daca e casatorit s-ar putea indragosti cu adevarat???

E posibil, dar ascult aici un sfat de care sunt sigur c nu ii cont att timp ct ie i "ard clciele": gndete-te de 3 ori nainte cci, consecinele pot fi catastrofale. Poi pierde tot - i tu i el i nici fericii nu ve-i fi. Presiunea psihic, schimbarea brusc, greutile i faptul c toat lumea te urte, sunt aspecte care "ucid" toat dragostea asta nscut peste dou csnicii.
Pn la urm, cel mai important pe lumea asta este familia, copilul / copiii i nu ... amanii, orict de mito te-ai simi cu ei la pat - c doar nu-i tragi amant ca s jucai bedminton n parc ?
E lucrul dracu n casa popii treaba asta cu combinaiile extraconjugale !
Aa c ... ai mare grij ce faci ... dei tiu c ai "fcut-o" deja. Mcar gndete-te de aici nainte.
garbo208826
Postat pe 25 Decembrie 2011 09:42
ratiune si sentimente http://www.youtube.com/watch?v=GGPOXPFCCgs
Ana32
Postat pe 25 Decembrie 2011 09:48
e o vorba in popor care spune ca nu iti poti construi fericirea calcand pe nefericirea altora... Nu cred ca e vorba d eiubire ci mai degraba de dorinta de evadare din casnicia fiecaruia, de a vedea cum e si cu altul/ alta...mai bine nu complicati degeaba lucrurile!
dolce_farnientte
Postat pe 25 Decembrie 2011 13:47
De la: dolce_farnientte, la data 2011-12-25 13:47:08e o vorba in popor care spune ca nu iti poti construi fericirea calcand pe nefericirea altora...


texte, texte.... Da' fericirea celor mai multi pe ce crezi ca e cladita? Pe faptul ca sint societati de binefacere?
quasaria
Postat pe 25 Decembrie 2011 14:04
Mereu vor aparea regrete, semne de ]ntrebare in astfel de cazuri precum cel expus aici. De asta incercam sa dau un sfat decent, aatat cat m-am priceput si m-a dus capul. Sunt de moda veche si de asta inca mai cred in anumite principii de viata.
dolce_farnientte
Postat pe 25 Decembrie 2011 14:23
De la: dolce_farnientte, la data 2011-12-25 13:47:08e o vorba in popor care spune ca nu iti poti construi fericirea calcand pe nefericirea altora... Nu cred ca e vorba d eiubire ci mai degraba de dorinta de evadare din casnicia fiecaruia, de a vedea cum e si cu altul/ alta...mai bine nu complicati degeaba lucrurile!


oricat ai spune cuiva sa nu puna mana ca se va arde
daca vrea acest lucru tot o va face.

cri_cat
Postat pe 25 Decembrie 2011 18:04
" Sunt de moda veche si de asta inca mai cred in anumite principii de viata."

De mod veche...dac ai principii de via?
Toi avem principii de via, dar nu la fel.
Axl_22
Postat pe 25 Decembrie 2011 18:33
dolce_farnientte,
a avea principii e una, a le spune altora ca "nu se poate" decit conform principiilor tale e alta.
Sint situatii in care principiile sint contraproductive (de fapt, de obicei sint). Daca ti le mentii, e exact alegerea ta, tot respectul. Dar e alegerea ta. Nu e nici pe departe obligatorie pentru toti....

Poti sa iti cladesti fericirea pe nefericirea altora. De obicei fericirea chiar pe asta e cladita. Si poti sa iei orice exemplu: ca sa intri la o facultate trebuie sa pice alti n candidati. Ca sa obtii un job trebuie sa fie concediati/sa nu-l obtina altii. Ca sa fii promovat - la fel. Ca sa te casatoresti cu barbatul pe care il iubesti trebuie ca o mindra sau mai multe sa fi pierdut sansa asta.
Nu e vorba de principii, e vorba de logica.
quasaria
Postat pe 25 Decembrie 2011 19:04
probabil n-a auzit de selectia naturala!
esme
Postat pe 25 Decembrie 2011 19:07
daca n-ar fi trecut prin selectia naturala, n-ar fi ajuns sa scrie acum aici...:-)
Ar fi ramas la stadiul de spermatozoid care invita alt spermatozoid sa treaca primul....

