Nu stiu cum sa-l fac sa inteleaga ca-l plac dar vreau sa aflu daca si el ma place

vaaaai, esme...
tu esti filolog de exceptie!...
cum iti permiti?!:PPP
:)))
eu_geminy
Postat pe 7 Februarie 2012 00:44
sunt pe dreak, ge! :))

da` am si o convingerile mele! mi-e sila sa tot vad cum unii arunca in carca altora nesimtirea, buhaiala si sictiru` lor!
esme
Postat pe 7 Februarie 2012 00:51
glumeam, esme...
eu stiu bine ce zici...

insa te poti astepta sa apara iarasi tzoape isterice, logoreice, care sa te "tzulaie", scobindu-se cu toate deshtele in nas...
cica asa e moda prin Frantza, acuma...;)
:))))
eu_geminy
Postat pe 7 Februarie 2012 00:57
De la: dor72_, la data 2012-02-04 15:38:22
ge, ai vazut ce esti?

715, cu iertare, vreau sa iti atrag atentia ca tot ceea ce scrie ge aici ( indiferent sub ce forma ) este de foarte mare profunzime si substanta
incearca sa intelegi mesajul, nu te impiedica mereu in felul in care el "insiruie" cuvintele, ca e un smecher si jumatate...iar "smecheria " asta, arta de transmite un mesajde acest fel, il au doar oamenii foarte inteligenti si care stapanesc de la foarte bine in sus, limba in care se exprima
iar mesajul pe care tu l-ai citat de la el, nu iti era adresat tie, sub nicioforma...reciteste si intelege
nu vad de ce aveti impresia ca toata lumea are treaba cu toata lumea, Daca unui mesaj i se da o nota ...mai generala, sa zic asa, automat va simtiti vizati cu totii...e obositor

zack-ule, cand vrei sa imbratisezi cariera de cameraman, la mine sa vii...sa iti arat eu cum se face...
Iar pentru tine, special, vom inchiria "si una din aia" , poate inveti si tu ceva


E foarte adevarat, stimata Doamna! Stiam ca nu imi este adresat mesajul, doar am simtit nevoia sa raspund, nici eu nu pot sa-mi explic pentru ce.
Nu vreau sa va mai exprimati catre mine cu vreo expresie de genul " iertare". Dvs chiar nu aveti de ce. Nici fata de mine nici fata de altii.................
Daca v-as fi vazut vreodata vorbind la modul urat, jignitor, dispretuitor fata de alte persoane poate v-as fi raspuns ca atare.
Nu este cazul.
In ceea ce spuneti ca ar exista un anumit trend in care se exprima ge.....( indiferent de forma sau substanta ) deja mi-am expus o parere......
Si chiar nu ma mai impresioneaza modalitatea in care oameni foarte sensibili ajung sa fie cinici., daca nu rautaciosi.
'smecheria" asta de care vorbeati dvs mai devreme in care o persoana arunca rautati la adresa altora doar pentru a le putea aprecia nivelul de intelegere ( nu neaparat de inteligenta) si doar pentru a cunoaste care este modalitatea mai facila in care isi pot manipula semenii .......nu-mi pare cu nimik iesit din comun.....
Culmea, dupa cum ati observat si dvs odata pe acest forum. ( nu mai tin minte cu exactitate topicul) ...........oamenii foarte rautaciosi isi atrag mult mai multe simpatii.........
Se poate sa fie doar parerea mea..
garbo225715
Postat pe 7 Februarie 2012 00:59
ei, stiu ca glumeai, ge, da` io ma luam in serios!
d-aia ma uitam ca oglinda nu ma minte! ;)

:)))))
esme
Postat pe 7 Februarie 2012 01:02
esme...
eu, de cate ori ma iau in serios,
ma umfla rasul...:))))))
eu_geminy
Postat pe 7 Februarie 2012 01:07
da` sa stii ca si pe mine m-a umflat cand ai trantit-o p-aia cu filoloaga de exceptie! :)))
esme
Postat pe 7 Februarie 2012 01:15
De la: quasaria, la data 2012-02-07 00:06:05ma LESHI cu calitatea in invatamint?!
In primul rind, n-am facut TOTI aceleasi patru clase, in acelasi loc si in aceeasi tara - si stiu oameni a caror limba materna nu e romana si o vorbesc mai bine decit multi dintre analfabetii romani de pe forumuri.
Faptul ca ai avut o invatatoare proasta nu e o scuza sa nu fii in stare sa scrii si sa vorbesti corect ca adult. Exista carti de unde poti sa inveti, daca nu iti plac cartile gasesti informatii pe internet, iti iei un profesor, ai solutii. Nu invatatoarea sau sistemul de invatamint e de vina. Nesimtirea e de vina - si criteriile fiecaruia. Are importanta ce kiloti de firma iti torni pe cour dar cit de bou/vaca pari cind deschizi gura nu mai are importanta.


