iubirea si diferentele mari de varsta

Buna! Sunt noua pe acest site, descoperit de curand...am lansat acest subiect arhidiscutat poate ...nu doar pentru o dezbatere cu caracter general...ci pentru a gasi in eventualele raspunsuri opinii ce pot sa-mi sprijine ideile, sa mi le clarifice...
Iata problema mea:

Sunt casatorita de 9 ani.Nu cred ca l-am iubit vvreodata...(asa cum simt azi pentru un alt barbat) dar m-a flatat cu dragostea lui...pana intr-o zi cand ne-am dorit copii si eu nu puteam sa raman insarcinata. Si odata cu trecerea timpului, relatia noastra s-a racit de tot.Suntem doar colegi de camera...
Anul trecut am cunoscut un barbat mult mai in varsta decat mine (61 de ani) cu care am vorbit f multe...si am sfarsit prin a ma indragosti de el...incat azi am o fetita cu el de 3 luni, frumoasa si sanatoasa! I-am ascuns adevarul sotului meu...Sunt tot in casnicia mea...dar la fel de nefericita. Tatal fetitei mele doreste sa ne casatorim, sa recunoasca copilul oficial....si sa fim impreuna. Va divorta pentru asta.
Sunt zile in care aceasta posibilitate imi insenineaza sufletul...dar sunt si clipe cand ma indoiesc de functionalitatea acestei relatii...Mi-e greu sa deschid acest subiect cu sotul meu care evita sa fie cu mine in vreun moment mai tandru, ma gandesc la judecata celor din jur..., la parintii mei, la relatiile mele sociale si nu in ultimul rand,la fetita mea.as vrea sa-si cunoasca tatal si sa nu ma condamne pt asta. si nici sa nu fie omplexata mai tarziu de varsta lui. ce puteti sa-mi spuneti ...


filakia
Postat pe 8 Martie 2011 10:28
....daca erati doar colegi de camera cum ai putut sa ii explici sarcina ? am inteles ca sotul tau nu stie adevarul ...sau am inteles gresit ?
cory_emy
Postat pe 8 Martie 2011 13:09
da, ai inteles bine.s-a intamplat o data sa fiu cu sotul meu...desi eu cred ca a simtit ca nu este copilul lui...s-ar fi gandit mai bine. E o persoana comoda, nu a dorit niciodata sa vb deschis despre vreo problema anume.Da, evident, eu am gresit, i-am ascuns relatia, am confirmat existenta unei sarcini impreuna cu el..
filakia
Postat pe 8 Martie 2011 13:17
Daca ai facut si un copil mi se pare corect sa ramai cu tatal copilului. Asa sunt mai putine minciuni. Lumea vorbeste .... doar pamantul o acopera, asa ca nu te gandi la ce zice lumea . Gandeste-te la sotul tau, are si el dreptul la cineva care sa-l iubeasca.
cricat
Postat pe 9 Martie 2011 17:13
Buna,
Probabil voi fi aspru criticat de femei dupa ceea ce voi spune,insa, din punctul meu de vedere draga "filakia " ai facut ceva ce multi n-ar putea ierta indiferent cat de puternic ar iubii.

Daca ai simtit ca locul tau nu mai este langa acel barbat ,ma intreb, de ce ai ramas langa el ?Copii cu el n-ai facut, viata sexuala- pauza, fericire - pauza si lista continua, ce te-a determinat sa te complaci intr-o situatie total neprielnica,nepotrivita tie?

Sa fie teama de nou? Habar nu am....insa fiind maritata te-ai culcat cu un alt barbat plus ai facut si un copil, personal si repet, personal nu pot fi de acord cu ce ai facut.

