Loc pentru citate

Bre, bea cafeaua ceia să te trezești!
Axl_R
Postat pe 11 Februarie 2013 19:33
neee
cred ca se vaporizeaza, sa-i stea chic coafura ;))
Eugenia_
Postat pe 11 Februarie 2013 19:41
undi ai vazut tu adormit cu ceasca-n mana? ....vezi, nu te'apropia prea tare cu tzagara....te molipsesti ;))
floricico, am coafeza la domiciliu....ma scol cu el gata facut
...da acu' n-ai vrea sa ma frig la limba..... iote, ii rosa deja...
Fss_ssu
Postat pe 11 Februarie 2013 19:51
Chiar aici.
Axl_R
Postat pe 11 Februarie 2013 19:57
Marți

12

Februarie

„ ...Întoarceți-vă, întoarceți-vă de la ca-lea voastră cea rea!“ Ezechiel 33.11

Omul a murit, dar lucrarea rămâne (2)

Parasind gloria cereasca, Fiul lui Dumne-zeu a coborat pe pamant luand un chip de om. Dupa 33 de ani de viața omeneasca sfanta și desavarșita, satisfacând pe deplin toate cerințele sfințeniei divine, Isus Hristos S-a lăsat de bunavoie rastignit pe cruce, dandu-i lui Dumnezeu, drept ispașire pentru pacatul omenesc, viața Sa, sangele Sau nevinovat. Privind cu credința la Cel ce a murit pe lemnul crucii, pacatosul, care se caiește și se întoarce la Dumnezeu, este primit cu dragoste de Tatal ceresc, pentru ca Locțiitorul sau i-a platit pe deplin datoria.
Adevaratul Om, Fiul lui Dumnezeu, a murit pe cruce, dar lucrarea Sa a rămas cu urmari veșnice. Plaiurile cerești vor rasuna în vecii vecilor de cantarile de bucurie ale mulțimii rascumparaților Mantuitorului, care vor glo-rifica veșnic Persoana Sa. Vei fi și tu, citito-rule, în numarul celor rascumparați pentru veșnicie? Din jertfa mareața a Domnului și Mantuitorului nostru curg și astazi rauri de pace și de vindecare sufleteasca. Trebuie numai ca, parasind cu hotarare calea cea larga a pacatului, sa accepți, prin credința, aceasta lucrare savarșita de Însuși Mantui-torul ISUS.
http://vesnicia.ro/index.php/samanta-buna
garbo242980
Postat pe 12 Februarie 2013 09:25
cu ce ai calculat de ti-au iesit fix 33 de ani?
unde e scris ca a fost rastignit exact la 33 de ani?
heartbit
Postat pe 12 Februarie 2013 11:46
In Evanghelia Dupa Luca este scris ca avea aproape 30 de ani cand a inceput sa invete pe norod

Iar in Evanghelia Dupa Ioan este scris despre 3 sarbatori de Pasti

garbo242980
Postat pe 12 Februarie 2013 14:25
Luca 3:23 Isus avea aproape treizeci de ani cand a inceput sa invete pe norod; ïżœi era, cum se credea, fiul lui Iosif, fiul lui Eli

Ioan 2:13 Païżœtele iudeilor erau aproape; ïżœi Isus S'a suit la Ierusalim.
Ioan 6:4 Pastele, praznicul Iudeilor, erau aproape.
Ioan 11:55 Pastele iudeilor era aproape. ïżœi multi oameni din tinutul acela s-au suit la Ierusalim, inainte de Paste, ca sa se curateasca.
garbo242980
Postat pe 12 Februarie 2013 14:46
Luca 3:23
Ioan 2:13, Ioan 6:4, Ioan 11:55
garbo242980
Postat pe 12 Februarie 2013 14:47
De la: garbo242980, la data 2013-02-12 14:47:48Luca 3:23
Ioan 2:13, Ioan 6:4, Ioan 11:55


toma 0766:289....
iacob 0722; 701...
garbo_10470
Postat pe 12 Februarie 2013 15:07
De la: garbo242980, la data 2013-02-12 14:47:48Luca 3:23
Ioan 2:13, Ioan 6:4, Ioan 11:55


uite ca desi nu imi place sa dau citate.. dar acum chiar nu am incotro...

http://www.youtube.com/watch?v=YqmrR_fAqdk
http://www.youtube.com/watch?v=z-kgIWwmNj4&NR=1&feature=endscreen


asa ca... liniste va rugam ca nu se aude citatul!!!
heartbit
Postat pe 13 Februarie 2013 19:36
Joi

14

Februarie

„Atunci, în strâmtorarea lor, au strigat către Domnul, și El i-a izbăvit din neca-zurile lor.“ Psalm 107.28

Raze de speranță

Trăim într-o lume plină de îngrijorări, neca-zuri, greutăți. Privind mereu la ele, ne pier-dem cumpătul și suntem în pericol să alune-căm într-o extremă sau alta, sau chiar să ne prăbușim. În loc să privim la norii deznădej-dii, mai bine să ne ațintim privirile speranței noastre spre Mântuitorul. La El vom găsi ali-nare, ajutor, sprijin în orice problemă.

