diabetul chiar se poate trata definitiv

Buna tuturor,as dori sa se alature discutiei toti cei care sunt in cunostinta de cauza a blolilor de diabet tip 1 si 2,boli renale si cardiovasculare.mai pe scurt sa nu va plictisesc,mama mea a fost diagnosticata cu diabet tip 2 acum 3 ani,acum face tratament,regim...etc... ,,ideea este ca zilele astea am aflat ca este o clinica undeva in germania care trateaza genul acesta de boli prin celule sterm,intrebarea mea este daca intradevar se poate asa ceva?daca se merita sa se faca aceasta interventie?care ar fii riscurile la care se supune?si daca ar da rezultate intradevar?va rog sa imi spuneti daca stiti ceva de genul acesta....
elena2289
Postat pe 16 Martie 2011 10:08
tot la clinica unde a primit tratamentul poti sa intrebi. Pe aici, dupa cum vad, nimeni nu stie.
cricat
Postat pe 17 Martie 2011 14:23
e vorba de centrul X Cell, citeste aici
http://www.xcell-center.ro/tratamente/boli-tratate/diabetul.aspx?gclid=CLKD-eTQ1acCFVUS3wodAmYp9g
ufishor
Postat pe 17 Martie 2011 14:53
xCell? asta nu-i in microsoft office? di cand l-or mutat?
Thor_again
Postat pe 17 Martie 2011 14:55
da Thor, ce nu-si permit nemtii? ai tot pachetu` microsoft prin pancreas, daca poftesti...
ufishor
Postat pe 17 Martie 2011 14:59
prefer prin ficatei... pachetu' lichid
Thor_again
Postat pe 17 Martie 2011 15:11

ai STEM-mbeti Thorule!
ufishor
Postat pe 17 Martie 2011 15:17
stem stem d-ala
no, nu-i bai!
Thor_again
Postat pe 17 Martie 2011 15:18
draga mea ,nu cred ca ai inteles bine ,de beleaua asta nu mai scapi, el poate de tine ....da !
zero_zero_sapte
Postat pe 18 Martie 2011 22:32
Nepotelul meu de 8 ani a fost diagnosticat anul trecut cu diabet insulino dependent. De atunci ne-am interesat de absolut toate metodele de a scapa de boala asta. Din pacate, in afara de insulina restul metodelor de tratament nu sunt suficient testate si nu se cunoaste evolutia pe termen lung. Asa ca nu vrem sa riscam.
Daca tii regimul alimentar si urmezi tratamentul corect poti duce o viata aprope normala.
Am cunoscut o persoana care este sub tratament cu insulina de peste 20 de ani si duce o viata normala.
Multa sanate mamei tale,
garbo000765
Postat pe 19 Martie 2011 07:48
din start trebuie inteles ca diabetul de tip 1 si cel de tip 2 sunt boli destul de diferite. S-a dovedit destul de recent ca cel de tip 1 are mai mult o componenta autoimuna, in vreme ce diabetul de tip 2 e o disfunctie metabolica in primul rand.

In cazul mamei tale tratamentul cu celule stem nu este - teoretic vorbind - de mare folos, intrucat in mod normal, mai ales la inceputul bolii, in sange exista suficienta insulina (produsa de celulele beta-pancreatice), insa celulele au dezvoltat o rezistenta la insulina, cel mai probabil din cauza receptorilor celulari specifici.

Deci, paradoxul diabetului de tip 2 este ca avem suficienta, sau chair in exces, insulina, dar aceasta nu poate intra in celule pentru a facilita transportul glucozei. In cazul transplantului de celule stem, beneficiile ar fi aproape nule.

Cu totul altfel stau lucrurile in cazul diabetului de tip 1. Nu discut aici problematica acestei boli, insa rezultate viabile in cazul unui transplant pancratic au fost obtinute doar dupa o "remodelare imunitara", tratament asemanator cu cel al leucemiei.

Deci, pentru mama ta ar fi de folos sa isi monitorizeze greutatea si sa aiba un regim de viata echilibrat. Controlul grasimilor in alimentatie, al glucidelor rapide (indice glicemic crescut), exercitiu fizic regulat, gestionarea stresului sunt cei mai importanti factori in tratamentul bolii.

Multa sanatate tuturor!

