Relatia parinti-copii

Am niste parinti de treaba,incearca sa-mi faca toate poftele,ma lasa cu prietenii pe afara,dar mai departe de casa,sa spunem intr-o excursie fara un adult nu ma lasa si ii inteleg ca isi fac griji,imi cumpara apropae tot ce imi doresc,ma duc unde vreau,etc.dar as vrea sa comunice mai mult cu mine,sa-mi spuna ce simt si sa fim in primul rand prieteni.Ma tin la distanta de probleme si nu imi place,deoarece ii vad uneori suparati si as vrea sa discut cu ei.Am 16 ani si tot ma considera mica si zic ca nu pot intelege problemele unei familii,de parca uita ca si eu fac parte din aceasta familie.Ce as putea sa fac?Voi cum va descurcati cu aceasta relatie?si ce relatii aveti cu parintii/copii?
ralltc
Postat pe 17 August 2010 14:27
respecta-ti parintii si decizile lor o sa ai timp destul in viata sa ai problemele tale de discutat.bucurate din plin de statutul de copil.chiar daca zici ca esti mare in ochii lor si la 90 de ani tot copil o sa fi si o sa doreasca sa te protejeze.
invata sa fi echilibrata in viata si accepta ca toate au randul lor inh lumea asta.
Sa cresti mare!
ameno
Postat pe 17 August 2010 14:30
Timpul le rezolva pe toate! Ei nu vor sa te implice in problemele lor ca tu sa nu suferi, vei creste mai mare ,vei fi matura, atunci vei avrea timp si de probleme, acum, bucurate ca ai tai iti ofera totul! Cu bine!
Jojolin
Postat pe 22 August 2010 01:21
De la: ralltc, la data 2010-08-17 14:27:02Am niste parinti de treaba,incearca sa-mi faca toate poftele,ma lasa cu prietenii pe afara,dar mai departe de casa,sa spunem intr-o excursie fara un adult nu ma lasa si ii inteleg ca isi fac griji,imi cumpara apropae tot ce imi doresc,ma duc unde vreau,etc.dar as vrea sa comunice mai mult cu mine,sa-mi spuna ce simt si sa fim in primul rand prieteni.Ma tin la distanta de probleme si nu imi place,deoarece ii vad uneori suparati si as vrea sa discut cu ei.Am 16 ani si tot ma considera mica si zic ca nu pot intelege problemele unei familii,de parca uita ca si eu fac parte din aceasta familie.Ce as putea sa fac?Voi cum va descurcati cu aceasta relatie?si ce relatii aveti cu parintii/copii?




incearca sa le explici,ca la varsta ta deja intelegi multe lucruri.explicale ca iti doresti sa le fii prieten nu numai copil.daca ei nu iti spun de ce ii preocupa de sunt suparati,nici tu nu ai de unde sa inveti cum sa te descurci in viata.nu vb cu amandoi odata.incearca sa vb cu cel mai maleabil mai intai,si explica-i ca datorita starii sociale in care traim in aceste zile,si tinerii sunt afectati sufleteste.vad ca iti pasa de ce simt si ei.usor ,usor castiga-le increderea si prietenia.participa si tu la discutiile mai dureroase din familia ta.daca te tin la distanta ,niciodata in viata nu vei invata sa te descurci singura.niciodata nu stii ce iti rezerva viata..daca ei nu comunica fa tu primul pas.spune-le ca un copil nu se creste,numai cu mancare ,cu haine ,cu bani,ei au nevoie de apropierea si implicarea parintilor in viata lor.nu vei trai mereu aproape de ei.cum te vei descurca?spunandu-le aceste lucruri isi vor da seama ca nu esti numai fata lor dar si un copil matur.daca vrei sa pleci in excursii,accepta si adultul ,care este cu voi,asa invatati sa va descurcati in stuatii mai dificile.viata rezerva si surprize.in momentul cand ai un prieten,incearca sa le faci cunostinta si parintilor.ei trebuie sa ii cunoasca parintii,sa nu fie doamne fereste baiatul intr-un grup vicios.asa il ajuti si pe baiat sa invete cum sa nu se fereasca de parinti,prietenia si increderea,iti va crea un viitor mai usor in viata.daca nu esti pregatita pt viata,iti va fii f dificil.vorbestele despre aceste lucruri,insista si totul va fii bine.succes!poti sa le arati ce ti-am scris.nu trebuie sa te rusinezi.nimeni nu s-a nascut invatat,iar un om inteligent invata din experienta altora.sa tii minte.
vuvuzela
Postat pe 30 August 2010 23:34
Desteapta esti fata.
