divort - partaj

Buna seara , poate primesc si eu cateva idei de la d-voastra. Sunt intr-o situatie mai mult decat delicata. In dec am 8 ani de casatorie cu un cetatean german de origine ro. Ne-am cunoscut in internet - dupa ce facuse o comotie cerebrala . A fost de 8 ori la mine in ro intr-un an - ca sa ma convinga sa vin aici . Eram de 15 ani vaduva cu 2 baieti...nu vroiam sa-mi parasesc baietii si nici serviciul ....dar in timp ,am crezut ca iesise sorele pe strada mea. Am venit, m-am casatorit si am avut o viata de familie cum vroiam eu sa cred frumoasa, In acesti ani , sotul meu a mai avut prob de sanatate, A facut a doua comotie cerebrala , apoi operatie la coloana vertebrala, i-au gasit gaura in inima - operatie la inima , tumoare ( necanceroasa) in cap. etc..In tot acest timp am fost alaturi si l-am ingrijit cum am stiut eu mai bine. Si doamne cat l-am mai iubit !!! In toamna am cazut eu bolnava - o semipareza pe partea stanga - din fericire fara uramari - eram disgnosticata ca suspect de comotie cerebrala --- si nenorocirea a aparut - tot pe internet ...in ultimele zile de internare , iubitul meu sot - a gasit alta femeie in internet ....dragoste mare la 2 zile de chat etc etc .....relatie care dureaza. In momentul de fata sunt impreuna in concedui. Dama cu pricina este din bcuresti si stabilita in abu dhabi. cu doi copii din doua casatori - un roman si un arab , iar de la arab - o fetita de 6 ani.
In momentul adevarului -pe 10 ianuarie , am intrat intr-o stare de soc, depresie-etc ...ca am fost spitalizata 10 saptamani si am iesit din spital instabila din pc de vedere medical.
Durerea e mare .....inca sangereaza rana ..... desigur au urmat avocatii ....
Intrebarea este daca in cazul partajului in germania bunurile acumulate in cei 8 ani se imparte ? Locuinta cumparata eu stiam ca am o parte iar sotul meu 2 parti - asa scria pe actul de la notar ....am gasit aseara acte de la banca in care eu am doar 25 % - pare caraghios , dar niciodata nu am fost materialista si nu credeam ca voi ajunge aici - eu nu-mi doream decat o familie - nicidecum ceea ce sa intampalt acum. Mentionez ca eu am aici 7 ani lucrati -salarul este mai mic ca al soului meu . Avocatul mi-a spus ca dn pdv financiar banii din cont daca sunt pe numele sotului meu sunt ai lui - provin de la salarii compensatorii ---- am facut economii in casa ca sa pastram acei bani ptr zile negre - la batranete... iar in locuinta mai avem de platit la banca cca 10 mii ....
Dupa toata mizeria asta ....simt ca am fost folosita , mintita , inselata si tot ce-i mai urat ....
Va multumesc , si scuzati - nu vroiam sa scriu o telenovela - e doar disperaea mea ...
mfm
Postat pe 15 August 2010 01:32
breu de spus ....eu zic sa verifici tot .....si ce materialism bre teo lasat in spital ...nu vedea nimica...........te-ai gandit daca strangi dovezi cu ce face el?are efect acolo?
garbo074997
Postat pe 15 August 2010 01:46
dovezi ? ...nu am nevoie , recunoaste singur ca " iubeste" alta femeie , ca poate e ultima zvgnire de fericire ce-l asteapta. Treaba este ca l-am iubit , si dragostea m-a facut oarba ...sunt o femeie care pune valoare pe sentimente , si-mi era asa mila de el cat tip a avut probleme de sanatate . Nu m-am gandit niciodata ca ar trebui sa pun ceva de-oparte , numai al meu .... nu am pus nici macar 1 cent - ptr mine........ iar acum ....
mfm
Postat pe 15 August 2010 02:13
dovezi pe car sa le folosesti in istanta.
garbo074997
Postat pe 15 August 2010 02:21
Doamna,imi pare rau pt situatia in care va aflati,dar sper ca in Germania,legea sa tina cont mai mult de sacrificiile femeilor.Sper ca acolo aveti mai multe sanse sa obtineti macar o parte din ceea ce vi se cuvine,ca la noi nu ai nici o sansa.
Eu dupa 25 de ani de casnicie ,m-am trezit ca trebuie sa vind casa (in care m-am nascut)pt ca am cumparat-o in timpul casniciei ,de la stat cu 1500 dolari ,si trebuie sa-i dau 1/2 din valoare (cam 70000 euro),el detinind toate economiile noastre(facute de mine ).