Buna!
Ai inteles ceva din am spus pana acum?
Nu era vb de calitatea in invatamant........desi nu toti am avut parte de ea ( vezi generatiile de dupa '90)
Chiar m-am referit la altceva!
Am spus si repet ca gramatica nu este un criteriu din a ne bate joc de altii care posteaza pe aici!!
M-am referit la faptul ca sunt multi care posteaza cu o scriere corecta dar fara a detine un adevar si fara a exprima ceva de substanta!
Si sunt foarte multi naivi cum ar fi de ex tanara care initiat topicul si care nu m-a impresionat prin gramatica, ci prin forma de exprimare, naivitate si in primul rand sinceritate!
Nu am dat vina pe invatatorul din clasele 1-4 si nici pe ceea ce se numea odata "autodidact" si care azi nu mai exista!
Vorbesti de nesimtire si criterii.....ale cui? Ale tale in cercurile tale?
In cercurile tale chiar se pot numara mai mult de 15 persoane?
Poti sa crezi ca asta e societatea la care te poti rezuma?
Nu am nici un fel de intentie de rautate.............poate nu am reusit sa ma fac inteles. Chiar imi pare rau........Sincer, vad ca m-am exprimat printre oameni care nu vor, nu ca nu ar putea sa ma inteleaga
garbo225715
Postat pe 7 Februarie 2012 01:25
De la: esme, la data 2012-02-07 01:15:28da` sa stii ca si pe mine m-a umflat cand ai trantit-o p-aia cu filoloaga de exceptie! :)))


pai clar ca nu esti...
ca daca ierEai,
acuma faceai spume prin Frantza....:PP

:))))))))
eu_geminy
Postat pe 7 Februarie 2012 01:29
da, exista mai mult de 15 persoane si nu, nu e societatea la care ma pot rezuma - din pacate, mai observ in jurul meu si "naivii care nu stiu gramatica". Si nici sensul cuvintului "naiv".

Nu e rautate, este pur si simplu dezgust. O fiinta umana trebuie sa se poata exprima articulat - sa fie in stare sa emita idei si sa le comunice inteligibil. E o pretentie minima, nu crezi? Inainte sa vorbim de telenovele, cuplari, acuplari, romantisme si altele.
quasaria
Postat pe 7 Februarie 2012 01:53
De la: garbo225715, la data 2012-02-07 01:25:29
De la: quasaria, la data 2012-02-07 00:06:05ma LESHI cu calitatea in invatamint?!
In primul rind, n-am facut TOTI aceleasi patru clase, in acelasi loc si in aceeasi tara - si stiu oameni a caror limba materna nu e romana si o vorbesc mai bine decit multi dintre analfabetii romani de pe forumuri.
Faptul ca ai avut o invatatoare proasta nu e o scuza sa nu fii in stare sa scrii si sa vorbesti corect ca adult. Exista carti de unde poti sa inveti, daca nu iti plac cartile gasesti informatii pe internet, iti iei un profesor, ai solutii. Nu invatatoarea sau sistemul de invatamint e de vina. Nesimtirea e de vina - si criteriile fiecaruia. Are importanta ce kiloti de firma iti torni pe cour dar cit de bou/vaca pari cind deschizi gura nu mai are importanta.


Buna!
Ai inteles ceva din am spus pana acum?
Nu era vb de calitatea in invatamant........desi nu toti am avut parte de ea ( vezi generatiile de dupa '90)
Chiar m-am referit la altceva!
Am spus si repet ca gramatica nu este un criteriu din a ne bate joc de altii care posteaza pe aici!!
M-am referit la faptul ca sunt multi care posteaza cu o scriere corecta dar fara a detine un adevar si fara a exprima ceva de substanta!
Si sunt foarte multi naivi cum ar fi de ex tanara care initiat topicul si care nu m-a impresionat prin gramatica, ci prin forma de exprimare, naivitate si in primul rand sinceritate!
Nu am dat vina pe invatatorul din clasele 1-4 si nici pe ceea ce se numea odata "autodidact" si care azi nu mai exista!
Vorbesti de nesimtire si criterii.....ale cui? Ale tale in cercurile tale?
In cercurile tale chiar se pot numara mai mult de 15 persoane?
Poti sa crezi ca asta e societatea la care te poti rezuma?
Nu am nici un fel de intentie de rautate.............poate nu am reusit sa ma fac inteles. Chiar imi pare rau........Sincer, vad ca m-am exprimat printre oameni care nu vor, nu ca nu ar putea sa ma inteleaga


