DIN CAUZA NERVILOR. ASA CA NU SE STIE NICIODATA.
eU AM O FATA DE 26 DE ANI, SI CINEVA DIN PLOC A VRUT SA-I PREZINTE FIUL CU 7 ANI MAI MARE CA EA. Fica mea mi-a spus ca nu o intereseaza un baiat asa mare pentru ca el deja s-a distrat, a fost in cluburi, la dans, si ca nu o intereseaza o relatie cu un baiat mai mare cu 7 ani. Tu nu vei sti ce inseamna viata de tanar, de student, sa traiesti fiecare etapa din viata cum este normal, sa te distrezi, sa faci prostioare cu tineri si colegi de varsta ta. Eu am 62 de ani si sunt cu un barbat de 58 de ani , da pentru mine este ok dar pentru tine????????????In general aceste relatii nu tin, cineva sufera. Trevuie sa gandesti a la long nu numai prezentul. Cineva relata cum sunt batranii , groaznici unii, sforaie, la sex nimic, o sa te saturi de sex oral, sau cum spunea o amica a mea de sotul ei , noroc ca are degete lungi si linba jucausa.Esti prea tanara sa-ti strici viata. Daca nu ai spus parintilor nici nu le spune, iao ca pe o aventura frumoasa si cauta-ti un tinerel ca si ei stiu ce vor de la viata.Sa fii fericita indiferent de alegere, viata o avem de la Dumnezeu in schimb cu cine o trim alegem noi.
garbo273075
Postat pe 16 Iunie 2013 11:29
Prea batran, punct. Da-o dracu' de...intelepciune a iubirii! Nu e, ba! Punct!
magdabeauty
Postat pe 16 Iunie 2013 11:33
Incredibil ce povestesti! Cred ca poti sa te indragostesti la orice varsta! Il cred si pe el, te cred si pe tine. Dar ma intreb cat de nesimtit poate fi el ca om , sa iti faca asa ceva! Am cunoscut de mult, un profesor universitar, casatorit, cu fata mare, 20 de ani....s-a indragostit de o studenta mai tanara decat fata lui. A lasat totul pentru ea. A luat-o de nevasta, aia i-a facut doua gemene rapid. Era inainte de 89 toata povestea. O frumusete de fata, tanara lui sotie. El un crai ....sarmant, dar trecut. L-am intalnit dupa vreo 10-12 ani de la terminarea facultatii, la un local. Era singur, cu baston si palarie, mirosea a hoit....a om batran. Am povestit atunci una alta, despre munca, scoala, viata......el se lauda cu fetele lui, ce frumoase si reusite sunt. Am inteles din ce spunea ca e totul ok in viata lui. Dupa doua zile ma suna, cu o voce pierduta si disperata si ma roaga din suflet sa vin urgent la adresa pe care mi-o da el. Am mers......Am gasit un mos de 80 de ani, cazut langa pat, semiparalizat, care isi facuse nevoile pe el.......care isi sunase tanara sotie sa vina sa il ajute....si care nu a venit....si pentru ca biletelul cu numarul meu de telefon era in buzunarul vestei lui, m-a sunat pe mine. Traia intr-un apartament darapanat, infect, intr-o saracie si mizerie lucie. Marele profesor universitar pe vremea aceea. Intr-adevar, deosebit om a fost! Dar, sa rapesti tineretea si stralucirea unei fete la 20 de ani..........este de neiertat. A cules ce a semanat. Desigur ca a murit intre timp.........prima sotie, si fiica din prima casatorie au fost cele care s-au ingrijit de sfarsitul lui. In fine, cazuri si cazuri! Asta e viata! Fiecare cu destinul lui. Mie mi se pare de condamnat ce face el, lipsa lui de moralitate si decenta. Ea , fata....e un copil! Care ar trebui adusa la realitate de parinti. Mosul...el e de condamnat! Pedofil pervers aproape!
garbo_5596
Postat pe 16 Iunie 2013 11:45
De la: quasaria, la data 2013-06-16 07:10:36eu cred ca n-are importanta. Cred ca un om e definit de cu totul alte criterii decit virsta. Si nici macar criterii cu pondere mai mare nu au valuare de axioma.
Am prieteni casatoriti cu persoane cu peste 35 de ani mai in virsta. Am prieteni casatoriti "interrasial" - cu asiatici sau negri, cu persoane cu alta cultura, alta limba in care viseaza, alta religie. Am prieteni barbati cu iubiti barbati. Cu o diferenta de virsta sau nu. :-) Asa cum am prietene cupluri de femei. N-am dreptul sa impun nimanui cum sa isi traiasca viata. Cit timp sint multumiti si fericiti cu viata lor, ok.

