In ce consta frumusetea unei femei ?

mai ales freza... neata buna si tie. pupici
jeje2011
Postat pe 4 Aprilie 2013 08:28
De la: barboneli, la data 2013-04-03 12:08:31


eu zic ca frumusetea femeii consta in nenumarate motive. am scris "nenumarate" pentru ca nimini nu le poate numara si definii ! adica le poate definii... dar e ceva individual. am primit ieri un montaj, care nu pot sa-l postez aici, dar o sa fac un montaj special la pozele mele sau chiar un filmulet... cu o infima din in ce consta frumusetea femei... ! oricum... nu e loc aici pe garbo asta sa definesti in ce consta frumusetea femei... ! pacat ca nu e acelasi lucru si la barbati ! dar e natural asta... intodeauna au fost diferente !!!



Am promis... m-am tinut de cuvant !!! Asta e raspunsul meu la intrebarea topicului... !!!


http://youtu.be/3-Crrb3Z7RM
barboneli
Postat pe 6 Aprilie 2013 12:28
La mine nu se deschide...
Rotty
Postat pe 6 Aprilie 2013 12:42
dar uratenia uneo femei in ce consta?
heartbit
Postat pe 6 Aprilie 2013 14:28


Rotty... incearca sa-l vezi pe cel de la clipuri, la mine... ! succes !!!


Bit.... acum nu stiu, dar o sa ma gandesc si o sa fac si cu uratenia un clip... ! dar eu, sau mie, imi place sa iau partea buna... cea urata nu ma intereseaza ! si adevarul e ca nu prea am avut de a face cu ea... !
barboneli
Postat pe 6 Aprilie 2013 14:43
nici pe mine nu ma intereseaza, dar era doar asa ca o dezbatere in antiteza cu ideea topicului!
ca sa intelegem pe depin frumusetea trebuie sa discutam si sa privim si uratenia! cum exista materie si antimaterie, rautate si bunatate, plin si gol, sus si jos, des si rar, bucurie si tristete, bogatie si saracie, tot asa avem si frumusetea si uratenia. iar acestea nu pot exista una fara cealalta de aceea trebuie dezbatute ambele!
heartbit
Postat pe 6 Aprilie 2013 14:49
De la: barboneli, la data 2013-04-06 12:28:28
http://youtu.be/3-Crrb3Z7RM



quasaria
Postat pe 6 Aprilie 2013 15:13
si ca sa nu fiu complet off-topic pe ziua de azi.
frumusetea femeilor, consta in ochii celor care o privesc! frumusetea depinde de cel care o poseda, in egala masura cu cel care o priveste!
heartbit
Postat pe 6 Aprilie 2013 15:29
dp meu de vedere, "frumusetea" unui om sau a unui peisaj sau a unei opere de arta consta in impact: in emotie si mesajul pe care il transmite: altfel pot sa ma uit la un perete vopsit pastel mult si bine fara sa nu se para frumos - ba, si mai grav, fara sa mi se para nici macar urit.... fara sa mi se para NICICUM. Fara sa merite observat.
De-a lungul timpului m-au impresionat oameni care nu erau neaparat "perfect simetrici" dar transmiteau ceva. Ceva care a rezonat. Asa ca in ce ma priveste sint destul de cinica cu complimentele primite: no sht, da' ce vezi la mine asa "frumos" , care anume e mesajul pe care il percepi, in afara de faptul ca port fusta si n-am defecte evidente, deci as fi decorativa la o adica? Ca daca doar asta e... ms, nu ma intereseaza.
quasaria
Postat pe 6 Aprilie 2013 16:28
De la: quasaria, la data 2013-04-06 15:13:20
De la: barboneli, la data 2013-04-06 12:28:28
http://youtu.be/3-Crrb3Z7RM







barboneli
Postat pe 6 Aprilie 2013 16:48
De la: heartbit, la data 2013-04-06 14:49:09nici pe mine nu ma intereseaza, dar era doar asa ca o dezbatere in antiteza cu ideea topicului!
ca sa intelegem pe depin frumusetea trebuie sa discutam si sa privim si uratenia! cum exista materie si antimaterie, rautate si bunatate, plin si gol, sus si jos, des si rar, bucurie si tristete, bogatie si saracie, tot asa avem si frumusetea si uratenia. iar acestea nu pot exista una fara cealalta de aceea trebuie dezbatute ambele!


