cum sa procedez cu un barbat care are deja o relatie??

Buna tuturor!

Sunt curioasa daca poate cineva care a fost in situatia de mai jos sa imi dea vreun sfat. Am regasit pe un site de socializare, dupa cativa ani buni de cand nu ne-am vazut, o persoana cu care aveam o relatie profesionala dar care mi-a aratat interes la vremea aceea. Eu nu l-am incurajat in niciun fel, fiind la acea vreme casatorita. Acum eu sun 'libera de contract', cum s-ar zice, iar el imi declara ca ma place foarte mult, ca m-a placut intotdeauna, dar ca are o relatie. Tot incearca sa imi dea intalnire, ceea ce eu am tot evitat elegant. Totusi, din discutiile noastre reiese ca exista ceva chimie intre noi, dar ma impiedica sa fac ceva tocmai faptul ca are pe cineva 'oficial'. M-am gandit sa nu ii mai raspund la mesaje si sa il las in plata Domnului, dar daca atunci cand ne intalnim din nou fata in fata voi simti ca mi-am gasit sufletul-pereche si nu voi mai dori sa il pierd?? Pe de alta parte, nu sunt genul de femeie care sa accepte sa fie vioara a doua .... Si deja devine prea complicat pentru mine... Stiu ca in general facem tot cum ne taie capul, dar mi-ar placea sa citesc experiente asemanatoare, poate mai invat cate ceva, poate stiu de ce sa ma feresc ... Multumesc!
garbo188489
Postat pe 19 Februarie 2011 12:07
"..dar mi-ar placea sa citesc experiente asemanatoare.."

si n-ai unde ..?,sau ce..
e plin forumul de astfel de experiente..
roby_cado
Postat pe 19 Februarie 2011 14:04
draga mea,situatii ca ale tale sunt multe,nu trebuie sa cauti pe net solutii.solutiile difera de la caz la caz,de la persoana la persoana si de modul de gandire al fiecaruia.povestea ta nu este unicat ,dar se deosebeste cu ceva de altele.in primul rand te cam pripesti,iar apoi ma intreb eu de ce iti faci visuri cu aceasta persoana masculina,totalmente gratuit?deci tu spui ca esti 'libera de contract',iar el are o relatie "oficial" spui tot tu.daca exista' o chimie' intre voi erati de mult impreuna si liberi de alte relatii 'oficiale".nici tu nici el nu va deosebiti unul de altul.dupa cum spui tu" va placeti" numai cand unul dintre voi sau amandoi sunteti deja cu "cotract la purtator".zici ca nu vrei sa fii 'vioara a doua'.ok dar" visezi "la el.speri sa se desparta de "oficiala" ?ti-a promis el asta?l-ai vazut la tribunal la divort,ca tot este la moda?NU.ce iti spune el sunt povesti la care tu visezi.nimic concret.daca era sufletul pereche,va cautati cand erati 'liberi de contract amandoi".crede-ma,'cu chimie sau fara',problema este doar de sex.nu stiu de ce,dar simt ca iti cam place sa fii o ''vedeta no name'',printre prietenele tale.""..dar mi-ar placea sa citesc experiente asemanatoare''....spui tu..scumpo, vedetismul ori costa scump ,ori devi o vioara de a 'n"a spita.ce descri tu aici seamana a "club"...in concluzie visezi cu ochii deschisi la cai verzi pe pereti,sau povestea ta este doar 'on topic'.
vuvuzela
Postat pe 19 Februarie 2011 15:14
io mas baga pe el sa vezi ce i sar sterge memoria cu relatia din prezent. parerea mea suces
casatoritadindragoste
Postat pe 19 Februarie 2011 17:57
Da, asta. Sau ti-ar trage-o si s-ar intoarce la partenera sa-si continue viata. Una din 2.

Madam 18796 te si crezi buna rau.
