Ce parere aveti? Crede-ti ca comunismul i-a inrait pe romani?

Pt ca am fost tratati ca niste animale inchise in cusca.nu am fost lasati sa gandim...Si de asta au ajuns romanii asa ca niste animale agresive dezorientati total?
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Iunie 2010 13:58
Parintii mei au fost comunisti 100 la suta...Au fost aspri si dictatori...Apoi se plang ca fratemiu este agresiv si nu asculta de ei..Ca minte..si toate alea care le fac barbatii...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Iunie 2010 14:00
Si pe timpul comunismului oamenii erau asupriti..Si parintii isi asupreau si ei copiii.pt ca aia primeau si ei..Oferau ce primeau si ei de la alti oameni...erau asupriti la serviciul....cica mama mea mia spus sa dat dupa toata lumea,,,pt ca daca ea vroia sa fie mai buna ca ceilalti oameni..Nu te ajuta nimeni,,si te sapau pana zburai afara de la locul de munca...Ce parere aveti si voi?
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Iunie 2010 14:03
Hai dispari de-aci.
Doara
Postat pe 7 Iunie 2010 14:12
DE RASPUNSURI DIN ASTEA NU AM NEVOIE
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Iunie 2010 14:18
Oamenii pt a nu risca de a nu fii bagati in seama si de a nu fii sapati si ignorati...Mai bine asupreau si ei la randul lor copiii si pe alti oameni slabi care li se pareau lor vulnerabili,ca sa ii faca si pe ei ca sa devina rai....egoism in lumea asta este cat cuprinde
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Iunie 2010 14:23
Comunismul a fost un sistem, nu o ideologie. Sau a fost si este ideologia coruptiei, nepotismului, abuzului, hotiei, minciunii, mitocaniei, prostului gust, inculturii si a scos in evidenta latura imorala a naturii umane. Romania plateste si va plati atat timp cat racilele acestui sistem nu se vor eradica.
anarax
Postat pe 7 Iunie 2010 14:23
Adica ca oamenii decat sa isi faca probleme lor si sa invete sa fie independenti si sa nu depinda de alti oameni..Sa isi bata capul...mai bine accepta rautatile altora si fac si ei la fel cu ceilalti oameni..Si uite asa se raspandeste rautatea in lume....pt ca oamenii sunt lenesi si egoisti...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Iunie 2010 14:25
De la: anarax, la data 2010-06-07 14:23:49Comunismul a fost un sistem, nu o ideologie. Sau a fost si este ideologia coruptiei, nepotismului, abuzului, hotiei, minciunii, mitocaniei, prostului gust, inculturii si a scos in evidenta latura imorala a naturii umane. Romania plateste si va plati atat timp cat racilele acestui sistem nu se vor eradica.
Pai cam 40 de ani,,a durat comunismul.Si am inteles ca nici inainte romania nu a fost o tara libera....Eu cred c comunismul si dorinta de a dicta la altii viata in favoarea ta..zace in oamenii romani foarte agresiv
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Iunie 2010 14:32
In oamenii romani zace multa dependenta unul de altul..Ca daca nu sunt ajutat....Pai de ce ai nevoie sa depinzi de altii? Nu iti poti coordona poftele in functie de finante...In timp poti sa muncesti si sa iti cumperi...Chiar daca doresti anumite lucruri si nu ti le poti cumpara momentan...Te intinzi cat te tine plapuma,dar stii ca esti independent ca poti avea parerea ta proprie...De ce trebuie sa depinzi de altii si sa ii lasi pe altii sa te comande..Pt ca nimeni nu iti da nimic pe gratis...Iti da cu o mana si ti se ia cu 5 maini..Pt ca oamenii nu sunt drepti si nici cinstiti...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Iunie 2010 14:37
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-07 14:18:29DE RASPUNSURI DIN ASTEA NU AM NEVOIE

