Nu stiu cum sa-l fac sa inteleaga ca-l plac dar vreau sa aflu daca si el ma place

De la: quasaria, la data 2012-02-07 01:53:55da, exista mai mult de 15 persoane si nu, nu e societatea la care ma pot rezuma - din pacate, mai observ in jurul meu si "naivii care nu stiu gramatica". Si nici sensul cuvintului "naiv".

Nu e rautate, este pur si simplu dezgust. O fiinta umana trebuie sa se poata exprima articulat - sa fie in stare sa emita idei si sa le comunice inteligibil. E o pretentie minima, nu crezi? Inainte sa vorbim de telenovele, cuplari, acuplari, romantisme si altele.


La fel am spus si eu acum ceva timp cand i-am raspuns lui esme.
Gramatica, respectiv forma de exprimare este esentiala. Normal ( asa cum inteleg eu normalitatea) este sa fie cunoscuta si de catre "madam x" si de catre "nenea y".
Pe de alta parte insa, am intalnit si oameni ( de regula in mediul rural si chiar ajunsi la o anumita varsta) care nu se exprima neaparat corect din punct de vedere gramatical, dar care atunci cand vorbesc se exprima cu atata intelepciune, profunzime si cu.. un atat de mare bun simt incat nu am putut sa nu le acord un respect deosebit.
Pe cale de consecinta, am invatat pe parcursul anilor sa acord atentie oricarei persoane, fie ea femeie de serviciu, menajera, secretara sau director general.
Culmea a fost ca oameni cu mai putina educatie mi-au dat sfaturi mult mai pertinente si de mai mare valoare decat cei cu cv-uri stufoase in materie de ducatie.
Evident, eu m-am exprimat raportat la experienta proprie.
Chiar a fost departe de mine ideea de a face apologia agramatilor.
Nu incerc sa gasesc scuze pentru asa ceva, nici in invatamantul de mai buna sau mai proasta calitate, nici in mediul social, nici parintilor si cu atat mai putin in lipsa calitatii asteia de " autodidact".
Este doar un punct de vedere.
L-am sustinut si am incercat sa il motivez asa cum m-am priceput mai bine.
garbo225715
Postat pe 9 Februarie 2012 01:32
De la: dor72_, la data 2012-02-07 15:36:17ion, bine ca esti tu istet

fetelor, cum faceti, cum nu faceti, mereu va gasesc..."asudate"
715, e suficient daca imi spui "dor".aici sunt" dor" pentru absolut toata lumea
nu trebuie sa "ma periezi " pe mine in niciun fel, nu e cazul, fac alergie la de astea....
de ce te burzuluiesti asa la ge? Nu e mai simplu sa il ocolesti? mai ales ca ti-a spus ca nu avea treaba cu tine, deloc ( si sigur ti-ai dat si tu seama de asta)
si, asa cum spunea Cristina, gramatica este criteriul hotarator, in aprecierea unei persoane, din toate punctele de vedere
Exemplu concludent, fetita asta, de 14 ani, pentru care am toata stima , iar la polul opus, ion11


poate ar mai fi cateva lucruri de spus dar...mai e si maine o zi
O zi minunata tuturor!


Draga dor

nu am incercat sa te "perii" ca nu am de ce. Nu te cunosc personal si nici nu am incercat macar sa discut vreodata cu tine in vreo alta modalitate decat cea expusa acestui forum.
Faptul ca iti port respect, este doar consecinta a ceeea ce ai expus tu pe acest forum garbo intr-o perioada de aproximativ 2 ani.
Daca va simtiti jenata in vreun fel pentru modalitatea de exprimare gen: "doamna, dumneavoastra etc" promit ca nu se va mai repeta. Era doar o modalitate de a exprima respectul.
In ceea ce-l priveste pe "ge.." , v-am spus si mai devreme ca nu consider ca am putea avea vreo disputa personala. Pur si simplu mi-am exprimat o parere. Faptul ca la un moment dat am exprimat o parere intr-o discutie a sa cu altcineva, a fost pur si simplu un impuls de moment.
Si chiar imi cer scuze daca s-a interpretat altfel.
Pe de alta parte, in ceea ce priveste acest criteriu hotarator, numit gramatica limbii romane, dupa cum spuneam si mai devreme cand i-am raspus quasariei, am facut aprecieri la nivel de proprie experienta..
Eu am intalnit oameni mai putin educati ( cu o anumita varsta si majoritatea in mediul rural) care se exprima cu intelepciune, profunzime si mult bun simt.
Nu vreau sa ma repet in ceea ce am expus mai devreme.
Apreciez insa, spre deosebire de "Cristina", ca gramatica nu este totusi un criteriu hotarator in aprecierea unei persoane.
Urmeaza sa apreciati.
garbo225715
Postat pe 9 Februarie 2012 02:41
715,
nu stiu daca imi ajunge timpul din viata asta "sa acord atentie fiecarei persoane" dupa ce m-am lamurit ca e tuta. Si tuta poate fi si directorul, asa cum poate fi si femeia de serviciu. Iar in creierul muntilor, unde e "mediu rural" din ala de care spui tu, am intilnit mult mai putini retarzi absolut decit in special urbana "cu pretentii".







