Cum sa plec daca il iubesc?

[quote]?Nu stiu ce e iubirea, ziceti voi..daca e aia din filme, in care eroina isi da viata pt el si indura orice si se taraste la piciroarele lui si plange sa nu o paraseasca ca face orice, atunci da, nu iubesc. [/quote]
Dupa parerea mea, iubirea e tocmai aia in care lasi - ba chiar sfatuiesti persoana iubita sa plece, daca nu ii e bine cu tine. Deci, dp asta de vedere, omul tau chiar procedeaza corect. In schimb esti nemultumita ca nu insista sa ramai... ca nu se taraste el pe jos la picioarele tale, ca nu ameninta, nu santajeaza, nu isi smulge el parul din cap cind ii spui ca pleci, desi "aia nu e iubire". Cam ciudat, nu?

La fel de ciudata partea cu "treci peste jena si ii faci orice in pat numai sa se simta el bine" - asta o fi iubire?! Atunci aia in care te topesti sa te atinga ce o fi? A, probabil tot o chestie nedemna....
quasaria
Postat pe 24 Octombrie 2012 12:42
De la: calugarita, la data 2012-10-24 10:03:47Din pacate asa sunt eu: ma axez pe un lucru sa il termin ca altfel imi sta in cap, am avut rabdare,. indiferent ce spun unii, rabdare 1 an de zile sa ia apartamentul, rabdare 5 luni sa fie amenajat..acum nu stiu ce credeti voi ca inseaman amenajatul asta, dupa 5 luni apart nu e gata, ........ Se spune ca in dragoste nu trebuie sa fi mandra, eu sunt..poate asta inseamna ca nu il iubesc..


si te-ai axat pe el ca sa-l termini? ma refer la iubitul tau...
dincolo de gluma asta, ti-am oprit din mesaj doar esentialul.
ca imi place cum ai inceput si cum ai incheiat; oare si tie iti place? oare chiar e adevarat?
stii ce inseamna o viata de familie?
inseamna rabdare o viata, nu un an, nu cinci luni, nu 3 luni! o viata trebuie sa aveti rabdare unul cu altul si intelegere si respect si si si...
nu vreau sa pledez cauza lui, insa mi se pare ca tu vrei sa pocnesti din degete ca Samantha si totul sa fie exact cum vrei tu si cand vrei tu!
ti-a explicat de ce face ceea ce face cu colgul de serviciu?
am inteles ca apartamentul cumparat este foarte aproape de locul lui de munca si ca el face iarasi drumul pana in zona unde a era garsoniera voastra, doar pentru a-si duce colegul.
-intrebare nesimtita: de ce nu isi lasa colegul sa mearga cu masina de serviciu acasa si el sa mearga pe jos dimineata la serviciu?
a doua intrebare si mai nesimtita: de ce trebuie sa-si duca si aduca colegul la si de la serviciu?
nu cred ca la vreun loc de munca, chiar si cand ti se ofera masian de serviciu, ti se impune sa iti duci colegii acasa, decat doar daca lucrezi la vreo firma de taxi sau esti angajat ca sofer pentru transportul personalului!

mandria si iubirea nu sunt total incompatibile, insa daca mandria o dublezi cu egoism si cu dorinta de suprematie, atunci nu prea mai are loc iubirea!
heartbit
Postat pe 24 Octombrie 2012 16:11
De la: heartbit, la data 2012-10-24 16:11:36
De la: calugarita, la data 2012-10-24 10:03:47Din pacate asa sunt eu: ma axez pe un lucru sa il termin ca altfel imi sta in cap, am avut rabdare,. indiferent ce spun unii, rabdare 1 an de zile sa ia apartamentul, rabdare 5 luni sa fie amenajat..acum nu stiu ce credeti voi ca inseaman amenajatul asta, dupa 5 luni apart nu e gata, ........ Se spune ca in dragoste nu trebuie sa fi mandra, eu sunt..poate asta inseamna ca nu il iubesc..


si te-ai axat pe el ca sa-l termini? ma refer la iubitul tau...
dincolo de gluma asta, ti-am oprit din mesaj doar esentialul.
ca imi place cum ai inceput si cum ai incheiat; oare si tie iti place? oare chiar e adevarat?
stii ce inseamna o viata de familie?
inseamna rabdare o viata, nu un an, nu cinci luni, nu 3 luni! o viata trebuie sa aveti rabdare unul cu altul si intelegere si respect si si si...
nu vreau sa pledez cauza lui, insa mi se pare ca tu vrei sa pocnesti din degete ca Samantha si totul sa fie exact cum vrei tu si cand vrei tu!
ti-a explicat de ce face ceea ce face cu colgul de serviciu?
am inteles ca apartamentul cumparat este foarte aproape de locul lui de munca si ca el face iarasi drumul pana in zona unde a era garsoniera voastra, doar pentru a-si duce colegul.
-intrebare nesimtita: de ce nu isi lasa colegul sa mearga cu masina de serviciu acasa si el sa mearga pe jos dimineata la serviciu?
a doua intrebare si mai nesimtita: de ce trebuie sa-si duca si aduca colegul la si de la serviciu?
nu cred ca la vreun loc de munca, chiar si cand ti se ofera masian de serviciu, ti se impune sa iti duci colegii acasa, decat doar daca lucrezi la vreo firma de taxi sau esti angajat ca sofer pentru transportul personalului!