Doara
Postat pe 19 Februarie 2011 18:41
RE-TRA-GE-TE...gandeste-te ca tu esti in locul celei...oficiale....e? ce zici?eu zic sa te gandesti f. bine....la ce distrugi si la consecinte...sa fii cerebrala...parerea mea...
kokomic
Postat pe 23 Februarie 2011 15:18
Draga vuvuzela, in primul rand iti multumesc ca ai postat acest comment. Nu este vorba despre vedetism, ci de respectul de sine sau de orgoliu, hai sa-i spun asa... Iar el nu este casatorit, nu are copii, are doar o relatie, ca noi toti probabil. Cine spune ca o relatie de un an, doi, zece sau mai multi inseamna neaparat o casnicie 'pana cand moartea ne va desparti'? Sa fim seriosi, o relatie tine atata timp cat amandoi se simt bine si impliniti in ea; cand lucrurile scartaie, fiecare are DREPTUL sa-si caute fericirea acolo unde considera de cuviinta. Desigur, un om cu oarece constiinta si bun simt, va incerca sa o faca civilizat si la modul sincer. As vrea sa il/o vad pe ala/aia care sustine ca o relatie inseamna o obligatie!!
garbo188489
Postat pe 24 Februarie 2011 18:21
De bagat, s-a bagat el pe mine initial ... iar eu i-am raspuns, din moment ce tipul imi place. Personal, provocarea cea mare nu este cealalta, in sensul sa il fac sa o uite. Oamenii pun prea mult pret pe ideea de 'cealalta' (adica 'prima') si uita ca 'noutatea' are avantajele ei. Provocarea mai mare este sa lupti (si sa castigi) impotriva comoditatii ce i-o confera actuala relatie. E mult mai simplu sa ramai intr-o relatie comoda, in care ai ajuns sa-ti cunosti partenerul si sa-l 'dresezi' sa nu mai fie foarte gelos (asa cum sustine el ca a facut) - e mult mai simplu asa decat sa o iei de la capat cu altcineva, de care te simti foarte atras dar care nu e la fel usor de 'dresat'.
garbo188489
Postat pe 24 Februarie 2011 18:31
Ca sa-ti folosesc limbajul: sigur ca mi-ar trage-o, la orice ora din zi si din noapte probabil. Tocmai de aia pot sa te si contrazic: daca mi-ar trage-o, e posibil sa nu vrea sa se mai intoarca 'sa-si continue viata' Observ ca sunt destule persoane care isi inchipuie, in mod gresit cred eu, ca o femeie trebuie sa puna 'gheara' pe un barbat si asta e de ajuns, gata, saracul nu are voie sa se mai razgandeasca, e obligat sa ramana cu ea ca nu cumva sa-i raneasca sentimentele domnitei. Niste idei nu doar invechite, dar si periculoase.
garbo188489
Postat pe 24 Februarie 2011 18:37
Kokomic, tocmai ce spuneam mai sus. CE anume distrug eu, nerusinata?? Nu si-a pus pirostriile! Iar daca se gandeste la mine, fie doar mi-ar 'trage-o', cum spune Doara, adica e doar un porc, fie in acea relatie exista lucruri lipsa si nu se simte implinit. Cum spuneam, poti sa te trezesti intr-o relatie comoda, fara ca aceasta sa fie relatia suprema.
garbo188489
Postat pe 24 Februarie 2011 18:46
kokomic, dar nu sunt in locul ei, tocmai asta e. Si cred ca, daca suntem destul de sincere, putem sa recunoastem ca o femeie pierde un barbat sa-i zicem bun, corect, nu din cauza lui sau a 'celeilalte', ci din cauza ei, ca nu stie sa-l pastreze si a uitat ca interesul unui barbat trebuie tot timpul mentinut. nu? Eu nu am nimic cu 'prima' (desi nici 'prima' de care vorbim nu e chiar 'prima-prima' ), nu o consider o provocare. Sunt luata prin surprindere de aceasta situatie, s-a intamplat dintr-o data si am devenit cam confuza ... Am deschis topicul ca sa incerc sa ma lamuresc si recunosc ca unele remarci m-au ajutat sa privesc lucrurile mult mai obiectiv. multumesc!
garbo188489
Postat pe 24 Februarie 2011 18:56
De la: garbo188489, la data 2011-02-24 18:56:48kokomic, dar nu sunt in locul ei, tocmai asta e. Si cred ca, daca suntem destul de sincere, putem sa recunoastem ca o femeie pierde un barbat sa-i zicem bun, corect, nu din cauza lui sau a 'celeilalte', ci din cauza ei, ca nu stie sa-l pastreze si a uitat ca interesul unui barbat trebuie tot timpul mentinut. nu? Eu nu am nimic cu 'prima' (desi nici 'prima' de care vorbim nu e chiar 'prima-prima' ), nu o consider o provocare. Sunt luata prin surprindere de aceasta situatie, s-a intamplat dintr-o data si am devenit cam confuza ... Am deschis topicul ca sa incerc sa ma lamuresc si recunosc ca unele remarci m-au ajutat sa privesc lucrurile mult mai obiectiv. multumesc!