Tu ai nevoie de una mare si tare si nu de raspunsuri. Te-ai mai linisti si tu.
Doara
Postat pe 7 Iunie 2010 14:39
Asa fac si eu..si eu doresc sa imi cumpar lucruri pe care mi le doresc de ceva timp...Dar poate pt moment nu pot,,pt ca sunt lucruri mai importante care au prioritate...Asa ca astept,,,si apoi in timp incerc sa imi iau ce doresc...Asa ca imi coordonez poftele in functie cat mai tine buzunarul,,,dar sunt independenta si pot avea parerea mea proprie...De ce trebuie sa astept sa ma ajute unul si altul...Si sa imi comnade viata pt ca depind de ei....Asa ca mai bine ma zbat sa imi fac lucrurile de una singura,,fara sa depind de nimeni...Si asa este cel mai frumos..Pt ca ai o mare satisfactie atunci cand stii ca ti-ai cumparat un lucru pe care ti lai dorit de mult timp..Si ti lai cumparat din banii tai munciti...Daca esti independent atunci poti avea si pareri;le tale proprii...Nu trebuie sa depinzi de altii...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Iunie 2010 14:41
Romanii sunt invatati sa depinda unii de altii...Sa cerseasca unii de la altii.Sa fure unii de la altii....Dar de ce oare nu isi bat capul sa se descurce singuri si sa nu mai apeleze la unul si altul...Pt ca doar asa pot avea parerile lor proprii...Nu trebuie sa te lasi dominat de altii...Pt ca fiecare are dreptul la opinii si pareri proprii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Iunie 2010 14:44
Spre exemplu nemtii...Sunt independenti,,sunt muncitori,,au parerile proprii...Si bravo lor....Da nu sunt crestini....Dar sunt harnici si se respecta unul pe altul....Dar inauntrul lor si ei sunt rai cu oamenii vulnerabili pe care ii simt slabi...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Iunie 2010 14:47
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-07 14:47:22 Spre exemplu nemtii...Sunt independenti,,sunt muncitori,,au parerile proprii...Si bravo lor....Da nu sunt crestini....Dar sunt harnici si se respecta unul pe altul....Dar inauntrul lor si ei sunt rai cu oamenii vulnerabili pe care ii simt slabi...
Pt ca si ei daca nu au pe Dumnezeu cu ei,traiesc in intuneric si au in instinctele lor,,,de a transmite intunericul si rautatea din interiorul omului mai departe...Pt ca in ziua de azi,,majoritatatea oamenilor se gandesc doar sa devina bogati..Au si uitam sa mai si rada..Se gandesc doar la bani,,cat de multi,,,si castigati cati mai usor..Pt ca pe om,il intereseaza mai mult eticheta decat continutul
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Iunie 2010 14:50
Ascunde-te intr-o chilie, irino!

Vedeti cat de tolerant am fost? nu i-am spus sa mearga unde-a'ntarcat mutu iapa..
anakin
Postat pe 7 Iunie 2010 14:52
persidadamian
Postat pe 7 Iunie 2010 15:08
Majoritatea oamenilor,,si in strainatate peste tot umbla doar sa se imbogateasca,au uitat sa mai si rada..De asta trateaza angajatii urat,,din cauza banilor..Toti umbla doar dupa eticheta,,,dar nu si dupa continut..Pt ca practic pe un om il caracterizeaza ceea ce ii iese din gura nu ceea ce ii iese din buzunar...Pai daca te caracterizeaza doar ceea ce iti iese din buzunar,,este normal ca ai [prieteni doar de fatada,,falsi dupa interese..Ca poate altceva nici nu se poate vedea la tine,,daca nu au caracter si respect fata de ceilalti oameni
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Iunie 2010 22:59
irina !dar si tu ai uitat sa razi de glumele bune si ai ramas prinsa in niste idei fixe.Parintii mei oameni simpli ne-au crescut si ne-au educat foarte bine .Nu ne-au batut si nici nu ne-au chinuit.Au muncit si ne-au dat strictul necesar sau cat au avut ei iar buniciii super oameni calzi,primitori si niste ingeri care ne-au daruit o copilarie MAGICA.
garbo074997
Postat pe 7 Iunie 2010 23:07
De la: anakin, la data 2010-06-07 14:52:52Ascunde-te intr-o chilie, irino!

Vedeti cat de tolerant am fost? nu i-am spus sa mearga unde-a'ntarcat mutu iapa..
anakin ca de obicei un cavaler
garbo074997
Postat pe 7 Iunie 2010 23:13
De la: garbo074997, la data 2010-06-07 23:13:08
De la: anakin, la data 2010-06-07 14:52:52Ascunde-te intr-o chilie, irino!

Vedeti cat de tolerant am fost? nu i-am spus sa mearga unde-a'ntarcat mutu iapa..
anakin ca de obicei un cavaler
ca de obicei,un prost crescut dar nu imi pun mintea cu el,,ca nu are rost..daca atata stie
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Iunie 2010 23:17
irina de ce prost crescut?doar tu ai recunoscut ca esti credincioasa si a te ruga intr-o chilie n-ui rau ca linisteste sufletele tulburate si le fereste de oamenii rai
garbo074997
Postat pe 7 Iunie 2010 23:21
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-07 23:17:25
De la: garbo074997, la data 2010-06-07 23:13:08
De la: anakin, la data 2010-06-07 14:52:52Ascunde-te intr-o chilie, irino!

Vedeti cat de tolerant am fost? nu i-am spus sa mearga unde-a'ntarcat mutu iapa..
anakin ca de obicei un cavaler
ca de obicei,un prost crescut dar nu imi pun mintea cu el,,ca nu are rost..daca atata stie
Ce daca sunt credincioasa.pt trai si in societate si sa stau departe de oamenii rai..Si sa ii las sa fiarba in otrava lor proprie...Ce treaba am eu cu ei...Eu cum isi astern asa vor dormi...Doar sa nu gaseasca oameni naivi...pe care sa se foloseasca de ei..Pt ca unii bietii de ei,chiar pica in cursa alor rai...Pt ca nu stiu sa se fereasca de ei si sa le dea ignor
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Iunie 2010 23:34
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-07 23:34:49
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-07 23:17:25
De la: garbo074997, la data 2010-06-07 23:13:08
De la: anakin, la data 2010-06-07 14:52:52Ascunde-te intr-o chilie, irino!

