Un tanar are nevoie de voi....il ajutam??

Se numeste Eduardo,,pe 4X, face 36ani. S a nascut visand la libertate, in Havana-Cuba unde legile sunt mult mai dure decat erau la noi.Au fost o familie, dar satui de ,saracie, nedreptati ,parntii au emigrat,,divortand fiecare spre o tinta tatal in Mexic,,nu stie nimic de el de peste 10 ani, mama a emigrat in U,S,A unde a murit de 7-8 ani,altii au plecat si ei cu vaporul pe ape rascansdu-si viata, el n a putu t pt, ca, bunica lui paterna era batrana si bolnava a ingrijit o fiind paralizata multi ani, a murit si bunica -acu 3 an iducandu i dorul unicului fiu plecat in lume sora s a casatorit in Spania, a divortat are 2 copii n are serviciu, e fff, greu,,In Cuba dat, celor plecati ei au suferit mult ,,represaliile regimului Castro simtindu se in tara lui inchis ca intr o cusca,,I si dorea sa respire un aer curat liber asa a ajuns in Romania la Baia-Mare,, 6 luni eu si finul l am ajutat acum sta in chirie ,,n are nici un ajutor de la statul roman acum pe 8X,are proces la Cluj pt.azil politic,,este frizer,dar nu poate lucra din lipsa actelor,,vb, spaniola engleza si putina romana,,cine vrea sa vb, cu el s o faca pe ,adresa... ..lamucama74@yahoo.com. Este singur disperat pierdut prin Baia-Mare, MM, Multumesc,,
Jojolin
Postat pe 26 Septembrie 2010 20:53
socrela salutare
tusi_Oli
Postat pe 26 Septembrie 2010 21:00
Hai ,,,,,Oli,,,,,reactioneaza,,,e baiat bun,, dar e singur eu,,,,,sa am macc 40 ani???¿¿¿¿ As reactiona mai mult, astept,,Pa!Pa!!
Jojolin
Postat pe 27 Septembrie 2010 11:27
jojolin....adica cum bre sa l ajutam???????????
nazirra
Postat pe 27 Septembrie 2010 11:30
nazii cu un sfat, cu o vorba buna, ce stiu io
tusi_Oli
Postat pe 27 Septembrie 2010 11:44
De la: Jojolin, la data 2010-09-27 11:27:30Hai ,,,,,Oli,,,,,reactioneaza,,,e baiat bun,, dar e singur eu,,,,,sa am macc 40 ani???¿¿¿¿ As reactiona mai mult, astept,,Pa!Pa!!