Dacă Dumnezeu, Tatăl nostru, dorește să îngrijească de noi, atunci noi nu mai trebuie să ne îngrijorăm. Altfel, am ocupa locul Ta-tălui ceresc, în loc să rămânem copiii Săi. Îngrijorările nu sunt numai de niciun folos pentru noi, ci ele ne și dăunează. La ce folo-sește să ne chinuim inima cu îngrijorări, dacă nu obținem nimic prin aceasta? Îngrijo-rările doar slăbesc viața noastră de credință față de Mântuitorul nostru.

Dumnezeu cunoaște suferința și necazul din lumea noastră. Avem de luptat cu atâ-tea nenorociri tocmai pentru că Îi întoarcem spatele lui Dumnezeu, pentru că nu ne inte-resează voia Lui, pentru că luăm hotărâri fără a-L întreba și mergem pe căile noastre proprii. Să ne lăsăm atenționați și să aler-găm la ajutorul divin!
garbo242980
Postat pe 14 Februarie 2013 10:47
http://www.youtube.com/watch?v=JPL2jyJNeI4

si de aia m-am imbracat in negru, ca am auzit ca "sunteti morti dupa mine"!
heartbit
Postat pe 14 Februarie 2013 13:24
(Efeseni 4:29,30)
Niciun cuvânt stricat să nu vă iasă din gură; ci unul bun, pentru zidire, după cum e nevoie, ca să dea har celor ce-l aud.
Să nu întristați pe Duhul Sfânt al lui Dumnezeu, prin care ați fost pecetluiți pentru ziua răscumpărării.

garbo242980
Postat pe 14 Februarie 2013 22:59
(Efeseni 5:3,4)
Curvia sau orice alt fel de necurăție, sau lăcomia de avere nici să nu fie pomenite între voi, așa cum se cuvine unor sfinți.
Să nu se audă nici cuvinte porcoase, nici vorbe nechibzuite, nici glume proaste care nu sunt cuviincioase; ci mai degrabă cuvinte de mulțumire.
garbo242980
Postat pe 14 Februarie 2013 23:01


auzi... mai ISUS... alias 980 ? pe tine nu te intereseaza ce simti in timpul unui orgasm... ??? daca da, poate ne mai dai citate si pe topicul respectiv.... ce zici ?
barboneli
Postat pe 15 Februarie 2013 00:48
980, mai ai? mai ai?... mai poti taica?
eu zic sa mai lasi si pentru maine, ca azi (ieri) ai depasit norma!...
heartbit
Postat pe 15 Februarie 2013 00:52
Lasa-l Barbo,ca e bine aici unde e Nu cred ca vreau sa citesc Biblia printre orgasme....
Rotty
Postat pe 15 Februarie 2013 08:07
Galateni 6:7-8 Nu vă înșelați: ,,Dumnezeu nu Se lasă să fie batjocorit.“ Ce samănă omul, aceea va și secera. Cine samănă în firea lui pămîntească, va secera din firea pămîntească putrezirea; dar cine samănă în Duhul, va secera din Duhul viața vecinică.
garbo242980
Postat pe 15 Februarie 2013 09:51
si tu cumva esti Dumnezeu?
sau cine esti tu de fapt?
cine te-a investit cu vreo autoritate morala sau sociala ca sa ne ti vreo prelegere?
chiar crezi ca nu suntem in stare sa citim Biblia integral... si trebuie neaparat sa citim crampeiele tale.... pe care le dai asa dupa cum te trezesti dimineata, ca si cum ai da frimituri la pasarile din ograda-ti proprie?
heartbit
Postat pe 15 Februarie 2013 12:19
...sau poate ca n-am chef sa o citesc, na... sau sa ma impiedec de ea pe aici vineri seara.
quasaria
Postat pe 15 Februarie 2013 12:53
Vineri

15

Februarie

„«Veniți, căci iată că toate sunt gata.» Dar toți, parcă fuseseră vorbiți, au înce-put să se dezvinovățească...“ Luca 14.17-18