mandria si iubirea nu sunt total incompatibile, insa daca mandria o dublezi cu egoism si cu dorinta de suprematie, atunci nu prea mai are loc iubirea!



dincolo de sfaturi, am ajuns iar la rubrica "de risul curcilor ". cind scrii "masian", ce vrei sa exprimi?
garbo_5862
Postat pe 24 Octombrie 2012 16:20
Heartbit..uneori sunt de acord cu tine..
nu_sunt_nimeni
Postat pe 24 Octombrie 2012 16:25
De la: jjulyeta, la data 2012-10-24 16:25:35Heartbit..uneori sunt de acord cu tine..


NORMAL-te faci frate cu dracul pina treci puntea !.
garbo_5862
Postat pe 24 Octombrie 2012 22:57
unele fiinte retardate care au acces la un computer isi inchipuie ca sunt spirituale, mai ales daca posteaza prin diverse forumuri, doar ca sa umple spatiul!

daca aveai cele minim 4 clase din scoala primara ai fi inteles ce-am vrut sa scriu acolo, asa cum sunt convins ca au inteles toti cei care au citit postarea mea!
apropos, cunosti semnificatia termenului - context?
oricum nu ma astept sa intelegi nimic din ce se scrie pe forumul asta, pentru ca cultura ta este sublima lipsind cu desavarsire, asta e, daca la scoala ai baut cerneala si ai mancat pasta de pix si lipiciul!
revino la o discutie cu mine cand o sa ai clase cel putin cat are trenul!

oricum ma bucur ca ti-ai dat seama ca esti o curca si nimic mai mult!
banuiesc ca ai ras singura sau cel putin ca esti singura care a ras! (poate sunteti totusi mai multe curci!)
heartbit
Postat pe 25 Octombrie 2012 13:02
De la: heartbit, la data 2012-10-25 13:02:52unele fiinte retardate care au acces la un computer isi inchipuie ca sunt spirituale, mai ales daca posteaza prin diverse forumuri, doar ca sa umple spatiul!

daca aveai cele minim 4 clase din scoala primara ai fi inteles ce-am vrut sa scriu acolo, asa cum sunt convins ca au inteles toti cei care au citit postarea mea!
apropos, cunosti semnificatia termenului - context?
oricum nu ma astept sa intelegi nimic din ce se scrie pe forumul asta, pentru ca cultura ta este sublima lipsind cu desavarsire, asta e, daca la scoala ai baut cerneala si ai mancat pasta de pix si lipiciul!
revino la o discutie cu mine cand o sa ai clase cel putin cat are trenul!

oricum ma bucur ca ti-ai dat seama ca esti o curca si nimic mai mult!
banuiesc ca ai ras singura sau cel putin ca esti singura care a ras! (poate sunteti totusi mai multe curci!)



ok !-vad ca te maninca pielea, ai chef de discutii.

asta ziceam si eu, multi retardati sinteti aici.umpleti un spatiu il distrugeti, mincati timpul celor inteligenti, care fac studii de caz pe voi.
pt incultura ta vasta, afla ca am cele minim 4 clase din sc generala, din gimnaziu , din liceu si pt ca atunci nu exista garbo, am facut si ceva facultate.
cit despre afirmatia ta plina de ingimfare, cum ca nu am inteles nimic din postarea ta, iti raspund : DA, AI DREPTATE ! NU AM INTELES NIMIC PT CA NU AM CITIT-O ! NU CITESC TOATE INEPTIILE.DEOCAMDATA, STUDIEZ ABECEDARUL-LOBSANG RAMPA, ANTHONY DE MELLO, FRATII GRIMM, MIHAI EMINESCU, MARIN SORESCU.

pasta, pixul si lipiciul? este varianta disco de la racul, broasca si o stiuca?

gindirea dumneavoastra, nu este nimic altceva, decit o adunatura de idei dezordonate. daca nu ai ris, este strict pb ta. ori nu ai inteles, ori esti prea arogant ca sa accepti ca mai exista oameni veseli. ori nu ma intereseaza pe mine de reactiile tale. tipa, daca nu poti ride, manifesta-te, elibereaza rautatea asta fara sens.

ridica-ti frecventa vibrationala si vei intelege care sint sansele pe care le-ai primit.deja esti perimat cu atitudinea asta negativista si fabricata. nu ai obosit, sa faci atita pe prostul? esti plictisiTHOR.chiar si rautatea monotona este plictisitoare.

succes in schimbare.
garbo_5862
Postat pe 25 Octombrie 2012 14:14
In iubire iti accepti partenerul asa cum este. Il iubesti pentru tot ce face, si nu diseci fiecare actiune, cautandu-i defectele parca cu lupa, ci te bucuri pentru fiecare moment impreuna.Cred ca confunzi iubirea cu nevoia ta permanenta de a avea totul sub control.O persoana in orice relatie are nevoie de spatiul ei.La tine vad posesivitate excesiva si iubire putina. Dar poate asa intelegi tu iubirea.Oricum nu cred ca face bine relatiei.Felul tau de a fi a omorat si omoara iubirea din cuplul vostru in fiecare zi, in fiecare minut.Poate ar fi buna o pauza in cuplu. Asa te vei lamuri daca iti este mai bine cu el, sau fara el.
cdg69
Postat pe 26 Octombrie 2012 10:11
Oameni buni!

