cand e mai greu? inainte in timpul sau dupa divort....

Buna seara. Am depus actele acum doua saptamani dupa ce doua luni am incercat sa refac tot ce a stricat el....
Am vrut sa i intreb pe cei ce au trecut prin asta. M a doare sufletul... vreau sa stiu cat o sa dureze chinul asta. si daca aveti si idei cum as putea scapa de durere vi le accept .
OTEEA
Postat pe 11 Iulie 2011 01:07
eu prefer rezolvarea situatiilor fara a ma chinui pe mine insumi....de aceea tai raul direct din radacina.....este doar problema de cauza si efect......incearca sa elimini cauza......fara sa mai suporti la infinit efectele....
ratuscaceaurata
Postat pe 11 Iulie 2011 01:31
Oteea,ai facut tot ce ai putut pt. casnicia ta.Nu esti vinovata pt. ce s-a intimplat.Gaseste-ti cit mai multe preocupari si poate te gindesti mai putin la situatia cu sotul tau.Timpul le rezolva pe toate.Iti este greu acum ,dar o sa vina soarele si pe strada ta.
constance
Postat pe 11 Iulie 2011 07:19
Oteea, nu poti sterge cu buretele o perioada din viata. Nu stiu cat a durat casnicia ta si ce probleme ai avut in aceasta casnicie. O durere surda va fi tot timpul dar se va atenua cate putin. Incearca sa-ti ocupi timpul cat mai mult , asa cum spune si garbo 712. O sa ajungi la un moment dat ca la sfarsitul zilei sa constati ca nu ai avut timp sa te gandesti la viata ta trecuta.
cricat
Postat pe 11 Iulie 2011 07:36
Eu cred ca o sa fie mai usor cand o sa admiti ca de stricat poate ai mai stricat si tu cate ceva pe cate undeva :)
Cand e mai greu?
inainte- e greu sa iei decizia
in timpul- deinde de tipul de divort- civilizat sau nu
dupa- are legatura cu tipul de divort si mai ales cu felul in care te raportezi tu la tot ce se intampla
Cum poti scapa de durere?- Nu stiu. Fiecare isi inventeaza propriile retete.Ce reteta ai mai aplicat pt a scapa de astfel de dureri?



De la: OTEEA, la data 2011-07-11 01:07:09Buna seara. Am depus actele acum doua saptamani dupa ce doua luni am incercat sa refac tot ce a stricat el....
Am vrut sa i intreb pe cei ce au trecut prin asta. M a doare sufletul... vreau sa stiu cat o sa dureze chinul asta. si daca aveti si idei cum as putea scapa de durere vi le accept .
september
Postat pe 11 Iulie 2011 23:16
dar cate dureri "de astea" poti sa ai?
ca sa apelezi la retete?
dor72
Postat pe 12 Iulie 2011 08:23
De la: dor72, la data 2011-07-12 08:23:13dar cate dureri "de astea" poti sa ai?
ca sa apelezi la retete?


Din pacate...destule.
Oameni dragi de langa noi dispar- fie ca mor, fie ca vietile lor urmeaza alt curs.
E imposibil ca pana la o anumita varsta sa nu treci prin diverse travalii de doliu - adica exact ce se intampla in cazul oricarei despartiri din indiferent ce motive
september
Postat pe 12 Iulie 2011 09:29
De la: demonsauinger, la data 2011-07-11 01:31:03eu prefer rezolvarea situatiilor fara a ma chinui pe mine insumi....de aceea tai raul direct din radacina.....este doar problema de cauza si efect......incearca sa elimini cauza......fara sa mai suporti la infinit efectele....


Din punctul meu de vedere, cel mai greu a fost sa iau decizia de a divorta. A fost o perioada in care nu stiam in ce directie sa o iau. Si eu speram sa se mai poata remedia ceva, deoarece am avut o casnicie (cel putin din punctul meu de vedere si al tuturor celor din jur), indestructibila. Dar a fost extrem de usor de distrus de catre el.
Nici acum dupa divort nu e usor, dar macar m-am linistit. Incerc sa nu stau deloc pe acasa si mai ales sa nu fiu singura, incerc sa muncesc destul de mult.

