Asa doare pe toata lumea?


Iote alta acu!
si tu, acu' zaci?

...daaa sigur! ducea viata dubla si.....alte alea/ eee!
Sorry! da eu nu mai zac nica.
Fss_ssu
Postat pe 17 Martie 2013 19:42
Am lasat garda jos mereu in fata lui. Parintii mei nu au venit la cununie. Ii stiau trecutul. Nu vreau sa dau foarte multe detalii despre el, nu din teama de desconspirare, ci pur si simplu imi este mie rusine. Pot doar sa spun ca este un om care nu a lucrat o zi in viata lui. Si este trecut de 40 de ani. Stie 6 limbi straine, dar nu din scoala, ci din multele tari in care a stat. Si nici acolo nu a lucrat. Se ocupa cu diferite lucruri neortodoxe. Doar in Austria mai poate sa mearga linistit, din toata Europa.
Si totusi, de acest om m-am indragostit. Nimic de spus despre fizic. Frumos, sexy, pasional. Dar doar invelis. Ca lucrurile chinezesti.
Cand l-am cunoscut, iesisem dintr-o relatie de 5 ani, cu un tip, care culmea, era politist. A incercat omul cat a aincercat sa imi spuna despre oaia mea breaza, dar cine sa-l asculte?
Peretii poate.
Imi placea, ma fascina, poate faptul ca nu se supunea unor dogme, ca era libertin, ca era usuratic.
Am inceput relatia cu luna de miere practic. Eu plecasem in concediu in alta tara, el a venit dupa mine. A fost frumos la malul marii. Atunci ce puteam eu sa descopar despre omul asta? Il cunoscusem cu 2 zile inainte de a pleca in concediu si nu puteam sa umblu cu poza lui prin oras sa intreb despre el. Iar numele nu valoreaza nimic. Doar porecla, pe care nu i-o stiam. Ne-am intors in tara. Dar profund, iremediabil si irecuperabil indragostita. Am inceput sa aflu. Multe si grele lucruri. Dar chiar nu mai conta. Ma iubea foarte mult si eram ferm convinsa ca se va indrepta spre alta cale. Gresita gandire. Am fost doar doi oameni frumosi, care s-au atras foarte mult, dar care, mereu opusi s-au despartit. Si aveai dreptate cu politia la usa. Se putea intampla oricand. ISi ce mai puteam sa zic? Eram sot si sotie. Era imposibil sa nu stiu nimic. Si adio servici, adio cariera. L-am sustinut cat am putut. Am plans si am suferit pentru el. Dar dintr-un om de alba -neagra ce poti face? Il deranja ca nu il admiram social foarte mult. Dar nu intelegea ca doar cei ca el il pot admira. I
MirelaClaudia
Postat pe 17 Martie 2013 19:49

Mai, io cred ca politistu' ti-o bagat zazania intre voi si ....
cand nu ti intzalegi cu sotu, pi ci limba iti vb.???

Ai sarit din lac in putz..aaaa'....nu ti autocompatimi acuma...zi-i ce doresti sa mai afli, ca ti s-o dat o gramada di idei si solutii ?

Am zas eu care-i" beleaua"

Fss_ssu
Postat pe 17 Martie 2013 20:02
Buna,
Da doare foarte greu,am crezut ca o s-a mi s-a rupa inima de durere, dar cu timpul trece durerea din piept. Si eu am trecut printr-o perioada foarte grea, la mine tot asa a fost, din dragoste ne-am casatorit, tot 9 ani diferenta si cam aceleasi diferente de clase, dar am trecut peste ele, ca doar ne iubeam. Fericirea casatoriei a durat nici un an, si ne-am despartit din cauza unei c......., deh sunt mai bune.Acum incerc sa traiesc numai pentru mine si mai ales sa nu m-a mai gandesc la el.
bleusi
Postat pe 17 Martie 2013 21:11

...la el sau la ea???

