iubirea si diferentele mari de varsta

De la: filakia, la data 2011-03-08 10:28:37Buna! Sunt noua pe acest site, descoperit de curand...am lansat acest subiect arhidiscutat poate ...nu doar pentru o dezbatere cu caracter general...ci pentru a gasi in eventualele raspunsuri opinii ce pot sa-mi sprijine ideile, sa mi le clarifice...
Iata problema mea:

Sunt casatorita de 9 ani.Nu cred ca l-am iubit vvreodata...(asa cum simt azi pentru un alt barbat) dar m-a flatat cu dragostea lui...pana intr-o zi cand ne-am dorit copii si eu nu puteam sa raman insarcinata. Si odata cu trecerea timpului, relatia noastra s-a racit de tot.Suntem doar colegi de camera...
Anul trecut am cunoscut un barbat mult mai in varsta decat mine (61 de ani) cu care am vorbit f multe...si am sfarsit prin a ma indragosti de el...incat azi am o fetita cu el de 3 luni, frumoasa si sanatoasa! I-am ascuns adevarul sotului meu...Sunt tot in casnicia mea...dar la fel de nefericita. Tatal fetitei mele doreste sa ne casatorim, sa recunoasca copilul oficial....si sa fim impreuna. Va divorta pentru asta.
Sunt zile in care aceasta posibilitate imi insenineaza sufletul...dar sunt si clipe cand ma indoiesc de functionalitatea acestei relatii...Mi-e greu sa deschid acest subiect cu sotul meu care evita sa fie cu mine in vreun moment mai tandru, ma gandesc la judecata celor din jur..., la parintii mei, la relatiile mele sociale si nu in ultimul rand,la fetita mea.as vrea sa-si cunoasca tatal si sa nu ma condamne pt asta. si nici sa nu fie omplexata mai tarziu de varsta lui. ce puteti sa-mi spuneti ...





inainte de a lua decizia finala...sunt multe lucruri de urmarit....
ingerash4u
Postat pe 12 Martie 2011 23:38
ai primit mesajul meu?....astept sa imi dai add in lista daca ai ...cont ...
ingerash4u
Postat pe 12 Martie 2011 23:53
Daca zici ca orasul e mic si va cunoasteti intre voi, in curind lumea va pricepe cum cad lucrurile si atunci...ia acum o hotarire, pina nu e prea tirziu.Am cunoscut o "doamna " care a facut 3 copii, la diferenta de 1 an fiecare... nici unul nu seamana cu sotul.Fiecare dintre baieti (s-au nimerit toti masculi) semana cu cite un inginer din fabrica, acum copii au crescut, iar doamna merge cu capul sus pe strada, de mina cu sotul sau (care nu e tatal niciunuia dintre copii)....si au trecut 20 de ani ... copii sunt mari , lumea a uitat...dar sa nu uitam ca a fost aratata cu degetul....si criticata.
marianamirela
Postat pe 12 Martie 2011 23:54
as vrea sa am o mica discutie cu tine,dar nu aici pe forum...ti.am dat un mesaj cu id.ul meu de mess
ingerash4u
Postat pe 13 Martie 2011 00:32
De la: roby_cado, la data 2011-03-12 20:35:56
De la: filakia, la data 2011-03-12 13:05:06Pentru roby_cado>

Consideri mai sanatoasa ipostaza in care copilului i-as ascunde adevarul si as ramane pana la capatul vietii in aceasta casatorie traind in zona gri??? Exclamatia "te doare mintea.." iti legitimeaza atitudinea de totala desconsiderare pt femei buiace ca subsemnata..Trage o ocheada in curtea ta de ganduri si de vise...si vei simiti cat de perfect esti!


eu nu consider decat ca, esti o tarfoaica nenorocita..,atat..
si.., fie vorba intre noi..,intotdeauna vei trai intr-o "zona gri"..,intr-un fel sau altul..
dar..,binenteles..,fericirea ta e mai presus de orice altceva..(aici incluzand si copilul)..



