Sa-l cred ca a fostdoar o ratacire?

Am aflat ca m-a inselat de la cel mai bun prieten al lui. Acest prieten nu avea de gand sa-mi spuna daca ar fi considerat ca nu e nimic serios intre sotul meu si femeia respectiva. Dar intr-o zi , prietenul si sotul meu fiind intr-o cafenea impreuna,prietenul lui l-a intrebat pe sotul meu daca l-ar deranja sa incerce si el la femeia respectiva. Sotul meu n-a raspuns nimic si a schimbat subiectul. Atunci prietenul lui a considerat ca e mai mult decat o aventura si s-a hotarat sa-mi spuna.
Credeti ca daca ar fi doar o aventura ar fi trebuit sa nu-l deranjeze intrebarea si sa raspunda ca n-are nimic impotriva? Inca n-am vorbit cu sotul meu.
marla
Postat pe 30 Ianuarie 2011 12:53
Nu poate nimeni sa ma ajute sa inteleg ?
marla
Postat pe 31 Ianuarie 2011 06:24
Pe tine din toata treaba asta te-a deranjat reactia sotului tau, sau faptul ca te-a inselat?
Handybel
Postat pe 31 Ianuarie 2011 13:38

mi-e rau!

1. prietenul sotului tau cred ca e mai degraba prietenul tau
2.problema e ce crezi si ce faci tu in situaltia asta, nu ce crede sotul tau despre impartitul amantelor
zambila
Postat pe 31 Ianuarie 2011 13:48
cred ca subestimezi intentionat notiunea de "aventura". Aventura aia e femeie, fiinta umana, de care e suficient de apropiat - deci normal ca l-a deranjat intrebarea.
Probabil iti imaginezi ca, daca se duce la vreuna, precis nici nu o vede bine, si nici nu stie cum o cheama.... Ei bine, nu e chiar asa.
quasaria
Postat pe 31 Ianuarie 2011 20:11
eu zic sa te razbuni..
babardeste-l pe "prieten"...
oops...,sfatul meu e tardiv..,asa-i..?
roby_cado
Postat pe 31 Ianuarie 2011 20:20
De la: marla, la data 2011-01-30 12:53:31Am aflat ca m-a inselat de la cel mai bun prieten al lui. Acest prieten nu avea de gand sa-mi spuna daca ar fi considerat ca nu e nimic serios intre sotul meu si femeia respectiva. Dar intr-o zi , prietenul si sotul meu fiind intr-o cafenea impreuna,prietenul lui l-a intrebat pe sotul meu daca l-ar deranja sa incerce si el la femeia respectiva. Sotul meu n-a raspuns nimic si a schimbat subiectul. Atunci prietenul lui a considerat ca e mai mult decat o aventura si s-a hotarat sa-mi spuna.
Credeti ca daca ar fi doar o aventura ar fi trebuit sa nu-l deranjeze intrebarea si sa raspunda ca n-are nimic impotriva? Inca n-am vorbit cu sotul meu.


Ai aflat ca te-a inselat de la cel mai bun prieten al lui? Imbarligata explicatie ti-a bagat amicul pentru a justifica darea pe goarna a celui mai bun prieten.
Cine stie daca azi maine n-o sa-l intrebe pe sotul tau daca l-ar deranja sa incerce si cu tine.
Oricum din datul cu presupusul n-o sa ajungi nicaieri. Vorbeste cu barbatul daca vrei sa afli si o versiune mai apropiata de adevar. Oricare ar fi acesta e preferabil presupunerilor ce te macina si auto-amagirii.
charmelen
Postat pe 31 Ianuarie 2011 20:36
HandyBei: Mi-am pus si eu intrebarea asta. Daca relatia dintre sotul meu si femeia aceea s-ar rezuma doar la sex si tinand cont ca eu in ultimii ani ii raspundeam "prezent" destul de rar, atunci m-ar deranja dar as remedia situatia (nu vreau sa-l pierd fiindca si-a luat din alta parte ce nu avea indeajuns acasa). Daca ,insa, a fost deranjat de intrebarea prietenului pentru ca e indragostit de acea femeie , as pleca pe drumul meu , lasandu-l sa fie fericit.
marla
Postat pe 1 Februarie 2011 12:04
"1. prietenul sotului tau cred ca e mai degraba prietenul tau
2.problema e ce crezi si ce faci tu in situaltia asta, nu ce crede sotul tau despre impartitul amantelor [/quote]"

