Ce se intampla? Vrea sa ma paraseasca?

Buna tuturor, numele este Valentin, am 26 de ani si am o relatie cu o fata de peste 2 ani. Totul bine si frumos in acest timp, bineinteles, au mai fost si mici certuri, ca asa e in orice relatie, dar a trecut.
In urma cu aproximativ 2 luni, prietena mea a plecat in strainatate. Urma sa ma cheme si pe mine odata ce rezolva acolo pentru un loc de munca, dar din pacate nu s-a putut face nimic, si a ramas vorba ca de la anul sa merg. In fine, nu m-a suparat treaba asta.
Ce ma nelinisteste este asta; pana acum o saptamana totul a fost bine si frumos, vorbeam la telefon in fiecare zi, mai vorbeam si la webcam, totul era ok. Ei bine, in ultima saptamana parca totul s-a schimbat, nu prea ma mai suna, nu ma mai trateaza cum era odata. Pe deoparte o inteleg, are un program foarte incarcat, e obosita...dar simt ca parca ceva s-a schimbat la ea. Cand am mai vorbit cu ea mi-a zis ca sa nu-mi fac griji ca ma iubeste si sa nu ma gandesc la aiureli. Ziua imi zice ca ma iubeste, dar nu stiu ce sa mai cred. Ma gandesc ca poate vrea sa ma paraseasca, dar totusi de ce mi-ar mai spune ca ma iubeste daca ar vrea sa ma paraseasca? Sunt foarte nelinistit. Va rog sa-mi dati un sfat, sa stiu cum s-o abordez. Va multumesc mult.
garbo_405132
Postat pe 16 August 2014 10:32
nimeni?
garbo_405132
Postat pe 17 August 2014 12:51
Io de azi dimineata ma tot gandesc Ei si tu , nu mai fi asa prapastios....o fi obosita fata.
Rotty
Postat pe 17 August 2014 12:57
Valentine puiule, daca tu nu mai stii ce sa mai crezi, eu cred ca ai nevoie de un "tratament" umido_termic! la dus cu tine, si de ziua indragostitilor, o sa fii ok!
Pana atunci, lasa fata sa aranjeze trebile si nu-i incurca tu itele, gaseste-ti ceva de facut intre timp ....de ex.: intareste-ti imunitatea.
pitiTa_
Postat pe 17 August 2014 13:06
Mai lipsea o ceasca cu ceai si om il faceai pe bietul baiat.
La varsta lui si mai ales indragostit fiind , nu-i prea pasa de "tratamente" . El vrea certitudini si sentimente din partea fetei.
Rotty
Postat pe 17 August 2014 13:19
cum nu?
Nu vezi ca "nu-l mai trateaza cum era odata?" El se plange, eu doar i-am dat ideea.

Multora li s-o facut dor de duca;)) pe unde apuca
vad ca si tie, mai pui si lacatu' pe usa, asa!



Rotty, ca sa simti etimologia certitudinii(pe propria-ti piele) trebuie sa "traiesti" cu toate trei: mintea, sufletul si trupul, altfel, o sa-ti arati coltii ca o edelweiss in dealu' arid, sterp si batut de seceta doar sa devii primar/rita in localitatea aia si dai vina pe vreme!
pitiTa_
Postat pe 17 August 2014 13:27
" El se plange, eu doar i-am dat ideea."

Ptiu...ptiu sa nu te deochi , ca iute sari in ajutor.

Aia cu doru` de duca , zau ca asa-i Merge oama la caldura , ca aici vrea sa vina toamna Zici ca s-o trezit Bacovia .
Aia cu etimologia functioneaza si daca vezi de aproape trairea. O simti prin cordonul ombilical (nu de la halatul de baie )
Rotty
Postat pe 17 August 2014 13:41
Iar stuchi?

Cordonul ombilical transmite senzori da' nu si perceptii. Aia-i influenta manipulativa care nu-i in pas cu: varsta, dorintele si vremurile tanarului. E o forma de modelare "dupa sac si petec"!
Vezi gaura cheii?



Bacovia traieste pretutindeni fara voia noastra, habar n-ai tu. Si ploaia de stele spune ceva!
pitiTa_
Postat pe 17 August 2014 13:53
Zau ? Atotstiitoareo Io am un fiu de 26 de ani...tu ?
Rotty
Postat pe 17 August 2014 13:58
Sa-ti traiasca! Vine des la cafea.:)))

Eu, ce?
Am tot universul si "el" ma are pe mine.:) is mai BOGATA?

Ma impart, ei si ce?! asta fiindca eu vreau si nu ca m-ar obliga cineva.
pitiTa_
Postat pe 17 August 2014 14:15
De la: garbo_405132, la data 2014-08-17 12:51:36nimeni?


