credeti in terapia cu muzica?este psihoterapia un remediu la problemele oamenilor?

Am avut o problema de sanatate cu copilasul meu,a fost internat in spital timp de o saptamana,-l-am externat la cerere...si s-a intamplat un lucru...am inceput sa merg la biserica,am intalnit acolo o fata,psihoterapeut.Dupa o discutie cu aceasta,mi-a spus sa merg la ea si poate,sub hipnoza copilasul meu,isi v-a spune framantarile sufletesti.Dar ma intreb eu,ce a-r putea sa fie in sufletul unui copil de nici 6 ani? Astept un sfat de la voi.
garbo008768
Postat pe 12 Iulie 2009 11:28
muzica poate fi o terapie.
dar constientizata. cum sub hipnoza la un copil de 6 ani?
nici sa nu te gandesti!
chiar daca a suferit un soc cumplit, chiar daca tulburarile sunt grave, sunt metode blande de tratament.
hipnoza marcheaza ! poate lasa urmari pe viata!
dune
Postat pe 19 Iulie 2009 13:46
DUNE...am ajuns in cele din urma la un terapeut,dar un terapeut care foloseste arta Reiki,adica cu ajutorul mainilor simte unde copilul are o problema de sanatate...este ceea ce tine de karma,pana la urma,ideea este ca in urma sedintei,mi-a spus ca al meu copilas nu are absolut nimic.Culmea este ca repetasem un set de analize si i-am spus terapeutei,iar dupa sedinta de terapie m-a linistit spunandu-mi ca acele analize vor iesi bune,pt ca treb sa fie bune,atat timp cat es simte ca puiul meu,nu are nimic.Am luat rezultatul analizelor...sunt bune,iar copilul meu este bine...atunci ma intreb eu,medicii de unde pun diagnostic?...din burta?
garbo008768
Postat pe 26 Iulie 2009 09:10
bre...

copilu' lu' travolta a murit din cauza religiei lu' tac-su... ca nu l-a lasat ala la doctori... mai ceva ca-n fundu' moldovei...

terminati dreacu' cu experimentele astea pe proprii copii... karma, auzi la ea...
zambil
Postat pe 26 Iulie 2009 09:18
Zambil ,mama.,..copilului meu i s-a facut punctie fara acordul meu,i s-a pus diagnosticul de angina acuta cu meningism,i s-a facut tratam pt meningita acuta...i-am facut RMN la Bucuresti...,nu are absolut nimic,ce nu intelegi?Eu sunt suparata pe medicul care i-a pus diagnosticul asta tampit...faptul ca am apelat la terapeut,este altceva ,vreau sa stiu daca copilul meu e ok....nu e vb ca eu cred in asta,e vb ca altii spun ca baiatul e bn,iar medicul care l-a internat ,spune ca nu....iar terapeutul nu i-a facut nimic nimic saracul,a pus mainile pe el,atat.
garbo008768
Postat pe 26 Iulie 2009 09:51
8768...

sunt destui doctori aiurea, poate prea multi... terapeutii aia numa' cu mainile sunt insa niste sarlatani, care-ti spun ce vrei sa auzi... poti sa te duci si la nepoata mamei omida, ca tot aia e...
zambil
Postat pe 26 Iulie 2009 09:54
Da,de acord cu tine,ca sunt multi doctori aiurea si ca toti ceilalti,sunt sarlatani,dar uite ca exista si genul asta de tratamente si sunt din ce in ce mai multi oameni care cred in ele...insa,eu,v-am spus durerea mea pt ca am considerat ca aici suntem intre prieteni si putem vb orice,chiar daca nu ne cunoastem...iar sfaturile sunt bine venite....daca vrei sa vb mai multe...id olivian_24 si ne auzim acolo.
garbo008768
Postat pe 26 Iulie 2009 10:06
foarte bine ca ti-ai spus pasu'... mai auzi si tu alte pareri...
zambil
Postat pe 26 Iulie 2009 10:12
Vorbeste cu copilul.Poti afla de la el ce il framanta daca il framanta si sa-i stingi fricile cand e nevoie.
Dar fii atenta sa nu-l influentezi.(adica sa-l faci sa creada ca nu e in regula ce simti tu nu el)
Nu lasa o fatuca sa faca experimente cu voi. De unde stii cat e ea de priceputa?
blanca
Postat pe 26 Iulie 2009 11:14
8768, nu ai curiozitatea sa incerci orice - pentru a avea niste confirmari,infirmari, ceva? sunt niste scanari... eu - pentru mine am fost curioasa... cred ca fisa mea este destul de corecta...
gianiblue
Postat pe 26 Iulie 2009 11:18
8768, daca este sa credem in reincarnare, copilul de 6 ani poate fi un subiect foarte bun pentru orice fel de probleme... sau traumele din timpul sarcinii(si atunci primeste fatul informatii)... sau... sau...
gianiblue
Postat pe 26 Iulie 2009 11:21
zamb, sorry ca nu sunt de acord cu tine. mama mea personala - care nu credea o iota in alternative - si-a dat ok-ul pentru reiki. a simtit pe propria piele...
sigur ca sunt multi sarlatani printre toti - atat alopati cat si cei care practica alternative terapeutice. dar - daca vrei sa incerci ceva, orice - e bine sa culegi referinte. eu am dat de un maestru reiki extraordinar care - daca inca are cabinet la Izvor si il poate sustine - inseamna ca s-a confirmat. altfel disparea nenea...
gianiblue
Postat pe 26 Iulie 2009 11:24
De la: garbo008768, la data 2009-07-26 09:10:11DUNE...am ajuns in cele din urma la un terapeut,dar un terapeut care foloseste arta Reiki,adica cu ajutorul mainilor simte unde copilul are o problema de sanatate...este ceea ce tine de karma,pana la urma,ideea este ca in urma sedintei,mi-a spus ca al meu copilas nu are absolut nimic.Culmea este ca repetasem un set de analize si i-am spus terapeutei,iar dupa sedinta de terapie m-a linistit spunandu-mi ca acele analize vor iesi bune,pt ca treb sa fie bune,atat timp cat es simte ca puiul meu,nu are nimic.Am luat rezultatul analizelor...sunt bune,iar copilul meu este bine...atunci ma intreb eu,medicii de unde pun diagnostic?...din burta?