Sunt nasa copilului prietenului respectiv. El considera ca o relatie pasagera bazata exclusiv pe sex cu alta femeie decat nevasta e chiar benefica cuplului casatorit (zice ca majoritatea barbatilor subscriu la asta), dar vazand ca pe sotul meu il deranjeaza intrebarea s-a hotarat sa nu lase lucrurile sa se agraveze.
marla
Postat pe 1 Februarie 2011 12:09
De la: quasaria, la data 2011-01-31 20:11:05cred ca subestimezi intentionat notiunea de "aventura". Aventura aia e femeie, fiinta umana, de care e suficient de apropiat - deci normal ca l-a deranjat intrebarea.
Probabil iti imaginezi ca, daca se duce la vreuna, precis nici nu o vede bine, si nici nu stie cum o cheama.... Ei bine, nu e chiar asa.




Am tot cautat de 2zile sa vad cum gandesc barbatii si se pare ca la ei a face sex nu are neaparat implicatii emotionale, dar ca,intr-adevar, sentimentele pot aparea dupa o perioada mai lunga sau mai scurta de timp daca intalnirile continua. Se pare ca exista barbati care desi intalnesc sporadic o anumita femeie, ii retin numele abia dupa ce au devenit intimi. De aceea ma intreb, sotul meu putea fi deranjat de intrebarea prietenului fara sa fie indragostit sau din alte motive ( ti-e teama ca prietenul e mai "performant" si ramai la cat primesti acasa,poate e la fel cu reactia pe care o au barbatii cand li se cere sa imprumute masina la un prieten)
marla
Postat pe 1 Februarie 2011 12:29
D-le ROBI: Se pare ca o femeie v-a ranit f tare. Eu nu ma razbun, iar daca as face-o , in nici un caz nu mi-as bate joc de mine oricat de mult l-as face pe el sa sufere. Sper sa gasiti in sufletul dvs. iertare sau intelegere pentru cea care v-a inselat.
marla
Postat pe 1 Februarie 2011 12:36
O sa vorbesc cu sotul meu, asta e sigur. Doar sa trag un pic de aer in piept. Si de unde sa stiu ca-mi spune adevarul? Poate ca e indragostit doar el si stie ca ea ramane in relatie cat timp nu trebuie sa faca si altceva {mancare, curatenie, copii}. Poate el se multumeste deocamdata cu atat. Crezi ca daca ar fi asa ar recunoaste? In plus, spunandu-i de la cine stiu, vor fi probleme si in familia prietenului sau.
marla
Postat pe 1 Februarie 2011 12:45
E posibil sa nu recunoasca nimic. Si sa gaseasca fel si fel de motive, pentru care prietenul ar vrea sa ii faca rau. E complicata situatia. Poate ar fi mai bine sa nu spui nimic o perioada si sa incerci sa urmaresti drumurile si activitatile lui. Sa iti dai seama, oarecum, cand este timpul mort, in care este cu acea persoana. Eu una, sincera sa fiu, nu as crede in totalitate cuvantul niciunui prieten. Incearca sa decoperi singura anumite amanunte, pentru a te baza pe ceva, cand ii spui.
picaturaderoua
Postat pe 1 Februarie 2011 12:57
De la: picaturaderoua, la data 2011-02-01 12:57:15E posibil sa nu recunoasca nimic. Si sa gaseasca fel si fel de motive, pentru care prietenul ar vrea sa ii faca rau. E complicata situatia. Poate ar fi mai bine sa nu spui nimic o perioada si sa incerci sa urmaresti drumurile si activitatile lui. Sa iti dai seama, oarecum, cand este timpul mort, in care este cu acea persoana. Eu una, sincera sa fiu, nu as crede in totalitate cuvantul niciunui prieten. Incearca sa decoperi singura anumite amanunte, pentru a te baza pe ceva, cand ii spui.