Da doare: tare,mult, rau, naspa,bine, greu ?? asta cum vine??
Fss_ssu
Postat pe 17 Martie 2013 21:36
Draga Mirela, in ceea ce povestesti tu sunt doua aspecte: 1- te-ai dez-amagit pentru ca te-ai amagit inainte; si nu e vorba despre aceea ca unul din voi are studii si celalalt nu ci este vorba despre educatia fiecaruia, mai ales cea de suflet. Si despre asta ai stiut de la inceput. Am 2 studii univesitare cu doctorat- facut cu sarguinta iara nu pe furate si barbatul meu este auto-mecanic si suntem foarte, foarte fericiti. Suntem casatoriti de zeci de ani si in absolut nici o zi de cand suntm impreuna nu mi-au lipsit florile. Sotul meu canta la pian desi nu a studiat asta niciodata si si compune; stie insa ca nu citeste si nici nu vrea...ei bine, ai sa zici cum de rabd asta?! foarte usor -mi-a spus de la bun inceput cine este, cum este, ce asteapta de la viata si ce e gata sa-mi ofere. Si nu m-a mintit pana la ora asta. Ceea ce a promis aceea a si facut. Munceste enorm de mult si are foarte multe talente. Este un estet, are un bun simt remarcabil, este un print innascut si studiile lui nu-mi sunt o piedica. N-am prea vazut familii in care inloc de caldura sau uneor lupta pentru viata sa fie purtate lungi discutii despre Platon.
Eu sunt numai o teoreticiana, el insa e un pragmatic si un bland. Ceea ce vreau sa-ti spun e ca se poate si asa. O singura greseala insa, nu trebuie sa facem noi femeile: sa vrem sa ne schimbam barbatii. Uita-te bine la le de la inceput si intreaba-te daca il poti accepta cum e si daca poti nu te opri, fa pasul. Ceea ce spui tu despre omul pe care inca il mai iubesti (indraznesc sa spun ca pasiunea vorbeste, iara nu dragostea adevarata!) sunt lucruri care tin de psihologie si asta vreau sa tratez la punctul al doilea, cu tine.
2 - problema psihologica, asadar,este aceea ca omul despre care vorbesti tu se simte inferior si neputinta il sufoca; ori tu stii cum reactioneaza un sufocat, nu?! - incearcas a capete aer, se zbate iar tu nu-i dai aer ci il sufoci spunandu-i "dar eu te iubesc, nu vezi?!" si asta il sufoca si mai tare si atunci incearca sa te traga in jos, ca orice innecat.
Ceea ce crezi tu ca a fost iubire - regret ceea ce urmeaza sa-ti spun caci s-ar putea sa te doara - a fost numai pasiune. Numai pasiunea oarba si gandul eronat ca l-ai putea schimba sunt elementele care aduc atata durere. Iubirea adevarata NU aduce durere. Si iti spun aceste lucrui in cunostinta de cauza. Inaintea barbatului minunat pe care il am am avut un altul care, desi intelectual de marca, era la caracter ca cel pe care ni-l descrii tu acum si cu al am avut o astfel de relatie ca a ta. Numai cand am inteles ceea ce ti-am scris si tie mai sus m-am vindecat si inca pentru totdeauna... si am inchis usa in spatele meu. Acest lucru este cel mai important. Pana nu inchiszi bine usa in spatele tau nu vei putea deschide o alta pe premize czrate si adevarate. Abia atunci va veni adevarata ta soarte in care iti doresc sa intalnesti iubirea adevarata. Ai sa zici: "de unde am sa stiu cand vine ea?!" Definitia cea mai buna pe care am gasit-o eu se afla in Corinteni 3/13, in Biblie. Te rog sa remarci ca nu sunt o habotnica ci o umanista care a cautat cu infrigurare o adevarata definitie a dragostei, a iubirii adevarate. La ora asta, cand am barbatul meu iubit langa mine stiu ca il iubesc pentru ca si daca ar fi nevoie sa ma despart de al pentru fericirea lui as faceo. Asa arata iubirea adevarata. Ea nu conditioneaza, nu se supara, nu e vexata. Cand nu e asa nu e iubire. Te rog sa meditezi la ce ti-am scris si increde-te in puterea lui Dumnezeu caci mai jos decat din bratele Lui nu poti cadea. Roaga-te cu adevarat di o sa ti se dea ceea ce meriti. Mai greu e sa meritam ceea ce ne dorim. toate bune tie. Cu sinceritate!
Georgia_Arsenie_1
Postat pe 17 Martie 2013 22:07
De la: Georgescu_Jorj_Ioan_1, la data 2013-03-17 10:44:47PROSTIA SI MIRLANIA SUNT LA PACHET SI LA PROMOTIE


De la: Georgescu_Jorj_Ioan_1, la data 2013-03-17 06:10:45Am trecut prin asta acum 20 de ani.ai scapat ieftin si bine.In alte cazuri el a ramas in casa asa vroia fosta mea dupa ce o facuse-mi prof. univ pe lucrarile male si ii facusem teza de doctorat indrumator academician P. Vancea.
Dupa cum vezi aveam amindoi studii sup dar DACA AVEA OCHI ALUNECOSI INIMA ZBURDALNICA SI M-A FACUT CERB 1000 PUNCTE DIVORTUL ERA UNICA SOLUTIE.
....nu ca minghiam perna, femei sunt ca si barbati ci cautarea explicatiei acestui esec si a prostiei mele cu 9 ani mai mare, deja sef proiect, sa ma leg de o fica de activista PCR racolata din liceu de DSS 1/4 tiganca.
PATUL E O CONDITIE OBLIGATORIE DAR NECESAR E SA AI ACEASI EDUCATIE, CULTURA, INTERESE.In cazul tau ca si al meu acest NECESAR nu a fost.
DECI MERGI INAINTE, UN ESEC E UN SUT IN CUR CARE TE PUNE PE ALTA DIRECTIE.
....


