Relatia de casattorie dintre barbat si femeie

Toti ce care intra in relatia casatoriei avand o dorinta sfanta-sotul de a primi sentimentele curate ale inimii femeii,sotia de a imbunatati si de a sensibiliza caracterul barbatului si de a-i completa personalitatea-implinesc planul lui Dumnezeu pt ei.
ingerasulluptator
Postat pe 25 Octombrie 2011 13:56
Dragostea in casatorie trebuie sa fie reciproca.Iubirea si rabdarea trebuie sa fie reciproce.Atunci casatoria,in loc sa fie sfarsitul dragostei,va fi ce este de fapt,chiar inceputul iubirii.Caldura adevaratei prietenii,iubirea care uneste inimile este bucuraia cerului.
In loc de a pretinde iubire,fiecare dintre cei doi trebuie sa o daruiasca.
ingerasulluptator
Postat pe 25 Octombrie 2011 14:00
Foarte putini sunt aceia care inteleg faptul ca stapanirea pasiunilor este o datorie religioasa.Ei s-au unit in casatorie dupa propria placere,si prin urmare,cred ca actul casatoriei sfinteste ingaduinta pasiunilor josnice.
Ei abuzeaza de puterile pe care Dumnezeu li le-a daruit spre a fii pastrate in sfintenie si onoare.
Sanatatea si viata sunt sacrificate pe altarul patimilor.
ingerasulluptator
Postat pe 25 Octombrie 2011 14:04
Intimitatea casatoriei trebuie protejata.
In jurul fiecarei familii exista un cerc sacru,care trebuie pastrat intact.
In interiorul acestui cerc,nu are dreptul sa patrunda nici o alta persoana.Nici sotul si nici sotia nu au voie sa impartaseasca nimanui lucrurile confidentiale care le apartin lor in exclusivitate.
ingerasulluptator
Postat pe 25 Octombrie 2011 14:07
Intimitatea casatoriei trebuie protejata.
In jurul fiecarei familii exista un cerc sacru,care trebuie pastrat intact.
In interiorul acestui cerc,nu are dreptul sa patrunda nici o alta persoana.Nici sotul si nici sotia nu au voie sa impartaseasca nimanui lucrurile confidentiale care le apartin lor in exclusivitate.
ingerasulluptator
Postat pe 25 Octombrie 2011 14:07
Dragostea isi are vremea ei.
Afectiunile tinerilor trebuie tinute sub control pana la venirea perioadei in care vor avea suficienta maturitate si experienta de viata pt a si le putea elibera in conditii onorabile si sigure.
Tinerii sunt lasati sa-si urmeze caile lor.Abia au intrat in perioada adolescentei si deja se afla in compania fetelor de varsta lor,conducandu-le acasa si indragostindu-se de ele.
Iar parintii sunt atat de orbiti de o iubire gresit inteleasa si de ingaduinta fata de copii lor,incat nu indraznesc sa puna capat in mod categoric acestui comportament si sa produca o schimbare,infanandu-si copiii prea grabiti sa se angajeze intr-o relatie nepotrivita varstei lor
ingerasulluptator
Postat pe 25 Octombrie 2011 14:13
Dragostea dominata de impulsuri..Tinerii se lasa influentati aproape intru totul de impulsuri.
Ei nu ar trebui sa cedeze sau sa se lase captivati atat de usor si atat de repede de infatisarea exteriora a acelor de care s-au indragostit.Daca ar exista vreun timp in care sa fie nevoie de luciditate si de intelepciune,atunci acesta este timpul curteniei.Dar adevarul este ca asemenea trasaturi sunt prea putin prezente in practica actuala.
ingerasulluptator
Postat pe 25 Octombrie 2011 14:18
Pasiunea este o temelie subreda pentru casatorie.
In acest veac al imoralitatii,de cele mai multe ori,orele de distractie din noapte duc la ruina ambilor parteneri logoditi.
Numele bun si onoarea sunt sacrificare pe altarul pasiunii,iar casatoria unor asemenea persoane nu poate fii sfintita prin aprobarea lui Dumnezeu.
Ele s-au casatorit manate de pasiune si de-abia cand perioada romantica a indragostirii va ajunge la capat,vor incepe sa inteleaga ce au facut.
ingerasulluptator
Postat pe 25 Octombrie 2011 14:23
Nu va jucati cu inimile.
Sa te joci cu inimile constituie un pacat deloc neansemnat in ochii unui Dumnezeu sfant.Cu toate acestea,unii isi vor manifesta atractia de tinerele fete si vor starni afectiunile lor,iar apoi vor pleca,uitand toate cuvintele pe care le-au rostit si efectele acestora.
Cand sunt atrasi de un nou chip,ei repeta aceleasi cuvinte,dedicandu-si atentia unei alte fete,si tot asa mai departe...
ingerasulluptator
Postat pe 25 Octombrie 2011 14:28
Alegerea tovarilor de viata.
O tanara nu trebuie sa accepte ca tovaras de viata decat un tanar care manifesta trasaturi de caracter demne si curate,care este atent si sanguinciosin dorinta dupa bine,care este cinstit.In lubeste pe Domnul Hristos si se teme de El.
Tanarul sa caute o tanara care sa fie capabila sa-si poarte partea ce ii revine in responsabilitatile vietii,a carei influenta sa-i innobileze si sa-l inalte si care sa-l faca fericit prin dragostea ei..Doamne ajuta
ingerasulluptator
Postat pe 25 Octombrie 2011 14:33
"Alegerea tovarilor de viata."...tovara..sau Povara? Io ma-ntovarez...
Axl_22
Postat pe 25 Octombrie 2011 14:37
De la: Axl_22, la data 2011-10-25 14:37:12"Alegerea tovarilor de viata."...tovara..sau Povara?
doar atata ai inteles?
ingerasulluptator
Postat pe 25 Octombrie 2011 14:38
Ce te miri? Mai am mult si bine de sapat, n-o plouat, ii tare pamantu'!
Axl_22
Postat pe 25 Octombrie 2011 14:40
Axl,