Multumesc de gandul tau atat de frust exprimat. Expunandu-ma aici, desigur m-am pregatit si pentru naturi brutale ca tine!
filakia
Postat pe 13 Martie 2011 10:52
De la: ingerash4u, la data 2011-03-13 00:32:56as vrea sa am o mica discutie cu tine,dar nu aici pe forum...ti.am dat un mesaj cu id.ul meu de mess


am primit mesajul tau.si cred ca si tu...il vei gasi pe=al meu.
filakia
Postat pe 13 Martie 2011 10:54
De la: marianamirela, la data 2011-03-12 23:54:35Daca zici ca orasul e mic si va cunoasteti intre voi, in curind lumea va pricepe cum cad lucrurile si atunci...ia acum o hotarire, pina nu e prea tirziu.Am cunoscut o "doamna " care a facut 3 copii, la diferenta de 1 an fiecare... nici unul nu seamana cu sotul.Fiecare dintre baieti (s-au nimerit toti masculi) semana cu cite un inginer din fabrica, acum copii au crescut, iar doamna merge cu capul sus pe strada, de mina cu sotul sau (care nu e tatal niciunuia dintre copii)....si au trecut 20 de ani ... copii sunt mari , lumea a uitat...dar sa nu uitam ca a fost aratata cu degetul....si criticata.


