divort sau nu?

buna,sunt intr-o sirtuatie foarte tulbure,m-am despartit de sotul meu de 5 luni dupa o casnicie de 9 ani din care am ramas cu o fetita de 7 ani.sotul meu consuma alcool,petrece nopti prin baruri unde plateste muzica si dansatoare,joaca jocuri de noroc.pe mine m-a neglijat,nu a comunicat cu mine,nu s-a implicat in cresterea si educarea fetitei noaste intr-un cuvant a facut ce a vrut fara sa-i pese de nimic.nu am mai putut suporta situatia aceasta si i-am cerut sa plece.de cand a plecat nu m-a mai cautat decat pe fetita pe care o suna duminica si o duce la el cateva ore.nu stiu ce sa fac sa divortez,sa astept sa se schimbe?as vrea un sfat,parintii mei sunt impotriva mea si a divortului,nu mai stiu ce sa fac.
garbo270883
Postat pe 22 Martie 2012 10:27
sigur ca poti sa astepti....dar,daca nu se schimba?

se pare ca in ultimile 5 luni , n-a facut-o.....sfatul meu este sa-ti vezi de viata ta si sa-l lasi pe el cu a lui.....din pacate,oamenii nu se schimba...
Cristina_Adler
Postat pe 23 Martie 2012 08:33
oamenii nu se schimba.
Pentru ce sa astepti garbo 883? Te astepti sa faca acum ce nu a facut timp de 9 ani?
cri_cat
Postat pe 23 Martie 2012 08:48
mi-e frica si de singuratate ,nu stiu cum va fi viata mea de acum inainte,sunt dezorientata,parintii imi spun in fiecare zi ca am luat o decizie gresita,ca trebuie sa il iert dar eu nu mai vreau sa traiesc langa el,am inceput sa il urasc pt comportamentul lui in familie
garbo270883
Postat pe 23 Martie 2012 09:33
mei Gott! care singuratate?...ai un copil!....bucura-te "!....copila ta si cu tine sunteti mai importante....parintii , nu-s in pielea ta!...lasa-i sa spuna ce vor,iar tu mergi mai departe!..nu poti continua o relatie cu un partener pe care-l urasti..n-o sa faci altceva decat sa-ti otravesti viata...e pacat....
Cristina_Adler
Postat pe 23 Martie 2012 09:42
Parintii au conceptiile lor, tu esti singura care stie ce simti. Chiar vrei sa continui viata pe care o stii si care te-a facut sa-l indepartezi?
Frica de singuratate se intalneste la mai toate femeile dupa o perioada lunga de viata in doi. se spune ca e mai rau ... fara rau. Dar este doar o obisnuinta. Apoi te vei obisnui singura, stapana pe viata ta si nu o sa mai vrei pe cineva langa tine. O sa-ti placa viata ta, alaturi de fiica ta.
cri_cat
Postat pe 23 Martie 2012 09:43
multumesc pt incurajari,sunt disperata,nu mai am incredere in nimeni .daca si parintii mei ma acuza la cine sa mai caut intelegere?
garbo270883
Postat pe 23 Martie 2012 09:57
ei te acuza pentru ca merg pe principiul sa stai alaturi de acel om cu toate greutatile pe care le intampini.
Dar fa un exercitiu de imaginatie. Cum te vei simti peste 5 ani? in cele doua situatii, cu el sau fara el.
cri_cat
Postat pe 23 Martie 2012 10:00
la asta chiar nu m-am gandit,multumesc pt incurajari,ma bucur mult ca pot discuta cu cineva care ma intelege
garbo270883
Postat pe 23 Martie 2012 10:08
Din pacate, sunt parinti care nu se gandesc la fericirea copilului. Singurele lor ganduri sunt "oare ce-or sa zica vecinii, rudele, pisicile de pe scara? Ce conteaza daca al meu copil sufera, are o viata mizerabila?! " Important e sa nu -i faci de ras pe ei. "Ca in familia noastra nu a divortat nimeni pana acum, doar n-o face ea asa ceva".
De ce e atat de important acordul lor?