@715, ma tem ca n-ai dreptate....gramatica este un criteriu!....nu poti "exprima ceva de substanta" asa cum spui tu,intr-un mod mai mult sau mai putin semi-analfabet....dar asta e doar parerea mea....

sincer,nu prea inteleg de ce te deranjeaza o exprimare corecta..ma rog,nu esti singura ......

copila care a deschis topicul si care nu te-a impresionat pe tine pentru ca scrie corect,face parte dintr-o generatie de dupa '90.....si iaca,tocmai de aia m-a impresionat pe mine!!!bravo ei!!!!
chiar si fiica-mea vorbeste si scrie corect romaneste ...si nu pentru ca ar fi invatat la scoala....a invatat de una singura si doar cu ajutorul meu..si sti de ce?...pentru ca voia sa priceapa ce spun eu atunci cand vorbesc romaneste.......
Cristina_Adler
Postat pe 7 Februarie 2012 08:46
bravo ei, cristina
o mare contributie o ai si tu in situatia asta. Fetita ta a vazut ce importanta ii dai tu limbii romane.
cri_cat
Postat pe 7 Februarie 2012 08:59
nu Cri!...contributia mea a fost minima...daca n-ar fi interesat-o,nu puteam face nimic...pustoiaica face ce vrea..iar eu is mandra ca un paun(hm..ar trebui ca un vultur) cand constat ca are si alte preocupari in afara de cele specifice varstei.....
Cristina_Adler
Postat pe 7 Februarie 2012 09:29
te cred ca esti mandra. asa si trebuie :)
dar, oricat de independent ar fi un copil, tot il poti indruma intr-un anume fel, nici nu trebuie sa vada asta.
e mare domnisoara? :)
cri_cat
Postat pe 7 Februarie 2012 09:38
cam maricica!..22....dar,nu prea poti indruma un copil....poti doar sa incerci...poti sa-i dai o directie....cam atat...restul,depinde doar de copil..bunica-mea spunea cam asa: cu copilul,primii 40 de ani sunt mai grei.... ..avea dreptate!...iti doresc o zi frumoasa si calda, asa ca tine!
Cristina_Adler
Postat pe 7 Februarie 2012 09:59
wow! sa fie sanatoasa!
pentru tine,... tot fetita ta mica este :)
Multumesc, Cristina, si tie o zi frumoasa !
cri_cat
Postat pe 7 Februarie 2012 10:04
Mda... mare problema cu indrumarea copiilor, sunt consternata de cate ori ma duc la ai mei la scoala, am fost deunazi la liceu la cel mare iar doi tineri pe hol se adresau unul celuilalt prin zbieraturi si urlete, treceau profesorii pe langa ei si incercau sa-i apostrofeze...dar ce sa vezi radeau ca prostii si fugeau in baie urland, "hai ba la o tigara"...
diana_maria_kidz
Postat pe 7 Februarie 2012 11:10
Tare fraere sinte-ti fraere.Aratati-le piersicuta si sigur se indragosteste,numai asa te va place seducindu-l ,e simplu aici se leaga dragostea si pphhizda ca a ta nu mai exista deja l-ai convins
ion_11
Postat pe 7 Februarie 2012 15:07
ion, bine ca esti tu istet

fetelor, cum faceti, cum nu faceti, mereu va gasesc..."asudate"
715, e suficient daca imi spui "dor".aici sunt" dor" pentru absolut toata lumea
nu trebuie sa "ma periezi " pe mine in niciun fel, nu e cazul, fac alergie la de astea....
de ce te burzuluiesti asa la ge? Nu e mai simplu sa il ocolesti? mai ales ca ti-a spus ca nu avea treaba cu tine, deloc ( si sigur ti-ai dat si tu seama de asta)
si, asa cum spunea Cristina, gramatica este criteriul hotarator, in aprecierea unei persoane, din toate punctele de vedere
Exemplu concludent, fetita asta, de 14 ani, pentru care am toata stima , iar la polul opus, ion11


poate ar mai fi cateva lucruri de spus dar...mai e si maine o zi
O zi minunata tuturor!
dor72_
Postat pe 7 Februarie 2012 15:36
De la: eu_geminy, la data 2012-02-07 00:44:16vaaaai, esme...
tu esti filolog de exceptie!...
cum iti permiti?!:PPP
:)))
WC-olog sadea! SCZ. Q.....si fii-mea citeste p-acilea......eu ca parinte ce tre sa fac?? Nu voi deschide topic!.....ma ocup deja de educatie(nu fizica).... o seara buna cui isi doreste!
garbo225639
Postat pe 7 Februarie 2012 15:46
Ioane!.....te adresezi unui copil!...ce-ar fi sa incerci(daca poti) sa vorbesti cuviincios?...pustoiaca are 14 ani!!!!
Cristina_Adler
Postat pe 7 Februarie 2012 16:00

