RECUNOSTI CA TI-AI INSELAT SOTUL?

de ce crezi ca doar astea sint optiunile? Singura sau singuratate in doi?
Stiu... nu vrei sa auzi "success stories"... dar crede-ma, nu doar astea sint.

Problema e sa alegi... si dupa atita ani doare, dar n-ai sa poti sa faci un om sa aiba ochii mov daca el ii are negri - de exemplu. Nu e ce vrei nu din vina lui - ci pentru ca , pur si simplu, nu e.... Chinuindu-te sa il schimbi, obtii un calomagar cu care nu e fericit nici el, nu esti fericita nici tu. Si,probabil, fiecare ati putea fi fericiti sau ati fi putut fi fericiti cu altcineva. Doar ca nu e el/nu esti tu aceea...
quasaria
Postat pe 6 Iunie 2012 23:43
neata doamnelor...si domnilor!:)
Vad folosindu-se des conceptul "fericire"...Voi chiar credeti ca exista? Sau de fapt, cand este OK sa te declari fericit? Eu am intalnit oameni care au fost nefericiti toata viata, nu din cauza ca ar fi ei din nascare ursuzi (ma rog, unii au devenit pe parcurs), ci din cauza suturilor cu frecventa fixa pe care le-au primit de la viata..de la viata in care au luat decizii si au facut schimbari dramatice.
Am vazut (asta am inteles eu folosindu-ma de unicul neuron ramas in viata) ca se incearca implementarea ideii ca daca schimbi , daca iesi dintro situatie "inconfortabila" , ai sanse mari sa dai de vremuri bune...Eu nu cred asta, eu cred ca iesind dintro situatie nasoala, ai sanse juma'-juma': sa dai de bine sau sa dai de si mai rau... Deci, oare chiar merita, de exemplu, sa traiesti aceiasi experienta rea din partea mai multor barbati? Adica na, daca tot "ti-o furi" (si aici ma refer la toate sensurile), barem sa ti-o furi doar de la unu', de la ala cu care te-ai maritat si care este tatal copiilor tai. Na, o si simt pe Q cum se irita de ce am scris si ma pune la colt!:) Glumesc, Q. Dar sa stiti ca asa gandesc majoritatea fomeilor fara curaj (fetelor, am dat din casa! )
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 10:34

coris, pai... sa abordam pb. dpdv statistic... sau sistem martingale, daca vrei: cite sanse sint sa fie doar cap sau doar pajura, de FIECARE data? :-)))))
In principiu, daca de fiecare data triplezi miza, la un moment dat o sa castigi...:-) Totul tine de resurse...:-)
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 10:58
Q, n-am resurse! Vezi, de asta stau pe margine!:))
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 11:16
Q, te-am citit pe "happy end"...si eu am aceleasi pareri, regrete si frustrari. Si cu mici exceptii, cel mai tare sunt suparata pe mine, eu am ales, eu mi-am trait viata, ma rog, mi-o traiesc asa. El profita, e normal, si eu daca as fi masculo vero , poate as face fix la fel. Cei din jurul meu sunt linistiti, ii scutesc de efortul de a-mi fi aproape...deci toata lumea-i fericita, ce pana mea! De ce m-oi plange eu?:)) Ca-s singura unfortunate de prin targ!:))
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 11:20
mai sapa... cine stie citi barili gasesti :-)
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 11:21
nooo, ca mai sapai odata, si iesi obuzu' la suprafata! Barilu' iese numa' la unii, aia de mancara atunci cand erau mici. Pe mine ma apuca mancatu' la batranete!:)
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 11:24
coris,
e o situatie in care TU stai... nu te obliga nimeni :-)
Sa zicem ca singurul meu avantaj dintr-o copilarie de tot kktul a fost ca nu ma (mai) tem de fluctuatii. Dupa ce ai tot si a doua zi nu ai nimic, ai doua optiuni: sau mori,sau mergi mai departe, iar daca mergi mai departe inveti ca totul se poate lua de la capat - chiar se poate.
Si am avut de citeva ori ocazia sa "exersez" salturi din astea si ca adult - desi exista o oarecare probabilitate si sa imi rup gitul.