Ramine speranta ca D-zeu sa faca dreptate(din pct meu de vedere)
Va doresc SUCCES!!
onil
Postat pe 31 August 2010 18:44
draga doamna, situatia este induiosatoare in favoarea dumneavostra desigur,
nu ati precizat insa daca sotul dumneavoastra gandeste ca acele economii ii vor ramane dumnealui in totalitate, ma gandesc totusi ca nu ati trait atata vreme langa un strain , si daca v-ati permis sa nu va faceti griji in privinta economiilor pe termen lung inseamna ca ati luat in considerare si caracterul dansului, eu zic ca dragostea nu prea te intreaba cand vrei sa vina in viata ta , si acum daca s-a intamplat asta, intradevar e tragic pentru dumneavostra, perspectiva singuratatii e cea mai infricosatoare , dar nu v-am auzit plangandu-va pentru asta, v-a oferit momente frumoase, si nu cred ca v-a fortat vreodata sa va manifestati grija si aprecierea pentru dansul, acum nu e vremea pentru regrete , odata ce aveti un salariu si banuiesc o suma de prieteni confortul financiar de alta data poate fi ramane o amintire ori poate nu daca legea va decide , eu cred ca ar trebui sa vedeti si jumatatea plina a paharului, uite ceva v-a trezit la viata, incercati sa va demonstrati ca aveti resurse sa depasiti si mergeti inainte , nu-i bai daca totul se naruie acum...si maine este o zi , o zi in care va puteti simti mai om decat ati facut-o ieri , si nu e musai sa aveti confort financiar pentru a trai frumos.
Multa sanatate va doresc, si slava domnului ca nu traiti in Romania.
foxylady
Postat pe 31 August 2010 19:27
Buna ziua. Intradevar dragostea este oarba. Si eu am patit acelasi lucru. Din pacate nu este nimic de facut. Si eu sper ca Dumnezeu va face dreptate dar pana atunci nu imi ramane decat sa platesc datoriile pe care mi le-a lasat sotul meu. Am luat-o de la capat dar am invatat un lucru: In zilele nostre, intr-o relatie trebuie sa te bazezi mai mult pe ratiune si mai putin pe sentimente. Sa fim sanatoase si sa avem puterea sa mergem mai departe.
mirela_laurentia
Postat pe 7 Septembrie 2010 10:30
si uite cum se adevereste vorba aia " fiecare cu aia masii" in occident daca nu ai bani pusi deoparte pe numele tau sau orice altceva pus doar pe numele tau ramai cu buzele umflate
sorry din pacate nu cred ca poti face nimic fara probe si acte din care sa reiasa ca si tu ai participat la tot
tusi_Oli
Postat pe 7 Septembrie 2010 10:41
Va multumesc din suflet pentru poate postarile de aici - nu stiu de ce , dar parca nu ma mai simt atat de singura acum . Aici in germania am doar o singura prietena - dar am gasit pe garbo acum :) Multumesc
Durerea ramane - ramane si disperarea si frica de ziua de maine . Nu stiu . Dar in ultimele 2 saptamani am senzatia ca m-am linistit ff mult si prind putina forta - stiu : trebuie ! - teoretic stiu tot - dar uneori panica ma doboara .
Faptul ca sunt singura in locuinta - din 6 august si cred ca pana cca 13-14 septembrie - a facut sa-mi limpezesc gandurile si sa discern totul . "el " e plecat cu " ea" in concediu in romania .
La inceput numai gandul ca vor face concediul impreuna ma termina - acum - multumesc lui dumnezeu - aproape nici ca-mi pasa . Ma gandesc uneori cu groaza la ziua cand se va reintoarce acasa . Si nu ptr certuri - nu exista certuri intre noi - iar acum nici nu are curajul ptr ca i-e frica ca-l da afara din casa " judecatoria familiei " - cam asta ar fi traducerea in ro .
Avocatul meu i-a scris deja doua scrisori ( aici avocatii rezolva prin scrisori )in care-i aduce la cunostinta ca la ce-a mai mica abatere - asta insemnand - jignire - cearta - presiune pshihica etc de genul acesta va fi nevoit sa paraseasca locuinta . Desigur nu urmaresc asa ceva - am impartit locuinta : eu dormitorul el sufrageria - si va trebui sa acceptam prezenta tacita a celuilalt - deocamdata pana se va rezolva problema financiara .
Despre economii ?....ar fi multe f multe de spus - binenteles spune ca sunt ale lui . Va dau cateva exemple : in germania clasificarea ptr finate este pe 5 trepte - intr-un cuplu ... impreuna trebuie sa faca 8
ar putea fi 3 cu 5 - 3 sotul si 5 sotia - sau 4 cu 4 - asta merge in cazul salariilor aproape egale .