Doara
Postat pe 31 August 2010 06:20
Ce norocoasa esti,relatia mea cu amandoi parintii,a fost dezastruoasa...
Tata exagerat de sever,nu m-a lasat niciodata la petreceri,zile de nastere,la prietene acasa,nici sa dau la facultate,si ptr ca am intrat,a zis,de acum descurca-te singura....am lucrat,si am terminat cu bursa si cu chinuri.
mama saraca,era de treaba,dar prea supusa tatei....o incarca pe sora mea cu toate problemele ei,pana sora mea a facut depresie.nu am comunicat niciodata bine,...
sa fii fericita ca ai asa parinti,si sa stii ca nu exista parinte perfect,nu le poti avea pe toate ,in acelasi timp,niciodata....
le poti spune deschis,dar ei,daca cred ca asa e ptr binele tau,greu isi schimba ideile....in general parintii rar inteleg unde gresesc,trebuie mai multe discutii,calme,in momentul potrivit,si nu trebuie insistat,ci reluat alta data.....]
Ia lucrurile unul cate unul,si spune-le,si nu astepta sa inteleaga,imediat,pentru ca asta se intampla rar din partea parintilor,in generaL...
cU TIMPUL BINEINTELES LUCRURILE SE VOR SCHIMBA IN BINE.
daniilia
Postat pe 31 August 2010 19:18
De la: vuvuzela, la data 2010-08-30 23:34:34
De la: ralltc, la data 2010-08-17 14:27:02Am niste parinti de treaba,incearca sa-mi faca toate poftele,ma lasa cu prietenii pe afara,dar mai departe de casa,sa spunem intr-o excursie fara un adult nu ma lasa si ii inteleg ca isi fac griji,imi cumpara apropae tot ce imi doresc,ma duc unde vreau,etc.dar as vrea sa comunice mai mult cu mine,sa-mi spuna ce simt si sa fim in primul rand prieteni.Ma tin la distanta de probleme si nu imi place,deoarece ii vad uneori suparati si as vrea sa discut cu ei.Am 16 ani si tot ma considera mica si zic ca nu pot intelege problemele unei familii,de parca uita ca si eu fac parte din aceasta familie.Ce as putea sa fac?Voi cum va descurcati cu aceasta relatie?si ce relatii aveti cu parintii/copii?




incearca sa le explici,ca la varsta ta deja intelegi multe lucruri.explicale ca iti doresti sa le fii prieten nu numai copil.daca ei nu iti spun de ce ii preocupa de sunt suparati,nici tu nu ai de unde sa inveti cum sa te descurci in viata.nu vb cu amandoi odata.incearca sa vb cu cel mai maleabil mai intai,si explica-i ca datorita starii sociale in care traim in aceste zile,si tinerii sunt afectati sufleteste.vad ca iti pasa de ce simt si ei.usor ,usor castiga-le increderea si prietenia.participa si tu la discutiile mai dureroase din familia ta.daca te tin la distanta ,niciodata in viata nu vei invata sa te descurci singura.niciodata nu stii ce iti rezerva viata..daca ei nu comunica fa tu primul pas.spune-le ca un copil nu se creste,numai cu mancare ,cu haine ,cu bani,ei au nevoie de apropierea si implicarea parintilor in viata lor.nu vei trai mereu aproape de ei.cum te vei descurca?spunandu-le aceste lucruri isi vor da seama ca nu esti numai fata lor dar si un copil matur.daca vrei sa pleci in excursii,accepta si adultul ,care este cu voi,asa invatati sa va descurcati in stuatii mai dificile.viata rezerva si surprize.in momentul cand ai un prieten,incearca sa le faci cunostinta si parintilor.ei trebuie sa ii cunoasca parintii,sa nu fie doamne fereste baiatul intr-un grup vicios.asa il ajuti si pe baiat sa invete cum sa nu se fereasca de parinti,prietenia si increderea,iti va crea un viitor mai usor in viata.daca nu esti pregatita pt viata,iti va fii f dificil.vorbestele despre aceste lucruri,insista si totul va fii bine.succes!poti sa le arati ce ti-am scris.nu trebuie sa te rusinezi.nimeni nu s-a nascut invatat,iar un om inteligent invata din experienta altora.sa tii minte.