Nu cred ca exista o reteta sa treci peste o dezamagire si un divort. Cred ca doar trebuie sa fii sigura ca asta a fost cea mai buna decizie si ca nu se mai putea face nimic.
nimeni1
Postat pe 12 Iulie 2011 09:46
de ce trebuie sa cautam vinovati?de ce sa ne victimizam?ar fi mai usor daca invatand din greseli ... vom schimba in bine viata noastra prezenta.....deci "mortii cu mortii si vii cu vii!"...si da o sansa viitorului tau....
ratuscaceaurata
Postat pe 12 Iulie 2011 13:48
september, din punctul tau de vedere, vad ca toata durerile sunt la fel...ce viata fericita poti tu sa duci!

travalii de doliu?
Doamne apara-ne!
dor72
Postat pe 12 Iulie 2011 14:17
metafora lui septembrie ne induce senzatia de forta intrinseca in a depasi momentul nefast si dureros, asociind suferinta sufleteasca unor contractii incontrolabile si repetitive, neaparat insotite de o dilatare a disperarii, cu un crescendo inefabil ce conduce la expulzarea mult dorita- eliminarea durerii!
mda....
ufishor
Postat pe 12 Iulie 2011 19:46
Dor, asa le zice, cum spune september colea
Freya__
Postat pe 12 Iulie 2011 20:11
freya, explica-mi te rog....o sa iti spun apoi...pe unda umbla si mintea mea....
dor72
Postat pe 12 Iulie 2011 23:13
De la: ufishor, la data 2011-07-12 19:46:39metafora lui septembrie ne induce senzatia de forta intrinseca in a depasi momentul nefast si dureros, asociind suferinta sufleteasca unor contractii incontrolabile si repetitive, neaparat insotite de o dilatare a disperarii, cu un crescendo inefabil ce conduce la expulzarea mult dorita- eliminarea durerii!
mda....


cricat
Postat pe 12 Iulie 2011 23:16
:) sintagma ' travaliu de doliu' nu imi apartine
Pentru lamuriri asupra "metaforei" e destul de explicit articolul de la urmatorul link
http://www.garbo.ro/articol/Psihologie/5835/Travaliul-de-doliu-in-psihologie-Cand-iubirii-putin-ii-pasa.html
september
Postat pe 13 Iulie 2011 09:45
Orice divort e o moarte si ca orisicare moarte se inmormanteaza...Plangi, aprinzi lumanari, dai de pomana, dupa care incetul cu incetul te linistesti. Durerea e normala, traieste-o! Daca vrei sa scapi de ea, nu va scapa ea de tine mai tarziu...Traieste-o, deci! Fara frica.
Luna_in_capricorn
Postat pe 13 Iulie 2011 09:46
De la: Luna_in_capricorn, la data 2011-07-13 09:46:32Orice divort e o moarte si ca orisicare moarte se inmormanteaza...Plangi, aprinzi lumanari, dai de pomana, dupa care incetul cu incetul te linistesti. Durerea e normala, traieste-o! Daca vrei sa scapi de ea, nu va scapa ea de tine mai tarziu...Traieste-o, deci! Fara frica.




gresesti!......cunosc persoane pentru care divortul a insemnat renastere!
ratuscaceaurata
Postat pe 13 Iulie 2011 10:05
Ratzushk, ca sa renasti tre' sa mori mai intai...Ceva moare in tine: o iubire, o incredere, un vis, o idee etc. Dupa care o iei de la capat, alt vis, alta incredere...Nu?
Luna_in_capricorn
Postat pe 13 Iulie 2011 10:36
am idee.
terapia prin ocupatie.
orice,curatenie,ajuti rudele,la biserica vreun sarac,vreun vecin mort de foame,etc.
altfel innebuneam,daca nu munceam tot timpul,dureaza cateva luni doar.
apoi sufletul isi gaseste linistea.
succes,d
daniilia
Postat pe 14 Iulie 2011 17:41

decat singuratate in doi,asa cum se intampla cu multe cupluri,mai bine despartirea=eliberarea
in definitiv,este o eliberare dintr-un jug invizibil
LILO
Postat pe 14 Iulie 2011 17:49
De la: daniilia, la data 2011-07-14 17:41:53 am idee.
terapia prin ocupatie.
orice,curatenie,ajuti rudele,la biserica vreun sarac,vreun vecin mort de foame,etc.
altfel innebuneam,daca nu munceam tot timpul,dureaza cateva luni doar.
apoi sufletul isi gaseste linistea.
succes,d


Crezi ca dureaza doar cateva luni? :)

Si eu trec acum printr-un divort. Din fericire nu avem copii si este amiabil. Nu regret deloc decizia de a divorta, dar acum trec printr-o noua etapa.
De cate ori vad cupluri care au o relatie ok.... ma intreb cum de altii pot si eu nu?