dupa cum se vede tu esti pachetul care contine prostia si marlania!
deci esti la promotie tataie!
esti prost ca nu stii sa scrii si marlan prin ceea ce ai scris!
mai bine du-te si ia o tuica si poate iti mai ineci amarul, sau macar te mai fragezesti putin asa ca un caprior... ca bou ai fost destul ... aaaa... asta ... creb am vrut sa zic...!!
uite dom'le unde se gasi cerbul de 1000 de puncte, adevarat trofeu, parol!

poate ne dai si noua neinstruitilor prin forurile pcr si dss traducerea urmatoarelor fragmente:
"In alte cazuri el a ramas in casa asa vroia fosta mea dupa ce o facuse-mi prof. univ pe lucrarile male si ii facusem teza de doctorat indrumator academician P. Vancea" - cu asta sper ca te-ai calificat la faza de academician in prostologie!
cum "IN ALTE CAZURI", ca vorbesti despre tine bouletule cu pretentii de cerb
despre care "EL" ar fi vorba?
"...dupa ce o facuse-mi prof. univ pe lucrarile male ..." ce ai facut mai tataie? dupa cum scrii inseamna ca si tu si ea sunteit profi universitari la analfabeti si aia de v-au aprobat lucrarile!
tatie, cum ai facut-p tu prof universitar? chiar sunt curios, si vorbesc extrem de serios, las la o parte orice gluma...! poate unii de pe forum nu stiu ce inseamna si care sunt pasii pentru a ajunge prof univ... dar culmea e ca eu stiu ... iar talica.... poti sta cum vrei tu si in kwr si in cap... nu poti face pe nimeni prof univesritar! ai priceput? deci las-o jos ca macane de-i sar fulgii!
"....nu ca minghiam perna,..." . ce ziceai ca ii faceai la perna aia? i-ai ai baut prea mult de ti se incurca capul prin ganduri?
"...si a prostiei mele cu 9 ani mai mare..." cine era cu 9 ani mai mare? prostia ta? tu? ea?
"...o fica de activista..." - o ceeeeeeee???
hai treci la medicamente!!!
heartbit
Postat pe 17 Martie 2013 22:46
Aveti dreptate doamna Georgia. Dar dumneavoastra vorbiti de sufletul bland si bun al sotului ce va insoteste in viata, de caldura sufleteasca , de flori si romantism. Eu vorbesc despre pasiune , pentru ca asta ne-a unit in primul rand, apoi despre iubirea neconditionata. Nu din vanitate am subliniat diferentele sociale dintre noi. Ci din dorinta de a nu mai suferi eu. De a discredita in primul rand fata de mine acea iubire, nu acel om. Nu vreau sa fiu neputincioasa in fata sentimentelor, pentru ca despre ele vorbesc. El, ca om, nu mai vreau si nu mai trebuie sa reprezeinte nimic pentru mine. Un om mic, care, pus in fata sentimentelor mari, nu a stiut cum sa reactioneze. Nu am vrut sa fiu adulata, nici ridicata pe cine stie ce piedestal, am vrut doar o renuntare la anturaj, la alcool, la lumea interlopa, la violenta. Adica ceea ce il reprezenta pe el ca om. Imi veti spune probabil ca, daca il reprezenta, nu aveam cum, niciodata sa il determin sa renunte. Am vrut sa il accept asa cum este. Sunt o mare iubitoare de beletristica, psihologie am citit doar pe google, stiu ca viata nu este ca a Mihaelei Petrican din Invitatie la vals, romanul lui Drumes, dar imi place romantismul enorm. Acum, sunt in perioada in care imi deplang soarta, e normal si imi dau mie insami voie sa o fac. A trecut putin timp de la despartire, oficial nici nu suntem divortati, actele sunt la notar. Poate ca deplang tocmai incapabilitatea mea de a nu reusi sa il schimb. Dar nu poti avea un om dupa tiparele tale. E simplu. Daca nu iti place relatia, daca a devenit un disconfort atat de mare, te duci tot inainte.
Imi este dor de soaptele de iubire, de juraminte, de promisiuni, mi-e dor de ceea ce a fost el in viata mea, dar asta nu imi da dreptul sa imi bat joc in contiunare de mine, pentru ca doar eu o fac, nu el. El doar isi vede scopul si interesul. Il rog aproape zilnic sa nu ma mai caute, sa nu ma mai sune, sa nu mai promita nimic, pentru ca deja totul este in zadar.
MirelaClaudia
Postat pe 17 Martie 2013 22:51
nu la toti doare la fel, Claudia. la unii durerea e mai puternica, la altii mai slaba, altii o suporta mai bine... etc.
nu suntem toti la fel!
insa de obicei se lasa cu durere cel putin pentru una din parti, daca nu chiar pentru ambele parti... sau chiar si pentru alte persoane din jurul protagonistilor divortului!
totul e sa stii sa-ti faci "curatenie" in viata dupa acest eveniment neplacut!
succes!
heartbit
Postat pe 17 Martie 2013 22:58
Draga mea, este ok ca ai vizitat si astfel de bodegi. Bine ca nu iti doresti sa le mai vezi. Vezi, vindecarea incepe. Te asigur ca peste o saptamana nu o sa mai strangi perna in brate gandind ca este el. İncepand sa revezi filmul vietii cu el, uitatndu-te de dinafara in ce locuri te ducea, vei renunta la ce zice inima si vei gandi.
O rugaminte am numai, incearca sa te ajuti singura. Sa te autoanalizei dar fara sa te "dusmanesti" pentru ca ai gresit alegand omul nepotrivit. De fapt nu ai gresit. Viata te pune la incercare. Sa devii o femeie puternica potrivit slujbei tale. Si unui barbat puternic care are nevoie de o femeie la fel ca el.
İti spun inca o data. Nu tu esti vicitima, ci el. Te-a terorizat in asa hal incat sa te crezi vicitima lui. Ori asta ii facea placere. Asa ca nu trebuie sa ii faci pe plac umilindu-te far rost si simtind nevoia de a fi in continuare alaturi de el.
Multe dintre femei mai trec cateodata prgaul unei bodegi si nu sunt alcoolice sau altfel. Sunt normale. Uite daca vrei , te invit la Crasma sa bem bere ca nemtii, sa ragaim ca ei, sa ne punem poalele in cap dansand pe mese. Asigur bodyguarzi pentru protectia noastra. :))
Glumesc. Uneori este bine sa iti destinzi mintea cu tot felul de giumbulustiucuri sa te vezi in ipostaze ciudate ca apoi sa razi de situatie.
Te inchipui cum arati dansand pe mese in bodega cu halba in mana si cu o zaluda ca mine bre cu parul verde si cu limba scoasa? No ca si eu am halba in mana.
Hai noroc si voie buna
eu acum ti-am spus o minciuna
dar tare as vrea curand
calare pe mese band
chiuind din rasputeri
ca acum nu mai ai dureri.
Pune mana pe-un pahar
si mai joaca si tintar
cu-n tinerel barbat
dar sa nu fie insurat!
Ca te-o prinde-a lui nevasta
si te-o apuca de teasta
sa vezi tu atuncea batuta
de n-o sa-ti mai arda de bauta.

