e bine sa parasesti,cand u mai simti iubire??

oaliooo, cum naiba am nimerit eu pe un topic cu drame existentiale?

scuzati, ma duc la la toapicu' meu
michelle_
Postat pe 15 Aprilie 2011 21:26
De ce sa-l parasesti?poate-l vei iubi din nou!Stii care e culmea iubirii??Sa te reindragostesti din nou de sotul{sotia} tau{ta} !!1Atinge aceasta culme!!
elisabeta_boia
Postat pe 15 Aprilie 2011 23:21

..altuia bre..,altuia..
asta-i culmea..
roby_cado
Postat pe 15 Aprilie 2011 23:23
De la: roby_cado, la data 2011-04-15 23:23:36
..altuia bre..,altuia..
asta-i culmea..
Si eu ce ziceam??CULMEA!!
elisabeta_boia
Postat pe 16 Aprilie 2011 09:06
De la: ORHIDEEA_SALBATICA, la data 2011-04-14 12:42:09ma intreb,daca nu mai simt dragoste pentru sotul meu,care e rece,si tot mai posesiv,ar trebi sa-l parasesc,stand cu cel pe care i-l iubesc,sau sa ne facem ca ne iubim in continuare?intre noi ,nimic nu mai este cum era odata,doar ne facem...
ginadavid64
Postat pe 16 Aprilie 2011 09:20
Este adevarat ca atunci cand dragoste nu este,atunci nimic nu mai este...Nu te poti preface ca traiesti cand sentimentele au murit. Nu te gandi deocamdata la despartire ci este necesar sa comunicati in prezenta unei persoane de specialitate.Este vorba de o consiliere matrimoniala Un divort lasa rani adanci si este o sursa de mare stres,dar daca nu mai sunt sentimente si sunteti de acord amandoi ,atunci un divort amiabil,chiar la notar este chiar necesar.Omul are o singura viata si este pacat sa n-o traiasca in dragoste si iubire reciproca.Nimeni nu trebuie sa -si sacrifice tineretea in numele unei iubiri care nu mai este...Cu drag, Gina
ginadavid64
Postat pe 16 Aprilie 2011 09:27
e chiar indicat!
caleidoscop
Postat pe 16 Aprilie 2011 11:37
....orhi, eu cred ca a fost doar o pasiune, o atractie suplimentara, din diverse interese, pe care voi a ti vopsit o ca iubire, oamenii evolueaza ciclic, la barbatii , 7 ani, la femei 8 ani, tu iubind vecinu, erai in culpa demult, acum.... o discutie sincera, un bilant, ar fii o punte de comunicare....plus cu minus .. ce rezulta... e clar asa nu mai merge, demult va mintiti, va inselati....
o discutiew la rece..ar lamuri lucrurile....dar vecina .. ce zice?
dang
Postat pe 17 Aprilie 2011 02:59
De la: ORHIDEEA_SALBATICA, la data 2011-04-14 12:42:09ma intreb,daca nu mai simt dragoste pentru sotul meu,care e rece,si tot mai posesiv,ar trebi sa-l parasesc,stand cu cel pe care i-l iubesc,sau sa ne facem ca ne iubim in continuare?intre noi ,nimic nu mai este cum era odata,doar ne facem...
Societatea ne-a "dresat"atat de bine,incat nu mai suntem capabili sa luam decizii in functie de ceea ce simtim,pt ca asa ceva contravine traditiei prea impamantenite in constiintele noastre...sfatul meu:asculta-ti inima!!viata inseamna fericire,nu suferinta!
daniela_id
Postat pe 17 Aprilie 2011 04:36
CRED CA ESTE POSESIV,pentru ca simte ca nu il mai iubesti ca inainte,oicat ne-am prefacte,lucrurile astea se simt.
daca nu te-ar iubi,nu ar fi posesiv.
aminteste-ti iceputul relatiei cu sotul,ce era frumos,asta ajuta.
nu cred ca bine sa parasesti/
pentru ca cealalta relatie posibil sa se destrame dupa un timp,si ramai singura....
daniilia
Postat pe 17 Aprilie 2011 05:09
nici io nu cred ca e bine sa-l parasesti... cel mai bine e sa stati unul langa altul pana cand moartea va va desparti, si sa va hraniti fiecare cu zilele fripte ale celuilalt...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 17 Aprilie 2011 05:15
buna
psihologic ;se spune ca ceea ce nu ne mai place la partenerul nostru defapt este ceea ce nu ne place la noi
religios : se spune ,,iubeste -l caci e minunat si are multe calitati pe care nu le arata ca ii este frica,,
ezoteric : se spune ca sunt oameni care trec prin viata noastra ...o clipa ,o vreme sau toata viata ,cu o menire anume
Ai doar grija ca celalalt sa nu fie ceea ce pare ,sau tu sa nu -ti fi canalizat idealurile in el ....si sa ramai fara amandoi .Sfatul meu e :asculta-ti sufletul ,fara sa cantaresti prea mult el stie ce vrea ,asculta-ti intuitie ca ea este mesaj de la ingeri
urmarile :,,mai bine iti pare rau de ce ai facut decat de ce nu ai facut,,
important e ca sotul tau sa te ridice nu sa te traga in jos,caci indiferent de ce spun multi ,ne-am nascut sa fim fericiti si lui Dumnezeu nu ii place cand suferim
bafta!
emillyep
Postat pe 17 Aprilie 2011 06:52
De la: daniilia, la data 2011-04-17 05:09:57CRED CA ESTE POSESIV,pentru ca simte ca nu il mai iubesti ca inainte,oicat ne-am prefacte,lucrurile astea se simt.
daca nu te-ar iubi,nu ar fi posesiv.
aminteste-ti iceputul relatiei cu sotul,ce era frumos,asta ajuta.
nu cred ca bine sa parasesti/
pentru ca cealalta relatie posibil sa se destrame dupa un timp,si ramai singura....

