Cum poate sa il scape de acest obicei?

de cand neatentia este un obicei?
jeje2011
Postat pe 16 Martie 2013 21:47
mda...eu zic k ala e un prost :))) deci n`am mai auzit asa ceva in viata mea...cum naiba sa te loveasca d atatea ori....deci numai un prost nebun poate fi
KiKi_RiKi_KiKi
Postat pe 16 Martie 2013 22:19
asta este violenta in familie mascata de asa zisa proasta crestere , omul are ceva cu capul , orice i se nazare lui sanctioneaza pe loc cu lovituri aparent pe negandite , asa ca spunei prietenei dumitale sa aiba o discutie lamuritoare cu el si sa-i spuna verde in fatza ca la urmatorul episod de acest gen divortzeaza clar .Fermitatea trebuie sa fie a ei , asa ceva nu se tolereaza!dar daca si ea ar avea asemenea miscari bruste asupra lui cum ar fi?...hai sa nu ne ascundem dupa deget! hai sa vedem real cum stau lucrurile si sa luam masurile necesare de corectare , viatza este prea scurta ca sa induri violentzele unui neispravit , stop, divortzeaza!sau aplica la fel lovituri lui sa vezi i convine?sigur nu!asa ca vezi de viatzata...
garbo173229
Postat pe 17 Martie 2013 07:24
De la: garbo173229, la data 2013-03-17 07:24:19 asta este violenta in familie mascata de asa zisa proasta crestere , omul are ceva cu capul , orice i se nazare lui sanctioneaza pe loc cu lovituri aparent pe negandite , asa ca spunei prietenei dumitale sa aiba o discutie lamuritoare cu el si sa-i spuna verde in fatza ca la urmatorul episod de acest gen divortzeaza clar .Fermitatea trebuie sa fie a ei , asa ceva nu se tolereaza!dar daca si ea ar avea asemenea miscari bruste asupra lui cum ar fi?...hai sa nu ne ascundem dupa deget! hai sa vedem real cum stau lucrurile si sa luam masurile necesare de corectare , viatza este prea scurta ca sa induri violentzele unui neispravit , stop, divortzeaza!sau aplica la fel lovituri lui sa vezi i convine?sigur nu!asa ca vezi de viatzata...

Nu sunt casatoriti, asa ca nu poate fi vorba de divort.
NU exista violenta in familie.
Tipul nu este un badaran.
Atata timp cat nu stie sa ii spuna ce problema are, el nu se poate indrepta.
Tipul poate fi usor stangaci sau chiar indragostit. Multi barbati indragostiti si mai ales timizi provoaca astfel de accidente fara voia lor.
O doamna de mai inainte a explicat exact ce se intampla cu sotul dansei si metod folosita pentru a-i atrage atentia. Excelenta metoda cea cu intinsul mainilor. Rea idee cu intorsul loviturii. Se va ajunge atunci cu adevarat la violenta. O femeie este mai sensibila decat un barbat, el fiind cu o alta musculatura nu isi da seama ca a durut. Mai ales atunci cand era concentrat la altceva. Deci nu a lovit-o intentionat ! Si nu de multe ori ! İar ea prea se lamnteaza pentru cateva neatentii.
Acel barbat este indragostit si doreste sa ramana singur in prezenta persoanei iubite, de aceea este stangaci. Eu nu il consider un badaran. Mai ales ca stie sa glumeasca, nu? Dar este un timid indragostit !
Sarikiz
Postat pe 17 Martie 2013 13:41
Sari 100 de puncte!
heartbit
Postat pe 17 Martie 2013 23:40
Ptiu drace, cred ca azi mi-am transformat in avocatul diavolului ! Tot apar barbatii :D
Heartule, nu-mi trebe 100 de puncte, ca n-am chef sa merg sa platesc o droaie de bani la cosmetica sa mi le scoata.
Dupa ce ca is verde padure in cap si am si limba scoasa, vrei sa am si puncte pe fata bre?
no hai la o bere mai ghini sa ne betivim oleaca pintru succesurili mele ca avocat al barbatilor :))))))))))

Mey, dar nu toti berbantii sunt la fel bre. Urasc femeile care ii trimet la zoo facand referire la bietii porci sau magari.
Ce daca i-a dat un pic la gioale din neatentie? Bine ca nu a fost cu bagare de seama.
Au sarit fomeile bre sa il faca cu ou si otet pe bietu timid si indragostit.
Ce bre, nu are voie omu sa fie si el indragostit? Si barbatii plang cateodata. Si femeile pot fi extrem de violente. Daca nu fizic, in special prin limbaj. Li se spun "tate", "cutre".
Off,, necioplitii astia de barbati, dar daca dadea peste ea cu un Audi Q7 ii placea? Adica ii dadea cheia masinii. İi placea frate.