Mergand pe ideea ca ar trebui sa fiu on topic, voi incerca sa vin si cu un sfat constructiv.Trecem peste ce s-a intamplat si ne gandim la urmatoarele aspecte :
- 61 de ani
- esti casatorita cu altu
- actualul sot nu stie de nenea de 61 si de faptul ca e tatal copilului cel ai
- cum se va simti copilul in cazul in care tu alegi sa ramai cu nenea mosu, cand la gradinita, copii fiind mai rautaciosi sau curiosi , il vor sicana cu faze gen .."ai venit cu bunicu la gradinita?", etc
- este foarte usor sa zici ( vb din punctul de vedere al domnului de 61 de ani) :Stai linistita voi avea grija de voi , nu va veti simti aiurea in societate.......insa cu siguranta te vei lovi de oameni mai puternici ca tine care in timp vor reusi sa te puna pe ganduri si astfel toata bucuria si fericirea se vor transforma in mari semne de intrebare ....


Lista poate continua - nu vreau sa te descurajez insa atunci cand iubesti ( cel putin asa am inteles ) voit sau nu vei trece cu vederea anumite aspecte ce in alta situatie nu te-ar fi coafat.
Problema ta e una complexa,complicata.

Eu am o parere foarte proasta despre barbatii in varsta care se trezesc singuri si apeleaza la experienta vietii ,sau se etaleaza cu o situatie materiala ce confera siguranta ,pentru a zapacii de cap femeile tinere

Te rog sa ma scuzi daca prin ceea ce am sps te-am ofensat ,nu asta mi-am dorit, din pacate n-am retinut ce varsta ai.

Sfatul meu e sa fi "neamt" sa te gandesti serios la ce ai de facut si sa nu uiti ca indiferent de ce vei alege iti va afecta copilul intr-un fel sau altu, ramanand sa alegi varianta cea mai buna dintre 2 rele .Te mai sfatuiesc sa te duci la un psiholog la o terapie gen psihanaliza.Cu siguranta sunt lucruri pe care nu ni le poti impartasii iar noi cu siguranta n-am fi in masura sa te ajutam asa cum probabil ti-ai fi dorit.

Sper ca vei face alegerea cea mai potrivita atat pentu tine cat si pentru copil.
Jago
Postat pe 11 Martie 2011 10:33
tatal copilului mai are copii si cu sotia lui?
ondinne
Postat pe 11 Martie 2011 10:49
"..cum se va simti copilul in cazul in care tu alegi sa ramai cu nenea mosu, cand la gradinita, copii fiind mai rautaciosi sau curiosi , il vor sicana cu faze gen .."ai venit cu bunicu la gradinita?",.."

relax prietene..,nu va avea parte de astfel de clipe..
"tati" va pleca "la ingerasi" inainte de gradinita..

te doare mintea frate..
roby_cado
Postat pe 11 Martie 2011 10:58
De la: roby_cado, la data 2011-03-11 10:58:47"..cum se va simti copilul in cazul in care tu alegi sa ramai cu nenea mosu, cand la gradinita, copii fiind mai rautaciosi sau curiosi , il vor sicana cu faze gen .."ai venit cu bunicu la gradinita?",.."

relax prietene..,nu va avea parte de astfel de clipe..
"tati" va pleca "la ingerasi" inainte de gradinita..

te doare mintea frate..



foarte pertinent comentul tau

ah da si daca te doare capul ia o pastilutza ceva :))
Jago
Postat pe 11 Martie 2011 11:03