socrela eu am 39 dar nu stiu cum sa reactionez, iar daca spui tu socrela ca-i baiat bun te cred pe cuvant
sincer daca as sta singura l-as lua in custodie dar din pacate nu locuiesc singura asa ca nu pot hai fetele care locuiti singure nu aveti nevoie de un suflet cald langa voi
tusi_Oli
Postat pe 27 Septembrie 2010 11:47
Oli,,,,,,,,,,,,pasarea Mihai Viteazu,,,, n am scris eu,, sa l iai in custodie nici de ,barbat, da sa i scrieti niste cuv, de imbarbatare,,poate unii din voi stiu ceva persoane care au emigrat pe aici cum au facut?? Unde s au adresat?? Unde sunt ceva asociatii non profit care ajuta strainii,,,,,,,,,,,,,ma...........i voi sunteti mult mai destepte ca mine!!E saracu fiul ploii, si m i mila de el de azi intr una are 36 ani,,eu i am trimis un pachetel pe sora lu nora mea plc, vineri,, Hai sa auzim de bine
Jojolin
Postat pe 27 Septembrie 2010 14:28
De la: nazirra, la data 2010-09-27 11:30:54jojolin....adica cum bre sa l ajutam???????????
,,,,,,,,,,,,,,,DOAMNE CE INTREBARE!!!!!!!!! UN SFAT,, UN CUVANT BUN,,POATE CEVA... DE MUNCA PE NET,,, O FELICITARE CA I ZIUA LUI PE 4X,,,DRAGILOR,,,,,, V- ATI AFLAT VREODATA,,,SINGURI DEPARTE LA MII DE KM, FARA BANI, FARA SA CUNOASTETI PE CINEVA??!! EU M AM AFLAT CU CEVA ANI PIERDUTA IN UNGARIA ,LANGA O PADURE,PE JOS,,FARA BANI, PASAPORT,, TELEFON,,NIMIC,,,A FOST,,,GROAZNIC,,! M A AJUTAT UN DOMN NOROC STIAM LIMBA MAGHIARA,,,, CA PUTEA SA FIE MULT MAI MULT,,,,,,,!!!
Jojolin
Postat pe 27 Septembrie 2010 17:11
Se emigreaza si in Romania...Foarte grea viata lui! Vrea sa ramana in Romania?
Luna_in_capricorn
Postat pe 27 Septembrie 2010 19:31
A venit ca turist,cu invitatie,ar vrea sa plece in Spania la sora lui, dar nu i permit romanii, ca n avea viza numai pt, Romania,,numai daca ii acorda ,azil politic,,daca, s ar intoarce, Fidel Castro, lar baga in puscarie ca i tradator de tara ca n a avut viza numai pe 3 luni, in nov, are un an si dupa un tmp de 11 luni placand din Cuba, Fidel Castro nu i mai primeste, Nu putea pleca legal numai invitat aici, la noi, ca de putea mergea el direct in Spania ,da.....Spania nu mai primeste streini cu invitatii ca,are prea multi. Hai ...este brunet,nu i negru,, Poate i gasim o mandra si l nanasesc!! Cine vrea un partener????
Jojolin
Postat pe 28 Septembrie 2010 00:57
Omg ! Imi pare foarte rau de el dar de mine mi-i se rupe sufletul ! Exista "n" astfel de cazuri ,poate si mai grave ,daca as avea o putere i-as ajuta pe toti !La cata lume munceste azi la negru ,asa ar putea face si el pentru a-si strange bani si a pleca in spania la sora lui ... in fine ...Sa-i dea Dumnezeu minte multa pentru trece prin tot !
GlaMourios
Postat pe 28 Septembrie 2010 04:37
De la: GlaMourios, la data 2010-09-28 04:37:18Omg ! Imi pare foarte rau de el dar de mine mi-i se rupe sufletul ! Exista "n" astfel de cazuri ,poate si mai grave ,daca as avea o putere i-as ajuta pe toti !La cata lume munceste azi la negru ,asa ar putea face si el pentru a-si strange bani si a pleca in spania la sora lui ... in fine ...Sa-i dea Dumnezeu minte multa pentru trece prin tot !
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Multumesc pt, postare! Eu voiam sa i scrie tinerii sa l imbarbateze! Nu i problema de 50E, sa poata pleca in Spania,,nu poate iesi din Romania, este ilegal din februarie 2010,, nici cand era legal n a putut iesi fara viza spre Spania si ei nu acorda vize celor din Cuba. Am incercat atunci si nu s a putut,, Nimeni nu l vrea la munca,,e brunet nu i negru dar duce dupa neamurile din India asa sunt ei,, rasa galbena,,,,,
Jojolin
Postat pe 28 Septembrie 2010 15:44
Nu poate trece nici in Ungaria? dupa cite stiu nu mai este granita intre noi. De aici trece usor in orice tara .
garbo134266
Postat pe 29 Septembrie 2010 16:58
De la: garbo134266, la data 2010-09-29 16:58:33Nu poate trece nici in Ungaria? dupa cite stiu nu mai este granita intre noi. De aici trece usor in orice tara .
Exista granita, cum sa nu fie!
Cetatenii romani pot trece si cu cartea de identitate, nu mai e nevoie de pasaport , nici de vize pt. Europa insa cetatenii Cubanezi sau asiatici nu pot trece decat cu pasaport si viza valabila .
m_ada
Postat pe 29 Septembrie 2010 17:27
In ianuarie fiul meu cu un prieten i au luat bilet de avion,,pe ruta,, Cluj,-Madrid -Havana ,la Cluj finul meu a vb, cu toate autoritatile posibile este ,masterand in drept,, sa poata pleca in Madrid spaniolii nu l lasau sa treaca si cine l a m-barcat trebuie sa i plateasca, ,drumul inapoi la Cluj,AM VB, CU AMBASADORUL SPANIOL LA BUCURESTI SI NU I A ACORDAT VIZA,,,,A renuntat la bilet au peirdut la pret niste euro,,voia sa mearga prin Spania sa se piarda in aeroport,unde l ar fi asteptat sora lui. Deoarece intre vame in Spania exista un spatiu neutru nu l au lasat,,, sa plece,,, Este,groaznic,,nu stiu ce va face in 8x,, sa i dea azil politic,se da greu acum ca s tare multi straini prin Romania,,, va multumesc,,,Maria.
Jojolin
Postat pe 30 Septembrie 2010 17:35
LA MULTI ANI FERICITI EDUARDO!!! MUCIO ANIO FELIZZ!! EDUARDO !! MANANA TU AI 36 ANIO!!
Jojolin
Postat pe 3 Octombrie 2010 09:33
M-ai albastrit cu Eduardo asta.
Doara
Postat pe 3 Octombrie 2010 09:37
De la: Doara, la data 2010-10-03 09:37:56M-ai albastrit cu Eduardo asta.
,,,,,,,,,,,,,,,,,, Nu va obliga nimkeni sa cititi ce nu va place!
Jojolin
Postat pe 4 Octombrie 2010 04:12
Jojolin
Postat pe 4 Octombrie 2010 04:13
Eu am inceput sa-i sculptez chipul diafan. Fa-l celebru sa pot vinde si eu statuietele alea. Sa nu uitam sa intram pe topic sa ii uram "la multi ani" de Craciun, Anul nou etc.
Doara
Postat pe 4 Octombrie 2010 06:19
Azi e ziua lui ??
GlaMourios
Postat pe 4 Octombrie 2010 07:31
De la: Doara, la data 2010-10-04 06:19:17Eu am inceput sa-i sculptez chipul diafan. Fa-l celebru sa pot vinde si eu statuietele alea. Sa nu uitam sa intram pe topic sa ii uram "la multi ani" de Craciun, Anul nou etc.
.............................Nu te-a pus nimeni sa intri pe pagina! Te rog sa intri in alte zone folclorice care s pt, tine si lasa ,,ironiile; deoparte!Se vede ca esti ;;romanca ;; soooooper ,,,,si cu asta am spus totul! Sculpteaza ti chipul tau diafan si l vinde!
Jojolin
Postat pe 18 Octombrie 2010 21:35
Nu pot, pentru ca mie nu-mi face nimeni topic. Iar pe forum intrarea pe topice e la liber. Si daca mi se pare penibil un subiect pot spune. Pe cuvant.
Doara
Postat pe 19 Octombrie 2010 06:28
stai in banca ta atunci- ti-ai spus parerea -> mergi mai departe
animator
Postat pe 19 Octombrie 2010 22:28
Doara Data: 2010-10-19 06:28:03
Nu pot, pentru ca mie nu-mi face nimeni topic. Iar pe forum intrarea pe topice e la liber. Si daca mi se pare penibil un subiect pot spune. Pe cuvant.