Sarikiz
Postat pe 17 Martie 2013 23:54
"De exemplu cand ma ii vizitam eu si sotul vreu sa spun ca iubitul vecinei aduce buna dispozitie,noi suntem mai monotoni,si ea dar el destinde atmosfera stie cum sa faca o gluma".

Poi vezi bre??? asta e, tipul produce buna dispozitie, tu ne spui ca le faci vizite cu sotul dar, noi chiar trebuie sa credem tot, pe bune, cand ai vazut ce dotari are muncitorul, ce ti-ai spus... cum sa fac, cum sa fac??? si sperai la un sfat de ai despartii discret, sa ramana locul liber, asa-i? dar nu-i bai, daca-ti e prietena nu se supara, baga viteza, arde-l pe mocofan ( MOCOFN, mocofani, s. m. 1. Om prost, bleg. 2. Om bdran, mojic. Et. nec. Cf. moac.) si apoi... sa vezi ce buna dispozitie... Bun sfatul, ce spui??? tinerete, tinerete, arde focul si nu stii cum sa-l stingi....
garbo088037
Postat pe 18 Martie 2013 08:33
De la: Sarikiz, la data 2013-03-16 12:44:10Nu poate fi vorba de educatie. Exista si astfel de oameni neatenti. De fapt, ei sunt captivati de altceva in acel moment si nu isi dau seama ce fac. Mi-am adus aminte de o comedie pe aceasta tema, nu mai tin minte cum se numeste. Tipul a ajuns sa faca sedinte de psihoterapie.
-------------Din ce mi-a spus ea el a stat sigur o perioada destul de lunga.I-a pus si problem asta ca atunci cand o sa aiba un copil va trebui sa fie si mai atent si sa se maturizeze.Ea a lucrat cativa ani la o gradinita,anul urmator o sa lucreze tot la o gradinita,el este contabil(a facut foarte multi ani de pregatire in domeniu) in serviciul lui este foarte bun,dar nu este prea focusat.Ieri vecina a fost la mine si mi-a spus ca nu a mai accidentat-o,sa speram ca e pe drumul cel bun.Si eu m-as bucura pentru ea ca intre ei e o conexiune frumoasa dar neatentia asta il lui...nu e binevenita.Poate a discutat si el cu vreun prieten,cineva nush doar dau cu presupusul si a "furat"niste idei noi si le aplica.
garbo_11426
Postat pe 18 Martie 2013 17:03
De la: Sarikiz, la data 2013-03-17 13:41:09
De la: garbo173229, la data 2013-03-17 07:24:19 asta este violenta in familie mascata de asa zisa proasta crestere , omul are ceva cu capul , orice i se nazare lui sanctioneaza pe loc cu lovituri aparent pe negandite , asa ca spunei prietenei dumitale sa aiba o discutie lamuritoare cu el si sa-i spuna verde in fatza ca la urmatorul episod de acest gen divortzeaza clar .Fermitatea trebuie sa fie a ei , asa ceva nu se tolereaza!dar daca si ea ar avea asemenea miscari bruste asupra lui cum ar fi?...hai sa nu ne ascundem dupa deget! hai sa vedem real cum stau lucrurile si sa luam masurile necesare de corectare , viatza este prea scurta ca sa induri violentzele unui neispravit , stop, divortzeaza!sau aplica la fel lovituri lui sa vezi i convine?sigur nu!asa ca vezi de viatzata...

Nu sunt casatoriti, asa ca nu poate fi vorba de divort.
NU exista violenta in familie.
Tipul nu este un badaran.
Atata timp cat nu stie sa ii spuna ce problema are, el nu se poate indrepta.
Tipul poate fi usor stangaci sau chiar indragostit. Multi barbati indragostiti si mai ales timizi provoaca astfel de accidente fara voia lor.
O doamna de mai inainte a explicat exact ce se intampla cu sotul dansei si metod folosita pentru a-i atrage atentia. Excelenta metoda cea cu intinsul mainilor. Rea idee cu intorsul loviturii. Se va ajunge atunci cu adevarat la violenta. O femeie este mai sensibila decat un barbat, el fiind cu o alta musculatura nu isi da seama ca a durut. Mai ales atunci cand era concentrat la altceva. Deci nu a lovit-o intentionat ! Si nu de multe ori ! İar ea prea se lamnteaza pentru cateva neatentii.
Acel barbat este indragostit si doreste sa ramana singur in prezenta persoanei iubite, de aceea este stangaci. Eu nu il consider un badaran. Mai ales ca stie sa glumeasca, nu? Dar este un timid indragostit !
-------------Da si eu cred ca este destul de timid,dar timiditatea sta mana-n mana cu amuzamentul?Da e posibil si ca ea sa se lamenteze prea mult,fiind si ea o persoana usor sensibila.
garbo_11426
Postat pe 18 Martie 2013 17:07
De la: garbo_11426, la data 2013-03-18 17:03:44
De la: Sarikiz, la data 2013-03-16 12:44:10Nu poate fi vorba de educatie. Exista si astfel de oameni neatenti. De fapt, ei sunt captivati de altceva in acel moment si nu isi dau seama ce fac. Mi-am adus aminte de o comedie pe aceasta tema, nu mai tin minte cum se numeste. Tipul a ajuns sa faca sedinte de psihoterapie.
