diabetul chiar se poate trata definitiv

adica asa cum zic
is p-aci...
dor72
Postat pe 29 Martie 2011 23:40
Tatoo ... imi pare rau !!!
cricat
Postat pe 29 Martie 2011 23:49
Incercati pastilelecu extract de Momordica Charandia. Regleaza nivelul glicemiei.
In rest.....Cunosc persoane care fac insulina de peste 30 de ani si sunt OK ca tin regim, si cunosc persoane tinere care fac insulina din copilarie si au o viata frumoasa cu familie, cu copii..
Totul este in atitudinea cu care "tratezi" o boala.
Ciresica
Postat pe 30 Martie 2011 04:29
ia de cauta centrul de sanatate de la HERGHELIA....SI AI SA AI SURPRIZE...LA NOI IN TARA
sly_01
Postat pe 1 Aprilie 2011 23:38
pai la noi in tara sunt intodeauna surprize... nu neaparat legate de tema topicului.... !
barboneli
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:30
michelle_
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:37
am avut si eu diabet de tipul doi,si un medic de aici mi-a dat scris o dieta,foarte echilibrata,mi-a zis sa fac obligatoriu 40 minute pe zi miscare,sa transpir putin si sa se schimbe respiratia,asta e miscare,nu sa merg ca melcul o ora,la plimbare.
mers rapid,aerobic,dans sau altele,ce prefera fiecare.
mi-a zis ca dacfac ce mi-a zis,in cinci ani sunt om perfect normnal,si uite xa au trecut cinci ani si a avut dreptate.
am facut analiza cu bautul 100 mg zahar,masurat diin juma in juma de ora,si masor si dupa ce mananc ,mult,si cu dulciuriu multe,si nimic.
sunt bine,
iti scriu idul meu pe yahoo,trimite un mail,in care zici dieta diabety,si eu ti-o trimit,ca o am salvata in calculator,mi-au cerut-o o gramada de oameni.este daniilia,de la daniill,arond yahoo.com
da,celulele stem vindeca diabetul,e doar problema compatibilitatii,dar reuseste.
voi intreba daca si aici in grecia s-a facut asa ceva.
sanatatemulta,d
daniilia
Postat pe 3 Aprilie 2011 09:00
he... ! inca o surpriza... !!!! macar asta e in grecia ! concluzia.... nu va luati dupa surprize !!!!!
barboneli
Postat pe 3 Aprilie 2011 14:45
surpiza este ca diabetul de tip 2 nu exista cu un regim alimentar echilibrat si cu un exercitiu aerobic regulat.

in afara de centrul de la herghelia mai este unul la breaza, dar, din cate stiu, curele sunt destul de scumpe. am inteles ca la breaza se merge mai mult pe sucuri de legume si fructe, dar se face si kineto.
oli_le_mechant
Postat pe 3 Aprilie 2011 16:52
DA, diabetul insulino-dependent se poate trata, definitiv...nu stiu ,depinde de regimul alimentar si de viata de dupa.
Mama mea a avut acum 8 ani diabet...facea insulina de 3 ori pe zi, glicemia la diagnosticarea diabetului era de 480.pe scurt: am fost la o doctorita in bucuresti nutritionista,i-a dat regim medicamente si ceaiuri dupa jumatate de an i s-a scos o doza de insulina, dupa un an a trecut pe pastile pe care doctorita i le-a inlocuit cu cele naturale, deci ce primea de la poloclinica nu le lua si dupa un an i-a scos pastilele si a ramas cu ceai. dupa 3 ani glicemia i s-a stabilizat la 90-100.Dupa 3 ani de tratament si regim a scapat de diabet, acum mananca de toate,nu face abuz.vreau sa mentionez foarte clar ca nu doctorita nutritionista i-a scos insulina si pastilele pt diabet , ci medicul ei curant din spital de la sectia diabet.Tin minte ca mancarea de baza pe durata celor 3 ani i-a fost varza , pastaile, mazarea,painea de tarate ,o felie sau 2 pe zi.Pt cine doreste informatii: crystynaqc@yahoo.com. eu zic ca se merita incercat orice pt a scapa de aceasta boala.sanatate multa.tratamentul este de durata, rabdare si sa asculti intocmai de sfaturile medicului.De la 80 de kg a avut dupa 3 ani la 46 , asta nu trebuie sa va sperie. e mult dar se simtea plina de energie si f bine. acum are 56 si se mentine.
garbo057770
Postat pe 3 Aprilie 2011 17:21
Salutare,