Fii tare draga amica.



Garcon (gascan) mai ada un rand la doamnele divortate ca is in petreceri acuma !

Sarikiz
Postat pe 17 Martie 2013 23:24
Vorbesc intelectualii... el are 10 clase... eu am prieteni doctori el hoti, mecanici... cu alte cuvinte el cu porcii tu adevaratii oameni educati etc, etc... cata ipocrizie in vorbele tale, cand ti-a introdus-o unde iti era capul, tot acolo??? dece trebuie sa fii atat de meschina sa pui eticheta unor oameni cu care nu ai nimic in comun, te obliga cineva sa traiesti in lumea lor??? ce mare lucru un divort, cati intelectuali nu divorteaza, ce legatura are statutul lui cu idiotenia din capul tau, te-a rapit? te-a dus acasa cu forta? nu ai mers singurica, salamul avea gust de banana, ai impresia ca lumea ta e diferita? vezi vre-o diferenta intre doctorii care omoara zeci, sute de persoane pe paturile de spital, caare omora chiar bebelusi abea nascuti si bisnitarul tau? ba as spune ca este, el ii arde pe fraieri dar prietenii tai, dupa ce ii arde le ia si viata, cam aici e diferenta, iar un mecaanic e de 15 ori mai inteligent decat un doctor care isi face meseria mecanic, caare taie cu bisturiul si uita foarfeca in burta pacientului in ziua de azi orice baba iti spune ce pastile sa iei cand te doare capul, pe cand o masina iti trebuie ureche s-o asculti si un mecanic priceput din auzit stie ce are masina, pe cand doctorii... vai mama noastra, am intalnit sute de persoane care merg la doctori si fiecare ii spune dupa numele lui, nu o sa primesti acela diagnostic de la 2 doctori si stii dece??? pentru ca cei adevarati nu mai sunt, au plecat, prietenii tai sunt niste parati doar cu numele, as putea spune chiar porecliti doctori, asa ca divorteaza si vezi-ti mai departe de treaba dar nu mai arunca cu noroi doamna directoare, apropo, nu ne-ai zis unde esti directoare, am intalnit si directori cu 19 clase in romanica sa stii si nu erau plini de ei precum mataluta, ma intreb ce viata hada trebuie sa ai...
Hai pa ca te-am educat prea mult....
garbo088037
Postat pe 18 Martie 2013 09:07
garbo088037
Postat pe 18 Martie 2013 09:13
De la: garbo088037, la data 2013-03-18 09:13:02Sii mai sti ce??? daca ar fi durut prostia, erau spitalele pline dee... directori facuti pe banii taticilor...