Ca sa fiu sincera, inteleg in mod special situatia fetii asteia, pentru ca nici mie la 19 ani nu imi placeau baieteii de 19. O femeie poate fi femeie la virsta asta - un barbat e inca baietel. Si ramine baietel pina pe la 30 de ani. Asa ca grupa asta de virsta mi s-a parut intotdeauna asexuata: potrivita sa aiba crize de personalitate, o gonflabila de fitze si o masina de fitze, dar absolut infantili si ignoranti in ce priveste o femeie VIE. Deci nici eu, personal, n-as fi avut ce sa fac cu un individ sub 30 de ani. Ar fi fost absolut inutil. Leguma. Sau poster. Si daca vreau sa imi decorez casa prefer alte solutii.
Dar, asa cum spuneam, n-avem de ce sa contestam alegerile fiecaruia.
morosanu
Postat pe 16 Iunie 2013 12:17


Da, am avut o relatie de DRAGOSTE cu un barbat care e mai mare decat mine cu 37 de ani ...si ne-am iubit in cel mai fin mod posibil ... fara sa ne atingem ... el era in USA eu in ROMANIA ... si acum il simt ca plange ... si inca ma gandesc la EL si la cat de frumos era totul ...la fiecare email trimis imi trimitea poze cu flori din gradina sa ... se consulta cu mine in orice facea, imi dadea idei, etc ...

E ARTIST fotograf si scriitor ... poate de asta a stiut sa-mi atinga SUFLETUL atat de frumos ...
si DA... DRAGOSTEA NU are varsta ...

IUBITI la ORICE varsta ... lasati LUMEA sa va IUBEASCA , INDIFERENT VARSTA ...

IUBITI ... fara sa cereti ceva ANUME ... IUBIREA tine de SUFLET , nu de altceva ...

Mai tarziu veti ramane doar cu EMOTIILE provocate de sentimentul numit IUBIRE ... deci aveti grija si IUBITI cat mai MULT , pe cei ce va ating sufletelul ... INDIFERENT varsta ....
garbo_4601
Postat pe 16 Iunie 2013 12:18
De la: quasaria, la data 2013-06-16 07:10:36eu cred ca n-are importanta. Cred ca un om e definit de cu totul alte criterii decit virsta. Si nici macar criterii cu pondere mai mare nu au valuare de axioma.
Am prieteni casatoriti cu persoane cu peste 35 de ani mai in virsta. Am prieteni casatoriti "interrasial" - cu asiatici sau negri, cu persoane cu alta cultura, alta limba in care viseaza, alta religie. Am prieteni barbati cu iubiti barbati. Cu o diferenta de virsta sau nu. :-) Asa cum am prietene cupluri de femei. N-am dreptul sa impun nimanui cum sa isi traiasca viata. Cit timp sint multumiti si fericiti cu viata lor, ok.