Oricum, chiar daca nu sunt de acord acum, in cazul unui divort, tot copilul lor ramai. Vor fi suparati o vreme, apoi le trece

Stiu si eu pe cineva, care nu a divortat in tinerete ca n-au fost de acord parintii, de parca ar fi treaba lor... si acum, la peste 50 ani e o "acritura" care nu se bucura de nimic.
Viata trece, si la urma ramai cu regretele.
Nu cred ca sotul tau se mai schimba, alea sunt dependente de care nu te vindeci daca nu vrei, si se pare ca el nu vrea. Isi traieste viata cum ii place, fara sa se gandeasca la nimic.
diagh73
Postat pe 23 Martie 2012 10:39
draga 883 ...din ceea ce ai povestit despre sotul tau nu merita sa te gandesti nici o clipa la impacare . refa-ti viata si bucura-te de fetita ta. Nu esti singura ai un ingeras langa tine care merita toata iubirea si atentia ta. Lasa lumea si parintii de-o parte , gandeste-te la tine si la copilul tau .Iti urez noroc!
cory_emy
Postat pe 23 Martie 2012 10:59
nu mai sta pe ganduri....dupa cum vezi,nu-s singura care te incurajeaza....lasa-i pe parinti sa creada ce vor,lasa prejudecatile altora deoparte....pe tine trebuie sa te intereseze doar viitorul pustoiaicei si al tau...restul..nu conteaza....