quasaria
Postat pe 9 Februarie 2012 03:15
De la: quasaria, la data 2012-02-09 03:15:53715,
nu stiu daca imi ajunge timpul din viata asta "sa acord atentie fiecarei persoane" dupa ce m-am lamurit ca e tuta. Si tuta poate fi si directorul, asa cum poate fi si femeia de serviciu. Iar in creierul muntilor, unde e "mediu rural" din ala de care spui tu, am intilnit mult mai putini retarzi absolut decit in special urbana "cu pretentii".







asa Q! fii transanta....mie-mi suna a dscriminare ce spui acum. O seara buna!
garbo225639
Postat pe 9 Februarie 2012 16:09
daca mama natura e discriminatorie, ce pot sa fac.
quasaria
Postat pe 9 Februarie 2012 16:20
"astia de la tara" au creierii mai oxigenati...si mai aerisiti, neintoxicati cu toate bazaconiile si tentatiile urbane. Plus ca mai au si niscaiva responsabilitati si pun osul la munca, stiind sa aprecieze si sa respecte munca, familia si pe ei.
aceasta reponsabilizare, este un factor important in dezvoltare, conduce spre respect, civilizatie si bun simt.
cat despe "gramatica asta", cu care nu esti de acord, voi incerca sa detaliez: implicit, citind o postare, iti creezi o impresie despre user, in functie de felul in care se exprima, saracia/bogatia vocabularului, topica frazei, folosire corecta a timpurilor, coerenta in exprimare, logica cu care expune, felul in care reactioneaza si interactioneaza, etc...ar fi mult de spus si nu vad cum vei putea sa ma convingi ca ai dreptate....
tu nu vezi decat o parte a intregului, atunci cand te referi la gramatica, pe cand,noi, consideram persoana ca pe un intreg ansamblu ( nici nu ar fi corect altfel), fiecare cuvant reprezentand " reconstituirea" sau " descompunerea" intregului
na, ca iar am dat-o-n filosofii
dor72_
Postat pe 9 Februarie 2012 16:20
dor, cred ca explicatia e mult mai simpla decit "creierii oxigenati"....
Sint in acord cu mediul in care au crescut, spre deosebire de cei care au ales sa plece - dintre care unii s-au adaptat perfect, iar altii nu. Cei care nu s-au adaptat reprezinta un hibrid nefericit, pe care in mediul rural nu il intilnesti pentru ca "migrarea" spre rural nu prea exista la noi.
In alte parti exista si asta. Si genereaza si ea caricaturi ... sau drame.
quasaria
Postat pe 9 Februarie 2012 16:26
De la: dor72_, la data 2012-02-09 16:20:40"astia de la tara" au creierii mai oxigenati...si mai aerisiti, neintoxicati cu toate bazaconiile si tentatiile urbane. Plus ca mai au si niscaiva responsabilitati si pun osul la munca, stiind sa aprecieze si sa respecte munca, familia si pe ei.
aceasta reponsabilizare, este un factor important in dezvoltare, conduce spre respect, civilizatie si bun simt.
cat despe "gramatica asta", cu care nu esti de acord, voi incerca sa detaliez: implicit, citind o postare, iti creezi o impresie despre user, in functie de felul in care se exprima, saracia/bogatia vocabularului, topica frazei, folosire corecta a timpurilor, coerenta in exprimare, logica cu care expune, felul in care reactioneaza si interactioneaza, etc...ar fi mult de spus si nu vad cum vei putea sa ma convingi ca ai dreptate....
tu nu vezi decat o parte a intregului, atunci cand te referi la gramatica, pe cand,noi, consideram persoana ca pe un intreg ansamblu ( nici nu ar fi corect altfel), fiecare cuvant reprezentand " reconstituirea" sau " descompunerea" intregului
na, ca iar am dat-o-n filosofii


