divort sau nu?

Trebuie sa te gandesti foarte bine atat la copil cat mai ales la viata ta de acum inainte.Nu are

nimeni dreptul sa iti impuna ce sa faci cu viata ta personala.Trebuie sa traiesti pentru tine si
ai datoria fata de tine sa fii fericita ata cat poti de mult.Daca cu sotul tau acasa iti este mai bine
foarte bine fa tot posibilul si impacate cu el,dar daca sti ca nu se poate schimba radical si nu te poate face fericita dupa cum in mod sigur meriti divorteaza de el si mergi mai departe indiferent ce spun parintii tai sau altcineva.Daca vei reusi sa ti gasesti fericirea alaturi de altcineva cop[ilului tau o sa i fie mult mai bine decat intr-o ipostaza in care ai fi in permanenta nefericita chiar alaturi de sotul tau fiind.Parintii sunt conservatori intotdeauna doresc binele copilului lor dar folosesc metode de convingere ciudate dar foarte egoiste si stricte de teama ca o ruptura nu este bine vazuta de societate.Nu exista solutii miraculoase oricum vei decide poate iesi foarte bine sau dimpotriva.Important este sa decizi tu singura in cunostiinta de cauza ca sa iti poti asuma consecintele.In fond vata fiecarui om este suma deciziilor luate la un moment dat.


Cu multa simpatie Adrian
garbo265966
Postat pe 31 Martie 2012 15:03
eu cu rudele ex n-am avut probleme - le-am spus pas din start. In schimb, fie-mea e alt gen: ii suna si ii ia la intrebari zilnic. Si pe toti oamenii pe care ii cunoaste. Cu cine o semana copilul asta, nu stiu...
quasaria
Postat pe 31 Martie 2012 15:22
966 Salut!...dap' ce schimbari sa-i poata face sotia la radicalu' cela,unu / deasupra,aiii?
si trebuie sa simta si ea ca traeste

...cu cine sa semene daca nu cu parintii ?! si ghini face copilu...nu ca ar fi curioasa dar tre sa se edifice si ea cu raspunsuri la intrebari...si ce daca-i strain X cunoscut...o inceput socializarea din frageda varsta sa stie cum sa puna problema cand o fi de varsta lu' mama! Foarte bine de la mine...! Z fr.!
Fss_ssu
Postat pe 31 Martie 2012 15:51
foarte bine de la tine, normal, ca nu i-a invitat pe toti in casa ta.... Acu' nu ma apuc sa sun la toata lumea, de la colegi la zugrav, sa vad cu cine a mai vorbit fie-mea pe la telefon si i-a spus sa vina la noi la vila la munte - doar trag speranta ca n-au luat-o in serios, sa ma trezesc cu vreo 30j de oameni pe capul nostru/.
quasaria
Postat pe 31 Martie 2012 16:45
Ete na, ...si tu mama de fiica,gospodina, la curent cu nr de telefoane....pun'-te si suna, ceee?...incepi pregatirile si gata, arati ca o gazda onorabila ce esti ca ai o fiica sociabila....si toate trec, apoi 30jde' ...pleaca si vin altii si tot asa....nu va plictisiti niciodata!
..dap' tu ce cauti la munte?
Sara fr.
Fss_ssu
Postat pe 31 Martie 2012 18:57
pai aia e, ca tocmai liniste cautam. Da'mi-a facut fie-mea bucata.
quasaria
Postat pe 31 Martie 2012 22:35

Q, sigur are si tata? nu erai numai tu pe acolo?
stiam eu ca e o fiica de isprava...cam...precoce fii-ta....si cam devreme sa te intreaca...
dor72_
Postat pe 31 Martie 2012 22:40
hai mey Q, sigur vroiai invitati, nu stiai cum sa spui
cri_cat
Postat pe 31 Martie 2012 22:44
tat-su e si mai sociopat ca mine...
La el "grup de prieteni" inseamna cite o femeie. Si pina si una intreaga e prea mult. Daca s-ar putea jumate, ar fi mai bine.