Ca sa fiu sincera, inteleg in mod special situatia fetii asteia, pentru ca nici mie la 19 ani nu imi placeau baieteii de 19. O femeie poate fi femeie la virsta asta - un barbat e inca baietel. Si ramine baietel pina pe la 30 de ani. Asa ca grupa asta de virsta mi s-a parut intotdeauna asexuata: potrivita sa aiba crize de personalitate, o gonflabila de fitze si o masina de fitze, dar absolut infantili si ignoranti in ce priveste o femeie VIE. Deci nici eu, personal, n-as fi avut ce sa fac cu un individ sub 30 de ani. Ar fi fost absolut inutil. Leguma. Sau poster. Si daca vreau sa imi decorez casa prefer alte solutii.
Dar, asa cum spuneam, n-avem de ce sa contestam alegerile fiecaruia.
morosanu
Postat pe 16 Iunie 2013 12:18
In sfarsit, un raspuns dat de un om destept, de fapt o femeie desteapta ! Ceilalti, mai mult scriu sa se afle-n tema, sant si sfaturi bune, dar mai mult fac misto din tot si din toate, adica se vreau destepti, asta este, asa ca, daca nu putem sa dam un sfat bun mai bine ne lasam !
morosanu
Postat pe 16 Iunie 2013 12:28

Normal ca totul se plateste(in viata) dar eu consider ca 57 de ani ii rascopt
"tataia" si tinde sa rasufle mirosul folosind parfum de "femeie" :(
Pana sa se kce pi el si sa aibe nevoie de ajutor"umanitar" isi face mendrele la greu si nu altfel.

Ce educatie? de la cine?
Voi nu vedeti ca nu mai zace nica?
Daca avea un tata responsabil si o mama adevarata, ii f'tea o batuta in 7 acte de o punea sa aleaga intre iubire si CARTE...ca sa aibe altfel parte
...asa, o ales "iubirea":(
Stiu ca nu avem voie sa judecam alegerile altora, da cand se nasc plozi cu fel de fel de boli psihice, se mai intreaba "moralistele" care-i cauza?
Nici macar in cour nu le doare ca o gasit calea.... abandon...:(

Lasa-ma si cu Iubirea asta care pune "capac" la tinere si traieste mosul pana la adanci batraneti...
Si ce daca o fost profesor? putea fi si Savant de renume mondial... odata inbatranit si trecut de o anume varsta, tot sclerozat se cheama:( :( :(
.... cum nu se transmite?....vezu-ti bre di treaba si citeste o carte di medicina adevarata......:(


:(:(
Fss_ssu
Postat pe 16 Iunie 2013 12:30
eu cred una ca tinerele femei urmaresc sa traiasca clipa dar nu se gandesc ce va urma in viitor.
Eu cred ca barbatii in varsta sunt vulpoi batrani si se coporta frumos cu tinerele femei ca sa stea cu ele.Dar daca erau barbate asa buni erau casatoriti pana la varsta aia.
eu una nu m-as lasa sedusa de un barbat cu 38 ani mai mare..
ce pot sa zic si eu cand eram naiva pe la 24 ani am vrut sa imi fac o relatie sa ma casatoresc si primul meu prieten era cu 18 ani mai mare ca mine,,Apoi se comporta ca un tata si nu avea carcater,daca ii povesteai ca cineva ti-a facut ceva si el incepea sa iti faca ceva tot negative daca tot le-a mers la altii.
adevarul ca s-a comportat frumos la inceput apoi locuind cu el mi-am dat seama ca aveam gandiri diferite si nu aveam puncte in comun si ne certam tot timpul.am stat cu el cu speranta ca se va scchimba pt ca eu am fost educate sa am un singur barbat in viata,,dar nu s-a putut trai cu el..La cat de rai sunt oameni din pacate nu mi-am putut realiza visul de avea un singur barbat.Pt ca nici nu poti locui cu un barbat sa te certi si sa te imbolnavesti.
poate daca ar fii barbatii mai buni poate mi-as fii putut realiza visul de a avea un barbat singur in viata.Dar acest vis este irealizabil pt ca barbatii sunt egoisti si rai si nu poti sta o viata intreaga cu ei doar daca renunti la viata ta ca sa il faci pe el fericit si tu sa fii o sclava.
pe cand eram cu el locuiam cu el ma uitam l;a barbatii frumosi tineri si eu aveam acasa un bosorog.
Ce este drept la inceput eram foarte indragostita dar in timp si-a aratat adevarata fata si am inceput sa simt diferenta de varsta si nu mai simteam pic de atractie fata de el dar avea principiul in minte de avea un singur barbat..l-am suportat un an de zile apoi am fugit cat m-au tinut picioarele.

