Daca intr-o zi ar veni sotul/sotia si ti-ar marturisi ca s-a indragostit de altcineva cum ai proceda?

Tipi..urli..ii pui bagale in brate sau apreciezi ca ti-a spus si discutati impreuna ce e de facut pt a va salva relatia?
printesa_jo
Postat pe 24 Mai 2012 17:49
daca s-a indragostit, ce anume mai vrei sa salvezi?
Eugenia_
Postat pe 24 Mai 2012 17:53
De la: Eugenia_, la data 2012-05-24 17:53:47daca s-a indragostit, ce anume mai vrei sa salvezi?

Dragostea vine si pleaca...Si intre noi a fost dragoste doar ca timpul a diminuat-o....De salvat da,am de salvat: sufletele si casnicia noastra.
printesa_jo
Postat pe 24 Mai 2012 18:01
Cum s stai cu cineva care nu te iubete?
De ce s urlu? Pa i numa' bine!
Axl_R
Postat pe 24 Mai 2012 18:09
ati sacrificat dragostea si ati salvat "casnicia" - sacrifici barca sa salvezi o vasla... sau cam asa ceva...
O relatie fara dragoste e inutila.
SI nu, nu as urla ca n-as avea de ce - i-as pune bagajele in brate si i-as dori sa fie fericit. Si da, as aprecia onestitatea. Si as aprecia si clipele trecute petrecute impreuna - cu adevarat impreuna, nu numai aparent impreuna.
quasaria
Postat pe 24 Mai 2012 18:10
si daca el nu vrea?
il legi cu-n lant?
Eugenia_
Postat pe 24 Mai 2012 18:10
ce sa nu vrea?
Sa plece sau sa ramina?

Il poti convinge de ambele....
quasaria
Postat pe 24 Mai 2012 18:30
sa nu vrea sa fie salvat cum vrea ea.


da am eu niste pioleti ruginiti..poate sunt de folos cuiva
Eugenia_
Postat pe 24 Mai 2012 18:39
asta ar fi un caz fericit. Dar de obicei barbatii tind sa nu plece. Oricit de mizerabil s-ar simti intr-o relatie, o lalaie pina la limita imposibilului, din simtul proprietatii, probabil. Detesta, in general, "sa piarda". Chiar si lucruri sau persoane cu care nu prea (mai) au ce face.
Majoritatea oamenilor pe care ii cunosc sint barbati: n-am auzit de prea multi sa plece benevol. A, daca pot sa plece si sa se intoarca, sau eventual sa mai treaca pe cararile batute sub pretextul ca da, dom'ne, luptam... si sint primiti... e ok :-))

Mi-a placut melodia asta, apropo de subiect: cred ca e.... o atitudine fair:

http://www.youtube.com/watch?v=kuO5YTtHUzg
quasaria
Postat pe 24 Mai 2012 18:48
De la: Eugenia_, la data 2012-05-24 18:10:22si daca el nu vrea?
il legi cu-n lant?

Cred ca o discutie s-ar impune inainte de orice hotarare.Nu-i usor sa dai cu piciorul unei casnicii dupa 20 de ani...Iar daca el marturiseste mie inseamna ca nu-i convine dragostea respectiva.Stim ca dragostea e ca o boala uneori,nu?
printesa_jo
Postat pe 24 Mai 2012 18:49
Adic o iubete dar nu-i convine?
Axl_R
Postat pe 24 Mai 2012 19:03
sigur, "alta femeie" , nu tu, e intotdeauna o forta malefica... care smulge mielul nefericit din ograda in care pastea pina atunci....

Sfinta naivitate....
quasaria
Postat pe 24 Mai 2012 19:09
Dac vrea cu o vsl...d-i btaie, salveaz! Dar ntrebarea e, oare merit?
Axl_R
Postat pe 24 Mai 2012 19:57
De la: Axl_R, la data 2012-05-24 19:57:07 Dac vrea cu o vsl...d-i btaie, salveaz! Dar ntrebarea e, oare merit?

