Cum sa plec daca il iubesc?

Singura persoana care te poate ajuta aici este un psiholog bun si nu sfaturile oamenilor.Va poate ajuta pe amandoi :) ,eu asta as face in locul tau.Parerile din cate ai observat sunt impartite si mai mult te debusoleaza... Acum depinde doar de tine ,mult succes!
Lorraine_Nicolle
Postat pe 29 Octombrie 2012 09:53
Dupa cum au spus mai multi, o solutie ar fi sa mergeti amandoi la un psiholog. cred ca terapia de cuplu v-ar ajuta foarte mult si va veti da seama daca intr-adevar se merita sa ramaneti impreuna.
garbo_5646
Postat pe 29 Octombrie 2012 15:53
Eu sunt scorpion ca si tine si te inteleg deoarece am avut si eu probleme asemanatoare cu sotul meu dar pana la urma am ajuns la un numitor comun. Si cred ca este posibil ca si in relatia voastra sa se schimbe ceva. Important e sa existe iubire.
garbo_5646
Postat pe 29 Octombrie 2012 15:56
Duduie 5862 dar in "poliloghia" ta ce valoare are "xca"? Daca tot te bagi in seama ar fi bine sa lamurim lucrurile. Sa o luam sistematic:
1. In primul rand as vrea sa cred ca, ai ceva cunostinte de semantica astfel ca nu e nevoie sa mergi sa consulti DEX-ul;
2. Cred ca modul in care scrii este doar o folosire eronata a tastaturii si nu altceva mai grav;
3. Postarea nu era pentru tine, ci doar pentru doamna care a solicitat aceste opinii;
4. Deduc faptul ca, dupa reactia vehementa pe care ai avut-o, "parca te-ar fi calcat cineva pe coada", esti o frustata care s-a simtit vizata de postarea mea,
5. Considera o favoare faptul ca m-am obosit sa-ti raspund, in mod normal nu dialoghez cu persoane de o inteligenta indoielnica.

garbo107912
Postat pe 29 Octombrie 2012 17:26
@garbo107912
te straduiesti degeaba.
pur si simplu nu ai cu cine discuta si nici nu e capabila de.un dialog civilizat, dar ce zic eu civilizat, nu e capabila de nici un fel de dialog!
e nevoie sa consulte un psihiatyru, inainte de-a consulta dex-ul si inainte de-a afla cee e aia semantica!

parerea mea e ca strici orzul pe o gasculita care in afara de prostie si tupeu de maidan nu are nimic!
heartbit
Postat pe 29 Octombrie 2012 18:18
De la: garbo_5862, la data 2012-10-29 08:40:34


nici noi nu avem rabdare sa citim ce scrii tu.ce rol are cuvintul "marturisesc " in poliloghia ta?iti da valoare? sau, crezi xca citeste cineva ??? [/quote]