Sau, daca l-ar fi pocnit generozitatea asta suprema pe parcurs, la citi oameni care sint nefericiti pe lumea asta, el plateste netul? Daca il loc sa asigure adapost cersetorilor, plateste conexiunea, nu inseamna ca se conecteaza cu pretul nefericirii altuia?

Ce al drak de simplu e sa fim generosi si sa avem principii, teoretic....
quasaria
Postat pe 25 Decembrie 2011 19:19
*oricat ai spune cuiva sa nu puna mana ca se va arde
daca vrea acest lucru tot o va face.*

Cri,
Asta nu-i neaparat un lucru rau.
Si poate ca nu se va arde.

Se poate sa-si demonstreze astfel ca a reusit sa sara peste un hop in care altii au cazut fix in nas.
Indiferent daca are ceva de demonstrat sau nu...


Q,
E posibil sa iti fie (generally speaking) repetate redundant unele texte, astfel incat sa le iei de bune si sa ti le insusesti ca si principiu guvernant, fara sa iti dai seama ca ai cam inghitit gogosi.

Astfel, un *nu te vreau* (care clar, faulteaza) capata un o forma digerabila daca formularea are inserata notiunea crestin-altruista de *nefericirea altora* .

Si-uite cum ai pus-o de-o axioma ametita, fara sa vezi ca, de fapt, ai fost doar manevrat.
nathalie
Postat pe 26 Decembrie 2011 03:29
Decit sa folosim o limba de lemn in exprimari care nu fac sens si nu spun nimic mai bine lipsa.

Asta numai daca nu vorbim decit pentru ca ne iubim atit de mult incat adoram sa ne auzim.

Si da, cred in vorba mentionata mai sus:"nu-ti cladi fericirea pe nefericirea altora"

Faptul ca cineva are servici nu inseamna neaparat ca a dat afara pe altcineva ca sa obtina el serviciul. Exista balanta in Univers dar nu cred ca cele doua talere se numesc: fericire si nefericire. Asta fiind doar un exemplu absolut nevinovat care nu are nici o legatura cu comentariile precedente.
Ideal, din punctul meu de vedere, ar fi ca fiecare sa-si cladeasca fericirea de la baza fara a rani sau a nefericii pe altul.
Ciresica
Postat pe 26 Decembrie 2011 07:43
Nat,
e firea omului.
nu e un lucru rau, nici bun ... doar uman.
cri_cat
Postat pe 26 Decembrie 2011 10:19
De la: cri_cat, la data 2011-12-25 18:04:53
oricat ai spune cuiva sa nu puna mana ca se va arde
daca vrea acest lucru tot o va face.



cu un mic amendament, cri:
excluzand varianta violului, dorinta de a se "arde" cu celalalt apartine ambilor...:P
:))))
eu_geminy
Postat pe 26 Decembrie 2011 14:29
Au, au!

Spune si ceva despre initiativa, alergat, impiedicat...


Cri,
Exact.

Doar ca ceea ce pentru unul e DA, pentru altul poate fi BA.
Aici e firea omului, pentru care toate indemnurile de a *nu pune mana* nu cantaresc mai mult decat o informatie pe care alege singur daca sa o foloseasca sau nu.
Si pentru care experienta altora nu e chiar atat de relevanta.
nathalie
Postat pe 26 Decembrie 2011 14:42
nu inseamna ca "a dat afara" - dar inseamna intotdeauna ca "a fost dat afara" sau "nu a obtinut", deci nu e vorba de fericirea - ci tot de nefericirea altuia pe care realizarea mea e bazata.
Sigur, de obicei folosim "nu e vina mea" si nu mergem mai departe cu logica, pentru ca pur si simplu nu ne asorteaza...:-)
Refuz sa cred in politica strutului, cu riscul de a imi shifona imaginea crestineasca fata de mine insami acu' de sarbatori... Na, pur si simplu imi e tare greu sa NU GINDESC, chiar si atunci cind concluziile nu sint neaparat in favoarea mea.
Ca sa ma dau generoasa ar trebui chiar sa fiu. Si 99% din aia care asa se pretind, chiar nu sint. Dar pretexteaza ca nu inteleg, saracii.
quasaria
Postat pe 26 Decembrie 2011 14:48
va jucati,de-a viata,ca niste copii mici fara simtul raspunderii.
si asta are un pret.
se plateste.
prea scump,si pe langa voi,mai platesc si copiii......
daniilia
Postat pe 26 Decembrie 2011 15:36
fiecare e liber sa faca asa cum il taie capul...
sora_ilsi
Postat pe 26 Decembrie 2011 15:44
"Si pentru care experienta altora nu e chiar atat de relevanta"

cu siguranta, Nat
de aceea nu prea ma inghesui cu sfaturi pe aici.
cri_cat
Postat pe 26 Decembrie 2011 16:27
De la: lizadra, la data 2011-12-19 03:15:06oare e posibil sa ma iubeasca cu adevarat? , chiar daca e casatorit (are copil) si stiind ca si eu sunt casatorita?