mda,,,bun raspuns
xenaprintesarazboinica
Postat pe 9 Septembrie 2010 10:01
ca in orice familie ,axista neintelegeri,dar de cele mai multe ori ajungem la o intelegere noi parintii cautam sa ne rezolvam problemele fara sa implicam copii kiar si la treburile casei uneori dar am ajuns la concluzia ca implicand copilul la munca din casa .,la unele probleme, il faci responsabil cumva iar el va fi mai atent eu cred ca un copil trebuie sa cunoasca unele probleme din familie ca sa stie sa faca diferenta intre rau si bine ca dacai oferi totul! el nu va sti niciodata sa pretuiasca banul si munca .
166116maryeta
Postat pe 10 Septembrie 2010 11:59
copiii la orice virsta trebuie sa fie implicati in problemele/fericirile dintr-o familie.Altfel nu mai stiu sa aprecieze ce au si nu mai au limite la ce isi doresc.
O lista cu datorii/facturi/cheltuieli din casa se discuta la masa rotunda alaturi de copii.Ei trebuie sa stie ca nimic nu e gratis, ca la servici este ca la scoala sau mai dificil chiar si ca atunci cind copilul vrea ceva "ceva" se va lua si parintilor.
Copii la fal ca si parintii au responsabilitati si participa intr-un mod diferit la buna armonie in casa.
Nu mi-am separat niciodata copii de situatiile ivite si copii mei au participat intotdeauna la discutii de genul:" mama si-a gasit alt servici, ce parere aveti? sunteti comfortabili cu schimbarea? Tata vrea sa-si schimbe masina si asta inseamna mai putini bani in casa, ce spuneti de asta?"

Ma rog, cam asa am fost crescuta si chiar asa eu si sotul meu ne crestem copii.
Ciresica
Postat pe 11 Septembrie 2010 06:04
salino, pentru ticul asta al tau cu care ne-ai umplut de "respect", contul tau isi va lua zborul de aici
va ramane in "salina" aia de o tot propovaduiesti pe aici
Thor_again
Postat pe 13 Septembrie 2010 22:58
Thor_again, nu propovaduiesc neaparat "salina aia", ci mai degraba salinoterapia, o terapie prea putin cunoscuta in Romania. Nu ai scris din ce oras esti, dar e putin probabil sa fi de pe langa Timisoara si sa fie vreo sansa sa devii clientul nostru. Pt noi e de ajuns ca informatia despre saline artificiale a ajuns la tine si astfel o metoda de tratament foarte benefica incepe sa fie cunoscuta si la noi in tara. Ne pare rau daca am suparat asa de tare, nu asta afost intentia noastra, iar daca pe langa domiciliu ai vreo salina, naturala sau artificiala, frecventeazo.... mai tarziu ne vei multumi. O zi buna si linistita.
office_salinasusesi_ro
Postat pe 15 Septembrie 2010 11:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie urgenta de un sfat. 9 De la: garbo001423 28 Februarie 2010 06:51
Un sfat va rog ! 20 De la: AlexandrWho 23 Ianuarie 2016 17:37
femeie leu barbat gemeni 47 De la: cory_emy 8 Martie 2011 16:50
Relatii 7 De la: sly_01 18 Aprilie 2011 14:40
Ajutor! "Soacra mea e o scorpie". 199 De la: teodor_el 9 Iulie 2010 22:38
Setari Cookie-uri