Femeia asta explica foarte bine, SE explica foarte bine, copilarie distrusa de certurile parintilor, fire inchisa, necomunicativa, sensibilitate, suferinta si virginitate. Pe drumul asta a mers pana sa-l cunoasca pe omul asta si "l-a cunoscut" in internet. Eu nu sunt nici psiholog, nici sociolog-sunt o femeie simpla de la tara-deci nu stiu cat si cum se cunosc oamenii in internet. Pot comunica, le pot placea conversatia cu cineva...dar...cunoasterea se intampla in realitate si in timp.
Dupa ce trancanesti cu cineva un an pe net acel cineva iti devine familiar, poate ca e ca un drog iar impactul real clar va avea proiectia tutulor mesajelor din chatt.
Acuma...posibil ca si barbatul respectiv sa fi venit cu un bagaj emotional asemanator, cu virginitate asemanatoare , Mi-e clar ca in cuplul lor exista o parte de profunda complicitate si asemanare si o alta profund diversa, conflictuala.
Si eu zic ca pauza e solutia pe moment, pauza in care fiecare sa reflecteze temeinic la ceea ce li s-a "intamplat". Sentimentul nu ajunge, mai zic odata si nu ma satur tot zicand...

Zi buna, natiune! La multi ani Dumitrilor si Dumitritelor!
Luna_in_capricorn
Postat pe 26 Octombrie 2012 11:58
5682, desopre facultate ce sa zic esti tare, mai ales ca ai facut ceva facultate. oricum din context nu reiese ca ai si terminat-o... multi au inceput-o putini au terminat-o, asa e, nu e pentru toata lumea si mai ales pentru tine!
in rest referitor la prostia care te guverneaza, te las cu fratii grimm si cu cine te mai delectezi tu! (eu fratii grimm i-am consumat la vremea potrivita, a copilariei... tu poti continua cu infantilismul tau pana la adanci batraneti!)
mi-ai demonstrat ca n-ai citit postarea mai ales prin intrebarea din mesajul pe care mi l-ai adresat pe 24. inca reusesti sa fii previzibila si sa te contrazici singura! cel putin ma scutesti de alte explicatii!

oricum felicitari ai castigat batalia cu mine!
te vom premia cu preputul de tabla! atat a mai ramas si pentru tine! cealalta parte, din fericire nu o meriti si oricum nu e disponibila pentru tine, decat poate in visele tale!
sa ai spor la joaca cu lopatica in nisip! si vezi sa nu.ti atarni premiul de gat, fiindca ....
sau lasa, puneti-l unde vrei!
heartbit
Postat pe 26 Octombrie 2012 12:46
De la: quasaria, la data 2012-10-23 21:53:31Mi se pare ca nu, nu il iubesti. Daca il iubeai "drama" lipsei temporare de confort nu era pe primul plan. Am citit tot mesajul plin de constructii, amenajari, achizitii, var si mortar, totul repede-repede, totul fix asa cum vrei tu, inclusiv simplele lui interactiuni cu colegii... unde e iubirea din partea TA in povestirea asta?!
"Acasa" nu inseamna cum sint aranjate cablurile, cuptorul si masina de spalat... nu stiu daca intelegi diferenta.

Dragoste sa fie in primul rand, iar restul se face cu rabdare.
garbo_8940
Postat pe 27 Octombrie 2012 10:34
Femeia asta explica foarte bine, SE explica foarte bine, copilarie distrusa de certurile parintilor, fire inchisa, necomunicativa, sensibilitate, suferinta si virginitate. Pe drumul asta a mers pana sa-l cunoasca pe omul asta si "l-a cunoscut" .
Acuma...posibil ca si barbatul respectiv sa fi venit cu un bagaj emotional asemanator, cu virginitate asemanatoare , Mi-e clar ca in cuplul lor exista o parte de profunda complicitate si asemanare si o alta profund diversa, conflictuala.