Savantul și dorința sa

Sir Isaac Newton (1642-1727) a fost un renumit om de știință cu contribuții mari în fizică, matematică și astronomie, dar și un creștin devotat. În timp ce era în culmea ca-rierei sale în fizică și matematică, savantul a decis să se concentreze și asupra cercetării Cuvântului lui Dumnezeu. Iată o ocupație utilă pentru orice suflet! Cu toate că și-a menținut interesul față de știință, Newton și-a găsit timp și pentru Biblie. Unuia dintre colegii săi, savantul i-a spus: „Nu vreau să-mi mai irosesc timpul fără folos, atunci când trebuie să mă ocup de lucrurile Împăratului ceresc.“
��
Iată un îndemn și o provocare! Adeseori spunem că nu avem timp să citim Biblia, să frecventăm biserica, să dăm o mână de aju-tor, să aducem o rază de speranță celor în suferință etc. Savantul a știut însă să-și planifice timpul în așa fel, încât a avut timp pentru toate lucrările. Să nu ne dezvinovă-țim spunând că nu avem timp sau că nu știm ce avem de făcut! Dacă nu putem zidi, putem strânge material pentru cel ce zideș-te. Niciun adevărat ideal nu va rămâne fără rod! Nicio rugăciune, niciun plan cinstit nu se zămislește în zadar! Să nu permitem ca energia vieții noastre să se risipească în zadar, dezvinovățindu-ne mereu!
garbo242980
Postat pe 15 Februarie 2013 12:56
“Lasa mania, paraseste iutimea; nu te supara, caci supararea duce numai la rau.” (Ps. 37:8).
garbo242980
Postat pe 15 Februarie 2013 23:03
De la: garbo242980, la data 2013-02-15 12:56:53Vineri

15

Februarie

„«Veniți, căci iată că toate sunt gata.» Dar toți, parcă fuseseră vorbiți, au înce-put să se dezvinovățească...“ Luca 14.17-18



unde ai zis sa venim?
ca eu vin! deja mi-am luat bilet de submarin, elicopter, avion, metrou, tren, autobuz, si am pus is benzina in rezervorul masinii, in caz ca ramane vreuna in pana sa fiu asigurat cu celelalte... deci vin negresit, dar undeeeeeeeeeeeeeeee?
pe lumea asta sau pe cealalta?
heartbit
Postat pe 16 Februarie 2013 00:15
De la: heartbit, la data 2013-02-15 12:19:55si tu cumva esti Dumnezeu?
sau cine esti tu de fapt?
cine te-a investit cu vreo autoritate morala sau sociala ca sa ne ti vreo prelegere?
chiar crezi ca nu suntem in stare sa citim Biblia integral... si trebuie neaparat sa citim crampeiele tale.... pe care le dai asa dupa cum te trezesti dimineata, ca si cum ai da frimituri la pasarile din ograda-ti proprie?


e un fel de luciad gazagu
garbo_10470
Postat pe 16 Februarie 2013 07:34
Sâmbătă

16

Ianuarie

„Legea a fost dată prin Moise, dar harul și adevărul au venit prin Isus Hristos.“ Ioan 1.17

Ce este harul?

Cititorul Bibliei și al calendarului de față va întâlni mereu cuvântul har. Acest cuvânt provine din grecescul „chari“ și înseamnă bunăvoință, favoare a stăpânului față de slujitori, a lui Dumnezeu față de oameni: „Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lu-mea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viața veșnic㓠(Ioan 3.16). Cuvântul „har“ conține ideea de bunătate, ce se arată cuiva care nu o merită: „Și dacă este prin har, atunci nu mai este prin fapte; altfel, harul n-ar mai fi har. Și dacă este prin fapte, nu mai este prin har; altfel, fapta n-ar mai fi fapt㓠(Romani 11.6).
Harul ne arată în mod special bunătatea lui Dumnezeu, care dă favoruri celor ce nu le merită, iar păcătoșilor iertarea păcatelor și mântuirea veșnică prin Fiul Său: „Căci harul lui Dumnezeu, care aduce mântuire pentru toți oamenii, a fost arătat. El S-a dat pe Sine Însuși pentru noi, ca să ne răscumpere din orice fărădelege și să-Și curățească un popor care să fie al Lui, plin de râvnă pentru fapte bune“ (Tit 2.11, 14).
Să primim harul lui Dumnezeu în inimile noastre!


http://vesnicia.ro/index.php/samanta-buna
garbo242980
Postat pe 16 Februarie 2013 07:58
si noi ce trebuie sa intelegem acum? ca tu ai si har? hai ca esti amuzant...
nu cumva vrei sa mai postezi si pe la topicul "ce va amuza"? cred ca ar fi mai interesant sa postezi pe toate topicurile, macar cate un citat doua...
heartbit
Postat pe 16 Februarie 2013 18:06
pentru azi am cel mai tare citat din istoria garbo!