-------------Din ce mi-a spus ea el a stat sigur o perioada destul de lunga.I-a pus si problem asta ca atunci cand o sa aiba un copil va trebui sa fie si mai atent si sa se maturizeze.Ea a lucrat cativa ani la o gradinita,anul urmator o sa lucreze tot la o gradinita,el este contabil(a facut foarte multi ani de pregatire in domeniu) in serviciul lui este foarte bun,.Ieri vecina a fost la mine si mi-a spus ca nu a mai accidentat-o,sa speram ca e pe drumul cel bun.Si eu m-as bucura pentru ea ca intre ei e o conexiune frumoasa dar neatentia asta il lui...nu e binevenita.Poate a discutat si el cu vreun prieten,cineva nush doar dau cu presupusul si a "furat"niste idei noi si le aplica.
---------------------Nu vreu sa ii despart vreu sa o ajut pe Silviana,ca ea vine si citeste mesajele de la voi,sa vada ce alte solutii poate gasi.
garbo_11426
Postat pe 18 Martie 2013 17:10
Va multumesc..Eu cred ca ea nu a gresit cerandu-mi ajutorul.Eu am avut ideile mele personale dar cred ca este bine sa vada si alte idei,alte pareri.Raspunsul cu "fiinta vie"este foarte bun si usor de aplicat il poate folosi in conversatie si sa ii spuna ca e bine ca el sa realizeze ca este o fiinta vie in preajma lui.FFF.BUN,asa cred eu.Apoi ca ea se lamenteaza sau faptul contorizarii acestor accidente,este adevarat.da el este un tip timid si eu am avut acesta perceptie.
garbo_11426
Postat pe 18 Martie 2013 17:19
De la: GHEORGHITA, la data 2013-03-16 16:18:43El INTENTIONEAZA sa se schimbe ? ,,, doreste sa - si schimbe stilul de viata ? ,,, cu el ar fi bine sa aveti o discutie mai serioasa , discutia sa fie facuta impreuna cu voi cu familia etc.
Alimentatia e foarte importanta,,, cred ca trupul lui fizic are nevoie de mai multe vitamine ( B-urile toate in special si celelalte pentru Sistemul Imunitar )
Da, din cate am inteles eu doreste sa se schimbe.Da,eu tin la vecina mea ca la o sora si ii doresc binele.Iti multumesc pentru sugestie(in legatura cu alimentatia),o sa citeasca si ea mesajul tau.Mie,personal mi se pare o idee foarte buna.
garbo_11426
Postat pe 18 Martie 2013 17:27
De la: Georgia_Arsenie_1, la data 2013-03-16 12:47:13Draga mea, am sa-ti raspund k, deh, tot patitu' i priceput. Sotul meu, un om de altminteri foarte bun face cam acelasi lucru cu mine ca vecinul tau cu sotia lui. De ce?! Pentru ca e foarte mare (inalt si foarte legat) si prin aceasta, ca un elefant in menajeria de sticla. E foarte delicat de felul lui dar e destul sa se intoarca cateva grade ca a si plesnit ceva, a rupt ceva a intrat cu mana intr-un ochi sau intr-o coasta...evident a altcuiva, de obicei a mea ca eu sunt prin preajma.
La randu-mi am capatat un reflex foarte bun de aparare si cand trec pe langa el intind mainile ca sa evit o eventuala ciocnire. Din acest intins de maini a capatat si el ceva: constintizarea ca trebuie sa fie atent. E si normal ca atunci cand vezi pe cineva cu garda pusa in fata ta sa te intrebi intai de ce si apoi sa intelegi ca trebuie sa fii mai atent daca nu vrei sa devii "bataus" fara voie. Bietul de el nu e de condamnat. Un astfel de om e prea natural in felul lui de a fi pentru a-si observa fiecare miscare. E un om al naturii, un om "nesofisticat". Astfel de naturi sunt rare si foarte de apreciat.
Oricum mie mi-a folosit metoda mea si de aceea o transmit mai departe. Toate bune!
----------------Da iubitul vecinei este si el un tip inalt,este din experienta proprie si iti multumesc(o sa salvez mesajul) si o sa faca si ea ca si tine.O zi buna,chiar a fost de bun augur.
garbo_11426
Postat pe 18 Martie 2013 17:33
De la: garbo_2924, la data 2013-03-16 13:42:17"Muncitorii" sunt de obicei foarte atenti in jur deoarece asta le e meseria... Eu zic sa citeasca un pic despre agresivitatea pasiva si poate identifica problema sau "cauzele" problemei. Cartea pe care o pot recomanda este scrisa de Tim Murphy si Loriann Hoff Oberlin si se numeste "Agresivitatea pasiva - Cum sa o recunosti si controlezi la tine si la ceilalti". Succes
Este bun sfatul da o sa citeasca mesajele de la voi,buna recomandarea cartii.Si eu ii dorescs binele si ma bucur de lucrurile pozitive.
garbo_11426
Postat pe 18 Martie 2013 17:38
De la: Sarikiz, la data 2013-03-16 19:02:56Cred ca supi are mare dreptate.