Multumesc, o sa incerc asta si daca am noroc poate ii voi putea spune, in prezenta ei, ca ar fi timpul sa hotarasca ce vrea . Voiputea lua si eu, la randul meu, o hotarare.
marla
Postat pe 1 Februarie 2011 13:03
Cu placere! Parerea mea... Ca asa este cel mai corect. E cuvantul tau contra cuvantului lui. Nu stiu daca e nevoie sa ajungi pana acolo, incat sa o pui pe cealalta de fata... pentru ca nu stiu daca vei reusi asta... dar macar aduna niste probe concludente.
picaturaderoua
Postat pe 1 Februarie 2011 13:08
De la: marla, la data 2011-02-01 12:04:26 Mi-am pus si eu intrebarea asta. Daca relatia dintre sotul meu si femeia aceea s-ar rezuma doar la sex si tinand cont ca eu in ultimii ani ii raspundeam "prezent" destul de rar, atunci m-ar deranja dar as remedia situatia (nu vreau sa-l pierd fiindca si-a luat din alta parte ce nu avea indeajuns acasa). Daca ,insa, a fost deranjat de intrebarea prietenului pentru ca e indragostit de acea femeie , as pleca pe drumul meu , lasandu-l sa fie fericit.


Hai sa-ti spun cum vad eu lucrurile:
Inainte de a alerga cu limba scoasa la alta, avea datoria sa discute cu tine, sa incerce sa afle DE CE ii raspundeai asa de rar prezent, sa vada daca nu cumva abordarea de genul heirup, chilotii jos ca am chef te facea sa nu mai vrei!!!! Sau s-o luam invers, daca el ar fi avut, sa zicem, o problema de erectie, tu ce-ar fi trebuit sa faci? Sa dai fuga la altul, fiindca el nu-ti dadea indeajuns?
Una peste alta, cred ca nu era nici drogat, nici somnambul cand te-a inselat, a facut-o constient, deci NU ARE NICI O SCUZA!
Restul tine de demnitatea ta, de respectul si pretuirea pe care ti le arati TU!
Indiferent daca te-a inselat cu trupul sau cu sufletul, tot inselat se cheama...
Handybel
Postat pe 1 Februarie 2011 16:20
marla..,intelegere nu exista,de iertat..cu asta se ocupa nr.1..
revenind la situatia ta..,vezi-ti de viata in continuare alaturi de sotul tau,si lasa bazaconiile ce ti le baga in cap "finul"..
stai tu linistita,ca nu e el atat de "bun samaritean",incat sa sufere asa de tare pentru tine,daca sotul tau ar face una ca asta..
are el socotelile lui, numai de el stiute..
nu intamplator am spus "babardeste-l"..
ia fa tu pe lovita in fata lui,si sa vezi ce repede apare "umarul" pe care sa plangi..
parerea mea..
ar trebui sa-ti dea de gandit ce fel de om este,numai din asa zisa intamplare..(lasa-ma bre sa incerc si io la aia..)..
de ce..?,n-are sotie acasa..?,intreb si eu..
pe de alta parte..,spui ca ar creea mari probleme in familia lui,faptul ca ai putea dezvalui sotului tau "sursa" care te-a pus la curent cu presupusa poveste de dragoste..
ce sa zic..,mi-a dat o lacrima cand m-am gandit ce ar putea patii acest "suflet nobil" din partea sotiei lui,cand va afla ca,incercand sa babardeasca pe alta,a ajuns sa te atentioneze pe tine..
roby_cado
Postat pe 1 Februarie 2011 17:55
De la: Handybel, la data 2011-02-01 16:20:18
De la: marla, la data 2011-02-01 12:04:26 Mi-am pus si eu intrebarea asta. Daca relatia dintre sotul meu si femeia aceea s-ar rezuma doar la sex si tinand cont ca eu in ultimii ani ii raspundeam "prezent" destul de rar, atunci m-ar deranja dar as remedia situatia (nu vreau sa-l pierd fiindca si-a luat din alta parte ce nu avea indeajuns acasa). Daca ,insa, a fost deranjat de intrebarea prietenului pentru ca e indragostit de acea femeie , as pleca pe drumul meu , lasandu-l sa fie fericit.


Hai sa-ti spun cum vad eu lucrurile:
Inainte de a alerga cu limba scoasa la alta, avea datoria sa discute cu tine, sa incerce sa afle DE CE ii raspundeai asa de rar prezent, sa vada daca nu cumva abordarea de genul heirup, chilotii jos ca am chef te facea sa nu mai vrei!!!! Sau s-o luam invers, daca el ar fi avut, sa zicem, o problema de erectie, tu ce-ar fi trebuit sa faci? Sa dai fuga la altul, fiindca el nu-ti dadea indeajuns?
Una peste alta, cred ca nu era nici drogat, nici somnambul cand te-a inselat, a facut-o constient, deci NU ARE NICI O SCUZA!
Restul tine de demnitatea ta, de respectul si pretuirea pe care ti le arati TU!
Indiferent daca te-a inselat cu trupul sau cu sufletul, tot inselat se cheama...





