e bine sa parasesti,cand u mai simti iubire??

De la: eu_geminy, la data 2011-04-17 13:40:53stai putin... posesiunea nu prea are de-a face cu amoru...
cand partenerul/partenera este ignorat/-a in mod constant, de ajunge sa-si caute pe la altele/altii ce-i lipseste, iar tu afli si sari de cour in sus, ca e "al tau"/"a ta"... cam asta se cheama posesivitate.
chit ca amoru-i dus demuuuult, si de fapt il/o tratezi ca pe-o scrumiera de decor...
ca oricum te-ai lasat de fumat, tot cam de demult, si uitasesi de scrumiera, dar iti amintesti ca aveai una si-ti apartinea, numai cand constati ca ti-a ciordit-o vecinu' cu care bausesi noaptea trecuta... sau cu vreo luna-n urma:D
cam nasol...:P
:)))

ba are de a face cu amorul...esti posesiv...adica esti dependent... de ce anume? de amorul lui...de dragostea lui... nu vrei sa plece de langa tine la altcineva pt ca il iubesti...in iubire poti fi si posesiv...chiar f tare. daca nu iubesti nu poti fi posesiv, ba chiar si gelos, pt ca il vrei numai pt tine, clar.
si revenind la subiect. el e posesiv pt ca a vazut ca ea s-a indepartat de el...nu il mai iubeste si sufera...sa fie cu iertare dar nu la el e raceala, ci la ea. ea are pe altul acum....dar,oricum, sunt impartiala, fiecare trebuie sa faca tot ce e bine pt suflet...
garbo-mira
Postat pe 17 Aprilie 2011 14:52
De la: cricat, la data 2011-04-17 09:25:52'copii nu merita ' .... te auzi ce spui ??
ghelene_06
Postat pe 17 Aprilie 2011 15:13
De la: garbo163619, la data 2011-04-17 14:52:59
ba are de a face cu amorul...esti posesiv...adica esti dependent... de ce anume? de amorul lui...de dragostea lui... nu vrei sa plece de langa tine la altcineva pt ca il iubesti...in iubire poti fi si posesiv...chiar f tare. daca nu iubesti nu poti fi posesiv, ba chiar si gelos, pt ca il vrei numai pt tine, clar.
si revenind la subiect. el e posesiv pt ca a vazut ca ea s-a indepartat de el...nu il mai iubeste si sufera...sa fie cu iertare dar nu la el e raceala, ci la ea. ea are pe altul acum....dar,oricum, sunt impartiala, fiecare trebuie sa faca tot ce e bine pt suflet...


bine mey... trateaza-ti tu partenerul ca pe un obiect, atunci cand afirmi ca "il iubesti"... sau ca pe-un animalutz de casa adorabil, "care-ti apartine". apoi sa nu te miri....:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 17 Aprilie 2011 15:17
Cand nu mai simti iubire,e bine sa-l parasesti pentru ca daca vei continua o relatie bazata doar pe amicitie,te vei plictisi si vei fi singura in doi...ti-o spun din experienta...te plictisesti deja de el si de aceea este posesiv si rece...el simte sfarsitul relatiei voastre dar nu accepta ca te-a pierdut deja...
Succes!
garbo162553
Postat pe 17 Aprilie 2011 16:05
Doamneeee!...nici n-aveti idee cat de mult imi plac dialogurile voastre!
Mi-e tare drag sa citesc ceea ce comentati...si de fiecare data raman cu un suras laaaarg...dovediti umor si multa istetime...

admiratoarea voastra tacuta(care azi nu s-a mai putut abtine)
TINA
tynaandrei
Postat pe 17 Aprilie 2011 17:40
bine ca esti decat tacuta..,nu si rece..
roby_cado
Postat pe 17 Aprilie 2011 18:49
garbo179944
Postat pe 17 Aprilie 2011 18:53
cum sa il mai iubesti daca ai pe altul ???????????
garbo092553
Postat pe 17 Aprilie 2011 20:16
Salbatico.:) hotaraste-te..ori e rece,ori posesiv.Si daca e rece,incalzeste-l cu un bici si o pereche de catuse,mami..Arata-i tu posesiune:))
Ariesh
Postat pe 17 Aprilie 2011 20:31
si musai... sa nu uite port-jartierul...;)
eu_geminy
Postat pe 17 Aprilie 2011 22:06
barbat'su?
dor72
Postat pe 17 Aprilie 2011 22:11
De la: eu_geminy, la data 2011-04-17 22:06:42si musai... sa nu uite port-jartierul...;)
Nici un neglijeee sexy..nu strica..!!
elisabeta_boia
Postat pe 17 Aprilie 2011 22:19
ba uite betty ce mult strica...un nglig... divort...
dor72
Postat pe 17 Aprilie 2011 22:35
De la: ORHIDEEA_SALBATICA, la data 2011-04-14 12:42:09ma intreb,daca nu mai simt dragoste pentru sotul meu,care e rece,si tot mai posesiv,ar trebi sa-l parasesc,stand cu cel pe care i-l iubesc,sau sa ne facem ca ne iubim in continuare?intre noi ,nimic nu mai este cum era odata,doar ne facem...