Cum vedeti voi asta?
cineva1
Postat pe 15 Iulie 2011 00:28
Oricine poate daca vrea...dar pentru asta trebuie sa fie doi care sa vrea acelasi lucru...
sora_ilsi
Postat pe 15 Iulie 2011 00:32
De la: sora_ilsi, la data 2011-07-15 00:32:06Oricine poate daca vrea...dar pentru asta trebuie sa fie doi care sa vrea acelasi lucru...


Da. In principiu ai dreptate, dar e destul de greu sa nu te intrebi asta. Intotdeauna exista intrebarea: de ce mie?
cineva1
Postat pe 15 Iulie 2011 08:22
De la: Luna_in_capricorn, la data 2011-07-13 10:36:35Ratzushk, ca sa renasti tre' sa mori mai intai...Ceva moare in tine: o iubire, o incredere, un vis, o idee etc. Dupa care o iei de la capat, alt vis, alta incredere...Nu?




ce bine le zici.....
ratuscaceaurata
Postat pe 16 Iulie 2011 14:01
De la: daniilia, la data 2011-07-14 17:41:53 am idee.
terapia prin ocupatie.
orice,curatenie,ajuti rudele,la biserica vreun sarac,vreun vecin mort de foame,etc.
altfel innebuneam,daca nu munceam tot timpul,dureaza cateva luni doar.
apoi sufletul isi gaseste linistea.
succes,d




chestie de printzipii.....eu am trecut o baba strada.....s-a isterizat......caci i s-a schimbat vadul la cersit ....
ratuscaceaurata
Postat pe 16 Iulie 2011 14:06
De la: cineva1, la data 2011-07-15 08:22:17

Da. In principiu ai dreptate, dar e destul de greu sa nu te intrebi asta. Intotdeauna exista intrebarea: de ce mie?


eu cred ca e gresit sa tanjesti dupa fericirea altuia....gandind asa, nu vei reusi niciodata sa te cunosti si sa stii ce vrei de la tine si de la ceilalti, in raport cu tine...
suntem atat de diferiti, incat este imposibil sa luam reteta si sa avem pretentia sa ne reuseasca ca si celuilalt...
cineva, eu cred ca tu ti-ai pierdut increderea in tine...poate a contribuit generos la acest lucru cel de care te desparti...
trebuie sa iti recapeti increderea, sa te analizezi, sa devii optimista si sa faci cum simti tu, nu cum fac cei pe care "ii invidiezi"...cu siguranta ai suficiente calitati care sa iti optimizeze viata...
multa autoanaliza, autocritica ( pozitiva, bien sur) si succes....
sunt sigura ca poti....deoarece felul in care vorbesti dovedeste o persoana sensibila....
dor72
Postat pe 16 Iulie 2011 14:16
De la: dor72, la data 2011-07-16 14:16:37
De la: cineva1, la data 2011-07-15 08:22:17

Da. In principiu ai dreptate, dar e destul de greu sa nu te intrebi asta. Intotdeauna exista intrebarea: de ce mie?


eu cred ca e gresit sa tanjesti dupa fericirea altuia....gandind asa, nu vei reusi niciodata sa te cunosti si sa stii ce vrei de la tine si de la ceilalti, in raport cu tine...
suntem atat de diferiti, incat este imposibil sa luam reteta si sa avem pretentia sa ne reuseasca ca si celuilalt...
cineva, eu cred ca tu ti-ai pierdut increderea in tine...poate a contribuit generos la acest lucru cel de care te desparti...
trebuie sa iti recapeti increderea, sa te analizezi, sa devii optimista si sa faci cum simti tu, nu cum fac cei pe care "ii invidiezi"...cu siguranta ai suficiente calitati care sa iti optimizeze viata...
multa autoanaliza, autocritica ( pozitiva, bien sur) si succes....
sunt sigura ca poti....deoarece felul in care vorbesti dovedeste o persoana sensibila....