oare exista cupluri fericite si implinite din asa relatii?

totusi consider ca nimic in viata nu-i intimplator...



astfel de barbati iubesc cu adevarat. de fiecare data, cand li se aprin calcaiele, iubesc cu adevarat. o luna, doua..... ca si fluturii ce iubesc floricelele. insa, vezi? ghinion. mereu apare una si mai frumoasa si mai inmiresmata.

da, cu putin noroc, un an-doi va tine amocul
si_totusi
Postat pe 26 Decembrie 2011 18:13
cine nu traiesc cat oamenii, Ge?
panty_C
Postat pe 26 Decembrie 2011 19:09
fLuturii, pantera.... scuze!!!! :D
:))))

eu_geminy
Postat pe 26 Decembrie 2011 19:37
m-am prins, da' cand am vazut in bula..., am facut ochii asa:
np
panty_C
Postat pe 26 Decembrie 2011 19:41
hmmmm... cred ca e vorba doar de o anume sensibilitate la anumiti termeni...:P
:)))))))
eu_geminy
Postat pe 26 Decembrie 2011 19:45
Ha? mai stii?
mai, ma gandesc, mi-ai dat tema de casa - trebuie sa-mi fac rapid o analiza si sa-mi sondez subconstientul
panty_C
Postat pe 26 Decembrie 2011 19:50
n-are rost... au avut grija psiho/socio-logii de chestia asta.
poti face ceva cu mult mai constructiv.
si mai practic...;)

:))
eu_geminy
Postat pe 26 Decembrie 2011 20:58
De la: nathalie, la data 2011-12-21 12:32:45Adevarat, intotdeauna sunt mai multe variante, Ge...
Si eu chiar cred in libertatea de a alege.

Chiar daca asta inseamna sa NU-l intrebi pe copil daca vrea lapte ori ba.
Poti, eventual, sa intrebi - bei din canita cu ursuleti sau din cea cu iepurasi?
Si alegerea ii apartine.





uite, asta (si nu numai) imi place la tine. cu sau fara variatiuni, nu te abati de la calea cea dreapta...:P
:))
:)))
eu_geminy
Postat pe 26 Decembrie 2011 21:11
draga mea se poate indragosti daca sotia lui sa schimbat si nu mai gaseste la ea ce-si doreste cauta in alta parte depinde daca pina acum a fost un aventurier se va intoarce la familie daca acum a cautat altceva in afara casatoriei ai toate sansele sa ramii cu el daca esti pe gustu lui FIIintelegatoare si asculta-l ce are pe imina si ai sa-ti dai seama singuraTE PREGATESC UN BARBAT CARE E CASATORIT E FFF GREU DE CUCERIT
neco
Postat pe 26 Decembrie 2011 23:05

My dear Ge,
Tocmai aratam ca nu e chiar o cale fara ocol, dar variatiunile astea sunt sunt cele de care-mi voi aminti cand ma va apuca amocu' ...

Vezi?
Asta (si nu numai) imi place la tine... ca redefinesti notiunile matematice...
nathalie
Postat pe 26 Decembrie 2011 23:09
aha. "E foarte greu de cucerit".
Da' trebe sa te straduiesti sa corespunzi, nu?!

Nu cumva ar trebui sa te cucereasca el - si sa faci tu fitze, ca nu iti trebuie unul care a fost insurat si nu s-a inteles cu nevasta, drept urmare are vicii ascunse?
quasaria
Postat pe 26 Decembrie 2011 23:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
bv 11 De la: tutankhamon 31 Octombrie 2009 21:07
Fall in love 19 De la: tutankhamon 10 Noiembrie 2009 00:29
"Primul sarut" Povestea mea... 10 De la: dor72 11 Aprilie 2011 13:52
surse de re_surse, 12 De la: comoaramea 17 Mai 2010 00:55
sunt singer singerel 67 De la: cricat 30 Octombrie 2010 16:57
Setari Cookie-uri