Preconceptie

Mamicilor, voi ati facut vreun tratament inainte de a ramane insarcinate? Imi doresc o sarcina si as vrea sa stiu cum sa ma pregatesc.
Stoicovici_Iulia
Postat pe 11 Octombrie 2012 12:47
Tratamentul este necesar in cazul in care tu sau partenerul aveti vreo problema de natura medicala.
In rest, analize ginecologice complete, analize de sange amandoi si ... la treaba :)
b727ana
Postat pe 11 Octombrie 2012 13:31
Ma gandesc sa iau niste vitamine inainte de a ne apuca de treaba, dar nu stiu exact care ar fi cele indicate. Ma puteti sfatui?
Stoicovici_Iulia
Postat pe 19 Octombrie 2012 11:26
nu te putem sfatui pentru ca n-avem de unde sa stim ce vitamine iti lipsesc tie. Du-te si fa-ti analizele complete si o sa vezi atunci.
quasaria
Postat pe 19 Octombrie 2012 12:12
te pregatesti facand o baie, dandu-te cu ceva arome (parfumuri) si imbracandu-te (sau mai bine zis dezbracandu-te) intr-o lenjerie sexy, te invarti in jurul sotului, sau al cui vrei tu sa fie copilul.
si apoi munca voluntara de din zori si pana'n seara!
daca e greu cum am zis mai sus.
atunci prinzi sotul, il legi de pat, si il ostenesti pana cand il vezi ca se usuca ca o scobitoare. astepti 9 luni (timp in care pe el il lasi tot legat de pat!) si daca nu iese copilul, dar ottusi ai luat proportii, inseamna ca te-ai ingrasat exagerat!
heartbit
Postat pe 19 Octombrie 2012 12:33
ma rog, eu as zice ca totusi nu e chiar atit de complicat.
Scopul nu necesita neaparat eforturi atit de intense si sustinute...
quasaria
Postat pe 19 Octombrie 2012 13:21
ei lasa ca stiu destui care s-ai chinuit ani de zile si nu le.a reusit, pana la urma s-au apucat de puericultura "in vitro".
adica in traducere adliteram - copii facuti in sticla!
nu la toata lumea iese din prima, si uneori iti iese cu cine nu te astepti
heartbit
Postat pe 19 Octombrie 2012 13:27
Multumesc pentru sfaturi
Sa stiti ca am fost la medic, mi-am facut analizele. ideea e ca orice femeie care doreste sa ramana insarcinata ar trebui sa se pregateasca putin inainte. de exemplu mie mi-au fost recomandate niste vitamine. se numesc elevit si sunt defapt un complex de vitamine si minerale ce mai au si un continut de acid folic si sunt destinate femeilor insarcinate, care doresc sa ramana insarcinate sau care au nascut. am inceput sa iau cate o pastiluta pe zi. imi doresc enorm sa raman insarcinata si pentru ca sanatatea viitorului meu bebelus e cea mai importanta voi urma indicatiile medicului.
Sper sa va dau cat mai curand vestea ca astept un copilas si daca va fi baietel cu atat mai bine
Stoicovici_Iulia
Postat pe 31 Octombrie 2012 17:47
De la: Stoicovici_Iulia, la data 2012-10-31 17:47:31Multumesc pentru sfaturi
Sa stiti ca am fost la medic, mi-am facut analizele. ideea e ca orice femeie care doreste sa ramana insarcinata ar trebui sa se pregateasca putin inainte. de exemplu mie mi-au fost recomandate niste vitamine. se numesc elevit si sunt defapt un complex de vitamine si minerale ce mai au si un continut de acid folic si sunt destinate femeilor insarcinate, care doresc sa ramana insarcinate sau care au nascut. am inceput sa iau cate o pastiluta pe zi. imi doresc enorm sa raman insarcinata si pentru ca sanatatea viitorului meu bebelus e cea mai importanta voi urma indicatiile medicului.
Sper sa va dau cat mai curand vestea ca astept un copilas si daca va fi baietel cu atat mai bine
da si eu cred ca este bine sa iti face analizele sa nu fii anemica,sau lipsa de acid folic in organism pt ca va duce la malformatii a fatului..sa dea Dumnezeu sa aveti un bebe sanatos frumos si destept
ingerasulluptator
Postat pe 3 Noiembrie 2012 22:37
BUNA,
EU IAU ACID FOLIC.
TOTUSI AR FI BINE SA MERGI SA ITI FACI TOT SETUL DE ANALIZE,EU AM FACUT. MEDICUL MI-A RECOMANDAT SA IAU ACID FOLIC INAINTE DE PRECONCEPTIE CU 3 LUNI SI DUPA CE O A RAMAN INSARCINATA TREBUIE SA-L IAU IN CONTINUARE INCA 3 LUNI.
garbo191595
Postat pe 4 Noiembrie 2012 11:10
Buna! Eu iti recomand FEMIBION 1,1 cp/zi si Magne B6 1 cp/zi,asociat cu CETEBE 500 mg/zi!