Se poate..dar asta ar fi ultimul lucru la care m-as gandi acum....Nu aveam de gand ..sa ramanem aici forever...Multumesc de mesaj.
filakia
Postat pe 13 Martie 2011 10:55
Nimeni nu pomeneste despre ce s-ar intampla in cazul in care doamna divorteaza si vor aparea schimbari majore in cariera sa.Parerea mea e ca sa fie rationala, inaintea dragostei sa se gandeasca la stabilitatea ei financiara si sociala, pentru ca acestea vor fi cele care ii vor face drumul in viata linistit si ii vor asigura fetitei tot suportul de care are nevoie.Dragostea trece sau se diminuiaza, devine rutina, in timp, regretele vor aparea, indiscutabil. Dumneaei este in floarea varstei, dar domnul....e totusi mult prea mare diferenta.....peste 10, 15 ani, cand inca mai doreste sa fie iubita.....o sa trebuiasca sa schimbe pampersi sau....sa puna ventuze....nu cred ca asta isi doreste...Categoric, fiecare va fi renegat de familii si prieteni si nu se poate trai numai din viata in doi, veti fi marginalizati si ignorati si nu cred ca asta va doriti. Cu totul altfel ai fi privita si ai razbi in societate, daca pur si simplu ai divorta, fara a face insa publica relatia voastra. Asa-i la noi, ne uitam in gradina altuia....
Ca un simplu exemplu, la serbarea de Craciun, din clasa I , a fiului meu, m-am simtit ingrozitor cand acesta mi-a reprosat ca sunt cea mai batrana si mai grasa mama (aveam40 de ani si toate celelalte mame, sub 30) si..am rezolvat, in 4 luni problema grasimii, am slabit 20 de kg, dar varsta oricat mi-as dori, tot aceeasi e, orice as face.
Draga mea, am inceput sa vorbesc la pers a III-A dar acum ma adresez tie, pune in balanta toate variantele, acum nu esti numai tu, sa te gandesti numai la ceea ce ti se poate intampla tie, ci suteti voi, tu si fetita., fereste-o de rautatea lumii si da-i sansa unei vieti linistite. Banuiesc ca tu si domnul, sunteti singurele persoane care stiti adevarul, pentru el sunteti o binecuvantare, suportul tineretii trecute, dar drumul lui, coboara, al vostru, abia urca, e dureros, dar asta e adevarul. Nu da cativa ani de iubire publica, pe o viata.
Cand ai sa ajungi la vreo 50 de ani, ai da orice sa stai in bratele unui barbat in putere, chiar mai mic , ca varsta, daca se poate si atunci o sa ajungi in aceesi situatie de astazi.
Ai o fata, nu cred ca ti-ai dori ca ginerele tau sa fie aproape de varsta ta.
Nu mai esti copil, ca sa pui dragostea inaintea ratiunii, asa ca, sa-ti dea Dumnezeu puterea sa iei hotararea cea mai buna, daca esti inteligenta, poti avea dragoste oricand doresti , o cariera stralucitoare, o mama apreciata atat de copil cat si de societate, esti o femeie tanara si ai viata in fata, nu da un regat, pentru un cal, sa-mi fie cu iertare.
garbo009605
Postat pe 13 Martie 2011 13:09
am citit cam tot ce s-a scris, dar nu am vazut sa te fi incurajat careva prea mult pentru salvarea casniciei...ziceai ca te-a flatat cu dragostea lui... deci te-a iubit si poate te iubeste si acum, doar ca din cauza frustrarilor nu ti-a mai aratat asta... incearca sa descoperi alte parti la el, care te-ar face sa te indragostesti (iar) de sotul tau...
garbo17_
Postat pe 13 Martie 2011 14:36
Oare dl roby_cado cunoaste sensul cuvantului "tarfoaica"..ma tem ca nu ....D-le, DOAMNA a spus clar ca a avut si /sau are o relatie cu un domn (nu are importanta varsta),din care rezulta ca are un copil sau va avea .NU A SPUS CA A FOST CU MULTI BARBATI SI PE BANI !!! E atat de simplu si usor sa jignim,dar nimeni nu se gandeste de ce o femeie alege sa faca acest pas. Problema nu e la aceasta doamna ci la sotul ei care a determinat-o sa faca acest gest.UNEORI FEMEILE SUNT TRATATE DE BARBATI CA NISTE SCLAVE .Suntem in secolul XXI . Sclavia din cate stiu eu a fost abolita, iar barbatul nu este STAPAN DECAT PE PROPRIA LUI PERSOANA.Femeia , din cate stiu eu , este ceruta si nu cumparata . Ati putea spune ca poate divorta .Ok,exista si varianta asta, dar motivele si le stie doamna personal .
In ceea ce priveste partea cu inselatul ..hai sa fim seriosi ...cred ca majoritatea fac asa ceva ....atunci cand nu mai exista iubire . Hai sa nu ne dam mari si tari ca suntem icoane in Altar . NIMENI NU E PERFECT !!!! Doamna a cerut un ajutor, un sfat, nu trebuie jignita!!!
GEDGED
Postat pe 13 Martie 2011 15:58
Draga mea , in primul rand te admir pentru curajul pe care l-ai avut. E un lucru pe care putine femei ar putea fii in stare sa-l faca. Sfaturi da toata lumea, tu esti singura care poti sa hotarasti ce-i mai bine pentru tine si copilul tau. De rautati , ce sa mai vorbim, ca-i lumea plina de indivizi care spun rautati. Sa nu te afecteze, nu e cazul... Fa ce ai de facut , ce crezi ca te-ar face fericita. Cantareste totul. Presupun ca-ti este foarte greu sa traiesti intr-o astfel de situatie, dar tine cont ca tu ti-ai creat-o. Multa intelepciune in tot ce vrei sa intrepriniz.
anca67cami
Postat pe 13 Martie 2011 18:20
ei, dar sfaturile celor de pe forum oricum nu conteaza...
sora_ilsi
Postat pe 13 Martie 2011 18:47
Draga mea, eu nu te judec. Tu stii cel mai bine ce era in casa ta. Probabil ca acasa aveai un barbat care nu iti acorda atentie si cu care nu simteai ca poti comunica si impartasi chestii comune, iar cu cel de 61 ani ai multe in comun. Sunt convinsa ca la inceput a fost doar o prietenie intre tine si domnul de 61 ani care pe parcurs a evoluat.De aceea imi permit sa-ti dau un sfat, sfat care sper sa te ajute sa alegi varianta optima pentru copilul tau: ramai in casnicia ta, lasa-l si pe domnul de 61 ani in casnicia lui. Asa nu vei avea constiinta incarcata ca ai distrus doua familii ( sotul tau, soacra ta, sotia domnului de 61 si fiica si nepotul acestuia). Domnul de 61 ani te poate ajuta sa oferi copilui ceea ce are nevoie, sotul tau are si el un scop in viata ( copilul actual). Stiu ca in sufletul tau l-ai alege pe domnul de 61 ani si el ar vrea sa traiasca alaturi de tine si copilul lui, dar daca te iubeste cu adevarat va intelege decizia ta si o va aprecia. Asa nu vei fi nici judecata de nimeni, nici aratata cu degetul, iar copilului tau ii va fi cel mai bine asa, langa niste parinti mai tineri. Tu trebuie sa alegi cu mintea pentru copilul tau, pentru tine ai ales cu inima, dar copilul nu are de ce sa sufere. Asa e in dragoste: nu poti iubi fara sa si suferi. Ai iubit, te-ai bucurat de clipe minunate langa el, dar acum trebuie sa te bucuri doar de copil, pe care inteleg ca ti l-ai dorit foarte mult. Ai ramane vaduva de tanara, cu un copil mic de crescut si toata lumea ti-ar intoarce spatele daca ai alege acum sa te desparti de sot si sa-l iei pe cel de 61 ani. Gandeste-te macar tu la nevasta-sa daca el nu se mai gandeste.Suntem femei si ni se poate intampla si noua oricand ceea ce ar putea sa i se intample ei. Iti doresc multa intelepciune si incredere in tine si sunt convinsa ca vei lua decizia optima pentru copil! Nu fi suparata pentru ceea ce scriu unii pe aici, sunt convinsa ca nu sunt in masura sa arunce primii cu piatra.Mult noroc!!!!