De cele mai multe ori, dupa un timp, in relatii intervine acea rutina, care in filme sau in carti nu apare niciodata. Te obisnuiesti cu celalalt, incep sa te scoata din sarite anumite lucruri la el, nu mai descoperi nimic nou, fiindca deja il cunosti... Nu are cum sa nu se intample asta. Daca crezi ca esti singura care nu mai simte ce simtea la inceput pentru persoana de langa ea, te inseli amarnic. Intrebarea este: poti sa ramai langa el sau cauti pe altcineva? Dar te avertizez, si cu urmatorul vei ajunge fix in aceeasi situatie. Si atunci, ce faci?

Avantajul de a schimba mereu persoanele cand nu mai esti atrasa de ele este ca ajungi sa simti acele chestii de la inceput, mereu. Dar nu ajungi niciodata suficient de apropiata de nimeni, pentru ca tocmai acea apropiere, acea familiaritate, distruge noutatea si extrardinarul pe care il simti la inceputurile relatiilor!
aikipy
Postat pe 17 Aprilie 2011 22:44
Depinde foarte mult de circumstante.Cat timp a trecut de cand sunteti casatoriti, daca aveti un copil impreuna sau mai multi, sau doar tineri casatoriti grabiti spre idealism si totusi la cel mai mic pas gresit va demoralizati complet si tindeti sa dati inapoi.Ori monotonia si dorinta de nou face sa gasiti motive pentru a va departa de rutina zilnica.Esti sigura ca mariajul se datoreaza dragostei dintre voi si nu timpul care va preseaza ? si acelasi timp iti spune ca iti irosesti viata cand defapt ai putea sa schimbi ceva?Iubirea e bazata pe incredere si respect.De cele mai multe ori respectul se pastreaza dar increderea tradeaza.Daca intradevar a fost ceva si vrei cu adevarat sa fie in continuare, ai incredere si vorbeste-i deschis.Spune-i ce simti si ce ti-ai dori cu adevarat, astfel obserava-i compotamentul si analizeaza-i raspunsul.Pana la urma comunicarea e cheia ,iar daca nu exista poate ca intradevar ar trebui sa treci mai departe.
ave
Postat pe 17 Aprilie 2011 22:51
De la: dor72, la data 2011-04-17 22:35:47ba uite betty ce mult strica...un nglig... divort...
Dorulet?Pai noi in iunie facem 25 de ani de casnicie,Nunta de Argint...si mi-am luai un neglige sexy...roz cu plori rosii,cu fundite...sa-l mai dau o data gata1Dar daca..divort inseamna..il ascund..mai bine fara el?!!
elisabeta_boia
Postat pe 18 Aprilie 2011 00:33
multi inainte, mey betty...
si... la cat mai des, nu numai la anumite "prileje"...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 18 Aprilie 2011 00:35
nu, betty, nu te lua dupe ge, mai rar...ca intervine obijnuinta...
sora_ilsi
Postat pe 18 Aprilie 2011 00:41


Din nefericire, peste 80% dintre "cupluri" .... sunt in situatia ta!
Sursa acestei "insatisfactii" nu este una singura/si usor de explicat...
Relatia "de cuplu" este total opusa "relatiei de prietenie"... (cand eram la mama fata).
Sansa "sa mai salvezi ceva"... ar fi o discutie sincera pe tema a .... ceea ce va desparte,
De regula "el" se crede (simte) superior (chiar tu ai spus ca este dominant)... dar nici tu nu esti proprietatea lui ...
Sigur va trebui sa gasiti (de comun acord) acea "cale de mijloc" in care si tu sa te simti confortabil (sa nu-ti fi terfelita personalitatea de atitudinea lui dominanta)... Nu va fi usor...
Cand "mojicul" din el nu poate fi corijat, nu este nici-o sansa sa aduceti fericirea in caminul fostru... Daca "teroarea" ... (verbala sau chiar fizica) ... se simte "la ea acasa"... in caminul vostru iar tu nu poti sa-i mai faci fata ( cu mijloace/dialog civilizat/e) .. sunt slabe sperante cai ti se va oferi clipe fericite (de mojic, bineinteles)...
Eu fac parte din categoria "sexlui dominant fizic"... dar asta (dar nimic) nu ne da dreptul sa ne consideram "dominanti si intelectual"...!
Evoca, intr-un moment favorabil (mojicul se afla in toane bune).... ceea ce a condus (facut) sa fiti impreuna,... ceea ce ACUMA VA DESPARTE,... si ce sansa VA DATI PENTRU VIITOR...!
Daca nu veti gesi "acea cale de mijloc".... atunci TU te vei simti TOT RESTUL VIETII umilita de atitudinea lui (in cazul in care vreti sa pastrati relatia).
Esti OM, doresti sa fii respectata, iubita, alintata, ... bagata in seama, .... si nu proprietatea lui... El (mojicul) trebuie sa inteleaga asta (daca vrea sa pastreze caminul vostru)...
Ce zici?
garbo007205
Postat pe 18 Aprilie 2011 09:58
ASA AR FI NORMAL
dar nu intotdeauna faci ce-ti place si ce vrei
garbo002674
Postat pe 18 Aprilie 2011 10:39
De la: betty37, la data 2011-04-18 00:33:55
De la: dor72, la data 2011-04-17 22:35:47ba uite betty ce mult strica...un nglig... divort...
Dorulet?Pai noi in iunie facem 25 de ani de casnicie,Nunta de Argint...si mi-am luai un neglige sexy...roz cu plori rosii,cu fundite...sa-l mai dau o data gata1Dar daca..divort inseamna..il ascund..mai bine fara el?!!