ai grija de voi si mergi mai departe!....cu siguranta,o sa-ti fie bine!
Cristina_Adler
Postat pe 23 Martie 2012 13:33
va multumesc tuturor pt incurajari,chiar aveam nevoie pt ca toti cei apropiati inafara de sora mea ma descurajeaza intr-un fel sau altul.asta e mentalitatea la tara,femeia trebuie sa fie supusa iar barbatul poate face ce vrea pt ca e barbat si trebuie iertat
garbo270883
Postat pe 23 Martie 2012 13:38
Din pacate asa este ....ne omoara prejudecatile dar daca dorim sa ne fie mai bine ar trebui sa nu ne mai lasam influentati si sa ne luam destinul in mana, sa luam hotararile singuri pana la urma e vb de viata noastra nu a altcuiva. O femeie nu este cu nimic mai prejos decat un barbat si nu inteleg de ce inca mai exista persoane care gandesc asta . Sunt destule femei puternice care si-au crescut copii singure . Bucura-te de printesa ta si nu lasa pe nimeni sa va stirbeasca fericirea pe care sunt sigura ca o puteti construi amandoua.
cory_emy
Postat pe 23 Martie 2012 15:45
NU DIVORTA
CE SCHIMBA DIVORTUL
ACCEPTA CA EL ASA ESTE
SUNT ALEGERILE LUI
ALEGERILE SE POT SCHIMBA
DESCHIDE-TE LUI DUMNEZEU
PUNE IN MANA LUI TOATA SITUATIA
ESTE MEDITATIA IERTARII DE SINE SI DE ALTII
PE NET
LUCREAZA ASTA IERTANDU-L
SI PE PARINTI
SI CERE IERTARE LUI SI COPILULUI VOSTRU
IN TIMPUL IMBRATISARII DIN MEDITATIE
DA-I VOIE SA SIMTA IUBIREA CARE ESTI
IUBIREA VINDECA
SUCCES
ateful
Postat pe 23 Martie 2012 18:28
PARINTII VOR DOAR BINELE
ASA CUM SI TU VREI BINELE FETITEI TALE
IUBIREA MAMEI PENTRU COPIL
SI A COPILULUI CATRE MAMA ESTE PURA
COPILUL ARE NEVOIE DE AMANDOI
DUMNEZEU A LASAT ASA
DUMNEZEU VREA PRIN ACEST BARBAT SA ITI ADUCI AMINTE CAT ESTI DE PUTERNICA
FEMEIA ESTE MAI PUTERNICA DECAT BARBATUL
SI DACA LUPTA PENTRU BINELE COPILULUI....
ESTE FORTA DUMNEZEIASCA
LUPTA CU SUFLETUL TAU CU IUBIRE CU INIMA CURATA
FII FEMEIE
PENTRU ASTA ESTE NEVOIE DE SOTUL TAU
DACA TU TE IMBOLNAVEAI SI NU II MAI ERAI DE FOLOS
ERA OK SA TE PARASEASCA?
SA LASE COPILUL FARA UNUL DIN PARINTI PT CA NU II MAI ESTE LUI DE FOLOS RELATIA
FIIND PUTERNICA ACUM
MERGAND PE DRUMUL DE A VINDECA
VEI CUNOASTE CAT ESTI DE PUTERNICA
CINE ESTI SI CATA IUBIRE EXISTA
ITI VA FII DE MARE FOLOS
PENTRU CA AI CE LUCRURI MINUNATE SA O INVETI PE FETITA
NU INTOARCE SPATELE
ESTI O FORTA
ateful
Postat pe 23 Martie 2012 18:36
multe persoane care trec print-o situatie delicata cum este a ta se gandesc sa renunte la divort pentru copil dar acestea locuiesc in aceiasi casa la tine cazul este diferit eu am trecut prin doua divorturi dar din aceste casatorii nu au rezultat copii totusi cad exista copii atunci sant si semne de intrebare ce sa fac ma-i bine pentru mine si copilul meu eu asi zice sa ma-i incerci o data deoarece primi care sufera intr-o problema ca aceasta san copii dar sa nu uitam ca si noi avem dreptu la fericire ;bucurie si surprize frumoase as cu copii primesc de la tati in putinul timp pe care il petrece cu el atunci cad istanta judecatoreasca ii acorda la comun acord cu tine sa sil petreaca cu tatal sau
gabor196908
Postat pe 24 Martie 2012 05:44
am trecut prin aceleasi necazuri dar parintii mei au ramas neutri, m-au lasat pe mine sa decid ce vreau sa fac, nici ex-ul meu nu avea sanse de redresare , si eu am iertat multe gandind ca de dragul copiilor o fac, sa fie tatal langa ei . Ei bine, am asteptat multi ani , pana cand nepasarea, nesimtirea si dezastrul au ajuns la extrem, cand s-a umplut paharul l-am parasit , mi-am continuat viata alaturi de copii, nu mi-a fost mai greu ca atunci cand eram maritata, doar ca eram mai linistita , iar copiii mei nu au mai fost nevoiti sa suporte calvarul unui parinte vesnic absent sau violent in toate formele....divortul in cazul meu a fost cea mai buna idee , si ma bucur si azi ca am facut-o
Nu conteaza parerea lumii , cand esti la necaz nimeni nu e alaturi de tine, fiecare stie doar sa vada paiul din ochiul altuia, nu barna din ochiul sau iar cu iubirea crestineasca... sincer, nu faci nimic, doar suporti alaturi un om care iti face rau tie si puiului tau , asta conteaza , si daca esti puternica fii pentru tine si copil, nu pentru un om care s-a decazut singur din postura de sot si tata
garbo039125
Postat pe 24 Martie 2012 08:40
Tu esti cea mai importanta pentru fetita ta in primul rand. Ea are nevoie de o mamica fericita, sanatoasa si pe care s-o aiba ca model. E datoria ta sa te simti bine, sa fii fericita, sa ai incredere in tine, sa fii o femeie puternica. Poate te va judeca o vreme ca ai divortat dar cand va creste va intelege. Fii un model pentru ea si scoate din viata ei un tata imoral, superficial si care nu te merita,daca isi va vedea fetita rar ii va arata doar partea lui buna. Esti puternica pentru ca ai putut rezista atata timp alaturi de acel om.Iti va fi foarte bine fara el.In plus, de unde stii ca adevarata fericire nu apare de dupa colt? Da-ti o sansa.Radiaza.Daca te poti intretine singura e perfect, imagineaza-ti ca multe femei nu au sansa ta. Fericirea ta si a fetitei tale depinde de felul in care privesti tu lucrurile.Fii increzatoare si totul va fi bine. Categoric, fara el.
carmina20005
Postat pe 24 Martie 2012 10:04
la mn e aceiasi prob doar k ink nam gasit curaju sa bag divort,sotul meu nu vrea sa plece din casa iar eu nam unde sa ma duc cu doi copii dupa mn,dak ai ocazia si poti nu te mai impaca,viata e prea frumoasa k sa neo petrecem alaturi de cineva care e prea egoist si cauta binele doar pers lui.nu te uita ce zic parintii tai,important e ceea ce simti tu,iar pentru copi nu stiu daca se merita sa stai ei cresc si isi fac viata indiferent daca o sa stai cu el sau nu.
garbo258767
Postat pe 24 Martie 2012 10:47
E simplu sa dai sfaturi, insa atunci cand esti direct implicata e greu. Esti confuz, nu stii pe care cale sa apuci..Te inteleg draga mea, e greu intr-o astfel de sitatie cand mai ales parintii nu sunt de partea ta. Insa daca tu consideri ca ai epuizat tiate armele, clar ca e bine sa pui punct. Cati ani ani?? Banuiesc ca esti f tanara de moment ce ai o fetita de doar 7 ani si casatorita de 9 ani. Ideea e ca TREBUIE sa luptam pana in momentul cand consideram ca nu mai avem cu ce, ca am ajuns la epuizare, si atunci nu e un pacat sa pui punct. Copila se va creste, isi va vedea de viata la un moment dat, si tu vei ramene fie alaturi de acelas barbat doar de dragul casniciei, fie poate singura o viatza, insa linistita si multumita ca ai trait frumos alaturi de copilul tau. Sa te intareasca Dumnezeu! nu este simplu deloc, dar cum Dumnezeu ne-a lasat puterea deciziei si de a discerne binele de rau, tu sa alegi Binele! Numai bine!
mary180876
Postat pe 25 Martie 2012 13:49
am 32 de ani si nu stiu incotro sa ma indrept,nu e chiar floare la ureche situatia prin care trec,multumesc pt sfaturi si incurajari
garbo270883
Postat pe 25 Martie 2012 15:15
nu te astepta ca parintii tai sa te inteleaga neaparat. Mie de exemplu au avut amabilitatea sa imi explice ca faptul ca "nu il iubesc" nu e un motiv de divort. Si, daca nu il iubesc, ce? Ce, citi oameni casatoriti se iubesc unii pe altii?
Ce conteaza ce simt eu - conteaza vorba cuiva de mai sus neamurile, vecinii, pisica de pe scara.