Mi se pare ca nu, nu il iubesti. Daca il iubeai "drama" lipsei temporare de confort nu era pe primul plan. Am citit tot mesajul plin de constructii, amenajari, achizitii, var si mortar, totul repede-repede, totul fix asa cum vrei tu, inclusiv simplele lui interactiuni cu colegii... unde e iubirea din partea TA in povestirea asta?!
"Acasa" nu inseamna cum sint aranjate cablurile, cuptorul si masina de spalat... nu stiu daca intelegi diferenta


In iubire iti accepti partenerul asa cum este. Il iubesti pentru tot ce face, si nu diseci fiecare actiune, cautandu-i defectele parca cu lupa, ci te bucuri pentru fiecare moment impreuna.Cred ca confunzi iubirea cu nevoia ta permanenta de a avea totul sub control.O persoana in orice relatie are nevoie de spatiul ei.La tine vad posesivitate excesiva si iubire putina. Dar poate asa intelegi tu iubirea.Oricum nu cred ca face bine relatiei.Felul tau de a fi a omorat si omoara iubirea din cuplul vostru in fiecare zi, in fiecare minut


Toate cele 3 comentarii mi se par a fi esenta problemei..
Luna vede femeia sensibila si interiorizata,Q nu vede iubirea asa cum o stie ea ,ci vede doar un simulacru de iubire,iar cdg69 a pus degetul pe rana cand a spus ,,asa intelegi tu iubirea,confunzi iubirea cu nevoia de control.,,

Sunt de acord cu toate 3,mai putin cu tine, calugarita.Apropo,bine ti-ai ales psedonimul acesta.
Esti sensibila si ai nevoie sa ti se ofere iubire,iar Luna (si eu )intelegem nevoia asta profunda.Iar el este un barbat care ofera in felul lui barbatesc, poate putin mai sec, dar la fel de sensibil, modul in care ai descris felul in care ti-a adus lucrurile si cum de fapt voia sa te intoarca la el mi s-a parut relevant pentru felul introvertit al lui de a fi,si ar trebui sa vezi cat de mult te iubeste din gesturile lui, si sa nu mai astepti vorbe ,asa e el, se reduce la gesturi, si eu consider ca daca ai descoperit felul in care iubeste un om, si tu zici ca il iubesti, nu te mai deranjeaza ca nu iti arata iubirea cum vrei tu, te inveti cu felul LUI de a arata iubirea lui.Pentru ca iubirea in primul rand accepta pe celalalt asa cum este.
Iubirea ta de daruit insa se sufoca pe drum, ascunsa de dorinte de control,de facil.Daca ai iubi dupa cum simte Quasaria (si eu),toate problemele legate de calorifere si var-mortar-usi ar fi mizilicuri si ai simti cu fiecare problema rezolvata in casa cum se mai cladeste un sentiment,unul peste altul, in tine insuti fata de acest barbat, nicidecum nu ti s-ar parea greutati. (am cladit si aranjat o casa in timpul casniciei cu fostul sot si un an jumate a fost un santier complet toata viata noastra-stii cat de frumos a fost totul?stii cata iubire s-a macinat impreuna cu mortarul in zidurile acelei case?si a fost munca si tergiversare si zeci de drumuri si amanari,etc, asa cum e la cladirea oricarui lucru!!.Apoi am divortat si casa i-a ramas lui si nu m-am mai dus nici macar o data pe acolo, caci tradase tot ce cladisem atunci IMPREUNA-IUBIREA,de zidurile alea nu mi-a pasat nici o clipa).Tu, calugarita, vrei totul repede,usor ,facil, pentru ca vrei de la el.Tu ce oferi-asteptare?Comunicare?Dar el nu face diverse lucruri pentru casa asta? Ce vorbe, cate vorbe,iarasi vorbe?:::::
Iar cdg 69 ti-a spus lucrurile intr-un fel transant, dur, dar ff obiectiv din punct de vedere psihologic.Asa vad si eu ,darcu mai multa blandete si anume consider ca tu confunzi sentimentul de siguranta pe care ti-l ofera o parte a relatiei cu el-casa asta - cu siguranta data de iubire.Casa asta reprezinta pentru tine stabilitatea relatiei cu el.Nu este asa. Invata -te sa il iei doar pe el,pe om cu gesturile lui, in calcul.Gol. Singur.Iti ofera aceeasi incredere??? Grija ta de a fi langa tine in loc sa fie pe drum la colegul sau este o nevoie exagerata de a capata doar tu atentie, provenita din copilaria ta lipsita de dragoste.El nu-si refuza colegul pentru ca a perpetuat mult timp acest obicei si acum ii este greu sa-l refuze.Iar pentru ca tu il presezi sa faca acest lucru, a face in continuare aceste drumuri este singura lui modalitate de a-si intretine puterea interioara asupra ta .Il sufoci,si este singura lui razvratire pe care si-o acorda, ca sa nu se certe vesnic cu tine.
Imi pare rau ca am fost atat de dura cu tine.Sfaturile celorlalti au fost sa luati o pauza in relatie.Nu sunt de acord.Ai langa tine o comoara de om pe care merita sa il apreciezi.Daca fugi fara sa stii ce ai gresit,il pierzi si pe el, si mai ales sansa de a te vedea pe tine insuti.
Eu te sfatuiesc sa incerci sa constientizezi ce traume din trecut porti cu tine, pentru ca nu tu esti vinovata de sentimentele tale confuze cu privire la ceea ce trebuie sa primesti si sa dai,nu tu esti vinovata de dorinta continua de control asupra altora, sa incerci sa accepti felul lui de a fi, si mai ales sa te repari pe tine insuti.Pentru ca daca pleci din relatie, tot pe tine-aceeasi te duci oriunde, in viitor, si aceleasi greseli le vei face,inconstient,in orice alta relatie viitoare.
Omul de langa tine te iubeste mult, altul in locul sau dezerta pana acum.Apreciaza-l ,invata-te cu felul lui de a iubi, nu mai exagera in privinta colegilor lui,si mai ales........repara-te pe tine insuti.
Du-te la un psiholog sa iti puna in fata oglinda propriului eu, cea din copilarie, sa te vezi cum ai fost,cum esti, sa te invete ce sa devii.
Poate nu este atat de importanta relatia cu omul acesta din perspectiva iubirii ,cat din perspectiva a ceeace te poate ajuta el -cu felul lui iubitor- de a te cunoaste pe tine insuti.Si poate abia apoi vei sti cat de mult te iubeste si cat de mult IL POTI SAU NU IUBI.O poveste de dragoste FARA happy -end nu inseamna musai ca nu poate fi o poveste de viata CU happy-end....