garbomonica
Postat pe 13 Martie 2011 19:35
garbomonica, crezi ca minciuna nu se va afla? crezi ca acel copil nu va afla cine e tatal lui? Si atunci sotul ar fi protejat, daca nu stie? Si e mintit in continuare? In conditiile date cel mai bine este sa se retraga ea. Sa nu strice familia amantului. Daca el vine la ea bine , daca nu, nu.
Sa stea in minciuna in continuare doar pentru ca ramane vaduva tanara....???!!! Da! L-a iubit, ok, exista in copil, sa fie sanatos!!... dar sa duci minciuna toata viata doar sa primesti din toate partile nu mi se pare ok.
cricat
Postat pe 13 Martie 2011 19:46
cred ca sotul se complace...ii e teama sa nu fie parasit...eu ii dau sfaturi ei, pentru binele ei si al copilului, nu pentru binele celui de 61 ani sau al sotului...asa ea va fi mai linistita si va putea sa isi creasca copilul ...e optiunea ei daca va vrea sa-i spuna copilului vreodata despre adevaratul tata...dar sut sigura ca nu va face asta mai devreme de 16-18 ani...pana atunci cel de 61 nu o sa mai fie...de fapt nimik nu-i sigur....poate ajunge la divort cu cel actual si nu din vina ei...nimeni nu stie ce va fi, dar ea trebuie sa provoace cat mai putina suferinta in jur ca sa poata sa traiasca linistita si sa creasca copilul in intelegere si liniste...inteleg ca sotul actual nu o bate doar ca e indiferent, ea are o functie pe care risca sa o piarda ( sau pe care o are datorita sotului_) ea stie cel mai bine ce e in viata ei...eu asa as proceda daca as fi in locul ei...chiar daca calci starmb vreodata in viata nu distruge casnicii...unei alte femei i-as fi spus ca nu trebuuia sa faca un copil, dar ei, care are 35 ani si isi dorea un copil si nu mai erau sperante alaturi de sotul ei sa aiba acest copil, iar pt o femeie copilul este totul, nu pot sa ii spun decat sa nu mearga mai departe, adica sa distruga familiile pentru ca a dat nastere unui copil...d-zeu e sus, are si ea o fata si ar fi bine sa se opreasca aici...se poate iubi in continuare cu domnul de 61 de ani, dar sunt sigura ca ii va trece...pt ea copilul conteaza cel mai mult acum...
garbomonica
Postat pe 13 Martie 2011 20:07
draga cricat eu nu am spus sa duci minciuna toata viata ca sa primesti din toate partile, ci ceea ce este bine pt ea si copil...mai ales pt copil...iubirea si pasiunea dispar in timp...si cu siguranta vor disparea si la ea si la domnul de 61 ani...el s-ar putea sa o vrea...ca doar are 61 ani, e normal sa o iubeasac: ea are 35 , i-a daruit un copil, dar, REPET, daca el o iubeste cu adverat o va lasa in casnicia ei....si niciodata nu citi caldi fericirea pe nefericirea altora pentru ca nu va dura. In momnetul asta ea are un copil de crescut, un copil pe care si l-a dorit si atat...ea nu are timp acum pt sot si pt domnul de 61 ani...nici unul nu o iubeste cu adevarat....ala vrea sa divorteze acum...pt ca are un copil si simte ca a prins aripi, ala de acasa e bine ca are familie si ea e nenorocita? Nu, pt mine ea nu e nenorocita....ea e doar o alta femeie nefericita, dar care s-a ales cu un copil, ceea ce isi dorea. Ii doresc mult succes in viata!
garbomonica
Postat pe 13 Martie 2011 20:15
mai ales pentru copil... da!... dar pentru ea?.... ce ar putea face?... Sunt atatea feministe pe aici care au mers mai departe singure. Decat sa stai intr-o casnicie de forma chiar si pentru copil.... mai bine singura. Nu zic sa strice casa amantului, departe de mine gandul asta. Dar revenim la problema oricarei familii in dificultate - Stai cu un om doar pentru a creste un copil sau mergi mai departe singura, asumandu/ti toate responsabilitatile? Are 35 de ani .. O poate lua de la capat fara probleme Singura. Pentru ca nu e singura. Are un copil. Si cum spunea cineva pe aici el iti da forta sa mergi mai departe.
cricat
Postat pe 13 Martie 2011 23:04
Draga mea,
Te rog sa-mi scuzi franchetea: cred ca ar trebui sa-ti schimbi aceasta mentalitate provinciala (ce-o sa zica lumea, daca ma va judeca copilul mai tarziu, etc, etc) si sa faci ceea ce crezi tu ca e bine si corect fata de copilul tau dar si in fata propriei tale constiinte.
Sigur, noi nu avem dreptul sa te judecam insa, daca ne-ai cerut parerea, atunci da-mi voie sa-ti spun ca pozitia ta de pana de acum nu a fost una corecta: nici fata de sotul tau, nici fata de copil, nici fata de tatal copilului si nici chiar fata de tine insati.
Sotul tau, asa cum spunea cineva mai devreme, are intr-adevar dreptul sa traiasca alaturi de o femeie care sa-i poata oferi afectiune. Copilul tau are la randul lui dreptul sa-si cunoasca tatal natural si sa creasca alaturi de el, cu atat mai mult cu cat acest domn este dispus sa-si asume responsabilitatile - dupa parerea mea, asta denota demnitate personala. Iar in ceea ce te priveste pe tine, nu crezi ca si tu ai dreptul sa-ti traiesti viata alaturi de cel pe care il iubesti?
Nu crezi ca si din partea ta ar fii mai demn sa pui capat acestei situatii de compromis si sa faci ceea ce este mai bine pentru fiecare din voi?
Aici e vorba de vietile voastre - a patru oameni - deci, ceea ce spune lumea ar trebui sa fie pe ultimul plan. "Gura lumii n-o astupa nici pamantul", nici sfanta daca-ai fii, asa ca, acorda importanta lucrurilor intr-adevar importante !...
garbo192277
Postat pe 13 Martie 2011 23:33
De la: GEDGED, la data 2011-03-13 15:58:23Oare dl roby_cado cunoaste sensul cuvantului "tarfoaica"..ma tem ca nu ....D-le, DOAMNA a spus clar ca a avut si /sau are o relatie cu un domn (nu are importanta varsta),din care rezulta ca are un copil sau va avea .NU A SPUS CA A FOST CU MULTI BARBATI SI PE BANI !!! E atat de simplu si usor sa jignim,dar nimeni nu se gandeste de ce o femeie alege sa faca acest pas. Problema nu e la aceasta doamna ci la sotul ei care a determinat-o sa faca acest gest.UNEORI FEMEILE SUNT TRATATE DE BARBATI CA NISTE SCLAVE .Suntem in secolul XXI . Sclavia din cate stiu eu a fost abolita, iar barbatul nu este STAPAN DECAT PE PROPRIA LUI PERSOANA.Femeia , din cate stiu eu , este ceruta si nu cumparata . Ati putea spune ca poate divorta .Ok,exista si varianta asta, dar motivele si le stie doamna personal .
In ceea ce priveste partea cu inselatul ..hai sa fim seriosi ...cred ca majoritatea fac asa ceva ....atunci cand nu mai exista iubire . Hai sa nu ne dam mari si tari ca suntem icoane in Altar . NIMENI NU E PERFECT !!!! Doamna a cerut un ajutor, un sfat, nu trebuie jignita!!!