Ideea a fost ca eu i-am informat, nu le-am cerut vreo decizie... decizia era a mea, oricum. Asa ca, cu sau fara blagoslovirea lor, am considerat ca orice fel de relatie cu ex e inutila in continuare.
quasaria
Postat pe 26 Martie 2012 18:58
mie mi-au spus parintii mei ca daca nu m-a batut de ce sa divortez?toata lumea sufera,eu de ce nu vreau sa sufar nimic?parintii tai si-au revenit dupa ce ai divortat?
garbo270883
Postat pe 26 Martie 2012 20:31
da, exact. Aveau ei o lista fixa cu motive de divort: daca te bate, daca iti aduce femei in casa (probabil daca le duce altundeva, nu in casa, e ok...), daca nu aduce bani (!!) - cam astea.

De trecut,probabil nu le-a trecut nici acum, si mai alimenteaza si el regretele cind ii mai suna, dar s-au obisnuit cu ideea ca e viata mea si n-au incotro. Asa, daca stam la discutii mieroase, tot timpul bat apropouri... In ultima instanta, problema s-ar rezolva si daca m-as marita cu altul care "sa nu ma bata etc". Nu inteleg ei cum adica sa nu te (mai) mariti....

quasaria
Postat pe 27 Martie 2012 00:35
Lista parintilor tai Q, seamana cu lista alor mei!...nu te bate,nu te-njura,aduce bani si are si ''pozitie''...la dracu'! asta cu ''pozitia '' m-a scos din sarite... aha...si daca nu-l mai iubesc,ce? asta e! cica n-ar fi un motiv destul de solid....ei bine,pentru mine era foarte important......

dar constatand ca n-am diallog cu ei,am hotarat ca nu le mai spun nimic!....am divortat frumos,fara ca ei sa stie!...le-am adus la cunostinta,dupa!!!

si acum ma felicit pentru hotarare!
Cristina_Adler
Postat pe 28 Martie 2012 09:31
Pe mine mama nu m-a iertat nici acum. Am fcut-o de ruine. O femeie ''cinstit'' nu divoreaz.
Axl_22
Postat pe 28 Martie 2012 09:39
Fetelor, bucurati-va ca aveti pe cine supara.

este adevarat ca au conceptiile lor, pe care uneori nu le intelegem, dar e bine sa-i avem langa noi sa ne certam pe lucruri mari sau mici.
cri_cat
Postat pe 28 Martie 2012 09:46
Axl! nici pe mine!!! si acum ma boscorodeste!!!!

Cri,ai dreptate! e bine sa-i ai langa tine!...eu n-o mai am decat pe mama.....dar,Mein Got!...are un talent sa ma scoata din minti....
Cristina_Adler
Postat pe 28 Martie 2012 10:02
eu am suparat-o ca m-am casatorit
cu cine nu vroia ea. ... ea avea dreptatea ei .. o intelegeam, dar e viata mea si imi asum responsabilitatea deciziilor.
cri_cat
Postat pe 28 Martie 2012 10:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Divort 16 De la: garbo_459988 7 Februarie 2017 23:05
divort - partaj 17 De la: garbo171197 8 Octombrie 2010 23:54
Mama mea e singura pe care am pus-o mai presus de viata mea dar bautura si concubinul ei de 11 anI o depart de langa mine...un sfat daca se poate!!! 14 De la: si_totusi 19 Iunie 2009 00:01
am facut bine??? 118 De la: liaiedera 11 Aprilie 2010 21:55
Doctor 3 De la: garbo_462924 10 Martie 2017 13:12
Setari Cookie-uri