divort sau nu?

pai vezi? cum o dai, n-o nimeresti!..asa nu-i bine,asa nu-i bine!....nu cred ca voi reusi vreodata s-o lamuresc pe maica-mea ca sunt capabila sa-mi gestionez viata ......sper insa,sa nu-i repet greselile si s-o las pe fiica-mea sa-si ia singura hotararile!..daca-oi putea!.....
Cristina_Adler
Postat pe 28 Martie 2012 10:34
da, cum o dai, n-o nimeresti. Sunt multe persoane obsedate de control si vor ca odraslele lor sa faca asa cum gandesc ele. O vad ca pe o continuare a vietii lor.

La tine nu cred ca este problema asta, Cristina. Sunt convinsa ca nu o sa-ti fortezi fiica sa faca un lucru pe care nu si-l doreste.
cri_cat
Postat pe 28 Martie 2012 11:08
sper,Cri..tot sper....n-o fortez niciodata....dar , ca orice parinte,consider ca eu stiu ce-i mai bine pentru ea.....dupa care , imi dau seama ca n-am dreptul sa iau hotarari in numele ei si pentru ea si ma abtin....

bunica mea avea o vorba: cu copii , e mai greu in primii 40 de ani!!!!
Cristina_Adler
Postat pe 28 Martie 2012 17:10
eu cu fie-mea am avut niste discutii dragute:mi-a zis ca nu se intelege cu anumite persoane"pentru ca nici tu nu te intelegi cu ele".
I-a, explicat stii ce, chestia asta s-ar putea sa o retractez mai tirziu cind m-oi scleeroza, da'tu tine minte: indiferent daca imi place mie sau nu, daca o persoana iti place TIE doar asta conteaza.
quasaria
Postat pe 28 Martie 2012 17:17
asa e!
Cristina_Adler
Postat pe 28 Martie 2012 17:43
nu cred ca se ajunge la divort dupa o simpla cearta!.....stai asa,ca nu dau cu pietre...

divortul mi se pare a fi totusi cea mai buna solutie in momentul in care constati ca nu mai merge relatia...din pacate , de cele mai multe ori,amanam hotararea,cu speranta ca se mai poate schimba ceva.....daca exista si un copil , e si mai greu.....

ce nu reusesc eu sa pricep,este urmatorul lucru:de ce dracu' nu se inteleg deloc soacrele cu nurorile si nici cu ginerii?...pana acum , fosta mea soacra a schimbat deja vreo 2 gineri(acu' e la al trei-lea si are ghinionul ca nefericitul nu vorbeste romaneste) si vreo 2 nurori....sa nu-ti inchipui ca are 4 copii..nu..doar 2...

hm...mai bine imi tin gura....nu de alta,dar o sa ajung si eu soacra.....
Cristina_Adler
Postat pe 29 Martie 2012 12:30
Parintii de adulti -unii au impresia ca fiica/fiul lor le apartine pana la moarte. Si incearca sa controleze tot, sa-si impuna parerea, sa se amestece in toate discutiile etc. Nu pot accepta faptul ca nu mai sunt copii, sunt adulti cu alte idei... asa e tatal meu.
Soacra mea insa, e o comoara! E cea mai pretioasa zestre adusa de sotul meu .
Din fericire, sunt si asemenea parinti.
diagh73
Postat pe 29 Martie 2012 12:44
Cristina, pentru ca fiecare vrea sa-si impuna punctul de vedere. Si fiecare "stie" ce este mai bine pentru persoana pe care o "impart".

Di, asa este.