Imi cer scuze omenilor care ocupa astfel de functii dar care nu au nimic in comun cu idiotenia si lipsa de caracter, oameni care au muncit sa ajunga unde sunt ...
garbo088037
Postat pe 18 Martie 2013 09:13

Nu-i nica!....zaceti ma diparte!
.... mda' tata lumea are carte......da parte.
Zi cum va doriti si fara sa suferiti.....in caz ca,...luati medicamentele
Fss_ssu
Postat pe 18 Martie 2013 11:09

Da,sa stii ca unele lucruri dor al dracului de tare,mai mult decit iti imaginezi,dar trebuie sa incerci sa mergi mai departe.
garbo120875
Postat pe 18 Martie 2013 11:16
Mirela... cind il iubesti da, probabil doare la fel. Si crede-ma ca ierarhiile sociale n-au absolut nici o relevanta, cind discutam de sentimente relevanta e calitatea de OM. Atit. Pe care unul cu 4 clase poate sa o aiba si unul cu nspe masterate poate sa n-o aiba...
Am iesit dintr-o relatie toxica cu un tip care avea acelasi statut social. Crezi ca a avut vreo relevanta? Ca a durut mai putin?
Casa... am incuiat-o, mi-am luat copilul si am plecat. Am plecat cit de departe m-am putut duce. Adica foarte departe. Abia atunci s-au linistit apele si mi-am regasit echilibrul. Pentru ca, vorba ta, totul in acea casa, in acel oras, in prietenii comuni, in modul in care rasarea soarele acolo era EL. Aici... a trecut.
Incearca sa faci acelasi lucru. Sa pleci.
quasaria
Postat pe 18 Martie 2013 13:34

Da, relevanta e "calitatea de OM".... ci sa-ti zic, ipotenuza?!:-P
Daca Oama, asta si altele ca ea sunt inconjurate de indivizi care nu au statut social si habar n-au daca fac parte din vre'o categorie, nu are cui sa se destainuie ca sa fie inteleasa....se mai cheama CALITATE??? ....ii defect, iti zac eu,na....chiar si cu diplome di tati neamurile pi tati limbile.
Si in cazul Mirelei, defectu' ii la ea, findca nu o stiut sa-si alega omul cu care sa simta ca iubirea ce o ofera, nu-i in van ca sa sufere acu'
....ci ma'nerveaza chestiile astea mascate....

Salut! existi:)? ma bucur! X_X
Fss_ssu
Postat pe 18 Martie 2013 13:55
si daca ar fi avut "statut" si ar fi facut parte "dintr-o categorie" (adica ar fi avut un kkt de job sau un kkt de firma, ca despre asta e vorba, pina la urma) - nu putea sa fie o javra de om? Well, cred nu numai ca nu putea, dar era chiar mult mai probabil sa fie vreunul sictirit, blazat, cu ceva whisky prin vene de la cafeaua de dimineata si pentru care tot ce ii flutura colorat prin fata e o (alta) carpa. Alta vinatoare. Dar na, omul are statut... Respecte, nu?
quasaria
Postat pe 18 Martie 2013 14:12
Eu nu am generalizat atunci cnd am vorbit despre relaia mea. Am povestit un caz singular. Apoi,am citit ca mai exist i alte cazuri. Nu, nu sunt o aroganta plin de mine care s judec oamenii in funcie de faculti. i eu, dac nu a fi avut sanse, a fi fost cine tie ce. Lucrez in domeniul bancar, nu la cine tie ce mega concern. i eu pot pierde totul dac se desfiineaz. Am vorbit doar despre mine. Nu am jignit ali oameni. Nu am discreditat. Dar uite, sunt un exemplu pentru cei care nu gandesc, doar acioneaz. Doar din altruism, devotament i dragoste. mi revin greu. La servici doar mpart responsabiliti. Ma izolez. Ce bine ca nu suport alcoolul, ca poate a fi fost tentat.
MirelaClaudia
Postat pe 18 Martie 2013 14:25
Important este sa.ti fie tie bine. respecta-te. sunt in aceeasi situatie. provenim din lumi diferite. eu am functie de conducere intr-o institutie publica -el fara nicio ocupatie si alcoolic. nici nu stii cat de jos te trage cu timpul. si am 23 de ani de casnicie. ma rog, daca se poate numi asa. dragostea se duce. vei ajunge la o varsta cad vei regreta ca nu ti-ai trait viata linistita asa cum trebuie traita . cu respect .cand te apuca dorul de el aminteste-ti cate ti.a facut si daca meritai sau nu sa treci prin momentele acelea neplacute.si pe mine m-a durut dar am invatat sa trec peste tot.am invatat sa ma iubesc putin. si nu e rau.
inderagostita
Postat pe 18 Martie 2013 14:42
...pana la urma cine lucreaza in sist. bancar, tot di kkt ii ......jobu' si-o facut baiatu' iluzii cum ca ea il ajuta cu ....aranjamente si ce-i mai trebuie job?