Am avut si eu o astfel de prietena care dorea sa afle totul despre mine si ma discuta prin alte parti. Nu este frumos. De ce nu scrie persoana in cauza daca doreste sa afle?
Ma leshi......
Si mai este o chestie pe care am observat-o la barbatii indragostiti. Ori se balbaie, ori fac "accidente" de genul acesta, iar mneai care a adus discutia aici, poate il doreste pe acela de se baga cu bocancii in viata prietenei ei.
De astfel de prietene nu doresc sa aud ! Sunt multe care iti adora masculul si se dau bine pe langa tine spunand ca vrea sa te ajute (ca numai ele inteleg barbatii - au experienta, nu??? ) si tu ca natanga ii spui tot iar ea profita si iti subtilizeaza masculul.
Mi se pare cusuta cu ata alba povestea.
1. Persoana in cauza nu scrie, ci scrie "prietena".
2. De unde atata interes pentru masculul prietenei ?
3. Scriitoarea deja a zis ca este un tip super ok, deci concluzia finala este ca il place si profita de naivitatea "prietenei".
--------------El a este foarte implicat in domeniul lui.Da stangacia cred ca il caracterizeaza.
garbo_11426
Postat pe 18 Martie 2013 17:41
De la: Sarikiz, la data 2013-03-16 19:02:56Cred ca supi are mare dreptate.
Am avut si eu o astfel de prietena care dorea sa afle totul despre mine si ma discuta prin alte parti. Nu este frumos. De ce nu scrie persoana in cauza daca doreste sa afle?
Ma leshi......
Si mai este o chestie pe care am observat-o la barbatii indragostiti. Ori se balbaie, ori fac "accidente" de genul acesta, iar mneai care a adus discutia aici, poate il doreste pe acela de se baga cu bocancii in viata prietenei ei.
De astfel de prietene nu doresc sa aud ! Sunt multe care iti adora masculul si se dau bine pe langa tine spunand ca vrea sa te ajute (ca numai ele inteleg barbatii - au experienta, nu??? ) si tu ca natanga ii spui tot iar ea profita si iti subtilizeaza masculul.
Mi se pare cusuta cu ata alba povestea.
1. Persoana in cauza nu scrie, ci scrie "prietena".
2. De unde atata interes pentru masculul prietenei ?
3. Scriitoarea deja a zis ca este un tip super ok, deci concluzia finala este ca il place si profita de naivitatea "prietenei".
---------------------Ea vine la mine si citeste ce i-ati scris voi.Ea are doar un telefon destul de prostutz care nu ii merge foarte bine.De exemplu si cand vireaza banii pentru cablu direct in contul firmei vine la mine pentru ca nu poate face aceste tranzactii cu telefonul ei.
garbo_11426
Postat pe 18 Martie 2013 17:45
De la: Sarikiz, la data 2013-03-16 20:43:33Acum sa vedem daca ne va spune ca a citit "prietena" ei tot ce s-a discutat. Cat de naiva sa fie "prietena" ei de ii incredinteaza toata viata?
Sa vedem si raspunsul prietenei ei. Ca vad ca nu a sesizat cum il caracterizeaza pe iubit si pe sot.
-----------Probabil ca m-am exprimat gresit in scris cand am formulat intrebarea,dar nu am intentii rele.Sunt o persoana integra in relatia mea.Eu am avut o prietena o alta pana sa fiu prietena cu vecina mea am fost alaturi de ea am ajutat-o la scoala(cand inca era in liceu),la facultate apoi cand avea probleme cu terte persoane sau cand dadea numarul de telefon aiurea si era "abuzata"de cate o persoana nu isi schimba numarul pentru ca purtam o discutie clarificatoare cu acea persoana si apoi acea prietena era linistita.Eram gen 112 pentru ea.Cand am avut si eu nevoie de ea,pana sa ma marit mi-am achizitionat o locuintza si aveam nevoie de ajutor la curatenie si nu pe degeaba ca am fi mancat impreuna trimiteam apoi taxi sa o duca la locuintza ei)mai cumparam si produse de cosmetica de la ea),m-a refuzat.M-am trezit odata ca nu a vrut sa ma primeasca in vizita la ea motivand ca e transpirata (era cald afara ce e drept),asta dupa 2 luni in care ea imi zicea ca invata si am vazut-o pe stada in compania a 5 fete si se distrau de mama focului.Eu atunci faceam mutarile in noua locuinta.Oricum in acea zi am insistat si ne-am vazut am stat doar o ora cu ea ca mereu se intreba cand vine taxi sa ma duc acasa.Apoi mi-am dat seama ca acea prietena desi nu era un demon nu era o prietena buna si de nadejde.Am descoperit-o pe vecina mea(eu locuiesc cu sotul meu pe care il iubesc mult) si vecina mea este foarte deschisa,de ajutor,am avut nevoie sa ma ajute cineva cand sotul a fost plecat in Los Angeles in interes de servici,sa fac curat pe terasa,sau sa fac cateva modificari si ea nu a spus nu,am avut nevoie cand a fost plecata in bulgaria(vecina)de anumite lucruri si ea a trimis pachet de acolo cu ce am rugat-o.Imi este o prietena de nadejde zic eu.Si daca ea face aceste servicii pentru mine am considerat ca este bine sa o ajut in aceasta privinta,nu am putut doar eu si am apelat si la ajutorul vostru.Va multumesc.Da poate nu este bine ca ma implic in viatza ei dar vreau doar sa ii ofer ajutorul si prin voi.Sun o persoana pozitiva cu credinta in Dumnezeu si vreau sa fac bine.