Nu rezist tentatiei de a va oferi cateva informatii.
Pentru metabolizarea zaharului in sange, cat si pt reglare nivel insulina, este implicat un mineral anume, cromul sau mai bine zis picolinatul de crom.
Nu o spun eu, eu doar va atrag atentia, cititi va rog "Biblia Vitaminelor" autor Earl Mindel nutritionist.
O alta problema a celor cu diabet, dupa cum bine stiti, este pancreasul si hormonul pe care-l secreta sau nu. Un pancreas samatos secreta insulina in anumite conditii, adica existenta a mai multor cofactori: seleniu, enzime digestive; seleniu functioneaza bine in prezenta vitaminei E.
Pentru fiecare caz de diabet in parte care sufera de complicatii exista astfel de carente adunate in timp din cauza unei alimentatii incorecte si din lipsa de informare.
Un organism sanatos are nevoie zilnic de o anumita doza de elemente nutritive(vitamine, minerale, aminoacizi), altfel spus exista o Doza Zilnica Necesara, nu Recomandata (!!!) din fiecare element nutritiv in parte.
Personal n-am intalnit inca pe nimeni care sa pretinda ca-si acopera acest necesar(nici chiar eu).
Asadar cred ca v-am dat de gandit putin.
Daca considerati util efortul meu va astept reactiile sau solicitarile.

Sanatate tuturor!
garbomedichit111327
Postat pe 4 Aprilie 2011 18:23
Buna Elena.... mi-e destul de cunoscuta problema ta.... chiar trebuie sa vorbim, si vreau sa te asigur in acelasi timp ca exista si solutie (fara medicamente) de a tine problema sub control, si de a ajunge pe parcurs sa nu mai fie folosite nici medicamente....
Cu aceasta ocazie ma adresez tuturor celor care sunt abonati in Garbo, si care trec prin probleme asemanatoare.... fie ei, fie cei dragi ai familiei.
Iti pot oferi prin e-mail mai multe informatii, sau ne putem auzi la un telefon despre cea mai buna solutie din lume, recunoscuta, pentru a tine frau cat mai rapidsi mai natural, diabetul plus alte boli.... bolile secolului....

Alaturi de voi,
Filip Magdalena

0757 986 986
0765 560 360 magdalena_filip@yahoo.com
FMeg
Postat pe 5 Aprilie 2011 09:16
pe scurt:

glucoza se metabolizeaza pe 2 cai principale:
1. glicoliza
2. fosforilare oxidativa

in primul caz castigul este de 2 mol atp daca se pleaca de la glucoza sau 3 de la glicogen

in al 2-lea caz, randamentul energetic este mult mai mare (vreo 38 mol atp per mol glucoza??? nu imi mai amintesc exact, va rog sa ma corectati).

nivelul glucozei in sange (glicemie, glycos = dulce, haima = sange) este controlat de 2 hormoni pancreatici produsi de pancreasul endogen (celule alfa= glucagon, hipergliceminat, beta=insultina, hipoglicemiant). deci, nu exista alta substanta care sa substituie insulina, care de fapt are caracteristicile unui hormon.

somatostatina este secretata in mai multe zone in organism, printre care si celulele delta in pancreas. aceasta are un efect inhibitor (feedback negativ) atat pe glucagon cat si pe insulina.

exista cercetari care sugereaza ca suprimarea glucagonului duce la remisiunea diabetului de tip 1.

Cam asta e cu glicemia, restul sunt povesti.
oli_le_mechant
Postat pe 5 Aprilie 2011 15:51
in afarta de sucul de Mangosteen, foarte bun pentru Diabet este si Maca (aurul peruvian). cauta pe net "ce spun doctorii despre maca"
cu putin noroc ai putea gasi Mangosteen cam la 20 euro/litru
si "Maca" pe la 13 euro- 180 tablete
nu are rost sa dai mai mult
deep2w
Postat pe 5 Aprilie 2011 16:17
da inca nu sa vindecat aceasta boala dar sau diminuat reactiile negative ale acestei boli printro alimentatie sanatoasa si diferite medicamente >>>>au aparut mai nou niste suplimente nutritive pe baza de ganoderma lucidum care are efecte foarte ok pt cine intereseaza mai mulkte info. sa imi lase un mesaj
alex91
Postat pe 5 Aprilie 2011 18:14
De la: oli_le_mechant, la data 2011-04-03 16:52:43surpiza este ca diabetul de tip 2 nu exista cu un regim alimentar echilibrat si cu un exercitiu aerobic regulat.