jaga jaga..,ma refeream la ce sunt in stare sa faca unele femei (apropo de durerea de "minte"),nu la comment-ul tau..
oricum..,dupa o perioada pe aici,ai sa-ti dai seama cam cum stau lucrurile..,deocamdata esti "fresh meet"..
pana una alta..,ia o.. de bun venit..
roby_cado
Postat pe 11 Martie 2011 11:23
Multumesc pentru sugestiile tale.Da, asta inclin sa fac..
filakia
Postat pe 11 Martie 2011 19:52
Nu, nu m-ai suparat cu raspunsul tau. E de departe unul complet, in sensul ca pune in lumina mai multe aspecte. As vrea sa stii ca am 35 de ani...CE m-a tinut langa sotul meu??Am fost incantata de sarcina! Nu-mi venea sa cred ca am sa ajung mamica! Stiam ca si el isi dorea..(sotul)...Traim intr-o localitate mica unde toata lumea se cunoaste cu toata lumea...iar eu sunt intr-un post de conducere...Renuntand la sotul meu, nu as mai fi putut ramane acolo sub nicio forma....pentru ca sunt un om slab, n-as fi rezistat la presiunile sociale. Locuiesc cu socrii...soacra f atasata de mine si bolnava pe deasupra...
Tatal fetitei mele,domnul de 61 de ani, nu mi-a sucit mintile, nu e cazul clasic...de ...incantare materiala...pur si simplu ne iubim.
Sigur,m-am gandit la tot ce presupune oficializarea acestei legaturi>atitudinea celor din jur ne va afecta relatia; fetita mea va suferi oricum...;ce-as putea sa aleg pt binele ei?? Ce sa va intampla cu noi peste 10 ani??
Nu as vrea ca in dupa 40 de ani sa o iau iarasi de la capat...in viata.I Dar in acelasi timp stiu ca nimeni nu ofera asigurari in acest sens! In aceasta perioada...ar tb sa iau o decizie in acest sens...pentru ca la sfarsitul lunii martie ar tb sa incep serviciul sau sa raman pentru 2 ani acasa in concediul de crestere.De ce e importanta pentru mine aceasta perioada??Am un examen de sustinut si pentru asta ar trebui sa fiu o persoana activa a sistemului. Si evident...intoarcerea la serviciu, inseamna continuarea starii prezente.(sa raman tot cu sotul). Daca as opta pentru cresterea copilului , as pleca definitiv de aici...si as incepe o viata noua alaturi de tatal copilului meu. Sincer,nu e dilema ce intampin eu, ci aproape un cosmar...care imi macina nervii si-mi incetoseaza mintea...
filakia
Postat pe 11 Martie 2011 20:21
Da,tatal copilului meu mai are o fata aproape de varsta mea(!!!!), adica de 36 de ani, iesita si ea din 2 casnicii de pana acum si cu un adolescent de crescut si de educat.
filakia
Postat pe 11 Martie 2011 20:25
sunteti rautaciosi spunand ca va muri...
filakia
Postat pe 11 Martie 2011 20:27
alt adulter...alta minciuna

sincer, nu stiu cum puteti trai asa, si cum va suportati...

in fine...
michelle_
Postat pe 11 Martie 2011 20:34
De la: Jago, la data 2011-03-11 11:03:50
De la: roby_cado, la data 2011-03-11 10:58:47"..cum se va simti copilul in cazul in care tu alegi sa ramai cu nenea mosu, cand la gradinita, copii fiind mai rautaciosi sau curiosi , il vor sicana cu faze gen .."ai venit cu bunicu la gradinita?",.."

relax prietene..,nu va avea parte de astfel de clipe..
"tati" va pleca "la ingerasi" inainte de gradinita..

te doare mintea frate..



foarte pertinent comentul tau

ah da si daca te doare capul ia o pastilutza ceva :))


Am ras de numa mai
roby ai dreptate
_blondyna
Postat pe 11 Martie 2011 23:25
De la: roby_cado, la data 2011-03-11 11:23:03
jaga jaga..,ma refeream la ce sunt in stare sa faca unele femei (apropo de durerea de "minte"),nu la comment-ul tau..
oricum..,dupa o perioada pe aici,ai sa-ti dai seama cam cum stau lucrurile..,deocamdata esti "fresh meet"..
pana una alta..,ia o.. de bun venit..


Eh - :) carne proaspata sau nu ... nici reply-ul meu nu a fost unul rautacios, probabil mi-am dorit ca noi "barbatii" fiind in minoritate sa aratam ca nu suntem niste "bacterii" asa cum cred multe dintre femeile de pe acest forum :)

Cat despre "bauta" in cinstea mea - succes si sper sa nu te rezumi doar la bere .. un JD parca mi-ar surade mai mult :))