Ideea e sa nu iti fie frica sa renunti. Pentru ca prima etapa a fiecarei constructii e sa cureti terenul. Deci primul pas, ca sa construiesti, e sa darimi....
Altfel ramai asa, stuck in the moment, si asta e. Nu sintem vesnici :-)

quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 11:28
Din copilaria mea de tot kktu' am invatat ca darami, cureti si nasol, apare crateru', groapa aia faina in care incepi sa te scalzi ...Cred ca-s o pesimista...fac eu pe bufonu', dar doar asa, ca sa mai pot accepta si ziua de maine..
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 11:35
pai...apare craterul, da' te scalzi ce te scalzi si realizezi ca vine noaptea si trebe sa dormi undeva, sau trece timpul si ti se face foame...sau vine iarna si ingheatza crateru...si ce drak faci?:-)
I need a place to sleep, vb melodiei:
http://www.youtube.com/watch?v=WVW_6-VE-uU&feature=related

De aia spuneam ca la un moment dat sau purcezi si construiesti la loc, sau asta e, spre vesnica pomenire....:-)
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 11:43
as recunoaste doar daca nu as avea de ales.si barbatii inseala asa ca no problem ,problema vine atunci cand iti pierzi capul de pe umeri
eth
Postat pe 7 Iunie 2012 12:14


eth, si dca "iti pastrezi capul pe umeri" ce rost are sa inseli?
Doar asa, de ...aerobic? O ora la sala, e mai simplu.
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 12:16
eth e mica inca, pun pariu!:) sa ma fi vazut pe mine ce zmeoaica eram in tinerete, puteai sa juri ca eu nu voi pati ce mi se intampla mie de 11 ani (ca de, primul an fuse cu iubeala si din partea lui). Deci mie de-mi zicea careva sa ma dau mai acana, jap, ii ardeam una de nu se vedea!:)) si uite cum, vorba aia, fiecare nas isi gaseste calaul!:))
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 12:39
De la: eth, la data 2012-06-07 12:14:32as recunoaste doar daca nu as avea de ales


M-am oprit la "doar daca nu as avea de ales" incercand sa-mi imaginez care ar fi momentul acela in care, vrei nu vrei, trebuie s-o zici p-aia dreapta. Si singurul moment care mi-a venit in minte este cel in care sotul deschide usa dormitorului si da cu ochii de ea si el in patul conjugal. Evident, dormitorul e un termen generic, ii poate gasi oriunde.

Daca ar fi sa merg pe logica "doar daca n-as avea de ales" as spune ca, de se lasa prinsa intr-o asemenea maniera o sotie, atunci nu-i facuta pentru adulter.
Alea de-si insala barbatii zi lumina au mereu de ales: am fost la o prietena, la epilat, in delegatie, la mama etc etc.

Ceea ce vreau sa spun este ca, de iti trece prin cap sa-l inseli de amorul artei, deci nu vrei sa-l lasi de tot, atunci nu-i spui in veci. Continui sa ai o casnicie ok (?), dar si o viata in afara ei. Who cares?
Anubis
Postat pe 7 Iunie 2012 14:15
coris , eu am avut o evolutie... cum sa ii zic,sinusoidala?:-)) Cind eram mica eram clar asociala. Dupa care a urmat o perioada de nedumerire, ca pnm, prea mi-o luam asa una dupa alta si nu intelegeam nimic. Dupa cre am realizat ca, de fapt, intelegeam ... da' nu imi convenea.
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 14:24
eu eram o mare speranta, acum sunt o mare dezamagire ...sunt curioasa ce voi deveni! a, da, indiferenta, uite, vreau sa devin (cand voi fi baba) indiferenta!
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 14:32
eu vreau sa fiu o baba traznita, care merge pe role si isi invata nepotii chestii, gen cum sa faca "broaste" pe apa....
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 14:49
poate voi ajunge si eu la etatea aia, de cool, voi fi, da' pe role nu ma "vaz":)
broaste pe apa? :)) dezvolta!
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 14:54
cum, nu stii?:-))))
Iei o piatra... si o arunci tangential, poc, poc, poc....
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 15:01
aaa, pai d'astea stiu! :)) eu mi-am invatat copilul sa faca "unde de propagare", ca nu stiui cum le zice altfel!:)) gata, trebuie sa rectific informatia copilului, ca o sa zica lumea ca stau cu Enciclopedia in mana in fiecare seara si-mi indoctrinez copilul, de ramane sarmanul fara copilarie din cauza ma-sii!:))
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 15:08
De la: quasaria, la data 2012-06-06 17:20:40aia cu "fara tata" e un patetism inutil... nu moare tat'su daca nu mai doarme cu mama-sa.
in fine.