eu una cred ca este un vis inrealizabil ca sa poti avea doar un singur barbat in viata la cat de rai sunt barbatii.Se comporta frumos ca sa aiba carnita tanara apoi in timp isi va arata adevarata fata..
ingerasulluptator
Postat pe 16 Iunie 2013 12:47
Da,dar nu asa de mare diferenta!!!!
Dar dragostea nu are limite!!!!
Eu cunosc o pereche perfecta,ea este mai mica ca el cu vreo 25 de ani,au si 2 copii si este ca orice cuplu normal....
Mai am o prietena care a avut o relatie foarte frumoasa cu un barbat cu 27 de ani mai mare ca ea,au fost 7 ani frumosi,nu s-a plins de nimic,l-a iubit si atat...fara materialisme cum e in ziua de azi!!!Deci,se poate.
garbo162553
Postat pe 16 Iunie 2013 12:49
daca era un barbat bun era casatorit pana la varsta aceea..Nu poti zice ca toate femeile sunmt rele pt ca femeile daca te comporti frumos cu ele dau si camasa de pe ele pt ca sunt sensibile nu zic sunt si femei rel;e dar putine..
eu una cred ca barbatii batrani sunt vulpoi batrani carre se comporta frumos cu fetisscanele tinee ca sa stea cu ei..dar in timp isi va arata adevarata fata de nu iti va parea rau ca nu tio-ai luat un barbat tanar si frumos macar sa te ocupi sa il educi pe ala niciecum sa il educi pe bosorog care practoc el ar trebui sa te ajute pe tine in sensul bun.

eu una nu m,-as mai incurca cu barbati mai mari ca mine in varsta pt ca nu poti zice ca au mai multa minte ca cei tineri poate sunt mai vicleni mai stapaniti dar adevarata fata si-o va arata cand se vede cu sacii in caruta.
sau poate barbatii batrani isi iau femei tinere ca sa ii ingrijeasca la batranete pe gratis.

I-ati un barbat tanar si frumos care ii spui verde de la inceput ca si tu vrei sa fii fericita nu doar el si nu il lasi sa te faca sclava lui nici chiar daca ai copil.
mai intai sa il cunosti bine sa vezi cum este..dar barbatii nu au principiii toti care stau prost cu stapanirea de sine te inseala pt ca se cred vanatori.
nu se meruta sa iei un barbat cu 38 de ani mai mare pt ca nu arata ca unul de 20 ani frumos si il mai poti educa si tu adica va educati amandoi
ingerasulluptator
Postat pe 16 Iunie 2013 12:57
De la: mada45, la data 2013-06-16 06:16:16Salutari !
Am stat mai retrasa pana acum si din cate am vazut pe forum sunt numai rautati.Doar rautati!!!...Ar trebui sa dati un raspuns cat de cat mai serios.Sa va spuneti o parere sau sa dati un sfat,celor care-l cere.Asta da dovada de respectul pentru semeni.
E mult 38 de ani diferenta,dar asta nu inseamna ca nu exista totusi dragoste sau ca"face sex cu taica-su".Daca fata s-a indragostit,s-a indragostit de un om copt la minte(poate sa aiba si 109 ani)nu conteaza.Ce stie un putan din ziua de azi ce e aia dragoste sau cum se respecta o femeie??Ma refer la asa zisii barbati pana-n 30 de ani.Cauta doar sa bage in patul lui fetele care arata bine si doar atat.Si sa se laude cu trofee...
Sfatul meu este,fata mea,sa nu mai cauti raspunsuri de la oameni care nu-s in stare sa ti-l dea si iau totul in deradere.Daca tu te-ai indragostit intr-adevar de acel barbat mai in varsta decat tine si el te iubeste nu mai conteaza parerea altora.Si eu am fata cu un an mai mare decat tine ,dar daca era sa aiba o legatura cu un barbat mai mare decat ea si cu 40 de ani,as fi sustinut-o si nu as fi facut-o sa sufere.Fiecare avem dreptul la a face alegeri si nu ar trebui sa ne intereseze parerea altora.
Deci ma repet:vezi-ti de viata si de dragostea ta si nu mai cauta raspunsuri pe un forum ,ca nu ai sa dai decat peste ironii si rautati.