sau se simte posesiv ca o inseala si el ,,la hot ii e frica de hot ,,
emillyep
Postat pe 17 Aprilie 2011 06:54
De la: ORHIDEEA_SALBATICA, la data 2011-04-14 12:42:09ma intreb,daca nu mai simt dragoste pentru sotul meu,care e rece,si tot mai posesiv,ar trebi sa-l parasesc,stand cu cel pe care i-l iubesc,sau sa ne facem ca ne iubim in continuare?intre noi ,nimic nu mai este cum era odata,doar ne facem...





parerea mea este ca daca nu exista sentiment reciproc si comunicare intr-un cuplu este mai bine ca cei doi parteneri sa-si ofere libertatea unul altuia.
vuvuzela
Postat pe 17 Aprilie 2011 07:04
e bine sa parasesti cand nu mai este iubire.clar.ce sens are sa chinui 2 suflete?trebuie sa ti dai o sansa si sa lasi liber pe cel de langa tine daca chiar nu mai simti nimic ptr acea pers.
eth
Postat pe 17 Aprilie 2011 08:21
doar cu respectul nu va merge.nu este suficient.parerea mea este ca atunci cand se termina dragostea se termina cu toate.trebuie sa punem punct si sa ne orientam spre altceva(spre altcineva).
mirela_raluca2001
Postat pe 17 Aprilie 2011 08:28
Intrebarea e daca nu e bine sa-l parasesti cand nu mai simti iubire din partea ta catre partener, sau din partea partenerului catre tine? Deoarece nu ai specificat, caci e o mare diferenta! Nu e normal sa nu mai simti iubire din partea ta catre partener, deoarece din iubire trebuie facuta cununia, deci in acest caz nu e bine sa-l parasesti! Dar daca partenerul nu te mai iubeste, atunci e bine sa-l parasesti pentru altul care te iubeste, nu inainte de a avea o discutie sincera cu el daca te mai poate iubi sau nu, si daca mai vrea o sansa sa-ti demonstreze ca te mai poate iubi, mai ales daca aveti si un copil facut impreuna! Toate cele bune!
vladisto
Postat pe 17 Aprilie 2011 08:51
nu pierde timpul aiurea ..nu mai simti nimic termina relatia .amani pentru nimic ...pana la urma tot la despartire ajungi.bafta in continuare
saraa
Postat pe 17 Aprilie 2011 09:17
Buna ! Parerea mea despre tine este ca ar trebui sa-ti vezi de viata ta,eu am stat 25 de ani ,te inteleg perfect din experenta , copiii nu merita ........! viata este scurta........o zi buna iti doresc pa/pa
garbo169558
Postat pe 17 Aprilie 2011 09:22
'copii nu merita ' .... te auzi ce spui ??
cricat
Postat pe 17 Aprilie 2011 09:25
poate daca am invata ca viata si fericirea e facuta din gesturi mici nu ar trebui sa ne punem intrebari de genul "il parasesc daca nu il mai iubesc"sotul /sotia nu sunt pantofi de care te-ai saturat si preferi sa ii arunci
iubirea si respectul se intretin cu zimbete intelegere si tandrete.viata e oricum o provocare
marri
Postat pe 17 Aprilie 2011 09:28
Cu noi ai discutat problema dar cu el ai avut o discutie despre aceasta situatie?el ce spune?Eu stiu ca unde dragoste nu e nimic nu e ,dar trebuie sa fi sigura de acest lucru si abea dupa aceea sa te gindesti la divort.Comportamentul lui posesiv denota ca aravea sentimente puternice pentru tine. Cauta cauza pentru care se comporta rece si atunci vei sti sigur cum sta treaba si ce trebuie sa faci si cum sa procedezi mai departe.Bafta
mmiriam
Postat pe 17 Aprilie 2011 09:29
Pai daca nu mai simti nimic ptr el ce rost are sa stati impreuna ...pana la urma tot la despartire o sa ajungeti si atunci?????Paraseste corabia acum nu peste 10 ani cand o sa constati ca ai imbatranit si viata a trecut pe langa tine...iar cei care spun ca stau ptr copii eu nu ii inteleg...decat sa vada doua figuri acre pe langa ei care doar de impung mai bine una vesela si zambitoare ptr ca oricum te vor judeca...nu ai spus daca ai copii...am facut o paranteza...Cel mai bine sa iti asculti inima ptr ca oricum lumea te va judeca....Sa fii fericita...
garbo012368
Postat pe 17 Aprilie 2011 10:21
da, precis va fi cu mult mai "moral" pentru copii sa traiasca intr-un mediu tensionat, presarat cu replici acide si samantza de scandal. ori poate si mai rau, cu batai.
da' ma rog, aici depinde de tactul parintilor despartiti in fapt, care probabil pot sa gestioneze situatia, daca sunt oameni cu mintea la cap si extrem de civilizati.
intrebarea este: CATI pot sa faca astfel incat sa nu se simta, iar copiii sa nu sufere, fiind martori la astfel de scene?...