Fy - Trebuie sa fi puternica si sa te lupti pentru ceea ce iti doresti dar in acelasi timp trebuie sa te gandesti ca orice eveniment "nefericit" care o sa apara la un momendat mai devreme sau mai tarziu, te va afecta si te va da in spate mult. Iubesti si respect asta, insa cantereste bine si daca te hotarasti si simti ca iti va fi ok .... da-i bice :)). Dragostea este asimilata si de trup si de minte .......daca mental si sufleteste esti acolo unde trebuie......trupeste ......cei care spun ca partea "trupeasca" dintr-o relatie nu este importanta sunt niste mincinosi, frustrati maxim ... care ,doar pt a fi cu cineva s-ar multumii si cu nimic. :))
- comunicare
- intelegere
- sentiment
- SEX
si de cele mai multe ori chiar daca nu e spusa .. una din conditiile principale .. - siguranta

Pup fetele :), o seara buna

Jago
Postat pe 11 Martie 2011 23:27
Poate ca cel mai util si corect sfat ti-l poate sopti inima . Balanta o inclina foarte mult copilul , o fiinta inocenta , care inaintea tuturor consecintelor , are dreptul sa stie adevarul , sa-si cunoasca tatal . Daca vei dori sa divortezi sau nu , este o problema secundara . Ar fi bine sa te gandesti la ceea ce te face cu adevarat fericita si atat . Lumea va ramane exact asa cum este , in bine sau in rau ...dar viata ta pe acest pamant e una singura , o scanteie. Linistea ta interioara, fericirea este prioritara si mai presus decat orice .
AngeloBluLdy
Postat pe 12 Martie 2011 08:53
De la: me_reloaded, la data 2011-03-11 20:34:01alt adulter...alta minciuna

sincer, nu stiu cum puteti trai asa, si cum va suportati...

in fine...


Buna,
Uite ca se traieste...sigur...sunt de condamnat, dar asta nu anuleaza faptele, realitatea....Nu toti oamenii sunt atat de puternici ca tine..rationali in orice traire sau in orice manifestare a ei..
filakia
Postat pe 12 Martie 2011 12:46
De la: Jago, la data 2011-03-11 23:27:19
De la: roby_cado, la data 2011-03-11 11:23:03
jaga jaga..,ma refeream la ce sunt in stare sa faca unele femei (apropo de durerea de "minte"),nu la comment-ul tau..
oricum..,dupa o perioada pe aici,ai sa-ti dai seama cam cum stau lucrurile..,deocamdata esti "fresh meet"..
pana una alta..,ia o.. de bun venit..


Eh - :) carne proaspata sau nu ... nici reply-ul meu nu a fost unul rautacios, probabil mi-am dorit ca noi "barbatii" fiind in minoritate sa aratam ca nu suntem niste "bacterii" asa cum cred multe dintre femeile de pe acest forum :)

Cat despre "bauta" in cinstea mea - succes si sper sa nu te rezumi doar la bere .. un JD parca mi-ar surade mai mult :))

Fy - Trebuie sa fi puternica si sa te lupti pentru ceea ce iti doresti dar in acelasi timp trebuie sa te gandesti ca orice eveniment "nefericit" care o sa apara la un momendat mai devreme sau mai tarziu, te va afecta si te va da in spate mult. Iubesti si respect asta, insa cantereste bine si daca te hotarasti si simti ca iti va fi ok .... da-i bice :)). Dragostea este asimilata si de trup si de minte .......daca mental si sufleteste esti acolo unde trebuie......trupeste ......cei care spun ca partea "trupeasca" dintr-o relatie nu este importanta sunt niste mincinosi, frustrati maxim ... care ,doar pt a fi cu cineva s-ar multumii si cu nimic. :))
- comunicare
- intelegere
- sentiment
- SEX
si de cele mai multe ori chiar daca nu e spusa .. una din conditiile principale .. - siguranta

Pup fetele :), o seara buna



Multumesc Jago de mesaj.Comentariile voastre pro sau contra ....ma dezmeticesc..weekend placut!
filakia
Postat pe 12 Martie 2011 12:54
Pentru roby_cado>