in afara de centrul de la herghelia mai este unul la breaza, dar, din cate stiu, curele sunt destul de scumpe. am inteles ca la breaza se merge mai mult pe sucuri de legume si fructe, dar se face si kineto.

la Herghelia costa cam 150 lei pe zi dar sunt rezultate f bune...

sly_01
Postat pe 6 Aprilie 2011 17:25
eu teas sfatui sa nu faci asata pt ca am avut o cunostinta care a avut diabet tip2 si a mers in germania la clinica si ia facut dr de acolo transplant de celule stem si dupa 2 saptamani am murit.
garbo201887
Postat pe 17 Aprilie 2011 23:13
"si dupa 2 saptamani am murit"
elodia
Postat pe 17 Aprilie 2011 23:15
ce-i, elodio, n-ai auzit de fantome?
esme
Postat pe 17 Aprilie 2011 23:19
doamne, totdeauna am vrut sa fiu unica
elodia
Postat pe 17 Aprilie 2011 23:21
bag seama ca Sarsaila a dotat stabilimentul cu net ........o avea si wireless d 'ala ????????
jeanette40
Postat pe 17 Aprilie 2011 23:23
acum, ce sa faci, accepta si tu ideea!
esme
Postat pe 17 Aprilie 2011 23:24
Buna
Sunt diabetic de 15 ani, insulino dependent si tot tacamul.. tot ce am invatat pana acum este sa tin cont de cei trei factori care imi influenteaza glicemiile (insulina, regimul alimentar si sportul). Transplantul de celule stem este intr-adevar o varianta cu reusita de 95% si ma intreb cine oare ar vrea sa faca parte din cele 5 %? Sa nu mai vorbim de cei 12000 euro pentru o interventie? (fara transport cazare si alte cheluieli - mentionez asta pt ca trebuie sa stai acolo 3 saptamani). Eu una .. in urma unor complicatii am descoperit terapia bowtech ..vindecare holistica cu super rezultate. Nu iti vindeca diabetul (pentru ca ar trebui sa trezeasca din parealizie niste celule...odihneasca-se in pace) dar cu siguranta vindeca complicatiile si ajuta enorm . De atata drag sa stiti ca mi-am luat diploma, m-am licentiat si m-am facut terapeut. Va raspund cu drag la mailuri larisa _ andreea @ yahoo .
Concluzia e: fiti responsabili !




Multa sanatate
garbo206344
Postat pe 19 Mai 2011 17:41
uite ca simt nevoia sa ma citez:

ati auzit/citit despre planta Momordica charantia?
uite aici un site in romaneste:
http://www.diabettratament.net/tratament-diabet/dovlecelul-amarui-tratament-diabet

si nu vorbesc din auzite ci din exemplul tatalui meu.
Acuma nu stiu eu prea multe despre diabet dar stiu ca la el functioneaza. De la nivelul glicemiei de 250 acum e in jur de 100. Nu a facut insulina niciodata si nu ma intrebati de care tip de diabet are ca nu stiu.
Ciresica
Postat pe 19 Mai 2011 19:03
dieta tratament diabet cu efecte uimitoare vizibile in doar 10 zile - cautati-ma pe leacuribabesti@gmail.com
garbo253916
Postat pe 10 Decembrie 2011 18:54
dieta tratament diabet cu efecte

"uimitoare vizibile in doar 10 zile"

- cautati-ma pe leacuribabesti@gmail.com


poate vrei sa spui: efecte uimitoare vizibile doar in 10 zile... !!! probabil ca dupa cele 10 zile, nu le mai vede nimeni... !!!!
altfel... ce mai faci babo ????
barboneli
Postat pe 11 Decembrie 2011 23:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 34 De la: bluelight 13 Octombrie 2010 21:59
INOZITOL 1 De la: garbo_2414 25 Aprilie 2012 13:02
Hey am descoperit un produs pentru depistarea cancerului la sani 1 De la: garbo_stefy 2 Martie 2011 14:20
miastenie 3 De la: garbo185918 31 Martie 2015 15:10
viermisori intestinali 11 De la: oana1986 20 Noiembrie 2010 20:45
Setari Cookie-uri