RAU DE MASINA,AVION

BUNA ZIUA MAMICI.VREAU SI EU SA INTREB DACA CUNOASTE CINEVA UN MEDICAMENT CARE STOPEAZA RAUL DE MISCARE..COPILUL MEU ARE 3 ANI SI 3 LUNI.AM INCERCAT MAI MULTE VARIANTE DE MEDICAMENTE:METROCLOPRAMID PICATURI,EXTRACTUL DE GHIMBIR,COCULINNE .VOI MAI CUNOASTETI CEVA?SINCER,E DESTUL DE STRESANT SA PLECI LA DRUM,MEREU CU PUNGI DUPA TINE.ASTEPT UN RASPUNS DE LA VOI.DE BRATARILE ANTIVOMITIVE A-TI AUZIT?CE PARERE AVETI?
kidz000837
Postat pe 18 Mai 2011 10:16
raspunde un tatici care avea si el rau de masina cand era kinder
deci pe vremea mea, era EMETIRAL (din cate stiu eu a fost retras de ceva vreme de pe piatza), cel mai bine mergi la farmacie, altfel cine stie cu ce te mai trezesti

de principiu, din ce stiu eu, este o disfunctie a ficatului, care dispare in cele mai multe cazuri odata cu maturizarea organismului
succesuri
alfheim
Postat pe 18 Mai 2011 11:43
eu stiu pe cineva care a scapat de raul de masina cand a devenit sofer. asa ca......asteapta!
garbo_dar_nu_greta
Postat pe 18 Mai 2011 12:05
nu_greta, aia ziceam si eu, cu trecerea anilor dispare
la mine a disparut pe la 20 de ani chestia cu vomatul, dar se estompase mai devreme, de shofat m-am apucat mult mai tarziu, dar oricum nu mai am brobleme de multishor
alfheim
Postat pe 18 Mai 2011 12:15
de scapat nu ai scapat, sunt sigura de asta. ia incearca sa mergi cu spatele sau sa citesti ceva in timpul mersului. o sa-ti amintesti de copilarie imediat
garbo_dar_nu_greta
Postat pe 18 Mai 2011 12:20
trust me ca am scapat!!!!
am si citit in masina, de mers cu spatele in masina n-am avut acum ca eram pe scaun si etc...
ce-i drept cand conduc, citesc cel mult sms-uri, ca de altceva n-am timp, cand sunt copilot sau pasager in bancheta din spate am citit, chiar si cursurile de facultate si n-am avut probleme
alfheim
Postat pe 18 Mai 2011 12:31
mersul cu masina, cosmarul vietii mele!
daca sunt eu la volan, se schimba treaba! ba chiar imi place!
zambila
Postat pe 18 Mai 2011 13:08
hmmm...rasa diferita maaaai
eu n-as mai cobora din masina, avion, elicopter, deltaplan, barca, motocicleta, skijet, atv
ufishor
Postat pe 18 Mai 2011 13:42
auzi tu ... pisic pe skijet
cricat
Postat pe 18 Mai 2011 14:03
de aia nu mi-o fi placand mie in barca ??????
jeanette40
Postat pe 18 Mai 2011 14:09
ufi, pai si am zis io altceva!!!?
restul chiar imi plac, mai putin sa merg cu masina cand altcineva conduce!
zambila
Postat pe 18 Mai 2011 14:09
urata treaba cu raul de masina...
eu nu am treaba... nici nu am avutr in copilarie... si ma ducea cam des si cu autobusele alea comuniste ce puteau a motorina....
sotului insa ii era rau
a scapat oarecum de cand a invatat sa conduca.. dar nu de tot
adica.. daca e pasager si nici nu e masina lui i se face rau de se face alb verzui
odata venea cu niste prieteni de la iarba verde si initial a schimbat locul din spate cu sotia omului iar dupa un timp a trebuit sa oprim sa ia omul aer si apoi sa conduca el
daca e in masina noasta..unde cunoaste mirosurile e ok.. dar daca se poate sa stea in fata
cand e el soferul.. indiferent de masina... poate merge sute de km ca nu are nici o problema..
adryaana
Postat pe 18 Mai 2011 14:11
hmmm, pai asta nu-i rau de masina, e obsesia controlului
ufishor
Postat pe 18 Mai 2011 14:14
stiam de pe alt forum de mamici ca s-a confruntat cineva cu problema asta la bebe mic
si am intrebat
uite raspunsul
https://comenzi.farmaciatei.ro/diverse/cocculine_rau_de_transport_30_tablete-p10017939
acest produs in cazul fetitei celei care mi-a spus a facut minuni
fetita e asa de varsta fetitei mele... deci si mai mica
adryaana
Postat pe 18 Mai 2011 14:16
De la: ufishor, la data 2011-05-18 14:14:14hmmm, pai asta nu-i rau de masina, e obsesia controlului
asa i-am zis si eu
dar na.. cand il vezi alb verzui.. mai lasi de la tine
adryaana
Postat pe 18 Mai 2011 14:17
zambiii, de-astea faci?
http://www.youtube.com/watch?v=JfGOlEizUUs&NR=1
ufishor
Postat pe 18 Mai 2011 14:19
pisici mofturoase ...
tommy, motanul meu n-ar mai fi coborat din masina nici dupa 700km .. ce zic eu ca n-ar mai fi coborat, nici n-a iesit de sub scaunul din dreapta ... abia l-am scos de acolo
la intoarcere, a inceput sa defileze prin masina, dar nu s-ar fi dat jos din ea neam ... insa cum apareau luminitze la orizont, era azar pe ele, si uite asa vreo 300 km am condus cu motanul pe volan, pe bord si pe unde s-a mai putut catzara
alfheim
Postat pe 18 Mai 2011 14:22
@zambila
la tine clar, problema e de condus
alfheim
Postat pe 18 Mai 2011 14:24
De la: ufishor, la data 2011-05-18 14:19:44zambiii, de-astea faci?
http://www.youtube.com/watch?v=JfGOlEizUUs&NR=1