asa se ascunde frica de a lua o decizie !!! in general nadragi se ascund in spatele copiilor !!!
garbo174849
Postat pe 7 Iunie 2012 15:11
uauuuuuu !!!! Coris cata resemnare !!!!! este drept ca ai sanse sa dai peste aceeasi situatie , dar ai si sansa sa fie bine !!! trebuie readaptat proverbul rom : incercarea moarte n-are , moare ci nu incearca !! era un banc : unul il tot ruga pe Dumnezeu sa castige la loto , si facea asta in fiecare zi . Dupa un timp Dumnezeu enervat ii zice : Ma eu te ajut dar cumpara si tu un bilet macar !
garbo174849
Postat pe 7 Iunie 2012 15:24
948, ca sa fiu in ton cu discutiile de azi, o fi si resemnarea o etapa! na, ca sa nu zic ca-s eu stupid!:)
coris_2938
Postat pe 7 Iunie 2012 15:50
e o etapa, da' daca dureaza 100 de ani....:-)))
quasaria
Postat pe 7 Iunie 2012 15:58
eu prefer sa sar peste etapele astea !!! eu arunc tot ce-mi face rau !!!
garbo174849
Postat pe 7 Iunie 2012 16:09
Iote, nu cred. Se duce el mumos la nr 11!
Axl_R
Postat pe 13 Iunie 2012 13:08
Daca l-as fi inselat...da..as recunoaste...eu am alta varianta......IL LAS DE TOT....il parasesc.!..ce rost are???daca am facut acest pas inseamna ca nu-l mai iubesc...si de ce sa ma intorc la el??sa-l sfidez??...sau ce??...ma respect prea mult ca sa accept asemenea marsavie....
wildchery
Postat pe 19 Iunie 2012 19:58
buna,sigur mi se pare corect sa iti traiesti viata pentru ca nu esti un obiect cu totii suntem fiinte umane si avem dreptul desi este foarte scurta viata sa o traim mai ales cind cel de linga noi ajunge in situatii ca nu mai prezentam interes pentru el,fi tare si mergi mai departe,evident nu treba sa recunosti nicioadata acest lucru,ar tensiona destul de mult reletia ta cu el cit despre rautatile de pe aici,,,,,nu le lua in considerare,oamenii sunt foarte rai si batjocoritori mai ales cei ce nu trec niciodata prin situatia expusa,sa ai o seara frumoasa si o viata plina de dragoste si iubire
naitsirc
Postat pe 15 Iunie 2014 03:19
sunt de acord cu wild,si io as face la fel...noroc si altu-n loc...ca unde dragoste nu e,sa facem :)))
si zice bine(ca intotdeauna) Q ce zice....
am trecut si eu prin astea coris,da' a venit iarna...si am invatat sa merg pe role...:))))...sunt membra cu acte in regula in clanul"master of disaster" :))))
lady_in_black1
Postat pe 15 Iunie 2014 05:37
da..am inselat, si nu trebuie sa stie...nici nu ii voi spune vreodata...de ce am facut-o? simplu, pt ca nu am avut o casnicie fericita... nu l-am lasat pt ca avem un copil..in comun. :D. si nu am vrut sa creasca copilul altei femei... am facut mari sacrificii pt asta, am trait o singurate in doi... a fost intotdeauna acasa doar pe timp de noapte si nu oricum decat beat crita.....a fost f greu... am fost extrem de cuminte cam 25 de ani...pana cand am intalnit iubirea vietii mele..si de cativa ani buni suntem impreuna... nu regret nimic decat doar ca nu am facut-o mai demult...sa-i fi ras in nas atunci cand venea muci.
garbo-mira
Postat pe 15 Iunie 2014 05:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce oare mamele nu isi invata fetele cum sa isi aleaga partenerii 59 De la: chanty 28 Iulie 2011 13:05
cum sa-l recuperez? 143 De la: gia85 29 Mai 2010 14:30
probleme 5 De la: giul1a 10 Iulie 2010 17:17
Tradare si falsitate in iubire 3 De la: _karina_ 28 Martie 2011 00:25
Iubirea ca o marfa ! La mezat ! 45 De la: dor72_ 12 Mai 2012 11:25
Setari Cookie-uri