Dar chiar insisti! Stai si tu in banca ta. Ti-ai spus parerea (neceruta de nimeni), treci mai departe
animator
Postat pe 19 Octombrie 2010 22:30
Da' te mananca, animatoareo, te mananca rau

Jojolino, baietu' n-are nici o sansa sa ajunga in Spania legal. Zici ca spaniolii nu i-au dat viza? Ia ghici, de ce nu i-au dat-o? Ai spus tu singura: a vrut sa se faca "pierdut" din aeroport. Exact acelasi lucru l-au stiut si spaniolii, asa cum nici romanii nu dau vize somalezilor, de exemplu, pentru ca aia vor sa se faca "pierduti" in Romanica...

Azil va primi in Romania, daca e cubanez cu acte in regula. Sunt insa persoane care asteapta azilul ala de cativa ani buni, timp in care trebuie sa se descurce pe cont propriu, ca de la un moment dat nu le mai da nimeni bani si cazare. Marea majoritate a azilantilor au de fapt un singur scop, acela de a ajunge ilegal din Romania in vestul Europei, indiferent de tara (e important sa fie o tara din Spatiul Schengen, dar nu e obligatoriu).
Thor_again
Postat pe 19 Octombrie 2010 22:40
Vai! Dar ce dragut din partea ta animatoareo. Cum ti-ai facut tu cont doar sa ma certi pe mine. Sunt flatata.
Doara
Postat pe 20 Octombrie 2010 06:54
e rau de cel ce nu stie ce inseamna sa fi la greu printre straini .....de aceea multi isi inchipuie dar nu pot intelege
andrutza448
Postat pe 17 Aprilie 2011 03:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
noni 10 De la: Alexxandra 14 Martie 2010 17:04
buna..vreau si eu un sfat 2 De la: garbo232166 20 Martie 2012 23:43
De ce oare oamenii sunt asa nepasatori unii fata de celalti? 106 De la: garbo027119 2 Decembrie 2009 21:12
Caut un cardiolog pediatru dedicat (din Bucuresti) 1 De la: Daleen 31 Martie 2009 11:12
Cine vrea sa fie cu mn 3 De la: Aidan_Gut_1 8 Septembrie 2016 14:24
Setari Cookie-uri