asta da sport ....
cricat
Postat pe 18 Mai 2011 14:25
Eee, la chestia asta trebuie sa raspund. De cand ma stiu am rau de miscare, si desi am hat ani, nu scap neam de porcaria asta. Cel mult incerc sa o controlez, in sensul ca nu dau ortu popii prin masina. Mersul cu avionul? Ohohooo, fiasco total.
Asa cum au spus si altii, cand sunt eu la volan...totul e roz si frumos. Dar cam atat. Pe alt loc din masina, trebuie sa stau cu teasta atintita inainte ca un cal.
Oricum, exista mici trucuri ca sa fie cat de cat mai bine. De preferat, nu pleca la drum cu noaptea-n cap, e legat de glicemie din cate mi s-a spus mie, in al doilea rand nu cu stomacul gol, da-i sa manance ceva extrem de usor, un corn, un covrig, nu mancare grea si nu pana da pe afara. Si daca e posibil, cu copilul calatoriti la drum lung noaptea, atunci o sa faca nani si ai scapat de problema. Oricum raul de masina da o somnolenta teribila.
Exista si pastile de rau, nu stiu exact denumirea. Eu am acum ceva medicamente cumparate din Danemarca care intr-adevar isi fac efectul, am mers cu masina, avion si m-am dat pe toate nebuniile in parcul de distractii fara sa crap. Dar...evident, cum nu toate lucrurile sunt perfecte, te pocneste un somn de te clatini pe picioare.
Cine a gasit metoda magica sa scape de chestia asta, va roooog spuneti-mi si mie.
Dissi
Postat pe 18 Mai 2011 14:27
alf, macar motanelul tau a jucat un joc mai interesant ca a celui din filmulet
adryaana
Postat pe 18 Mai 2011 14:36
Va multumesc mult tuturor,nu mi-ati dat multe idei.Mai astept pareri...
kidz000837
Postat pe 18 Mai 2011 14:36
cocculine_rau_de_transport_ asta cica face minuni
mamica asta era ingrozita.. fata ei voma urat.. odata era sa se inece cu voma ca era in saunul de masina.. nu aveau unde opri,, s-a panicat un pic...
dar cica granulele astea homeopate au ajutat-o
din astea ai incercat?
adryaana
Postat pe 18 Mai 2011 14:48
AM CUMPARAT ACUM SI COCULINNE SI BRATARILE SEA BAND PRIN PRESOPUNCTURA,SPER SA FIE BUNEEEE...AM SA POSTEZ UN ANUNT SA STIE SI ALTII DACA OR FI BUNE .MERSI MULT
kidz000837
Postat pe 18 Mai 2011 15:21
sper sa va fie bun sa nu aveti probleme pe drum...
sa aveti drum bun si linistit!!!!!!!!!.

adryaana
Postat pe 19 Mai 2011 16:42
buna,eu ii dau fetitei mele kinedril se gaseste doar in slovacia e ft bun
garbo167028
Postat pe 20 Mai 2011 05:54
un pic de cola cu lmie i gata trece!
garbo161764
Postat pe 20 Mai 2011 08:06
eu iau emetostop... e ff bun pt mine .. nu-mi mai vine rau deloc p masina , dar nu stiu daca e bun la copii. am sa ma uit pe propect .. chiar am cumparat o cutie knd m-am intors de la facultate.
pupkiss
Postat pe 20 Mai 2011 08:13
Se pare ca cel mai bun remediu este... Coca Cola, l-am incercat, il recomanda si medicii, stiu cum suna ce spun, dar are efect!
garbo192909
Postat pe 20 Mai 2011 08:18
Eu am avut si am rau de masina de cand ma stiu, orice incercari disperate a facut mama nu a reusit sa gaseasca un remediu pentru asta .....acum insa lucrurile stau un pic diferit...cand conduc nu am nimic numai ca am uneori senzatie de ameteala la mersul cu spatele iar cand sunt pasager indiferent de locul pe care il ocup trebuie sa privesc in fata sa nu am nici un fel de activitate (citit , scris, etc) . e destul de suparator la drum lung .emestop am folosit si eu dar nu a avut efect !
cory_emy
Postat pe 20 Mai 2011 08:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna! 8 De la: anaROBERT 1 Aprilie 2010 23:29
cum facem baie? 9 De la: izab33lla 16 Iulie 2009 14:28
Salivatie abundenta 1 De la: kidz000837 19 Noiembrie 2010 23:15
medici foarte buni 8 De la: kidz008190 5 Iulie 2017 14:18
papa bebe 77 De la: Laura27 21 Mai 2010 23:12
Setari Cookie-uri