DPDV al femeii, ai mare dreptate.Si eu as fi stat de vorba cu sotul meu daca rolurile erau schimbate si daca totusi,in urma discutiei, m-as fi hotarat sa fac acest pas , intai as fi divortat. Cred ca barbatii vad lucrurile altfel, daca nu au ceea ce vor, cat vor - se servesc din alta parte. A gresit facand acest pas, dar si eu am gresit crezand ca il pot pedepsi pentru problemele care apar intr-o casnicie, refuzandu-l. E un sot bun si un om bun. De aceea, daca aceasta relatie se rezuma,din partea lui, doar la rezolvarea unei necesitati fiziologice, nu am de ce sa renunt la el. Daca ti-e foame si acasa gasesti mancare doar o data pe luna,in timp ce ti se ofera in alta parte mancare gratis, de cate ori vrei si tot ceea ce faci e sa-ti potolesti foamea,intorcandu-te apoi acasa si daca, din momentul in care gasesti acasa mancare de cate ori ti-e foame , iar mancarea oferita in alta parte nu te intereseaza, atunci , din punctul meu de vedere, meriti clementa. Cati barbati rezista sa "manance " o data pe luna, ani la rand? Insa daca, indiferent cata mancare ai acasa nu rezisti tentatiei de a manca si in alta parte, e normal ca "bucatareasa" sa plece pe drumul ei.
marla
Postat pe 1 Februarie 2011 17:56
De la: roby_cado, la data 2011-02-01 17:55:46marla..,intelegere nu exista,de iertat..cu asta se ocupa nr.1..
revenind la situatia ta..,vezi-ti de viata in continuare alaturi de sotul tau,si lasa bazaconiile ce ti le baga in cap "finul"..
stai tu linistita,ca nu e el atat de "bun samaritean",incat sa sufere asa de tare pentru tine,daca sotul tau ar face una ca asta..
are el socotelile lui, numai de el stiute..
nu intamplator am spus "babardeste-l"..
ia fa tu pe lovita in fata lui,si sa vezi ce repede apare "umarul" pe care sa plangi..
parerea mea..
ar trebui sa-ti dea de gandit ce fel de om este,numai din asa zisa intamplare..(lasa-ma bre sa incerc si io la aia..)..
de ce..?,n-are sotie acasa..?,intreb si eu..
pe de alta parte..,spui ca ar creea mari probleme in familia lui,faptul ca ai putea dezvalui sotului tau "sursa" care te-a pus la curent cu presupusa poveste de dragoste..
ce sa zic..,mi-a dat o lacrima cand m-am gandit ce ar putea patii acest "suflet nobil" din partea sotiei lui,cand va afla ca,incercand sa babardeasca pe alta,a ajuns sa te atentioneze pe tine..




De suferinta sotiei lui vorbeam. In plus, au un baietel de 2 ani.
marla
Postat pe 1 Februarie 2011 18:05

Sunt nasa copilului prietenului respectiv. El considera ca o relatie pasagera bazata exclusiv pe sex cu alta femeie decat nevasta e chiar benefica cuplului casatorit (zice ca majoritatea barbatilor subscriu la asta), dar vazand ca pe sotul meu il deranjeaza intrebarea s-a hotarat sa nu lase lucrurile sa se agraveze. [/quote]

Dar sotul tau ce considera in privinta relatiilor pasagere extraconjugale te-ai intrebat sau l-ai intrebat? In fond cu el traiesti nu cu amicul care se amesteca nepermis de mult si, ceva imi spune, ca nu in mod total neinteresat in relatia voastra.
charmelen
Postat pe 1 Februarie 2011 18:30
marla,
de obicei faptul ca a face sex nu are implicatii emotionale e placa pusa de barbati acasa atunci cind ii ia nevasta la intrebari. Gindeste-te doar ca a petrecut cu ea timp pe care il putea petrece cu tine. Asta nu se numeste "a prefera"?
quasaria
Postat pe 1 Februarie 2011 21:07
De la: roby_cado, la data 2011-01-31 20:20:51eu zic sa te razbuni..
babardeste-l pe "prieten"...
oops...,sfatul meu e tardiv..,asa-i..?
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,ce tare!
madi_m
Postat pe 2 Februarie 2011 00:50
De la: quasaria, la data 2011-02-01 21:07:21marla,
de obicei faptul ca a face sex nu are implicatii emotionale e placa pusa de barbati acasa atunci cind ii ia nevasta la intrebari. Gindeste-te doar ca a petrecut cu ea timp pe care il putea petrece cu tine. Asta nu se numeste "a prefera"?