eu asa am reusit! sanatate si sarcina usoara!!!!!!!!!!!!!!!
Rilu
Postat pe 4 Noiembrie 2012 11:29
De la: Stoicovici_Iulia, la data 2012-10-31 17:47:31Multumesc pentru sfaturi
Sa stiti ca am fost la medic, mi-am facut analizele. ideea e ca orice femeie care doreste sa ramana insarcinata ar trebui sa se pregateasca putin inainte. de exemplu mie mi-au fost recomandate niste vitamine. se numesc elevit si sunt defapt un complex de vitamine si minerale ce mai au si un continut de acid folic si sunt destinate femeilor insarcinate, care doresc sa ramana insarcinate sau care au nascut. am inceput sa iau cate o pastiluta pe zi. imi doresc enorm sa raman insarcinata si pentru ca sanatatea viitorului meu bebelus e cea mai importanta voi urma indicatiile medicului.
Sper sa va dau cat mai curand vestea ca astept un copilas si daca va fi baietel cu atat mai bine


eu iti recomand sa iei si Spirulina, este o alga minune care pe langa alte efecte multiple de dezintoxicare mai contine si foarte multe minerale si proteine ff bune pentru corpul tau. citeste un prospect ceva daca ai dubii, oricum nu are niciun efect advers!
BAM_BAM
Postat pe 4 Noiembrie 2012 13:30
vezi-ti de treaba, femeie, nu ai ce face, nu sti cata bataie de cap este cu un plod, ce , nu e bine fara?
ddanielle
Postat pe 4 Noiembrie 2012 13:35

a mai aparut una?
quasaria
Postat pe 4 Noiembrie 2012 13:45
ddanielle.....cred ca glumesti, spunand asa...hm...
irina14
Postat pe 4 Noiembrie 2012 16:40
"am facut tot felul de analize..." puteti sa fiti mai explicite fetelor? ce fel de analize?
a apelat careva dintre voi si la cabinet de planificare familiala?
Multumesc!
AlexiaBlue
Postat pe 4 Noiembrie 2012 18:48
da,sunt necesare vitaminele complex,cu acid folic,aici in grecia doctorii recomanda sase luni inainte de sarcina,vitamine cu minerale,care contin si acid folic.
eu am luat un vitamax la trei zile,si apoi e peaici o cutie cu vitamine ptr gravide.....
dar si laptisor de matca din ala care se tine in frigider,daca luati amandoi,e si mai bine.
si vitamine la fel,amandoi.
daniilia
Postat pe 4 Noiembrie 2012 20:10
spre exemplu mama mea a avut lipsa de acid folic in organism..si eu am spina bifida oculta..si nu am voie sa ridic..acuma este cazul cel mai usor,,,spina bifica oculta inseamna coloana vetrebrala ascunsa rupta..nu pot sa stau in picioare prea mult intr-in loc ca ma ia o durere de spate de nu ma mai pot misca...si se poate agrava daca nu ma protejez..
si asta este din nastere...lipsa de acid folic...
zic mersi ca am scapa si cu asta,,altii o patesc mai rau.
eu de asta te sfatuiesc ca inainte sa faci copil,,vezi sa stai bine cu vitamilnele sa nu faci un copil cu probleme..eu asa as face in locul tau...
sa iti pui sanatatea la punct...pt ca omul din cauza stresului devine si anemic...este bine sa fie sub control


de acea inainte sa concepi un copil vezi mai intai cum stai cu sanatatea si punete la punct mai intai.
ingerasulluptator
Postat pe 4 Noiembrie 2012 23:23
spre exemplu mama mea a avut lipsa de acid folic in organism..si eu am spina bifida oculta..si nu am voie sa ridic..acuma este cazul cel mai usor,,,spina bifica oculta inseamna coloana vetrebrala ascunsa rupta..nu pot sa stau in picioare prea mult intr-in loc ca ma ia o durere de spate de nu ma mai pot misca...si se poate agrava daca nu ma protejez..
si asta este din nastere...lipsa de acid folic...
zic mersi ca am scapa si cu asta,,altii o patesc mai rau.
eu de asta te sfatuiesc ca inainte sa faci copil,,vezi sa stai bine cu vitamilnele sa nu faci un copil cu probleme..eu asa as face in locul tau...
sa iti pui sanatatea la punct...pt ca omul din cauza stresului devine si anemic...este bine sa fie sub control


de acea inainte sa concepi un copil vezi mai intai cum stai cu sanatatea si punete la punct mai intai.
ingerasulluptator
Postat pe 4 Noiembrie 2012 23:23
Buna si eu am facut o gramada de analize,din pacate eu am probleme endocrinologice,dar de 4 ani inca nimic.Daca este cineva intr-un astfel de caz si ma poate ajuta,asi multumi mult.
Merci.
garbo186912
Postat pe 7 Noiembrie 2012 12:24
Buna! Chiar am revenit cu o veste super, sunt insarcinata. Suntem foarte fericiti. Se pare ca au fost eficiente vitaminele Elevit. Voi continua sa le iau pe tot parcursul sarcinii.
Stoicovici_Iulia
Postat pe 28 Ianuarie 2013 11:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
amniocenteza,cat costa in Romania? 6 De la: daniilia 16 Mai 2012 21:02
Vreu un copil. 1 De la: ana_4iulian 9 August 2011 10:25
Cat dureaza concediul maternal, dupa ultimele reglementari? 3 De la: garbo_769 5 Martie 2012 19:42
sarcina cu probleme 9 De la: flori77 14 Iulie 2011 16:51
Cea mai buna prietena a mea si-a pierdut copilul.. 23 De la: garbo270680 9 Aprilie 2012 11:57
Setari Cookie-uri