Draga Dor...
Nu vreau sa mai comentez de oamenii care traiesc in mediul rural. Intr-adevar e foarte posibil ca ceea ce cunosc eu despre mediul rural si oamenii care fac parte din acest mediu sa fie o imagine idilica a ceea ce-mi amintesc eu din vacantele scolare petrecute la bunici.
Este foarte posibil ca realitatea sa fie acum cu totul alta.
In ceea ce priveste 'gramatica", m-ai inteles gresit. Am apreciat ca gramatica este o forma de exprimare care trebuie sa primeze inainte de a deschide gura sau de a posta pe un forum. Dupa cum spuneai si tu este o prima impresie pe care ti-o poti crea despre cineva. Evident ca este si un criteriu de apreciere in ceea ce priveste educatia.
Ca si 'voi" apreciez ca o persoana reprezinta un intreg.
Singura diferenta intre mine si " voi" ar fi ca eu nu consider ca gramatica reprezinta un procent majoritar in ceea ce apreciez ca poate insemna intregul unei personalitati/persoane.
Pentru mine, cei care se exprima corect gramatical si cu lejeritate din punct de vedere epic fara insa a spune nimik, nu sunt decat diletanti.
Trebuie sa recunosteti si dvs ca exista foarte putine persoane care se exprima corect, care au vocabularul necesar si care sa mai aiba si un grad de cultura si educatie care sa le poata permite sa-si cunoasca nivelul si sa se mai simta si multumite cu acest nivel fara a emfaza.
Este ca si cand tu Dor te-ai duce maine sa-i faci analiza pe text cu o evidenta critica lu' Nea' Dumitru, cioban in sat. Nu ti se pare absurd?
Te-ai putea astepta vreodata ca omul ala sa inteleaga ceva din ceea ce-i spui? Evident nu.
Nu ai face altceva, decat sa-l faci sa se inchida in sine si sa-l determini sa nu mai vrea sa mai aiba vreodata de-a face cu tine..
" ok " poate ar spune unii dintre "voi" ( clar, nu tu). 'La ce ai avea nevoie de un nea' ciobanul?"
Cu ce te-ar putea ajuta un cioban cand te poti saluta cu cordialitate cu domnul profesor universitar x? De ce sa te uiti la mai putin cand poti aspira la mai mult? Pentru ce sa acorzi respect unuia care nu face parte din categoria ta, care nu a facut o facultate, care nu a facut nici liceul, care nu l-a citit pe Llosa si care mai mult de atat..vorbeste agramat?!!!
Cam astea anticipez ca ar fi raspunsurile " voastre " ( niste "voi" dintre care eu nu consider ca tu faci parte, Dor).
Si acum te intreb Dor ( era sa-ti zic din nou stimata doamna dar mi-am amintit ca ti s-a parut ca fiind o "periere") , exista vreo persoana pe lumea asta care sa nu merite un minim de respect ? Se poate intampla vreodata ca tu, mergand pe strada sau navigand pe acest forum sa-ti bati joc de cineva doar pentru simplul fapt ca nu ti se adreseaza cu o gramatica corecta si un limbaj adecvat?
In cea ce te priveste pe tine, clar intrebarea e retorica..
Pentru ceilalti dintre 'voi" imi raspunzi tot tu?
garbo225715
Postat pe 11 Februarie 2012 04:45