La cum gandesti...eu nu inteleg de ce ai mai pus in discutie situatia ta. Tu deja sti ce vrei. Iti place tipul, nu te intereseaza ca e intr-o relatie...etc, rtc...
garbo108723
Postat pe 25 Februarie 2011 16:42
SCUZE...DAR TU AI ZIS CA ARE PE CINEVA...-OFICIAL-...DE ACEEA AM CREZUT CA II ESTE SOTIE... ...ACUM INTELEG CA ESTE DOAR INTR-O RELATIE OARECARE..IN FINE TU STII CE SIMTI SI CE ANUME TREBUIE SA FACI...EU NU TI-AM SUGERAT DECAT SA FII VERTICALA...ASTA PT. CA TU NE-AI SOLICITAT...
kokomic
Postat pe 25 Februarie 2011 23:40
Du-te la intalnire cu el dar nu te baga in patul lui asa dintr-o data. Daca este sa fie sufletul tau pereche lucrurile vor merge bine. Daca nu poate mai cauti si alte persoane mai interesante decat " vechile " experiente. Si sa nu uitam ca femeile au tendinta sa aibe relatii cu oameni cunoscuti, cu vecini sau colegi de birou si asta dauneaza uneori.
huff
Postat pe 26 Februarie 2011 03:23
mai...ce dreaq o mai tot rostogoliti atat?.....lasati fomeia...sa si-o traga...cu omu`...(ca tot o zis ca...daca si-o trage...ala saracu`...nu mai pleaca)...ca n-o mai vazut pasarica...decat la madame`...
hai...sa fim seriosi...topicu-i la shto`....sant atat de controversate ideile fetii...ca...una raspunde cuiva...alta altcuiva...
meri fata...si...trage-te...cat sa-ti ajunga...si...lasa omu`...sa-si vada de rostu` lui...chiar si asa...fara ...pirostrii...
iar daca esti atat de tare...cum lasi sa se inteleaga...dovedeste-ti tie...si mai apoi...si lui...si cui oi mai vrea tu...asta...incercand sa atragi...un alt barbat...care iti poate oferi...si ceva in viitor...fara sa strici nimic...
iar cand ai sa-l gasesti...sa vie o fufa...asa ca tine...si sa-i suceasca mintile...
atunci sa te vad...
ovidiu42
Postat pe 26 Februarie 2011 03:52
Eu vad altul scopul acestui topi.."Sa vad din experientele voastre.." Aha!! M-am prins! Vrei sa -ti povestim noi,femei ,barbati...cum am pacatuit noi,daca da sau nu,de ce da sau nu,cum daca da,ne tragi de "limba'??!!Nu tine...Noi..Fomei cinstite,nu ne uitam in ograda altora..Noi berbanti cinstiti,nu ne uitam la fomeile altora...Asta e,ghinion de nesansa..faci ce vrei,dar sa ne spui tu cum,cand,de ce,de cand pana cand...sa invatam Noi din experienta Ta!!
elisabeta_boia
Postat pe 26 Februarie 2011 09:13
buna, eu am citit ,sa sti ca sunt an aceeasi situatie ca tine sunt anpreuna cu un barbat de doi ani,dar el mai are pe alta sia are si copil cu ea,al iubesc faoarte mult mie greu ca sunt pe locul doi, dar asta e nu cred ca as vedea viata fara el.asa ca ancerca cum am mai citit daca era fericit cu aia nu mai apela la alta parerea mea .bafta si nu uita ca merita sa anerci.
garbo189582
Postat pe 26 Februarie 2011 09:48
vreau sa ti spun un lucru: sa presupunem ca o lasa pe cealalta si sta cu tine daca la un moment dat apare o alta femeie care nu are niciun scrupul {cum nu ai avut nici tu la timpul tau } ti ar conveni ? cum ar vrea sa umble cu tine desi este intr o alta relatie asa o sa ti faca si tie nu crezi ? sunt atatia barbatii de ce vrei tu neaparat sa i desparti ?ca exista chimie intre voi ?acea persoana cu care sta tu nu crezi ca are niste sentimente pentru el ? de ce trebuie sa ranesti tu o alta femeie ?tie ti ar place sa fi ranita de o alta femeie ?eu nu prea cred. un sfat cauta si tu un barbat singur si stii de ce pentru ca roata este rotunda in viata si indiferent daca ramai cu el nu o sa ai o amintire prea frumoasa despre cum v ati cuplat. O FEMEIE ADEVARATA NU FACE ASA CEVA.
ancaang
Postat pe 26 Februarie 2011 10:03
daca esti pregatita sa suferi bagate,o relatie oficiala nu se sterge asa usor.