Consideri mai sanatoasa ipostaza in care copilului i-as ascunde adevarul si as ramane pana la capatul vietii in aceasta casatorie traind in zona gri??? Exclamatia "te doare mintea.." iti legitimeaza atitudinea de totala desconsiderare pt femei buiace ca subsemnata..Trage o ocheada in curtea ta de ganduri si de vise...si vei simiti cat de perfect esti!
filakia
Postat pe 12 Martie 2011 13:05
filakia daca as fi in locul tau cu certitudine as iesi din aceasta casatorie , care mie mi se pare doar formala si mi-as reface viata astfel incat sa ne fie bine mie si copilului fara a rani pe nimeni !
cory_emy
Postat pe 12 Martie 2011 13:32
De la: cory_emy, la data 2011-03-12 13:32:30filakia daca as fi in locul tau cu certitudine as iesi din aceasta casatorie , care mie mi se pare doar formala si mi-as reface viata astfel incat sa ne fie bine mie si copilului fara a rani pe nimeni !



da. asa ar fi cel mai bine.si spre asta ma indrept inevitabil, desi sotul meu nu doreste sa ramana fara noi...,as fi vrut doar sa fie mai simplu...sa nu aj la contestarea paternitatii...,
Stie cineva daca schimbarea numelui ...unui copil se poate face si dupa un an de la nastere?/
multumesc.
filakia
Postat pe 12 Martie 2011 15:50
mami, eu nu am pretins niciodata ca sunt rationala

vorbeam doar despre respect de sine
michelle_
Postat pe 12 Martie 2011 16:13
NU DIFERENTA DE VARSTA CONTEAZA. MAREA MEA IUBIRE ESTE CU 11 ANI MAI TANARA CA MINE SI IMPLINIM IN TOAMNA 17 ANI DE CAND SUNTEM " IMPREUNA".
AR FI BINE SA TE GANDESTI DACA ESTI FERICITA TU CU TATAL COPILULUI CAT DE FERICIT VA FI COPILUL CU TATAL BIOLOGIC SI CAT CU TATAL IN CURTEA CARUIA CRESTE.
CINE SI CE II OFERA. cOPILUL ARE MULTE NEVOI SI CANTARESTE CE II POTI OFERI. ORICUM, LA TIMPUL POTRIVIT TE VA JUDECA: DACA ERA MAI BINE CU UNUL SAU CU ALTUL............
nU SE VA GANDI NICIODATA LA FERICIREA TA.
garbo120723
Postat pe 12 Martie 2011 17:47
De la: garbo120723, la data 2011-03-12 17:47:03NU DIFERENTA DE VARSTA CONTEAZA. MAREA MEA IUBIRE ESTE CU 11 ANI MAI TANARA CA MINE SI IMPLINIM IN TOAMNA 17 ANI DE CAND SUNTEM " IMPREUNA".
AR FI BINE SA TE GANDESTI DACA ESTI FERICITA TU CU TATAL COPILULUI CAT DE FERICIT VA FI COPILUL CU TATAL BIOLOGIC SI CAT CU TATAL IN CURTEA CARUIA CRESTE.
CINE SI CE II OFERA. cOPILUL ARE MULTE NEVOI SI CANTARESTE CE II POTI OFERI. ORICUM, LA TIMPUL POTRIVIT TE VA JUDECA: DACA ERA MAI BINE CU UNUL SAU CU ALTUL............
nU SE VA GANDI NICIODATA LA FERICIREA TA.


Draga mea, conform judecatii tale..putem schimba parintii biologici cu altii daca aestia nu ne ofera mai mult decat au sau mai mult decat ne-am dori??
filakia
Postat pe 12 Martie 2011 18:01
Nimeni nu are dreptul sa judece pe altul, asa ca nu o voi face nici eu.Ma bucur pentru tine ca esti mama.Este un lucru foarte important in viata unei femei.Cantareste bine nevoile tale, incearca sa iesi putin in afara sa te ridici deasupra problemelor, sa privesti cu detasare si apoi sa iei o hotarare, sau pune-te in situatia ca sora, prietena ta este intr-o astfel de situatie .Ce sfat i-ai da?
Curaj si putere!!!
ariana_tm
Postat pe 12 Martie 2011 18:45
De la: ariana_tm, la data 2011-03-12 18:45:57Nimeni nu are dreptul sa judece pe altul, asa ca nu o voi face nici eu.Ma bucur pentru tine ca esti mama.Este un lucru foarte important in viata unei femei.Cantareste bine nevoile tale, incearca sa iesi putin in afara sa te ridici deasupra problemelor, sa privesti cu detasare si apoi sa iei o hotarare, sau pune-te in situatia ca sora, prietena ta este intr-o astfel de situatie .Ce sfat i-ai da?
Curaj si putere!!!