La noi a fost pana acum cateva luni 3 cu 5 ...asta insemna ca cel care are salar mai mare are mai putin impozit iar celcu salar mai mic mai mult - nu am fost eu multumita de la inceput - diferenta era de cca 270 euro - imi spunea mereu ca egal la cine merg banii aia la el sau la mine - sunt ai nostrii .Si asa a fost pana a aparut femeia aceasta . Incadrarea o am de 1149 euro - luam in mana cu clasa 5 ---- 608 euro ....acum ca am schimbat-o in 4 --- iau 879 ---e diferenta mare - nu ?
In acest contest se sustine ca el a castigat mai mult decat mine - e adevarat el ia acum cca 1500 - dar totusi felul cum a procedat ma deranjeaza
Ceea ce ,ma doare cel mai mult acum este nu faptul ca eu am o parte si el doua - sau eu 25 si el 75 si restul de genul asta - ma doare ca s-a folosit de mine - avocatul clasifica asta ca " violare de sentimente " iar eu orbita de durere si mila nu am dat importanta la multe lucruri de genul asta - aveam gravat in frunte " familie " ...iar materialista nu am fost niciodata . De multe ori am vrut sa plec - doar sa plec de aici numai cu pasaportul in mana - fara nimic ! si nici prea sigura nu am fost nici cand am fost la vocat ca ce as vrea - vreau linistea si sanatatea mea innapoi - atat ! ...dar avocatul mi-a spus ca nu pot fi atat de nepasatoare ptr zilele ce vor urma - ptr ca trebuie sa am o siguranta finnaciara dupa tot ce s-a intamplat si toti acesti ani de casatorie .
Poate nu ajungeam nici la avocat - daca nu m-ar fi provocat zile la rand - mi-a spus vb care dor si nu le pot uita - vorbe spuse fara certa - aruncate .... printre altele - ceea ce a umplut paharul a fost expresia " iti fac un proces de v-a trebui maica-ta sa-si vanda si chilotii sa-l platesti !" ..... am ramas muta - nu-l auzisem in toti acesti ani vb asa - mai ales de mama - pe care o respecta si invers - nici pana in ziua de azi mama inca nu l-a jignit . A fost un respect reciproc intre ei - si asa de-odata ..... nu mai stiam daca el e barbatul pe care-l iubisem atat de mult - atunci m-am hotarat ! Apoi la usa avocatului , am ezitat iar - de trei ori m-am intors si iar am revenit . Acum sunt mandra de mine ca am avut acest curaj - si ca recompensa - mi-am cumparat ceva frumos .
Sunt multe de povestit - mult prea multe - dar sper sa am taria necesara sa trec peste acestea .
O seara placuta si sa auzim numai de bine !
Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns - si mai astept ....
mfm
Postat pe 7 Septembrie 2010 19:10
iti multumim ca neai scris ca sa mai invatam si noi cite ceva si sa avem grija sa nu ni se intimple asa ceva .D,ZEU sa te ajute .
memo
Postat pe 8 Septembrie 2010 03:58
Buna! Am citit cu interes scrisoarea Ta, caci si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, doar ca eu traiesc in Ro. Am divortat dupa 24 de ani, si acum imi cere partea lui din apartament,(jumatatea lui) desi eu am cumparat cand eram fata, pe rate, dar o parte din rate am achitat impreuna. Dar nu despre asta am vrut sa scriu, ci despre faptul, ca trebuie sa ai incredere in tine, si mai ales in Dumnezeu, pentru ca EL iti da putere sa rezisti, sa treci mai departe si sa ai putere sa rezolvi toate problemele ce se vor ivi pe parcurs. Vei vedea dupa ce a trecut greul si te vei linisti ca privind in urma iti vei da seama ca ai reusit cu ajutorul Lui, ai iesit din incurcatura, si nici nu a fost asa de greu precum ai asteptat. Dar pentru asta trebuie sa ai incredere in El, trebuie sa-L rogi neincetat sa Te ajute si asa va fi. Eu puteam sa divortez din prima zi, dar la inceput a fost iubirea si speranta ca va fi bine in final, dupa mult ani a fost prostia mea si lasitatea mea ca nu voi putea supravietui fara el, dar m-am rugat neincetat, am crezut in Dumnezeu si pana acum am reusit si stiu ca voi reusi in continuare,cu ajutorul LUI , dar numai cu EL. Sa fi tare, curajoasa si cu tupeu, caci nu Tu ai gresit, ci el, de acum sa faci totul in asa fel ca tie sa-ti fie bine si avantajos, trebuie sa te gandesti numai la tine si sa lupti pentru drepturile tale, in occident legea tine cu femeia, deci mult curaj, capul sus, si lupta cu ajutorul lui Dumnezeu, caci vei reusi. Sanatate si numai bine !