Daca nu iti place sa fi vioara a doua asteapta sa vezi ce face.
In ambele cazuri tu vei avea de suferit si nu putin dava tipul iti place cu adevarat.
carmenere
Postat pe 26 Februarie 2011 10:07
Salut
Sa stii ca si eu sunt in situtia ta si te inteleg insa il iubesc atat de mult incat nimic numai conteaza ; acele clipe ce-i drept putine sunt doar pentru noi si atat si atunci sunt cu adevarat fericita; gandeste-te ca unele popoare au in traditia lor ca barbatul sa aiba mai multe femei fara a exista competitie intre ele ; depinde de cat de mult va rezista el; succes si sa fii iubita
garbo182935
Postat pe 26 Februarie 2011 10:28
Atentie!Va trage de "limba"!!
elisabeta_boia
Postat pe 26 Februarie 2011 11:09
Crezi ca merita sa intervii intre 2 persoane?Crezi ca merita sa ranesti o femeie?De ce nu il lasi pe el sa se desparta de persoana cu care este si apoi sa vine la tine ''liber de contract''?Poate ca el nu vrea sa renunte la relatia pe care o are,iar cu tine ar avea decat o aventura.Tie ti-ar placea ca o femeie sa intervina in relatia ta?Vii si ceri sfaturi.....iti spun eu,ca am terminat o relatie dupa 7 ani,pt ca una a intervenit intre noi si e foarte dureros.El nu a recunoscut,mi-a zis ca ma iubeste,dar stiam ca ma inseala.Nu vroia sa terminam relatia,dar l-am lasat eu sa gaseasca la aia ce nu a mai gasit la mine.Oare crezi ca va gasi?Vei fi fericita daca vei interveni intre 2 persoane,intre care poate exista iubire,dar poate ca au unele probleme peste care incearca sa treaca si tu nu ii lasi?Gandeste-te bine...ce tie nu-ti place,altuia nu-i face,poate intr-o zi vei ajunge in locul respectivei femei.....E viata ta...Succes
carmen30ro
Postat pe 26 Februarie 2011 11:21
anseamna ca a gasit la aia ce nu a gasit la tine daca ai dadeai atentia cuvenitaeu zic ca nu te parsea mai ales dupa 7 ani hai sa fim seriosi anvatatii sai tinetii langa voi aninte sa va plangetii ca vi fura alta.
garbo189582
Postat pe 26 Februarie 2011 11:35
lasa-l sa isi rezolve cu cealalta relatie - sa ii spuna pa pa, sa isi plinga pe umar, sa isi faca omul closure, si dupa aia poti sa intervii: daca mai vrei.
Daca nu mai vrei, sau trece prea mult timp, asa cum s-a mai spus, orice om e liber sa ia deciziile pe care le vrea....
quasaria
Postat pe 26 Februarie 2011 11:48
ovidiu42, m-am gandit de 2 ori daka sa raspund unui ratat ca tine (ca nu stiu ce cauti pe aici, un forum pentru femei, cu un topic pentru femei, mai ales ca nu spui ca ai fi fost intr-o situatie de genul asta - ceea ce ma intereseaza pe mine DE FAPT). Sfatul tau suprem este sa imi dovedesc mie si altore etc. etc. cine sunt si ce pot. Ce de prostii! Eu nu am nevoie si nu vreau sa dovedesc nimik nimanui, nu de asta am deschis topicul. Si a-propos, este doar un topic pe un forum, nu vad de ce unii/unele se si vad intr-un comitet de evaluare, gata sa dea lectii de moralitate. Eu am cerut, daca se poate si daca sunt persoane care DORESC, sa vorbeasca despre experiente asemanatoare. Cu aceasta ocazie le multumesc celor care au venit cu sfaturi si si-au pastrat echilibrul si neutralitatea (se stiu ele care), asa cum e si normal, din moment ce n-avem nimik de impartit. Nu este nimeni obligat sa-si spuna povestea (sau una dintre ele); daca vrea, o face - punct. De urmat sfaturi, o voi face daca eu gasesc ca e ceva ce mi se potriveste si daca e bine.