Cand e in joc dragostea ta cred ca trebuie sa rupi toate vaslele din lumea pt a-l recuceri.
printesa_jo
Postat pe 24 Mai 2012 20:12
De la: quasaria, la data 2012-05-24 19:09:54sigur, "alta femeie" , nu tu, e intotdeauna o forta malefica... care smulge mielul nefericit din ograda in care pastea pina atunci....

Sfinta naivitate....

N-am sustinut asta nici o clipa.Cealalta e doar o alta femeie,care ofera la un moment dat ceea ce uit sa mai fac: caldura,tandrete,romantism,cafele la lumina lumanarilor,sarutari sub clar de luna...
Si apropo,e o situatie ipotetica,nu-s cazul in spetza.Asta asa ca...simpla explicatie.Stiu ca se poate intampla.
printesa_jo
Postat pe 24 Mai 2012 20:16
dai bataie atunci, daca asta crezi!
Eugenia_
Postat pe 24 Mai 2012 20:17
Ipotetic....ieeeee!

Nu rup nicio vsl, pt niciun brbat care iubete pe alta!

Da i io vb de altcineva...dar n numele meu.
Axl_R
Postat pe 24 Mai 2012 20:18
pastreaza bre vasla si cauta-i perechea
Eugenia_
Postat pe 24 Mai 2012 20:20
De la: Axl_R, la data 2012-05-24 19:03:47Adic o iubete dar nu-i convine?

Nu ti s-a intamplat niciodata sa ai sentimente contrarii,cu care sa nu fii de acord dar pe care sa le simti totusi?
printesa_jo
Postat pe 24 Mai 2012 20:22
De la: printesa_jo, la data 2012-05-24 20:12:13
Cand e in joc dragostea ta cred ca trebuie sa rupi toate vaslele din lumea pt a-l recuceri.


aia nu e dragoste pentru el. E dragoste pentru tine insati. Sau orgoliu...
Nu exista "recuceriri". Exista situatii in care tragi de ramasitele trecutului ca de o martoaga moarta, pina devalorizezi tot ce a fost frumos intre voi... atit. In realitate, "reindragostiri" nu exista. Exista negare, fuga de realitate, fuga de tine, frica, lasitate, confort.... dar nu exista dragoste acolo unde fuse si se duse.
Bine, nu e neaparat necesar nici sa existe dragoste. Depinde ce vrea fiecare. Poti sa vrei casa, masina, bani, statutul de femeie maritata, sau cineva care "sa aiba grija de tine". Mie toate astea mi se par sincer prea ieftine sa imi pierd timpul sa joc un teatru ... pe care nici nu stiu daca pina la urma as fi capabila sa il joc. iar faptul ca nu sint "the one" pentru cel de linga mine m-ar rani infinit mai mult decit toate avantajele concrete pe care mi le-ar putea oferi. Singurul lucru de care as avea nevoie de la el ar cantari fix 21 de grame. In rest, sint kitsch-uri...



quasaria
Postat pe 24 Mai 2012 20:30
De la: printesa_jo, la data 2012-05-24 20:22:39
De la: Axl_R, la data 2012-05-24 19:03:47Adic o iubete dar nu-i convine?

Nu ti s-a intamplat niciodata sa ai sentimente contrarii,cu care sa nu fii de acord dar pe care sa le simti totusi?