garbo_11426
Postat pe 18 Martie 2013 18:02
Buna.
Poate ai fost judecata aspru si iti sğun de ce.
Semoa adica io, vesnica rebela Sarıkız, este trecuta prin multe chestii. NU spun pregatirea mea pentru ca ar insemna sa ma laud.
Dar daca tot doresti sa iti ajuti vecina, de ce nu ii oferi un simplu telefon prin care sa isi faca plata la cablu? Nu stiu unde locuiesti de ai nevoie de ajutorul ei la curatanie pe terasa (poate in SUA), dar daca doresti sa o ajuti soro, da-i cadou un telefon bun, un pc bun, spune-i ca nu este greu sa bagi un numar pt a scoate niste bani de pe card, sau a plati facturi, offff....chiar asa sa nu aiba un card in alte state?
İn alta ordine de idei, nu cunosti meseria de contabil. Eu da ! Poate de aici vin acele mici accidente. Sa nu intelegi ca sunt contabil, dar asta nu inseamna ca nu stiu contabilitate (incepand de la cea primara). Tot timpul te gandesti la cifre...nu dezvolt acuma ca nu are rost.
Daca doresti sa iti ajuti prietena, fa-o ! Dar cu money draga si nu umilind-o spaland terase. Pentru ca acel barbat (fiind contabil si am zis ca nu stii cum gandeste un contabil) culmea...contabilizeaza TOT ! İnclusiv ca tu o folosesti la spalat terasa ta. El calculeaza cat costa zborul spre SUA, etc si vede ca nu esti buna prietena daca o folosesti la terasa ta. Nici macar un telefon bun nu ii dai cadou (prima) .
Nu ai zis ce meserie are vecina.
Femeie, nu degeaba am zis ca se simte aiurea in prezenta voastra. Prea o conduceti.
Precum am zis, un contabil stie exac "pretul" spalarii unei terase si costul unui avion spre USa si vede ca nu o platiti suficient.
Si vede ca o uniliti.
Da, am studii de contabilitate si de drept.
Am dezvaluit. Facand dreptul, am facut si putintica psiho si am caz in familie de pshiatrie d ecare ingrijesc singura.
Asa ca am simtit eu ceva. Exploatare umana a unei persoane care nu stie ce este un card, un mobil, etc.
Sa fii sanatoasa.
Ma miram eu de ce nu scrie vecina ta povestea ei.
Sa aiba ceva probleme de sanatate mintala? De unde frica asta?
İar un contabil are nevoie de pc si de net !
Sa nu ii dea el voie la pc?
İn mesria mea am fost nevoita sa cunosc totul (orice mesrie ). Tu ai zis ca este muncitor si acum aflu ca este contabil sau nu vaz eu bine?
Ups.
Sarikiz
Postat pe 21 Martie 2013 00:10
Daca ai fi buna prietena, ai pune-o in faat tastaturii si ai lasa-o sa scrie singura specificand ca este ea. Sau i-ai face cont.
Corect?
Sau nu?
Avocat de "convenienta" angajand la spalat terase? Pai barbatul acela fiind si contabil vede ce ii faci ! Cand am zis ca este stingherit de prezenta voatrta, am stiut eu de ce. Ori vorbeste vecina cu noi, desi nu mai am ğncredere in asta....ori nu o mai putem ajuta. Doar tu ai cerut ajutorul. Dar mai bine ii trimiteai pe amandoi la o cina romantica sa isi spuna ofurile. Sper ca intelegi. Si s ale platesti si taxiul.
Daca gresesc scriind este din cauza ca scriu pe intuneric si pentru ca am setata tast in alt limba straina decat engleza.
Deci, mai doresti sa o ajuti? Mai avem multe de discutat cu ea daca ea intradevar doreste ajutorul. Daca nu bonjur.