(p.s. relatia sexuala care scartaie???......)


garbo_5053
Postat pe 27 Octombrie 2012 14:33
De la: heartbit, la data 2012-10-26 12:46:065682, desopre facultate ce sa zic esti tare, mai ales ca ai facut ceva facultate. oricum din context nu reiese ca ai si terminat-o... multi au inceput-o putini au terminat-o, asa e, nu e pentru toata lumea si mai ales pentru tine!
in rest referitor la prostia care te guverneaza, te las cu fratii grimm si cu cine te mai delectezi tu! (eu fratii grimm i-am consumat la vremea potrivita, a copilariei... tu poti continua cu infantilismul tau pana la adanci batraneti!)
mi-ai demonstrat ca n-ai citit postarea mai ales prin intrebarea din mesajul pe care mi l-ai adresat pe 24. inca reusesti sa fii previzibila si sa te contrazici singura! cel putin ma scutesti de alte explicatii!

oricum felicitari ai castigat batalia cu mine!
te vom premia cu preputul de tabla! atat a mai ramas si pentru tine! cealalta parte, din fericire nu o meriti si oricum nu e disponibila pentru tine, decat poate in visele tale!
sa ai spor la joaca cu lopatica in nisip! si vezi sa nu.ti atarni premiul de gat, fiindca ....
sau lasa, puneti-l unde vrei!


cum faci tu iar pe desteptul..."desopre "????????cit despre mitocania ta, nimic nou !!esti ca un fir de nisip pierdut in dunele din desert.mai mult nu iti spun. zici ce vrei, dar nu uita, ca replici de acest gen au mutilat multe suflete, au distrus multe iubiri. esti sigur ca e bine ceea ce faci?daca te simti bine cind ranesti e ok, asa vom sti ca exista si oameni fericiti.din punctul meu e vedere totul , tot ceea ce faci este grotesc si dezvaluie o minte bolnava de neiubire. o minte ratacita, derutata, care cauta iubirea cu cuvinte amare de frica esecului.iti asumi rolul pandorei in varianta masculina, dar ti-am spus de atita facut pe prostul ,intr-o zi ti se va intimpla sa nimeresti chiar nota cheie a dorintei. premiul, pastreazati-l tu in amintirea unor vremuri demult apuse, care ti-au lasat acest venin in suflet.

poti jigni sau insulta, e masura ta, valoarea ta. oricum esti fericit cind stii ca ai lovit si cineva a suferit.

cine iti da dreptul sa te comporti asa ?nici macar ipsa iubirii nu poate fi atit de distructiva.cita ura ai in suflet ? cita ranchiuna porti in gind ?
garbo_5862
Postat pe 27 Octombrie 2012 19:38
ti-am spus o data felicitari ai castigat!
nu ma pot lupta cu prostia ta, pur si simplu ma infrangi prin experienta pe care ai acumulat-o!

iar cat priveste la cine imi da dreptul sa ma exprim e acelasi care iti da si tie dreptul sa improsti cu dejectiile mintii tale si acelasi care te-a lasat sa respiri si sa viciezi aerul pe acest pamant si nu numai!
cat priveste despre iubirea mea, de care am avut sau n-am avut parte si referitor la fericirile si nefericirle mele, iti poti da cu presupusul pana te plictisesti, e doar o jalnica faptura, care sincer nu cred ca mai poti impresiona pe nimeni cu nimic si incerci sa refulezi pe unde ti se mai permite!

oare de ce nici un user nu iti acorda vreun mesaj de bine si primesti numai invective?
te-ai intrebat vreodata?
sa n-o faci ca oricum nu are nici un ecou in sfecla aia pe care o ai pe umeri in loc de cap!
cand te speli pe ochi mai schimba si apa!

p.s. degeaba imi tot vizitezi profilul, nu ma interesezi si nu am pentru ce sa-ti intorc vizitele!
heartbit
Postat pe 27 Octombrie 2012 19:56
De la: heartbit, la data 2012-10-27 20:29:59degeba iti cauti scuze si explicatii! esti penibila si nu ma impresionezi cu nimic!
oricum vulgaritatea e cel de-al doliea nume al tau!