Asta e intrebarea la care daca as afla raspunsul as putea lua o hotarare. Daca eu nu ma foloseam de sex (prin refuz ) ca de o modalitate de pedeapsa atunci cand pleca la o bere sau la fotbal pentru 2-3 ore si venea dupa 10 ore , refuz la care el imi raspundea crescand pana la 5-6 numarul acestor intalniri saptamanale, oare femeia aceea ar ami fi putut intra in viata noastra?
scorina70
Postat pe 2 Februarie 2011 19:36
De la: scorina70, la data 2011-02-02 19:36:54
De la: quasaria, la data 2011-02-01 21:07:21marla,
de obicei faptul ca a face sex nu are implicatii emotionale e placa pusa de barbati acasa atunci cind ii ia nevasta la intrebari. Gindeste-te doar ca a petrecut cu ea timp pe care il putea petrece cu tine. Asta nu se numeste "a prefera"?



Asta e intrebarea la care daca as afla raspunsul as putea lua o hotarare. Daca eu nu ma foloseam de sex (prin refuz ) ca de o modalitate de pedeapsa atunci cand pleca la o bere sau la fotbal pentru 2-3 ore si venea dupa 10 ore , refuz la care el imi raspundea crescand pana la 5-6 numarul acestor intalniri saptamanale, oare femeia aceea ar ami fi putut intra in viata noastra?

intrebarea asta, "daca", nu are niciodata un raspuns. Poate ca a intrat dinainte, de aici cele 10 ore de bere cu baietii. Sau poate ca a intrat dintr-o necesitate si s-a transformat in altceva.
Sexul este unul dintre ingredientele importante ale unei relatii: diferenta dintre platonic si formal e atit de fragila....
quasaria
Postat pe 2 Februarie 2011 19:58
Corect, Q, intrebarea aia nu are raspuns. In schimb, atitudinea demoazelei, aia cu refuzurile, are, cu siguranta, un calificativ indubitabil: infantilism

De acum inainte, cand va mai incerca cineva sa imi formeze convingerea ca femeile sunt mai "mature" decat barbatii, il/ o scuip in ochi. Dito!
Thor_again
Postat pe 2 Februarie 2011 20:09

Un lucru este CERT!! Prietenul sotului tau ETE PRIETENUL TAU SI CHIAR MAI MULT!!! Si nu cred ca te afecteaza o presupusa aventura a sotului!! Din moment ce ai un confident mai important decat chiar sotul tau!! De ce amani o discutie cu sotul tau?? Mie mi se pare ciudat si suspect! Te destainuiesti aici,probabil pentru a-ti acoperi propria ta relatie!1
garbo093568
Postat pe 2 Februarie 2011 20:11
Nene, nu trebuie sa tipi. Auzim si daca scrii fara majuscule
Thor_again
Postat pe 2 Februarie 2011 20:13
io zic sa-l crezi....
BARBATII NU MINT!!!!PUNCT
eladaela
Postat pe 2 Februarie 2011 20:14
decat prin...omisiune...
nuti_vio
Postat pe 2 Februarie 2011 20:16
nuti...nu ma contrazice,ca stiu eu mai bine
EI NU MINT SI IN NICI UN CAZ NU INSALA
fac doar comparatii....
eladaela
Postat pe 2 Februarie 2011 20:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
infidelitate 23 De la: garbo_399091 19 Mai 2014 13:52
Buna ziua 38 De la: Anilus 8 Mai 2010 08:53
Detectiv particular specializat in infidelitati! 21 De la: gillbert 15 Noiembrie 2010 23:49
FERICIREA SI PRETUL PLATIT PENTRU EA! 22 De la: Allegra 20 Februarie 2011 14:57
Am nevoie de sfaturi de la oameni maturi!! 38 De la: ioana10000 2 Martie 2012 21:26
Setari Cookie-uri