VIKTORIA1961
Postat pe 15 Septembrie 2010 16:33
buna , azi am vesti noi -" scumpul meu barbat " s-a intors acasa dupa p perioada de cca. 5 saptamani de concediu in RO cu femeie respectiva - o s-o numesc "abu dhabi " ptr ca acolo e stabilita inca .
Asa ca dupa 5 saptamani in care am reusit oarecum sa ma linistesc apare "fat frumos " ... pret de cateva ore - nu i-am vazut fata - si nici hallo nu a spus cand a intrat pe usa. liniste relativa -a stat toata seara online cu abu dhabi - eu in dormitor - ca am impartit locuinta : eu dormitorul el sufrageria - apoi pe la orele 23 - aud ca striga , injura , tipa ...tot tacamul ies din camera si ma indrept spre bucatarie - era cu leptopul si castile la urechi - era furios ca frigiderul era aproape gol ( In ultimele 10 zile pe mine ma tintuise o gripa urata de tot la pat ) Eu am micul dejun si pranzul asigurat la servici - Furios- si-i arata cu camera -cum arata frigiderul nostru -
Nu am inteles ,vroia sa-l astept cu gratare si tort de ciocolata ??? sau la ce se astepta ?
Au urmat acelasi cuvinte aruncate aiurea dar care dor ! Si sa plec la mama ...sa plec in romania - ca-mi da 5000 euro numai sa plec -ca i-am intrat in camera cat timp a fost plecat _ cand a pelcat a inchis sufrageria - av. mi-a spus insa ca am dreptul sa fol toata locuinta dar eu nu am intrat in camera aceea - si nu mai pot sa fiu acuzata de lucruri ce nu le-am facut si de vorbe ce nu le-am spus . NU mai pot suporta Asa ca am avut curajul insfarsit sa pun piciorul in prag : Am spus .Acum termina ! - daca doar doua minute mai urli sun la politie - si asta insemnand ca-l evacueaza din locuinta.
Am uitat sa va spun - ca a primit 2 scrisori de la av, meu in care i se puncteaza foarte precis si la obiect - ca daca face scandal - ma jigneste, streseaza , sau presiuni pshihice - etc- etc-va fi evacuat din locuinta si cu interzicerea de a se apropia 100 m.
Asa ca furios a mai continuat el o vreme injurand si blestemand legile nemtesti care ocroteste femeia - iar acum eu profit de ele ... intr-un tarziu s-a potolit .
Nu vreau - dar mi-e sufletul plin de spaima - nu stiu de ce - dar doar cand aud ca baga cheia in broasca - inima bate cu o viteze mai mai sa iasa afara - genunchii-mi tremura - gura mi-e uscata si sunt incordata.
Am jucat o viata dupa muzica ce-o canta ----cantecul lui suna fals acum - nu ma mai impresioneaza - s-a terminat cu dansurile - s-a terminat cu casnicia noastra !
Stiu ca nu ma poate da fara - stiu ca nu poate sa faca cu mine ce ar fi facut daca eram in RO - multumesc cerului ca primesc ajutor de la legile de aici .
De cateva ore s-a intors de la servici - a venit si si-a cerut scuze ptr aseara - i-am spus ca e prea tarziu - avocatul meu este deja informat de situatie .... ce va urma ? nu stiu - dar stiu ca am sa va scriu,,,,
Sa auzim numai de bine !
Va pup !
mfm
Postat pe 15 Septembrie 2010 19:27
Daca deja urla ca nu e mancare in casa e clar..inseamna ca nu mai are nici atentie fata de dvs nici bun simt..de respect nu mai spun, deci el vine de la alta si tot ele nervos ca nu are mancare?culmea magariei..faceti f bine ca dati divort, rugati-va din suflet la D-zeu, va va arata ce sa faceti, sa aveti putere sa treceti peste si eu am avut un div urat cu cineva care a plecat la munca in State fara voia mea..am ramas in spital si in divort si iata-ma, am trecut peste..au trecut de atunci 9 ani..D-zeu sa va ajute..
rebelfire
Postat pe 28 Septembrie 2010 11:01
De la: m_disperata, la data 2010-09-15 19:27:39buna , azi am vesti noi -" scumpul meu barbat " s-a intors acasa dupa p perioada de cca. 5 saptamani de concediu in RO cu femeie respectiva - o s-o numesc "abu dhabi " ptr ca acolo e stabilita inca .