PS nu s-a reusit experimental transformarea celulelor susha (stem) in celule beta-pancreatice, deci oricine pretinde in acest moment ca poate realiza acest lucru minte!
oli_le_mechant
Postat pe 19 Martie 2011 16:56
interesant subiect! mama are diabet de cel putin 21 ani!! ma rog ...de 21 face insulina.doctorul a spus ca-l avea de cel putin 3-4 ani inainte!!...si ca nu era descoperit..sic! traieste de atunci cu regim strict si tot a facut complicatii la toate organele si glandele !!!! sanatate tuturor!!
andaluzia
Postat pe 20 Martie 2011 21:37
tatal meu a luat ceva parca "Olimpic Stem" se chema.
ii bagase cineva in cap...si cativa ani tot cu asta o tinea. eu nu am vazut nici un efect dar l-am lasat s-o ia pentru ca m-am gandit ca macat ia "Placebo"
de vreo 6 luni a trecut pe suc de Mangosteen. initial a luat de ma xango, apoi de la Vemma, iar acum ia de la Ap Bio Life.
sucum de mangosteen ii tine glicemia jos (dar di dieta conteaza)
deep2w
Postat pe 29 Martie 2011 08:49
mmmda.... ! toti scriu din aventurile personale, ale lor, a mamei sau a tatalui.... ! asta nu da raspuns la cine a deschis topicul ! diabetul, nu este o boala ci o infirmitete !!!! adica unul din organe, sau parte din el, nu functioneaza ca lumea ! bolile.... incep dupa, cand diabetul, 1 sau 2, nu e echilibrat ! e foarte greu sa echilibrezi diabetul nr. 1 sau "juvenil" cum ii mai zice, dar nu imposibil ! nr. 2... e mai mult un pancreas obosit ! cu el si cu un regim moderat, fara dulciuri, se poate trai ! dar de obicei, oamenii nu sunt moderati.... si mananca tot felul de prostii, toata viatza, dar si atunci cand nu e cazul !!! dar asta e alta poveste. diabetul nu are cum sa se vindece ! atunci cand celulele pancreasului nu mai produc insulina..... gata ! de fapt, raspunsul e mai complex ! vad ca nimeni nu spune nimic, de ce apare diabetul ! si bine face, pentru ca sunt foarte multe cauze ! un diabet produs de o trauma oarecare, psihica, poate sa treaca.... cu ajutorul unui medic bun ! dar atunci cand pancreasul e atacat de organismul propriu, datorita unui anumit microb aflat in laptele de vaca si care a luat "mutra" celulelor care produc insulina.... atunci incepe buba ! am gresit un pic... organismul sau sistemul lui de aparare, nu ataca pancreasul... ci celule producatoare de insulina, care, daca seamana cu acel microb.... ptr. el inseamna "dusman" sau "corp strain" ! nu va mai mirati atata.... dar si asta e un motiv in aparitia acestei infirmitati ! DIABETUL ! in ultimi ani, se fac transplanturi de rinichi si pancreas, impreuna ! de ce impreuna... ? ptr. ca de obicei, diabetul ataca vasele de sange, deci si ale rinichilor, care nu mai filtreaza ca lumea ! transplant de rinici.... e mai simplu ! dar daca nu se face si transplant de pancreas, atunci povestea o ia de la inceput, in cativa ani ! deci prin transplant de pancreas, se scapa sigur de diabet ! dar se iau medicamente speciale care sa nu lase "granicierilor" organismului, sa detecteze ca e un "corp starin" in propriul corp ! lasati comentarile, pentru ca asta va scrie unu' care a trecut asa transplant, acum 10 ani si 6 luni !!!!! si de atunci, nu stie ce e aia diabet, chir daca nu s-a repezit sa bage dulciuri in el..... ptr. ca nu simte nevoia ! dulciurile sunt pentru mine.... ca si nu ar fi ! au doar valoare calorica, nimic valoare nutritiva !!!! daca mai bagi ceva fructe in dulciuri.... macar mai capeti ceva vitamine !!!! acum stati si cugetati.....
barboneli
Postat pe 29 Martie 2011 15:35