corect, Bit... ! fara urat, nu stim ce e ala frumos... fara rau, nu stim ce e ala bun... fara gol... nu stim ce e ala plin !!! o halba de bere e goala, dupa ce a fost plina... !!! problema e ca mie personal, mi-e greu sa gasesc uratenia la femei ! stiu ca exista, ca si la barbati.... poate ma ajuti s-o vad cumva... ! numai ca, poetii, cantaretii... filozofii compun, canta si filozofeaza, numai frumusetea femeilor... ! probabil ca e ceva in asta.... !
barboneli
Postat pe 6 Aprilie 2013 16:54
Victor Hugo spunea ca frumosul are o singura infatisare, uratul are o mie!
cat despre "uratul in arta", a scris altcineva o lucrare destul de serioasa, altul a scris "estetica uratului"..., altul a scris "istoria uratului", eu ma sa mai adauga cateva idei ilustrative :

prima idee de urat! recunoasteti personajul, dar sa nu mai spuneti la nimeni!
http://www.ghimpele.ro/wp-content/uploads/2013/03/elena-basescu-eba-ghimpele.jpg

http://poezii.ro-versuri.ro/Uratul-poezie-Vasile-Alecsandri.html

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/e-satana-daca-iadul-exista-atunci-fiinta-asta-de-acolo-a-evadat-foto-395181.html

http://romaniaitaramea.blogspot.ro/2011/02/uratul-subiect-al-artei.html

http://www.trilulilu.ro/muzica-traditionala/neta-soare-vol-1-uratul-din-ce-i-facut
heartbit
Postat pe 7 Aprilie 2013 15:26
http://www.click.ro/bbtcontent/clipping/CLIIMA20110607_0067/5.jpg
Bit' , asta cred ca le intrece pe toate.... la soare te poti uita, da' la 'mneaei' ...
LLisa
Postat pe 7 Aprilie 2013 15:31
cred ca "urit" e tot ce respingem - inconstient, probabil... De exemplu, eu resping oamenii "uniformi". Aia care sint reprezentarea clara a unui tipar: mi se par URITI. Mult, mult mai uriti decit poza cu tanti aia tatuata din mesajul anterior... Macar tipa aia avea ceva: unicitate, in grotescul ei. Sobolaneii cu parul tuns regulamentar si cravata aranjata drept si platinatele cu parul dat cu placa si o tona de fard care reprezinta populatia office majoritara mi se par URITI CU PATIMA pentru ca n-au nici macar atit: nimic, nici un detaliu care sa ii diferentieze. Ba chiar din diverse fragmente de discutii, ce incearca saracii oameni este exact sa nu se diferentieze: sa poarte "ce se poarta", sa evite orice nuanta personala, sa arate fix ca tot restul lumii. Ei, "operele astea de arta" ce pot sa iti inspire??
quasaria
Postat pe 7 Aprilie 2013 15:53
:)
Axl_R
Postat pe 7 Aprilie 2013 15:57
si uite asa dintr-un topic despre frumusete, s-a deturnat discutia pe tema urateniei!
dar cum ziceam, in acest fel ajungem sa avem o privire de ansamblu mai buna asupra frumosului!