Tu crezi ca izolarea face bine in situatia in care esti?....poi poti sa dai in depresii si apoi......nu mai imparti nica....te trimit ei la plimbare si aer proaspat....'ntzales?
Lasa, am vzut eu... la cat esti tu di "imprastiata" acu' nu prezinti siguranta si mai bine sa vb. cu cineva de incredere, sa-i spui ce simti si alte alea.....iote psihologu,na
Mai, vezi sa nu fie "neam" cu el!
Fss_ssu
Postat pe 18 Martie 2013 15:00
Ba conteaza statutul social sau macar poftim, nivelul intelectual. Conteaza f tare...or, se vede clar cum in urma acestor alegeri eronate...sfarsitul relatiei e inevitabil. Ok, nicio legatura nu-ti poate garanta trainicia pana la adanci batraneti...dar si cand te incurci cu strungarul, tu, care esti, medic(sa zicem) e total "nepotrivit", ca sa nu zic mai mult.
Ok, te indragostesti, dar ia-ti si mintea cu tine. Atata vreme cat alegi ceva total opus tie si nu ma refer la temperament, ci la caracter si la "posibilitati" intelectuale/umane/"de devenire"...e clar ca ceva nu este in regula cu tine si ca nu ti-ai facut tu tie curat, acolo in mintea si sufletul tau.

Mai bine mai tarziu decat niciodata, asa ca e normal sa suferi, dar, daca ai invatat ceva din asta, atunci maine va fi mult mai bine pentru tine.
Mi se pare cosmar, mie, cel putin, sa fiu implinita profesional, social, cu studii, etc...si sa ma incurc cu unu' cu 10 clase si neserios si lenes si etc...despre ce vorbim aici?! No way!!!
Esti tu contra ta, alegand un astfel de om...si nu are cum sa fie bine.
magdabeauty
Postat pe 18 Martie 2013 15:01
Desi pare extrem de greu,primul pas spre desprinderea totala este cel de a nu trai in trecut iar daca ruptura este proaspata si ti se pare imposibil, rememoreaza doar aspectele negative ale conduitei lui asa cum ai facut-o in mesajul tau, ....evita insa cat poti, singuratatea pentru a nu fi coplesita de gandurile care te leaga de el.I Fa-ti singura mici bucurii,asculta muzica,admira natura si tot ce te inconjoara,ascunde tot ce-ti aminteste de el.....timpul iti va vindeca ranile,ajuta-te cu rabdare si intelepciune si nu in ultimul rand....o iubire se poate inlocui cu o alta iubire.
Vei trece peste trauma divortului mult mai usor dar asta depinde in primul rand de tine.
SUCCES !
Meda_Alma_1
Postat pe 18 Martie 2013 15:10
De la: Sarikiz, la data 2013-03-17 23:24:26Draga mea, este ok ca ai vizitat si astfel de bodegi. Bine ca nu iti doresti sa le mai vezi. Vezi, vindecarea incepe. Te asigur ca peste o saptamana nu o sa mai strangi perna in brate gandind ca este el. İncepand sa revezi filmul vietii cu el, uitatndu-te de dinafara in ce locuri te ducea, vei renunta la ce zice inima si vei gandi.
O rugaminte am numai, incearca sa te ajuti singura. Sa te autoanalizei dar fara sa te "dusmanesti" pentru ca ai gresit alegand omul nepotrivit. De fapt nu ai gresit. Viata te pune la incercare. Sa devii o femeie puternica potrivit slujbei tale. Si unui barbat puternic care are nevoie de o femeie la fel ca el.
İti spun inca o data. Nu tu esti vicitima, ci el. Te-a terorizat in asa hal incat sa te crezi vicitima lui. Ori asta ii facea placere. Asa ca nu trebuie sa ii faci pe plac umilindu-te far rost si simtind nevoia de a fi in continuare alaturi de el.
Multe dintre femei mai trec cateodata prgaul unei bodegi si nu sunt alcoolice sau altfel. Sunt normale. Uite daca vrei , te invit la Crasma sa bem bere ca nemtii, sa ragaim ca ei, sa ne punem poalele in cap dansand pe mese. Asigur bodyguarzi pentru protectia noastra. :))
Glumesc. Uneori este bine sa iti destinzi mintea cu tot felul de giumbulustiucuri sa te vezi in ipostaze ciudate ca apoi sa razi de situatie.
Te inchipui cum arati dansand pe mese in bodega cu halba in mana si cu o zaluda ca mine bre cu parul verde si cu limba scoasa? No ca si eu am halba in mana.
Hai noroc si voie buna
eu acum ti-am spus o minciuna
dar tare as vrea curand
calare pe mese band
chiuind din rasputeri
ca acum nu mai ai dureri.
Pune mana pe-un pahar
si mai joaca si tintar
cu-n tinerel barbat
dar sa nu fie insurat!
Ca te-o prinde-a lui nevasta
si te-o apuca de teasta
sa vezi tu atuncea batuta
de n-o sa-ti mai arda de bauta.