CORECT...subscriu
garbo-mira
Postat pe 16 Iunie 2013 13:05
parerea mea este sa iti cauti un baiat frumos tanar si cu bun simt si sa il lasi pe batranul de 58 de ani sa isi gaseasca o femeie de varsta lui..chiar daca iti iei un barbat tanar soi stii sa te impui si stiti sa vorbesti cu el sa intretineti flacara de la inceput..intr-o relati sunt avantaje si dezavantaje.Nu il lasa pe mosul de 58 de ani sa traisca si viata ta..Lasa-l sa isi gaseasca o femeie de varsta lui si tu cautati un baiat frumos si destept harnic si traiest-ti viata faceti excursii.Dar cu un mos ce faci..pe 5 ani o sa devina moroconas si impotent si tu o vei lua pe cai gresite il vei insela pt ca vei si tanara vei avea nevoie de barbat si el o sa fie impotent batran gelos si morcanos..
nu te lasa sedusa de aparente ci gandeste realist si prveste si in viitor.Parerea mea e asa as proceda daca as vrea sa am o relatie cu un barbat de casatorie
ingerasulluptator
Postat pe 16 Iunie 2013 13:06
si eu atunci cand eram indragostita si oarba de barbatul cu 18 ani mai mare ca mine,arata bine intradevar dar era batran.
TOATA LUMEA ma invata ca este prea in varsta ca mine eu ii consideram invidiosi ca eu sunt fericita.
dar apoi in timp mi-am dat seama ca aveau dreptate,,oamenii ma invatau de bine dar eu nu stiam sa slectez sfaturile bune si cele rele..
imi parea rau ca nu I-am asculat,si sa imi gasesc alte cai prin a schimba viata..
ma rog a atrecut,,data viitoare voi fi mai atenta.
nu toate sfaturile pe care ti-i dau oamenii sunt rele trebuie doar sa separi binele de rau...
rloagate ca sa fii indrumata de Dumnezeu.
ingerasulluptator
Postat pe 16 Iunie 2013 13:11
Am citit raspunsurile pe care le-ai primit,unele sint serioase si intemeiate altele in batjocora si esti judecata dupa mintea ingusta a unor oameni.Iubirea se spune ca nu are virsta si asa este .Trupul fizic reflecta tinereatea si frumuseata sufletului care este ascuns in interiorul acestui trup,alegi in viata sufletul din partea caruia simti ca-ti transmite aceiasi frecventa vibrationala de iubire si tocmai de aceia legatura este speciala,deosebita.Cit timp ve-ti mentine si intretine aceasta frecventa energetica iubirea voastra va ramine aceiasi,este adevarat ca daca gindesti in viitor legat de aceasta diferenta este normal sa pui in calcul ca va veni o zi cind multe lucruri nu vor mai fi posibile,dar iubirea sufleteasca nu moare,parerea mea este ca astfel de situatii se-ntilnesc la regasirea sufeletelor pereche.Daca decizi sa ramii impreuna cu el ve-ti lua decizii pe parcursul vietii cum ve-ti proceda sa traiti in continuare in iubire si armonie,nu se pune vorba doar de sex,daca este intelept atunci cind el nu va putea sa-l mai practice va putea accepta daca tu vei simti nevoia unui prieten fara ura,scandal sau reprosuri,cind iubesti cu adevarat si neconditionat.Ce folos sa alegi un barbat care nu stie sa te respecte sa te iubeasca ,sa te admire ca pe ceva deosebit si apropiat virstei tale?Am prietene a caror barbati la 42 de ani sint terminati sexsual si altele care la 74 de ani mai activi decit categoria anterioara.Iubirea nu sexsul te mentine in forma si tinar,arati asa cum te simti.Alegerea iti apartine!Eu iti doresc mult noroc si-ntelepciune!
garbo255960
Postat pe 16 Iunie 2013 14:45
el 34, ea 55 ce parere aveti? si totusi relatia dureaza de 5 ani...au vrut sa se desparta...constintaaaa...dar nu au reusit
ioana_21
Postat pe 16 Iunie 2013 15:20
garbo, sumarizind ce s-a scris, ar trebui sa inveti de la virsta asta sa treci peste prejudecati - sint urite, sint meschine si sint la tot pasul - sa fii sincera cu tine insati, uneori DOAR cu tine insati si sa urmezi ce iti spune sufletul.
Nu e vorba numai de iubire. E vorba de toata viata ta de aici inainte. Si e prea scurta sa o traiesti asa cum vor altii.