Tu vb de el sau de tine?
Drag, io nu vreau s recuceresc niciun brbat. Vrea pe alta, s se duc!
Axl_R
Postat pe 24 Mai 2012 20:37
De la: quasaria, la data 2012-05-24 20:30:49
De la: printesa_jo, la data 2012-05-24 20:12:13
Cand e in joc dragostea ta cred ca trebuie sa rupi toate vaslele din lumea pt a-l recuceri.


aia nu e dragoste pentru el. E dragoste pentru tine insati. Sau orgoliu...
Nu exista "recuceriri". Exista situatii in care tragi de ramasitele trecutului ca de o martoaga moarta, pina devalorizezi tot ce a fost frumos intre voi... atit. In realitate, "reindragostiri" nu exista. Exista negare, fuga de realitate, fuga de tine, frica, lasitate, confort.... dar nu exista dragoste acolo unde fuse si se duse.
Bine, nu e neaparat necesar nici sa existe dragoste. Depinde ce vrea fiecare. Poti sa vrei casa, masina, bani, statutul de femeie maritata, sau cineva care "sa aiba grija de tine". Mie toate astea mi se par sincer prea ieftine sa imi pierd timpul sa joc un teatru ... pe care nici nu stiu daca pina la urma as fi capabila sa il joc. iar faptul ca nu sint "the one" pentru cel de linga mine m-ar rani infinit mai mult decit toate avantajele concrete pe care mi le-ar putea oferi. Singurul lucru de care as avea nevoie de la el ar cantari fix 21 de grame. In rest, sint kitsch-uri...

Intradevar iubire mea e ceea ce simt eu,iar celalalt ar fi obiectul pe care se propaga iubirea mea.Daca am ales sa fiu cu el am stiut eu de ce.Si apoi,eu cred in reindragostire iar si iar.Ce vrei,sunt o visatoare incurabila.Vreau sa vad lumea frumoasa si atunci sunt dispusa sa-i cotrobai toate ungherele pana-i gasesc frumusetea.


printesa_jo
Postat pe 24 Mai 2012 20:39
si eu vreau sa vad partea frumoasa din lumea asta. dar nu fortez.

hai sa fim seriosi, de la o anumita varsta devii constient ca nu toate visele se implinesc.
Eugenia_
Postat pe 24 Mai 2012 20:44
numai ca uneori cind cotrobai prin unghere nu frumusete gasesti...
Daca e sa fii absolut sincer(a) fata de tine, iti dai seama ca a ajuns sa isi indeplineasca o nevoie nesatisfacuta. Intai exista nevoia, solutia apare ulterior... Nevoia exista in paralel cu tine. Deci tu esti ceva ce nu o indeplineste.
Si, cum nu te poti multiplica, o sa ramai ceva ce nu o indeplineste...
Iar in situatia asta insisti sa il tii linga tine, pretinzind ca "il iubesti"? Unde e iubirea aici?
quasaria
Postat pe 24 Mai 2012 20:49
De la: Eugenia_, la data 2012-05-24 20:44:26si eu vreau sa vad partea frumoasa din lumea asta. dar nu fortez.

hai sa fim seriosi, de la o anumita varsta devii constient ca nu toate visele se implinesc.

adik sa ma declar un ...mort-viu?N-ai sa vezi drac mort si ratza innecata.
printesa_jo
Postat pe 24 Mai 2012 21:04
De la: quasaria, la data 2012-05-24 20:49:48numai ca uneori cind cotrobai prin unghere nu frumusete gasesti...
Daca e sa fii absolut sincer(a) fata de tine, iti dai seama ca a ajuns sa isi indeplineasca o nevoie nesatisfacuta. Intai exista nevoia, solutia apare ulterior... Nevoia exista in paralel cu tine. Deci tu esti ceva ce nu o indeplineste.
Si, cum nu te poti multiplica, o sa ramai ceva ce nu o indeplineste...
Iar in situatia asta insisti sa il tii linga tine, pretinzind ca "il iubesti"? Unde e iubirea aici?

Nu ma pot multiplica dar consider ca inca ma mai pot schimba.
printesa_jo
Postat pe 24 Mai 2012 21:06
si daca nu de un calomagar care poti deveni tu are nevoie - daca are nevoie de altcineva si altceva care sa il implineasca? Daca tu, oricit ai trage de tine, nu ii esti suficient?
Daca nu poate fi fericit linga tine, desi are toata bunavointa?