Asa ca dupa 5 saptamani in care am reusit oarecum sa ma linistesc apare "fat frumos " ... pret de cateva ore - nu i-am vazut fata - si nici hallo nu a spus cand a intrat pe usa. liniste relativa -a stat toata seara online cu abu dhabi - eu in dormitor - ca am impartit locuinta : eu dormitorul el sufrageria - apoi pe la orele 23 - aud ca striga , injura , tipa ...tot tacamul ies din camera si ma indrept spre bucatarie - era cu leptopul si castile la urechi - era furios ca frigiderul era aproape gol ( In ultimele 10 zile pe mine ma tintuise o gripa urata de tot la pat ) Eu am micul dejun si pranzul asigurat la servici - Furios- si-i arata cu camera -cum arata frigiderul nostru -
Nu am inteles ,vroia sa-l astept cu gratare si tort de ciocolata ??? sau la ce se astepta ?
Au urmat acelasi cuvinte aruncate aiurea dar care dor ! Si sa plec la mama ...sa plec in romania - ca-mi da 5000 euro numai sa plec -ca i-am intrat in camera cat timp a fost plecat _ cand a pelcat a inchis sufrageria - av. mi-a spus insa ca am dreptul sa fol toata locuinta dar eu nu am intrat in camera aceea - si nu mai pot sa fiu acuzata de lucruri ce nu le-am facut si de vorbe ce nu le-am spus . NU mai pot suporta Asa ca am avut curajul insfarsit sa pun piciorul in prag : Am spus .Acum termina ! - daca doar doua minute mai urli sun la politie - si asta insemnand ca-l evacueaza din locuinta.
Am uitat sa va spun - ca a primit 2 scrisori de la av, meu in care i se puncteaza foarte precis si la obiect - ca daca face scandal - ma jigneste, streseaza , sau presiuni pshihice - etc- etc-va fi evacuat din locuinta si cu interzicerea de a se apropia 100 m.
Asa ca furios a mai continuat el o vreme injurand si blestemand legile nemtesti care ocroteste femeia - iar acum eu profit de ele ... intr-un tarziu s-a potolit .
Nu vreau - dar mi-e sufletul plin de spaima - nu stiu de ce - dar doar cand aud ca baga cheia in broasca - inima bate cu o viteze mai mai sa iasa afara - genunchii-mi tremura - gura mi-e uscata si sunt incordata.
Am jucat o viata dupa muzica ce-o canta ----cantecul lui suna fals acum - nu ma mai impresioneaza - s-a terminat cu dansurile - s-a terminat cu casnicia noastra !
Stiu ca nu ma poate da fara - stiu ca nu poate sa faca cu mine ce ar fi facut daca eram in RO - multumesc cerului ca primesc ajutor de la legile de aici .
De cateva ore s-a intors de la servici - a venit si si-a cerut scuze ptr aseara - i-am spus ca e prea tarziu - avocatul meu este deja informat de situatie .... ce va urma ? nu stiu - dar stiu ca am sa va scriu,,,,
Sa auzim numai de bine !
Va pup !
nelik
Postat pe 29 Septembrie 2010 13:54
Buna,asteptam cu mare interes sa ne mai povestesti ce se intamla si sa stii ca suntem alaturi de tine cu sufletul chiar daca distanta este mare!Cu mare drag si mult curaj si noroc iti dorim.
nelik
Postat pe 29 Septembrie 2010 13:57
Da repede pe OTV. Tantica s-a mutat acolo.
Thor_again
Postat pe 29 Septembrie 2010 14:13
Buna, am citit un articol interesant si dragut despre cum sa ne revenim dintr-un divort sau o despartire, vi-l recomand si voua. Pe mine m-a inveselit un pic. Pupici
http://www.afladespre.ro/cum-ne-revenim-dupa-divort-1024.htm
garbo171197
Postat pe 8 Octombrie 2010 23:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
In prag de Divort 64 De la: quasaria 19 Februarie 2011 10:48
helicobacter pylori:( 40 De la: hermosa20 26 Decembrie 2013 15:24
Te-ai implica intr-o relatie cu o persoana divortata care are un copil? 41 De la: yanyacharberet 21 Iulie 2009 20:48
bani in plus! 1 De la: elisabeta_boia 16 Noiembrie 2011 23:33
Oare de ce BARBATII sunt lasi, indiferenti, reci la tot ce insemna IUBIRE, sentimente puternice? 184 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:08
Setari Cookie-uri