715, mi-ai facut ziua
In primul rand, eu traiesc la tara si ma intalnesc cu "nea ciobanul" zilnic si suntem prieteni si fara sa facem "analiza pe text" e fortat exemplul, zau. Cu nea Tica vorbesc mereu si nu avem probleme de comunicare. Ne cunoastem perfect si ne stim fiecare locul si ierarhia. Tacit, ne comportam in consecinta, avand o atitudine corecta unul fata de celalalt, cum mi se pare si normal.
Sa iti spun un secret: daca vei avea ocazia sa fii pusa intr-o asemenea situatie pe care tu ai exemplificat-o, vei avea surpriza uriasa sa vezi ca nea Tica pricepe mai repede si mult mai bine decat "madam' X". Din experienta spun asta.
Eu de cand ma stiu am locuit la tara, si nu il prefer pe D. profesor universitar, nici nu reprezinta un criteriu esential. Pana la urma, ceea ce fac si spun, reactiile mele ma reprezinta, nicidecum faptul ca sunt prietena cu ciobanul sau cu profesorul universitar. E foarte posibil ca ciobanasul meu sa aiba mai mult bun simt si mai mult respect.
Aici e confuzia in aprecierea unei persoane...cand cel care "crede despre el" ce nu crede nimeni din jur... mai are si nemasuratul tupeu sa " le arate el lor" . Acest aspect, aceasta atitudine deranjeaza in fond, nu lipsa unei cratime sau al unui articol

Nu stiu cine sunt "voi" dar in niciun caz nu mi-as asuma asa o raspundere sa raspund in locul cuiva
Sa iti spun drept, exista foarte multe persoane pe lumea asta care nu sunt in stare sa isi castige minimul de respect, necum sa il si merite
Cu toata retorica, poti sa observi ca s-a intamplat nu o data, sa fac referiri mai mult decat acide cu privire la asemenea chestiuni.
Te rog, nu ma plasa in alt loc decat al meu. Sunt o persoana absolut obisnuita, departe de a fi perfecta. Prin acest mod de abordare, ma obligi sa fiu altfel decat as fi eu insami si sa creezi o imagine gresita despre mine, ceea ce imi repugna.
Sa ai o zi minunata !

ce dimineata te-ai trezit!
dor72_
Postat pe 11 Februarie 2012 13:07
De la: garbo225639, la data 2012-02-09 16:09:31
De la: quasaria, la data 2012-02-09 03:15:53715,
nu stiu daca imi ajunge timpul din viata asta "sa acord atentie fiecarei persoane" dupa ce m-am lamurit ca e tuta. Si tuta poate fi si directorul, asa cum poate fi si femeia de serviciu. Iar in creierul muntilor, unde e "mediu rural" din ala de care spui tu, am intilnit mult mai putini retarzi absolut decit in special urbana "cu pretentii".







asa Q! fii transanta....mie-mi suna a dscriminare ce spui acum. O seara buna!


mah fimee,
mi-i mi si pari ca ieshti cam dusaaaaaaaaaa !
sa mor io!
da' di ci nutz puni ichisha o poza satz videm fatzauu', ca tari mi si pari ca ieshti tot asha di sluta dupa cum scrieshti.
hasek avia o borbi: ti iubesc ca pi-un dop in c*r.
adi27
Postat pe 11 Februarie 2012 15:16
scuzii fimee quasaria !
io ma adrisam lu' zaluda aia di garbo 225639.
sa orbesc, si io si ea daca te mintzesc.
adi27
Postat pe 11 Februarie 2012 20:37
.....decit "creierii oxigenati"....
Sint in acord cu mediul in care au crescut, spre deosebire de cei care au ales sa plece - dintre care unii s-au adaptat perfect, iar altii nu. Cei care nu s-au adaptat reprezinta un hibrid nefericit, pe care in mediul rural nu il intilnesti pentru ca "migrarea" spre rural nu prea exista la noi.
In alte parti exista si asta. Si genereaza si ea caricaturi ... sau drame.[/quote] in functie de aportul "Mamei Natura" si bunurile materiale existente. O seara minunata si voua!
garbo225639
Postat pe 12 Februarie 2012 16:57
[quote name='adi27'
mah fimee,
mi-i mi si pari ca ieshti cam dusaaaaaaaaaa !
sa mor io!
da' di ci nutz puni ichisha o poza satz videm fatzauu', ca tari mi si pari ca ieshti tot asha di sluta dupa cum scrieshti.
hasek avia o borbi: ti iubesc ca pi-un dop in c*r. [/quote] acum is ocupat,primesc declaratii de Valentine's Day!....PUBLICITATE!
garbo225639
Postat pe 12 Februarie 2012 17:05
primesti "mercurialul" de pe Stefan Furtuna, he he he...:)))
eu_geminy
Postat pe 12 Februarie 2012 18:50
De la: garbo225639, la data 2012-02-12 16:57:44 in functie de aportul "Mamei Natura" si bunurile materiale existente. O seara minunata si voua!