Multumesc din suflet de mesajul tau ...Sigur, raspunsurile cele mai bune le gasim in noi insene...Mi-am dorit f mult sa ajung mama...ca acum nici nu ar mai tb sa ma cramponez de prejudecati...sau sa pun pe primul plan altceva ..decat copilul si binele nostru...
cred ca i-as spune sorei ...sa-si urmeze inima..
filakia
Postat pe 12 Martie 2011 19:02
De la: filakia, la data 2011-03-12 13:05:06Pentru roby_cado>

Consideri mai sanatoasa ipostaza in care copilului i-as ascunde adevarul si as ramane pana la capatul vietii in aceasta casatorie traind in zona gri??? Exclamatia "te doare mintea.." iti legitimeaza atitudinea de totala desconsiderare pt femei buiace ca subsemnata..Trage o ocheada in curtea ta de ganduri si de vise...si vei simiti cat de perfect esti!


eu nu consider decat ca, esti o tarfoaica nenorocita..,atat..
si.., fie vorba intre noi..,intotdeauna vei trai intr-o "zona gri"..,intr-un fel sau altul..
dar..,binenteles..,fericirea ta e mai presus de orice altceva..(aici incluzand si copilul)..


roby_cado
Postat pe 12 Martie 2011 20:35
roby, nu-ti spun decat atat : grow up!

constat ca tot ancorat in trecut esti, si asta te face sa devii nu numai inversunat, dar si teribil de nepoliticos, ceea ce e impardonabil

cel care e fara prihana, sa ridice primul piatra!

nu ma fa sa imi schimb parerea despre tine. nu ca ar fi o pierdere prea mare si n-ai sa mai poti dormi la noapte din cauza asta, dar si asa nu ai multi simpatizanti pe aici

hai, sa fii iubit...
michelle_
Postat pe 12 Martie 2011 22:29
De la: filakia, la data 2011-03-12 19:02:17
De la: ariana_tm, la data 2011-03-12 18:45:57Nimeni nu are dreptul sa judece pe altul, asa ca nu o voi face nici eu.Ma bucur pentru tine ca esti mama.Este un lucru foarte important in viata unei femei.Cantareste bine nevoile tale, incearca sa iesi putin in afara sa te ridici deasupra problemelor, sa privesti cu detasare si apoi sa iei o hotarare, sau pune-te in situatia ca sora, prietena ta este intr-o astfel de situatie .Ce sfat i-ai da?
Curaj si putere!!!


Multumesc din suflet de mesajul tau ...Sigur, raspunsurile cele mai bune le gasim in noi insene...Mi-am dorit f mult sa ajung mama...ca acum nici nu ar mai tb sa ma cramponez de prejudecati...sau sa pun pe primul plan altceva ..decat copilul si binele nostru...
cred ca i-as spune sorei ...sa-si urmeze inima..
....buna filakia....
ingerash4u
Postat pe 12 Martie 2011 23:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am suparat-o si m-a dat la o parte 32 De la: cricat_ 13 Noiembrie 2011 15:32
Despartire si cum as putea sa ma impac cu ea 26 De la: Alex_Stefan 13 Noiembrie 2013 16:42
Merita sau nu ? 8 De la: D_Emy 9 Februarie 2014 10:01
Rsul este molipsitor i previne cancerul 51 De la: simonik_scumpik 4 Aprilie 2011 18:29
casnicie nefericita 83 De la: carloni_carla 16 August 2011 20:59
Setari Cookie-uri