Sarikiz
Postat pe 21 Martie 2013 00:20
Gandirea unui contabil etse una abstracta. Deci el nu greseste cu vecina ci o iubeste. Dar vede ac o umiliti. Un contabil nu are atata banet fato. El calculeaza la ultimul banut si la fel si in viata reala. Dar sa stii ca este econom si bun pentru ea. Asa ca daca doresti sa o ajuti, fa-i cadouri din care le stii ca le lipseste in casa si nu o mai umili spland terase. Atunci el se va schimba. Aculta la o baba. Cica daca nu ai batrani sa iti cumperi. Dar nu se vor lasa cumparati.
Maine vreau sa vorbesc cu ea si nu cu tine. Sau cu tine daca o ajuti cu adevarat.
Sarikiz
Postat pe 21 Martie 2013 00:31
OK. Recunosc ca acest caz m-a captivat pe deplin. Aici se imbina multe.
Cand am spus ca este indragostit de ea cred in proportie de 99 % asta. Heartbit, este asa sau nu? Aici am nevoie de parerea unui barbat. İar Heart am vazut ca gandeste si spune liber ce vreau un barbat de la o femeie. Mey, nu il unosc decat din "scripte" :)))
OK ca la Los Angeles.
Concret.
Vecina poate fi ajutata daca are o adevarata prietena care ii stie nevoile si nu o umileste. Decat sa ii dea bani pe "aranjat terasa", mai bine ii lua un telefon bun care poate fi gasit in Romania si cu 150 lei ! Eu am asa ceva. Direct din magazin. NU dau firma ca nu ma voie.
Pot intra si pe net cu el si scrie.
OK.
Deci acum gndesc ca acest barbat contabil.
Cat valoreaza spalatul si aranjraea terasei? Mult mai mult decat 150 lei ! A fost nevoie de mai mult de opt ore? Da! Cat este salariul minim pe economie? Cat i-a platit cxea care a "angajat-o"? Putin !
Atunci mai bine muncesc eu mai mut si ii cumpar u mobil de mai mult de 150 lei.
Ceea ce nu inteleg eu este d ece este nevoita sa plateasca cablul prin telefon.
Nu sta in Romania?
İn Romania exista servicii multe (d ecasierie tv cablui posta romana, bacni, magazine) in care iti poti plati cablul. Deduc ca nu sta in Romania. Desi daca ar sta in SUA ar fi cam acelasi lucru.
Cu alte cuvinte, indobitocire.
OF, am vazut 112, scuzei este Romania. Sğper.
Omule, dar sa nu poti sa iti poti plati factura de cablu unde am zis? Sa ii dai unui vecin cand se duce el sa isi platesca cablul factura ta si banii?
Sorry, ori povestea asta nu exista, ori acea pğersoana este incapabila (interzisa judecatoreste).
Eu nu imi pot explica frate ! Ma uimeste !
Dar mai exista o posibilitate urata.
Ca doamna care a deschis acest subiect sa o ia pe "vecina" ca sclav. Nu glumesc. Se mai intampla.
Acum imi explic de ce exista acele mici accidente.
Acel barabt a sesizat acest lucru (si va asigur ca o iubeste) si este stingherit in prezenta acestei doamne pentru ca stie ca o umileste pe iubita lui.
Poate ar trebui sa vada "7 ani in Tibet" si nu degeaba fac referire (7 ani de fara relatie a contabilului) Se cam aseamana, nu?
İar cifra 7 este cifra sacra in crestinism. İar ei sunt crestini, nu? Este ciclul. Vezi si pomana d e7 ani.
Poate sunt judecata gresit.
Daca tot ai deschis acest subiect, lamureste-ne si pe noi frate, ca deja facem supozitii, iar tu zici merci la orice. İar acea vecina cred eu inventata care nu stie ca s poate plati cablul in otice loc, nu mai comentez.
Clar, povestea este inventata iar noi ne spargem capul cu asta.
Dar daca este adevarata, ajuta-ti vecina cu ce am zis, si lasa-i sa se iubeasca!
Sarikiz
Postat pe 21 Martie 2013 01:17
Ce ma mita, sincer, este faptul ca aceasta femeie nu are curajul sa scrie ea insasi povestea ei (sau nevoile ei).
Femeie, eu cunosc din plin violenta in familie exercitata atat asupra mea de cand eram mica (si vezi complexul lui Oedip) si asupra fetei mele. Vezi iar acel complex.
N am loc sa explic tot ce se intampla in viata unui om.
Daca nu esti empatic, nu poti stii.
Cert, acel barbst, desi amuzant (si chiar este cu toate ca este de meserie coontabil) isi iubeste femeia si se simte "sufocat" de acea "prietenie" a vecinei. Va asigur ca acel barbat va munci sa isi faca o famlie cu acea fata care nu stie sa bage un cod pin. O va invata. Si a sesizat la aceasta asa zis prietena (dupa ce a exploatat-o la terasa) ca intervine in relatia lor.