Mai, tu nu bine?
pitiTa_
Postat pe 17 August 2014 14:22
Merci :)
Nu stiu daca esti mai bogata... Depinde cum te simti .

" Eu, ce? "

Tu cati copii ai ? Asta voiam sa zic. Offf ....cum nu pricepi tu cand nu vrei...
Rotty
Postat pe 17 August 2014 14:32
Una fata maritata,:D cu copii, o fata si-un baiat, si barbat...plecati tati la munci in lumea unde curge: lapte si miere si-ti ia din putere, uiti limba ta si-o vb. pe-a lor ca doar esti din "popor" si te-nfiaza ca neam..... noroc ca o invatat cu mine (nepoata) tabla inmultirii ca sa aibe ce imparti ....atat o apucat.... mai zic?=))
pitiTa_
Postat pe 17 August 2014 14:40
Zici ce vrei si numa` cand vrei. Doru-l inteleg si din taceri.
Rotty
Postat pe 17 August 2014 14:44
Daca nu aveam copii, nu eram " " sau ce?
pitiTa_
Postat pe 17 August 2014 14:55
Io n-am zis asa ceva...
Rotty
Postat pe 17 August 2014 14:58
n-ai zis, da' ai gandit.;))

Pana la urma, daca il paraseste stie fata de ce o face, nu trebuie sa-i dea raportu' unui "mucos" de 26 de ani care nu leaga nici doua vb. ca sa se faca inteles, no?
pitiTa_
Postat pe 17 August 2014 15:30
Pff, cucoana, mergi inapoi in barlog. Eu am venit cu o problema, si tu ma iei cu altele. Daca eu nu stiu sa leg doua vorbe, te-nseli amarnic. Nu comenta in necunostina de cauza.
N-am spus in mod expres ca ma paraseste, asta am gandit-o eu, dar vad ca citesti de pe taste.
Si abtine-te de al astfel de comentarii ca nu-ti face cinste.
Dupa ce ca te-au bombardat altii de ti-au facut galeata, acum stii si tu despre ce vor femeile. Lasati-ma cu vrajeli din astea.
Traiti in alta lume.
garbo_405132
Postat pe 17 August 2014 16:20
Aoleu mai Valentine...da` de ce vorbesti la plural maica ?
Rotty
Postat pe 17 August 2014 16:24
Mai "duroflex_'ule" ia leaga si la mine patru noduri la cordon=))
Rotty, nu'ntreba care? zau ca 'ti "pun" botnita!:D

132, nu ti se pare ca vb. cam de pe "schela" de la etaju' 4, sau din tomberon? Am eu fata de mahalagioaica cumva?
Am citit eu multi cu mai multe "probleme" dar cu offence d'astea n-o aparut inca.
ia spune: care parte a capulu' te doare? In lumea care traiesc eu, tu n-o sa ajungi niciodata!
pitiTa_
Postat pe 17 August 2014 17:45
" Rotty, nu'ntreba care? zau ca 'ti "pun" botnita!:D "

Nu intreb...N-am vreme . Ma la film ....acolo sa vezi dileme !
Rotty
Postat pe 17 August 2014 18:20
vizionare placuta!
io ma uit la dansuri populare!

Mai "prichindelu' " te-ai dat la fund? Cum ii cu "bombardeaua si galeata?"
Fa-te inteles, no, doar vb. aceasi limba? Numa' bine intelegeam si eu si dezvoltam subiectu'.