uite ca tu ai citit...si te-a intimidat...ca ai si facut o greseala
dor72_
Postat pe 29 Octombrie 2012 18:31
Uneori o "scuturatura" buna are rolul de a trezi pe "cel" care umbla creanga prin stratosfera, dar aici depinde si de acel cineva daca e dispus sa primeasca si sa se trezeasca la realitate.
Sunt persoane de un bun simt si de o inteligenta remarcabila care posteaza aici, dar si persoane de un ridicol......!
Pentru unii metoda "un sut in f...d un pas inainte" e benefica, altii insa, or sa pice in nas.
garbo107912
Postat pe 29 Octombrie 2012 23:38
eu nu cred ca -calugarita asta i-a scris (doar) 8 pagini de reprosuri inculpatului...
dupa ce-i faci creierii varza unui om, te plangi ca nu te intelege?
ufishor
Postat pe 30 Octombrie 2012 15:00
Buna. Sunt Mona. Ce pot sa-ti spun e ca eu sunt casatorita de multi ani si am doi copii cu un barbat care ma iubeste dar in felul lui. Exista ceva asemanari intre relatia mea si a ta. Sa stii ca fiecare om iubeste in felul lui, nu te descuraja. LUPTA. Esti puternica, discuta m-ai mult cu el, incearca sa-i afli slabiciunile sa ii faci anumite surprize si sa nu ceri nimic in schimb. La un moment dat o sa te apreciezer, cine nu te-ar aprecia, dar esti un pic cam posesiva, te inteleg si eu sunt trebuie sa ai rabdare multa asa sunt unii barbati.
e pacat daca il iubesti asa mult, trebuie sa te controlezi si fii mai indiferenta un pic, va veni el ;la tine cu siguranta.
Succes
elena75_mona
Postat pe 31 Octombrie 2012 17:36
Lupta, lupta CFR...
Frate da' ce-s in razboi sa lupte ?
Dragostea invingea totul demult, deci unde dragoste nu e, nimic nu e...
Lupti impotriva curentului...
m_arilena
Postat pe 31 Octombrie 2012 19:11
De la: calugarita, la data 2012-10-24 11:26:47Of..aveam cam 25-26 ani cand l-am cunoscut prima data, un an si ceva am vb pe net apoi ne-am cunoscut, indragostit, ne-am vazut un an jumatate de la distanta si de 10 luni stam impreuna.am 30 de ani acuma. Asta conteaza, ca nu iesea anul ala la socoteala??Nu stiu ce e iubirea, ziceti voi..daca e aia din filme, in care eroina isi da viata pt el si indura orice si se taraste la piciroarele lui si plange sa nu o paraseasca ca face orice, atunci da, nu iubesc. Daca iubirea e atunci cand faci orice gest ca sa il faci pe celalat sa se simta mai bine, gatesti de post 2 zile in fiecare saptamana si ii respecti convingerile desi nu esti adepta lui, daca treci peste jena si ii faci orice in pat numai sa se simta el bine, daca taci cand te deranjeaza ceva si te apostrofeaza ca ai intrecut masura ca sa nu il superi mai tare, daca, daca..atunci poate ca-l iubesc.
Adevarul e undeva la mijloc cred, am gresit eu, a gresit si el, problema e ca nu stiu cum se poate rezolva. De 3 zile nu mai vorbim decat Ceau dimineata si cand vine acasa...nu opot sa trec peste raceala lui, stiu ca daca as zice sa vorbim, am vorbi dar mai stiu ca as ramane cu el, mi-a zis ca ma iubeste, ca ma insel, crezand ca nu ii pasa de mine dar nu a facut nici un efort sa schimbe ce cred. A zis: sa fac ce vreau, cum e mai bine pt mine. Un om care ar iubi nu ar incerca sa faca mai mult decat asta? Nu da niciodata explicatii si cand le da sunt reci.
Sfatul meu este, sa nu-ti risipesti timpul cu o persoana care nu te completeaza.O relatie intre doua persoane are anumite regulii si limite.Nu cred ca iubirea trebue sa ne transforme in oameni fara sira spinari .Invinovateste-te doar pt timpul si sentimntele si banii investite in cine nu trebue.
lylu
Postat pe 31 Octombrie 2012 22:07
5053 ARE FOARTE MARE DREPTATE! CITESTE IN FIECARE ZI CE A SCRIS 5053! VEI GASI FOARTE MULTE RASPUNSURI! BAFTA!
garbo037104
Postat pe 2 Noiembrie 2012 18:11
daca il iubesti si el NU, pleci cu stil! nu-i simplu, da-i sanatos pentru sufleteul tau.
Eugenia_
Postat pe 2 Noiembrie 2012 19:31
intr-adevar asta este iubirea. sa faci totul , sa dai totul, si tu si el. si ea are dreptate din punctul ei de vedere. dar poate asa cum bine ai spus vrea mai mult decat el poate sa ofere. poate ca nu e dragoste ceea ce simte, ci doar nevoia de a avea pe cineva sigur alaturi de ea, de a se simti protejata.e primul barbat din viata ei si a avut multe sperante. dar viata nu e mereu roz. pt. ea daca imi permite sa imi spun parerea: daca nu comunicati , nu va acceptati unul pe altul asa cum sunteti, nu are rost sa o mai lungiti. doar o sa suferiti si tu si el.multa bafta
garbo070824
Postat pe 9 Noiembrie 2012 18:26
Dupa atata timp am vazut stirea asta aruncata printre mailurile mele... Si a venit intr-un moment atat de oportun ca nu-mi vine a crede!!!!