Fii tare draga amica.



Garcon (gascan) mai ada un rand la doamnele divortate ca is in petreceri acuma !




mmmda... teoria e buna... ce feci cu practica ? nu ma refer la bere.... ! eu n-am trecut prin asa ceva... dar imi inchipui ca e tare greu ! din cate stiu de la altii. nimic nou sub soare ! dar de obicei, numeni nu poate ajuta, deci asa cum spui tu.... sa fie tare !!! de fapt... cum vine treaba asta cu "sa fi tare" ? si: "Iubirea e cel mai frumos lucru care te poate condamna la suferinta"... ! sau: "Oamenii se cunosc si apoi se despart... sau se despart pentru ca au facut imprudenta de a se cunoaste"... sau: "Nu exista fericire de care sa-ti amintesti fara tristete."... ! vorbe......
barboneli
Postat pe 18 Martie 2013 15:13
Suparat, nesuparat, dar amuzant. Nu prea sunt eu adepta site-urilor de socializare, dar e mult mai bine decat sa iti stresezi prietenii cu zeci de telefoane zilnic. Macar aici, ai parte de compasiune si de vorbe sincere, nefiind nimeni care sa te menajeze pentru ca ii pasa de tine. La stadiul de depresie inca nu cred ca am ajuns, desi mi se pare ca mult nu mai am. Dar e bine ca nu am ganduri de suicid, vezi cazurile lumii mondene, care recurg la asemenea gesturi extreme. Nu e asa ca merit si eu o perioada in care sa imi plang de mila? Ar fi bine sa existe si la noi ca la chinezii aia pe care i-am vazut la tv, un loc in care sa platesti si sa ti se permita sa spargi, pentru a te deconecta. Asa ar fi mai simplu sa te exteriorizezi. Zilele trecute am avut videoconferinta si directorul de la Bucuresti a vazut ca nu sunt in regula. Am fost sunata apoi si intrebata. I-am zis direct, fara menajamente ca divortez. Reactia? Ia si tu o saptamana de concediu. Asa ca, e bine ca sunt inteleasa si ca oamenii, intre atata acte, mai au timp si de umanism.
MirelaClaudia
Postat pe 18 Martie 2013 15:14

Di cand lumea si pamantu', femeia o modelat barbatu' daca o vrut sa-l aibe
No way, No way!!! :-P
si el ii un" rau necesar"la casa omului ca si voi femeile, (ma gandeasc)....da ea, ea ce-o facut ca sa-l modeleze??
Numa' barbatu-i vinovatu'
Nu judec...la iubit si inca il mai iubeste, no?....ce-o gasit bun la el, "la inceput di drum" si acuma nu mai e bun, ha?....hai zaceti voi, ca aveti experienta si noi, cu sau fara job/diploma...si chiar strungar nu va convine???
Lasa, ghini, m-am calmat!
Fss_ssu
Postat pe 18 Martie 2013 15:18
Da, suparatule, modelezi si te modelezi. Ca nimeni nu este buricul pamantului , sa faci doar dupa bunul plac al partenerului. Dar cand viata insasi nu iti mai coincide cu a lui, ce faci? Nu pleci in lumea larga? Sau te apuci de compromisuri? Unul, doua, o mie, un milion? Si toata viata ta va fi doar un compromis?
Nu, ii redai omului LIBERTATEA si tie la fel. Printr-o simpla semnatura la un notar.
Regretele? Normal ca sunt. Normal ca a fost bun, de l-ai luat si de barbat. Dar daca s-a alterat totul? Ce sa mai salvezi?
Doar sufletul.
Cand iubesti, cand nu iti ridici poalele in sus in afara casniciei, cand tragi din toate puterile sa mearga totul, obosesti mult mai repede si renunti. Apoi cauti doar acea liniste.
Si dai vina pe acea soarta manelizata. Ca sa te simti mai bine. Si, incet, incet, iesi din iarna. La propriu si la figurat. Iti strangi resursele , zambesti frumos din nou si.... mult succes.
MirelaClaudia
Postat pe 18 Martie 2013 15:36
De la: heartbit, la data 2013-03-17 22:46:11
De la: Georgescu_Jorj_Ioan_1, la data 2013-03-17 10:44:47PROSTIA SI MIRLANIA SUNT LA PACHET SI LA PROMOTIE