O, da. Sigur vroiam.
quasaria
Postat pe 31 Martie 2012 22:46
Dap' linistea se gaseste- n " Dealu' Clujulu'" nu la munte breee!...'ntzales?
Catzi metri patrati detii?...sigur le are si cu mate
Zici tu Doruletz,dar fata ii si a lu' tata si mama,de 2 X mai mult,no'? ....cum sa no' intreaca,o si depasito....laaaasa vezi tu !
Dap flacarico, tu spui cand ti-e cald?....nu,asa si ea...telefoneaza,aduna si trimet'i / capu' mamei
...capu' clalat ii ocupat cu jumatatea...stie el ..si ea mai bine.....Offf! , nu-i de mine!
Zi fr.
Fss_ssu
Postat pe 1 Aprilie 2012 10:13
AS VREA SA POT VORBI SI EU CU CINEVA DESPRE CAZUL MEU!!!
garbo092981
Postat pe 1 Aprilie 2012 13:26
BINE SPUS !!!!
AS VREA SI EU SA POT GANDI ASA !
garbo092981
Postat pe 1 Aprilie 2012 13:28
ai luat decizia corecta.
nu te impaca din cauza ca ti-e frica de noua situatie in care te afli.
nu merita.
ai sa vezi,timpul le rezolva pe toate.
parintii tai au crescut in epoca in care un divort era o catastrofa,sursa de barfe,ceva rau.
noroc ca vin noile generatii mai destupate.
de fapt,problemele care nu se rezolva,in casnicie,cu timpul degenereaza in si mai rau.
nu se va schimba,bineinteles.
trebuie sa iti faci curaj pentru fata ta,care are nevoie de copilarie fericita.,
doar o singura data in viata ei este copil,si copilaria este baza,pe care se caldeste viata ei,adica cine are copilarie fericita,nu clacheaza la dificultatile de mai apoi.
apoi, vei gasi pe altcineva,si vei fi si tu fericita.
daniilia
Postat pe 2 Aprilie 2012 00:11
Iata gindurile mele intr-o astfel de situatie:

1. Ce vede fiica ta la tatal ei si la parintii ei? Ce intelege din ceea ce vede acum si cum va fi influentata in viata de o astfe de copilarie?
2. Nici parintii, nici vecinii, nimeni, nimeni, nu este in locul tau cind sotul tau vine sau nu vine acasa, cind este beat... Nimeni, dar chiar nimeni nu stie cum este cind nu ai bani pentru ca altul isi face, in mod dramatic de egoist, o placere - aceea de a juca jocuri de noroc sau de a petrece nopti de-a rindul.
3. Nimeni, din nou nimeni, nu este linga tine cind vrei sa fii mingiiata, rasfatata, observata, laudata... cind simti nevoia de un cuvint tandru. Toti avem nevoie de tandrete.
4. Ce cistig ai de pe urma acestei casnicii? Sincer: cu cifre, cu date, concret, apoi trecem sa cistigurile afective, emotionale...
5. Cum vei arata peste 5 ani? Dar peste 10 ani? Vei mai avea simtul umorului, dorinte, ambitii, slabiciuni, frumusete, etc., etc. si orice alte lucruri care te definesc acum.
6. Esti sigura ca se va indrepta?

Trebuie sa-i sprijinim pe cei dragi noua, atunci cind au esecuri. Exact in momentul acela. Parintii - sau orice altcineva care spune ca tine la tine - trebuie sa te sprijine in efectele deciziilor pe care le iei tu singura - daca este cazul sa fii sprijinita - , nu sa te impiedice sa hotarasti sau sa-ti impuna sa traiesti dupa legile si regulile lor.

Daca te pot ajuta in vreun fel, spune-mi.

Cu bine,

Popeea
Popeea
Postat pe 10 Aprilie 2012 09:18
Parerea mea este sa divortezi.Lupul isi schimba doar parul, nu si naravul.Ce treaba au parintii cu viata ta?Daca ar fi parinti adevarati te-ar sustine in a lua o decizie corecta pentru tine si fetita ta.Nu trebuie sa-ti fie frica de singuratate,o ai alaturi pe fiica ta,plus ca viata iti poate oferi multe surprize.Asa ca traieste viata, nu iti bate joc de ea,caci una ai
monaparaschivu
Postat pe 10 Aprilie 2012 16:34
"Nimeni, dar chiar nimeni nu stie cum este cind nu ai bani pentru ca altul isi face, in mod dramatic de egoist, o placere - aceea de a juca jocuri de noroc sau de a petrece nopti de-a rindul."
nu ai bani daca TU nu castigi bani - asupra banilor altuia nu ai dreptul nici daca ii esti mama, nici daca ii esti nevasta, nici daca ii esti inger pazitor - pur si simplu nu ai dreptul sa stabilesti TU ce sa faca cu ei. Daca vrea sa ii bea, fine. Sint ai lui. ii poate bea. E firesc sa pui problema singuratatii, a scandalurilor, etc - dar nu a banilor. Vrei bani - ok, fa-ti.
quasaria
Postat pe 10 Aprilie 2012 23:21
De la: garbo270883, la data 2012-03-22 10:27:16buna,sunt intr-o sirtuatie foarte tulbure,m-am despartit de sotul meu de 5 luni dupa o casnicie de 9 ani din care am ramas cu o fetita de 7 ani.sotul meu consuma alcool,petrece nopti prin baruri unde plateste muzica si dansatoare,joaca jocuri de noroc.pe mine m-a neglijat,nu a comunicat cu mine,nu s-a implicat in cresterea si educarea fetitei noaste intr-un cuvant a facut ce a vrut fara sa-i pese de nimic.nu am mai putut suporta situatia aceasta si i-am cerut sa plece.de cand a plecat nu m-a mai cautat decat pe fetita pe care o suna duminica si o duce la el cateva ore.nu stiu ce sa fac sa divortez,sa astept sa se schimbe?as vrea un sfat,parintii mei sunt impotriva mea si a divortului,nu mai stiu ce sa fac.