Nu simti ca te pierzi printre atatea citate cu pretentii educative?
Eu da.

Mi se pare multa teorie, si practica zero.

E de preferat o discutie construita pe experiente proprii.
Acolo unde sunt.
nathalie
Postat pe 25 Octombrie 2011 14:47
De la: nathalie, la data 2011-10-25 14:47:16Axl,

Nu simti ca te pierzi printre atatea citate cu pretentii educative?
Eu da.

Mi se pare multa teorie, si practica zero.

E de preferat o discutie construita pe experiente proprii.
Acolo unde sunt.
pai sfaturile sunt pt femei care vor sa se casatoreasca.....dar eu nu vreau sa ma casatoresc pt ca eu nu sunt facuta sa am o familie,,sa fiu familista.....eu sunt facuta sa fiu profesor spritual,sa ii ajut pe oameni la evolutie....dar eu prefer linistea mea...asa ca nu vreau sa incurc nici un barbat,,apoi barbat asa harnic spritual ca mine,,,,nici nu stiu daca ar exista....pt ca baietii au fost educati de mici sa fie lenesi si primeasca totul de-a gata....
ingerasulluptator
Postat pe 25 Octombrie 2011 14:55
eu cre`ca harnicia asta spirituala e o scuza buna pentru lenevia trupeasca!
ufishor
Postat pe 25 Octombrie 2011 15:01
Irinuco. am mai postat o data dar vad ca mi-au anulat postarea.
Revin cu rugaintea de a nu generaliza.
Nu toti barbatii sunt rai, parsivi si lenesi dupa cum nici femeile nu sunt proaste, rele de gura si ... infidele(ca sa spun elegant)
SAL
Postat pe 25 Octombrie 2011 15:21
Spui ca baietii sunt prost educati de mamele lor.
Nici cu asta nu-s deacord.
Oare mamele lor nu sunt tot femei?
SAL
Postat pe 25 Octombrie 2011 15:23
De la: Sal_a_toi, la data 2011-10-25 15:23:54Spui ca baietii sunt prost educati de mamele lor.
Nici cu asta nu-s deacord.
Oare mamele lor nu sunt tot femei?
pai mamele nu s-au exteriorizat,au suferit si ele in viata si s-au inrai,au avut barbati rai...Si apoi omul femeia daca nu se exteriorizeaza se inraieste si practica rautatea cu oameni nevinovati...eu de asta si ma exterizez,pt ca nu prea sa devin rea...pt ca omul daca nu se exterizeaza se inraieste
ingerasulluptator
Postat pe 25 Octombrie 2011 15:29
Zici mai sus ca baietii sunt lenesi pentru ca asa au fost educati.
Te contrazic. Eu am avut o copilarie fericita, mama era invatatoare iar tatal veterinar. Si mie si sorei mele ne-au oferit cam tot ce se putea oferi bun in acele timpuri insa o buna bucata din vacante mi-o petreceam la bunici in Maramures. Mergeam la coasa, la strans de fan si la adunat afine pe Ignis. Banii ce ii castigam din munca mea ii pretuiam mai mult decat pe cei ce-i primeam de la tata. Si ca mine erau majoritatea.
SAL
Postat pe 25 Octombrie 2011 15:29
De la: Sal_a_toi, la data 2011-10-25 15:21:39Irinuco. am mai postat o data dar vad ca mi-au anulat postarea.
Revin cu rugaintea de a nu generaliza.
Nu toti barbatii sunt rai, parsivi si lenesi dupa cum nici femeile nu sunt proaste, rele de gura si ... infidele(ca sa spun elegant)