betty, te-ai facut smechera, ai?
verbul "a neglija" iti spune ceva?
si sa ne inviti la nunta...
dor72
Postat pe 18 Aprilie 2011 17:00
NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU! Casatoria nu inseamna numai iubire,aminteste-ti ce a zis preotul cand ati fost la cununie in biserica ,ajutor,respect,etc..................!iti urez multa intelepciune!
garbo032261
Postat pe 18 Aprilie 2011 21:41
De la: eu_geminy, la data 2011-04-17 15:17:52
De la: garbo163619, la data 2011-04-17 14:52:59
ba are de a face cu amorul...esti posesiv...adica esti dependent... de ce anume? de amorul lui...de dragostea lui... nu vrei sa plece de langa tine la altcineva pt ca il iubesti...in iubire poti fi si posesiv...chiar f tare. daca nu iubesti nu poti fi posesiv, ba chiar si gelos, pt ca il vrei numai pt tine, clar.
si revenind la subiect. el e posesiv pt ca a vazut ca ea s-a indepartat de el...nu il mai iubeste si sufera...sa fie cu iertare dar nu la el e raceala, ci la ea. ea are pe altul acum....dar,oricum, sunt impartiala, fiecare trebuie sa faca tot ce e bine pt suflet...


bine mey... trateaza-ti tu partenerul ca pe un obiect, atunci cand afirmi ca "il iubesti"... sau ca pe-un animalutz de casa adorabil, "care-ti apartine". apoi sa nu te miri....:D
:)))

stai linistita...nu sunt atat de posesiva incat sa-l tin legat langa mine...imi place libertatea si nu as putea sa o iau altcuiva....dar decat rece mai bine pasi....e mai relaxant asa...stii tu, un sut in fund, un pas inainte....viata e frumoasa, dar, am realizat tarziu ca e si scurta, din pacate.
garbo-mira
Postat pe 18 Aprilie 2011 22:54
bun... cu raspunsul asta mai vii de-acasa...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 18 Aprilie 2011 23:20
Ge .. acum esti linistitA? ...
cricat
Postat pe 18 Aprilie 2011 23:24
ah, acum vazui ca mi-a facut operatie de schimbare de secs... sunt frant de oboseala...:)
eu_geminy
Postat pe 18 Aprilie 2011 23:35
ma gandeam daca te/a durut ... operatia :P
cricat
Postat pe 18 Aprilie 2011 23:39
va multumesc,, Orhideea a primit ce si-a cautat,, problema e ca nu zice adevarul....oricum e distrusa,oarecum ofilita si culmea mai crede si in iubire,,,,,fostul ei sotz rece(pentru unii)dar caldutz pentru altiii va multumeste pentru tratatie:))))
romero
Postat pe 19 Aprilie 2011 01:21
daca nu mai simti dragoste pentru sotul tau, nu mai sta cu el!
garbo257891
Postat pe 19 Aprilie 2011 02:00
De la: eu_geminy, la data 2011-04-18 23:20:34bun... cu raspunsul asta mai vii de-acasa...:P
:))

wow...scuze!! m-am grabit cu raspunsul si nu am observat inainte de a posta ca ai nume de gen masculin...
garbo-mira
Postat pe 19 Aprilie 2011 02:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cand el e neamt .... 98 De la: garbo_7733 12 Noiembrie 2012 14:23
"diagnosticul" dragostei-exista pre multa confuzie,prea mult haos! 245 De la: Dor_marunt 25 Mai 2010 06:07
voi ce credeti..? 25 De la: garbo111638 9 Aprilie 2010 12:36
Casatorie religii diferite 18 De la: garbo_473806 11 Septembrie 2017 19:42
Delicatee i ncrederea n relaia de cuplu 15 De la: garbo226170 1 Martie 2012 13:56
Setari Cookie-uri