http://www.youtube.com/watch?v=9YZuM3F9HYY

am postat doar prima parte, restul partilor le gasiti acolo pe youtube... merita urmarite!
o frumoasa pledoarie a omului frumos... implicit si a femeii frumoase!
heartbit
Postat pe 7 Aprilie 2013 16:21
Pana la urma toti suntem unici , iar felul cum dorim s-o aratam tine de libera alegere a fiecaruia...este doar o chestie "de gustibus" !
Parerea mea este ca, frumusetea unei femei consta in naturalete si firesc!
LLisa
Postat pe 7 Aprilie 2013 17:33
adica...prostii?ei sunt cei mai naturali....
yzabela_03
Postat pe 8 Aprilie 2013 09:32
pina la urma da, toti sintem unici : pina si cind ii imitam pe altii sintem o copie nereusita, un rateu UNIC...
Modul in care fiecare doreste sa se exprime sau sa evite cu groaza orice exprimare iesita din propriul putz al gindirii e o alegere, corect: si la fel de bine e alegerea mea sa detest kitsch-urile umane.
quasaria
Postat pe 8 Aprilie 2013 09:41
toti bebelusii sunt frumosi si sanatosi...cei nefericiti de a se naste cu defecte nu se nasc din vina lor....este consecinta felului de a trai a parintilor lui...ei n-au nici o vina....uneori nici chiar parintii...dezvoltarea fiecaruia atat intelectual cat si fizic aparine de individ atat cat soarta ii permite...traim schimbari odata cu trecerea timpului si ele nu se opresc decat odata cu timpul nostru care ne este dat ....invatam ideile altora pt ca ei le-au descoperit mai intai....sau descoperim idei comune in oameni diferiti fara ca ei sa fi avut legaturi ...sunt oameni care gandesc la fel in situatii similare pt ca omul invata de cand se naste ...nimeni nu s-a nascut invatat....pana si fiul lui D-zeu a coborat pe pamant si a trebuit sa invete de la altii....ceea ce suntem dupa ce am terminat o scoala si am devenit maturi nu este numai meritul nostru ci a celor care ne-au lasat cunostintele lor de-a gata....noi a trebuit doar sa le rumegam si daca se poate sa aducem un plus la cele existente...nimik nu izvoraste din propria minte fara ca omul sa le fi cunoscut mai intai undeva....in carti,in vise,...in momente de meditatie nu descoperim nimic nou ci doar o alta varianta de a aseza cuvintele sau orice altceva....a fi unic inseamna ca eu imi aleg educatia,stilul de viata,lectura.caracterul ,chiar si estetic eu hotarasc cum voi arata pt a ma place mai intai pe mine...dar materialul genetic nu ne mai apartine...ne nastem cu el....cu carcasa ....depinde de noi cum o inbunatatim si cred eu ca fiecare se straduieste sa o faca sa arate cat mai placut....iar gusturile nu se discuta....fiecare cu gustul lui...ce-mi place mie s-ar putea sa nu placa la f multa lume....de aceea exista posibilitatea ca fiecare sa-si aleaga in jurul sau persoane care sa le fie pe plac....deci...nu exista o reteta individuala ci personalizata....
yzabela_03
Postat pe 9 Aprilie 2013 11:13
corect... asimilezi niste informatii - dar le asimilezi in scopul de a le prelucra, de a crea ceva cu ele, nu de a copia un altul. Daca te limitezi la asimilare, contributia ta care e, pina la urma??? Te indopi cu informatii... ca sa CE?
quasaria
Postat pe 9 Aprilie 2013 12:01
Frumusetea-i subiectiva, din pacate sau din fericire...
In ce consta aceasta frumusete?! In atitudine si stil. Deci e clar dependenta de inteligenta!!!
Poti sa-mi arati cea mai "sculptata" femeie...daca are o mina tampa si niste gesturi desantate si mai e si agramata...pentru mine acea persoana e urata in draci...
In schimb frumusetea plenara in acceptiunea mea e o aparitie inocenta cu un caracter de fier, ceva gen aparitie copilaroasa cu un temperament salbatic




magdabeauty
Postat pe 9 Aprilie 2013 12:19
mda..."frumusetea inteligentzei" e un subiect destul de amplu.... Mi-am amintit de "A beautiful mind". O minte care a depasit limita nebuniei si s-a intors prin puterea argumentatiei este, intr-un sens, "superba". Mi s-a intimplat sa fiu fascinata in "micro momente" de cite o sclipire a mintii cuiva, barbat sau femeie: si sa ii admir sincer in acea clipa. Momente in care eram toti concentrati asupra unei probleme, pina cind cineva dintre noi a realizat cit de simpla e....
Mi s-a mai intimplat sa fiu fascinata de reactii. De reactiile acelea nedisimulate, care dureaza tot fractiuni de secunda. De modul in care zimbeste linistita o tipa care a realizat ca i s-a agatat fusta de bikini deci i-a vazut courul toata firma...de exemplu. Eu as fi intrat in pamint, personaja respectiva a schitat un zimbet amuzat si si-a vazut de treaba. Ei bine, a fost o lectie... Modul arogant in care isi poarta palaria jerpelita un aurolac e tot o lectie despre atitudine. Modul superb in care unii oameni se ridica de foarte jos, fara sa isi piarda din demnitate sau din incredere, e deasemenea o lectie... Pentru mine, astea sint "frumoase". Mult mai frumoase decit niste bicepsi sau niste sani pe afara - sincer vorbind, carnatia pura, daca nu e friptura, nu ma prea impresioneaza.
Probabil am eu tendinte autiste....
quasaria
Postat pe 9 Aprilie 2013 12:33

Neata!....ci faciti frumoaselor, dormiti??
....da "somnul de frumusete"

Mai, tu nu ai inteles (inca) ca "micromomentele" de bcurie si zambet se strecoara mai usor
si dau binete la sufletel?....apoi di aia esti frumoasa,findca radiezi "macro".....;) toata ziua! :-P