Nu prea are legatura cu nesiguranta de sine. Daca nu as fi fost sigura ca imi va fi bine, nu as fi dat divort in 2 saptamani decand am aflat ca ma inseala si asta dupa destul de multi ani impreuna (aproape 8, mai exact). Dar cineva care are o relatie cu o alta femeie, nu este cineva pe care mai apoi sa iti pui bazele. Cel putin asta este parerea mea.

Poate ca am pus gresit intrebarea; ce vroiam sa spun... si sa stii ca nu are legatura cu invidia fata de ceilalalti, este "ce am facut atat de gresit?". Stiu ca am gresit si eu (si stiu si cu ce am gresit), dar pe de alta parte stiu si foarte multe lucruri bune pe care le-am facut (lucruri pe care alte neveste, multe, pe care le cunosc, nu le fac.

Cunoasterea personala are legatura cu alegerea ulterioara a persoanei. Dar stii cati oameni (femei si barbati) cunosc, care dupa mai multi ani s-au schimbat?! Am vazut ca nimeni nu vorbeste despre schimbarea atitudinii oamenilor in timp.
cineva1
Postat pe 16 Iulie 2011 18:22
cineva, eu nu iti dau safturi..oricum vad ca nu le accepti....
credeam ca intelegi rostul ghilimeleor...nu-i nimic
iar schimbarea fiecarui individ este absolut normala, nicidecum un fenomen nemaivazut, despre care nu se stie mare lucru....
nu ma lungesc,ca nu are rost sa imi pierd timpul....
totusi, am o curiozitate, daca esti perfect constienta de ceea ce ai gresit, de ce mai pui intrebarea " de ce mie?" imi pare ca te contrazici.
dor72
Postat pe 16 Iulie 2011 19:09
De la: dor72, la data 2011-07-16 19:09:38cineva, eu nu iti dau safturi..oricum vad ca nu le accepti....
credeam ca intelegi rostul ghilimeleor...nu-i nimic
iar schimbarea fiecarui individ este absolut normala, nicidecum un fenomen nemaivazut, despre care nu se stie mare lucru....
nu ma lungesc,ca nu are rost sa imi pierd timpul....
totusi, am o curiozitate, daca esti perfect constienta de ceea ce ai gresit, de ce mai pui intrebarea " de ce mie?" imi pare ca te contrazici.


Nu e vorba ca nu accept sfaturile. Le accept, le respect, chiar daca, poate, nu sunt in totalitate de acord cu ele.
Si, da, ai dreptate, oamenii se schimba. Dar, de ce multi se schimba in rau dupa cativa ani de relatie? Poate de plictiseala? (a nu se intelege ca ma exclud de aici)
cineva1
Postat pe 16 Iulie 2011 19:22
incompatibilitate, neacomodare, egoism, necomunicare, sperante false, schimbarea prioritatilor...lista este foarte lunga
totul se poate sfarama intr-o secunda...fara sa stii macar ce te-a lovit...si ramai nauc si nu intelegi.....
e nevoie de foarte multa atentie, analiza, manipulare chiar...nu sunt retete, asta e clar....sunt atat de multi factori implicati incat e greu si necesita foarte mult timp sa clarifici niste lucruri care, desi aparent sunt simple, au niste profunzimi care uneori ( de cele mai multe) raman neexplorate, chiar nedescoperite....
daca iti cade fisa la timp, te prinzi cum sta treaba si poti actiona in consecinta...daca nu...se ajunge la certuri, etc...pana spre divort, etapa in care lucrurile nu se mai clarifica nici atat...
dor72
Postat pe 16 Iulie 2011 19:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DURERE SI RENASTERE! 61 De la: garbo230410 7 Ianuarie 2013 06:01
De ce oare bărbații se comporta frumos doar la început cu femeile, 34 De la: garbo_471643 26 Iulie 2017 17:28
am nevoie urgent de un sfat va rog 121 De la: sufletista 5 Ianuarie 2010 18:51
Divort 15 De la: garbo_5389 31 Iulie 2012 10:59
DUPA 12 ANI 32 De la: Axl_22 2 Iunie 2011 17:49
Setari Cookie-uri