Si nu toate femeile mint de ingheata apele, asa cum spun gurile rele... doare unele, numai, si nu e "calitatea" vreunui sex anume...:)

ma rog, si minciuna poate avea justificarile ei... mai mult sau mai putin nobile...
eu_geminy
Postat pe 25 Octombrie 2011 15:30
Probabil mama ta a fost o introvertita care nu se exterioriza dar nu toate femeile sunt asa.
Mama mea stia sa-si spuns punctul de vedere si ... nevasta mea deasemenea .
SAL
Postat pe 25 Octombrie 2011 15:32
pai mamele nu s-au exteriorizat,au suferit si ele in viata si s-au inrai,au avut barbati rai...Si apoi omul femeia daca nu se exteriorizeaza se inraieste si practica rautatea cu oameni nevinovati...eu de asta si ma exteriorizez,pt ca nu prea sa devin rea...pt ca omul daca nu se exterizeaza se inraieste ....apoi daca iti iei un barbat cu gandire diabolica,,nu pot sa tin in mine,,,,apoi nici nu vreau sa ma cert toata ziua,,,daca avem gandiri diferite,,,eu dupa gandirea lui negativa nu ma dau,,,asa ca nici nu ma incurc cu barbati diabolici,,si aproape toti sunt asa.....numai ca ei nu constentizeaza asta