Ce faci, in situatia asta?

E o poveste prin care am trecut... cu un sot care refuza ferm sa se desparta...
quasaria
Postat pe 24 Mai 2012 21:12
De la: printesa_jo, la data 2012-05-24 20:16:20
De la: quasaria, la data 2012-05-24 19:09:54sigur, "alta femeie" , nu tu, e intotdeauna o forta malefica... care smulge mielul nefericit din ograda in care pastea pina atunci....

Sfinta naivitate....

N-am sustinut asta nici o clipa.Cealalta e doar o alta femeie,care ofera la un moment dat ceea ce uit sa mai fac: caldura,tandrete,romantism,cafele la lumina lumanarilor,sarutari sub clar de luna...
Si apropo,e o situatie ipotetica,nu-s cazul in spetza.Asta asa ca...simpla explicatie.Stiu ca se poate intampla.


Povestea cu lumanarele si clar de luna, ramane doar o poveste. O alta femeie e doar o alta femeie. Poate fi mai urata, mai needucata, mai grasa, mai stramba... nu neaparat opusul nostru. Cand apare ea, dispare cealalta (sotia inselata) din mintea si sufletul barbatului. Ca-i pentru o luna, ca-i pentru vecie, doar timpul decide. Nici macar parlitul care insala habar nu are ce-i cu el.

De ce aproape intotdeauna exista nevoia sa-l tii cu forta unde nu doreste, n-am sa inteleg niciodata. Chiar daca se vorbeste de salvarea casniciei, stim cu totii ca nu-i decat dragoste cu de-a sila. Aia nu mai e casnicie din momentul in care el a declarat sotiei ca iubeste o alta femeie. O da bine pe scara blocului sa fii maritata. Cum o fi, dar sa fii!
Anubis
Postat pe 25 Mai 2012 00:40
barbatul cand se indragosteste nu il mai poti opri.Va pleca oricum,mai devreme sau mai tarziu.Daca incerci sa il opresti nu faci altceva decat sa iti prelungesti agonia.Cand cealalta ii ia mintile nu cred ca mai poti face ceva,e tarziu.....
Cum sa il opresti????cand faceti dragoste,daca se mai poate numi asa,sa ai sentimentul ca se gandeste la ea,sau ca face comparatii;sau cand terminati sa vrezi ca se imbraca si pleaca din casa?????S-a indragostit???sa se duca.......si noi putem sa ne indragostim,si inca foarte ......
garbo250353
Postat pe 27 Mai 2012 03:25
De la: garbo250353, la data 2012-05-27 03:25:53barbatul cand se indragosteste nu il mai poti opri.Va pleca oricum,mai devreme sau mai tarziu.Daca incerci sa il opresti nu faci altceva decat sa iti prelungesti agonia.Cand cealalta ii ia mintile nu cred ca mai poti face ceva,e tarziu.....
Cum sa il opresti????cand faceti dragoste,daca se mai poate numi asa,sa ai sentimentul ca se gandeste la ea,sau ca face comparatii;sau cand terminati sa vrezi ca se imbraca si pleaca din casa?????S-a indragostit???sa se duca.......si noi putem sa ne indragostim,si inca foarte ......


Dragostea vine si trece....si uneori e doar un moft....
printesa_jo
Postat pe 27 Mai 2012 10:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
M-a inselat pentru o chirie. 21 De la: Alex37 21 Ianuarie 2018 15:47
am inima impartita 21 De la: catalin1405 8 Aprilie 2012 11:31
de ce sunteti ironici? 78 De la: fleurdelis 28 Februarie 2010 15:39
ma simt ca naiba:-( 28 De la: Luna_in_capricorn 29 Septembrie 2010 19:04
habar n'am ... 53 De la: Strumfette 19 Septembrie 2009 16:33
Setari Cookie-uri