De la: Georgescu_Jorj_Ioan_1, la data 2013-03-17 06:10:45Am trecut prin asta acum 20 de ani.ai scapat ieftin si bine.In alte cazuri el a ramas in casa asa vroia fosta mea dupa ce o facuse-mi prof. univ pe lucrarile male si ii facusem teza de doctorat indrumator academician P. Vancea.
Dupa cum vezi aveam amindoi studii sup dar DACA AVEA OCHI ALUNECOSI INIMA ZBURDALNICA SI M-A FACUT CERB 1000 PUNCTE DIVORTUL ERA UNICA SOLUTIE.
....nu ca minghiam perna, femei sunt ca si barbati ci cautarea explicatiei acestui esec si a prostiei mele cu 9 ani mai mare, deja sef proiect, sa ma leg de o fica de activista PCR racolata din liceu de DSS 1/4 tiganca.
PATUL E O CONDITIE OBLIGATORIE DAR NECESAR E SA AI ACEASI EDUCATIE, CULTURA, INTERESE.In cazul tau ca si al meu acest NECESAR nu a fost.
DECI MERGI INAINTE, UN ESEC E UN SUT IN CUR CARE TE PUNE PE ALTA DIRECTIE.
....


dupa cum se vede tu esti pachetul care contine prostia si marlania!
deci esti la promotie tataie!
esti prost ca nu stii sa scrii si marlan prin ceea ce ai scris!
mai bine du-te si ia o tuica si poate iti mai ineci amarul, sau macar te mai fragezesti putin asa ca un caprior... ca bou ai fost destul ... aaaa... asta ... creb am vrut sa zic...!!
uite dom'le unde se gasi cerbul de 1000 de puncte, adevarat trofeu, parol!

poate ne dai si noua neinstruitilor prin forurile pcr si dss traducerea urmatoarelor fragmente:
"In alte cazuri el a ramas in casa asa vroia fosta mea dupa ce o facuse-mi prof. univ pe lucrarile male si ii facusem teza de doctorat indrumator academician P. Vancea" - cu asta sper ca te-ai calificat la faza de academician in prostologie!
cum "IN ALTE CAZURI", ca vorbesti despre tine bouletule cu pretentii de cerb
despre care "EL" ar fi vorba?
"...dupa ce o facuse-mi prof. univ pe lucrarile male ..." ce ai facut mai tataie? dupa cum scrii inseamna ca si tu si ea sunteit profi universitari la analfabeti si aia de v-au aprobat lucrarile!
tatie, cum ai facut-p tu prof universitar? chiar sunt curios, si vorbesc extrem de serios, las la o parte orice gluma...! poate unii de pe forum nu stiu ce inseamna si care sunt pasii pentru a ajunge prof univ... dar culmea e ca eu stiu ... iar talica.... poti sta cum vrei tu si in kwr si in cap... nu poti face pe nimeni prof univesritar! ai priceput? deci las-o jos ca macane de-i sar fulgii!
"....nu ca minghiam perna,..." . ce ziceai ca ii faceai la perna aia? i-ai ai baut prea mult de ti se incurca capul prin ganduri?
"...si a prostiei mele cu 9 ani mai mare..." cine era cu 9 ani mai mare? prostia ta? tu? ea?
"...o fica de activista..." - o ceeeeeeee???
hai treci la medicamente!!!


garbo174849
Postat pe 18 Martie 2013 15:46
Mirela scumpo, la ce ai scris mai sus, nu te referi ca ai fi facut-o, cum??....sa lasam "regretele"
(ca am chef eu acu sa vb. )...modeleaza-ma ti rog fr. sa n-o mai fac!
E! mai :-w mult??
Mie imi miroase a, altceva fr. ambalat....nu ti supara ca te intreb: te-o batut, te-o jignit, era golan cu tini cand faceai dragoste cu el, iti aducea flori sau ti le cumperi singura?....
poate, nu eviti sa raspunzi 'ntzales?;)


P.S. stii ca "intelectualii" au niste simturi fin dezvoltate si tin unii la altii chiar si in virtual??
pt. tine! :)
Fss_ssu
Postat pe 18 Martie 2013 15:50
Suparatule, eu nu-mi iau caine ca sa-l dresez si nici copil ca sa-l educ(de asta trebuia sa se ocupe mama-sa sau daca era orfan, societatea...si neaparat, el)

Sentimentul de iubire ia foc daca admiri ceva la omul in cauza si nu doar prestatia in pat si faptul ca are ochi albastri...
Ce dracu sa faci cu-n "macho" fara scoala, violent, lenes, pierde-vara...decat sa-l trimiti cat mai departe de tine?! Ha?! Sa se duca invartindu-se, zic!!!

magdabeauty
Postat pe 18 Martie 2013 16:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Asa doare pe toata lumea? 141 De la: MirelaClaudia 15 Ianuarie 2016 19:09
As vrea sa divortez dar... 5 De la: 13 Noiembrie 2018 12:25
cum e mai bine, casatorit sau...pacsat? 81 De la: yanyacharberet 13 Septembrie 2009 13:15
divort cu partaj copii majori unul cu grad 2 de handicap mintal 1 De la: garbo_9169 6 Noiembrie 2012 20:28
divort la distanta 5 De la: garbo_392381 14 Decembrie 2013 17:05
Setari Cookie-uri