LA TINE ESTE PRIMUL !

NICI NU MI-AM PROPUS SA IMPRESIONEZ VREUN FRAIER.IAR AI DAT-O-N BARA. PREMIUL E AL TAU SI DOAR AL TAU, E SIMBOLUL MINTII TALE.
garbo_5862
Postat pe 27 Octombrie 2012 20:41
"MODUL DE GINDIRE SI DE EXPRIMARE A UNEI ADUNATURI DE ATOMI "
mergi la proful sau profa ta de romana din scoala generala sa.ti explice cand se foloseste articolul hotarat si cum!
n-o sa apuci tu vreodata sa raspunzi prima la intrebarile mele, asa ca multumeste.te doar cu frimiturile!

ti-ai pierdut ochelarii?
heartbit
Postat pe 27 Octombrie 2012 21:22
amutzisi, budistule ?
garbo_5862
Postat pe 27 Octombrie 2012 21:59
LEGEA CAUZEI SI A EFECTULUI
garbo_5862
Postat pe 27 Octombrie 2012 22:07
De la: heartbit, la data 2012-10-27 19:56:40ti-am spus o data felicitari ai castigat!
nu ma pot lupta cu prostia ta, pur si simplu ma infrangi prin experienta pe care ai acumulat-o!

iar cat priveste la cine imi da dreptul sa ma exprim e acelasi care iti da si tie dreptul sa improsti cu dejectiile mintii tale si acelasi care te-a lasat sa respiri si sa viciezi aerul pe acest pamant si nu numai!
cat priveste despre iubirea mea, de care am avut sau n-am avut parte si referitor la fericirile si nefericirle mele, iti poti da cu presupusul pana te plictisesti, e doar o jalnica faptura, care sincer nu cred ca mai poti impresiona pe nimeni cu nimic si incerci sa refulezi pe unde ti se mai permite!

oare de ce nici un user nu iti acorda vreun mesaj de bine si primesti numai invective?
te-ai intrebat vreodata?
sa n-o faci ca oricum nu are nici un ecou in sfecla aia pe care o ai pe umeri in loc de cap!
cand te speli pe ochi mai schimba si apa!

p.s. degeaba imi tot vizitezi profilul, nu ma interesezi si nu am pentru ce sa-ti intorc vizitele!


