Loc pentru citate

Sper ca nu-i niciodata tarziu..dar acum am aflat...

De ziua lui BARBONELE..'
Desenez un cos cu mere,
Crizanteme mari si prune,
Si-apoi ,struguri si alune !!

La Multi Ani!!
elisabeta_boia
Postat pe 18 Februarie 2013 10:48
19

Ianuarie

i viaa venic este aceasta: s te cunoasc pe Tine, singurul Dumnezeu adevrat, i pe Isus Hristos, pe care L-ai trimis Tu. Ioan 17.3

Adevruri venice

Buntate venic: Adu-i aminte, Doamne, de ndurarea i buntatea Ta; cci sunt venice (Psalm 25.6).

Cas venic: tim, n adevr, c, dac se desface casa pmnteasc a cortului nostru trupesc, avem o cldire n cer de la Dumnezeu, o cas, care nu este fcut de mn, ci este venic (2 Corinteni 5.1).
Dreptate venic: Dreptatea Ta este o dreptate venicㅓ (Psalm 119.142).

Mntuire venic: i dup ce a fost fcut desvrit, S-a fcut pentru toi cei ce-L ascult, urzitorul unei mntuiri veni-ce (Evrei 5.9).

Mngiere venic: i nsui Domnul nostru Isus Hristos i Dumnezeu, Tatl nostru, care ne-a iubit i ne-a dat, prin harul Su, o mngiere venicㅓ (2 Tesaloni-ceni 2.16).

Via venic: Pentru ca oricine crede n El (Isus Hristos), s nu piar, ci s aib viaa venic (Ioan 3.16).
garbo242980
Postat pe 19 Februarie 2013 08:36
Ioan 14:15 Dac M iubii, vei pzi poruncile Mele.
16 i Eu voi ruga pe Tatl, i El v va da un alt Mngietor, care s rmn cu voi n veac;
17 i anume Duhul adevrului, pe care lumea nu-L poate primi, pentru c nu-L vede i nu-L cunoate; dar voi l cunoatei, cci rmne cu voi i va fi n voi.
18 Nu v voi lsa orfani, M voi ntoarce la voi.
19 Peste puin vreme, lumea nu M va mai vedea, dar voi M vei vedea; pentru c Eu triesc, i voi vei tri.
20 n ziua aceea, vei cunoate c Eu sunt n Tatl Meu, c voi suntei n Mine i c Eu sunt n voi.
21 Cine are poruncile Mele i le pzete acela M iubete; i cine M iubete va fi iubit de Tatl Meu. Eu l voi iubi i M voi arta lui.
22 Iuda, nu Iscarioteanul, I-a zis: Doamne, cum se face c Te vei arta nou, i nu lumii?
23 Drept rspuns, Isus i-a zis: Dac M iubete cineva, va pzi Cuvntul Meu, i Tatl Meu l va iubi. Noi vom veni la el i vom locui mpreun cu el.
24 Cine nu M iubete nu pzete cuvintele Mele. i Cuvntul pe care-l auzii nu este al Meu, ci al Tatlui, care M-a trimis.
garbo242980
Postat pe 19 Februarie 2013 13:13
" Iertarea este mireasma pe care violeta o lasa pe calcaiul care a strivit-o. "
LLisa
Postat pe 21 Februarie 2013 12:44
Lisa
Rotty
Postat pe 21 Februarie 2013 12:59
Joi

21

Ianuarie

Cine i iubete soia, se iubete pe sine nsui. Cci nimeni nu i-a urt vreodat trupul lui, ci l hrnete, l ngrijete cu drag... Efeseni 5.28-29

O singur zi nu este suficient

De ce suntem oare att de neglijeni, cnd este vorba de relaia care ne poate aduce cea mai mare fericire? Pe lng prtia cu Dumnezeu, relaia noastr cu soia sau soul nostru este cea mai important din via.
Cnd Dumnezeu a introdus csnicia n gr-dina Eden, ne-a druit o prtie deosebit. Dac ea este ngrijit corect, vom avea parte de fericire, pace i mplinire; dar dac nu vom face acest lucru, rezultatul va fi frustrare, durere, necaz, mnie i amr-ciune.
n fiecare an sunt anumite zile festive, cnd nu ne vine greu s acordm o atenie deosebit soiei sau soului nostru. n astfel de zile ne vine uor s demonstrm deschis ce reprezint csnicia pentru noi.
Dar oare n-ar trebui s facem aceasta n fiecare zi? Nu ar trebui oare s iubim, s onorm, s ocrotim, s comunicm zilnic, s-l iertm, s-l respectm, s-l protejm pe partenerul nostru? Vom face acest lucru cnd vom fi contieni c Dumnezeu dore-te s ne druiasc mult bucurie n csnicie. El ne-a poruncit s iubim. Propunei-v deja de astzi, ca aceast virtute s devin o obinuin! Vei rmne uimii de efectele sale asupra inimii i asupra partenerului dumneavoastr!
garbo242980
Postat pe 21 Februarie 2013 17:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
legarea trompelor 1 De la: garbo057460 27 Decembrie 2011 11:25
increderea pierduta..!! 3 De la: elodia 24 Martie 2010 14:20
de ce inselam? 61 De la: adinagia 2 Martie 2012 21:25
Am ranit-o atat de mult.. 28 De la: Popa_Victor_1 6 Ianuarie 2016 23:44
Premiile de la dr.Oetker 3 De la: Mihaela_Tudora_1 5 Iunie 2013 19:03
Setari Cookie-uri