Concluzie:
De aici acele mici accidente cu loviturile involuntare. Vedeti anatonimia si pshicul uman (simte interventia vecinei exploatatoare)
Sup, tu erai cu neuronii ? lol , ce am mai ras !
Offf, chiar imi este mila de ea. Daca nu poate scrie ea persoınal, inseamna ca are un defect la maini, nu? Sau ceva neuro?
Aici vedem "sclavia" daca acea persoana exista.
Na, ca iar fac o teza de doctorat fara sa vreau !
Dar ma incita acest subiect si vreau sa aflu daca exista acea persoana cu adevarat sau nu pentru ca nu imi pot explica cum nu isi poate plati cablul decat printr-un telefon vechi? pai eram pe vremea lui impuscatu cand invatam de tv prin cabu si tf mobla plus tv satelit
Ok, nu toti au avut aceasta sansa.
Dar de atunci au trecut pot spune "mii de ani"??? Da!
Femeie, iti pun o intrebare; Este o poveste inventata sau nu? Pentru ca eu nu cred ca vecina nu se poate descurca fara tine !
Daca ex,sta acea persoana, atunci tu ai un inters. Care? Daca nu il spui tu, il vom decuce Noi!
Gata cu teza de coctorat, si poate fi si plagiata :))))))) cum au facut si altii ))))
Deci acea persoana exista sau nu? Pentru ca nu concep sa nu stie unde sa plateasca cablul. Si multe altele pe care ti le-am exğus deja.
Deci????? Ne luminezi si pe noi ?????!
Sarikiz
Postat pe 21 Martie 2013 01:47
Sari, eu mi-am spus parerea inca de la inceput. acum privind spre intrebarea ta, "daca e el sau nu indragostit?", chestiunea e in opinia mea irelevanta.
avand in vedere ca un barbat indragostit este atent la si cu persoana de care este indragostit... atunci bag seama ca s-ar putea sa fie indragostit de altceva sau de altcineva, nu de femeia pe care o are prin preajma!
insa nici asta nu e un aspect categoric ci doar cu o valabilitate sa zicem de 50,5% cu o valabilitate de 49,5% putem spune ca e indragostit de doamna care se plange de lovituri (totusi cred ca si ei ii face oarece placere! - altfel l-ar putea calma in mai multe moduri sau daca ar fi chiar deranjant si frustrant, pentru ea, l-ar putea parasi!!!). spun ca ar putea fi indragostit si totusi neatent la ea, pentru ca la el dragostea se poate manifesta intr-un mod divers... ar putea sa ii dea o stare de exaltare in care coordonarea miscarilor sa fie putin haotica si sa genereze, astfel, ceva mici catastrofe in spatiul ambiental pe unde isi manifesta prezenta si doamna lui.
heartbit
Postat pe 21 Martie 2013 01:57
"Cum poate sa il scape de acest obicei?"
Ce sa intelg?
Nu are acest acest "obicei" pemtru ca nu o agreseasa la fiecare 5 min si nu zilnic.
Heart, nu te baga in lupta dintre femei. unele pot fi mincinoase si te arzi. Da?
OK.
Heart am vazut doar ca ai rapuns, dar nu am citit. Eu stiu ca gandesti normal ca un barbat adevarat, dar aici este ceva putred ca in Danemarca? Ups. Las-o pe cea care a deschis topğicul sa se informeze pe g ca doar ea scrie in numele prietenei.
Este adevarat ca ti-am cerut parerea, si sa stii ca te stimez mult desi nu te cunosc.
Dar deja noua mea "teza" a luat o alta turnura. Pentru ca eu pot gandi ca si un barbat. NU conteaza de ce.
Poate ceva poezie ar fi buna?
Sa o sensibilizam pe aceasta domana?
Este poezia mea meu este copy paste

"Ateptare

n visele duioase
rsfrnte-n curcubee
terse de uitarea vremii,
apari tu femeie
cu chipul ascuns.
Te simt cum umbli
cu fonet de rochie
de mireas.
Miros trandafirii
ce-n buchet
i ii la piept.
M-ntorc n aternut
i te caut zbuciumat
de dorine arznde
pe tmplele-mi ude.
Suflet stingher,
eu ii ofer
sigurana.
De ce nu vii,
mireasa mea?"

E, Heart, am dreptate?

De ce nu este lasata aceasta femeie sa aibe iubitul ei?
Poezia este veche. Dar asta simte un barbat capabil cand vede ca "vecina" ii exploateaza viitoarea nevasta.

Asta este concluzia mea finala (sper in functie daca doamna se eschiveaza iar).Poate gresesc, este uman. Dra prea mult interes pentru o "sclava" a terasei care nu poate sa isi scrie singura povestea.
De unde sa stiu eu ca acea persoana citeste totul? Si este de acord ca alta sa scrie in locul ei?