8678, mai incerc sa ma fac inteleasa, nu din alte motive cat cele de ''mama;; a unor copii frumosi si normali, cu pofta de viata.
indiferent de medici, alopati sau nu, indiferent de diagnostic, daca analizele sunt ok, tratati totul cu firesc.cresteti-va copilul fara acest stigmat:ca s-ar putea sa aiba ceva ce numai ezoterismul il salveaza.
atat ezotericii cat si medicina stiintifica, gresesc diagnostice, tratamente, remedii, procedee si proceduri.
dar voi ca parinti stiti cel mai bine daca puiul vostru se afla in oarecare moment sanatos trupeste si mintal.
asadar
daca el are manifestari si comportament normale, daca analizele sunt bune, bucurati-va de viata impreuna. fiti veseli si detasati!
dune
Postat pe 26 Iulie 2009 22:30
geaneto...

si vrajitoarelor din chitila le merge bine rau de tot... financiar vorbind... se-nghesuie lumea ca la balamuc, da' nu pentru ca-s alea prea bune, ci pentru ca exista cohorte nenumarate de prosti...
zambil
Postat pe 26 Iulie 2009 22:38
Muzica este o foarte buna terapie pentru aceea care o iubesc( sunt si persoane carora nu le place muzica).
Psihoterapia reprezinta chiar un tratament, in functie de problemele subiectului.Afectiunile pur psihologice se trateaza prin psihoterapie, dar sunt subiecti cu afectiuni patologice la care psihoterapia se completeaza cu tratament medicamentos.
sly
Postat pe 29 Iulie 2009 15:57
Muzica poate influenta negativ sau pozitiv psihicul. Depinde ce muzica ascultati si cati decibeli are. Orice boala poate fi agravata sa ameliorata datorita psihicului. Deci, cand doriti sa va relaxati, inchideti ochii si ascultati in surdina muzica preferata.
Bioenergia exista, dar sunt si foarte multi sarlatani care doar pretind ca o simt si doar va storc de bani. Despre vrajitoare....credeam ca nu mai exista naivi care sa creada in mama omida..
daria_
Postat pe 29 Iulie 2009 20:55
De la: daria_pet, la data 2009-07-29 20:55:56Muzica poate influenta negativ sau pozitiv psihicul. Depinde ce muzica ascultati si cati decibeli are. Orice boala poate fi agravata sa ameliorata datorita psihicului. Deci, cand doriti sa va relaxati, inchideti ochii si ascultati in surdina muzica preferata.


lady_corina
Postat pe 29 Iulie 2009 20:57
corinadd, ce te nedumereste? Nu ai o muzica preferata ? Pe mine ma relaxeaza muzica sinfonica in surdina si imi dau dureri de cap manelele, chiar daca le aud in soapta.

Sunt persoane care cred cu atata tarie in ceva (muzica, sport, regim alimentar, rugacini..) incat bolile intra in regres.
daria_
Postat pe 29 Iulie 2009 21:00
Volumul are importanta?
lady_corina
Postat pe 29 Iulie 2009 21:06
ascult uvertura la wilhelm tell si-mi vine sa calaresc
o fi bine?
pik_nik
Postat pe 29 Iulie 2009 21:08
daca vrei sa calaresti martoaga, cred ca nu-i bine
daria_
Postat pe 29 Iulie 2009 21:43
stai linistita, nu ma dau la cele pe care le vad ocupate
la martoage mai, nu te gandi la altceva
pik_nik
Postat pe 29 Iulie 2009 21:44
bonus : niciodata nu ma dau la martoage
pik_nik
Postat pe 29 Iulie 2009 21:53
vezi sa nu fie nici una naravasa, ca te poate tranti si-ti fracturezi osciorul
daria_
Postat pe 29 Iulie 2009 21:54
Ma refer la calarit, nu la altceva
daria_
Postat pe 29 Iulie 2009 21:55
oricat ar fi de naravasa, daca-i place nu ma tranteste
tot secretul e sa stii...secretul
pik_nik
Postat pe 29 Iulie 2009 21:56
aha, deci tu te dai la martoage...
lady_corina
Postat pe 29 Iulie 2009 22:03
nu mai pricep...
da' tare-mi e ca tu te lauzi aici si cam tragi clopotele...
lady_corina
Postat pe 29 Iulie 2009 22:04
De la: corinadd, la data 2009-07-29 22:03:18aha, deci tu te dai la martoage...
AMELYY
Postat pe 29 Iulie 2009 22:09
a sarit peste bonusul meu la prima postare
pik_nik
Postat pe 29 Iulie 2009 22:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fabula moderna-Boul si vaca -doua dobitoace 94 De la: quasaria 6 Iulie 2012 20:18
va rog frumos sa ma ajutati 178 De la: dor72 22 Mai 2011 21:17
oare ce sa fac? ajutor! 1 De la: oanna_blue_eyes 21 Mai 2011 23:45
Foarte util in cazul in care iti pierzi portofelul! 7 De la: fleurdelis 19 Iunie 2010 13:24
Pro sau contra 90 De la: strumfitoaia 13 Iunie 2009 07:49
Setari Cookie-uri