usor!
pitiTa_
Postat pe 17 August 2014 20:15
Mai, Valentine, mama...ca sa fiu in asentimentul antevorbitoarelor mele...Motive pot fi multe: adaptarea la un nou stil de viata, acomodari de ordin "national" etc. Crede-ma , insa, ca in toata aceasta chestie, cel mai greu este sa gasesti pentru cineva un loc de munca, indiferent de domeniu. Daca abia te inretii tu in strainatate, este foarte greu sa poti purta si cartea de vizita a altei persoane pentru o posibila angajare.
Acum ti-o spun ca unui copil de al meu! DAca este si stresata si mai este si in lipsa de....sau in perioada de semaforizare, este de belea...
Pe de alta parte, ai putea lua in calcul si sa citesti printre randuri raspunsurile anterioare...Da, este posibil, orice...chiar si o despartire...
Multe femei isi schimba sistemul de valori, principiile etc ....la fel ca si barbatii.
DAca dragostea voastra inseamna pentru ea ceea ce vrei s crezi tu, daca lupta pentru aceasta dragoste, inseamna ca timpul si spatiul nu va pot desparti...
Si, la final...umorul unor comentarii il poti intelege mai detasat...
garbo_404835
Postat pe 27 August 2014 23:26
Mai, Valentine, mama...ca sa fiu in asentimentul antevorbitoarelor mele...Motive pot fi multe: adaptarea la un nou stil de viata, acomodari de ordin "national" etc. Crede-ma , insa, ca in toata aceasta chestie, cel mai greu este sa gasesti pentru cineva un loc de munca, indiferent de domeniu. Daca abia te inretii tu in strainatate, este foarte greu sa poti purta si cartea de vizita a altei persoane pentru o posibila angajare.
Acum ti-o spun ca unui copil de al meu! DAca este si stresata si mai este si in lipsa de....sau in perioada de semaforizare, este de belea...
Pe de alta parte, ai putea lua in calcul si sa citesti printre randuri raspunsurile anterioare...Da, este posibil, orice...chiar si o despartire...
Multe femei isi schimba sistemul de valori, principiile etc ....la fel ca si barbatii.
DAca dragostea voastra inseamna pentru ea ceea ce vrei s crezi tu, daca lupta pentru aceasta dragoste, inseamna ca timpul si spatiul nu va pot desparti...
Si, la final...umorul unor comentarii il poti intelege mai detasat...
garbo_404835
Postat pe 27 August 2014 23:26
Valentin...cred ca-ti faci probleme inutil. Tu ai ramas aici ,cu viata ta obisnuita , dar pt. ea , plecarea si mutarea, acomodarea cu locuri noi , oameni noi , chiar si noul loc de munca, intr-o tara straina , sunt generatoare de stres , de teama chiar . Poate ca este pur si simplu obosita , oamenii chiar muncesc acolo , nu prea pot sa se sustraga , ca nu-i plateste nimeni asa. Eu cred ca trebuie sa te linistesti , si sa te focusezi putin pe tine, inscrie-te la un curs , fa sport...ocupa-ti timpul pt. a nu mai avea mintea ta timp sa zburde aiurea . Mai cred ca ar trebui sa-i acorzi incredere iubitei tale si relatiei voastre . Stii...Ocatvian Paler spunea ceva de genul : " iubirea care trebuie pazita nu e iubire.." , asa ca , aceasta despartire , poate fi pt. voi un test al dragostei voastre , si de ce nu , al responsabilitatii fiecaruia dintre voi , in aceasta relatie.
Linisteste-te...si ai rabdare . Nu strica o relatie pentru ca intrii in panica ca tu esti aici si ea acolo . Daca fata ti-a spus ca te iubeste...iubeste-o si tu , acorda-i sprijin , crezi ca ei ii este usor acolo , fara tine ?? Nu o mai necaji cu insinuari , sau intrebari nepotrivite . foloseste convorbirile pentru a va simti bine , pt. a va reconforta , pt. a fi "voi"... Ce zici , incerci ??? :)
libra66
Postat pe 28 August 2014 09:24
vivacedonna
Postat pe 28 August 2014 11:15
ce baiat bun esti????????!!!!!!!!!!!!! sigur e obosita
vede el mai tz.

doremi
Postat pe 28 August 2014 14:42
Te-a parasit.Consoleaza-te cu o noua relatie.cui pe cui se scoate.
Ghigeanu_Maria_1
Postat pe 30 August 2014 06:38
Te-a parasit.Consoleaza-te cu o noua relatie.cui pe cui se scoate.
Ghigeanu_Maria_1
Postat pe 30 August 2014 06:38
Eu cred ca ea s-a dus acolo sa munceasca sa faca ceva cu banii aceea. Daca vorbiti zilnic la telefon , va avea bani numai ptentru factura de telefon. Exista skype sau facebook . daca nu-mi sun fiica zilnic crezi ca nu o iubesc, e vorba de munca , de adaptare, de timp. Daca o vei stresa cu iubirea cu declaratiile se va satura de atata agasare si chiar meriti sa te lase balta. ea are de munca serios acolo, tu ce faci daca nu ai serviciu e o explicati.
garbo273075
Postat pe 30 August 2014 07:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu mai sunt atrasa de el. 19 De la: Maria_Mar_1 27 Septembrie 2016 20:59
fidelitatea in cuplu 138 De la: dor72 7 August 2011 16:32
nu mai suport ! 7 De la: cricat2002 12 Iunie 2010 11:15
buna 21 De la: buna01 18 Ianuarie 2010 14:39
LA CINE TINE BARBATUL MAI MULT 18 De la: iacoben 17 Octombrie 2012 17:02
Setari Cookie-uri