nu e vorba de bunuri materiale.Nu banii definesc omul.
quasaria
Postat pe 12 Februarie 2012 19:25
.
quasaria
Postat pe 12 Februarie 2012 19:25
dar tu crezi ca beSmeticul asta are habar de ceea ce spune?:))))
eu_geminy
Postat pe 12 Februarie 2012 19:28
habar n-am. Nici macar nu stiam ca e un "el".
quasaria
Postat pe 12 Februarie 2012 19:30
De la: eu_geminy, la data 2012-02-12 18:50:09primesti "mercurialul" de pe Stefan Furtuna, he he he...:)))
primesc ce,cat si de unde VREAU EU si ofer jucarii( papusi gonflabile)tie ge_( spuma cu dedicatie) SCARBA!
garbo225639
Postat pe 12 Februarie 2012 19:38
De la: eu_geminy, la data 2012-02-12 19:28:07dar tu crezi ca beSmeticul asta are habar de ceea ce spune?:))))
: Senectute, vrei tavaleala ai? tzi so urcat foliculina la creur
garbo225639
Postat pe 12 Februarie 2012 19:46
De la: quasaria, la data 2012-02-12 19:25:50
De la: garbo225639, la data 2012-02-12 16:57:44 in functie de aportul "Mamei Natura" si bunurile materiale existente. O seara minunata si voua!

nu e vorba de bunuri materiale.Nu banii definesc omul.
raportat la virtual ,ai dreptate.In viata reala stii la fel de bine ca DA. Daca ma insel este parerea mea personala. O seara buna!
garbo225639
Postat pe 12 Februarie 2012 19:52
69... mare marlan esti... nu ca n-ai fi fost de cand te stiu pe-aici...:D
:))))
eu_geminy
Postat pe 13 Februarie 2012 00:38
De la: eu_geminy, la data 2012-02-13 00:38:1769... mare marlan esti... nu ca n-ai fi fost de cand te stiu pe-aici...:D
:))))
da SEFU':)))P il simti? D si cu si miroase --> si hasta...
garbo225639
Postat pe 13 Februarie 2012 18:18
De la: garbo225639, la data 2012-02-13 18:18:41
De la: eu_geminy, la data 2012-02-13 00:38:1769... mare marlan esti... nu ca n-ai fi fost de cand te stiu pe-aici...:D
:))))
da SEFU':)))P il simti? D si cu si miroase --> si hasta...
dupa ce ma distrez si eu" frumos si ordonat" cu tine ge_WC-ule iti trimit CV-ul meu(si poate fi verificat) PUTREGAIULE si dau si cu LEOTCA' peste tine! Roagate sa nu faci parte din echipa GARBO!Multi pe aici nu stiu ce"grad de intuite dezvolti tu ,RATATULE"Pe mine nu ma afecteaza(nu spun de ce) vei afla la momentul potrivit. Pana atunci mai ia si mars la rumegat....!
garbo225639
Postat pe 13 Februarie 2012 18:35
De la: dor72_, la data 2012-02-11 13:07:49
715, mi-ai facut ziua
In primul rand, eu traiesc la tara si ma intalnesc cu "nea ciobanul" zilnic si suntem prieteni si fara sa facem "analiza pe text" e fortat exemplul, zau. Cu nea Tica vorbesc mereu si nu avem probleme de comunicare. Ne cunoastem perfect si ne stim fiecare locul si ierarhia. Tacit, ne comportam in consecinta, avand o atitudine corecta unul fata de celalalt, cum mi se pare si normal.
Sa iti spun un secret: daca vei avea ocazia sa fii pusa intr-o asemenea situatie pe care tu ai exemplificat-o, vei avea surpriza uriasa sa vezi ca nea Tica pricepe mai repede si mult mai bine decat "madam' X". Din experienta spun asta.
Eu de cand ma stiu am locuit la tara, si nu il prefer pe D. profesor universitar, nici nu reprezinta un criteriu esential. Pana la urma, ceea ce fac si spun, reactiile mele ma reprezinta, nicidecum faptul ca sunt prietena cu ciobanul sau cu profesorul universitar. E foarte posibil ca ciobanasul meu sa aiba mai mult bun simt si mai mult respect.
Aici e confuzia in aprecierea unei persoane...cand cel care "crede despre el" ce nu crede nimeni din jur... mai are si nemasuratul tupeu sa " le arate el lor" . Acest aspect, aceasta atitudine deranjeaza in fond, nu lipsa unei cratime sau al unui articol