quasaria
Postat pe 16 Iunie 2013 16:04
Cea mai buna idee sati vezi de viata ta, sa nu asculti sfaturile, fiecare relatie este diferita iar monotonia nu-ti aduce experiente si nici clipe frumoase, monotonia e unica si seaca...
garbo088037
Postat pe 16 Iunie 2013 17:12
Garbo, "veti" , iubire, VETI! Ai scris de n ori si niciodata corect...
Si nu-i vorba doar de sex...de fapt, la tine cam e(c-o cere varsta-ti frageda)...
Tu esti mult prea tanara, el cam bunic...
Daaa, intr-o lume in care un el cu el se casatoreste sau un ea cu ea, intr-adevar asta-i mare prejudecata. Ce prejudecata, frate?! Da-o-n fasole...19 langa 57 sa stai in cap si nu-i la locu' ei...e un fel de perversiune...si sigur, nu a sentimentelor :D :))

Abia iesita din adolescenta si sare la bunicu'...intr-adevar de recomadat si la nepoti! Tot o ardem "open" cand, chiar, nu e cazul.
De obicei chestiile astea se intampla cand esti dezamagit puternic ori de unul dintre parinti ori de cineva de varsta ta si nu te impaci cu situatia, nestiind s-o gestionezi ca sa te repui, frumos, pe traiectoria ta. Cateodata nici nu-ti explici, dar subconstientul, intotdeauna, lucreaza...si facem alegeri(mai inspirate sau nu).
magdabeauty
Postat pe 16 Iunie 2013 17:29
well, daca ne uitam spre fratii arabi, descoperim ca nu aia in care satul decide pentru Marioara e lumea "civilizata".
Ca de trait, traim pe acelasi pamint toti, dar unii trebuie sa decida cu cine se fout altii. Si pe cine sa iubeasca, si pe cine nu. Pe mine incepe sa ma distreze discutia, oricum. Probabil ar trebui propus sa ni se aloce jumatatile prin licitatie publica, cu strigare, ca sa fie in consensul natiunii.
quasaria
Postat pe 16 Iunie 2013 17:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
prietenii,nostri romani,plecati dupa un trai mai bun 3 De la: prometeus_wife 6 Iunie 2009 18:56
Justitie divina versus justitie umana ? 91 De la: Mihaela_Tudora_1 27 Noiembrie 2013 23:32
Confused 12 De la: zambila 20 Octombrie 2010 09:55
iubesc un barbat casatorit si departe de mine 45 De la: garbo083932 11 Februarie 2010 22:35
definitiile iubirii 100 De la: Thor_again 29 Iulie 2010 23:35
Setari Cookie-uri