Vedeti cat de tolerant am fost? nu i-am spus sa mearga unde-a'ntarcat mutu iapa..
anakin ca de obicei un cavaler
ca de obicei,un prost crescut dar nu imi pun mintea cu el,,ca nu are rost..daca atata stie
Ce daca sunt credincioasa.pot trai si in societate si sa stau departe de oamenii rai..Si sa ii las sa fiarba in otrava lor proprie...Ce treaba am eu cu ei...Eu cum isi astern asa vor dormi...Doar sa nu gaseasca oameni naivi...pe care sa se foloseasca de ei..Pt ca unii bietii de ei,chiar pica in cursa alor rai...Pt ca nu stiu sa se fereasca de ei si sa le dea ignor
Din cate am inteles,,doar lucrurile slabe au tot ce este bun..Pt ca ataca cu tupeul lor nesimtit pana obtin ceea ce vor..Daca oamenii cumsecade nu au caracter si sa le dea ignor,,aia rai doar profita de pe oamenii cumsecade si de asta lucrurile slabe au tot ce este bun...Pt ca sarcaaila vrea ca oamenii buni sa sufere...De asta lucrurile slabe,,,au tot ce este bun...Dar nici sa fii rau nu este bine,,ca nu te ajuta Dumnezeu...Si daca cauti interes,gasesti doar interes...Tu profiti de altii,,altii profita de tine..Pt ca Dumnezeu nu te ajuta
xenaprintesarazboinica
Postat pe 8 Iunie 2010 10:45
De pe oamenii rai,,alti oameni rai profita si ei...Pt ca ceea ce semeni,aia si culegi..Si Dumnezeu nu te fereste de rau..Nu iti da ganduri,ca sa te ajute sa te feresti de rele...De asta oamenii se baga chiar intre rele si sufera.Pt ca si ei fac rele la randul lor...Asa ca este bine sa fii bun,,dar bunatatea cu masura..Ca sa nu fii carpa nimanui de sters pe jos...Si nicidecum sa fii rau,,pt ca rau faci,rau primesti..De la oameni care nici macar nu te astepti...pt ca si raul cat si binele se intorc prin oameni de la care nici macar nu te astepti...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 8 Iunie 2010 10:50
Tu alta treaba nu ai,schimba placa
scrichy
Postat pe 8 Iunie 2010 10:52
MAI BINE ZIS, in comunism ne-am format si ne-am dezvoltat ca oameni,ne-am nascut si apoi am urmat stagiul la scoala vietii tot in comunism....care sunt rai pot fi si din nastere!
caleidoscop
Postat pe 12 Iunie 2010 10:35
De la: garbo072160, la data 2010-06-12 10:35:14 MAI BINE ZIS, in comunism ne-am format si ne-am dezvoltat ca oameni,ne-am nascut si apoi am urmat stagiul la scoala vietii tot in comunism....care sunt rai pot fi si din nastere!
Nu exista oameni rai din nastere...Ci depinde de drumul pe care il alege omul in viata...Mai sunt si oameni cu caracter din nastere,dar sunt foarte putini...Oamenii nu se nasc rai,ci se in inraiesc pe parcurs,societatea,oamenii..Oamenii care nu il au pe Dumnezeu cu ei.Sunt oameni slabi si sar de la un gand la altul..Nu au personalitate si merg in rand cu turma
xenaprintesarazboinica
Postat pe 12 Iunie 2010 22:15
DA,D-ZEU INSEAMNA BINELE, SATANA INSEAMNA RAUL SI CAM ASTA AM VRUT EU SA SPUN IN MESAJUL MEU,oricum nu ma supar pe tine ca te-ai exprimat si te-ai gandit si ai formulat ideea mai bine ca mine!Eu am personalitatea mea! daca ai observat..dar si mandria mea...si asta oare sa insemne pentru unii ca sunt rea? AM AMBITIE! SI AM CEVA CE ESTE NUMAI AL MEU SI ESTE PUS DEOPARTE!
caleidoscop
Postat pe 13 Iunie 2010 17:40
luptatoareo...pana acuma vad ca tie comunismul ti-a luat cartea de gramatica a limbii romane...
tutankhamon
Postat pe 13 Iunie 2010 17:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce oare oamenii pot fii asa rai...Pt ca cauta fraieri de care sa profite. 13 De la: tutankhamon 8 Aprilie 2010 23:16
despre scolioza 1 De la: relu_eu2001 3 Noiembrie 2009 10:47
Din putul gandirii Garbo - Top Five 392 De la: All_right 31 Octombrie 2010 19:27
Iubirea dupa porunca Lui Dumnezeu 17 De la: anaROBERT 23 Iunie 2010 13:09
Inulina: Se poate utiliza in scop alimentar? 1 De la: verenadoll 23 Martie 2011 15:57
Setari Cookie-uri