HOMOSEXUALULE ! NEFERICITULE !
garbo_5862
Postat pe 28 Octombrie 2012 00:08
Ce-ar fi daca te-ai linisti si l-ai accepta exact asa cum este? Ai plecat de langa el si ai suferit.
Ramai langa el, ai rabdare, ocupa-te sa rezolvi treburile casei atat cat iti sta in putere, asteapta-l cu drag, nu mai face reprosuri, bucura-te de prezenta lui, fa-l sa doreasca sa vina acasa. Cheama tu instalator, electrician, zugrav si ce-o mai trebui si aranjeaza casa sa te simti bine. Faptul ca-ti doresti mai mult este mai bine decat sa nu-ti doresti nimic, sa nu ai nici un tel, sa te multumesti cu ce ai. Vei castiga in timp daca te lupti pentru asta. Nu rezolvi nimic daca amutesti. Trebuie sa vorbiti, sa comunicati, nu sa va certati. Incearca. Si mai e ceva. Poate sunteti dificili amandoi. Poate nici o alta relatie nu te va multumi mai mult. Inainte sa pleci eu as zice sa mai ramai si sa mai dai o sansa relatiei. Succes.
garbo186992
Postat pe 28 Octombrie 2012 03:20
daca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu asta nu inseamna ca nu o face cu adevarat asa cum stie el ... parerea mea este ca esti foarte exagerata in ceea ce priveste prieteniile lui si esti extrem de sufocanta ptr ca vrei ca toata viata lui sa ti-o dedice tie si cerintelor tale , chiar nu te-ai gandit ca probabil mai exista pe lumea asta persoane mai relaxate si care nu fac din nerabdare motto-ul lor in viata? pareti doi imaturi din ceea ce povestesti tu,ori nu stii sa te exprimi ori sincer ai 30 de ani dar te tii foarte bine...parca ai avea 15!
Nu il lasi liber sa-si traiasca prieteniile vrei sa fi tu mai presus de orice sa se calce in picioare pe el si valorile lui, in loc sa ti se para foarte frumos ca este un om care da valoare prieteniilor , lucru foarte rar in zilele noatre, tu il crirtici ca e gay ca nu e destul de barbat...
apoi ce inseamna asta ca ai facut totul numai tu pentru el sa se simta bine...nimeni nu te obliga sa faci ce nu vrei, iubirea nu este obligatie nu exista stapan si sclav...e pur si simplu absurd ca tu sa-ti fi pierdut anii tai din viata crezand ca acest barbat sau orice alt barbat va sta drepti cand spui tu drepti ca sa-ti faca tie pe plac.Mai mult ca sigur cei ce o fac nu sunt asa "barbati" cum zici ca iti doresti ci mai degraba niste amorfi...Trezeste-te nu sunteti pe front sunteti intr-o relatie si daca nu te maturizezi odata o sa ai parte numai de dezamagiri...si mai relaxeaza-te odata te agiti prea repede din ce povesteti pare ca orice motiv e bun de suparare pentru tine...sper numai sa te fi exprimat gresit ...
RuXxXandra_MiSteRy
Postat pe 28 Octombrie 2012 03:33
Draga mea, am citit povestea ta si vreau sa iti spun ca traim parca doua vieti identice... Si eu ma regasesc perfect in povestea ta si vreau sa iti spun ca nu cred ca prietenul tau are vreun fel de legatura" nociva" cu amicul sau, ci e mai degraba vorba de o alta femeie, dar el nu are inca puterea sa se rupa de tine, dar e deocamdata indecis si de aceea vrea sa va impacati, fara ca el sa vrea sa schimbe nimic in comportamentul si atitudinea lui fata de tine! Esti sigura ca isi duce prietenul dimineata la servici si nu pe altcineva, o femeie, iar colegul lui sa nu fie decat tapul ispasitor pt toate absentele lui de acasa si intarzierile lui? Exact aceleasi simptome le are si sotul meu, care am descoperit cu tristete in suflet ca ma inseala la mai putin de un an de la casatorie si 5 de relatie:(....Daca ai sa citesti si alte articole cu subiectul acesta o sa constati ca toti cei care inseala au un comportament tipic, chiar si gesturile si vorbele lor devin comune... Asa ca ai grija, draga mea si sondeaza terenul mai bine, sa nu ai surprize....Sper sincer sa nu fie nimic, doar o pasa mai proasta in relatia voastra si sa se rezolve totul cu bine, dar daca descoperi totusi ca poate am dreptate si ceva e putred in Danemarca, fa-ti curaj si paraseste-l ca nu se ca schimba niciodata, ci doar tu vei fi cea care va suferi din ce in ce mai mult! Bafta si mult curaj iti doresc!
adriadna
Postat pe 28 Octombrie 2012 04:15
Buna dimineata! Draga mea.Ti am citit postarea si imi exprim parerea proprie si nu doresc sa mi fie comentata!! Eu cred ca voi doi nu sunteti facuti unul pentru altul!Ca nu va iubiti indeajuns!Cand iubesti cu adevarat nu ti pasa de nimeni si de nimic, treci fff, usor peste toate obstacolele pamantului.Am impresia ca pentru el prietenii, colegii sunt mai importanti decat tu!Eu nu as accepta un barbat langa mine de care sa trag mereu.Daca azi nu merge relatia vs. cum va fi peste ani??!!
Draga mea.Viata este fff, scurta, nu se merita sa stai cu cine doar de dragul statului, daca nu cantati aceeasi melodie si nu mergeti in acelasi sens.Asa nu ve ti ajunge niciodata sa fiti pe aceeasi lungime de unda. Si............ e pacat!Viata este asa de scurta incat nu merita sa te chinuiesti!Eu as pleca si l as lasa, sa stea cu prietenii!Si i as cere investitia facuta din banii mei in casa lui. Sa auzim numai de bine.
Jojolin
Postat pe 28 Octombrie 2012 05:21
oricum ceva nu este in regula cu el preea mult il plimba pe colegul lui poate are inclinati de homo trebuie sa vb cu el deschis si direct
barbati sunt cei mai multi necomunicativi asa sunt de fel
mai bine refa-ti viata pt ca el trebuia sa te ceara de nevasta dar nu a facut-o
nu ai un viitor cu el ia-o de la iceput pana nu este prea tarziu nu te mai complica atat
garbo224986
Postat pe 28 Octombrie 2012 05:58
Da, cum sa pleci, daca il iubesti. Asa de simplu! E adevarat...
Totusi trebuie sa incerci sa sintetizezi problema. Sa intelegi ce se intimpla...fara sa mai faci nici un pas catre el, doar sa il observi, doar sa observi situatia. Mie mi se pare ca el se retrage uneori intr-un loc de insingurare in sufletul lui.
Viata si-o duce mai mult cu prietenii, acolo se simte el confortabil. Poate ceva din situatie ii aduce aminte de femeile din viata lui...mama, sora...si se simte barbat insingurat intr-o lume de femei. Cred ca l-a traumatizat ceva legat de femei si lumea lor (intangibila, de neinteles?!) in copilaria lui. Si in cazul asta, pina nu ii vei onora masculinitatea lui din pozitia ta de femei, nimic bun nu se va putea intimpla.
Daca nici asa nu merge...am o veste cam proasta...uneori nu e sa fie. Imi pare rau. Totusi incearca sa intelegi ce ti-am spus mai sus.
Noroc mult, si numai bune toate.
Gabriela_Mihai_Minzala_1
Postat pe 28 Octombrie 2012 06:40
Hello,
Am citit ce ai scris , este dimineata aici la Londra. Cred ca exagerezi, ca orice Scorpion si vei pierde pe mana ta o relatie care ar fi putut sa mearga bine. Iubitul tau nu este prorietatea ta..lasa-l liber ! Daca el gandeste de o suta de ori si taie o singura data asta nu e un lucru rau. Relatiile se construiesc greu , cu multa rabdare si incredere. Barbatii de calitate sunt greu de gasit si majoritatea for fi luati pe masura ce avansezi in varsta. Revino cu picioarele pe pamant !
M-a amuzat ce scrii tu de 5 minute , k nu vine la 5 ci la 7 samd...pregateste ceva frumos acasa in cele 5 minute si atrage-l ..acesta este rolul tau k femeie..
Dar daca deveneai mamica, tot asa il urmareai cu ceasul sa vezi cate minute isi ajuta un prieten ?
Dar daca se relaxeaza un pic si nu conduce el , care e problema ? Nu se poate nici relaxa? Sau trebuie sa obtina o aprobare ptr asta?
Fiecare dintre voi are dreptul la propriile alegeri.. Dar tu ai ales sa il controlezi pe el si nu cred k ii place acest lucru iar ptr relatie este mai putin benefic,
Succes !
cristanovici
Postat pe 28 Octombrie 2012 07:13
Buna dimineata,vreau sa ajut sa dau si eu un sfat ,desi este foarte complicat sa dai"sfaturi" .te rog cand ai timp sa vizionezi documentarul "Poti sa-ti vindeci viata" si in acest documentar vei gasi raspunsuri la toate problemele care le ai.Succes
adorabila
Postat pe 28 Octombrie 2012 07:40
Da, e diminea i la Mure!
Da' nu m amuz...