Inca o data: sa se trezeasca la realitate cei ca ovidiu42 (o fi de la varsta 42? sau de la nivelul IQ-ului echivalent cu cel al unui mormoloc, probabil) - asta e un forum pe care il folosim ca sa aflam diverse, sa cerem sfaturi sau pareri si cam atat; nu e nici tribunal, nici biserica sa ma spovedesc sau sa ma spasesc in fata altora (sunt unii care au banuit ca vreau sa il fur sau ca il vreau ca sa pot sa ma culc cu el si atat - mai multe prostii adunate la un loc nu prea mi-a fost dat sa citesc pana in prezent! nu m-am aruncat in patul lui, iar atractia dintre noi nu este una exclusiv fizica, ne cunoastem de ceva timp, exista apreciere si respect reciproc, insa eu ezit sa fac un pas mai departe decat un simplu flirt, asta e!).
In continuare, ma bucur daca mai sunt alte femei care au fost vreodata interesate de un barbat 'involved', si care e interesat de acea femeie la randul lui, femei care sunt dispuse sa isi impartaseasca experienta sau parte din ea ( poate cum a evoluat, cum s-a incheiat etc.). ASTA am cerut si am mentionat de la inceput. Moralistii sa stea acasa sau sa se inscrie la teologie, poate au mai mult succes. Mai nou, cine n-are in alta parte unde sa se afirme, posteaza comentarii 'inteligente' pe forumuri; niste anonimi (metaforic vorbind), si in viata, si
pe net. In concluzie, cine n-are chef sa imi spuna cum a procedat, sa nu o faca, iar cine n-are nici o treaba cu topicul sa dea mai departe, ca nu ma deranjeaza. Mai simplu de atat nici ca se poate, nu?
garbo188489
Postat pe 26 Februarie 2011 12:15
Da, kokomic, nu trebuie sa te superi. E ok. Citesc sfaturile si le apreciez in special pe cele obiective, neutre; remarcile care provin de la frustrate tematoare si moraliste ( sa nu crezi ca ma refer la tine!) nu ma intereseaza. Iti multumesc pentru sfat. Referitor la faza cu relatia oficiala, cuvantul 'oficiala' era intre ghilimele, adik nu era vorba despre casatorie.
garbo188489
Postat pe 26 Februarie 2011 12:19
cel mai direct sfat de pe aici! exact asta o sa si fac, huff. oamenii isi dau seama daca e bine sa mearga intr-o directie si nu in alta doar dupa ce intra in miezul problemei, nu?
garbo188489
Postat pe 26 Februarie 2011 12:24
'pacatuit'?? unde naiba e pacatul, ca eu nu il vad?
garbo188489
Postat pe 26 Februarie 2011 12:27
Pai, daka pana la urma o sa am ce povesti si intereseaza pe careva, o sa spun. Asta cu trasu' de limba e aiurea rau. Intereseaza pe cineva ce face altul cu viata lui ca sa ii fie teama sa spuna, daca asta vrea? Vrei sa le spui si altora anumite experiente bine, nu - la revedere, drum bun. Corect?
garbo188489
Postat pe 26 Februarie 2011 12:31
Din fericire, asa cum am spus, nu e nici insurat, nici cu copii. De asta, nu inteleg de ce se dau unele de ceasul mortii ca as strica nu stiu ce relatie care, zicea cineva pe aici, poate are sanse sa devina o relatie de o viata!! Pai daca omul ma tot cauta, fara ca eu sa fac mare lucru, doar ca ii mai raspund la mesaje, asta arata ce mare dragoste e intre cei doi. Minunata relatie! Si ziua, si noaptea sa cauti o alta femeie atunci cand te simti singur. Minunata relatie, dragoste adevarata! Sa ne dam la o parte din fata unor sentimente atat de profunde!
garbo188489
Postat pe 26 Februarie 2011 12:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Jocul cu dragostea 22 De la: garbo_1165 17 Aprilie 2012 01:54
ce se intampla cu mine? ce pot sa fac? 17 De la: moniq_ 29 Iunie 2010 22:20
Sunt mai bun, nu sunt mai bun... sunt mai bun? 55 De la: catharsis 23 Februarie 2015 07:58
Buna seara 1 De la: garbo_493339 30 Septembrie 2018 20:25
sotul meu pe chat... 95 De la: garbo_422457 26 August 2016 16:45
Setari Cookie-uri