LA MULTI ANI BARBOOOOOOOOOOO!

asa ca sa rimeze garbo cu barbo!
si ca sa ma mai citez inca o data pe mine
hai ca si asta suna bine
sa curga cidrul valuri valuri
si noi cu canile de-un litru
sa stam cuminti pe maluri, maluri!!!

heartbit
Postat pe 16 Februarie 2013 20:31
Duminică

17

Ianuarie

„Acesta este Fiul Meu preaiubit: de El să ascultați!“ Marcu 9.7

Strălucirea divină

Să ne ocupăm cu Persoana Domnului Isus în două descrieri contrastante: pe muntele schimbării la față și pe crucea de la Golgota!
Pe munte, fața Domnului strălucea ca soa-rele; pe cruce, era ca unul de la care „[îți în-torceai fața“. Pe munte, hainele Domnului „s-au făcut strălucitoare și foarte albe, de o albeață pe care niciun nălbitor de pe pă-mânt n-o poate da“; la cruce însă, soldații și-au împărțit hainele între ei și au aruncat sorț pentru cămașa Lui.
Pe munte, Domnul Isus a fost înconjurat de doi dintre cei mai mari bărbați din istoria lui Israel, iar pe cruce a fost răstignit între doi tâlhari.
Acolo, pe munte, a apărut norul prezenței lui Dumnezeu; la cruce, s-a făcut întuneric și Domnul a fost singur. Pe munte auzim vo-cea Tatălui: „Acesta este Fiul Meu preaiu-bit!“, iar la cruce auzim strigătul Domnului: „Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?“ Ce contraste! În ambele situații a fost același Domn și Mântuitor! Cu ochii credinței, L-am văzut la Golgota, dar Îl vom vedea în slavă așa cum este. Putem de acum să spunem cu evanghelistul: „Și noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl.“
Să privim și în această zi prin credință și prin Cuvânt la Domnul Isus Hristos, pentru ca bucuria inimilor noastre să fie deplină!


http://vesnicia.ro/index.php/samanta-buna
garbo242980
Postat pe 17 Februarie 2013 13:15
18

Ianuarie

„ ...când m-am uitat cu băgare de seamă la toate lucrurile pe care le făcusem cu mâinile mele, și la toată truda cu care le făcusem, am văzut că în toate este nu-mai deșertăciune și goană după vânt...“ Eclesiastul 2.11

Așa a trecut gloria

Pe lângă faptul că Alexandru Macedon a fost un mare cuceritor și stăpânitor, a dorit să devină și un descoperitor de noi ținuturi. În marșurile sale nesfârșite spre răsărit, prin pustiuri și lanțuri de munți, el a căutat India, în spatele căreia, după cum credea el, se sfârșea discul pământului. După traversarea Indusului, l-a așteptat o armată imensă a unui rege indian. În fața armatei, erau alini-ați, ca un zid, sute de elefanți. Acele „tancuri ale antichității“ scoteau niște su-nete stridente, ca de trompetă, din trom-pele lor ridicate în sus, iar colții lor uriași se mișcau amenințător. Printr-o încercuire is-cusită, Alexandru a ieșit din această situație periculoasă.
Când s-a întors în Macedonia după opt ani și jumătate, Alexandru străbătuse aproape 18.000 de kilometri. În mijlocul activității sale neobosite s-a îmbolnăvit de malarie. Avea doar treizeci și trei de ani când a încetat din viață. Așa a trecut gloria marelui cuceritor. Concluzia biblică rămâne peste toți oamenii și peste toate veacurile: „Ce ar folosi unui om să câștige toată lumea, dacă și-ar pierde sufletul? Sau, ce ar da un om în schimb pentru sufletul său?“

http://vesnicia.ro/index.php/samanta-buna
garbo242980
Postat pe 18 Februarie 2013 10:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prieten,fost prieten si acum amant 13 De la: Jojolin 22 August 2010 02:22
Femeia 0 De la: 1 Aprilie 2010 15:10
Inaltimea mea :D 13 De la: AGAPI_MOU 7 Septembrie 2009 10:30
Justitie divina versus justitie umana ? 91 De la: Mihaela_Tudora_1 27 Noiembrie 2013 23:32
se poate ierta infidelitatea? 970 De la: Ioana007 21 Octombrie 2009 15:11
Setari Cookie-uri