Cristina, ti se pare ca ion vorbeste cu cineva anume?
dor72_
Postat pe 7 Februarie 2012 16:02
mie mi se pare ca vorbeste cu ceva anume.
quasaria
Postat pe 7 Februarie 2012 16:07
iar mie mi se pare ca-s tampita!....de ce dracu' nu vorbesc eu singura uitandu-ma in oglinda?gbr />

sau pot sa fac asa cum spunea Anna Frank...sa scriu..hartia suporta orice!
Cristina_Adler
Postat pe 7 Februarie 2012 16:52
Daca tastam aici in virtual , avem impresia ca vorbim cu toata lumea desi adesea vorbim singuri!
SAL
Postat pe 7 Februarie 2012 17:00
De la: dor72_, la data 2012-02-07 16:02:50
Cristina, ti se pare ca ion vorbeste cu cineva anume?


daca ma uit inapoi, vad ca si eu vorbesc singur...
fiindca s-au sters o gramada de postari...
dar nu ale mele:D:D:D
=))
=))
=))
eu_geminy
Postat pe 7 Februarie 2012 19:38
De la: eu_geminy, la data 2012-02-07 18:02:00
De la: garbo225639, la data 2012-02-07 15:51:26
tu ge_ WC-olog sadea! SCZ. Q.....si fii-mea citeste p-acilea......eu ca parinte ce tre sa fac?? Nu voi deschide topic!.....ma ocup deja de educatie(nu fizica).... o seara buna cui isi doreste!
strgi ai))):p [/quote]

da'pe tine fiica-ta aia a ta (sic!) nu te citeste??:)))
e grav sa nu realizezi cat de jegos esti...

PS: eu NU te sfatuiesc sa nu mai bei. ma distrezi, esti hilar...
iar in alta ordine de idei,
nu ma "prinde" deloc ipostaza de tata al cretinilor/cretinelor care au facut pasiune pentru mine...:D
:))))[/quote] MULTUMESC PENTRU COMPLIMENTE ca de constatare nu poate fi vb. DAR TU Ge tot o LATRINA PLINA RAMAI !---->IA SI-O
garbo225639
Postat pe 7 Februarie 2012 20:35
De la: garbo225639, la data 2012-02-07 20:35:41 MULTUMESC PENTRU COMPLIMENTE ca de constatare nu poate fi vb. DAR TU Ge tot o LATRINA PLINA RAMAI !---->IA SI-O


bine...
acum marsh pe Stefan Furtuna,
fiindca Parcul Operei e prea "deluxe" pentru travestiti ca tine.:D
:))))
eu_geminy
Postat pe 7 Februarie 2012 20:42

culmea, mie mereu imi raspunde cate cineva....nu conteaza daca e conlocutorul
dor72_
Postat pe 7 Februarie 2012 21:00
De la: eu_geminy, la data 2012-02-07 20:42:13
De la: garbo225639, la data 2012-02-07 20:35:41 MULTUMESC PENTRU COMPLIMENTE ca de constatare nu poate fi vb. DAR TU Ge tot o LATRINA PLINA RAMAI !---->IA SI-O


bine...
acum marsh pe Stefan Furtuna,
fiindca Parcul Operei e prea "deluxe" pentru travestiti ca tine.:D
:))))
mah @ge_amiule nu ai esit din putz (a)i: ? iti place in profunzime observ ai dat de substanta? Vezi ca sp. Bag dazar te asteapta!.....t-ziam facut o programare sa desfunzi ceva p-acolo.......Oh ! si ia zii tu mai luminatule....dintre o tipa sich si un poponar ,la cine intorci TU FUNDUL? O ZI PLINA ITI DORESC ! PENTRU CINE ESTE INTERESAT,ACEST ge_ WColog v-a primi exact ce merita ! Ca si alte drepturi, dreptul la exprimare este NE_INGRADIT Eu personal imi asum raspunderea si in virtual si in real. --->PUBLICITATE!
garbo225639
Postat pe 8 Februarie 2012 10:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubesc un barbat casatorit si departe de mine 45 De la: garbo083932 11 Februarie 2010 22:35
De oamenii se tot plang ca nu mai exista oameni de omenie,dar atunci cand intalnesc oameni cumsecade nu ii apreciaza profita de ei si ii umilesc? 29 De la: eu_geminy 16 Octombrie 2011 00:39
Stranger te enerveaza? 88 De la: Thor_again 16 Septembrie 2010 21:07
demoralizat 8 De la: fleurdelis 17 Martie 2010 02:33
Vibratorul 151 De la: ameno 23 Iulie 2011 22:21
Setari Cookie-uri