dl Roby_cado,stie ca, daca daca nu mai merge casnicia pui punct,inainte de a te babardi cu
fitecine,pe motiv deee.. lipsa de afectiune..

era sa uit..,CU SAU FARA BANI..
roby_cado
Postat pe 13 Martie 2011 23:51
De la: GEDGED, la data 2011-03-13 15:58:23Oare dl roby_cado cunoaste sensul cuvantului "tarfoaica"..ma tem ca nu ....D-le, DOAMNA a spus clar ca a avut si /sau are o relatie cu un domn (nu are importanta varsta),din care rezulta ca are un copil sau va avea .NU A SPUS CA A FOST CU MULTI BARBATI SI PE BANI !!! E atat de simplu si usor sa jignim,dar nimeni nu se gandeste de ce o femeie alege sa faca acest pas. Problema nu e la aceasta doamna ci la sotul ei care a determinat-o sa faca acest gest.UNEORI FEMEILE SUNT TRATATE DE BARBATI CA NISTE SCLAVE .Suntem in secolul XXI . Sclavia din cate stiu eu a fost abolita, iar barbatul nu este STAPAN DECAT PE PROPRIA LUI PERSOANA.Femeia , din cate stiu eu , este ceruta si nu cumparata . Ati putea spune ca poate divorta .Ok,exista si varianta asta, dar motivele si le stie doamna personal .
In ceea ce priveste partea cu inselatul ..hai sa fim seriosi ...cred ca majoritatea fac asa ceva ....atunci cand nu mai exista iubire . Hai sa nu ne dam mari si tari ca suntem icoane in Altar . NIMENI NU E PERFECT !!!! Doamna a cerut un ajutor, un sfat, nu trebuie jignita!!!
garbo182532
Postat pe 14 Martie 2011 00:01
CORECT!
Este vorba de permanentul obicei al femeilor- lasa ca o fac cu altu' si il pacalesc pe al meu.
Fata, daca nu va mai iubiti de ce nu ai plecat? Doar ca sa iti faci placerea sa il inseli la greu- am inteles ca vei trece copilul pe numele nevinovatului- scuze ca zic dar dai dovada de un caracter infect mult mai des intalnit la femei decat la barbati.
bebe13
Postat pe 14 Martie 2011 09:54
gandeste-te la copil intai si apoi la tine,,,odata ce a crescut cu sotul tau a si inceput sa tina la el,,,pentru copilu tau el este tatal ei,,,
chiar crezi k el va divorta?
ia si stai in casnicia asta nu risca nimic ,,,,tu ti-ai trait viata kt de kt ia si te gandeste si la copil ,,,tu nu vei avea de suferit dupa divort,,,dar copilul?