hai sa nu judecam, nimeni nu e perfect.
suntem perfecti doar cand nu suntem in situatie, si ne apucam de dat sfaturi, uitand ca se poate intampla oricui.

decizia de a pleca sau de a ramane impreuna e cea a oamenilor maturi.

iar cat de "maturi" au fost ramanand impreuna ori despartindu-se, cand nimic nu mai mergea, se poate vedea numai peste ani.
:D
eu_geminy
Postat pe 17 Aprilie 2011 10:29
nu in nici un caz nu trebuie sa mai stai cu un barbat pt care nu mai simti nimic.o viata avem si nu se merita sa stam cu cineva din mila sau alt motiv decat dragoste respect.
garbo134455
Postat pe 17 Aprilie 2011 11:49
nu am inteles nu-ti mai iubesti sotul de ce a intervenit al cineva intre voi sau ce
garbo182506
Postat pe 17 Aprilie 2011 12:45
De la: Thor_again, la data 2011-04-14 18:29:04stati bre, ashea, si nu dadeati! voi nu vazurati ca de fapt fatuca are una bucata sotz marlan, care o poseseshte iel, melteanu' de posesiv rece care ieste, plus mai are in inventar una bucata de "cel pe care-l iombesc, vai, vai, vai, Zitzo, mor de inima rea si ambetata de amor!" ???
la ce dreaq ii mai dati sfaturi cu pauze lungi si dese, in loc de un singur sfat, cu o singura pauza? permanenta.
salbatica - salbatica rau di tat orhideea aiasta!
garbo099278
Postat pe 17 Aprilie 2011 13:05
De la: ORHIDEEA_SALBATICA, la data 2011-04-14 12:42:09ma intreb,daca nu mai simt dragoste pentru sotul meu,care e rece,si tot mai posesiv,ar trebi sa-l parasesc,stand cu cel pe care i-l iubesc,sau sa ne facem ca ne iubim in continuare?intre noi ,nimic nu mai este cum era odata,doar ne facem...

nu prea inteleg...daca e rece cum sa mai fie posesiv? a fi rece inseamna ca nu te mai vrea, nu il mai interesezi. insa, a fi posesiv inseamna ca isi doreste sa fie numai cu tine si doar pe tine te vrea... spune mai degraba ca nu il mai vrei tu...
garbo-mira
Postat pe 17 Aprilie 2011 13:24
stai putin... posesiunea nu prea are de-a face cu amoru...
cand partenerul/partenera este ignorat/-a in mod constant, de ajunge sa-si caute pe la altele/altii ce-i lipseste, iar tu afli si sari de cour in sus, ca e "al tau"/"a ta"... cam asta se cheama posesivitate.
chit ca amoru-i dus demuuuult, si de fapt il/o tratezi ca pe-o scrumiera de decor...
ca oricum te-ai lasat de fumat, tot cam de demult, si uitasesi de scrumiera, dar iti amintesti ca aveai una si-ti apartinea, numai cand constati ca ti-a ciordit-o vecinu' cu care bausesi noaptea trecuta... sau cu vreo luna-n urma:D
cam nasol...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 17 Aprilie 2011 13:40
buna orhideea,
eu sunt giulia,di experienta mea pot sa-ti spun ca......
NIMENI SI NIMIC NU TRB SA TE INFLUETEZE
garbo112675
Postat pe 17 Aprilie 2011 14:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
frate impreuna cu sora!!! 57 De la: garbo_10760 11 Februarie 2013 15:01
de ce nu pot sa fiu mai degajata fata de el?? 43 De la: kyra 23 August 2009 11:56
Despre indragosteala si...inapoi la punctul zero 61 De la: garbo174243 11 Aprilie 2011 04:45
mai credeti in suflete pereche? 101 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:38
cum sa procedez cu un barbat care are deja o relatie?? 182 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:36
Setari Cookie-uri