Salut Londra!
Axl_R
Postat pe 28 Octombrie 2012 08:34
Nu e condamnabil faptul ca vrei o viata mai buna, desi, in general, ambitiile personale trebuiesc corelate cu potentialul tau, si nu cu al partenerului. Mie imi place foarte mult prietenul tau, sincer, din povestirea ta, personajul pe care l-ai conturat este chiar idilic. Din pacate, cred ca isi retraieste si el drama copilariei (probabil o mama si o sora autoritare care incercau sa il tina sub papuc), in timp ce tu, care ai devenit inchisa si nesociabila din cauza certurilor parintilor tai, iti recreezi acelasi scenariu ostil in viata pe care o ai acum. Mi se pare hilar!
O femeie desteapta scoate ce este mai bun din barbatul pe care il iubeste, fara sa ii raneasca demnitatea, orgoliul, fara sa ii manipuleze viata, prietenii, etc. Tu vrei sa il modelezi dupa propriul tau plac - nu se poate. Si asta pledeaza in favoarea lui! Daca facea cum vroiai tu, nu iti mai placea de el, crede-ma.
Frustrarea pe care i-o produci in viata de zi cu zi se observa si in pat. Ce daca termina repede? Bravo lui. Are tot timpul sa se ocupe de tine dupa aceea. Crezi ca daca ii spui ca tu nu esti satisfacuta data viitoare va fi altfel? Va fi, poate, mai rau, pentru ca il inhibi. Crezi ca tu esti cea mai satisfacatoare femeie pe care ar putea sa o aiba? Mai intai analizeaza-te pe tine.
Si eu cred ca, din pacate, suferi de egoism. Ai o parere prea buna despre tine si prea proasta despre restul lumii. Nu mai cauta vinovati pentru problemele tale existentiale, care, la varsta ta, sunt cel putin puerile. Invata sa iubesti si sa respecti barbatul de langa tine, inainte de a avea pretentii. Poate e vremea sa aveti un copil...
garbo198352
Postat pe 28 Octombrie 2012 09:20
Buna dimineata

draga mea esti scorpion din ce am inteles,ce ti dicteaza inima de scorpion?
sti ca si mine (si eu sunt scorpion) ca scorpioni vor intotdeauana sa fie iubiti apreciati sunt posesivi.........si toate cele sa nu enumar tot ce caracterizeaza un scorpion
ia schimba tu macazul si uita pt o zi ,pregateste ceva deosebit sau mergeti undeva in afara orasului sau oriunde sa uitati de tot sa faceti tot ce nu a ti facut pina acum .
sunt ulte de spus
garbo213343
Postat pe 28 Octombrie 2012 09:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Casatorie religii diferite 18 De la: garbo_473806 11 Septembrie 2017 19:42
Garbo089465 16 De la: nazirra 23 Decembrie 2009 09:49
Ce as putea sa fac??? 42 De la: Simona-Alexandra 29 Martie 2015 17:31
De ce alege un barbat sa faca amor cu lumina stinsa?? 34 De la: charmelen 14 Iunie 2015 12:02
nu mai vreau sa imi vars nervii pe el 42 De la: Ariad 19 Februarie 2011 10:02
Setari Cookie-uri