si inca ceva ai spus ca nu puteai face copii da ai facut unu cum de???asta nu o inteleg
si la varsta ta nu as face ceea ce ai facut tu,,,oricat de idiot mi-ar fi barbatu as cauta solutii sa fie totu bine,,,daca nu si nu divort,,,dar in nici un caz nu m-as lega la cap cu un copil facut cu alta persoana
me_just_me
Postat pe 14 Martie 2011 10:08
pt garbo009605
multumesc de mesaj.da,in momentul acesta am de traversat o perioada importanta si-n domeniul profesional. Tin sa precizez ca aceasta latura e existentei mele nu are legatura cu familia in care sunt, am aj in acest punct prin forte proprii...Am pomenit de ea doar pt ca si sotul meu lucreaza in aceeasi unitate...atat si ca localitatea e mica...Cel putin un an ar tb sa raman pe acest post...abua dupa aceasta perioada as putea sa ma misc. Desigur si gandurile exprimate de tine au constituit obiectul framantarilor mele de zi cu zi, cantarind mult. E dureros , dar acesta e adevarul...despre relatia mea cu tatal fetitei,in afara de iubire...nu avem alte asigurari...oprobiu public...mama lui!
filakia
Postat pe 14 Martie 2011 10:24
Filakia ...atunci . mai stai un an... apoi ia viata in piept. Daca esti stabila din punct de vedere profesional altfel vezi si partea personala.
cricat
Postat pe 14 Martie 2011 10:33
De la: garbo17_, la data 2011-03-13 14:36:24am citit cam tot ce s-a scris, dar nu am vazut sa te fi incurajat careva prea mult pentru salvarea casniciei...ziceai ca te-a flatat cu dragostea lui... deci te-a iubit si poate te iubeste si acum, doar ca din cauza frustrarilor nu ti-a mai aratat asta... incearca sa descoperi alte parti la el, care te-ar face sa te indragostesti (iar) de sotul tau...