Ma lesi.....
Sarikiz
Postat pe 21 Martie 2013 02:22
Ups, Heartule chiar nu sutn barbat! Hehehe, mi-am adus aminte de anumite acuzatii :)) Cineva iti poate confrima de aici, dar eu ma pot pune in "pielea" unui barbat din anumite motive. Ca mi-am crescut singura copilul si am fpst si mama si tata si femeie si barbat in casa? Cine imi repara mie electrica? Eu! C,ne gatea ? Eu! Asa ca am fost nevoita sa fiu si barbat cateodata. Crede-ma ca nu imi doresc sa fiu barbat. Voi duceti greul.
Cine zice ca sunteti "badarani" greseste. De obicei femeia este de vina. Depinde de situatie. Depinde de "prietene". İnteels frate heart?
Depnde de aceasta "prietena"!
Sarikiz
Postat pe 21 Martie 2013 02:32
Eu nu ma mulumesc sa imi spuna ca a citit prietena si sa raspunda ea in locul ei. Ce Dumnezeu! Doar nu suntem in epoca de piatra ! Sclavagism cumva si eu nu stiu?
Sarikiz
Postat pe 21 Martie 2013 02:36
Mai exista ceva putrerd.
Cand spui ca iti este vecina si ca ai teras si ca sotul pleaca in Los angeles, inseamna ca stai intr-un loc rezidential as cum te laıuzi.
Dar cum pana mea vecina ta are casa in acelasi loc cu tine? Cum isi plateste impozitul?
Si de ce are un amarat de mobil?
Ma lesi.... Este minciuna cu siguranta. Mai ales ca "vecina" nu poate scrie stand probabil intr-o vila cu terase. Pana mea. Eu nu mai inteleg.
De ce nu poate scrie ea personal si aceasta ğersoana ne abureste? Este cumva interzisa judecatpreste?
Ok.
Este sanatoasa.
Atunci de ce "prietena" nu ii da voie sa scrie ea personal cu alt cont?
Este absurd !
Pana la urma este o mare minciuna ! Eu nu pot sa concep sa vorbeasca alta in locul meu! Scurt si la obiect.
Daca as accepta, atunci as fi sclava ei (vezi faza cu terasa si cu mobilul vechi).
No coment. Deja miros a ceva minciunai desi este posibil sa existe si astfel d epersoane care exploateza persoane slabe medical sau nestiutoare de carte sau saarce.
Fata draga, pana la urma, de ce nu scrie persoana in caıuzua???
Sarikiz
Postat pe 21 Martie 2013 02:47
Daca acea femeie exista atunci acel barbat se incadreaza exact in poezie.
De ce nu vine mireasa?
Din cauza "VECİNEİ" !!!!!!!!!!!!!!!!!
Sarikiz
Postat pe 21 Martie 2013 02:51
Normal ar trebui sa existe contradictorialitate. Este tarziu si s-ar putea sa gresesc. Dar si el are ceva de spus, nu? Nu doar sa il disecam noi,
De fapt, ea ar trebui sa discute cu noi, nu vecina!
Ceea ce am avut de demonstrat, am demonstrat!
Sarikiz
Postat pe 21 Martie 2013 02:54
Heart, ai zis bine ca este indragostit.
Dar eu zic ca de acea femeie (daca exista) si ca este stingherit de "vecina" binevoitoare. Vezi pledoaria ei cu alta si cu 112. Cum ajuta ea pe toate fetele.
heart, nu degeaba ti-am sğus sa nu te bagi intre femei.
Din fericire, eu am crescut cu pisici si le cunosc caracterul si manefistarile. Deja ma joc cu ele si stiu cand vor sa ma gheraisca si le prind in zbor labut si ele se oftica si tac.
Este util sa ai pisica in casa. Sunte perverse dar si adorabile. Exact ca femeile, nu? Da'!
Deci vecina care deschis acest subiect este o mica "pisica perversa si adorabila". Sarmana femeie are nevoie de ea ! Dar ea gheraie.
Sper sa intelegi comportamentul pisicilor si al asa ziselor prietene.
Scuze pentru greeseli. Am explicat de ce sunt mai sus. Oricum nu sunt de ortografie.
Sarikiz
Postat pe 21 Martie 2013 03:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutor,politia!!...... 45 De la: Roxxynela 6 Septembrie 2009 17:14
Femeie, ti-ai pierdut feminitatea! 156 De la: suparatu_ 5 Iulie 2012 14:19
PREZINTA MODA CUM O VEZI TU 59 De la: suparatu_ 19 Martie 2012 12:59
Ce parere avetzi despre tara Romaneasca?Ce parere avetzi despre cei ce ne conduc tara? 13 De la: Anouk 5 Ianuarie 2010 16:29
Dupa 22 de ani Romania este condusa de prostituate si un Guvern de infractori 11 De la: suparatu_ 26 Februarie 2012 20:49
Setari Cookie-uri