Te rog frumos nu cumva OMUL cu care iti petreci timpul e si taur, pt ca eu din pacate am langa mine un cretin de care tocmai trebuie sa ma despart pt simplul fapt k nu ne intelegem deloooc. si au trecut tot 3 ani, iar relatia mea e ft ft ft asemanatoare cu a ta!! Exceptand colegul de munca, cu locul lui de munca direct ;))

Nici eu nu mai stiu ce sa fac , sunt disperata de barbatii astia cretini...si urac de mor k m-am bagat intr-o relatie de asta!!!
Fgeorgiana
Postat pe 17 Ianuarie 2013 23:07
F simplu si f complicat in acelasi timp. Pleci pentru ca numai iubirea nu-i de ajuns. Cum? Greu, dar hotarat.

Intotdeauna am plecat cand era iubire. Masochista! Dar mai trist mi se pare sa nu mai fie iubire, iar tu sa fii prezenta. Parerea mea. Ar fi o durere ce-ar depasi simpla umilinta.
magdabeauty
Postat pe 25 Ianuarie 2013 14:14
Nu pleca!Stai cu el!
garbo_11052
Postat pe 31 Ianuarie 2013 13:48
http://personalitatea.com/salvarea-esti-tu

http://personalitatea.com/barca-de-salvare-de-la-orice-esec-in-dragoste
Alexandra_David_1
Postat pe 6 Februarie 2013 09:48
Din relatarea ta este foarte concludent faptul ca ai intilnit un om care este nesigur si care isi ascunde planurile fata de tine,un om care nu-si manifesta deschis planurile de viata,care da mai multa importanta prietenilor decit prietenei ,ceva nu este in regula in relatia voastra,care nu-si face Probleme cind te vede trista sau suparata nu stie ce este iubirea si cum trebuie sa iubesti o femeie,poate nu poate iubi femei doar barbati.Cauta un alt suflet care sa stie sa comunice si sa te pretuiasca.
garbo255960
Postat pe 6 Februarie 2013 15:49
buna seara
Nu tiu sau ncep, dup trei ani de istorie cu suiuri i coboruri (dar n hindsight mai sczut), Domnul a plecat ma pentru o alt zi la alta. Motivele mele pentru a reveni a ajutat cu nimic, promisiunea mea de "schimbare" (dar schimba pentru ceea ce exact?) a rmas gol i ncercrile mele de a face clar meu confuzie blocate de un MP3 player n urechi. Nu am nu manea, nici tehnica i de tcere radio pentru luni i luni, creznd c a fost iubirea vietii mele, am sperat in secret ca el vine napoi la punctul sau am fost repartizat pentru munca mea n teren Voodoo, acest lucru este n cazul n care am ntlnit un domn pe nume adjegoule extrem de puternic sat ef cu atac supranaturale care mea nu reveni dragostea mea printr-o magie neagr.S pot tii acest sat ef i au aceste servicii pentru a rezolva problema ta emotionala.
("alabi.adjegoule"@"hotmail.fr")
garbo_12040
Postat pe 13 Martie 2013 16:01
io nu am inteles. Cand tu vorbeste romaneste, ori nu admini anima esti, io oi raspunde.....la anu` simaine daca o fi cazu...
Rotty
Postat pe 13 Martie 2013 16:56
Ce limba vorbiti?
lylu
Postat pe 14 Martie 2013 17:07
Nu stiu
Rotty
Postat pe 14 Martie 2013 18:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna... 27 De la: viorica_tzuca 16 August 2012 11:24
Iubesc un strain, dar urasc strainatatea 25 De la: mugure_alb 24 Mai 2013 22:39
ce sa fac?e doar o faza sau nu o mearga? 25 De la: bulish 14 Martie 2013 17:14
Intr-o relatie serioasa dar indragostita de un barbat turc! Pe care dintre cei doi sa il aleg? 32 De la: liaiedera 17 Octombrie 2010 18:19
prietenia eu sau el 17 De la: Jojolin 26 Februarie 2011 12:01
Setari Cookie-uri