Sa nu zaci ca vrei sa 'ncepi cursurile pt. autism .....nu se stie cand apare o oportunitate si trebuie lamurita si duduia cu problema ....cu toate ca poate sa arate de jmii de ori mai faina decat o tipa de 37 de ani....:D

Ziua buna!
Fss_ssu
Postat pe 10 Aprilie 2013 07:46
nu stiu de ce, nu iti prea apreciez stilul.
Fii dragut si ignora-ma. Fa-ti o favoare si nu iti pierde pretiosul timp sa raspunzi la chestii pe care nu dovedesti ca le-ai pricepe. Observi cit de politicoasa sint, da?
Ms.
quasaria
Postat pe 10 Aprilie 2013 09:33
Andaro
Postat pe 10 Aprilie 2013 10:47

.....nu esti plicticoasa, faci doar"crize" de sensibilitate uneori...."asa suna la mine":)
Ca vrei tu sa te ignor, bine, n-am nimic cu tine si nici cu altcineva....."de nu ma deranja"....iete na ca nu vreau, poti sa-mi impui???
Ai face bine sa-mi explici (te rog fr.)in doua cuvinte(nu in trei litere ;)) ce ti s-a parut ca am comentat nepriceput la adresa femeilor fr. de te-a deranjat asa tare.......?
Laaasa, nu te deranja, timpul tau ii mai pretios decat al meu si voi fetele va cunoasteti mai bine.
Da de ce tre sa "sune" asa acru?
....puteai sa ma ignori tu si fara sa mi-o spui dar daca asa doresti, faca-se voia ta!

ce frumoasa tre' sa fii, cand esti furioasa...femeie?!

Fss_ssu
Postat pe 10 Aprilie 2013 11:40
Femeia este frumoasa atunci cand iubeste si se simte iubita...
LLisa
Postat pe 10 Aprilie 2013 11:54

hm! si altfel e a dracului de urata daca nu l-a gasit p-ala, pe care sa-l iubeasca, ca asa simte ea si daca nu e iubita, fiindca, pnm, daca era frumoasa, era iubita, nu? al dreak cerc vicios si uite cioara, uite-o, nu-i!...
sau cine stie?... poate numai daca esti naibii frumoasa poti iubi. e o chestie de mecanism implicit aici. fara una nu se poate alta... e exclus, fiindca ar fi o anomalie a naturii... brrr!
esme
Postat pe 10 Aprilie 2013 12:19
Mi se pare ca ma exprim romaneste: nu m-a deranjat nimic in mod special. Foarte putin probabil sa fie ceva pe aici atit de important incit sa genereze furii sau crize. Tu, oricum, nu esti. :sml-happy0086
Asa cum am spus, nu apreciez stilul verdeata si onomatopeele, acoladele, parantezele si virgulitele. De asta te-am rugat sa iti reorientezi interesele. Daca ai vreo netofobie care te impiedica sa te exprimi coerent, nici o problema, poti sa nu te exprimi deloc. Faptul ca dublezi diverse mesaje (la ale mele ma refer, in rest nu ma intereseaza) cu ete na, da lasa, poc, buf, fleosc si alte expresii la fel de incarcate de semnificatii reprezinta, dp meu de vedere, infantilism.
Idem, gruparea "voi fetele" care iti e cunoscuta tie ma indoiesc ca m-ar include. Iar atita timp cit nu ti-a lasat vreuna vreo umbra de indoiala ca n-am fi toate monotone si marginite la un tipar anume, nu poate decit sa imi para rau pentru tine. Dar nu chiar atit de rau incit sa imi mai pierd timpul cu explicatii suplimentare. Am insirat mai mult de doua frunze, sapte crengi si opt paranteze, oricum.
Ms pentru intelegere.
quasaria
Postat pe 10 Aprilie 2013 12:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Subiectul meu 8154 De la: ladyDY 24 Iulie 2017 22:23
o intrebare adresata mai mult barbatilor...Ce cred ei ca este dragostea? 525 De la: fleurdelis 12 Aprilie 2010 20:16
ecxistenta 55 De la: tutankhamon 17 Octombrie 2009 00:59
Ce parere aveti de BARBATUL CAPRICORN? 2 De la: malascusalfa 23 Martie 2010 23:14
mi-e dor de el........ 39 De la: garbo232526 3 Februarie 2020 15:49
Setari Cookie-uri