buna! Suntem impreuna de multi ani..de la 20, acum amandoi avem 35...mereu am avut o relatie cuminte...asezata cumva dar nu calda. e genul acela de barbat care vazandu-se insurat, considera ca incheiata aceasta etapa si toata energia lui merge spre alte zone...Eu...sunt sotia lui..pt ca oricum tb sa fiu ..in urma actului de casatorie...Sigur, exagerez...dar cam asa stau lucrurile. nu am mai crescut impreuna...,ne-am racit..de mult..Nu am avut niciunul alta relatie,familia e una inchisa...traim doar in perimetrul nostru. Stii...cand am vazut ca nu are de gand sa-mi declare razboi pt fapta mea...,stie cred ca nu are cum sa fie opilul lui..,am inteles ca anii mei langa el sunt risipiti de-aiurea...nu il interesez sub nicio forma!Doar sa fiu in casa...sa am grija de mama lui bolnava, sa fie insurat in rand cu lumea...si daca a aparut si un copil..e bine...peisajul e complet! Nu am reusit in acesti ani sa-l desprind de casa parintilor, sa locuim separat, sa avem viata dorita de noi,nu cea oferita de cirumstante. Zilele noastre sunt amortite..vb cat sa functioneze relatia...genul...tb platit curentul, ia lapte...bla...si atat. Seara isi pune castile..si fiecare in dreptul computerului sau...De cine sa ma indragostesc....
filakia
Postat pe 14 Martie 2011 10:40
De la: garbo158123, la data 2011-03-14 09:54:01CORECT!
Este vorba de permanentul obicei al femeilor- lasa ca o fac cu altu' si il pacalesc pe al meu.
Fata, daca nu va mai iubiti de ce nu ai plecat? Doar ca sa iti faci placerea sa il inseli la greu- am inteles ca vei trece copilul pe numele nevinovatului- scuze ca zic dar dai dovada de un caracter infect mult mai des intalnit la femei decat la barbati.[/quote

Domnule garbo158123

Nu am plecat din aceasta casnicie crezand ca pot sa sh ceva...amandoi am vrut un copil...am pierdut ani prin clinici..nestiind sigur ce se intampla...am vrut sa-l fac fericit si el azi chiar este...mai bine decat mine! Dar nu conteaza...modul in care ma percepeti,ci doar daca as gasi in raspunsurile dvs. ceva care sa aduca un echilibru! Copilul este trecut pe numele sotului evident,dar vreau sa aiba numele tatalui biologic si sa divortez.
filakia
Postat pe 14 Martie 2011 10:48
pt garbomonica

multumesc de mesaj. Opinia dvs. mi-ar asigura un loc caldut dintr-un anumit unghi, dar nu mi-l doresc platind un asa pret. nu am sa raman in casnicia asta doar pt a nu fi singura un copil. Aspectul material nu ma intereseaza, la modul ca eu sunt cea cu jobul bine platit, relatiile sunt tot ale mele..Sotul meu nu imi ofera nimic din ceea ce ati subliniat ca fiind important pentru noi. Azi nu gasesc in el niciun suport...Ma gandesc la fetita mea si la ai mei parinti...pe care o astfel de mutare..i-ar cutremura...
filakia
Postat pe 14 Martie 2011 11:00
Simt nevoia sa mai aduc unele completari..