Nu stiu cine sunt "voi" dar in niciun caz nu mi-as asuma asa o raspundere sa raspund in locul cuiva
Sa iti spun drept, exista foarte multe persoane pe lumea asta care nu sunt in stare sa isi castige minimul de respect, necum sa il si merite
Cu toata retorica, poti sa observi ca s-a intamplat nu o data, sa fac referiri mai mult decat acide cu privire la asemenea chestiuni.
Te rog, nu ma plasa in alt loc decat al meu. Sunt o persoana absolut obisnuita, departe de a fi perfecta. Prin acest mod de abordare, ma obligi sa fiu altfel decat as fi eu insami si sa creezi o imagine gresita despre mine, ceea ce imi repugna.
Sa ai o zi minunata !

ce dimineata te-ai trezit!


Scuze Dor!
Tu ai spus mai devreme ceva de genul: "pe cand noi, consideram persoana ca pe un intreg ansamblu (...)" Exprimarea a fost motivul pentru care am intrebat daca tu imi raspunzi si in numele altora.
Si culmea! Si eu cunosc un nea' Tica cioban! Si aceeasi impresie o am si eu despre el: ca pricepe mai mult decat altii cu multe diplome.

In ceea ce priveste plasarea ta intr-un alt loc decat cel pe care il ai, a fost departe de mine gandul!
Nu am spus nici ca esti o persoana neobisnuita si nici ca ai fi perfecta!
Dar daca aprecierea bunului simt a ajuns sa fie ceva anormal si daca aceasta apreciere a ajuns sa fie vreo ironie a altor forum-isti la adresa ta si daca pe cale de consecinta tu ajungi sa te simti la un moment dat jenata pentru respectul care ti se acorda...atunci: " Rusine lor!"
Eu, personal nu consider ca iti creez o imagine gresita! Si cu atat mai putin ca te-as putea obliga printr-o astfel de exprimare, sa fii altfel decat esti!

garbo225715
Postat pe 15 Februarie 2012 00:54
De la: garbo225639, la data 2012-02-12 19:52:06
De la: quasaria, la data 2012-02-12 19:25:50
De la: garbo225639, la data 2012-02-12 16:57:44 in functie de aportul "Mamei Natura" si bunurile materiale existente. O seara minunata si voua!

nu e vorba de bunuri materiale.Nu banii definesc omul.
raportat la virtual ,ai dreptate.In viata reala stii la fel de bine ca DA. Daca ma insel este parerea mea personala. O seara buna!




O sa salvez mesajul in laptop, si il postez din 5 in 5 minute sa vedem daca daca dispare asa, la infinit.... Nu ca ar fi avut vreo problema respectiva. Bine ca se lasa toate injuratorile, toate complimentele, toate aberarile irinei scrise de nspe ori a cite nspe, toti Sf Petru si toate deviatiile, si se sterge un mesaj in care spui altcuiva ca nu are dreptate.
Wtf era problema ca a zis nu-stiu-care-nr ca oamenii se judeca in functie de banii din portofel si i-am raspuns ca se inseala? A disparut mesajul asta de trei ori. Comanda stafful garbo sa consider ca nu se insela, sau ce?
Sa dau citate din ce suporta site-ul asta - si care nu sint sterse?
N-ai voie sa nu fii de acord cu alt user sau care e problema, de fapt?!?!
quasaria
Postat pe 15 Februarie 2012 13:32
69...

unde esti, "majoreto"?... iar ai sucombat?...:D
:)))

iarasi iti bocesc babele distruse...
de parca n-ar fi fost distruse si pana acum...:P
=))
eu_geminy
Postat pe 15 Februarie 2012 21:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
demoralizat 8 De la: fleurdelis 17 Martie 2010 02:33
Subiect 11 De la: Luna_in_capricorn 29 Iunie 2011 09:06
helooooooooooooooooooooo 10 De la: tusi_Oli 21 Iulie 2010 10:52
Sa continui sau nu? 46 De la: Fluffy6 30 Aprilie 2015 10:36
De oamenii se tot plang ca nu mai exista oameni de omenie,dar atunci cand intalnesc oameni cumsecade nu ii apreciaza profita de ei si ii umilesc? 29 De la: eu_geminy 16 Octombrie 2011 00:39
Setari Cookie-uri