ingerasulluptator
Postat pe 25 Octombrie 2011 15:32
De la: Sal_a_toi, la data 2011-10-25 15:32:34Probabil mama ta a fost o introvertita care nu se exterioriza dar nu toate femeile sunt asa.
Mama mea stia sa-si spuns punctul de vedere si ... nevasta mea deasemenea .
pai tu de asta nu ii respecti pe ceilalti oameni,,,cred ca mama ta este la fel..poate si ea se comporta frumos atunci cand are interese...nu stiu daca si ea s-ar comporta frumos cu un om nevinovat ca mine...daca eu nu m-as impune...
ingerasulluptator
Postat pe 25 Octombrie 2011 15:36
sunt rari barbatii cu caracter care nu se lasa infuentati de oamenii negativi....Si sa gandeasca individual...Eu nu vreau sa ii fac mancare sa ii spal,,,sa ii calc pt ca am lucruri mai importante in viata..Si plus ca nu ma iau dupa gandirea unui barbat...Si daca incearca sa ma domine o sa inceapa al treilea si al patrulea si al cincilea razboi mondial....
ingerasulluptator
Postat pe 25 Octombrie 2011 15:39
,,lucruri mai importante in viata" adica s-o tii langa cu teoria asta de doi bani pe mai multe forumuri..
Hmm, ce sa zic?, interesanta optiune!
SAL
Postat pe 25 Octombrie 2011 15:44
As mai fi dorit sa te intreb ; unde vezi tu ca eu nu-i respect pe ceilalti oameni?
Dar ... nu te mai intreb, n-are rost . Oricum observ ca nu ai nici un argument cu care sa-ti sustii teoriile. O zi placuta pe mai departe, iti doresc.
SAL
Postat pe 25 Octombrie 2011 15:48
De la: Sal_a_toi, la data 2011-10-25 15:44:54,,lucruri mai importante in viata" adica s-o tii langa cu teoria asta de doi bani pe mai multe forumuri..
Hmm, ce sa zic?, interesanta optiune!
pai decat sa ii fac mancare la barbat mai bine dorm toata ziua ma plimb,,,,astea sunt lucruri importante in viata sa savurez viata asta frumoasa..daca mama ta la slugarit pe tatal tau,,,treaba ei,,,pe mine nu ma intereseaza ce fac alte femei..pe mine ma intereseaza ce fac eu...si apoi daca nu iti place ce scriu pe forum,,schimba forumul ca mai sunt...eu una m-am obisnuit sa plec si nu am de gand sa plec,,,sau cine stie,,,,poate ma mut eu pe alt forum si gasesc oameni mai inteligenti si mai de treaba
ingerasulluptator
Postat pe 25 Octombrie 2011 15:49
De la: Sal_a_toi, la data 2011-10-25 15:23:54Spui ca baietii sunt prost educati de mamele lor.
Nici cu asta nu-s deacord.
Oare mamele lor nu sunt tot femei?





precum zicea si Napoleon...toate femeile sunt c......dar sa nu uitam ca si mamele sunt tot femei.de ce trebuie sa cautam vinovati?noi ce facem personal pentru a indrepta anumite lucruri?societatea cum se implica?Irinuca tu ce faci pentru a schimba situatia pe care o critici cu atata vehementa?ce faci concret?catei stim sa fim toti ...sa stam la poarta si sa scuipam seminte si sa latram.hai sa facem ceva sa schimbam aceasta democratie de mucava in care tinta tuturor este inavutirea.
ratuscaceaurata
Postat pe 25 Octombrie 2011 15:49
De la: Sal_a_toi, la data 2011-10-25 15:48:52As mai fi dorit sa te intreb ; unde vezi tu ca eu nu-i respect pe ceilalti oameni?
Dar ... nu te mai intreb, n-are rost . Oricum observ ca nu ai nici un argument cu care sa-ti sustii teoriile. O zi placuta pe mai departe, iti doresc.
pai normal ca nu repecti oamenii...Imi spui sa devin o servitoare pt barbati sa ii fac de crapare,sa ii spal imuticiunile de sosete....si sa ii calc....De parca eu m-am nascut sa ii slugaresc pe barbati...Daca stramoasele noastre i-au educat pe barbati niste puturosi pt ca au fost prea lenese sa schimbe ceva....Sa se ridice din morminte,,sa ii educe pe barbati,,,,ca nu este treaba mea sa imi educ barbatul.....exista carti,autoeducatie,,,,formare de gandire corecta si sanatoasa...Numai o femeie fraiera curata dupa un barbat sii face de crapare.....se complac si fac si ele rautati cu oameni nevinovati...eu nu ma las influentata de mintea proasta a unui barbat
ingerasulluptator
Postat pe 25 Octombrie 2011 15:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
e o obligatie sa ai grija de parinti sau e respect !!! 138 De la: jordina 11 Iunie 2010 13:06
alcoolul-dusmanul fericirii 114 De la: quasaria 10 Iunie 2011 16:05
Ce ati facut sau ati face ..ca sa nu intervina MONOTONIA in relatia/cuplul Dvoastra? 70 De la: jjulyeta 4 Noiembrie 2012 06:03
Nesiguranta 38 De la: garbo-Ana 1 Octombrie 2014 19:14
oare o sa il pierd 37 De la: Jojolin 23 Ianuarie 2012 09:05
Setari Cookie-uri