in privinta vinei de a fi ramas in aceasta casatorie care scartaie de f mult timp.din 2003..Atunci a fost prima data cand am vb cu sotul meu despre divort,despre relatia noastra..si asa cu cantec..Ne-am casatorit in 2001, dar de atunci si pana acum au fost multe tentative de divort din partea mea si de fiecare data am cedat in fata dorintei lui de a ramane impreuna. E un tip f comod si in afara unor aspecte, imi este destul de bine in ea...Rol covarsitor l-au avut si familiile noastre, a mea conservatoare (bunic si tata preoti...), ai lui s-au lipit efectiv de mine...in special mama lui ...si nu mi-a fost greu sa aman momentul despartirii..In afara de asta, din 2001 si pana in 2007 nu am fost mereu impreuna, fiecare a fost plecat pe linie profesionala...ne vedeam de 2 ori pe an...si atat.Din 2007 ne-am stabilit in tara la ai lui..(mama lui si-a dorit f mult asta!) si atunci am simtit cu adevarat ca lucrurile nu vor merge..Ne doream un copil...el nu m-a sustinut in demersurile mele de ordin medical..si ..asa am ajuns sa vb din ce in ce mai putin..sa comunicam..Intr-o astfel de perioada au inceput dialogurile mele pe un site de socializare cu acest domn care azi este tatal copilului meu. Am vb cu el 2 ani zi de zi...fara sa ne vedem, fara sa stim realmente nicio coordonata de ordin fizic (ma refer la date concrete varsta, localitate..)pe site eu aveam 23 de ani si el 49. In august 2009 ne-am inatlnit pentru prima oara, in urma insistentelor lui..Intre timp devenisem f buni prieteni, vb zilnic nu doar pe messenger ci si la telefon..Stia totul despre mine..si eu despre situatia lui...ma refer la probleme ce tin de familie, la visele neimplinite, la esecurile sau neajunsurile acumulate peste ani..
Restul a decurs aproape pe nesimtite...mi se parea firesc si nu m-am simtit nicio clipa vinovata..cu atat mai mult cu cat sarcina a venit f repede..Am fost f fericita...si pana s-a nascut fetita...am fost decisa sa raman cu sotul meu...desi nu era ok nimic...intre noi...Devenisem simplii colegi de camera..nu mai imparteam de multa vreme nimic..Nu am fost cu amandoi barbati ...ma indragostisem de cel cu care am ramas insarcinata. Descoperind sarcina,(aici am gresit fff mult..si m-am comportat ca o mare ticaloasa),am tinut sa o pot justifica...din punct de vedere fizic..Dar nici momentul asta nu m-a clatinat...pentru ca nu a trebuit decat sa trec o data prin calvarul respectiv...cat sa am un argument....Am incercat de-a lungul sarcinii sa-i vb sotului
sa-i marturisesc totul...,cu atat mai mult cu cat traversam perioade de mari trairi emotionale...insa nu am reusit...sa-i desprind castile...de urechi...,sa ma vada...sa simta zbuciumul meu...In ziua cand am nascut...cred ca a aflat adevarul sau macar a banuit ceva...dar nu a indraznit sa deschida acest subiect. Eu nu l-am deschis pentru ca aveam suficiente motive sa nu o fac: profesional, familial (ma refer la bucuria bunicilor..), social. In tot acest timp, tatal copilul a fost mereu alaturi de mine intr-un fel sau altul desi nu locuieste aproape de noi.
Azi sunt decisa sa-i spun sotului meu adevarul...si impreuna sa luam o decizie. pozitia mea e clara in dimineata asta:voi divorta...asta e primul pas.Voi ramane in concediu de crestere a coplilului...cel putin 1 an...cat sa ma pot detasa de tot balastul...
filakia
Postat pe 14 Martie 2011 11:42
Filakia .... faptul ca ai postat toata viata ta pe forum spune cate framantari ai . Sunt convinsa ca te-ai gandit foarte bine. Daca divortezi eu cred ca ar fi bine sa stai singura o perioada. Asa vezi toti oamenii de langa tine asa cum sunt.
cricat
Postat pe 14 Martie 2011 11:52
De la: cricat, la data 2011-03-14 11:52:39Filakia .... faptul ca ai postat toata viata ta pe forum spune cate framantari ai . Sunt convinsa ca te-ai gandit foarte bine. Daca divortezi eu cred ca ar fi bine sa stai singura o perioada. Asa vezi toti oamenii de langa tine asa cum sunt.


Multumesc de mesaje.
filakia
Postat pe 14 Martie 2011 11:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despartire dupa 6 ani 58 De la: si_totusi 3 Februarie 2011 13:04
Povestea mea, am putina nevoie de ajutor. Multumesc! 1 De la: CristiEu 4 Septembrie 2018 20:36
m am despartit de iubitul meu si nu stiu cum sa fac sa l uit 61 De la: Ioana007 6 Iulie 2009 16:21
sotul meu ma abusa verbal..........cum il confrunt???? 8 De la: eu_geminy 16 Decembrie 2011 00:18
Chiar conteaza studiile si parerea altora intr-o relatie? 33 De la: fitze_21 7 Septembrie 2012 23:49
Setari Cookie-uri