Si soacra mea e o comoara, o dulce... mai ales cand are dreptate.
cri_cat
Postat pe 29 Martie 2012 12:45
Ma bucur sa aud ca mai sunt si soacre ok..acesta va fi si cazul nostru,nu? Din pacate a mea era buna la vaitat n-o intrecea nimeni...acum are ocazia sa exerseze cu feciora-su.
E foarte adevarat ca si parintii pot avea infl negativa intr-o familie. Trebuiesc nervi de fier in astfel de situatii..si nu stiu daca si cat se merita...sau gresesc eu?
ammi
Postat pe 29 Martie 2012 13:01
Copilul meu e mic, acum sa zicem ca eu stiu mai bine , cand s-o face mai mare sper sa stiu cum sa las haturile din mana.
O replica dintr-un film, care in momentul asta ma caracterizeaza, "il iubesc atat de mult, ca o sa le urasc pe toate prietenele lui" .
Cri, sincer ma bucur ca mai sunt si soacre de treaba pe lumea asta. Pe-a mea m-ar durea sufletul sa o supar cu ceva. E o femeie simpla, fara scoala multa, insa pentru mine e un model grozav.
diagh73
Postat pe 29 Martie 2012 13:03
ei, soacra mea e dulce pentru ca stiu sa o iau ... altfel ...
Atat timp cat fiecare e cu ciorba ei, e perfect.
cri_cat
Postat pe 29 Martie 2012 13:07
Si uite cum am ajuns de la divort, la soacre .
diagh73
Postat pe 29 Martie 2012 13:13
pai notiunile sunt strans legate de multe ori...
cri_cat
Postat pe 29 Martie 2012 13:14
Asa e...sunt strans legate....iar cand soacra isi numeste nepoatele haimanale si il mai si invrajbeste pe fecioras impotriva propriilor copii eu zic ca divortul e singura solutie...eu asta am trait,si e numai o mica parte din ce am indurat cu fetele mele...ajunsesem sa imi spuna ca ma umilesc si le umilesc si pe ele continuand sa traiesc impreuna cu "tatal lor"...care din decembrie nu le-a dat vreun telefon...ce sa mai zic de bani...
ammi
Postat pe 29 Martie 2012 13:33
garbo 76, viata merge inainte... fara el.
si iti raspund aici si pentru cealalta intrebare a ta. E bine (zic eu) sa stai cuminte pana la divort. Sa nu ai probleme. Parerea mea !
cri_cat
Postat pe 29 Martie 2012 13:39
Imi pare rau, eu inteleg multe, nu-ti mai place nevasta asta e, insa copiii n-ar trebui sa sufere
diagh73
Postat pe 29 Martie 2012 13:41
Azi fata mea da simularea la mate...e cls a 8-a.Care parinte intreg la minte nu-si suna copilul sa-i ureze bafta?....si mersi mult de sfat
ammi
Postat pe 29 Martie 2012 13:47
Bafta fetitei !
cri_cat
Postat pe 29 Martie 2012 13:53
76- succes!
diagh73
Postat pe 29 Martie 2012 13:54
Multumesc mult!
ammi
Postat pe 29 Martie 2012 13:56
hm...si fosta mea soacra e o ''comoara''.....dar,parca stiam ca cele mai multe comori se ingroapa!!!!..hai ca-s rea !!!!

bafta,pustoaicei la simularea de astazi..si nu numai.....
Cristina_Adler
Postat pe 29 Martie 2012 15:41

cristina, unii sunt asa, paranoici...tin comorile aproape....
dor72_
Postat pe 29 Martie 2012 20:08
...si eu lucrez, la pompe funebre!
Fss_ssu
Postat pe 29 Martie 2012 20:31
sa-ti lasi adresa...nu se stie niciodata cand este nevoie de serviciile tale
ladyDY
Postat pe 29 Martie 2012 20:35
Nu Lady...pe mine ma suna propetaru, nu groparu
....doar nu tzai pus vre-un gand acu'....parca faceai cozonaci,nu?
si ce?...nu mai divorteaza lumea bre,iote na...co' sa stea sa sufere tata' viatza!
Fss_ssu
Postat pe 29 Martie 2012 20:46
Propetaru' cui? al locului de veci???...m-asi cam indoi ....
Cristina_Adler
Postat pe 30 Martie 2012 08:28
Aici parca se canta un cantec despre divort Ce cauta groparu?
Rotty
Postat pe 30 Martie 2012 08:45
cum ce cauta???...ingroapa casnicia!!!
Cristina_Adler
Postat pe 30 Martie 2012 08:49
Aha...!!! Acu m-am luminat si eu.Vai sarace casnicii le mai cantam si prohodu
Rotty
Postat pe 30 Martie 2012 08:53
ne,ne....nu doar prohodu'!.....mai facem si parastase!!!!!...
Cristina_Adler
Postat pe 30 Martie 2012 09:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dragoste sau obisnuinta? 49 De la: garbo_459002 9 Noiembrie 2016 16:42
vreau o parere 50 De la: garbo171197 8 Octombrie 2010 23:59
el berbec eu taur 5 De la: mia79x 1 Iulie 2009 12:04
bani in plus! 1 De la: elisabeta_boia 16 Noiembrie 2011 23:33
divort sau nu? 80 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:09
Setari Cookie-uri