http://www.youtube.com/watch?v=4NN9FwVq1XA&feature=fvwp&NR=1
VOIAJOR
Postat pe 14 Aprilie 2012 17:15
De la: ateful, la data 2012-03-23 18:28:02NU DIVORTA
CE SCHIMBA DIVORTUL
ACCEPTA CA EL ASA ESTE
SUNT ALEGERILE LUI
ALEGERILE SE POT SCHIMBA
DESCHIDE-TE LUI DUMNEZEU
PUNE IN MANA LUI TOATA SITUATIA
ESTE MEDITATIA IERTARII DE SINE SI DE ALTII
PE NET
LUCREAZA ASTA IERTANDU-L
SI PE PARINTI
SI CERE IERTARE LUI SI COPILULUI VOSTRU
IN TIMPUL IMBRATISARII DIN MEDITATIE
DA-I VOIE SA SIMTA IUBIREA CARE ESTI
IUBIREA VINDECA
SUCCES


Idei bune, dar ce te faci cand nu ai cu cine le pune-n practica? Eh, ce fain ar fi sa mearga asa usor..n-ar mai exista nefericire!
Coriss_2938
Postat pe 14 Mai 2012 13:51
De la: quasaria, la data 2012-04-10 23:21:08"Nimeni, dar chiar nimeni nu stie cum este cind nu ai bani pentru ca altul isi face, in mod dramatic de egoist, o placere - aceea de a juca jocuri de noroc sau de a petrece nopti de-a rindul."
nu ai bani daca TU nu castigi bani - asupra banilor altuia nu ai dreptul nici daca ii esti mama, nici daca ii esti nevasta, nici daca ii esti inger pazitor - pur si simplu nu ai dreptul sa stabilesti TU ce sa faca cu ei. Daca vrea sa ii bea, fine. Sint ai lui. ii poate bea. E firesc sa pui problema singuratatii, a scandalurilor, etc - dar nu a banilor. Vrei bani - ok, fa-ti.


Iarasi subscriu! Am exact aceleasi pareri despre castigurile personale... Sa faca ce vrea fiecare cu banii pe care-i castiga...daca-i bea si maine nu are ce manca sau cu ce se imbraca, iarasi problema fiecaruia! :)
Am intalnit multe cupluri in care unul din parteneri gestiona intregul buget...mie mi se pare aiurea, cum sa-i zic eu lui ca fac ce vreau eu cu banii lui, sau cum sa-mi zica el mie asta? Cred ca depinde de ce fel de om esti...la mine nu merge combinatia asta... De ex cu cheltuielile legate de copil suntem cam asa: un an eu, un an el... Fifti-fifti!:) In rest, chiar nu stiu ce face cu banii lui si nici nu-i munca mea acolo ca sa ma doara. A, bonurile de masa stiu sigur unde se duc, in rest, munca lui, spaga lui. Si iarasi, nici eu nu dau raportul cu ce facui cu ai mei...sincer, m-ar cam enerva s-o fac!:))
Coriss_2938
Postat pe 14 Mai 2012 13:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dragoste sau obisnuinta? 49 De la: garbo_459002 9 Noiembrie 2016 16:42
Ma urasc! Sotia a reusit dupa 6 ani de casnicie, sa ma faca sa cedez nervos si sa o lovesc! 367 De la: garbo261156MADALINA 25 Ianuarie 2012 14:28
divort 6 De la: Rotty 4 Octombrie 2013 13:11
Divort 16 De la: garbo_459988 7 Februarie 2017 23:05
Vreau sa divortez fara sa ma prezint la divort 63 De la: yram 8 August 2013 15:46
Setari Cookie-uri