Pancreasul de transplantat de unde se procura?
tatoo
Postat pe 29 Martie 2011 15:46
in nici un caz, nu de la supermarket ! asa cum se obtin transplanturi de inima, se obtin de la cineva care decedeaza, si in cazul care familia, doneaza organele din cel decedat ! eu, am avut MARELE noroc, sa primesc si un rinichi si pancreasul, unui tanar de 17 ani, care a avut un acident de motoreta ! binenteles ca trebuie sa se potriveasca cat mai bine, anumitor celule din corpul meu.... cea ce de fapt s-a intamplat ! transplanturile nu se fac aiurea ! exista o lita, un rand, si atunci cand apar anumita organe dotate de familie.... se cauta in "depozitul" de cerinte si se face operatia ! e mult de scris.... nu e asa simplu, mai ales ptr. cine nu a avut tangentza cu asa ceva ! dar exista !!! in toata lumea ! sunt si donatii de la "viu", cand e vorba de rinici, ficat sau plamani. cere se refac cu timpul..... etc. de inima, de pancreas, de ochi, de piele.... in unele cazuri, se obtin de la decedati ! in momentul cand se considera ca creierul moare... si nu mai e nici o sansa ca sa ramana in viatza, atunci se pot obtine aceste transplanturi. nu intru in date tehnice.... ca e mai complicat ! dar se fac transplanturi in lume ! si ca ceva senzational..... eu am legatura cu familia care a donat mai multe organe din bietul corp accidentat !!!!! dar asta e alta poveste. si care ma emotioneaza de fiecare data cand ma gandesc sau amintesc de ea..... !
barboneli
Postat pe 29 Martie 2011 16:07
De la: ufishor, la data 2011-03-17 15:17:27
ai STEM-mbeti Thorule!


ufishoooor.... ce s-a intamplat cu avatarul dinainte.... ? sper ca n-a capatat diabet.... ? tu sa fi sanatoasa.... ca mie imi plac toate vietzuitoarele de pe pamant.... cu rezerve la oameni !!!!
barboneli
Postat pe 29 Martie 2011 16:15

Perfida boala,diabetul...boala de boier! Acum vreo 15 ani,as fi schimbat cursul vietii mele, daca s-ar fi putut transplanta de la mine la "cineva" o bucata de pancreas. Dar era imposibil....eu l-as fi dat cu totul, sacrificand viata mea. Mi-a smuls cea mai scumpa fiinta .
tatoo
Postat pe 29 Martie 2011 17:18
tatoo,
dor72
Postat pe 29 Martie 2011 17:23
tatoo!... trist! >:D
esme
Postat pe 29 Martie 2011 17:27

Sar'na, Doruletz ...dac-ai sti...


Ce-i, papadia mea?

Aha, ai completat acum.Da, nu trist, devastator. Inca, am putere!
tatoo
Postat pe 29 Martie 2011 17:27
pai...am vrut numa' sa fiu aproape...
dor72
Postat pe 29 Martie 2011 17:31
da, tatoo, asa e, devastator, insa n-am vrut sa ma insinuez necorespunzator in ceea ce poti simti tu!
esme
Postat pe 29 Martie 2011 17:39


...ai stiut ca tu esti papadia...
Multumesc pt farama ta de gand
tatoo
Postat pe 29 Martie 2011 18:00
pai mai mult nu pot...nu stiu...
da' farama concentrata...de iubire...si compasiune...
dor72
Postat pe 29 Martie 2011 18:03


cred ca da, tatoo! insa, ma mai incearca un gand, dar am sa-l cenzurez!
esme
Postat pe 29 Martie 2011 18:11
De la: tatoo, la data 2011-03-29 17:18:22
Perfida boala,diabetul...boala de boier! Acum vreo 15 ani,as fi schimbat cursul vietii mele, daca s-ar fi putut transplanta de la mine la "cineva" o bucata de pancreas. Dar era imposibil....eu l-as fi dat cu totul, sacrificand viata mea. Mi-a smuls cea mai scumpa fiinta .


sincer imi pare rau de pierderea ta.... dar din pacte sau nu, nu se fac in felul asta transplanturi ! de fapt, nu se moare din diabet ci din complicatile lui ! de obicei inima sau insuficientza renala.... cu complicatile ei ! atunci se face transplant de un rinichi, chiar de la cineva care traieste. cu un singur rinichi se poate trai foarte bine si mult timp ! dar sa nu ai diabet..... ! cum spui, perfida invaliditate !
barboneli
Postat pe 29 Martie 2011 23:29
Intr-adevar, din complicatii. Iar atunci cand e vorba de un copil, e si mai dur!!
tatoo
Postat pe 29 Martie 2011 23:34
tatoo, ai al 11-lea simt.
dor72
Postat pe 29 Martie 2011 23:37


Adica????
tatoo
Postat pe 29 Martie 2011 23:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hiperventilatie 9 De la: babycryss 13 Octombrie 2010 21:49
Oboseala cronica! Organismul e in criza energetica? 2 De la: babycryss 13 Octombrie 2010 21:51
Psoriazis 1 De la: sunshinelila 21 Ianuarie 2016 14:57
De unde va luati energia? 54 De la: human 14 Februarie 2011 09:52
Emigrarea si depresia 94 De la: mugure_alb 23 Octombrie 2014 14:05
Setari Cookie-uri